MOOISTE Vlissingen Chapeau! Milieuschip bezoek in Veere THEORIE CURSUS? 32SQC mjsmm FOTO'S fl\) V0 TELEFONISCHE HULPDIENSTEN MAKEN OVERUREN op Speelstad Vlissingen in teken van ruimtevaart r MET DE VLISSINGER NAAR YERSEKE Met Den Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! DE 3>%ÉRSCHOORE Standwerkers in actie bij maanlicht Wanneer er over vakantie gesproken wordt zijn problemen dan actueel? ledereen is im mers steevast van plan om die periode van een paar vrije weken per jaar te gebruiken om zich eens lekker te ontspannen. De va kantie is echter niet alleen een periode waarin alleen maar leuke dingen aan de or de zijn; de praktijk bewijst dat met name in die periode (gezins)problemen zich openbaren. PZC WEEKBLADEN Jongeren Anoniem Overleg BRADERIE EIND AUGUSTUS Gratis 06-nummer Opleiding verkeer theoneboefc njbewns a/b Bij theorieles hoort het cursusboek 'Verkeer'' Algemeen erkend als het top verkeersboek van Nederland Vraag er uw rijschool om! Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve S331LBS) 900 <3SH dJJ0BS) 22e JAARGANG NUMMER 32 5 AUGUSTUS 1992 In samenwerking met Carlier geeft De Vlissinger de lezers de mogelijkheid om eenvoudig en zonder parkeerproblemen in Yerseke te komen tijdens de Grote Mosseldag. De trip wordt gemaakt op zaterdag '15 augustus. Voor de negende keer wordt vrijdagavond 7 augustus de Midzomernachtmarkt gehou den. Honderdvijftig kramen staan over de he ie lengte van Boulevard Evertsen verspreid. Tussen deze stille kramen staan tientallen standwerkers opgesteld. Deze proberen met een luid en overtuigend be toog hun produkt aan de man te brengen. Ook de land- en zeeverken ners doen mee aan het stand- werken. Zij krijgen voor f 1750,- bananen die ze aan de voorbijgangers moeten zien kwijt te raken. Voor een goeie prijs natuurlijk, want de uiteindelijk opbrengst is bestemd voor het restaureren van het verbrande clubhuis van de padvinders. De 'gewone' kraampjes verko pen allerlei soorten artikelen. Van keramiek tot t-shirts en sieraden. Sieraden uit alle hoeken van de wereld: Suri name, Thailand, Aruba en In donesië. 's Avonds wordt de boulevard sfeervol verlicht met gaslampen. Om 22.30 uur vaart traditiegetrouw de Olau Line langs de kust. De scheepsgroet van zee wordt beantwoord met kanongebul der van wal. Donderdag 6 au gustus is er een standwerkersconcours aan de Lange Delft in Middelburg. Vakantie aanleiding tot uitbarstingen kan natuurlijk wel maar die keuze is aan degene die belt". De SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland is 24 uur per dag bereik baar onder het nummer 01180-15551; de Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland heeft als telefoonnummer 01180-38080 en is elke dag bereikbaar van 14 tot 20 uur. Het speciale nummer van de Campagne tegen Kinder mishandeling is 06-8400, ook bereikbaar van 14 tot 20 uur. Ger Wolters is één van de mensen die er - „bij wijze van spreken" - wel een boek over kan schrijven. Hij is coördina tor van de SOS Telefonische Hulpdienst (THD) en van de Kinder- en Jeugdtelefoon (KJT) in Zeeland. Beide in stanties zetten zich in Zee land al sinds jaar en dag in voor anonieme telefonische hulpverlening aan mensen met problemen. De THD Zee land werd opgericht in 1977 en voert per jaar zo'n 7.000 telefoongesprekken waarvoor vijftig vrijwilligers in wissel diensten 24 uur per dag en zeven dagen per week in touw zijn. De Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland ging in september 1984 van start en telt nu 25 vrijwilligers die samen jaarlijks bijna 1.800 te lefoongesprekken voeren. Wolters: „Wie verwacht dat bij ons het werk tijdens de zomer maanden op een laag pitje staat komt bedrogen uit; vaak is het zelfs veel drukker dan in andere tijden van het jaar". Uit de prak tijk blijkt dat die toename van te lefoontjes in de zomerperiode verschillende oorzaken heeft. Lang niet iedereen is in de gele genheid of heeft de middelen niet Wfcsöag©*? Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraal 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. om op vakantie te gaan en voor veel bellers is de vakantie dus een moelijke en soms eenzame periode. Een andere belangrijke reden om 's zomers vaker het nummer te draaien van de hulp dienst is volgens Wolters het ge geven dat gezinnen plotseling enkele weken met elkaar opge scheept zitten: „In die periode komen spanningen in de rb.dife en binnen het gezin vaak sneller tot uitbarsting. Heel wat mensen knappen geestelijk en lichamelijk af op het moment dat ze tot rust komen. Bovendien kunnen mem sen in die vakantieperiode niet meer vluchten in hun werk en volgt niet zelden een con frontatie". Bij de Kinder- en Jeugdtelefoon, die open staat voor jongeren in de leeftijd van acht tot en met achttien jaar, constateert men in dezelfde periode ook een stijging van het aantal gesprekken. De praktijk bewijst dat met name de leeftijdscategorie van tien- tot veertienjarigen naar de telefoon grijpt. Wolters: „Veel jongeren moeten in de vakantie de soms tegenvallende resultaten op school zien te verwerken of nog hard werken voor een taak of een herexamen. Daarnaast doen zich in die vakantieperiode nogal eens de nodige liefdesperikelen voor. In andere gevallen blijken jonge ren zich juist in de vakantie vaak te vervelen omdat ze het niet naar hun zin hebben of omdat al hun vrienden of vriendinnen wèl met vakantie zijn. Het gehele jaar door meldt de jeugd zich overigens ook met problemen als 'gepest worden', 'verliefd zijn', problemen op school of met ouders en/of ande re gezinsleden of met vragen op 't gebied van sex (al dan niet ge dwongen) en lichaamsfuncties. En als de thuissituatie zich daar toe niet leent en je in je naaste omgeving niemand hebt om daarover te kunnen praten dan is de Kinder- en Jeugdtelefoon ken nelijk een goed alternatief". Zowel de SOS Telefonische Hulp dienst als de Kinder- en Jeugdte lefoon werken vanaf de oprichting onder gegarandeerde volledige anonimiteit. Dat is ook één van de belangrijkste pijlers van de 'succesformule', naast de 24-urige bereikbaarheid. Wolters: „Een beller wordt nooit gevraagd naar persoonsgegevens. Er wor den zeer vertrouwelijke en per soonlijke onderwerpen besproken zonder dat beller en medewerker elkaar persoonlijk le ren kennen. We geven de garan tie dat de gesprekken, die men met elkaar voert, nooit aan der den bekend worden". Even dreigde er een kink in de ka bel der anonimiteit te komen toen PTT Telecom het idee op hoestte om haar klanten een gespecificeerde telefoonnota aan te bieden. Wolters: „Daar schrokken we wel even van want op die manier waren we niet meer in staat om de anonimiteit te kunnen garanderen. Hierdoor zou het onder andere mogelijk worden inzicht te krijgen in de gesprekskosten. Tegen betaling zou het zelfs mogelijk zijn om een overzicht te krijgen van de gebel de nummers, de datum van het gesprek, het tijdstip en de duur ervan. Dat zou tot gevolg hebben dat we niet langer konden garan- deren dat de gesprekken niet be kend werden aan derden". De Federatie van SO'S- Telefonische Hulpdiensten in Ne derland, waarbij alle 25 diensten zijn aangesloten, trad snel in overleg met PTT Telecom om