Met cultuur in Woningbouw 1993 4 Tentoonstelling axel i/ nü HALVE PRIJS 30 t/m 50% KORTING Bekendmaking Belangen Het budget voor het aantal nieuwte bouwen woningen in 1993 is vastgesteld door het rijk. Gedeputeerde staten hebben een ver deling gemaakt over de provincie. 'Ir Geen uitbreiding Woonwagens v&S&V Provincie Zeeland Vergunningen Eurogas Terminals CV BLOUSES, ROKKEN en PULLOVERS DEUX PIECES, JAPONNEN Woensdag 22 juli 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER 11 I EUWS Het dagelijks provinciebestuur heeft een aantal standpunten ingeno men over kunst en cultuur. Deze standpunten zijn verwoord in een no ta waarin het beleid voor de jaren 1993 tot en met 1996 staat uitgestippeld. De nota heeft als titel "Met cultuur in zee" en zal bin nenkort van de drukpers rollen. Tegen het eind van de maand krijgen een groot aantal belanghebbenden de cultuurnota toegestuurd en kan men de nota aanvragen bij het informatiecentrum van de pro vincie. De provincie besteedt jaarlijks zo'n f 5,5 min. aan kunst en cul tuur. Van het rijk ontvangt de pro vincie een bedrag van ongeveer f 1,25 min. Per jaar is er f 6,75 min. pit te geven. Het ziet er naar uit dat het be schikbare bedrag eerder minder dan meer wordt, vandaar dat het dagelijks provinciebestuur even pas op de plaats maakt en de za ken op een rijtje wil zetten voor de komende jaren. De gemaakte keuzes moeten er onder meer toe leiden dat zaken die van provinci aal belang zijn kwalitatief op ni veau blijven. Voor de besteding van geld legt de provincie hier dan ook de eerste prioriteit. Voor loka le en regionale kunstuitingen zijn de gemeenten in eerste instantie verantwoordelijk. Die horen dan ook op te draaien voor de kosten; als het om regionale uitingen gaat kan het zijn dat de provincie finan cieel bijspringt. Activiteiten en organisaties zijn ondergebracht in een aantal ca- tegoriën. Dit is gedaan om duide lijk te maken wat het belang van iets is, en met dit belang hangt samen of de provincie er geld vooruittrekt. De A-categorie is van essentieel belang voor de kwaliteit van het cultureel klimaat in de provincie. Binnen deze categorie krijgt men behalve de jaarlijkse trendmatige verhoging, de beschikking over meer geld dan men nu jaarlijks ontvangt. Bovendien ligt het in de bedoeling deze categorie te ont zien bij eventuele toekomstige be zuinigingen. De A-status is toegekend aan onder andere het Festival van Zeeuwsch Vlaande ren, het Straatfestival Vlissingen, Nieuwe Muziek, het Filmfestival, Zeeuws Orkest, Zeeuws Mu seum, provinciale collectie beel dendekunst. De B-categorie is van provinciaal belang en activiteiten moeten door kunnen gaan. Vandaar uit sluitend een trendmatige verho ging. Dat gaat op voor bijvoorbeeld de stichtingen Zeeuws Tijdschrift en Cultuur- maand, Zeeuws Jeugdorkest en de Zeeuwse Koorschool, restau ratie monumenten en de Zeeuw- sche Dialectvereeniging. Activiteiten en organisaties in de C-categorie zijn in de ogen van het dagelijks provinciebestuur op de eerste plaats van belang voor de betrokken gemeente of de re gio. Maar vanwege de inhoud kan de activiteit mede van provinciaal belang zijn. Het is de bedoeling activiteiten en organisaties bin nen deze categorie in het vervolg jaarlijks een vast bedrag te geven. Dat is het geval bij onder meer de jazz-festivals in Terneuzen en Middelburg, Klomppopfestival, Matthaus Passion Aardenburg, Zeeuwse Katernen, Slib-reeks, Gilde van Vrijwillige Molenaars en de Stichting Behoud Hoogaars. Activiteiten binnen de D- categorie hebben de laatste jaren wel provinciale subsidie ontvan gen maar eigenlijk zijn dit zaken die tot de verantwoordelijkheid van een gemeente behoren. De subsidiëring binnen deze catego rie wordt de komende jaren gelei delijk beëindigd. Dit gaat vooral op voor subsidies in de amateu ristische kunstbeoefening. Te noemen zijn: opleiding jeugdige leden muziekkorpsen, subsidies voor dirigenten en voor orkestbe geleiding. Tot 1 oktober kan men schriftelijk reageren op de plannen van het dagelijks provinciebestuur. In de maand september vinden een tweetal inspraak- en informatie avonden plaats. Publicatie van data en plaats geschiedt in deze rubriek en in de regionale dagbla den. Schilderijen en tekeningen van Maurice, Ada en Sérika Góth zijn tot 20 september te bezichtigen in het Zeeuws Museum in Middelburg. De tentoonstelling is samengesteld uit de boedel van Sérika Góth die, tweeënnegentig jaar