Kaartverkoop PSD AOC Zomerbus rijdt met succes Westkappelaars huldigen hun dijk Huisvrouw opent damesmodezaak in Vlissingse Jacobspassage Op 1 augustus opent SPORT SPONSOR Bekendmaking Na de grote vakantiedrukte begint in september Zeeland Cul- tuurmaand. Een gevarieerd cultureel programma voor Zeeu wen en toeristen. Triathlon Biljarters BVM kampioen Provincie Zeeland Vergunning Boon Chemie BV Woensdag 5 augustus 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGFR IEUWS In de loop van de week wordt een begin gemaakt met de automati sche kaartverkoop op de Westerscheldeveren. Voorlopig kan alleen in Vlissingen automatisch worden betaald. De andere veerpleinen - Breskens, Kruiningen en Perkpolder - volgen op termijn een voor een. Vaste veergebruikers krijgen in Vlissingen een foldertje aange reikt, waarin de gang van zaken wordt toegelicht bij de betaal- poorten die toegang geven tot het veerplein. Op de betaalpoorten is aangege ven of men er met een waarde- kaart of contant kan betalen. De rechterpoort heeft als opschrift Kassa. Daar zit een kaartverkoper of -verkoopster voor wie recht streeks uit de portemonnee be taalt. Houders van een waardekaart kunnen zich vervoe gen bij de poort waarop Abonne ment staat. Dat is de linker poort, maar onder normale omstandig heden is ook de middelste poort voor hen beschikbaar. Bij grote drukte wordt de middelste poort bemand, zodat er dan ook con tant kan worden betaald. Overigens kunnen waardekaart- houders via alle in bedrijf zijnde poorten op het veerplein komen. Op de overkapping van de poort wordt met een groene pijl aange duid welke in gebruik zijn. Een rood kruis wil zeggen dat de poort buiten bedrijf is. Elke betaalpoort is voorzien van een stoplicht. Als het oranje licht knippert, kan worden doorgereden tot de kaart verkoper of de automaat. De au tomaat is in geel uitgevoerd en voorzien van de tekst Abon nement. Direct nadat men het licht is ge passeerd, sluit de inrij-slagboom en springt het licht op rood. De slagboom sluit achter elk voer tuig. Wie komt aanrijden en ziet dat het rode licht brandt, wacht voor de stopstreep tot hij of zij oranje knipperlicht krijgt. De betaalautomaat heeft een af- leesvenster of display. Het bo venste is gemakkelijk te zien voor vrachtwagens, het onderste voor personenauto's. Op het venster verschijnt de elektro nisch gemeten lengte van het voertuig. De lengte is bepalend voor het tarief. Op het moment dat de waarde kaart in de automaat wordt gestoken (altijd in de lengterich ting), gaat de veergebruiker ak koord met de meting en dus het tarief. Komt de gemeten lengte niet overeen met het voertuig, dan kan met een drukknop op de auto maat de juiste categorie worden gekozen, waarna de waardekaart alsnog wordt ingevoerd. Zodra het verschuldigde tarief van de waardekaart is afgeschre ven, kan de kaart uit de automaat worden gehaald. Uit dezelfde opening komt ver volgens het vervoerbewijs. Dat bewijs moet achter de voorruit worden geplaatst. Pas wanneer het vervoerbewijs uit de automaat is, gaat de uitrij- slagboom omhoog en krijgt de veergebruiker groen licht om de betaalpoort te verlaten. Op het opstel-informatiebord kan vervolgens worden afgelezen welke baan beschikbaar is op het veerplein. De bovenste rij is voor personenauto's, de onderste voor vrachtwagens en bussen. Sommige categorieën veerge bruikers moeten steeds via de bemande kaartverkoop aan boord komen. Dat geldt voor wie een waarde kaart wil aanschaffen of er geld op wil bijstorten, maar ook voor chauffeurs van bijzonder ver voer, zoals gevaarlijke stoffen of vervoer van uitzonderlijke afme ting. Verder zijn motor- en scoo terrijders op de contante kaartverkoop aangewezen, doordat zij in een speciaal tarief vallen. De betaalautomaat accepteert beschadigde waardekaarten niet. Wie zo'n kaart heeft, moet zich dus eveneens vervoegen aan de kassa. Cultuurmaand Zeeland Cultuurmaand gaat woensdag 2 september van start met een openingsconcert in de Basiliek van Hulst. De violiste Emmy Verhey en de pianist Car los Moerdijk brengen een Spaans programma. Na de pauze is er een optreden van het Haags Sa lon Orkest 'SOFA' met medewer king van de zangkunstenaars Marco Bakker (bariton) en de Poolse sopraan Joanna Albrzy- kowska. Het openingsconcert in de Basi liek van Hulst begint om 20.15 uur. Zoals