Francisca van Vloten heeft iets met Jan Toorop en Piet Mondriaan Rode Kruis ligt goed op 't Walcherse platteland Primafoon joh heide- 32^9 MOOISTE FOTO'S scw Burgemeester Mariekerke koopt 1e Rode Kruiszegels RADIO ATLANTIS 75,- W&r 1 J.P.A. Rossël tandprotheticus Het ritme van Walcheren Studiedag over schoolkeuze en apartheid C KOEKEPAN DE *«ll M® lil 1 Htt EU#*®® JfyERSCHOORE De lezer kan - ook al is het dan op de valreep - zich nog aanmelden voor een 'Wandeling door Domburg' op donderdagmorgen 17 september onder leiding van schrijfster Fran cisca van Vloten. Dat is - vandaar die hoofd letters - niet zo maar een wandeling, maar een tocht terug in de tijd, bedoeld om de deelnemers dingen te laten zien die ook nu nog herkenbaar zijn voor de periode, toen kunstenaars als Jan Toorop en Piet Mondri aan er de inspiratie vonden voor het ontwik kelen van een eigen stijl van werken, uitmondend in scheppingen, waarvoor van daag de dag nog grif grof geld wordt betaald. Herkenbare plaatsen zijn bijvoorbeeld de hervormde kerk, door Mondriaan zowel figuratief als abstract weergegeven. Of de Hoge Hill vanwaar Jan Toorop vol melancholie heeft staan uitkijken over zee en op welke plek hij zich de bijzondere lichtval langs de kust en de weerschijn ervan over het Walcherse land moet hebben staan inprenten. Handel Museum BEVOLKING IS GUL MET GELD EN BLOED Aanwas PZC WEEKBLADEN NIEUWE KUNSTGEBITTEN „Speciaal geprijsd" 26 cm normaal f 168,- SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve IB B BH. BS) ®ÖD (S UIL (LIJ n 22e JAARGANG NUMMER 38 16 SEPTEMBER 1992 De rondleiding door Domburg maakt deel uit van een door de Stichting Educatief Toerisme Zeeland in Oostkapelle voorbe reid programma rond het thema 'kunstenaars in Domburg', een activiteit die deze week op 16 en 17 september plaatsvindt onder de vlag van Zeeland Cultuur- maand.Francisca van Vloten heeft iets met Domburg en nog iets meer met de kunstenaarsko lonie uit de tijd van toen. Op haar eigen manier raakte ze verslin- gerd aan Domburg in de jaren dat haar man er gemeentesecretaris was en zij zelf het Domburgs Badnieuws volschreef. Francisca was al eerder met Toorop gecon fronteerd vanwege zijn band met de Tachtigers, een groep vakge noten die rond 1880 een nieuwe stroom in de letterkunde deden ontstaan en waarin Francisca ook altijd geïnteresseerd is ge weest. Tijdens haar verblijf in Domburg bracht Francisca menig uurtje door in het gemeente archief dat tal van verwijzingen bleek te herbergen naar de perio de toen er sprake was van 'een levendig kunstgedoe' op Domburg. Had dat te maken met de aanwe zigheid van zoveel hoogmogen- den, mensen van voorname komaf en met veel geld, waar door als een lopend vuurtje in de kring van elders in het land ope rerende kunstenaars het bericht werd doorgeven dat je maar be ter op Walcheren kon zitten om dat daar 'handel' zat? Dat is een aspect, meent Francisca. Maar het had ook te maken met de magische kracht van Toorop die min of meer toevallig in Domburg was terecht gekomen en die in de vriendenkring van kunste naars de vele pluspunten van een verblijf in Domburg bekend zal hebben gemaakt. Zo in de geest van: je zit daar in een inspireren de omgeving, het leven is er rela tief goedkoop en er komen hotemetoten uit heel West Euro pa, dus je kunt er ook nog lekker verdienen. Feit is dat Toorop na incidentele bezoeken zo ver knocht raakte aan Domburg, dat hij er vanaf 1903 tot begin jaren twintig jaar na jaar terugkeerde. Piet Mondriaan kwam in 1908 voor het eerst in Domburg en ook hij bleek voor jaren 'verkocht'. Wat