Middelburgse markt in Oostenrijkse sferen Voordelig naar de Floriade of Den Haag Kruiswoordraadsel 'Ze gooien een kogel door je schoorsteen en dan zeggen ze dat'ie schoon is' Heerlijk^ CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- en müe rarel Stadhoudersfeesten na wankelen weer overeind ERKENDE SCHOORSTEENVEGERS IN ACTIE TEGEN BEUNHAZERIJ ft Marketingbureau Lans voor communicatieverbetering Serie nieuwe cursussen bij Zeeuwse Volksuniversiteit Pcé Express in Vlissingen MILIEU ZOMERSMOG Een eeuw geleden veegde in Frankrijk de burge meester hoogst persoonlijk de schoorstenen uit angst voor branden die zijn dorp zouden kunnen ver woesten. De Duitsers zien de schoorsteenveger met zijn hoge hoed nog steeds als een brenger van het geluk. Wie hem tegenkomt op straat mag een wens doen. In het nuchtere Nederland zakte het aanzien van dit oeroude beroep echter in de laatste jaren tot een nulpunt. Beunhazen zonder enige vakkennis dienden zich aan. Roet Samen sterker Zanger Stichting Horeca Onderwijs MILIEUWINKEL MIC Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers de naam van een bloem. >^ij gaan weer naar school Woensdag 9 september 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER Vraag: Wat is smog, welk ge vaar loop ik en wat kan ik er aan doen? Vier bedrijven in Zeeland, allen lid van de Algemene Schoorsteen vegers Patroons Bond (ASPB) voeren de komende maanden ac tie om het publiek te wijzen op het belang van een goedgeveeg- de schoorsteen. Initiatiefnemer en coördinator Eddy Leonhart, met zijn Middelburgse bedrijf 't Zanddorp de enige officieel er kende schoorsteenveger op Wal cheren, vertelt over zijn vak. Hij kan er zich echt kwaad over maken. Over de beunhazen die met een veger en een kogel langs de huizen gaan en zich als schoorsteenveger aandienen. „Die presteren het om zelfs de kachel niet van zijn plaats te ha len. Het doorgeveegde roet blijft dan gewoon achter en stapelt zich voor het rookkanaal op. En dan heb je het over gaskachels waar je toch behoorlijk voorzich tig mee moet zijn", zegt Eddy Le onhart van schoonmaakbedrijf 't Zanddorp, dat zich sinds vijftien jaar ook bezig houdt met het op professionele manier vegen van schoorstenen. Zelf leerde hij het vak in de praktijk, maar sinds kort heeft hij vakkundige steun van zoon Edwin die onlangs zijn offi ciële certificaat Schoorsteenve gen bij de ASPB in Amsterdam behaalde. Bij deze patroonsbond, die in 1947 koninklijke goedkeu ring verwierf, zijn 130 erkende Nederlandse bedrijven aangeslo ten. Hiervan telt Zeeland er vier. Wie als lid staat ingeschreven moet aan strenge eisen voldoen en mag niet via colportage zien aan klanten te komen. Edwin Le onhart: „Ik volgde ruim een jaar de cursus, waarin ik alles leerde over schoorstenen, rendement, windinval, gassen en tempera tuur". Wie een erkende schoorsteenve ger op het dak haalt, kan naast het veegwerk ook een goed ad vies krijgen. Leonhart: Gemiddeld dertig procent van de schoorste nen is niet in orde. Kleine repara ties doen wij zelf, bovendien heb ik tegen slechte trek altijd een i Schoorsteenveger Leonhart uit Middelburg gaat aan 't werk. aantal kappen in de auto die de mensen een weekje kunnen uit proberen. Ook kleppen vervan gen wij. Vooral het vakkundig terugplaatsen van een gaskachel na de veegbeurt kan van levens belang zijn", stelt de patroon, die sinds kort de beschikking heeft over twee servicewagens, één voor zijn zoon en één voor hem zelf. „Samen met de drie andere erkende schoorsteenveegbedrij- ven in Zeeland, d'Oude Smitse in Yerseke, Berrevoets in Zierikzee en Peters Cleaning uit Sas van Gent gaan wij tot januari geza menlijk een advertentiecampag ne voeren om het publiek voor te lichten. Daarbij zullen wij ook re gelmatig bijeen komen voor vak technische