de ze kwestie te bespreken. „Omdat ook andere instanties van de gespecificeerde telefoonnota moeilijkheden zouden ondervin den leidde dat overleg tot een aantal ronde tafelgesprekken waarbij onder andere ook de ver trouwensartsen, vertegenwoordi gers van het ministerie van justitie en de Kinder- en Jeugdte- De Winkeliersvereninging Winkel centrum Vlissingen houdt de tra ditionele braderie van 27 tot en met 29 augustus. Het thema voor de braderie is 'Vlissingen Chapeau'. Er zal dit jaar tijdens de braderie geen actie met prijzen voor het publiek worden gehouden. Bra deriecommissielid Lenie van Bo- degom: „We hebben dit jaar voor een andere opzet gekozen omdat we van mening zijn dat de mid denstand van de Vlissingse bin nenstad na alle ongemakken door nieuw- en verbouw van de afgelopen jaren best een pluimpje verdiend heeft. We hebben de braderiefestiviteiten dan ook aan gepast aan de mogelijkheden van het vernieuwde centrum en een drie dagen durend feest voor iedereen opgezet met veel mu ziek en vermaak". De braderie wordt donderdag 27 augustus om 10 uur officieel ge opend op het Scheldeplein op een ludieke en spectaculaire ma nier, aldus Van Bodegom. Ze wil over de inhoud van de openings der het motto 'Houd het water schoon, maak er een sport van'. Het schip is uitgerust met een aantal voorzieningen waarmee het toebrengen van schade aan het milieu kan worden voorko men of beperkt. Zo zijn er vuilwa- tertanks aan boord en een voorziening om zonder morsen te kunnen tanken. Een speciaal filter zorgt ervoor dat het bilgewater (water vermengd met olie onde rin het schip) schoon overboord wordt gepompt. Aan de buiten kant is de boot zowel onder als boven de waterlijn voorzien van een milieuvriendelijke verflaag.' deze anti-fouling vertraagt de aangroei van algen, slakjes en mosselen. Tijdens het bezoek aan de haven is ook een trailer aanwezig waar in een kleine milieutentoonstel ling is ingericht en demonstratiemateriaal te zien is. Deskundigen geven er tussen 15 en 21 uur voorlichting over alle raakvlakken tussen watersporter en milieu. Ook is een elektrisch aangedreven sloep te zien waar mee de aandacht van de wa tersporter wordt gevestigd op een milieuvriendelijke aandrijving voor kleinere schepen. lefoon betrokken werden". Een en ander heeft inmiddels geleid tot een oplossing. PTT Telecom heeft aangeboden om gebruikers van een aansluiting in de gele genheid te stellen hun telefoon nummer 'af te schermen'. Dat betekent dat deze nummers niet afzonderlijk op de gespecificeer de nota's zullen worden vermeld maar worden samengevat onder een post diversen. Wolters: „De THD's en de KJT's maken dankbaar gebruik van de ze mogelijkheid omdat het de anonimiteit waarborgt. Maar een veel betere oplossing is het lan delijk instellen van een gratis 06-nummer waardoor zelf de post diversen op een specificatie van een telefoonaansluiting geen inzicht meer geeft in de mate waarin gebeld is en naar wie. Zo ver zijn we echter nog niet omdat zo'n nummer veel kosten met zich meebrengt die door niemand gedragen worden. Reken maar na: In Zeeland worden per jaar 7.000 telefoontjes gevoerd met de THD met een gemiddelde duur van 25 minuten. Dat zit je al op 175.000 minuten. En als je daar de KJT bijtelt, kom je voor Zeeland alleen al uit op ruim 200.000 minuten telefoon gesprek op jaarbasis". werkkring of door ervaringen in de privé-sfeer. Voor hij of zij bij de THD 'achter de telefoon' zit heeft de vrijwilliger een uitvoerige se lectieprocedure achter de rug waarmee wordt bepaald of men voor die taak geschikt is. Daarna volgt gedurende