informatiepagina van de gemeente Vlissingen EEN SCHONE TOEKOMST VOOR SCHOONENBURG-OOST WATERTOREN ALS WONING? BAAS OVER EIGEN BRIEVENBUS! VLISSID6EI1 Iff'-# Sp P WWÊËm IP1^1 S - 1# 67 WEERSTAND TEGEN BOUW GARAGEBOXEN R. DE BEERENBROUCKSTRAAT HET STEDELIJK MUSEUM VLISSINGEN, HET BEZOEKEN WAARD GASTVROUWEN GEZOCHT! S ST. JACOBSTOREN IN DE SCHIJNWERPERS Woensdag 19 augustus 1992 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Het plan van aanpak voor Schoonenburg-Oost, ofwel Witte Wijk, zoals het ooste lijk deel van Schoonenbur in de volksmond genoem wordt, is verschenen en wordt op 8 september be sproken in de commissie volkshuisvesting. De Witte Wijk, die haar officieuze naam dankt aan de witte gevelpuien van de wonin gen, was begin dit jaar on derwerp van inspraak. Op basis daarvan is nu het plan met de titel: 'een scho ne toekomst voor Schoo nenburg-Oost' verschenen. ONDERZOEK Eind 1988 kwamen er signalen van de WSW over de technische staat van onderhoud van de wo ningen. Twee jaar later kwamen er vervolgens vanuit de wijk sig nalen die wezen op een achter uitgang van het woon- en leefkli maat in de buurt. Hierop hebben de Bouwwinkel Zeeland en het Buro Kuipers Compagnons beide een onderzoek ingesteld naar so ciale aspecten en de fysieke woonomgeving. CONCLUSIES De onderzoeksresultaten beves tigden enerzijds het beeld van dat er signalen zijn van verval. Maar anderzijds moet geconsta teerd worden dat de Witte Wijk ten onrechte als een probleem wijk is bestempeld. De publiciteit die werd gegeven aan de klach ten in deze buurt heeft ten on rechte een negatief beeld gege ven van de Witte Wijk. evens van de an geconclu- Op basis van gea gemeentepolitie ki aeerd worden dat de klachten in de Witte Wijk met name betrek king hebben op overlast van de jeugd, die zich ophoudt op be paalde plaatsen in de wijk. De roblematiek steekt in de Witte ijk overigens niet af ten op zichte van de overige wijken in Vlissingen. Dit wil niet zeggen dat de gesignaleerde problemen niet moeten worden aangepakt. Sterker nog, er moet juist in een 'vroegtijdig stadium wat aan de problemen gedaan worden, voorkomen is ten slotte beter dan genezen. BEHEER Preventief beheer is de rode draad in het plan van aanpak als oplossing voor de sociale en ^P10 de fysieke problematiek. Uit gangspunt is geweest om de be woners zoveel mogelijk te betrek ken bij de planvorming. De bewoners hebben een huurders comité opgericht. Onder dit co mité zijn twee werkgroepen inge steld. Eén voor de Basco- woningen en één voor de WSW- woningen. De groepen werden ondersteund door de Advies groep P20. Daarnaast heeft de Schoonen- burg-Oost, ofwel de Witte Wijk (foto: Ruben Oreel) gemeente een werkgroep Soci aal Beheer ingesteld. UITVOERINGSPLAN Het eigenlijke uitvoeringsplan (plan van aanpak) kan verdeeld worden in drie onderwerpen. De woningverbetering, sociaal be heer en de fysieke omgeving. Het streven is om het totale com plex van 269 woningen de ko mende jaren in kwalitatieve zin te verbeteren. De Woningstich ting Walcheren deed in 1988 al een technisch onderzoek naar haar 79 woningen. In het, naar aanleiding van het onderzoek, geformuleerde en inmiddels gro tendeels uitgevoerde verbete ringsplan van WSW, gaat het hoofdzakelijk om het verbeteren van de gevelpuien waardoor vocht- en tochtproblemen sterk verminderen. Ook wordt het dak en het glas in de keuken geïso leerd. De woningbouwvereniging Bas- co heeft inmiddels ook een tech nisch onderzoek in laten stellen naar de kwaliteit van. 190 van haar woningen. Zij moet nog een beslissing nemen over het wel of niet uitvoeren van een ver beteringsplan