informatiepagina van de gemeente Vlissingen SUBSIDIE-AANVRAGEN PROJECTEN SOCIALE VERNIEUWING EEN BOUWVERGUNNING IS NIET ALTIJD MEER NODIG VLISSH1GE0 'INFORMATIE VAN UW GEMEENTE' IN NIEUWE HUISSTIJL COMMISSIES WAAR U REKENING MEE MOET HOUDEN B EN W WILLEN ANALYSE KRUISPUNT SLOEWEG-KOUDEKERKSEWEG ASFALTEREN OOSTELIJKE BERMWEG SPEELPLASTIEK IN ROSENBURG EVEN BUPRATEN MET WETHOUDER DE HAAS Woensdag 30 september 1992 DE VLISSINGER 5 Zoals vele andere gemeen ten heeft ook VRssingen een afspraak gemaakt met de rijksoverheid om seri eus wat te gaan doen aan in de loop van de tijd scheefgegroeide zaken. Bijvoorbeeld mensen die in de knel komen, burenru zies, geluidsoverlast, ver vuiling, verloedering van buurten, inbraken, bero vingen en een gevoel van onveiligheid. Het oplossen van de problemen moet dan wél gebeuren met be woners, instellingen en or ganisaties. Er samen over denken, er samen over praten, er samen oplossin gen voor zoeken, er samen ae schouders onder zetten en er samen de verant woordelijkheid voor dra gen. Dat noemen we 'so ciale vernieuwing'. De gemeente is er zich van be wust dat sociale vernieuwing pas Banen poolers aan het werk, ook dat is sociale ver nieuwing (foto: Ruben Oreel) echt vorm en inhoud kan krijgen als individuele inwoners zich er bij betrokken voelen. In het plan van aanpak voor de sociale ver nieuwing is een flink aantal voor stellen gedaan om de 'sociale vernieuwing' in Vlissingen han den en voeten te geven. De ge meente doet een beroep op net enthousiasme en de creativiteit van organisaties en inwoners. Niet alleen om mee te denken maar ook om met concrete voor stellen te komen. Om te voorkomen dat in begin sel goede initiatieven vroegtijdig 'sneuvelen' geeft de gemeente hieronder een aantal richtlijnen. Als daar rekening mee wordt ge houden bij een subsidie-aan vraag wordt een hoop adminis tratieve rompslomp voorkomen. Laat u niet weerhouden door en kele regels en kom met uw ideeën en voorstellen naar de gemeente. Sociale vernieuwing kan alleen slagen wanneer ieder een bereid is een bijdrage te le veren. SPONTAAN Het Fonds sociale vernieuwing fi nanciert twee soorten projecten. Projecten met een stedelijke uitstraling en projecten die meer wijk/buurt of straat gebonden zijn. Arbeid, scholing en inko men bijvoorbeeld vallen ondere de stedelijke projecten. Onder wijk/buurt of straat gebonden projecten verstaan we plannen die de kwaliteit van de leefomge ving en de voorzieningen verbe teren. U kunt daarbij denken aan de bereikbaarheid van voorzie ningen of juist een gemis aan be langrijke voorzieningen. Het kan ook zijn dat u ideeën heeft over het verbeteren van de groenvoor ziening in het licht van sociale veiligheid. Voorwaarde is dat het doel waarvoor geld wordt aange vraagd een "spontaan" karakter heeft. Een tweede voorwaarde is dat het project, om welke reden dan ook, niet binnen reguliere fi nancieringsmogelijkheden van de gemeentebegroting kan wor den opgenomen. RICHTLIJNEN Wanneer er een projectaan vraag binnenkomt bij de ge meente wordt eerst gekeken of het plan past in de gedachte van de sociale vernieuwing. Zo moet een project een bestaande situ atie verbeteren. De gemeente wil graag weten of er bij de opzet en/of uitwerking van uw plan professionals/ be roepsfunctionarissen betrokken zijn. Wanneer er gebruik gemaakt kan worden van bestaande fi nancieringsmogelijkheden heeft dat altijd