Alle zeilen bij om voor seizoen klaar te zijn Vliegveld Midden Zeeland toont twee dagen spektakel Kruiswoordraadsel Record aantal aanmeldingen tennistoernooi LTC Van der Doef is met tegenzin burgemeester CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 augustus 1992 VRIJWILLIGERS BOUWEN AAN TURNHAL MTV '69 Er wordt hard gewerkt aan de toekomstige zaal van de Middelburgse Turnvereniging. Over vier weken begint het nieuwe seizoen en moet de turnaccomo- datie aan de Breeweg gebruiksklaar zijn. Voor de on geveer twintig vrijwilligers, die de laatste drie maanden al hun vrije uren in de bouw hebben gesto ken, betekent dat nog even flink aanpezen. De offi ciële opening is op 11 november gepland. Witte vlek Cursussen voor ouderen op platteland Vrijwilligers Regionaal steunpunt Met het overvliegen van een Fokker 100 wordt vrij dag 28 augustus om 13 uur de Airshow op vliegve- led Midden Zeeland geopend. Een dag eerder is het vliegveld nabij Arnemuiden in de ban van kunstvlie gen. Een miss Pitts verkiezing, demonstraties, para- chutspringen, opstijgen met een heteluchtballon, freestyle skiën en theater voor groot en klein is een greep uit het programma dat vrijdag wordt af gewerkt. Miss Pitts Niet minder dan 165 inschrijven heeft LTC De Schel de inmiddels binnen voor het viersterren A toernooi dat dinsdag 25 augustus begint. Toegelaten worden echter slechts 32 heren en 32 dames. De finales worden in het weekeinde van 29 en 30 augustus gespeeld. Een aantal Zeeuwse talenten heeft toe stemming gekregen (wildcard) om te starten in deze enige Zeeuwse topwedstrijd. Wildcard AUTOBANDEN MILIEU TIP MILIEUWINKEL MIC Stichting Horeca Onderwijs Genootschap der Wetenschappen verzorgt colleges biotechnologie 31 - 24 -17 - 15 - 49 - 42 - 66 - 23 - 69 I HARTGRONDIG Ad Hanneman 12 In ieder geval moet het turnge- deelte begin september af zijn, zegt de voorzitter van MTV '69 Hans Jongejan, terwijl hij het laatste hoekje van de toiletruimte met tegels bemetselt. Jongejan is één van de vrijwilligers die sinds mei bezig zijn met allerlei werk zaamheden aan de nieuwe hal van het sportcomplex de Voorborch. Vorig jaar kreeg de vereniging van de overheid een half miljoen subsidie toegeschoven voor de bouw van een turnhal. Drie ton kwam van de gemeente en pro vincie, de rest uit de subsidiepot van WVC. Jongejan: „WVC zocht samen met de Nederlandse Turn bond naar locaties waar turnfaci- liteiten nodig waren. In Zeeland bleek nog een witte vlek te zit ten". Een gelukkig voorval voor de Middelburgse turnvereniging Er wordt hard gewerkt aan turnhal. die al enkele jaren op zoek was naar een eigen zaal. „We wilden één van de gymnastiekzalen overnemen tegen een symbo lisch bedrag". Toen dat niet mo gelijk bleek werd MTV '69 gewezen op het initiatief van de tafeltennisvereniging 't Zand die met de bouw van een eigen zaal bezig was. De twee zitten nu sa men onder één dak. „Naast het half miljoen van de overheid heb ben we een lening van vier ton weten los te krijgen voor de bouw", zegt Jongejan. In het najaar begint de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren met een pakket nieuwe cursussen. Op het programma staan: een cursus zelfverdediging voor vrouwen boven de vijftig, koken voor mannen, dieetkoken, EHBO en een oriëntatiecursus kunstzinnige vormgeving. De laatste bestaat uit negen lessen en is bedoeld voor ouderen die iets willen doen op creatief ge bied, maar nog niet weten wat. Tijdens de bijeenkomsten komen uiteenlopende technieken aan bod. De locatie voor de cursus kunstzinnige vormgeving is het dorpshuis van Biggekerke. De overige activiteiten worden in an dere Walcherse dorpen gegeven. De voorzitter heeft zijn plamuur- mesje inmiddels weggelegd en zich neergezet op een stoel in het geïmproviseerde drink- en schaft- lokaaltje. „De