besprekingen, het gezamenlijk inkopen van mate riaal, het verdelen van het werk en het maken van toekomstplan nen. Want het mooiste zou na tuurlijk zijn als je door heel Nederland dezelfde auto's met het logo van de ASPB ziet rijden. Dan krijgen beunhazen nauwe lijks meer een kans". Op zaterdag 19 september zal er een Oostenrijks sfeertje hangen op de Middelburgse markt. De lucht zal er gevuld zijn met de geur van braadworsten en de klanken van vrolijke Trioier blaasmuziek. Geluiden en geuren komen van en bij een podium in Beierse stijl. In deze entourage speelt het Middelburgs Muziek feest zich af. Het vijfde feest al weer. Een lustrumviering. Het middagprogramma voorziet in het optreden van drie orkesten. Daar hoort ook het Juliana Blaa- sorkest bij. En voor wie de spie ren stijf zijn geworden van uren zitten luisteren en kijken wacht enige beweging in de vorm van een rondgang langs kraampjes waarin zeven sponsors zich pre senteren. Het middagprogramma begint om 13.00 uur. Vanaf 20 uur die avond wordt een veelomvattend taptoe-programma afgewerkt. Dat gebeurt met medewerking van showband en wielrijdersmu ziekkorps Crescendo uit Opende, de Rijnmondband uit Schiedam en het Tamboer- en Trompetter korps Ahoy uit Rotterdam. De Rijnmondband heeft de be schikking over twee shows. De eerste, in blauw tuniek, is een medley van muzikale hoogtepun ten die te maken hebben met de zee. De show wordt gepresen teerd onder de naam 'show mari tiem'. De tweede, in rode tuniek, is een galashow, waarin zeer hoogstaande muzieknummers worden gepresenteerd. Dat ge beurt dus ook in Middelburg. Juliana's Drum and Bugle corps presenteert zich op deze vijfde taptoe met een show in geheel eigen en nieuwe stijl, samen gesteld en gearrangeerd door ei gen staf-mensen. Een van de onderdelen omvat een selectie werken uit de musical 'The West Side Story'. Het Junior Drum korps Johan Friso, de jongste telg van de Juliana Korpsen tekent voor een swingend programma vol afwisseling. Stijlvol geüniformeerd, toonaan gevend op muzikaal- en showge- bied: dat is het Tamboer- en Trompetterkorps Ahoy uit Rotter dam. Tijdens de taptoe op de Middelburgse Markt zullen ze hun klasse tonen: net even an ders, weer even orgineler dan an deren. Speciale attractie is het optreden van de leden van mu ziekkorps Crescendo uit Opende. Zij verplaatsten zich al musice rend per rijwiel. Nog een bijzonder intermezzo wacht de bezoekers aan de tap toe van het Middelburgs Muziek feest. Bij wijze van experiment vindt een optreden plaats door de baritonzanger Peter Wonder- gem uit Oostkapelle, lid van het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg. Bezoekers aan de taptoe wacht op het terrein waar alles te doen is, de Middelburgse Markt, een comfortabel verblijf tussen acht en elf. Er worden overdekte tribu nes opgetrokken met gemakkelij ke kuipstoeltjes. Voorverkoop van kaarten vindt plaats via het Mid delburgse PZC-kantoor. Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende Het SVH-Examen is op 6 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijffje) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men onder andere een Café. Petit-Restaurant. Disco. Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. UT 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA ot RESTAURANTBEDRIJF ERKEND 'U,w 3V Goede communicatie met de klant. Daar gaat het in het be drijfsleven om. Joke Lockefeer- Feenstra van Lans Marketing ont wikkelde een speciale methodiek voor het Zeeuwse bedrijfsleven waardoor de resultaten van mar keting en communicatieinspan ningen meetbaar worden. Vooral ondernemingen waarbij service en dienstverlening een belangrijk onderdeel van de marktbenadering uitmaken, kun nen veel baat hebben bij de aan pak volgens haar methode, zegt