de voorkeur boven eventuele financiering uit het Fonds. Er zal ook door u zelf be keken moeten worden of er ook andere subsidiebronnen (spon soring, giften/fondsen etc.) zijn. Project-aanvragen moeten in be ginsel dus niet allèèn aan de ge meente worden gedaan. ONDERWERPEN Project-aanvragen moeten in de doelstelling van de sociale ver nieuwing passen. Dit betekent dat niet voor van alles en nog wat een subsidie aangevraagd kan worden. Hieronder volgt een overzicht van onderwerpen die wél in de lijn liggen van sociale vernieuwing: Initiatieven op het gebied van werkgelegenheid of integratie van allochtonen bijvoorbeeld. Initiatieven om criminaliteitspre ventie te bevorderen en de socia le veiligheid te verbeteren en ac tiviteiten om de leefomgeving te verbeteren. Er wordt prioriteit gegeven aan aktiviteiten voor uitkeringsgerech tigden, allochtonen, ouderen, ge handicapten, jongeren en vrou wen. Recreatieve aktiviteiten passen niet in de doelstelling van de sociale vernieuwing. Bovendien krijgen pfannen die ontwikkeld worden in de 'priori- teitswijken' voorrang. Deze wij ken zijn genoemd in de "Oriënteringsnota stadsvernieu wingsprojecten". Het zijn Paauwenburg ZO, de Torenflats in Oost-Souburg, Schoonenburg- Oost, Papegaaienburg, Bossen- burgh-Noora, Schildersbuurt, Bo- nedijke en de Molukse wijk in Oost-Souburg. MEEDOEN! HOE GAAT DAT? Wanneer u als bewoner in een buurt vindt dat bijvoorbeeld de woonomgeving niet naar wens is, kunt u dat de gemeente laten weten. U kunt ook deelnemen aan het wijkoverleg. Dit is een overleg waaraan wijkcomités, huurderscomités, buurtverenigin gen en dergelijke deelnemen. Bij de voorbereiding en uitwer king van een projectaanvraag is het verstandig eens te gaan pra ten met de project-manager, de heer Th. Goossens, en/of de wij- kencoördinator de heer K. van Wezel, van de sociale vernieu wing. Zij zijn graag bereid u na dere informatie te geven. U kunt hen bereiken via de telefoonnum mers 87508 en 87335. Ook als u algemene informatie wilt over de sociale vernieuwing en de rol die u daar zélf in kan vervullen kunt u contact opnemen met hen. Een subsidieaanvraag kunt u in dienen bij het college van burge meester en wethouders, Stad huisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Twee informatiebladen van de gemeente zijn in een fonkelnieuw jasje gesto ken. De bekenae folders "de organisatie van de ge meente Vlissingen" en "net gemeentebestuur van Vlis singen" zijn opgetrokken in ae nieuwe huisstijl van de gemeente, De kleur aqua en het nieuwe logo handig bewaarblad waarbij u ook nog te weten komt hoe de gemeente Vlissingen in elkaar steekt. In het blad "het gemeentebestuur van Vlissingen" vindt u alle raadsleden, wethouders en de burgemeester terug. Naast ach tergrondinformatie over het ge meentebestuur, de gemeente raad, de commissies en het hebben een prominente pjaats gekregen in het nieuwe ontwerp. Maar ook de inhoud is grondig door gelicht en aangepast aan ae huidige situatie. Door veranderingen binnen de organisatie en in het ge meentebestuur waren de folders niet mee 'up-to-da- te'. In "de organisatie van de ge meente" staat beschreven hoe de gemeentelijke organisatie er uit ziet en waarmee zij zich bezig houdt. De verdeling in sectoren en vervolgens in secties is op een rijtje gezet. Daarnaast worden de sector- en sectiehoofden ge noemd met daarbij de adressen en telefoonnummers. Kortom