bij alle evenementen is informatie over de toegang ver krijgbaar bij onder meer de de pro vinciale VVV, tel 01180-33000. Op dit adres en bij de lokale VVV's is een volledig programma met een beschrijving van een aantal aktiviteiten te krijgen. Behalve dat de eigen inwoners kunnen profiteren van een uitge breid scala van activiteiten is de cultuurmaand een poging een verschuiving te weeg te brengen in de stroom toeristen die Zeeland jaarlijks aandoet. Seizoenverlen ging met een doel: cultuur. Het toeristisch bedrijfsleven haakt in op het culturele programma met het aanbieden van dagtochten en meerdaagse arrangementen. De totale kosten van de cultuur maand overstijgen de f 1 min. De kosten moeten worden gedekt door recettes, sponsoring en sub sidies. De provincie heeft een subsidie beschikbaar gesteld van driehonderdduizendgulden. Veer tigduizend gulden is bestemd voor promotie, de rest van het geld is beschikbaar voor het be kostigen van evenementen. Het slotconcert is zaterdag 3 ok tober in de Grote Kerk in Veere. Voor de pauze zingt The Acade my of St. Martin in the Fields Chorus sacrale liederen van Charley Toorop, Aan de toog (Zeeuws Museum) spaanse componisten uit de zestiende eeuw. De koorzang wordt afgewisseld met gitaarso lo's van Paco Pena. Na de pauze treedt het Paco Pena Flamenco Ensemble op. Het ensemble brengt Paco Pena's Misa Flamen- ca ten gehore. Het concert be gint om 20.00 uur. Tussen openings- en slotconcert vindt een reeks van aktiviteiten plaats. Kamermuziek, jazz, beel dende kunst, workshops, excur sies, tentoonstellingen, film en het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen hebben een plek ge kregen in het programma. De ver schillende onderdelen vinden gespreid over de hele provincie plaats. Niet alleen in de grotere steden als Vlissingen, Middel burg, Goes en Terneuzen en de al genoemde plaatsen Hulst en Vee- re, maar ook in bijvoorbeeld Wa terlandkerkje, Vogelwaarde, IJzendijke, Renesse, Zierikzee, Bruinisse, St. Annaland, Sint Maartensdijk. Oud-Vossemeer, Yerseke, Kapelleen Domburg. Zo vindt in Middelburg het Film festival Zeeland plaats. Het film festival presenteert nieuwe films en heeft van een aantal films voorvertoningen. Het festival is een plek waar acteurs, actrices, regisseurs en publiek elkaar kun nen ontmoeten. Een aantal van de films zal het volgend seizoen in de Nederlandse bioscopen te zien zijn. De Stichting Kamermuziek Zee land heeft een serie concerten samengesteld. Uitvoering van deze concerten vindt plaats in historische gebouwen op Schouwen-Duiveland en Tholen. Sfeer en akoestische kwaliteit van deze gebouwen dragen bij aan het karakter van de gekozen werken. Het Belgisch strijkorkest Sinfonia opent dit onderdeel 4 september in de N.H. Kerk in Haamstede en een dag later zijn in de N.H. Kerk in Oud-Vossemeer ondermeer Jaap van Zweden (viool) en Kyoko Hashimoto (piano) te beluisteren. Onder de titel 'Wordt wijzer in Zeeland' organiseert de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon een aantal workshops, een cursus en twee lezingen. Op deze manier wil de stichting de gelegenheid bieden de wissel werking tussen landschap, cul tuur en geschiedenis te verkennen. Men besteedt onder meer aandacht aan de kunste naars in Domburg, het landgoed Ter Hooge en aan de Oosterschel- de. Gedurende een midweek, 14 t/m 18 september, is er een cursus tekenen, schilderen en aquarelle ren. De bewoners van de huizen in de Spanjaardstraat in Middelburg ontruimen hun vensterbanken. De kunstenaarsgroep Cheops richt de vensterbanken vervol gens in als tentoonstellingsruimte voor hun werk. Integratie van ver nieuwende keramische kunst in de alledaagse werkelijkheid van het burgerhuis. Waterlandkerkje is zaterdag 5 september één groot podium voor theater en muziek. In een grote circustent is een optreden van de Tsjechische groep Jablko, vier muzikanten op een raritei tenkabinet aan instrumenten. In de N.H. Kerk zingt, schreeuwt, sist, gromt en fluistert de stern- acrobate Greetje Bijma. Als hoogtepunt van het Festival Jazz Down By The Sea Domburg staat The Pasadena Roof Or- chestre genoteerd met een optre den in De Parel in Domburg op 19 september. Het Festival van Zeeuws- Vlaanderen heeft veel ruimte ge maakt voor muziek en bewerkin gen van de in 1990 overleden Amerikaanse componist Leonard