Francisca van Vloten vooral in het werk van Toorop trekt is dat hij in een aantal werkstukken zo'n bijzondere lichtval heeft weergegeven. Mondriaan deed dat ook, maar op een andere ma nier, wat woester. En sommige van zijn duintekeningen vindt Francisca werkelijk schitterend, zelfs 'ongelooflijk mooi'. In beide gevallen meent zij dat er sprake is van zeer veelzijdige kunstenaars, die hele boeiende ontwikkelingen hebben doorgemaakt. Francisca van Vloten heeft zich veel moeite getroost om na te gaan hoe de aanwezigheid van na hun dood zo beroemd gewor den kunstenaars als Toorop en Mondriaan is ervaren in de Dom- burgse samenleving. Zo werd Toorop omschreven als een aima bele man, een warm figuur. "Mondriaan viel er in Domburg een beetje buiten", weet Franci sca uit bestudering van allerlei documenten. "Hij werd ook niet op waarde geschat. De Dombur gers vonden die Mondriaan zelfs maar 'un eenzelvig ventje'. En er werden ook wel eens grapjes met hem uitgehaald. Zo is daar het overgeleverde verhaal dat an dere kunstenaars wel eens stie kem wat in zijn half gereed zijnde werk veranderden en vervolgens benieuwd afwachtten of de goe de man het wel in de gaten kreeg. Toorop moet daar op goedmoedige wijze aan hebben meegedaan, maar hij had aan de andere kant wel degelijk waarde ring voor het werk van Mondri aan en voor de enorme kracht van wat hij aan het ontwikkelen was. Mondriaan is ook wel geka rakteriseerd als iemand die niet zo erg sociaal vaardig was. Francisca: En het grappige is dat ik dat ook wel zie in zijn werk. In bepaalde fasen had hij een soort starheid over zich, waardoor het net lijkt alsof hij zijn werk dubbel wilde uitdrukken in zijn leven". Brengen nu bepaalde werken van Mondriaan en Toorop op veilin gen enorme bedragen op, in de tijd toen deze in Domburg crea tief bezig waren, was het armoe troef. Er werd veel geleend en op de pof gekocht in het winkeltje van Kaatje-van Neeltje, waar Too rop altijd zijn liefste broodbeleg kocht: komijnekaas. En in menig Domburgse familie zijn nog wel krabbeltjes en schetsjes terug te vinden die Toorop destijds heeft aangeboden als wederdienst voor het lenen van geld of het verkrijgen van goederen. Merkwaardigerwijs heeft Dom burg nooit echt de gelegenheid aangegrepen om de band met de badplaats van kunstenaars als Toorop, Mondriaan en nog een aantal andere interessante figu ren, die ze rond zich verzamelden breed uit te dragen. Goed, er staat ergens een 'Mondriaan- bank' en ook is er een straat naar Toorop genoemd, maar daar houdt het ver mee op. De samen hang Domburg kunstenaarskolonie is de laatste tijd wel wat nadrukkelijker onder de aandacht gebracht in publica ties, waaraan ook Francisca zelf haar bijdragen heeft geleverd. En ook de film 'Het Zeeuwse Licht' van Jetske Spanjer over de kunstenaarskolonie heeft een breed publiek geattendeerd op dat interessante Domburgse tijdperk. Francisca van Vloten geeft het onmiddellijk toe: er had al lang in Domburg een museum moeten staan om die gewichtige episode uit de geschiedenis van Domburg te kunnen belichten. "Dat blijft ook nog steeds een droom van mij. Bergen is al vrij ver met de realisering van een museum, waarin het bestaan van de Ber gense School onder de aandacht wordt gebracht. Op haar manier blijft de echtgenote van de vroe gere gemeentesecretaris van Houtum zich inzetten om telkens weer linken te leggen naar dat beroemde verleden. Zij doet dat onder andere met de rondleiding van deze week, waarbij ze er stel lig op zal wijzen dat men bij het restaurant 'In den Walchersen Dolphijn' welhaast