twee volledige weekeinden in september, van vrijdag tot en met zondag, een in tensieve basistraining waarbij met name de gesprekstechnie ken aan de orde komen. Wolters: „De functie van een vrij williger bij onze diensten houdt vaak niet meer in dan het be schikbaar zijn als een telefoni sche praatpaal. Ze hebben in de meeste gevallen een soort biechtfunctie want vooral bij de Telefonische Hulpdienst weten de bellers zelf meestal wel welke oplossing voor hun probleem de beste is maar willen dat vaak door een onbekende bevestigd krijgen. Door middel van een ano niem telefoongesprek worden meestal alle zaken nogmaals hel der op een rij gezet en wordt een aanzet gegeven om door middel van een steun in de rug het voor ieder persoonlijk juiste spoor te kiezen. Doorverwijzen naar pro fessionele hulpverleners is door gaans niet zo aan de orde; dat De braderie wordt op donderdag en vrijdag gehouden van 10 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. Het milieuschip. Speel stad krijgt ook bezoek van 'ruimtewezens'; zij namen deze week al vast een kijkje. Op het bunkerterrein aan de Lan- geleenweg in Vlissingen wordt van 10 tot en met 19 augustus voor de twintigste keer Speelstad Vlissingen gehouden. De activiteiten staan dit jaar in het teken van de ruimtevaart en Eurodisney. De deelnemende kinderen wor den ook dit jaar verdeeld in twee leeftijdscategoriën: de 4- en 5-jarigen en de leeftijdsgroep 6 tot en met 12 jaar. De kleintjes worden dit jaar bezig gehouden in de sfeer van Eurodisney terwijl de oudere kinderen zich kunnen uitleven rond het thema Space- town. Alle dagen is de speelstad open van 9 tot 16 uur en zijn er twee busdiensten ingesteld voor het vervoer naar en van het ter rein. Lijn 1 vertrekt vanuit ver schillende plaatsen in de binnenstad en lijn 2 kent een aantal halteplaatsen in Oost- Souburg. De jongere kinderen dienen gebracht en gehaald te worden. Behalve met het traditionele bou wen van hutten kunnen de oude re kinderen zich onder deskundige leiding ook bezig houden met kleien, verven, teke nen, pottenbakken, stokbrood bakken en kleding maken. Dage lijks maken een aantal kinderen een Speelstad-krant waarin ook mededelingen aan de ouders worden opgenomen. Evenals an dere jaren zal ook de zeep/water helling zorgen voor het nodige vertier. Voor de kleinsten is, naast het creatieve gedeelte, ook een zandbak en een speeltuintje in gericht. KNWV, Hiswa Vereniging en overheid doet het schip tijdens een tocht van zes weken door Nederland tal van havens aan on- t ÉÉj De medewerkers van de Telefoni sche Hulpdienst en de Kinder- en Jeugdtelefoon zijn allemaal vrij willigers. De zeven dagen van de week zijn verdeeld in ieder vijf delen. Iedere vrijwilliger werkt tenminste één dagdeel per week. Wie zich, naar aanleiding van een advertentiecampagne, aanmeldt als vrijwilliger blijkt vaak al een bepaalde affiniteit tot het werk te hebben, hetzij door de dagelijkse In de jachthaven Oostwatering in Veere meert zaterdag 8 augustus het zogenaamde milieuschip af met het doel de watersporters te wijzen op maatregelen die zij kunnen treffen om milieube wuster te genieten van hun hob by. Op initiatief van ANWB, handeling niets meer kwijt dat dat het thema van de braderie er goed mee tot uitdrukking zal i worden gebracht. Tijdens de bra derie zullen in de gehele bin nenstand verkoopstands worden ingericht en luisteren tal van mu- ziekbandjes en orkesten, al dan niet lopend, de feestelijkheden op en kunnen kinderen op de Kleine Markt gratis worden geschminkt.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1