rest is met vrijwilli gers gedaan. Daarmee hebben we ongeveer drie ton bespaard". De opkomst van het aantal vrij willigers valt de voorzitter een beetje tegen. De vaste kern van de groep bestaat uit ongeveer achttien personen; een aantal le den en de rest sympatisanten. Voor een vereniging met om en nabij de 650 leden geen vetpot. Gevraagd naar de reden van de enigzins summiere bijdrage van de rest van de turnploeg heeft Jongejan wel een aantal verkla ringen. Een groot deel van het le denbestand bestaat uit kinderen. „Veel volwassen mannen hebben we niet. Bovendien is de binding tussen de verschillende groepen niet groot, omdat ze over vijftien zalen verspreid zaten. Daar willen we nu juist verandering in bren gen. Doordat alle groepen in de zelfde zaal gaan trainen hopen we meer één vereniging te worden". De turnhal is onderdeel van het Voor de organisatie van deze lucht-evenementen tekent de Ae- roclub Zeeland. Donderdag is er kunstvliegen met internationale deelname. De ze tak van de vliegsport kan - zo meldt de Aeroclub - het best worden vergeleken met slippen op de weg, maar dan moedwillig. Om 10 uur donderdag gaat de eerste 'kist' de lucht in. De wed strijd duurt tot 18 uur. Er wordt gestreden in een aantal klassen. De jury beoordeelt de figuren en bekijkt of de piloot het vliegtuig goed in de hand heeft. Hoewel er absoluut niet onverantwoord wordt gevlogen, kan het publiek genieten van veel spektakel, zo meldt de Zeeuwse vliegclub. De vrijdag vertoont een propvol programma waarbij de Miss Pitts- verkiezing een belangrijke plaats inneemt. De naam is overgeno men van een vliegtuig waarmee de meest uiteenlopende huza renstukjes kunnen worden uitge voerd. Juryvoorzitter is Adrie Spierenburg, directeur van het NOB fotobedrijf in Hilversum. Spierenburg verzorgt al jaren het fotowerk voor de Miss Holland verkiezingen. De Miss Pitts van Arnemuiden mag onder meer naar Hilversum en krijgt bij Spie renburg gratis een fotosessie. Verder is er die vrijdag een foto wedstrijd waaraan de bezoekers die dag kunnen deelnemen. Een camera ter waarde van f 400 is de hoofdprijs. De winnende fo to's worden bij Fotiek in Goes geëtaleerd. Zes heteluchtbalonnen staan op het vliegveld. Bezoekers kunnen deze tak van de vliegsport mee beleven, maar dan moeten ze wel f 300,- neertellen. Tegen 19 uur stijgen de balonnen op. Als er veel belangstelling is voor een ballonvaart zal op een latere da tum nogmaals worden opgeste gen vanuit Arnemuiden. i Kunstvliegen. Het aantal inschrijvingen is zo hoog omdat Vlissingen in die week de enige plaats is met een A toernooi. Volgens mede organisator Harry Mooibroek heeft Vlissingen in de afgelopei. jaren echter ook een uitstekende naam opgebouwd. Goede huis vesting voor de spelers en een prima accomodatie zijn zaken die toernooi-tennisser enorm aan spreken. „Voor ons is dat prima. We hebben nu het sterkst bezet te A toernooi van Nederland", pronkt Mooibroek. Dat Zeeuwse talenten een wild card krijgen is voor de jongeren een geweldige kans om tegen tennissers te spelen van wie ze veel kunnen leren. Bij de heren komen Lenard van der Boom en Jurjen Mooibroek op het gravel en bij de dames zijn dan Cora Cy- vat, Marjolein Meulenberg en Na- thaly Thijssen. Aangenomen wordt dat ze niet ver kunnen ko men, maar de ervaring die ze op doen is - zo meldt Mooibroek - het allerbelangrijkste. Niettemin Rob Simon uit Hoek de enige Zeeuwse deelnemer. is er een Zeeuwse kanshebber op een finaleplaats. Dat is Rob Si mon uit Hoek, de nummer 39 van Nederland. Johan Venkema (de nummer 12) wordt evenwel als de grootste kanshebber ge zien om op zondag 30 augustus enkele duizenden guldens rijker Vlissingen te verlaten. Verder is er Dennis van Scheppingen, de Nederlandse jeugdkampioen tot achttien jaar die niet zomaar