Bernstein. In de reeks landenthe- ma's is het nu de beurt aan Span je. De uitvoering van het programma van dit festival vindt voor het grootste deel plaats in kerken en andere historische ge bouwen in een aantal Zeeuws- Vlaamse stadjes en dorpen. Galerie van den Berge in Goes, het Zeeuws Museum en De Waterto ren in Vlissingen hebben elkaar gevonden in een gezamenlijke tentoonstelling van IJslandse kunstenaars. Zeeuwse Munt- vondsten zijn onder meer te be wonderen in Streekmuseum Het Land van Axel. Subsidie glastuinbouw- onderwijs in Goes Het Agrarisch Opleidingscen trum (AOC) in Goes krijgt van de provincie voor de tweede keer een subsidie van vijftigduizend gulden voor de bouw van een kas. Een hogere subsidie was noodzakelijk omdat milieutech nische eisen de bouw duurder maakten dan aanvankelijk was voorzien. Het is de bedoeling dat de kas, met een grootte van 672 mJ te gelijk klaar is met de nieuwbouw van de school. Met het beschik baar zijn van een kas kan de school in het opleidingsprogram ma gericht inspelen op het vergro ten van kennis ten behoeve van de glastuinbouw. Met deze opleiding speelt de school in op de ver wachting dat de kasteelt de ko mende jaren belangrijk zal toenemen in Zeeland. Omschake ling van akkerbouw naar kasteelt in een onderdeel van de herstruc turering in de akkerbouw. De aktiviteit van de school past in het streven van de provincie een grotere keuzemogelijkheid te be werkstelligen in de teelt van traditionele productenpakket en in een gedeeltelijke ombouw naar glasteelt. Behalve dat de kas beschikbaar is voor het onderwijs aan leerlin gen van de school, gaat men de kas ook gebruiken voor voorlich- tingsaktiviteiten en demonstra ties voor akker- en tuinbouwers. 'y, Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Vijf jaar geleden werd de laatste hand gelegd aan de verzwaring van de Westkappelse dijk. Einde lijk waren de Walcherse kustbe woners beschermd tegen de zee. Reden voor een groot feest. Een feest dat is uitgegroeid tot een jaarlijks terugkerend festival. Het Dijkfestival. Nog mee te maken tot en met tot zaterdag 15 au gustus. De evenementen volgen elkaar in snel tempo op. De organisatie van het festival besteedt ook dit jaar weer veel aandacht aan de kinderen. West- kapelle is een familiebadplaats waar veel gezinnen met kinderen komen. De organisatie probeert daarop in te spelen door een veelzijdig programma in elkaar te draaien dat iedereen aanspreekt. Donderdag 6 augustus zijn er voor de jeugd strandspelen op het Badstrand. Op het terrein van camping De Boomgaard staat de tent van het Circus Bongo en als afsluiting van het festival is er za terdag 15 augustus een groot kinderspektakel, met onder meer een Legowedstrijd, springkus sens en Minicars. Vaste prik bij het Dijkfestival zijn de triathlon- en de skeeler wedstrijd. Het parcours voor het skeeleren ligt op de zeedijk. De skeeleratleten schaatsen daar rondjes over de rijbaan en het fietspad. De wedstrijd duurt drie kwartier en één ronde. De triath- lonwedstrijd die vrijdag 17 au gustus wordt gehouden bedraagt een zesde van een volledige tri athlon, dus 700 meter zwem men, 28 kilometer fietsen en 6 kilometer lopen. De organisatie koos voor een zesde omdat zij bij het loopnummer twee rondjes rond de kreek een mooie afstand vond. Vanaf de dijk kan het pu bliek de deelnemers zien zwem men langs de kust en aan de andere kant zien fietsen en lopen. De wedstrijd in Westkapelle telt mee voor het Super Prestige Klassement Zeeland, waaruit de Zeeuwse kampioen voortkomt en het Mirage Circuit van Wal cheren. ledereen die een eigen vlieger heeft kan woensdag 5 augustus onder begeleiding meevliegeren met de Zeeuwse Vliegervrien den. Deze club komt naar West kapelle met een aantal grote, kleurrijke vliegers waarmee zij een show geven. Dit is slechts een greep uit het twaalf dagen durende festival. Eén van de teams van Biljart Vereniging Middel burg werd het afgelopen seizoen kampioen van het district Walcheren/De Bevelanden in twee spel- soorten: in de hoogste klasse libre en in het bandstoten. Het team heeft haar clublokaal in Café 't Centrum en wordt gesponsord door Uzerwaren- handel De Bruijne in Middelburg. Het kampi oensteam bestaat uit v./.n.r.D. v.d. Berg, S. Nanuruw, C. Coomans, G. Schaalje en J. Koppejan. Elke dag rijdt zij vanuit het