oud, in april van dit jaar in Veere overleed. De tentoonstelling is eigenlijk een 's zomers in Domburg verbleven Zeeland heeft voor het jaar 1993 rijksgeld gekregen voorde bouw van 623 woningen in de sociale sector. In de marktsector is er fi nanciële ruimte voor 62 wo ningen. Het dagelijks provinciebestuur heeft het geld verdeeld over de drie Zeeuwse regio's. De ge meenten in Noord-Zeeland en de Bevelanden krijgen geld voor 238 woningen in de sociale sector en voor vier huurwoningen in de marktsector. Op Walcheren kan de sociale sector rekenen op geld voor 197 woningen, er is geld voor 23 huurwoningen in de marktsector en voor 31 gesubsi dieerde koopwoningen. Zeeuwsch Vlaanderen kan 188 woningen bouwen in de sociale sector en vier huurwoningen in de marktsector. Strikt formeel adviseert de pro vincie de staatssecretaris over deze verdeling. Maar als gevolg van bindende afspraken tussen rijk en provincie, er is een samen werkingsovereenkomst afgeslo ten, zal de staatssecretaris niet meer gaan schuiven in de door de provincie aangegeven aantallen. Eigenlijk had de provincie dit jaar nog de woningen moeten verde len per gemeente. Maar, vooruit lopend op toekomstige verande ringen in de besluitvormingspro cedure zijn in Zeeland al drie re gio's gevormd waarbinnen de gemeenten samenwerken. Het dagelijks provinciebestuur heeft dan ook een verdeling per regio gemaakt. Om eventuele be zwaren van het rijk te ondervan gen hebben gedeputeerde staten de samenwerkende gemeenten een richtsnoer gegeven over een verdeling per gemeente. Het voordeel van een toewijzing per regio is onder meer dat ge meenten onderling kunnen rui len. Bijvoorbeeld als een ge wffsawaafc meente aan ziet komen dat het woningbouwprogramma niet klaar komt of omdat men liever een volgend jaar een plan in een keer wil bouwen. Afzonderlijke gemeenten kunnen dus als het ware sparen door hun woningen dat jaar af te staan aan een buur gemeente zonder daar zelf na deel van te ondervinden. Het totaal binnen een regio blijft het zelfde en een volgend jaar trekt men dat weer recht. Vroeger kon dat allemaal niet en was men kwijt wat men binnen de ge meente niet besteedde. De te bouwen woningen in de so ciale sector zijn niet bedoeld als uitbreiding. Die ruimte heeft de provincie niet gekregen van het rijk. Het rijk vindt dat geld voor de wo ningbouw volledig op moet gaan aan verbetering van de kwaliteit van het huidige woningbestand. Dat betekent vervanging en ingrij pende verbeteringen. De provin cie stelt dat vervanging en ingrijpende verbetering veel te maken heeft met het uitvoeren van plannen voor stads- en dorps vernieuwing. In dat kader kan het belangrijk zijn open gaten in de bebouwing te vullen of te vervan gen woningen als het ware voor tijdig te herbouwen in een uitbreidingsplan. Dat kan tot ge volg hebben dat men meer wonin gen bouwt dan afbreekt. Met andere woorden, behalve vervan ging is een lichte uitbreiding van het woningbestand te verwach ten het komend jaar. Het komend jaar heeft het rijk geen apart budget meer voor woonwagens en standplaatsen. Financiering gebeurt ingaande 1993 uit het budget voor de so- overzicht van de activiteiten van de kunstenaarsfamilie Góth. Be halve van Sérika is er werk te zien van Maurice, haar vader, en van Ada, haar moeder. Maurice Góth werd geboren in Hongarije in 1873. Rond 1897 trouwde hij met de vijf jaar jonge re schilderes Ada Lowith en in 1900 werd dochter Sérika gebo ren in Wenen. Na veel reizen door Europa vluchtte de familie in 1914, met het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog naar Neder land. Vanaf 1929 woonde men in 'De Goutsbloeme' in Veere, waar Sérika in april overleed. Jan Toorop heeft de familie geïn troduceerd bij de kunstenaars die ciale woningbouw. Vandaar dat de provincie een woningbouw- budget heeft gekregen voor 623 woningen in plaats van voor 600. De vraag van de gemeenten naar woonwagens en standplaatsen voor 1993 is bijzonder hoog zeg gen gedeputeerde staten: 29 woonwagens en 94 standplaat sen. Het dagelijks provincie bestuur wil deze vraag graag honoreren maar de extra ruimte van 23 woningen is niet voldoen de. Vandaar dat gs het geld voor nog eens twintig woningen ont trekt aan de sociale woningbouw en reserveert voor woonwagens en standplaatsen. Het is de be doeling afspraken met gemeen ten te maken over het realiseren van deze planning voor woonwa gens en standplaatsen. Mocht de door de gemeenten aangegeven planning toch niet haalbaar blij ken heeft de gemeente de keus tussen sparen of omzetten in wo ningbouw. Kiest de gemeente voor deze laatste mogelijkheid, dan zal in 1994 het budget voor woonwagens en standplaatsen 'geoormerkt' worden binnen het totaal van de sociale woning bouw. Op deze manier blijft de prioriteit voor woonwagens en standplaatsen gehandhaafd en kan men doelmatig en flexibel omspringen met beschikbare budgetten. 