MOOISTE Vliegveld Midden-Zeeland wacht op aanleg van verharde baan Carlier en Rekreatiewerk willen toeristen naar evenementen vervoeren 169, Primafoon THEORIE CURSUS? FOTO'S mmi J.P.A. Rossël tandprotheticus r#§ liiM TONNIE KRUUSSE EERSTE ZEEUWSE J/U J/TSU-LERAAR NIEUWE STIJL M iss-verkiezing in Danstheater Publicatie over ontstaan Interkerkelijk Delta beraad Met Den Boer VcfkBcntlBcrwiddBlBn bent u beter af! DE j^VERSCHOORE 'ièsatL® (sud (saniwm Te lang is er in de jiu jitsu wereld voortgeborduurd op oude principes. Het is tijd voor nieuwe technieken, vindt Tonnie Kruijsse. Eind juni slaagde hij in Apeldoorn met grote onderscheiding voor de cursus jiu jitsu nieuwe stijl. Daarmee mag de Oost-Souburger, die les geeft bij de judo-vereniging KIAI, zich de eerste rijksgediplomeerde jiu jitsu leraar van Zeeland noemen in deze categorie. PZC WEEKBLADEN Onderzoek naar Zeeuwse armoede TOEKOMSTVERWACHTINGEN VRAGEN OM BETERE OUTILLAGE Rapport Doorzetten Groei Jeugd NIEUWE KUNSTGEBITTEN Bi] theorieles hoort het cursusboek "Verkeer'' Algemeen erkend als het top verkeersboek van Nederland Vraag er uw rijschool om! X Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve :$S£fö{ 22e JAARGANG NUMMER 30 22 JULI 1992 'In het land der blinden is éénoog nog altijd koning' Kruijsse heeft een duidelijke me ning over de ontwikkeling binnen de jiu-jitsu wereld. „Veel jiu-jitsu Liefhebbers van vrouwen op zijn mooist kunnen vrijdag 24 juli in Danstheater Cosmo terecht. Daar wordt dan Miss Zeeland ge kozen. Enkele tientallen Zeeuwse schonen hebben zich al aange meld voor dit evenement. De Miss Zeeland verkiezing is de voorronde op de Miss Nederland verkiezing, die jaarlijks worden gehouden. Miss Nederland op haar beurt gaat weer naar de Miss World-verkiezing. Deze Miss World trekt een jaar de wereld rond om vooral allerlei goede doelen te promoten. te' Tonnie Kruijsse demonstreert een jiu-jitsu greep. Armoede in Zeeland? Kenne lijk, want deze maand begint drs. H. van der Pas met een onderzoek naar - wat heet - 'De arme kant van Zeeland'. Allerlei maatschappelijke groeperingen hebben voor de onderzoeker de weg bemiri. Mensen met een minimumin komen zijn ondergebracht in een panelgroep; en die bege leidt Van der Pas. Het onder zoek is begonnen omdat 'signalen' uit de provincie dui delijk maakten dat her en der het materiële leven van men sen niet was om over naar huis te schrijven. leraren in Zeeland hebben de laatste jaren niets bijgeleerd", volgens hem. „Zij baseren hun lessen nog steeds op oude tech nieken, maar er zijn nieuwe, bete re technieken ontdekt die effectiever zijn gebleken. En mijn mening is dat in het land der blin den één oog nog altijd koning is". Onder dit motto begon Kruijsse twee jaar geleden aan de cursus nieuwe stijl, die afgelopen jaar voor het eerst werd gegeven. Twee jaar lang reisde hij iedere zaterdag naar de sportacademie in Apeldoorn. Daar werden hem de nieuwe ideeën en technieken binnen het jiu-jitsu bijgebracht. Kruijsse doet een poging het ver schil met de oude stijl zo simpel en duidelijk mogelijk uit te leg gen. Voor een leek in eerste in stantie niet zo vanzelfsprekend, maar na enige tijd begint er wat licht in de duisternis te komen. Kort gezegd komt het er op neer dat „één verdediging meervoudig toe te passen is op verschillende Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184 72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Het vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden mag zich verheugen in een toenemende belangstel ling vanuit het commerciële cir cuit. Gedurende het eerste half jaar van 1992 steeg het aantal starts en landingen met zeven procent tot ruim 35.000. De ver wachting is dat dat aantal rond de eeuwwisseling is gestegen tot 50.000 a 60.000 maar dan moet het vliegveld wél de beschikking hebben over een verharde baan. Deze cijfers maakte vice- voorzitter van de Stichting Vlieg veld Midden-Zeeland, J.C.Th, van der Doef, vrijdag bekend tijdens een bijeenkomst op Zeeland Airport. Aanleiding tot de bijeenkomst was de presentatie aan het Zeeuwse bedrijfsleven van de Cessna Caravan 1, een vliegtuig met de bijnaam 'fluistervliegtuig' dat geschikt is voor zowel passa giersvervoer als vrachtvervoer. Van der Doef wees de aanwezi gen erop dat het vliegveld Midden-Zeeland alleen kan uit groeien en een volwaardige bij drage leveren aan de Zeeuwse economie als de huidige