in relatie tot haar financiële mogelijkheden. SOCIAAL BEHEER Uitgangspunt is dat de bewoners mede verantwoordelijk zijn voor het woon- en leefklimaat in de De heer A.P. Koornneef uit Heinkenszand is van plan de Watertoren aan de Badhuisstraat aan te ko pen van Delta Nuts Be drijven. Hij heeft de ae- meente verzocht net bestemmingsplan te wijzi gen zodat hij dit bouw werk kan verbouwen tot woning. Aan het uiterlijk van de toren zal niets wor den veranderd. De huidige bestemming van het bouwwerk is 'bedrijven', met de subbestemming 'watertoren'. De voorschriften van het bestem mingsplan laten het gebruik van het gebouw voor een inpandige dienstwoning toe. Burgemeester en Wethouders zijn van mening dat daarom geen bestemmings planwijziging nodig is. Zij zullen volstaan met het verlenen van een ontheffing voor het gebruik wijk. Daarnaast dragen de ge meente en de maatschappelijke instellingen verantwoordelijk heid. Er moeten daarom in de wijk aanspreekpunten komen waar de bewoners direct met hun klachten en vragen terecht kunnen. De gemeente heeft met ingang van 1 januari 1992 een wijkbemiddelaar aangesteld. Deze bemiddelaar, mevrouw Lennv van Wallenburg, is de schakel tussen de gemeente en de bewoners. Zij behandelt alle tips en klachten van de burgers er zorgt ervoor dat deze worden behandeld en zo mogelijk opge lost. Basco heeft voor haar woningen een wijkbeheerder aangesteld. Deze beheerder heeft een socia le en preventieve taak. De aan dacht gaat vooral uit naar het begeleiden van nieuwe bewo ners, het toezicht houden op de De water toren van Vlissingen wordt woning (foto: Ruben Oreel) van het gehele gebouw als wo ning. Het schetsplan ligt ter inzage in de hal van de sector Stads ontwikkeling op de tweede ver dieping in het stadhuis. Nadere inlichtingen over dit on derwerp zijn verkrijgbaar bij de heer W.J.C. Vael, sectie Wonen en Milieu van genoemde sector, telefoon 87316. naleving van gedragsregels en bemiddeling bij conflicten tussen bewoners. De WSW houdt één avond in de maand spreekuur in haar kantoor in Oost-Souburg. Het buurt- en verenigingsleven in de Witte Wijk steekt in positieve zin uit boven de rest van Vlissingen. Dit kan volledig op het conto worden bijgeschreven van de actieve buurtvereniging "Van Duijvenvoorde". De vereni ging neemt ook deel aan het huurderscomité en de werkgroep Sociaal Beheer. Conclusie is dat er in de wijk een basis is om de samenwerking en de contacten tussen de bewoners en de bewonersdelegaties onder ling te verbeteren en te intensive ren. Om de wijkbewoners te in formeren over de stand van zaken in de wijk verschijnt er re gelmatig een Nieuwsbrief. Hierin wordt informatie opgenomen van de woningbouwverenigingen, het Huurderscomité, de buurtver eniging en van de gemeente. FYSIEKE OMGEVING Het huurderscomité en de ge meente hebben beide een inven tarisatie gemaakt van wat er in de wijk zou moeten verbeteren. Al de voorgestelde maatregelen zijn onderwerp van inspraak ge weest. Zo wordt onder andere voorgestelcT om de verlichting te verbeteren en het openbaar groen te bezien in het ficht van ae sociale veiligheid. De beweg wijzering moet d.m.v. oriëntatie borden worden verbeterd en de straatnaamborden worden ver nieuwd. Er komt een centraal wijkinformatiebord en de speel- voorzieningen worden verbeterd. Twee pleinen in de wijk worden heringericht en rondom de vijver wordt een schelpenpad aange legd. De kleurstelling van de woningen van de WSW kan ook worden veranderd. De huizen zien er nu vrij monotoon uit. Tenslotte wordt er overlegd over het aanbrengen van kunstwerken hier en daar. Ook wordt er