Lockefeer, die tien jaar geleden een HEAO-studie afsloot en on dermeer in de landbouw en auto matisering werkzaam was: „Ik vind dat je vanuit de klant moet denken en werken. Steeds in zijn huid kruipen en je realiseren wat hij zelf een optimale oplossing zou vinden als hij klant was. Lans Marketing zoekt na het opsporen van de oorzaak van de communi catiestoornis, samen met de op drachtgever naar een plan van aanpak. Na een jaar wordt de nieuwe aanpak 'gemeten': hoe staat het nu met de tevredenheid van de klant? Lans Marketing is gevestigd in Goes. Telefoon 01100-32881. Telefax 01100-50339. 4 r .DEPAREL, Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Sunday-surprise-buffet Iedere zondagavond van 17.00 tot 21.00 uur staat er in ons restaurant een verrukkelijk koud en warm buffet voor u klaar. Met o.a. heer lijke soepen, een keur van koude voorgerechten, diverse warme hoofdgerechten en uiteraard een grote keus aan frisse nagerechten. Prijs f 32,50. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. La douce France Op zaterdag 12 en 26 september en 3,10,17 en 24 oktober staat er van 18.00 tot 22.00 uur een koud en warm buffet voor u klaar met overheerlijke Franse specialiteiten. Prijs f 37,50 incl. "Le Papillon" cocktail. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen f 40,00 p.p. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Inl. en reserveringen 01188-3230 De PAREU is EEN ZVJE"P' ARADUS MEt FITNESS. ->AUNA BO NG EN SOUASH8ANEN. KUURCENTRUM. THEATER. CAFÉ S EN RESTAURANTS IN 0°>- Vanaf midden september start de Zeeuwse Volksuniversiteit in de regio Walcheren weer met een groot aantal cursussen. Daar zijn ook hele nieuwe bij. Naast een groot aantal taalcursussen, waaronder zelfs Hongaars en Pools, kunnen belangstellenden zich nu ook ondermeer verdiepen in Psychologie, Paleografie en Muziekgeschiedenis. Ook de Geschiedenis van Middel- De Stadhoudersfeesten die van vrijdag tot en met zondag de Middelburgse Markt beheersten zijn redelijk geslaagd. In de nieu we vorm - niet alle deelnemers van twee jaar geleden deden mee - zitten weliswaar nog wat schoonheidsfoutjes, maar de meerderheid van de deelnemers blikt tevreden terug. „We hebben Middelburg toch wat geboden en ik ben er van overtuigd dat de oude deelnemers met weemoed naar ons hebben gekeken", ver woordt Rob Zuidam de mening van de horecamensen die wel een paviljoen op de Markt had den gehuurd. Het begon vrijdag allemaal wat haperend. De tieners op de Markt konden de Popstrijkers niet echt waarderen en Maria Verano had meer moeite met de geluidstech nicus dan met het weer. Speling Perfumed Salsa kreeg niet de aandacht die deze dames ge wend zijn. En veel te snel moesten ze hun optreden af breken. Gelukkig voor de Ceremonie meesters die de Stadhouders feesten nieuw leven proberen in te blazen was vrijdag slechts een generale reptitie. De zaterdag was stomweg leuker. Bacchus vierde hoogtij zonder vervelend te worden en de terassen rond de paviljoenen stroomden vol toen Greetje Kauffeld haar jazzy show bracht. Dankzij het bleke Beeld van een optreden van de Popstrijkers vrijdag. zonnetje was ook de zondag oké en konden John Caljouw en zijn band hun behangfunctie goed in vullen. Jump'n Jive daverde als sluitstuk over de Markt. Passanten hadden veel respect voor het initiatief om de Stad houdersfeesten nieuW leven in te blazen. Een restauranteigenaar - die overigens niet had ingeschre ven - ergerde zich echter groen en geel. „Middelburgers zijn niet rijp voor een dergelijk feest", zei hij rond half zes. „Kijk maar de Markt stroomt leeg. Ze gaan nu thuis eten, terwijl hier de lek kerste dingen voor een appel en een ei worden geserveerd. En kijk maar een naar de friettent. Daar staan rijen mensen voor". Pr-man Bob van Koetsveld