gras- baan wordt ingeruild voor een verharde baan met alle daarbij benodigde voorzieningen zoals start- en landingsbaanbelichting om ook vliegverkeer tussen zons ondergang en -opgang mogelijk te maken en de noodzakelijke verbeteringen aan het luchtvaart kantoor worden aangebracht- Van der Doef: „We ondervinden bij dat streven nog steeds tegen wind van het gemeentebestuur van Arnemuiden. Het struikelblok wordt al jarenlang gevormd door de vrees voor geluisoverlast. Ge zien de technische ontwikkelin gen hoeft daarvoor echter nauwelijks vrees te bestaan om dat bij een goede spreiding van het gebruik van het vliegveld, ge koppeld aan de inzet van geluids arme vliegtuigen geluidsoverlast Vice-voorzitter Van der Doef stapte als eerste aan boord van de Cessna voor een korte rond vlucht. zo veel mogelijk wordt voorkomen". Volgens Van der Doef wijzen de geluiden erop dat binnen redelijke termijn met alle betrokkenen tot overeenstemming kan worden gekomen over de noodzakelijke uitbreiding van de mogelijkheden van Vliegveld Midden-Zeeland. Daartoe heeft de stichting J.H.D. Nillesen als project-coördinator aangesteld om de haalbaarheid van de noodzakelijke voorzienin gen te onderzoeken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat zijn rapport eind juli gereed zou zijn maar de uiteindelijke presentatie zal, naar het zich laat aanzien, niet voor het einde van dit jaar plaatsvinden. Intussen wordt al overleg gevoerd met het loods wezen omtrent de mogelijkheid om in de toekomst loodsen naar de schepen te vervoeren met be hulp van helicopters. De uitvoe ring ervan struikelt echter op de onvoldoende faciliteiten van het vliegveld. Van der Doef stelt dat het zo langzamerhand ook eens de beurt is aan het bedrijfsleven om aan te geven dat Zeeland toe is aan een volwaardig vliegveld: „In alle andere regio's is een dergelij ke voorziening al lang gereali seerd maar Zeeland blijft daar vooralsnog in achterlopen. Als stichting kun je niet veel meer doen dan overleg plegen met de direct betrokkenen; het bedrijfsle ven moet echter zelf ook maar eens aangeven dat het gebaat is bij een goed geoutilleerd vlieg veld waarmee het voordeel kan doen". De aandachtstrekker voor de bij eenkomst op het vliegveld was de demonstratie van de Cessna Caravan 1, het zogenaamde fluistervliegtuig. Het vliegtuig, een éénmotorige turboprop, is volgens deskundigen bij uitstek geschikt om dienst te doen van het vliegveld Midden-Zeeland. Het heeft een zeer lage ge luidsproductie, kan in beladen toestand starten vanaf een baan met een maximale lengte van 400 meter en is binnen vijftien minuten om te bouwen van een passagierstoestel voor negen personen tot een vrachtvliegtuig met een laadvermogen van 1.500 kg. Het toestel, waarvan er ruim 400 zijn verkocht, kost 1,7 miljoen gulden. aanvallen. Er zijn dus minder trucken nodig voor meerdere si tuaties". Bij de oude stijl wordt er nog steeds getraind naar het principe één aanval, één verdedi ging- Kruijsse beschrijft zichzelf als een doorzetter. Iemand die zich, als hij één keer met iets begonnen is, zich er niet honderd maar hon derdenvijftig procent voor inzet. Zo gaat dat met de jiu-jitsu les sen die hij geeft, maar ook met zijn opleiding. Naast de zaterda gen stond hij door de week nog eens acht uur op de mat om de technieken onder de knie te krij gen. Het theorie-gedeelte nog buiten beschouwing gelaten. Een behoorlijke stapel studiemateri aal, volgens hem. Zijn grote inzet wierp uiteindelijk vruchten af. Van de 37 cursisten slaagde hij met de hoogste score. „Jiu-jitsu is de mooiste verdedi- gingssport die er is". Overtuiging klinkt uit deze woorden. Waarom dat zo is? „Kijk, er is één groot verschil. Jiu-jitsu is puur verdedi gend, terwijl bijvoorbeeld judo ook aanvallend is. Het controle ren van je opponent, dat is het belangrijkste. Niet het afmaken. En altijd proberen confrontaties te vermijden. Dat is ook het eer ste wat ik de nieuwkomers op de jiu-jitsu cursus voor houdt: ze moeten niet hier komen om later buiten hun gram te kunnen halen. Bovendien moet de verdediging altijd in verhouding staan tot de aanval." Kruijsse ratelt een aantal begrippen en ambtelijke om schrijvingen uit het Wetboek van Strafrecht op. Hij kent ze allemaal uit zijn hoofd; handeling uit nood weer, noodweerexces Het jiu-jitsu zit de laatste jaren in de lift. Volgens Ruud Bons van de Judoband Nederland is er een