Natuur en milieu op school Kerend tij gaat langer mee Rolls-Royces naar Middelburg Sixties Festival gaat nu door in sporthal Zoé provinciaal c EASY-SLEEP.) WATERBED Nü I 2-695 Kunstzinnige Vorming Middelburg komt met omvangrijk cursuspakket Kinderkunst in stadhuis Vlissingen RONALD 13 let opi met gratis nderdeken w-v. 275,- Het provinciaal milieubeleidsplan Kerend tij (1991-1994) moet een jaar langer meegaan dan gepland. Er is niet genoeg geld om wat nu nog op het programma staat compleet in de jaren tot en met 1994 uitte voeren. Acties 1993 OM M ISSI i:s tel. 01198-1223 Zondags geopend Ledikant van topkwaliteit MDF 180x210 MDF achterwand en nacht^l kastjes. Waterbed volledig gestabiliseerd. Gewichtverdelers isoleren de bodemplaat. Verwarmingselement thermostaat (Kema). Veiligheids kuip. Installatieset EN LET OP Gratis bezorgen en vakkundig installeren. Snelle levering, reservering mogelijk. 15 jaar garantie op matras. 3 maanden proefgarantie. Betaling in termijnen mogelijk, bv 90,- p.m., zonder aanbetaling ter plaatse geregeld. Adviesprijs U vindt bij Easy-Sleep al een kompleet waterbed v.a. 1.695,- WATERBEDDEN Cultureel centrum Kerstmarkt Veere krijgt ander gezicht Workshop Kamer van Koophandel 'n creatief kapper kapsalon wella systeem professional Sloestraat 19 4456 AN Lewedorp Tel.: 01196-13635 Kom naar Easy-Sleep, weet u gelijk alles over waterbedden Woensdag 9 september 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER IEÜWS De provincie heeft de brochure Over natuur en milieu uitge bracht voor scholieren die een scriptie of werkstuk moeten of willen maken over (een onder deel van) de natuur en het milieu. Vaak weten de leerlingen niet waar ze moeten beginnen en leerkrachten willen nog wel eens een onmogelijke opdracht mee geven: maak maar eens iets over natuur en milieu. Ze weten nauwelijks wat ze daar mee veroorzaken. Een heel algemene vraag als "Kunt u mij iets vertellen over de natuur in Zeeland?" of "Heeft u wat over het milieu?" is niet te beantwoorden of er komt zoveel informatie dat het moeilijk wordt om door de bomen het bos nog te kunnen zien. Het is beter een toe gespitste vraag te stellen, zoals "Kunt u mij iets zeggen over het onderhoud van natuurterreinen in Zeeland?" of "Hoe gaat het met de zeehonden in de Westerschel- de?" of "Wat doet de provincie aan het afvalprobleem?". Hoe duidelijker de vraag, hoe gro ter de kans op een bruikbaar antwoord. f In de brochure wordt ingegaan op de verschillende kanten van natuur en milieu. Om de leerlin gen op weg te helpen, zijn er op drachten in de tekst opgenomen. De brochure is gemaakt door de provincie, in samenwerking met het Consulentschap voor natuur- en milieu-educatie in Zeeland. Over natuur en milieu is verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Ook bij het consu lentschap (tel.: 01100-11675) en het Zeeuws Biologisch Museum (tel.: 01188-2620) is de brochure te krijgen. Er zijn geen kosten aan verbonden. Gedeputeerde staten vragen de provinciale milieuraad en de mi lieuinspectie te adviseren over de verlenging tot en met 1995. Daar na wordt het voorstel voorgelegd aan provinciale staten, die op 6 november beslissen. Gedeputeerde staten hebben onlangs het milieuprogramma 1993, dat is gebaseerd op Ke rend tijd, voorlopig vastgesteld. Tegelijkertijd hebben zij toen besloten tot de verlenging. De aanleiding daartoe is de financië le positie van de provincie. De uitvoering van Kerend tij is be rekend op 6 miljoen gulden: 3,5 miljoen gulden van het rijk en 2,5 miljoen gulden van de provincie. Inmiddels is gebleken dat het rijk op 4 ton minder uitkomt. De pro vincie kan ook niet aan 2,5 mil joen gulden komen binnen de tijdslimiet van het beleidsplan, ondanks het feit dat de milieu sector is ontzien bij de bezuini gingen om de begroting 1993 rond te krijgen. Gs geven de voorkeur aan verlen ging van de planperiode boven het niet volledig uitvoeren van de plannen. In het milieuprogramma 1993 wordt voortgeborduurd op dat van dit jaar. Onderwerpen als af val en bodem en water komen erin terug. Het nieuwe, nu al derde provinci aal afvalstoffenplan zou in de sta tenvergadering van mei volgend jaar moeten worden vastgesteld. Voor een goed deel ligt de uitvoe ring van het plan op het terrein van de gemeenten: het ophalen van (gescheiden) huisvuil. De provin cie wil zelf de aanzet geven voor het voorkomen van zwerfvuil - pa pier, fritesbakjes en ander afval- materiaal dat sommige mensen achteloos op straat gooien. Voor lichting en studie over hergebruik en het voorkomen van afval zien gs eveneens als een provinciale taak. In de categorie bodem en water wordt gemeld dat de kwaliteit van de bodem in het landelijk gebied wordt bepaald. Aan de hand van de gegevens kunnen activiteiten al dan niet worden toegestaan. Duurzame landbouw hoort hier ook thuis. Samen met de organi saties in de landbouw willen gs nagaan hoe milieuvriendelijke technieken vakkundig kunnen worden toegepast. Onderzocht wordt of verhoging van het grondwaterpeil kan hel pen bij het terugdringen van ver ontreiniging door meststoffen. Volgend jaar moet de provincie zich opnieuw inspanningen ge troosten om te komen tot een milieu-effectrapportage voor een baggerspeciedepot. Er worden stroomschema's op gesteld van stoffen en stofgroe pen. Dat wil zeggen dat in kaart wordt gebracht welke kwalijke stoffen er in de lucht zitten en hoe die zich onder invloed van de weersomstandigheden verplaat sen. De gegevens zijn van belang bij de beoordeling van vergunnin gen die zijn voorgeschreven in de wet luchtverontreiniging. Voor alle milieuwetten en de ver gunningen die daarop zijn ver- De statencommissie voor milieu vergadert vrijdag 11 september in het gebouw van de directie milieu en waterstaat aan het Groene Woud in Middelburg. Vanaf 14.00 uur worden onder meer besproken het milieupro gramma 1993, het milieube leidsplan Kerend Tij, het milieu verslag 1991, de begroting 1993 en de rekening 1991. Maandag 14 september, 13.30 uur, vergadert de statencommis sie voor waterstaat en verkeer. Ook deze vergadering wordt ge houden in het gebouw van de di rectie milieu en waterstaat. Op de agenda staan de begroting voor 1993, het kwijtschelden van de schuld van de NV PZBM en de opheffing van die brugmaat- schappij. Andere punten zijn het aanvullend krediet 1992 en het krediet 1993 voor de voortzetting van het WOV-project, de nota we- genzorg na 1-1-1993, het onder houd van het Kanaal door Walcheren, inclusief de vervan ging van de regelinstallatie en slagbomen bij de Middelburgse Schroebrug, en het plan voor het verbeteren van de S18 bij Nieuw- vliet. leend, geldt dat controle nodig is op de naleving ervan. Voor bepaalde gebieden met een landschappelijke of andere waar de, worden plannen uitgewerkt, bij voorbeeld voor de Zwaakse kreekrest op Zuid-Beveland. De kreken worden volgens plan nog in 1992 uitgebaggerd, waarna zij door beheersmaatregelen in oude glorie worden hersteld. De kreken in Zeeuwsch-Vlaanderen worden in Euregio-verband aangepakt. De proef met het Milieupunt, een soort makelaardij tussen vraag en aanbod op het gebied van milieu, wordt voortgezet. In 1993 moet worden begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor een milieubeleidsplan dat na 1995 moet gaan gelden. Het milieuprogramma 1993 is verkrijgbaar bij het provinciaal in formatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. Woensdag 16 september verga dert de commissie verpleeghui zen en gezondheidszorg voor ouderen van de Raad voor de volksgezondheid. De aanvangs tijd is 10.15 uur in het Magnoliage bouw te Goes. De belangrijkste onderwerpen zijn de woonzorgprojecten, de no ta ouderenzörg 1993-1996 en de nota samenwerking verpleeghui zen en ziekenhuizen. De statencommissie voor alge meen bestuur vergadert vrijdag 18 september, 10.00 uur in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Aan de orde komen de begroting en prioriteiten voor 1993, subsi dies voor de Stichting Cultuur- maand in oprichting, de vrouwen adviescommissie voor de wo ningbouw en het proefstation voor de fruitteelt. Verder praten de leden over grensoverschrij dend openbaar vervoer - een on derdeel van het Euregioprogram- ma 1993. Ook op 18 september maar dan om 15.30 uur, begint de vergade ring van de statencommissie voor economische zaken, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Op de agenda staan onder meer de begroting 1993 op het gebied van recreatie en toerisme, de sub sidie voor de stichting Cultuur- maand in oprichting, het thema park Neeltje Jans/NV Beheers- maatschappij Neeltje Jans, het meerjarenbeleid van de provincia le VVV en het project grensover schrijdend openbaar vervoer. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 PBOBLE ME* MET UW BOEKHOUDING neem dén contact op met administratie- assurantie kantoor SIEPMAN Oudelandseweg 6 4471 RBWoiphaartsdijk BETROUWBAAR BETAALBAAR Bij E«y-SI««p vindt/kn# u Watwbodbon in ALLE »OOf- tan «n maten Een uitgekiend aeeoitiment slaapkamormeu beten Uitstekende kwaliteit en uiteist scherp geprijsd Aantrekkelijke leverings voorwaarden Mogelijkheid tot geepreide betaling Een vakkundig en persoon lijk advies En uiteraard een lekker kopjel koffie. Fwy Bip ook voor uw waterbed- vwpleetwnB. -veihutdng en onder- hoodemlddWan 1 u/ATCDDcnnrM - s'HEER HENDRIKSKINDERENSTRAAT 4 01100 - 16036 GOES (bij de kade) Maandag en -aterdaq gesloten Wie de keizer onder de automo bielen wil zien, moet op donder dag 10 september vroeg opstaan. Van half acht tot half negen staan voor het Middel burgse stadhuis oldtimers van het merk Rolls-Royce en Bentley te pronk. De 'Rolls-Royce Enthu siasts' uit Engeland doen op doorreis naar Frankrijk met hun klassieke automobielen kort de Zeeuwse hoofdstad aan. Burge meester Chris Rutten zal het ge zelschap om half acht ontvangen in de Burgerzaal van het stadhuis. Het gaat wel door, het gaat niet door, het gaateen poosje heeft er twijfel bestaan of het Sixties Festival in Vlissingen wel aan de eerste lustrumviering zou toekomen. Dat had alles te ma ken met het vinden van een pas send onderkomen. Het Arsenaal, een perfect decor voor het nostalgische feest, was niet meer beschikbaar en op het laat ste moment viel ook de lokatie van het Concertgebouw af. In nauwe samenspraak met de ge meente kon het Festival tenslotte toch onder de pannen komen in de Vlissingse sporthal. Op vrijdag 25 en zaterdag 26 september is het te doen. "Wij hopen de hal zo sfeervol mogelijk te kunnen aankleden", zeggen de organisatoren Chris Frank en Henk Hut namens het gezelschap horeca-ondernemers dat vrijwel in dezelfde samenstel ling als voorgaande jaren het spektakel van de grond brengt. Er wordt op tenminste vierduizend bezoekers gerekend. Het pro gramma voorziet op beide avon den eerst in een optreden van regionale vermaardheden. Het leuke is dat op de eerste avond de formatie Formation ter gele genheid van het festival even nieuw leven wordt ingeblazen. Daarna komt er een landelijk be kende band en tenslotte moet een internationale band voor de afsluitende klapper zorgen. Vrijdag 25 september treden op Formation, Rob Hoeke and his Boogie Woogie Blues band. Za terdag opent de Jake Schmid Band de avond, gevolgd door To ni Macaroni and his Swinging Devils. Daarna volgt een exclusief concert door David Garrick en zijn band. Garrick: een naam die herinneringen oproept aan hits als 'Lady Jane' en 'Dear Mrs. Ap- plebee'. Rekening houdend met de excentrische situering van de 'Sixties Festival'lokatie zetten de organisatoren met hulp van sponsors een buspendeldienst in met een half uursdienstregeling, waar men voor een symbolisch bedrag gebruik van kan maken om vanuit de binnenstad op het nostalgische feest in de sporthal te komen en daarna weer in de stad verder te kunnen stappen. De plaatselijke horeca houdt na afloop van de festivalavonden de deuren en tapinstallaties nog wat langer geopend. Hoe maak je een filmverhaal, een senario, een draaiboek? Wat komt er allemaal kijken bij de pro- duktie van eigen videofilm? Dat alles komt aan de orde in de cur sus 'videotechniek' van het Mid delburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. In veel ge zinnen wordt video-apparatuur alleen maar benut om program ma's van de tv op te nemen of een gehuurde film af te draaien. In de cursus wordt aangegeven op welke wijze met behulp van een ook te huren camera en een voudige montage-apparatuur aan zo'n videoafspeler een toege voegde waarde kan worden gegeven. De cursus maakt onderdeel uit van een omvangrijk pakket aan mogelijkheden. Dat varieert van cursussen dans, toneel, fotogra fie, textiel weven, tekenen/schil deren, tot boetseren, beeldhouwen, keramiekwerk. Jaarlijks vinden rond 650 cursisten een weg naar het instituut dat is gehuisvest in drie gerestaureerde panden aan de Kuiperspoort, waar het betreft de beeldende activiteiten en de administratie. Voor dans, toneel en kunstbeschouwing