voorgesteld om in de wijk een parkeerverbodzóne in te stellen. Hierdoor wordt het alleen nog mogelijk te parkeren op eigen terrein en op de be staande parkeerplaatsen. Over dit onderdeel van het plan wordt nog inspraak gehouden. Met het plan van aanpak een schone toekomst voor Schoonen- burg-Oost wordt een basis ge- om te komen tot een goed lead behe 3eh eer van deze wijk. Met het treffen van de voorgestelde kwa litatieve verbeteringen in de wijk is het college van mening dat er een schone toekomst is wegge legd voor Schoonenburg-Oost. Het plan van aanpak 'een scho ne toekomst voor Schoonenburg- Oost' wordt op dinsdag 8 sep tember besproken in de commis sie van advies en bijstand voor volkshuisvesting, stadsvernieu- en monumenten. Deze ver gader huis en Begint om 19.30 uur. wing 3aderi ering vindt plaats in het stad- De meeste bewoners van de Ruys de Beerenbrouck- laan en de Chopinlaan wil len geen garageboxen ach ter hun woning maar handhaving van net daar gelegen speelterreintje. Een enkeling heeft geen bezwaar en heeft zelfs dui delijke interesse in een box. Op 7 juli ontvingen de bewoners op het voormalige terrein van in ternaat "Onze Vloot" een brief van de gemeente waarin zij op de hoogte werden gesteld van eventuele bebouwing achter hun huizen. Het ging daarbij om twee aan vragen. De ene aanvraag, in op dracht van de Boulevard Ban- ckert Groep, betreft de bouw van zes twee-onder-een-kap wonin gen en één vrijstaande woning aan de Chopinlaan, op de plaats van de af te breken sport hal. De andere aanvraag, in op dracht van A.V.V. Beheer BV, betreft de bouw van tien garage boxen achter de woningen aan de Ruys de Beerenbrouckstraat/ Chopinlaan, Voordat burgemeester en wet houders een definitieve beslis sing zouden nemen over het ver lenen van de bouwvergun ningen, konden de omwonenden een reactie geven op de plan nen. Er kwamen ruim vijfentwintig re acties binnen. Over de eerste aanvraag voor het bouwen van woningen werd geen woord ge rept. De garageboxen stuitten daarentegen op nogal wat weer stand. Slechts één van de schrij vers was positief over het bou wen van de garageboxen en toonde interesse in een box. Vele Heeft u al eens een bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum Vlissingen? Het museum, gevestiad in een voormalig woonhuis aan het Bellamypark nummer 19, dat gebouwd werd in 1888, herbergt een schat aan informatie over het maritieme en stadshistori- sche verleden van de stad Vlissingen. Nu is Vlissingen vooral bekend als industrieplaats en als toeris tencentrum. In het verleden was zij meer bekend als handels plaats of marinestad. In de acht tiende eeuw vertrokken er van de rede van Vlissingen schepen naar Indië en vooral ook naar het vas teland van Amerika en de eilan den van het Caraïbische gebied. OORLOGEN Vlissingen is ontstaan aan beide zijden van een tussen 1304 en 1 308 gegraven haven. Deze ha ven lag waar nu Bellamypark is. De haven bleek strategisch te lig gen aan een diep water, zodat ae stad snel groeide. Door deze strategische ligging is Vlissingen vaak betrokken geweest in oorlo- en. 