een In de folder "het gemeen tebestuur van Vlissingen" staat uitge breide infor matie over de gemeente raad (foto: Ruben Oreel) college van burgemeester en wethouders krijgt u een overzicht van de adressen en telefoonnum mers van de raadsleden. Ook staat vermeld met welke specifie ke zaken zij zich bezighouden binnen de gemeentelijke politiek. De informatiebladen zijn gratis te verkrijgen bij de receptie in het stadhuis. Naast de genoemde twee folders geeft de gemeente ook de vol gende folders uit: Werken aan emancipatie; De beiaarden van Vlissingen; Vlissingen en zijn stadhuizen; Molens in de ge meente Vlissingen; Een uitkering van sectie Sociale Zaken, wat houdt dat in; Over takken en bo men; Naam en wapen; Trouwen; Parkeren in Vlissingen en De Afvalwijzer. In de folder "De organisa tie van de ge meente Vlissingen" staat ook waar u de di verse secties kunt berei ken, zoals de sectie Afval verwijdering, (foto: Ruben Oreel) In de raadsvergadering van donderdag 24 septem ber i.l. zegde het college d en w toe op korte van termijn een analyse te ma ken van de promemen bij het kruispunt Sloeweg/ Koudekerkseweg. Deze toezegging deed het naar aanleiding van een vraag van raadslid van der Weele (RPCU). Hij vroeg of er een eenvoudige verruiming van het kruispunt tot stand gebracht kan worden om het verkeer vlotter door te laten stromen. Iedere week vergadert een aantal commissies van ad vies en bijstand. Deze bij eenkomsten, die in het stadhuis plaatsvinden, zijn openbaar. Bezoekers mo gen meepraten over de on derwerpen die op de agen da staan. Deze agenda's vindt u in de gemeentelijke informatiehoeKen in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost- Souburg en in het wijkcen trum "Open Hof". Alle vergaderingen begin nen om 19.30 uur, tenzij anders vermeld. Hieronder volgt een overzicht van de bijeenkomsten in de ko mende week: woensdag 30 september: - emancipatiecommissie aanvang 20.00 uur maandag 5 oktober: - economische zaken, detailhandel en visserij dinsdag 6 oktober: - volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten woensdag 7 oktober: - ruimtelijke ordening en verkeer - welzijn volksgezondheid, cultuur en accommodaties De sectie Wegen van de gemeente begint morgen, donderdag 1 oktober, met het opnieuw asfalteren van een aeel van de Oostelijke Bermweg. Het gaat hierbij om het deel tussen de Poortersweg en Maanweg. Voor de werkzaamheden is net noodzakelijk de weg af te sluiten voor alle verkeer. Het verkeer wordt omgelegd over het bedrij venterrein via de Poortersweg en de Maanweg. Als de (weers-)omstandigheden het toelaten nemen de werk zaamheden in totaal 7 werkda gen in beslag. Als de weersomstandighe den het toelaten wordt er nog deze week een speel- plastiek geplaatst in Ro- senburg. het plastiek komt te staan op het tegelpla teau in het grasvela naast het kruisgebouw. Deze plastiek is ontworpen den vervaardigd door de beeldend kunstenaars Wies de Bles en Martin Mc Namara. Kinderen kunnen er op spelen; klimmen, glijden, springen, evenwichtslo- pen, kruipen, zitten enzovoort. Omdat de balken ter plaatse aan elkaar gelast moeten worden is het noodzakelijk de laklaag inci denteel bij te werken. De verf heeft een droogtijd van 24 uur en laat zich niet uit kleding ver wijderen. Het is dus belangrijk dat u uw kinderen niet direct op het plastiek laat spelen. Het ob ject wordt afgezet met een lint