Revolutie op het been De Boxer en de Slip Te mooi om te verbergen De Pyjama Party Lingerie uit oma's tijd beautiful body lon-sur-ton Microfibres Lingerie Dangereuse Veel decolleté Wit, zwart en 'antiek' Mannenlingerie Twijfelaars Bustiers als topje Natuurlijke elegance Behaaglijke stoffen Het onderste boven Juiste keuze s. Ongemerkt geraffineerd ue nieuw lingerietrer Kousen werden panty'sen panty's veranderden in leggings. In de kousen- branche gaat het net als bij de lingerie, de grens tussen onder en bovenmode wordt ongemerkt overschreden. Toen in de jaren zestig de rok steeds korter werd en de jarretelgordel niet meer te verbergen was, kregen we panty 's. Kousen en broek in één. Dat kon overi gens pas nadat de rondbreimachines waren uitgevonden zodat er geen naad meer in de kous nodig was. Omdat er in die jaren zoveel been te zien w as kregen we al gauw panty's met pa troontjes en fantasierijke dessins. Enkele jaren later werden de nylonga rens gemengd met 'lycra' waardoor de panty 's een mooiere glans kregen en nog sterker werden. In de jaren tachtig werd de gebruike lijke huidkleur ingewisseld voor zwart en daarna steeds vaker in een tint die qua kleur bij de bovenkleding paste. De mode vroeg om ton-sur-ton com binaties, kleuren van eenzelfde fami lie. Zo werden de panty's een verleng stuk van de bovenmode. Langzaam, maar niet onverwacht is de boven en ondermode zich gaan ver mengen. Het wielrennersbroekje werd opgevolgd door de'legging'. Deze werd dunner, fijner en steeds mooier van kleur. Hij is geleidelijk aan de pantalon gaan vervangen. De eens zo ragfijne panty werd ook dikker, ster ker en glanzender en steeds mooier van dessin. De mode op het been gaat nu veel verder dan 'beenbedekking'. Het wordt dit seizoen een ware blikvanger. Nieuwe vormen, nieuwe materialen Het gebruik van 'microfibres' in lingerie komt op. Ze worden in bovenkleding en de sportmode al langer gebruikt. Voor lingerie zijn er nu veel fijnere garens van mi crovezels ontwikkeld, als alterna tief voor het populaire polyamide. Voordelen zijn dat het vocht op neemt, er rijker en luxer uitziet en een superzachte 'grip' heeft. Luchtige shorts of strakke slips Hoewel we aan de ene kant zoeken naar vertrouwde warmte en behaag lijkheid op de huid, willen we ons op gezette tijden ook heel mooi voelen met een tweede huid van zijde of satijn en met modellen waarmee we feestelijk voor de dag kunnen komen. Koketterie is de basis van de nieuwe ondermode die geïnspireerd is op de 'lingerie dangereuse'. In een sfeer van kasteelromans en kostuumfilms ba lanceert deze nieuwe lingerie op het randje van de intimiteit. De grens tus sen wat wel en niet gezien mag wórden is vaag en dat maakt het zeer span nend. Het decolleté speelt een hoofdrol. Door een geraffineerde vormgeving lijkt de boezem voller en vrouwelijker. Schouderbandjes worden breder dan we gewend zijn en staan iets meer naar de zijkanten. Nieuw zijn de push-up beha's, een vrouwelijk geheimpje waardoor de buste voller lijkt. Mate riaal en kleuren bepalen voor een deel wat wel door anderen gezien mag wor den en wat verborgen blijft. Wit is en blijft een discrete kleur. Zwart is een dubbele kleur, enerzijds werkt het so ber en terughoudend, tegelijk kan het een verleidelijke spanning oproepen. Éfe De nieuwe 'antieke' lingerie- kleuren zoals oudrose, goud geel. ivoor en taupe of thea trale kleuren als karmijnrood nacht blauwpaars en flc^e- groen gaan helemaal over de grens van de intimiteit heen. Datzelfde geldt ook voor de materialen die wor den gebruikt. We zien veel gebruik van satijn, fluweel of brokaat, wat uit eindelijk bos en kledingstoffen zijtt. Sedert een aantal jaren dragen mannen weer boxershorts. De ruime onder broek waarin alle mannelijke kenmer ken vrijelijk de ruimte krijgen. Som mige mannen zweren erbij. Anderen hebben er moeite mee en blijven ver slingerd aan de naadloos passende tri cotslips die in de jaren zestig en zeven tig het meest werden gedragen. De boxershort is in feite een ouderwets stukje mannenlingerie dat met gevoel voor draagcomfort is ontworpen. ruimer werd, kwam ook de boxershort weer voor de dag en werd ineens hoog mode. De man die gehecht was aan de moderne tricotslip kon het weinig schelen. Die blijft bij zijn sportslip. Maar je hebt ook twijfelaars; mannen die verknocht zijn aan het comfort van het moderne tricotmaar tegelijk ook wel de voordelen zien van de luchtige boxershort. En juist voor hen is uit de spelonken van opa's linnenkast een fantastische oplossing gekomen. Een soort boxershort van katoenen tricot. Comfort en pasvorm hebben samen een huwelijk gesloten. Onlangs was dit te zien in een reclamefilm voor jeans waar een jongeman in onderbroek de showsteelt. Hoewel de getoonde shorts niet in de verkoop waren, heb ben ze een nieuwe trend ingeluid. De