'ndanks de vele vernietigingen is er gelukkig veel bewaard ge bleven uit het Vlissings verleden en tentoongesteld op de eerste verdieping van hef museum, zo als schilderijen en portretten van zowel bekende Vlissingers als Michiel de Ruyter, als van onbe kende Zeeuwen. Uiteraard zijn er ook veel voorwerpen die iets vertellen over de rijke Vlissingse geschiedenis. VLISSINGEN EN WATER Vlissingen ligt al sinds haar ont staan aan de rivier de Westerschelde. De relatie tussen de rivier en de stad is terug te vinden in de collectie van het mu seum. De rivier en zee zijn gril lig. In het verleden zijn veel sche pen vergaan die deels verstopt liggen in de zandbodem van de Westerschelde. De afgelopen tien jaar wordt steeds meer aan dacht geschonken aan de ber ging van resten van deze sche pen. Het museum heeft een unieke middeleeuwse zeemans kist, waarvan de inhoud groten deels bewaard is gebleven. Daarnaast is een groot deel van de inhoud van ae achftiende- eeuwse Oost-lndiëvaarder 't Vliegend Hert, waarvan de ber ging nog in volle gang is, te zien in het museum. LOODSWEZEN Om te bereiken dat schepen vei lig de havens binnenlopen zijn er de welbekende loodsen be schikbaar, die de schepen langs de zandbanken leiden. Vlissin gen is een van de weinige plaat sen in Europa waar het beloods- en nog tot op de dag van van daag te zien is. De geschiedenis van het beloodsen wordt dan ook uitgebreid op de tweede ver dieping van het museum belicht. OPENINGSTIJDEN Kortom, een bezoek aan het Stedelijk Museum Vlissingen is zeer de moeite waard. U kunt van maandag tot en met vrijdag terecht van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekend van 13.00 tot 17.00 uur. En voor de entreeprijs hoeft u het zeker niet te laten. Volwassenen betalen f. 2.50; kinderen t/m 12 jaar, groepen onder begeleiding en 65-plus f. 1.50. Het Stedelijk Museum is gevestigd aan het Bellamypark nr. 19 (foto: Ruben Oreel) Nog dit jaar wordt de St. Jacobstoren in de schijn- De St. Jacobstoren aan de Oude Markt is straks ook in het don ker goed te zien (foto: Ruben Oreel) werpers aezet. Zo zal de toren óolc wanneer de avond valt, in volle glorie boven de stad te zien zijn en zorgen voor een mooi stadsaanzicht. Het wachten is nog op de vergunning voor het plaatsen van de masten en het leggen van de kabels. In het najaar moet de verlichtingsinstal latie gereed zijn voor ge bruik* De verlichtingsinstallafie wordt aangeschaft met een legaat van de in januari overleden neer L.A. Brand. De heer Brand heeft aan de gemeente Vlissingen f. 20.000,- nagelaten om de ver lichting aan te brengen aan de St. Jacobstoren. Omdat het legaat niet voldoende zal zijn om de schijnwerpers aan te schaffen en aan te brengen heeft de Lionsclub Vlissingen De- sloten een aanvulling op het le gaat aan de gemeente aan te bieden. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 23 juli het le gaat van ae heer Brand en de schenking van de Lionsclub Vlissingen in dank aanvaard. Wanneer u belan vrouwen die, op vrijwillige voor en plezier in Tiet om- basis, mee willen helpen gaan met ouderen heeft is met het serveren van kof- net volgende misschien wat fie en thee tijdens de activi- voor u. Het welzijncentrum teiten voor ouderen. Bachten Komme zoekt gast- Deze activiteiten vinden 's mor gens tussen 9.30 en 11.30 uur en 's middags tussen 13.30 en 16.00 uur plaats in Bachten Komme, Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Wilt u meer inlichtin gen over dit vrijwilligerswerk dan kunt u bellen met de heer A. van Wittene of de heer T. Out. Zij zijn op werkdagen iedere mid dag aanwezig van 13.00 tot 16.00 uur. Telefoonnummer 01 184- 16440. Er valt heel wat papier in onze brievenbus. Naast za ken die duidelijk zijn ge adresseerd, gaat het ook om veel ongeadresseerd reclamedrukwerk. Sommigen scheppen er een groot genoegen in dat ma teriaal van a tot z door te lezen, anderen vinden het een gruwel dat zoveel pa pier wordt aebruikt dat na één keer (of helemaal niet) lezen 'op ae stapel kan'. Bi| deze laatste groep staan veelal milieu-overwegingen voorop. Immers: papier vergt voor de fabricage bo men en energie; het druk ken vraagt ook