1 en exposeerden. Over het werk van Ada valt weinig te zeggen. Er zijn maar een paar van haar schilderijen bewaard ge bleven. De stijl van Maurice is verwant met het impressionisme en met de Haagse School. Maurice had veel succes in zijn geboorteland Hongarije en in Oostenrijk. h Sérika Góth Sérika kreeg aanvankelijk vooral bekendheid door haar kinderpor tretten. Haar werk vertoont vele invloeden en kennis van een groot aantal technieken. Haar stijl heeft veel oost- en zuid- europese trekken, maar past ook goed in de traditie van Veere (het Veerismei. In 1953 omschreef J.C. van Schagen het aldus: 'Daarom wonen hier (Veere) men sen, die zuiver werk maken, het weet niet meer, dat mooi zo mooi is, maar het is daar, eenvoudig, en zo is het vanzelf en onbevangen schoon...' ai Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180 31392 pot RUIMT OP! BEROEMDE MEUBELMERKEN MET KORTINGEN TOT 50% GEURTS, fauteuil, bloemstof f 2.657.- Nu f 1.995,- INTERLÜBKE, kleerkast "Tatami" essen wit/zwart, 4-deurs met open vak en laden f11.964,-Nu f7.950,- M0SER, slaapkamer "Milano" lak wit, led. 180x200 cm 2nk. hoekelem. ladenkomm. kaptafel spiegel ééndeur- komm. f 7.954,- Nu f 5.950,- BERGERS, tafel 4 stoelen, chroom-messing-glas f 7.575,- Nu f 3.750,- ACERBIS, dressoir "Sheraton" lak hoogglans, 280 cm 8.298,-Nu f4.495,- ACERBIS, barkast "Sheraton" grijs lak hoogglans/lak rood, 100 cm f 8.458.- Nu f4.650,- WÉBÉ, 3+2 zits eiken antiek, wit leder f 9.651,- Nu f6.750.- WÉBÉ, salontafel 150x65 cm,eiken antiek wit f 1.361,- Nu f 950.- AURORA, secretaire opbouw vitrine in taxus f 3 688,-Nu f2.895,- MOSER, hoekkast wit lak voor slaapkamer of garderobe, hoogte 230 cm incl. verlichting f 12.331,- Nu f7.995,- SWISSFLEX, diverse toonkamermodellen, 20% korting MOLTENI, 2-deurs schuifkast in lak wit hoogglans incl. interieur f9.258,- Nu f 6.480, HÜLSTA, slaapkamer "Tiamo DC" lak wit, ledikant 180x200 cm 2 nachtkastjes f 3.333,- Nu f 2.595,- ARTIFORT, fauteuil F154, voet armen zwart, stof york zwart f 2.759-Nuf 1.995,- COR, tafel 4 stoelen, zwart essen f 8.352,- Nu f4.495- MONTÈL, 2+2 1/2 zits stof bloem f 1.995- Nuf 1.595, MONTÈL, 3+2+1 zits in blauwe stof f 3.710,- Nu f2.495,- MONTÈL, 3+1+1 zits stof twist blauw f2.620.-Nu f2.150,- VITRA, Lounge chair, schaal palissander of zwart f 6.529 - Nu f 5.295,- Poef f2.281,-Nuf 1.850,- Wegens verbouwing van onze INTERLÜBKE studio hoge kortingen op showroommodellen!! zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten). Tel. 01155 - 2010. Tel België: 0031 - 11552010. cn Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Eurogas Terminals CV te Nieuwdorp heeft bij hen op 10 februari 1992 een aanvraag ingediend om nieuwe, de gehele inrich ting omvattende vergunningen (zgn. revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging. Het betreft de inrichting voor de op- en overslag van gassen onder overdruk, de op- en overslag van gassen onder atmosfe rische druk (gekoelde op- en overslag) en alle hieraan verbonden relevante activiteiten op een perceel aan de Frankrijkweg 4 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nrs. 577, 580 en 586 en gemeente Vlissingen, sectie A, nr. 624. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunningen te verlenen on der voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 23 juli 1992 tot en met 24 augustus 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdag avond van 17-20 uur in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1Heinkenszand; bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer. Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 23 juli 1992 tot en met 24 augustus 1992 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA s-Gravenhage, door de aanvra ger, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 25 augustus 1992 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg Lange Vorststraat 73 - Goes - Telefoon 01100-33826

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13