een partij uit handen geeft. Als outsi ders worden Victor van Gelderen, Marcel Reuter, Roger van War- menhoven en Marcel Bruin genoemd. Ook bij de dames veel nationalè toppers. Voor de einbstrijd tippen de leden van LTC De Schelde op Marlies Reinders en Joke Ritman of Nathaly van Dierendonk. De talenten Henriëtte van Aalderen en Yvette van Basting worden als gevaarlijke outsiders gezien. Als opmaat tot dit toernooi wordt zondag 23 augustus een toer- nooitje gehouden waaraan spon sors en medewerkers deelnemen. Met dit initiatief wil de organisa tie het saamhorigheidsgevoel ac tiveren. een drankje en een hapje stimuleert de groepsgeest. Ook de voorzitter helpt mee. spreidingsplan van WVC en wordt aangemerkt als regionaal steunpunt. De plaats waar turn- talenten uit de omgeving worden getraind. Voor dat doel is er ook een valkuil aangelegd. „Dat is een kuil gevuld met schuimblok- ken, waarboven de turners moei lijke toestelonderdelen kunnen oefenen. Dubbele salto's bijvoor beeld", legt de trainster van de selectiegroep Janny Vermeulen uit. De afmeting van de valkuil is volgens haar voor Nederlandse begrippen uniek. „Misschien dat er nog twee in Nederland zijn, maar meer niet. We turnen al op landelijk niveau en dan heb je zo'n valkuil en goeie toestellen nodig. Dan kom je er niet met een gewoon zaaltje". De toestellen in de hal worden vast opgesteld. Ook dat is van te voren door WVC bepaald. Wel kan de zaal met een vouwwand in tweeën worden gesplitst, zo dat ook recreatiegroepen - zoals jazzgymnasten - er gebruik van kunnen maken. De komende weken worden in het sportcomplex De Voorborch alle zeilen bijgezet om de zaal voor de aanvang van de trainin gen aan kant te hebben. De offi ciële opening vindt op de elfde van de elfde plaats. Vraag: Zijn er autobanden, die beter voor het milieu zijn? Antwoord: Autobanden wor den gemaakt van rubber (la tex), - dat in grote plantages in ontwikkelingslanden ge wonnen wordt. Vooral voor vrachtautobanden wordt de ze echte rubber gebruikt voor personenauto's meestal syn thetische rubber. Autoban den slijten nogal snel en per jaar komt door vervanging in Nederland zo'n 65.000 ton rubberafval vrij, in de vorm van oude autobanden. Daar van wordt een deel herge bruikt, een deel krijgt een andere functie (bv. afdekma teriaal voor kuilgras) en de rest wordt gestort of ver brand. Ook tijdens het rijden komen grote hoeveelheden rubberstof in de lucht; hier van zouden alle auto's in Rot terdam jaarlijks van nieuwe banden kunnen worden voor zien. Door banden een nieu we buitenlaag te verschaffen (recoveren) wordt de levens duur verlengd. Dit levert een milieubesparing van ca. 20% op. Bij de meeste bedrijfs autobanden gebeurt het al, bij die voor personenauto's nog nauwelijks. Nieuwe co verbanden zijn wat goedko per, maar gaan ook wat minder lang mee. Ze zijn net zo veilig als hele nieuwe banden. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg. Vlissingen, Goes. Terneuzen, Bergen op Zoom. Roosendaal. Breda. Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het SVH-Examen is op 6 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men onder andere een Café. Petit-Restaurant, Disco. Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Oplossing Puzzel week 32 HORIZONTAAL: 1 kartel: 6 boeket; 11 oog; 12 zog; 14 fel; 15 Amor; 17 barak; 19 raar; 21 tijdnood; 22 Leerdam; 23 el; 24 beleg; 26 pij; 27 adm.; 29 lui; 30 fok; 32 sloep; 34 rafel; 36 pop; 37 terreur; 38 los; 39 keten; 41 schil; 44 nar; 45 bah; 47 Eem; 49 e.k.; 51 poker; 53 b.i.; 54 gemalin; 56 citroen; 58 guit; 59 tucht; 61 loon; 62 nis; 64 set; 65 per; 66 re kest; 67 Londen. VERTIKAAL: 1 krater; 2 rood; 3 tor nado; 4 eg; 5 hor; 7 of; 8 eerroof; 9 klad; 10 termijn; 12 zadel; 13 galei; 16 mijl; 17 bob; 18 keg; 20 aap; 25 lukraak; 