jaarlijkse groei van het aantal jiu- jitsu-leden te bespeuren. Veel le den stappen volgens hem van andere verdedigingssporten over op jiu-jitsu om dat deze sport meer mogelijkheden biedt. „Er mag bijvoorbeeld ook met wa pens, zoals messen, kettingen of stokken verdedigd worden". Kruijsse stapte zelf twintig jaar geleden, toen het jiu-jitsu net in opkomst kwam, van judo over op deze verdedigingssport. Dat jiu jitsu zijn voorkeur heeft komt doordat alle andere verdedi gingssporten slechts een uittrek sel zijn van deze sport. „Jiu-jitsu is één van de oudste verdedi gingssporten ter wereld. Toen de Chinezen en Japanners geen wa pens meer mochten gebruiken gingen ze over op deze verdedi ging met lichaamswapens". Aan de hand van het werkstuk dat hij als scriptie voor de cursus schreef geeft hij nu zijn lessen. Het hele jiu-jitsu gebeuren van de vereniging KIAI (dat is de uitroep die de sporters bij een krachtige stoot of slag slaken) valt nu on der zijn supervisie. In september wil Kruijsse voor het eerst begin nen met jiu-jitsu lessen voor de jeugd vanaf 11 jaar. „Dat worden uiteraard aangepaste lessen. Een aantal grepen, zoals bijvoorbeeld wurgingstechnieken worden er bewust uitgelaten". Naast jiu jitsu geeft hij ook al een aantal ja ren cursussen zelfverdediging voor dames. Niet alleen de fysie ke, maar vooral ook de mentale weerbaarheid is daar belangrijk, volgens hem. Als een dag meer dan 24 uren telde, zou Kruijsse waarschijnlijk nog veel meer zaken aanpakken. Maar voor alles is een tijd en voorlopig heeft hij zijn handen vol met de cursussen van het ko mend seizoen. De busonderneming Carlier gaat in samenwerking met de Stich ting Rekreatiewerk Zeeland toe ristentrips verzorgen naar vooral evenementen. Het gaat om een experiminent van één jaar. De slotavond van het Straatfesti val, elastiekspringen in Renesse, de mosseldag in Yerseke en de vogeltjesmarkt anex kermis in Antwerpen zijn voorbeelden van die tochten. Medewerkers van die stichting kondigen de reizen aan op camping en bungalowpar ken in Zeeland. Het initiatief van de busonderneming is min of meer het verlengde van de zo- merbus waarin de onderneming participeert en is er op gericht om het autogebruik terug te drin gen. Carlier is niet alleen afhankelijk van de goedwillende medewer king van de Stichting Rekreatie werk Zeeland, maar ook van de recreatie ondernemers. Die zullen Eind oktober verschijnt de publi catie 'Meedenken in de Delta' over het Interkerkelijk Deltabe- raad dat van 1969 tot 1983 in Zuidwest Nederland heeft ge functioneerd. De uitgifte is een initiatief van de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland. De publicatie besteedt aandacht aan de activiteiten van dit beraad in Zuidwest Nederland na de wa tersnoodramp van 1 februari 1953. Daarbij trokken voor het eerst in Nederland de Nederlands hervormde kerk, de rooms- katholieke kerk en de gerefor meerde kerken in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden en in westelijk Noord-Brabant zich ge zamenlijk de zorg aan voor de leefsituatie van de bevolking na een nationale ramp. Het boek werkje werd geschreven door drs. Hermien Schaap uit Am sterdam. ruimte moeten geven aan het ini tiatief. Carlier en het Rekreatie werk hebben daarom een brief aan zo'n dertig ondernemers in die branche gestuurd. „We willen ons dit jaar beperkingen opleg gen", schrijven de onderneming en de stichting. „Ons programma is dan ook niet overdadig maar wel aantrekkelijk. We richten ons daarbij vooral op de maand au gustus". Mocht er behoefte bestaan aan meer tochten dan dan rijdt er onmiddellijk een bus voor, zo beloven beide in de brief. Volgens Carlier en het Rekreatie werk past hun initiatief in de po ging tot het verbeteren van het toeristisch-recreatief produkt Zeeland. Ze schrijven: „Uiteraard beseffen we dat u en uw perso neel in het hoogseizoen zwaar belast zijn. Desondanks durven we een beroep op u te doen". Het financiële risico van de eve nementenbus neemt het busbe drijf voor zijn rekening. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Monza® Speaker. Tafel- en wandmodel. O.a. handen-vrij kiezen (kiezen met de hoom op de haak), meeluister-luidspreker met volumeregeling en geheugen voor 14 nummers. In wit en zwart. NU VAN 195.-VOOR PRIMAFOON IS O.A. GEVESTIGD IN MIDDELBURG. LANGE DELFT 86. DE WINKEL VAN PTT TELECOM

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1