broek heeft een speciaal maagstuk waardoor de broek om de heupen glad aansluit, maar de pijpen zijn heerlijk ruim. Het model werd in de jaren twintig al als turnkleding gebruikt en zal in de jaren negentig furore maken als 's mans intiemste kledingstuk. In de jaren zestig werd de mode zo strak dat de ruime boxershort ge woonweg niet meer kon. De lingerie voor mannen werd derhalve huid- nauw. Toen de kleding opnieuw ren bij de luchtige pasvorm, de mooie katoenen en satijnen stoffen, de fla nellen binnenkant voor de winter. In de nieuw collecties nachtkleding krijgt de pyjama weer een ereplaatsje. Let the Pyjama Party begin! De 'good old' pyjama heeft de weg teruggev onden naar de slaapkamer. T-shirt en blootslapers hebben hem in het nachtleven behoorlijk voor de voe ten gelopen. Laten we maar zeggen, men wist niet beter. Uiteindelijk is er geen comfortabeler nachtkleding dan de pyjama. Vraag het aan de mensen die hem trouw zijn gebleven. Ze zwe- Wie kiest voor deze nieuwe modelijnen in lingerie komt dan ook voor een dilemma testaal. Wat blijft onder en wat mag boven? Veel bustiers en body's zijn gewoon te mooi om ver borgen te blijven en zijn prachtig als topje. Met name deze ondermode in spireert en verleidt de bovenmode en zorgt in het totaalbeeld voor een ma gisch element. Terug van h eg geweest, de klassieke gestreepte pyjama Lingerie in theatrale kleuren Als we terugkijken naar vroeger, dan wasonderkleding functioneel en fri voliteit werd beperkt. Die eenvoud van toen is nu vertaald naar hedendaagse soberheid. De vormgeving van het be haaglijke ondergoed is rustig en inge houden, zonder extravagantie. Maar de pasvorm is absoluut perfect en flat terend. Het gebruikte materiaal is na tuurlijk, eenvoudig, zonder zweem van luxe, maar tegelijk van hoogwaar dige kwaliteit. Binnen deze trend zien we veel brassières, slips en body's van gemeleerde jersey's, soms van puur katoen. In veel gevallen zien we ook een wol/katoen mengsel of een mengsel met nieuwe, technische vezels. De vormgeving volgt op natuurlijke wijze de curven van het lichaam. Voor zover er extra versiering wordt toegepast is die zeer bescheiden, zoals subtiele kanten ruches. Natuurlijke lingerie- kleuren hebben voorrang; ongebleekt wit, gewassen pastels zoals zachtgrijs, écru en lichtblauw. En aangezien zwart als een absolute 'basis'kleur wordt gezien, komt binnen deze linge rietrend ook veel zwart voor De nieuwe sobere lingerie loopt onge merkt over in actuele bovenmode. Hemdjes en body's worden 'onder blouses' in combinatie met bla zers. De broekjes met pijpen, maken ongemerkt een over steek naar het gebied van de leggings. Het materiaal zit op de rand van ondergoed en bovengoed. Het heeft iets van toen en nu en Jgg dat is juist de charme van deze lingerie. Jlar De zorg om het behoud van alle din gen, die dreigen te verdwijnen, heeft ook invloed op de lingerietrends. We zoeken al het natuurlijke en willen ons behaaglijk voelen. Voor lingerie bete kent dat een herleving van eerlijk en eenvoudig materiaal zoals katoenen tricot en ouderwetse interlock in basis- kleuren. blijft zoeken naar de ideale lichaams- lijn. Gelukkig doet ze daar alleen niet meer zo moeilijk over. De moderne vrouw maakt gebruik van geraffineer dere middelen om er perfect uit te zien Eén daarvan is de 'body', een fantas tisch stukje lingerie om de illusie van de perfecte lijn te benaderen. Hij wordt gemaakt van lichaamsvriende- lijk, elastisch materiaal dat het li chaam mooi en strak omsluit. Onele gante welvingen worden subtiel gecor rigeerd. Vooral als je wat ouder wordt is dat een pluspunt. En de extra warm te die een body geeft door de eenheid van slip/hemdje/beha is 'mooi' mee genomen. Iedereen is vrij om te kiezen en dc keuze is dit seizoen zeer gevarieerd. Juist bij de nieuwe ondermode uitge voerd in bijzondere materialen is het kiezen voor het meest geschikte model en de goede maat een eerste vereiste. Win dan ook altijd het advies van de specialist in over het artikel dat het mooiste bij uw figuur past. Alleen zo komt ondermode volledig tot haar recht. Door alle eeuwen heen is met lingerie of foundation geprobeerd om het vrouwenlichaam een ideale belijning te geven. Voor het absolute schoonheidsideaal werden soms barbaarse methoden I gebruikt, zoals het adembene-' mend insnoeren van de tail- le. De vrouwelijke heupen zijn met corsetten, hoepels en kussens gevormd en vooral vervormd. Er zijn tijden geweest dat de boezem omhoog werd gedrukt en we kenden modestij len waarin de buste platgedrukt diende te worden. Al deze correcties waren hoogst onvriendelijk en vooral onna tuurlijk. De vrouw van de jaren negentig laat i zichzelf, maar ook haar figuur, geen I wetten meer opleggen. Toch heeft ze I iets met haar voorgangsters I gemeen; ze

de Vlissinger | 1992 | | pagina 17