die ja renlang het Middelburgse Jazz festival heeft gecoördineerd en nu bij de Stadhoudersfeesten is ingehuurd moest nog wat wen nen aan de ambiance. „Ik en de rest moeten nog veel leren", sprak hij geheimzinnig burg of een inleidende cursus in de Geologie-Aardwetenschappen behoort tot de mogelijkheden. Wie meer wil weten over dromen of het gochelen wil leren kan ook bij de ZVU terecht. In het kader van het Columbusjaar is er een lezing in Middelburg over Ont dekkingsreizen, op dinsdag 10 november. Het veranderende beeld van het kind in de loop der eeuwen komt aan de orde in een tweetal lezingen op 12 en 26 ja nuari 1993. Voor informatie en aanvragen van het cursusboekje: ZVU, Spanjaardstraat 51, Middel burg. Telefoon 01180-34800.e Om de nieuwste apparatuur op het gebied van kopiëren, printen en plotten bij het publiek te intro duceren, komt er een speciale trein van Océ, producent van reproduktie-apparatuur, naar Vlissingen. Op vrijdag 18 sep tember van 9.30 tot 19.00 uur kunnen belangstellenden terecht in deze demonstratietrein die ge rangeerd staat op het station Vlissingen. Océ verwacht veel geïnteresseer den te ontvangen uit de hoek van architecten, raadgevende bu reaus, dienstverlenende bedrij ven, nutsbedrijven, gemeentelijke en provinciale overheden. Ook scholen, administratiekantoren, industrie en bouwnijverheid kun nen hun voordeel doen met een bezoek aan de Océtrein. Het be drijf demonstreert vier primeurs. Op het gebied van laserprinting zijn ook consultants aanwezig. Veel belangstelling wordt boven dien verwacht voor het milieupa pier, dat Océ speciaal ontwikkelde. Wie de trein be zoekt heeft de kans een bootreis te winnen. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur De Floriade is nog steeds actu eel! Om die reden hebben wij on ze speciale lezersreis-van-de-maand ditmaal op de Floriade gericht. De Floriade, werd wijd bekend als grootste internationale tuin bouwtentoonstelling. Vijfentwintig landen zijn verte genwoordigd met tuinbouwpro- dukten, folklore en culinaire specialiteiten. Maar liefst 40.000 vierkante meter van het park is overdekt, waaronder vele thema paviljoens en kassen. In het speciale Groente Fruit Paviljoen kunt u via de veilingklok allerlei op de Floriade geteelde produkten kopen. In het Culinaire Theater vinden dagelijks vele kookdemonstraties door profes sionele kookteams plaats. De unieke monorail en de 76 me ter hoge uitkijktoren maken een bezoek extra aantrekkelijk. Op de dag van onze lezersreis heeft de Floriade ook nog het Russisch Festival: Studenten van het Culturele Instituut Moskou geven een folkloristische show, waarin muzikanten en dansers in klederdrachten bekende Russi sche muziek ten gehore brengen. De speciale wisselexpositie bestaat dan uit de binnenten- toonstelling Liliade: 200 soorten 21 - 74 - 61 - 42 - 64 - 39 - 45 - 46 - 59 -11 - 36 - 75 - 40 HORIZONTAAL: 1 vrucht; 6 kaartspel; 12 op het genoemde; 14 inwilliging; 15 heer; 17 klaar; 18 door; 20 de oudere; 21 eenheid van kracht; 22 het gooien van kruis of munt; 24 niet nat; 26 tel woord; 28 insekt; 29 gesloten; 30 danspartij; 32 alvorens; 33 eerstkomende; 34 boodschapper; 35 guitig; 37 koninklijk besluit; 38 stijlperiode; 39 meubelstuk; 41 wild zwijn; 42 deel v.h. been; 43 stad in Engeland; 47 livreibediende; 50 gehalteeenheid van goud; 52 taaie lekkernij; 53 bloedvat; 54 uiting van kou; 55 jong v.e. schaap; 57 tennisterm; 58 wig; 59 snavel; 60 vrouwelijk dier; 62 herrie; 64 vlug; 65 stoomschip; 66 aardrijksk. aand.; 68 regel; 69 jongstleden; 70 boksterm; 71 koraaleiland; 73 smelting van sneeuw; 75 evenaar; 76 hard metaal. VERTICAAL: 1 grootte van zeiljachten; 2 muzieknoot; 3 door weekt; 4 besmettelijke ziekte; 5 schaakterm; 7 klaar; 8 muurin ham; 9 inborst; 10 sint; 11 boterbloem; 13 