32^9 C MOOISTE Poppentheater Kris-Kras en de inspiratie van het groene Zeeland Basketbalgala krijgt vervolg Laat bloeier. THEORIE CURSUS? FOTO'S intratuin mmmrn m DE ARTISTIEKE INBORST OP DE CAMPING IN VROUWENPOLDER ^J^bibuo^, ^^delbu^ Met Oen Boer Verkeersleermiddelen bent u beter af! DE sc«Uitr«,w JVerschoore Al voor het vijfde achtereenvolgende sei zoen bivakkeert poppentheater Kris-Kras op camping Oranjezon in Vrouwenpolder. Elk jaar keren de poppenkastspelers Benk Janssen en Ria Kellner terug naar deze stek. „Om er rust te vinden", verwoordt Kellner. „De rust om te oefenen en inspira tie op te doen voor nieuwe stukken. Veel ideeën ontstaan hier op de camping". Aan de andere kant biedt Zeeland ook een kans om te snabbelen. Met de camping als vaste basis rijden ze in hun nieuwe dubbel deksbus regelmatig naar braderieën of an der volksvermaak in de provincie om er op uitnodiging voorstellingen te geven. De camping ligt in het natuurgebied Oranjezon, omgeven door weiland en veel groen. Op het campingterrein valt de grote Engelse dubbel deksbus onmiddellijk op tussen de andere cara vans. De nieuwe aan winst van het poppenkastduo is - zeg gen ze - een goeie koop geweest. Manusje van alles Camping PZC WEEKBLADEN Experimenteel Kunstvorm ZEEUWS BEDRIJFSLEVEN IN DE LIFT Vorig jaar heeft de toename van het aantal bedrijven dat zich in Noord- en Midden-Zeeland vestigde een record bereikt. De totale aanwas bedroeg per saldo 513. Ook de werkgelegenheid kende vorig jaar een stijging en wel met 947 arbeidsplaatsen. Een en an der blijkt uit het rapport 'Bedrijvendynamiek 1991' dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft uitgebracht. Arbeidsplaatsen Landelijk verkeer •heonecxwk rift>ewi|ft alt) Bi| theorieles hoort het cursusboek "Verkeer". Algemeen erkend als het top verkeersboek van Nederland Vraag er uw rijschool om1 Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve 'iSEEfLtS) (9tt/L HJJ0 22e JAARGANG NUMMER 31 29 JULI 1992 Stanford speelt in september in Vlissingen. Het basketbalgala zoals dat vorig jaar werd gehouden in Vlis singen krijgt een vervolg. Op woensdag 2 september spelen namelijk Stanford United uit Amerika tegen de Nederlandse topper Pro Specs (Den Bosch) tegen elkaar. Dat gebeurt ook dit jaar in sporthal Baskensburg waar plaats wordt gemaakt voor meer dan achthonderd toeschouwers. Er is echter één verschil. De wedstrijd nu maakt deel uit van het alombekende FIBT-toernooi (Flanders International Basketball Trophy) in Gent. Met deze koppeling krijgt gastheer bc Vlissingen loon naar werken. De combinatie waar alle Zeeuwse toppers in zijn ver tegenwoordigd probeert immers met allerlei activiteiten de basket onder de aandacht van - vooral - de jeugd te brengen. Twee weken geleden organiseerde de club het zogenaamde pleintjesbasketbal waaraan een voor Nederlandse begrippen recordaantal deelnemers voor inschreven. Tijdens de internationale wedstrijd in december wordt trou wens de promotie-activiteit evenmin onder stoelen of banken geschoven. In allerlei stands wordt de basket en alles wat er mee heeft te maken onder de aandacht gebracht. Verder zijn er dunkwedstrijden en demonstraties, ook door de spelers van de Amerikaanse en Bosche ploeg. dekker uitstraalt, slaat volgens campingeigenaar Ab Pouwer over op de campinggasten. Pou wer ziet zijn camping graag ge kleurd met een artistiek tintje. „Door zijn ligging in een natuur gebied, vlak bij een natu- ristenstrand, trekt de camping toch al een wat meer cultureel geïnteresseerd publiek", meent Pouwe. Door allerlei voorstellin gen in huis te halen en in het eet café regelmatig een jazzband te laten spelen probeert hij inhoud aan zijn filosofie te geven. Is deze Hibiscus. In ruil voor een zonnig plaatsje en wat mest op zijn tijd geeft hij prachtige bloemen van augustus Vtn oktober. Hoe beschut ter en zonniger hij staat, QC des te beter komt hij tot VÉ bloei. Van 14,95 voor I HET GROENE WARENHUIS KOUDEKERKE Galgeweg 5, tel. 01185-1623 I Kellner: „Vroeger waren we altijd veel tijd kwijt aan het opbouwen van het decor en het afbreken. Voor een uurtje voorstelling wa ren we vaak een hele dag onder weg. Nu rijden we er heen en staat alles zo klaar. We spelen nog wel in buitentheaters, maar als het gaat regenen kun je altijd snel naar binnen verhuizen". In het bovenste gedeelte van de bus is een theaterje gebouwd. De bankjes lopen naar achter toe op zodat de veertig kinderen die erin passen iets kunnen zien. De sfeer die de klassieke dubbel- Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36. 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. 