en er komen waarschuwingsborden rondom te staan. Heeft u bouw- of ver bouwplannen? Dan breken er betere tijden voor u aan. Vanaf 1 oktober heeft u namelijk niet voor elk bouwplan meer een bouw vergunning nodig. Dat scheelt een hoop romp slomp. Soms hoeft u uw bouwplan alleen nog bij de gemeente te melden. Voor bouwen bij, in of aan een monumentaal pand moet u echter altijd een vergun ning aanvragen. Bouwen en verbouwen wordt dus allemaal wat eenvoudiger. Dat komt door de nieuwe Woningwet. Deze wet kent drie soorten bouwwerken: vergunningvrije bouwwerken melaingplichtige bouwwerken vergunningplicntige bouwwer ken Ook wordt vanaf die datum het Bouwbesluit van kracht. In het he le land gelden dan dezelfde bouwkundige eisen waaraan bouwplannen minimaal moeten voldoen. Het Bouwbesluit ver vangt de bouwkundige voor schriften in de gemeentelijke bouwverordening. Deze voor schriften willen per gemeente nogal eens verschillen. Maar met de komst van het Bouwbesluit is dat verleden tijd. VERGUNNINGVRIJE BOUWWERKEN Voor vergunningvrije bouwwer ken hoen u straks dus geen bouwvergunning meer aan te vragen. Het gaat daarbij om klei ne bouwsels zoals bijvoorbeeld een schutting, een pergola, een dakraam, een dierenverblijf, een schommel of zonnewijzer in de tuin, een antenne van maximaal 5 meter hoog. Ook voor 'niet-in- arijpende' verbouwingen, zoals het aanbrengen van een open keuken, is niet langer een bouw vergunning nodig. Tenminste, als u niets verandert aan de draag constructie, u uw huis niet groter maakt of u uw huis niet verbouwt tot bijvoorbeeld een petit-restau- rant. Als u twijfelt of uw bouwplan wel vergunningvrij is, doe dan na vraag bij uw gemeente. Daar Eeeft men u graag tekst en uit- ia, en zo voorkomt u problemen acli'teraf. Zorg D ieder a ouwplan volde eval voor dat oet aan de ei- er in uw sen van het Bouwbesluit, vooral als het gaat om de sterkte van de constructie. Blaast bijvoorbeeld de eerste de beste windvlaag uw bouwwerk omver, dan zit u goed fout. De gemeente kan u in dat geval dwingen het werk af te breken of zodanig aan te passen dat het geen gevaar meer ople vert. En aat gaat pijn doen in de portemonnee... MELDINGPLICHTIGE BOUWWERKEN Ook voor meldingplichtig bouw werken hoeft u straks geen bouw vergunning meer aan te vragen. Zoals de naam al aangeeft: de ze (ver)bouwplannen moet u wel melden bij de gemeente, waar u ook woont in Nederland. Het gaat hierbij om wat grotere bouwsels dan vergunningvrije bouwwerken. Bijvoorbeeld een garage of een schuur met een inhoud van hoog stens 50 m3, een aan- of uitbouw aan de zij- of achtergevel van de woning van ook maximaal 50 m3 inhoud, een dakkapel een schotelantenne met een doorsnee van maximaal 2 meter, een zon wering of rolluik aan de gevel langs de openbare weg. Dergelijke bouwplannen moet u, voorzien van enig tekeningen, schrift* Burgemeester en en meiden bij Wethouders 9eri (B&W) van uw gemeente. Zij be kijken of uw bouwplan inder daad voorkomt op ae liist van meldingplichtige bouwwerken, of uw bouwplan niet in strijd is met het bestaande of in voorberei ding zijnde bestemmingsplan en of het voldoet aan redeTijke eisen van welstand. B&W moeten u binnen een maand na ontvangst van uw mel ding per brief laten weten of uw bouwplan aan de voorwaarden voldoet. Gebeurt dit niet of niet tijdig, dan mag u gaan (verbou wen. U hebt in dat geval namelijk een fictieve toestemming