energie en levert vervuiling op, terwijl een groot deel van het pro- dukt gelijk weer aan de af valberg kan worden toege voegd. Bij een huis-aan- huisverspreiding in Vjis- singen gaat het [aarlijks om vele tonnen papier. TERUGBRENGEN HOEVEELHEID In navolging van diverse andere gemeenten wil het college van burgemeester en wethouders van Vlissingen proberen de hoeveel heid ongeadresseerd drukwerk terug te brengen. In Groningen is een enquête onder de bevolking gehouden, waaruit bleek dat 87,4 de hoeveelheid van dat materiaal (te) veel vindt. Wel is gebleken dat 73,5 prijs stelt op de huis-aan-huisbladen (in Vlissingen zijn dat de Vlissinger en de Scheldebode). Aangezien het ging om een representatieve enquête kan worden aangeno men dat Vlissingers niet anders over dit onderwerp zullen den ken. DRUKWERKSTICKER De gemeente heeft in maart van dit jaar een brievenbussticker la ten ontwerpen met de tekst 'GEEN ongeadresseerd RECLA MEDRUKWERK, WEL HUIS- AAN-HUISBLADEN'. Met deze sticker op de brievenbus kunt u aangeven dat u geen onge vraagd drukwerk in de bus wil. Er zijn in Vlissingen ondertussen zo'n 500 brievenbussen van een sticker voorzien. En het heeft ef fect! In maart en april namen een twintigtal medewerkers van de gemeente deel aan een proef; tien mèt en tien zónder sticker. De foto laat het duidelijk zien. Links het resultaat zónder sticker, rechts een aanmerkelijk kleinere stapel drukwerk mét de sticker op de bus. En met een kleine twintigduizend brievenbussen in Vlissingen moet u beide stapels 2000-Teer zo groot denken om te beseffen om welke gigantische hoeveelheden reclamedrukwerk het in onze gemeente gaat. Het is duidelijk geworden dat de sticker de hoeveelheid reclame drukwerk terugbrengt. Er is ech ter ook gebleken dat mensen on danks de sticker tóch nog anderen zijn tegen. Zij zijn bang voor overlast en zien net pleintje achter hun woningen liever ge handhaafd als een speelplaats voor hun kinderen. Er wonen in de buurt veel kleine kinderen in de leeftijd van 0 tot dertien jaar. In de brieven werd aangegeven dat er in de naaste omgeving geen beschermde speelplaats aanwezig is. Aan de hand van de reacties zul len b en w na augustus - in ver band met vakantie van collegele den - een beslissing nemen over het wel of niet venenen van de bouwvergunning. reclamedrukwerk ontvangen. De gemeente heeft op dit punt slechts één advies: klagen bij de verspreider. Een brievenbus is tenslotte geen openbare prullen bak. En de consument is toch ze ker baas over eigen brievenbus. APV Kan de gemeente dan niet af dwingen aat dat drukwerk niet in brievenbussen met sticker terecht komt? Ja, dat kan. Het gemeente bestuur kan de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) zodanig wijzigen dat het bezor gen van ongevraagd drukwerk verboden wordt en (dus) straf baar. Men kan dan aangifte doen bij de milieu-inspectie or de politie. Een andere mogelijkheic is dat men via een civieï-rechtelij ke procedure de verantwoordelij ke bezorger dwingt om rekeninc te houden met de aanwijzing op de brievenbus. MEEDOEN? VRAAG STICKER Wie ook geen ongeadresseerc reclamedrukwerk meer wil ont vangen (maar wel huis-aan-huis bladen) kan een .brievenbusstic ker afhalen bij de receptie in he stadhuis. U kunt er ook te)efo nisch één aanvragen. U krijgt 'rr dan thuisgestuurd. Bel 87295 er hij komt (geadresseerd!) in de bus... Links het resultaat zónder sticker, rechts een aanmer kelijk klei nere stapel drukwerk mét de sti cker op de bus (foto: Ruben Oreel) informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie, stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5