kan men terecht in het gebouw van de muziekschool, honderd meter verder. Het M.I.K.V. is in de loop der jaren Dankzij de gulheid van de ge meente Veere kan de Kerstmarkt dit jaar weer worden gehouden in de Grote Kerk. Niet dat deze niet jaarlijks een groot succes is, maar juist door de enorme toe loop dreigt het de organisatoren, die allen vrijwillgers zijn, geheel over het hoofd te groeien. De ge meente schonk een subsidie van 2500 gulden en stelde zich ook nog garant voor een extra 2500 gulden. Het nieuwe organisatieteam, waarin ondermeer Jan Mosmans, Peter Gruis, Bert van Leerdam en Musky Engels zitten, willen dit jaar de Kerstmarkt een ander ge zicht geven en een uitgebreid cul tureel programma brengen met veel Zeeuwse artiesten. De Kerstmarkt wordt gehouden van dinsdag 8 december tot en met zaterdag 12 december. Informa tie is in te winnen bij Peter Gruis, telefoon 01180-39906. uitgegroeid tot een breed cultu reel centrum, waar men ook te recht kan voor excurisies naar bijzondere tentoonstellingen, de verzorging van lezingen en de in richting van exposities en uitvoe ringen voor en met cursisten. Tijdens open dagen op donder dag op donderdag 10 september (van 18.30-21.00 uur) en op za terdag 12 september van 10.00-12.30 uur kan men ter plekke nadere informatie krijgen bij de docenten. De cursussen beginnen in de week van 14 sep tember. Tijdens de cursus Tekenvariété van Kunstzinnige Vorming Vlis singen leerden kinderen vanaf zes jaar afgelopen seizoen ver schillende technieken: onder meer aquarelleren, zeefdrukken, het werken met de droge naald ets, illustreren, tekenen en schil deren. De resultaten zijn van 31 augustus tot 17 september te zien in het Vlissingse stadhuis. Wie het leuk vindt om het ko mend seizoen ook een dergelijke cursus te volgen, kan bellen met de Culturele Raad. Telefoon 01184-14928. De kunstzinnige cursus vindt plaats op de woens dagmiddag in het KVV-gebouw. De workshop Effectieve Direct Mail van de Kamer van Koophan del leert ondernemers hoe zij hun klanten zo direct mogelijk kun nen benaderen in een persoonlij ke brief. Tijdens de cursus die gedurende twee dagen wordt gegeven in Middelburg, leren de deelnemers op een praktijkgerichte manier het hele direct mail traject door lopen: selectie van de doelgroep, het zelfstandig schrijven van ver koopbrieven en het hanteren van het naslagwerk. De workshop is bestemd voor ieder bedrijf dat di rect mail wil gaan toepassen. De data zijn: 16 september van 14 tot 21 uur en 30 september van 19.30 tot 22 uur. Aanmelding bij de Kamer van Koophandel 01180-73500. dames- en heren Het dagelijks bestuur van de provincie en het bestuur van het vrouwenemancipatiebureau Zoé in Middelburg zijn het erover eens dat Zoé voortaan zaken doet met de provincie in plaats van met het rijk. De overeenkomst is trouwens ingegeven door het rijk, want van die kant wordt aangedrongen op decentralisatie van alle vrouweneman cipatiebureaus in Nederland. Probleem is nu dat het rijk nog geen uitsluitsel heeft gegeven over het geld dat samen met de bestuurlijke verantwoordelijk heid wordt overgeheveld naar de provincie. Daarom hebben gs en Zoé geza menlijk aan een landelijke werk groep die de decentralisatie voorbereidt, laten weten dat zij vlug duidelijkheid willen hebben. Voor het hele land is rond de 8 mil joen gulden aan de emancipatie bureaus te besteden. Hoe dat geld straks over de provincies ver deeld gaat worden, is mee bepa lend voor de voortzetting van de werkzaamheden van Zoé. De tijd dringt te meer daar Zoé en de Zeeuwse Vrouwenraad per 1 januari volgend jaar samengaan, waardoor het Zeeuwse Vrouwen emancipatiewerk wordt gebun deld. Gedeputeerde A.J. Dijkwel voor emancipatiezaken en voorzitter M. de Koster van Zoé zijn beiden van mening dat met de decentrali satie het vrouwenwerk dichter bij de basis komt. Wensen en prak tijkervaringen worden binnen pro vinciaal verband eerder over en weer gehoord dan wanneer die bij het rijk moeten uitkomen. Me vrouw De Koster waarschuwde bij de ondertekening van de brief aan de werkgroep, dat als de de centralisatie wordt aangepakt om bezuinigingen door te voeren, het emancipatiewerk in de knel komt en dat taken die nu worden uitge voerd, moeten blijven liggen.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13