gekregen. U weet dus binnen een maand Hl me man, kwwr u vit wiet 'N4 MET" My waar u met uw bouwplan aan toe bent, of u mag gaan bouwen ja of nee. Alleen als B&W voor uw bouwplan een besluit moeten nemen over vrijstelling van het bestemmingsplan, duurt het wat langer. Maar u weet dan in elk geval binnen vier maanden hoe ae vlag erbij hangt en dus of u uw voorgenomen bouwerij ter hand kunt (laten) nemen. Geven B&W u het groene licht, dan moet u binnen drie maan den met bouwen beginnen. Doet u dat niet, dan loopt u het risico dat u de procedure van melding opnieuw moet doorlopen. Het is dus niet zo dat u na verkregen toestemming geheel zelf kunt uit maken wanneer u met bouwen begint. Zo zijn de regels van het spel... Hef is ook warm aan te bevelen uw bouwplan even met uw buren door te praten. Liefst zo vroeg mogelijk. Het kan namelijk zijn dat uw nieuw te bouwen garage net hun uitzicht op de buurtvijver dreigt te ontnemen. Uw buren pikken dit niet. Binnen een maand na de verleende toestem ming tot bouwen kunnen zij een Ais wethouder van sociale zaken ben ik blij met het nieuwe reglement voor de Vlissingse Gemeentelijke Kredietbank (GKB) zoals de gemeenteraad dat vo rige week vaststelde. Het nieuwe reglement is hele maal in overeenstemming met de voorwaarden zo als die zijn opgenomen in de Wet op het Consumen tenkrediet (WCK). Dit geeft een goede bescher ming aan cliënten van de GKB. Het reglement kent heldere regels over de Ol van zaken bii de letaanvraaa, ae overeenkomst cue daarbij wordt afgesloten en de gevallen van kwijtschel ding. Ook is een apart hoofdstuk over schuldre geling opgenomen. CLIËNTEN KREDIETBANK In het reglement van de Gemeentelijke Kredietbank is duidelijk vastgelegd wie bij deze bank van de gemeente Vlissingen terecht kunnen en wat de voorwaarden zijn. De Gemeentelijke Kredietbank is er speciaal voor diegenen die een in komen beneden de Ziekenfondsgrens hebben en die nergens anders krediet kunnen krijgen. Terwijl dat toch nodig kan zijn! Het is een goede zaak dat er in dergelijke gevallen de Gemeen telijke Kredietbank is. Als u denkt dat de GKB u van dienst kan zijn, informeert u dan eens! De GKB is ge vestigd in het gebouw van ae sectie Sociale Zaken van de gemeente. Dr. Gailandatstraat 1te lefoon 87000. BEDRIJVENTERREIN VRIJBURG Tot mijn wethoudersporte feuille behoort ook een geheel ander terrein, dat van economische zaken. In dit kader is vorig jaar het bedrijventerrein Vrijburg, achter de Nieuwe Vlissingseweg, aangelegd. Dit terrein voorziet duidelijk in een behoefte en is een groot succes. Walcherse bedrij ven blijken het een uitste kende vestigingsplaats te vinden. Nadat eerder al een aan tal kleinere bedrijven hun deuren geopend Hadden, is half september ook het regiokantoor Walcheren van de Delta Nutsbedrij ven (Deltan) in gebruik genomen. Voor liet eerst zitten" daar aas, water en eiectra onder één dak. De oude vestigingen van de Deitan aan de Edisonweg (bij de afge broken centrale) en aan de President Roosevett- laan (het vroegere WMZ- gebouw) kunnen hierdoor worden afgestoten. In het gebied Vrijburg is ook een bedrijfsverzamel gebouw vrijwel gereed en staan andere bouwpro jecten op het punt van start te gaan. De uitgifte van gronden in Vrijburg verloopt zelfs zo voor spoedig dat ik verwacht dat tegen het eind van dit jaar het terrein geheel verkocht zal zijn! VUSSINGEN-OOST Het Havenschap Vlissinaen