vogel; 16 vluchtigheid; 18 kanselrede; 19 mechanische mens; 21 lans; 23 sint; 24 grote vogel; 25 staatsiekleding; 27 muzieknoot; 29 insekt; 31 deel v.e. japon; 34 adellijke titel; 36 grauwe erwt; 38 slaapplaats; 40 afke rig van werk; 44 roofdier; 45 dier; 46 kwebbel; 47 stof; 48 stad aan de Rode Zee; 49 wig; 51 kegelvormig; 54 stromend water; 56 muzieknoot; 59 de onbekende; 61 rekening; 63 telwoord; 64 pan toffel; 67 loterijbriefje; 69 zeilvaartuig; 71 uitroep; 72 onderwijs; 73 muzieknoot; 74 titel. Oplossing Puzzel week 35 HORIZONTAAL: 2 spitsvondig: 12 RP; 14 kras: 15 lood: 16 we: 17 ark; 19 I.M.; 21 II; 22 bal; 23 sinus: 25 rog; 27 Kioto; 29 snor; 30 debat; 32 keet; 33 esp 34 zakelijk; 36 KRO: 37 re; 38 bod; 39 dra; 41 G.N.; 42 noemer; 43 weelde: 44 ad; 45 nel; 47 les; 48 n.m.; 50 por; 52 rijkelijk; 55 ate; 56 opus; 58 kopek; 59 drie; 60 spits; 62' mik; 63 dwaas; 64 t.e.m.; 65 nr.; 67 Hr.; 68 kat; 69 er; 70 peen; 72 rood; 74 na; 75 steenkarper. VERTICAAL: 1 krasser; 3 pk; 4 iris; 5 tam:6s.s.;7 0.L.;8nol;9dolk; 10 id.; 11 peloton: 13 prinsendopper: 16 water gentiaan: 18 knop; 20 nobel22 boek; 24 Ur; 25 rek; 26 gal; 28 ik; 30 dadelijk; 31 tijdelijk; 34 zomer; 35 kreek; 38 ben; 40 als; 44 apostel; 46 kepie; 49 meestal; 51 ruim; 53 kom; 54 lek; 55 arak; 57 st.; 59 dw.; 61 snee; 63 drop: 66 ree; 67 hor, 70 Pt; 71 N.N.; 72 Ra; 73 de. (Nadruk verboden) Wlnwoord: WAPtTlHERT lelies in allerlei variëteiten maken uw bezoek onvergetelijk. Heeft u echt alles op de Floriade al eens gezien, dan kunt u ook meerijden om gezellig en voorde lig een dagje Den Haag te doen. Winkelen, wandelen, uitgebreid lunchen en iets van de "statige" sfeer proeven, het kan allemaal in Den Haag. De touringcar brengt u in het centrum van Den Haag en haalt u daar uiteraard ook weer op. Het opstapchema Domburg Biggekerke Koudekerke Vlissingen Vlissingen Souburg Middelburg Nieuwland Lewedorp Goes Kloetinge Kapelle Kruiningen Krabbendijke voor deze reis is: - Bushalte Tramzicht - Kerkplein - Dorpsplein - Stadhuisplein - NS Station - Bushalte Brug - NS Station - De Rode Leeuw - Pompstation v.d. Dries - NS Station - Pompstation - Caisson - Zeeuwsche Paerel - De Koophandel Aankomst Floriade: Vertrek Floriade: 07.05 07.20 07.30 07.40 07.45 07.50 08.00 08.05 08.10 08.20 08.25 08.30 08.35 08.45 10.30 16.30 Reisdatum: Vrijdag 25 september Prijs: f 44,50 p.p.incl. bezoek Floriade Prijs: ƒ27,60 p.p. voor alleen Den Haag Boek snel bij Reisburo Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4, 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2 01100-202801). De reis- buro's zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 09.30-17.30 en op zaterdag van 10.00-16.00. Op de koopavonden van 19.00-21.00. Uitvoering onder voorbehoud van voldoende deelname. Antwoord: Zomersmog bestaat uit een mengsel van gassen, waarvan de belang rijkste stikstofoxiden zijn en ozon. Zomersmog ontstaat door het vrijkomen van gas sen van auto's en de in dustrie, vooral NOx, die onder invloed van zonlicht een che mische reactie ondergaan en daardoor ozon vormen. Ozon is het schadelijkst voor onze gezondheid. Het kan leiden tot hoofdpijn, duizeligheid en misselijkheid, eventueel be nauwdheid. Vooral carapa- tiënten hebben er veel hinder van. Dit heeft overigens niets te maken met de ozonlaag, die zich op grote hoogte be vindt en ons beschermt te gen UV-straling. Vooral bij oostelijke of zuidelijke wind kan zomersmog ontstaan, doordat schadelijke gassen zelfs vanuit het Ruhrgebied onze provincie bereiken. Rijdt in zo'n periode zo min moge lijk auto, maar denk erom, dat u als u er last van hebt ook zware inspanningen vermij den moet. Wintersmog is een hoofdstuk apart; daar komen we van de winter op terug.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 9