27 Alpen; 28 meter; 30 farce; 31 kelim; 32 sok; 33 pen; 34 rus; 35 lol; 40 taxatie; 42 Heerlen; 43 legger; 45 bonus; 46 hecht; 48 linnen; 50 keu; 51 pit; 52 rit; 53 beo; 55 mink; 57 oord; 60 cel; 63 ss; 65 Po. Winwoord: CHRONOGRAAF Het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen be gint vanaf september weer met colleges in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. De Ge nootschapscolleges zijn gewijd aan onderwerpen uit de kunstge schiedenis, de sociale filosofie en en genenonderzoekkundige biotechnologie. Tijdens de lessen kunstgeschie denis wordt dieper ingegaan op de abstracte kunststromingen. Tijdens de eerste collegedag wordt gezocht naar de wortels van het impressionisme. In vol gende lessen wordt het abstract expressionisme onder de loep ge nomen, de structuur binnen het cubisme en de geometrische abstractie: de invloed van Mon driaan en de Stijl en de betekenis van de grote kleurvelden van de Amerikaanse Hard Edge- schilders. De cursus wordt gege ven door mevrouw C. Portheine. Zij is afgestudeerd aan de Volksu niversiteit in Leiden. De cursus sociale filosofie con centreert zich op de verandering van de waarden. De normverva ging. Onderwerpen die onder meer aan bod komen zijn de verschuiving van het waardepa troon, het nationalisme als pseudo-religie, de secularisatie en de verwetenschappelijking van het leven. Wat is er van waar en hoe ziet de toekomst eruit? Tenslotte houden de colleges biotechnologie zich bezig met de rol die deze techniek speelt. De basisprincipes. Het gebruik. Waartoe zullen de ontwikkelin gen leiden. Welke zijn goed en welke slecht. Deze vragen spelen bij biotechnologie in het bijzonder omdat deze technologie levende wezens verandert. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? HORIZONTAAL; 1 vol holten; 8 niet bevestigd; 9 nieuw; 10 omhul sel; 12 prul; 13 zoogdier; 15 brander; 17 kunst; 18 laatstleden; 19 Chin, afstandsmaat; 21 kleine haven; 23 bolgewas; 24 korst; 26 jongensnaam; 28 onmeetbaar getal; 29 reptiel; 30 royaal; 32 pl. in Gelderland; 34 Hebr. ontkenning; 36 opstootje; 38 vork; 39 meisjes naam; 40 touw; 41 brandstof43 schip; 45 door; 46 gestoelte; 49 erfgenamen; 52 naamloze vennootschap; 54 vaartuig; 55 grashalm; 56 Fr. lidwoord; 57 boom; 59 opbergruimte; 61 meisjesnaam; 62 persoon; 63 grappenmaker; 65 graatloze vis; 68 succesnummer; 69 insekteneter; 71 vlies; 72 gewaad; 73 roterend lichaam. VERTIKAAL; 1 codex; 2 spil; 3 bouwland; 4 sprookjesfig.; 5 religieus; 6 klein persoon; 7 drankje; 8 boomscheut; 11 soort hond; 12 kleur loze vloeistof; 13 teug; 14 grondsoort; 16 hoogste punt; 17 groente; 18 god v.h. vuur; 20 land in Azië; 22 pl. in Gelderland; 24 zangnoot; 25 boek; 26 beroep; 27 kanon; 29 zandige grond; 31 dierlijke olie; 33 projectieplaatje; 35 opwaarts; 37 Bijb. naam; 42 deel v.d. voet; 44 jongensnaam; 47 Rijksplantsoen; 48 onvoltooid; 50 ceiienbouwsel; 51 vogelprodukt; 53 deel v.e. vis; 56 dun hout; 58 toiletartikel; 60 ontschorste plek; 62 niet raak; 64 vis; 66 jongensnaam; 67 ieder; 68 zangvogel; 70 landbouwkundig ing.; 72 zangnoot. Wat René Carbaat in het voorpaginaverhaal deze week zegt heb ik al vaker gehoord. Sinds het vertrek van Bruinooge en de dood van Wisse (beiden Wethouders) is het Vlissingse ge meentebestuur het gemeentebestuur niet meer. En iedere zichzelf insider noemende Vlissinger weet dat niet Van der Doef burgemeester is. Hij is niet meer dan de stropop en de ellende is dat niemand weet wie de touwtjes van die socialist in handen heeft. Bruinooge was het, maar die heeft bestuurlij ke promotie gemaakt naar de provincie. Overigens zegt Carbaat dat het Vlissingse college van b en w maar eens snel vervangen moet worden. Dan waait er een fris se wind door de stad die de burgers ten goede komt. Zoals vroeger met Daantje