Belgi sche Essen naar de Vlissingse binnenstad, maar dat vindt Jan- nie van Oers geen bezwaar. Sinds zaterdag is zij eigenaresse van een eigen modezaakje: Isis Damesmode in de Sint Ja cobspassage. Daar verkoopt zij vlotte en klassieke mode van be kende merken als Blacky Dress en Cartoon. „Van elke maat neem ik maar een enkel stuk in drie verschillende maten in huis om exclusief te blijven", vertelt de eigenaresse aan de vooravond van de opening. „Wel hangt er iedere maand iets nieuws in de Jannie van Oers toont een onderdeel van haar nieuwe col lectie. rekken, dat in kleur altijd weer harmonieert met het bestaande assortiment. Zo kan de klant steeds weer iets passends vin den bij wat zij al in de kast heeft hangen". De van oorsprong Brabantse Jan nie van Oers beschikt sinds kort over alle nodige papieren om een eigen zaak te voeren. Als huis vrouw zag zij de meeste moge lijkheden om aan de slag te komen in een parfumerie of in een eigen modezaak. Uiteindelijk koos zij voor het laatste en daar voor rijdt zij iedere dag drie kwar tier vanuit België naar de Scheldestad. „Ik heb het er graag voor over", zegt zij enthousiast. Isis Damesmode, Sint Ja cobspassage 21 in Vlissingen, te lefoon 01182-11818 is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur. Op maandag blijven de deuren van Isis Damesmode dicht. De Zomerbus slaat meer aan dan vorig jaar. Vooral op Schouwen-Duiveland waar bijna 75 procent meer pas sagiers worden geteld. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen scoort hoog met een stijging van 32 procent terwijl Walcheren met zes procent meer reizigers naar en van de stranden een meer reële groei toont. ZWN en Carlier bv zijn tevreden over de bereikte resulta ten. De samenwerkende ondernemingen verwachten dit jaar 140.000 passagiers in hun Zomerbus, in vergelij king met vorig jaar is dat dertig procent meer. De cijfers werden vorige week bekend gemaakt en ze geven een beeld van de eerste twee weken in juli toen in totaal 13.700 mensen gebruik maakten van de Zomerbus. Schouwen springt er qua aantallen uit omdat daar voor een andere betalingsregeling is gekozen. Recreatie ondernemers op Schouwen-Duiveland hebben namelijk voor aanvang van het seizoen per staanplaats een bij drage gegeven voor de Zomerbus. In ruil daarvoor kre gen ze gratis kaarten die ze voor weinig of niks aan hun gasten doorgeven. Zeeuwsch-Vlaanderen stijgt - aldus de beide vervoersbedrijven - omdat er vorig jaar veel problemen zijn geweest rond de tarieven. Walcheren zal - zo verwachten de bus-ondernemingen - ook nog stij gen omdat de Strandexpres nog moest gaan rijden toen de eerste cijfers bekend werden. Op de Zuidhollandse eilanden wordt nog maar met mondjesmaat gebruik gemaakt van de (Zeeuwse) Zo merbus. Kort voor de zomer werd daar de subsidie inge trokken, waardoor de Zomerbus daar op een kortere route werd ingezet. Volgens de vervoersbedrijven is dat de oorzaak voor de geringe- belangstelling. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Boon Chemie BV te Middelburg heeft bij hen op 2 januari 1992 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een depot voor (klein) chemisch afval. De inrichting is gelegen op het perceel Arnestemweg 17 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nr. 177 (ged.) Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen on der voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 6 augustus 1992 tot en met 7 sep tember 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180 - 75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 6 augustus 1992 tot en met 7 september 1992 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. door de aanvra ger, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 8 sep tember 1992 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is ge daan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud, postbus 165 4330 AD Middelburg. 't/ot/e en d/aSStede motie van t/e metden: Vfi/acdj Qbte&b, Valtoon, wY/ticod, 'f/ia l/dajo•tan<//it/iel, //ale//. J)it/f ti /iel/s/- en tuin feltjpa le/elode aan va//en oj taf/lete/en/ •J/U/ ons ju// a je de i s/aen.' •ffn f/e o/teninij streed "'JO Yo do i/fntj /nninffi/ijfén: 'Jaye/ijAï ran JC. f't'-ff a a 11 n/Vaff £<</in tlaaiu/ay y J' /rn 'Me^eni /eneuny M c/f fu'(ertie nu catnft/w/

de Vlissinger | 1992 | | pagina 9