staat regelma tig in de belangstelling. Het beheert de havens en geeft gronden uit in Vlissingen-Oost. De ha- venaktiviteiten lopen re delijk tot goed. Maar om dat er jarenlang minder grond verkocht is dan bij ae oprichting verwacht werd, moet er geld bij. Ook van de gemeente Vlissingen. Dat komt altijd slecht uit. Maar we mo- n niet vergeten dat het avenschap de economi sche motor is van de re gio waarvan ook Vlis singen profiteert. In Viissmgen-Oost werken direct zo'n 5000 mensen. Als we de toeleveringsbe drijven en dergelijke erbij betrekken kun je dat aan tal met twee a drie ver menigvuldigen. Dan zie je aan hoeveel huishoudens het gebied een inkomen verschaft. Bovendien le vert het Vlissingse gedeel te van het havengebied jaarlijks een forsbedrag aan belastinginkomsten op. Arob-beroep instellen en vragen om schorsing van de toestem ming. Dat kan heel vervelend uit pakken, vooral als u al met bou wen was begonnen... Daarom is het verstandig te wachten met bouwen totdat de maand is verstreken dat men be roep tegen de bouwtoestemming kan aantekenen. Uw risico's blij ven zo tot een minimum beperkt. Als u gaat bouwen, houdt u dan wel aan wat u bij B&W heeft ge meld. Klopt de zaak niet, aan kunnen B&W u dwingen uw in middels gereed gekomen bouw werk alsnog aan te passen. Ook bouwen in strijd met de bouw kundige voorschriften van het Bouwbesluit is niet verstandig. B&W kunnen dan eveneens in grijpen, met vaak onplezierige gevolgen voor uw portemonnee. VERGUNNINGPLICHTIGE BOUWWERKEN Blijft over de categorie vergun- ningplichtige bouwwerken. Dat zijn alle bouw- en verbouwplan nen die niet vergunningvrij of meldingplichtig zijn, maar dat voelde u ongetwijfeld al aanko men. Zulke vergunnin plan nen zijn vaak van behoorlijke omvang en/of ingrijpend. Dat betekent dat u er schriftelijke toe stemming voor nodig hebt van B&W. De aanvraag voor uw bouwver gunning moet voldoen aan de re gels van de gemeentelijke bouw verordening. B&W moeten u in principe bin nen drie maanden laten weten of u mag gaan (ver)bouwen ja of nee. Er ziin enkele uitzonderin gen voor deze termijn. Die han gen onder andere samen met de milieuwetgeving en met de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Maar over het algemeen mag u wanneer zonder oericht de ter mijn is verstreken, aannemen dat de bouwvergunning is verleend. U hebt dan een fictieve bouwver gunning, waarmee u overigens wel mag gaan bouwen. Houd er rekening mee dat ande ren, bijvoorbeeld uw buren, be zwaar kunnen maken tegen de normaal of fictief verleende bouwvergunning. Dat kan via een Arob-procedure maar ook via de gewone rechter. Ook hier geldt: praat u bouwplannen van- tevoren even met uw buren door. MEER INFORMATIE Bij de sectie Communicatie in het stadhuis kunt u een informatie blad verkrijgen waarin de proce dure nog eens helder wordt uit gelegd. Ook liggen daar de aanvraagformulieren, voor het aanvragen van een bouwvergun ning én voor het melden van een bouwwerk, voor u klaar Raadpleeg bij twijfel altijd de ge meente! U kunt met al uw vragen terecht bij de ambtenaren van bouw: en woningtoezicht, tele foon 87000. Ook kan het zinnig zijn advies te vragen aan een architect of een andere deskundige in bouwvoor schriften. U bent daar uiteraard vrij in. G E M E E N T informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie, stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5