Bruinooge, wil ik daaraan toevoegen. Nu heb ik zelf nooit zo'n hoge hoed op gehad van Van der Doef. En ik weet iets van die man dat ik niet zomaar aan de grote klok wilde hangen totdat ik het interview met Carbaat las. Omdat ik geen echtgenote meer heb die me voor onheil in mijn schrijfsel behoedt, heb ik vorige week vrijdag in een Souburgs etablissement gepraat met een collega van wie ik een hoge hoed op heb, vooral omdat hij bezeten is van z'n vak en helder wijndrinkend oordeelt waar een ander liever nog een nachtje wil slapen voordat'ie wijsneus is. Die collega en ik worden het altijd eens. En zo blijkt vurenhout en eikenhout te kunnen passen. Hier volgt een onthulling. Dit voorjaar interviewde ik Van der Doef over het Bevrijdings festival dat toen in Vlissingen grootser dan ooit was opgezet. Omdat Vrijheid van Meningsuiting boven het festival was ge plakt vroeg ik Van der Doef of hij ooit beperking van menings uiting ofwel gevolgen van een grote bek aan den lijve had ondervonden. Uiteraard formuleerde ik dat diplomatieker, per slot van rekening was die man begin jaren zeventig aartspro- gressief, rood en links en later draaide hij als de haan op een kerktoren met de wind die trendy was. Hij aarzelde. Ja dus, bleek enkele tellen later. In zijn partij waar hij in het kiesdistrict Utrecht ooit naar een onverkiesbare plaats donderde omdat hij eerlijk zijn mening gaf die niet alge meen heersend was. In een vergadering had hij gezegd dat ook zijn partij het sociale stelsel eens kritisch onder de loep moest nemen. Hij keek me toen verongelijkt aan (Ik moet zeg gen dat ik dat meende te zien, want emotie is Van der Doef vreemd, althans tijdens het gesprek dat ik met hem had). Dat kwam door de Rooie Vrouwen (die toen uiteraard opkwamen voor de bijstandmoeders) die toen campagne voerden tegen hem omdat hij voor z'n mening opkwam. „Dus ben ik nu bur gemeester van Vlissingen", zei hij zuchtend en je kon zien en horen dat hij daar eigenlijk nooit zin in had gehad. Van der Doef mocht zijn verhaal lezen waarin die uitspraken terug te vinden waren voordat het in de krant kwam en schreef me terug; „Ik kan helaas geen toestemming geven het interview te publiceren". En over het gewraakte citaat: „Alsof mijn vrijheid van meningsuiting centraal zou mogen staan". Bang!? Uiteraard was ik het oneens met de drager van de Vlissingse ambtsketting. Dus publiceerde ik het interview zwaar ge schonden en kort, schreef de geachte heer dat ik met hem van gedachte wilde wisselen, kreeg geen antwoord en schreef hem nog eens een brief waarop ik geen antwoord kreeg. Ik wilde namelijk dolgraag weten waarom zijn vrijheid van me ningsuiting niet zou kunnen tellen. Juist zijn vrijheid telt omdat hij in de ivoren toren van de aangestelde baas veel lijkt te moe ten wikken en wegen. Geen antwoord van de gemeente Vlissingen. Precies die erva ringen hebben veel burgers van Vlissingen. Ze schrijven en kla gen zich te pletter bij hun bestuur dat dik betaald politiek bedrijft (van je hobby een beroep maken) en hun gang vol ver wachting naar een brief met het gemeentewapen in de brie venbus wordt hooguit luttele seconden gehonoreerd. Een brief van Vlissingen is dan een computergestuurd schrijfsel met ac ceptgiro waarmee de een of andere gemeentelijke tol moet worden betaald. Van der Doef is van een generatie die de jaren zestig niet heeft overleefd, maar wel aan zijn kinderen zal vertellen dat het toen allemaal beter was. Hij verloochent die jaren waarin openheid nog voor een deel moest worden bevochten en pal achter je ideëen staan je aanzien bij je langharige vrienden gaf. Van mij mag hij zijn zoals hij is. Maar ik vind wel dat u het moest we ten. Net zoals Carbaat en zijn buurtgenoten het weten.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 12