01184 84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland Totale oplage: 168.170 Het wereldje van het poppen theater is veelzijdig. Alle zaken die bij een voorstelling om de hoek kijken worden door de pop penkastspelers zelf gedaan. „Eigenlijk ben je een soort ma nusje van alles", concludeert Janssen. „De technische kant zoals de belichting en het geluid moet je afstellen. Je moet het decor en de poppen ontwerpen en maken". Kellner: „Veel poppen waar Benk mee speelt gaan al ze ker vijftig jaar mee. Hoewel er af en toe wel eens een neus moet worden geplakt". Zij bedenkt de typetjes voor haar nieuwe voor stelling altijd zelf. De meeste fi guurtjes die ze maakt hebben een mystieke uitstraling. In de loop der jaren hebben Jans- Campinghouder Ab Pouwer, zijn vrouw en de poppenspelers Ria Kellner en Benk Janssen. sen en Kellner een eigen stijl ont wikkeld. Benk, die al bijna twintig jaar in het vak zit, speelt het nostalgische, meer ambachtelijke poppenspel. Bijvoorbeeld het tra ditionele Jan Klaassen verhaal. Ria zoekt het in een andere rich ting. Zij houdt meer van het ex perimentele poppentheater en concentreert zich daarom op my thische verhalen met een wat fi losofische achtergrond. „Sprookjes met een boodschap, die in iedere tijd geplaatst kunnen worden", noemt ze dat. De pop pen waarmee ze speelt zijn vaak mysterieus of bizar. Naast het genre poppenspel heeft zij ook een heel eigen op vatting over het spel. Voor haar zijn de kleine bewegingen be langrijk. Het verfijnde vinger werk. Ze demonstreert dat met één van de poppen. Met een handje doet ze een deurtje open en laat het hoofdje stiekem om de hoek buigen. Haar spel is veel preciezer dan het poppenspel van Janssen, waarin de slaan-partijen die bij het traditionele poppen theater horen, nog terug te vin den zijn. De laatste jaren krijgt het pop penspel steeds meer het aanzien van een kunstvorm. Er komt steeds meer bij kijken, bijvoorbeeld cursussen scenario schrijven en dramatiek die ge volgd moeten worden. Een stuk moet tenslotte humoristisch of spannend zijn. „Maar het mag ook niet te span nend zijn", zegt Benk Janssen. „Je moet de invloed van een voorstelling op de kinderen niet onderschatten". Als voorbeeld haalt hij een anecdo te aan over de oortjesknipper van Sevilla. Na afloop van de voor stelling achtervolgde één van de Groei nog nooit zo groot geweest De toename van het aantal nieu we vestigingen deed zich voor in alle regio's. Walcheren heeft met 378 de meeste vestigingen, op korte afstand gevolgd door de Bevelanden met 348. Op Schouwen-Duiveland nam het aantal bedrijfsoprichtingen zelfs toe met 50 procent tot 165; ook op Tholen/Sint Philipsland was procentueel sprake van een forse toename: bijna 25 procent ten opzichte van 1990. Het aantal opheffingen nam aanmerkelijk toe op Tholen en daalde vooral op Walcheren en de Bevelanden. Op Walcheren was zelfs sprake van een daling met 10 procent. In het rapport wordt de toename van het aantal arbeidsplaatsen ten op zichte van 1990 een bij zondere positieve ontwikkeling voor de werkgelegenheid in Midden- en Noord-Zeeland ge noemd. Het grootste gedeelte van het groeisaldo komt voor re kening van de zakelijke diensten (45 procent), gevolgd door de sectoren verzorgende diensten en de industrie (respectievelijk 20 en 15 procent). Vooral de bran ches banken/verzekeringen/ma kelaardij en zakelijke dienstverlening kenden in de pe riode 1989 tot en met 1991 een explosieve groei. Daarnaast is er in de detailhandel en de verzor gende diensten sinds 1989 spra ke van een voortdurende afname van het aantal opheffingen. De samenstellers van het rapport merken overigens wel op dat de genoemde toename niet alles zegt over de ontwikkeling van de totale werkgelegenheid in de marktsector „omdat deze in be langrijke mate wordt bepaald door de ontwikkeling van het aantal arbeidsplaatsen in be staande bedrijven als gevolg van bedrijfsuitbreidingen en inkrimpingen". Hoewel in 1991 de ontwikkeling van het aantal nieuwe bedrijven zeer gunstig is geweest, blijft Noord- en Midden-Zeeland nog steeds enigszins achter bij de lan delijke ontwikkeling. Een positief gegeven is echter het feit dat de groei landelijk gezien stagneerde ten opzichte van 1990 (5,5 pro cent) maar dat in de regio de achterstand werd teruggebracht van 3,5 naar 4,5 procent. Het aantal bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland bedroeg eind 1991 circa 11.800. ...er is nog ruimte.... kinderen een ander met een schaar om zijn oren te knippen. Het goede moet uiteindelijk aan het eind van het verhaal altijd ze gevieren. „Maar het moet niet te zoetsappig worden", nuanceert Ria Kellner. De komende maand verblijft het duo nog op camping Oranjezon. Op zaterdag staan ze met de dubbeldeksbus in Middelburg, op woensdag in Renesse en vrijdags in Zierikzee. Ria is er zeker van dat ze altijd naar Zeeland terug zullen blijven komen, maar „mis schien verhuizen we ook wel hier naartoe binnenkort. Voor vast". f

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1