op gewijde grond staat. Daar op die plek ver bleef Jan Toop vaak, van 1903 tot ongeveer 1920. En Piet Mon driaan bezocht hem daar zo af en toe. Ongetwijfeld heeft hij vaak door een van de raampjes vanuit een bijzondere hoek een blik ge worpen op de door hem meerma len vereeuwigde Nederlands hervormde kerk. Een door Franci sca teruggevonden uitspraak van Toorop, gedaan in 1908, zou in een wervende VVV-folder niet hebben misstaan: 'Het is buiten zo mooi van kleur, kleur, kleur en zon... je wordt bedwelmd. De rust is hier onzegbaar". Op het Walcherse platteland wordt gul gegeven aan het Rode Kruis. Niet alleen als vrijwilligers met de collectebus de deuren af lopen, maar ook als er een be roep op de bevolking wordt gedaan om bloed te geven. Het bestuur van de afdeling Walche ren Noord West wil ter gelegen heid van het feit dat de gemeente Mariekerke een van de plaatsen in het land was waar de eerste Rode Kruis postzegels ofi- cieel zijn verkocht, de bevolking daar graag mee complimenteren. Vier ker per jaar assisteren men sen van de Rode Kruisafdeling tij dens bloedafname-sessies in verschillende kernen De op komst is meer dan bevredigend. „Het is werkelijk fantastisch", meldt voorzitter Kees Davidse enthousiast. En dat komt goed uit, want er is op het ogenblik een enorm tekort aan bloed. Dat heeft voor een belangrijk deel met het oorlogsgeweld te maken, maar ook uit Amerika neemt de vraag naar bloed toe. De afdeling Walcheren Noord West telt 57 vrijwilligers die als lid van de Rode Kruis Kolonne (RKK) ingeschreven staan. Daar naast zijn er 875 bewoners in vijf kernen die als begunstiger van het Rode Kruis een jaarlijkse con- tributiebijdrage leveren. RKK- vrij willigers assisteren onder meer op de strandposten en zijn ook bij evenementen als een motorcross of bij het ringrijden en andere ge beurtenissen waar eerste hulp nodig kan zijn. De vrijwiligers van de afdeling Walcheren Noord West waren onlangs ook in touw bij de ont vangst en begeleiding van veertig kinderen uit Tsjechoslowakije tij dens een vakantieverblijf in de verpleegstersflat van 'Zonneveld' bij Oostkapelle. De kinderen heb ben, omdat ze in de buurt van een concentratie van fabrieken wonen, ademhalingsmoeilijkhe den. De Rode Kruismensen toon den zich verbaasd hoe ze de kinderen zagen bijkomen. En ook een begeleidende arts kon mee delen dat de kinderen dank zij het verblijf aan de Walcherse kust een stuk gemakkelijker de winter zullen doorkomen. Met graagte assisteren vrijwilli gers van het Rode Kruis ook bij de reizen van de Rode Kruisboot Henri Dunant. „Als je niet mee- kunt heb je er gewoon de pest in", bekent secretaris Nel Geschiere-Davidse. Met voldoening maakt zij samen met voorzitter Davidse en bestuurslid Kees Roelse gewag van de grote belangstelling bij de schooljeugd, mede gestimuleerd door het onderwijzend personeel. „Een goede zaak, want die jeugd vormt straks onze eerste aan was", zo meent het bestuur. Kees Roelse regelt binnen de af deling de jaarlijkse collecte en zorgt ook voor een gesmeerde organisatie rond de verkoop van de Rode Kruiszegels. De vorige keer werden er 1800 boekjes ver kocht. De hoop is erop gericht opnieuw zoveel postzegelsetjes te kunnen verkopen. Een deel van het aan de afdeling toeko mende geld wordt opzij gelegd om bij bepaalde noden te kunnen bijspringen. Ook wordt er geld geïnvesteerd in opleidingen. Bij voldoende belangstelling gaat er binnenkort weer een basiscursus van start, waarbij met name aan dacht wordt geschonken aan aspecten als eerste hulp en hart- reanimatie. „De mensen zijn van harte welkom", zegt het bestuur uitnodigend. Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Burgemeester B.J. van Putten van Mariekerke had zijn centen net zo goed in de portemonnee kunnen houden, toen hij dezer dagen heel officieel de eerste nieuwe postzegels van het Ne derlandse Rode Kruis 1992 kocht uit handen van voorzitter Kees Davidse van de afdeling Walche ren Noordwest. Want directeur Van Beveren van het Middelburg se postkantoor deed de eerste burger even later zo'n setje cadeau. De aankoop was dan ook meer bedoeld om het goede voorbeeld te geven aan de gemeenschap, om het dit jaar 125 jaar oude Ro de Kruis te steunen. Een deel van de opbrengst mag dan wel in de landelijke kas vloeien, de toeslag kan binnen de eigen afdeling Walcheren-Noord/West worden besteed, dus hoe meer postze gels er worden verkocht des te meer kan er in de vijf kernen van de afdeling aan initiatieven wor den ontwikkeld. Zowel de burgemeester als de di recteur van het postkantoor Mid delburg stonden even stil bij het ontstaan en de ontwikkeling van de Rode Kruis organisatie. Waren er in het begin elf plaatselijke af delingen, een klein aantal vrijwilli gers en ongeveer duizend betalende leden, thans telt het Nederlandse Rode Kruis maar liefst 480 plaatselijke afdelingen, rond 33.000 vrijwilligers en een miljoen betalende leden. De burgemeester wees er op dat een van de meest in het oog lo pende vormen van humanitaire hulp thans plaats vindt in het voormalige Joegoslavië, „heel dichtbij, amper duizend km ver wijderd van ons zeer vredige Me- liskerke", aldus de burgemeester. Maar vele vrijwilligers stoppen ook veel vrije tijd in andere activi teiten zoals assistentie bij evene menten, thuishulp aan zieken en gehandicapten, assistentie bij bloedafname-sessies, het oprich ten en instandhouden van tele fooncirkels en het Jeugd Rode Kruis. Volgens burgemeester Van Put ten zou het voor de jarige Rode Kruis organisatie het mooiste ca deau kunnen zijn dat een volgend jubileum niet meer gevierd hoeft Aankoop van de eerste Rode Kruispostzegels door burgemeester van Putten. Links afdelingsvoor zitter Davidse. te worden, omdat dan het Rode den. „Maar dat getuigt van wei- eerste burger van Mariekerke Kruis overbodig zou zijn gewor- nig realiteitszin", zo moest de meteen toegeven. Palermo® Plus. Tafel- en wandtoestel. Met nummerherhaling, naam n- dex en volume- en klankregehng van het oproepsignaal. In diverse kleuren. NU VAN 98,-VOOR PRJMAFOON IS O.A GEVESTIGD IN MIDDELBURG. LANGE DELFT 86 DE WINKEL VAN PTT TELECOM Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Schoolkeuze en apartheid in het basisonderwijs: kwaliteit of dis criminatie. Dat onderwerp staat op 16 oktober centraal tijdens een door het provinciaal opbou- worgaan Stichting Zeeland ge plande studiedag in de Zeeuwse Bibliotheek. De studiedag vloeit voort uit het resultaat van een onderzoek, dat heeft aangetoond dat de etni sche samenstelling van de basis schoolbevolking primair de schoolkeuze van de ouders be paalt. En dat gebeurt ondanks het ontbreken van woonconcen- traties van allochtonen in Zee land. Na enkele inleidingen in de och tenduren zullen er 's middags workshops plaats vinden rond schoolkwaliteit en keuzecriteria van ouders en hoe die positief zijn te beïnvloeden. Want als de zomerbloemen zijn uitgebloeid, staat de Erica gracilis, ook wel dopheide ge noemd, volop in bloei. Leuk voor op uw terras of balkon. Nu drie Enca's in mime rib- schaal 0 23 cm van 18,35 voor Erica's p.st 4,95. Ribschaal 3,50

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1