fflkSlEIS Verlies.... en dan verder De moeilijke partner ïto Hfi IA VI Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Sport Politiek Cursus Gezondheid Allerlei Bouwspeelplaatsen 4- tot 12-jarigen in Middelburg Cultuur Expositie Door drs. Thomas Klabbers Onderwijs Maatschappij Gevonden PSYCHOCONSULT MO El LUKE MENSEN (1) Woensdag 22 juli 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Wandelen - De sportvereniging Aagtekerke houdt dinsdag 28 juli een zomeravondwandeltocht; de start is tussen 18 en 20 uur bij het verenigingsgebouw Amicitia in de Agathastraat. Tennistoernooi - 56 Kinderen in de leeftijd tot en met 11 jaar, die nog niet zo lang met tennis bezig zijn, namen 11 juli deel aan een minitoernooi op de buitenbanen Van de tennisvereniging Dauwen- daele aan de Kruitlaan in Middel burg; er werd gespeeld op mini-baantjes. Fietstoertocht - De handbalver eniging Orion uit Heinkenszand houdt zondag 26 juli voor de 11e keer de Orion Fietstoertocht over verschillende afstanden. De start is tussen 08.30 en 13 uur bij Jo's Café in Heinkenszand. Wandelen - Liefhebbers van wandelen worden uitgenodigd om deel te nemen aan de wan delvierdaagse van Nieuwdorp van 31 augustus tot 3 septem ber. De start en finish zijn bij het voetbalveld van de sv Nieuwdorp. Badrit - De Motor- en Autoclub De Zeeuwen uit Vlissingen houdt donderdag 23 juli een zogenaam de badrit voor automobilisten, motorrijders en fietsers. Van 19 tot 20 uur kan worden ingeschre ven in café Dorpszicht aan het Dorpsplein in Koudekerke. Duin- en Strandtocht - Wande laars kunnen 1 augustus deelne men aan de Duin- en Strandtocht van wsv De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen. Tussen 9 en 11 uur kan men inschrijven bij de Kano vijver aan de Burg. Van Woelde- renlaan in Vlissingen. Uitkeringensysteem - De ge meenteraad van Vlissingen buigt zich tijdens haar openbare verga dering op donderdag 23 juli on der andere over het voorstel tot aanschaf van een nieuw geauto matiseerd systeem voor de uitke ringen op het gebied van de sociale wetgeving. De vergade ring begint om 19.30 uur. Vrijwilligers - Op 17, 18 en 19 september wordt aan de Volks hogeschool Zeeland een cursus Samenwerking Beroepskrachten- Vrijwilligers gegeven waarmee beroepskrachten die met vrijwilli gers werken meer inzicht wordt gegeven in het opzetten en uit voeren van een vrijwilligersbeleid. Inlichtingen 01177-1259. Opening ziekenhuis - Donder dag 5 november om 14.30 uur opent de commissaris der konin gin in Zeeland, drs. W.T. van Gel der, het nieuwe ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Jaarverslag - Vorige week ver scheen het jaarverslag over 1991 van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen in Goes en Zie- rikzee. De Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg houdt van 27 tot en met 31 juli zomeractivitei- ten voor kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar in de vorm van twee bouwspeelplaatsen. De activiteiten worden gehouden op het Meiveld in de Magistraat- wijk en op het speelterrein achter het wijkgebouw Het Trefppunt aan de Nassaulaan; de ope ningstijden op maandag tot en met donderdag zijn voor kinderen van vier tot zes jaar van 10 tot 12.30 uur en voor de leeftijds groep van zeven tot en met twaalf jaar van 10 tot en met 15 uur. Op vrijdag geldt voor beide groepen de tijd van 10 tot en met 13 uur. De bouwspeelplaatsen staan dit jaar in het teken van dieren en heet 'Beestenbende'. Voor de oudste groep is er een gratis busdienst naar en van de bouwspeelplaatsen vanuit de wij ken St. Laurens, Klarenbeek, Grif fioen, 't Zand/Stromenwijk en Nieuw- en St. Joosland; deelne mers aan de jongste groep moe ten gebracht en gehaald worden door de ouders. De organisatie zit overigens nog dringend verlegen om vrijwilligers van zestien jaar en ouder, die zich één of meer dagen willen inzetten. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij het kan toor van de SKWM, Rentmeesterlaan 245, 01180-29004. Directeur - Bij de Stichting Revalidatie-Geneeskunde Zee land is RRJ. den Boer uit Hein kenszand benoemd tot directeur algemene zaken. Hij was tot voor kort directeur algemene zaken van de Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis en van de Stich ting Provinciale Kraamzorg Zee land in Goes. Openingstijden VVV/PTT - In de maanden juli en augustus zijn de VVV en het postagentschap in de gemeente Westkapelle ge opend van maandag tot en met zaterdag van 9.30 tot 18 uur. Duinovergangen gesloten - De gemeente Westkapelle, het Wa terschap Walcheren en de VVV hebben in onderling overleg besloten om de slagbomen bij de duinovergangen Erica en de Joossesweg af te sluiten. Streetparade - In het kader van de wekelijkse streetparades in het centrum van Middelburg treedt zaterdag 25 juli van 14 tot 16 uur de Sweetwood Dixie Stom pers op. Abdijkerk - De Abdijkerken in Middelburg zijn deze zomer voor het publiek geopend van maan dag tot en met vrijdag van 10-17 uur. Zilveren Camera - In het Ver enigingsgebouw Westkapelle Herrijst wordt tot en met zater dag 25 juli van 9 tot 16 uur en op woensdag en donderdag van 19 tot 21 uur de expositie Zilveren Camera gehouden. Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg 01184-86400 01180-84000 Het overlijden van uw partner is een ingrijpende gebeurtenis. Ook na langere tijd kan het nog moei lijk zijn het verlies te aanvaarden en uw draai weer te vinden. In een leeg huis thuis komen, er gens alleen naar toe gaan en alles zelf doen, het is niet gemak kelijk. Voor weduwen van 50 jaar en ouder organiseert het Algemeen Maatschappelijk Werk Walcheren een rouwverwerkings- en cur susgroep. Het kan voor hen prettig zijn om in contact te komen met leef tijdsgenoten die in eenzelfde si tuatie verkeren. De groep zal uit ongeveer twaalf vrouwen "die al uit de kinderen zijn" bestaan. De tien bijeenkomsten worden bege leid door Irma Burtner. Aan de or de komen onder meer: het verwerken van het verlies; het contact met vrienden en familie; het regelen van zakelijke dingen zoals belasting en pensioen; een nieuwe toekomstverwachting. De bijeenkomsten starten, bij vol doende deelneemsters, op 10 september. Meer informatie en aanmelden bij. I. Burtner, Brou wenaarstraat 4, Vlissingen, 01184 - 86400. Steun b'ij rouwverwerking is er niet alleen voor de hierboven ge noemde groep. Zo bestaat er een organisatie Ouders van een Over leden Kind, een vereniging Ouders van Wiegedood-kinderen, een platform Nabestaan na Zelf doding, enz. Voor ouders die al leen komen te staan is er de Fiom. En verder zijn er organisa ties die hulp en begeleiding bie den aan mensen die thuis willen sterven. Voor meer informatie hierover kunt u de bovenstaande telefoon nummers bellen of op onze spreekuren komen. Volgende week kunt U hiermeer informatie verwachten over de nieuwe Na bestaandenwet die per 1 januari in plaats van de AWW komt. Fietspuzzeltocht - Met heft hele gezin kan woensdag 29 juli wor den deelgenomen aan een fietspuzzeltocht van MAC Schel- degouwen. De inschrijving is van 18 tot 19 uur bij Hotel Walcheren in Koudekerke. Beachparty - Het COC Midden- Zeeland houdt zaterdag 25 juli vanaf 21 uur een beachparty in haar pand aan de Eigen- haardstraat 2 in Middelburg. Peuterspeelzaal - Donderdag 23 juli om 9.30 uur opent de Veerse wethouder Bax samen met een aantal peuters het nieu we buitenspeelterrein van de peuterspeelzaal De Veerse Mop jes aan de Kerkstraat in Veere. Diplomauitreiking - Aan de Janneke Dierx school werden 10 juli diploma's en verklaringen uit gereikt aan de geslaagden van de opleiding commercieel mede werkster en de middle management-groep. Rouwverwerking - Het Alge meen Maatschappelijk Werk be gint op 10 september met een rouwverwerkingsgroep voor we duwen van 50 jaar en ouder; de bijeenkomsten zijn op tien don derdagen van 13.30 tot 15.30 uur. Inlichtingen 01184-86400. Vlissingen - Bij de gemeentepo litie van Vlissingen zijn de volgen de gevonden voorwerpen aangegeven: twee bankbiljetten, zonnebril, afstandsbediening voor autotelefoon, jas, treinkaart je, doos siliconenkit, bagagewa gentje, 2 horloge's, kinderjasje, kinderbadpak, drie portemon nees, ringetje met paardekopje, blauwe rugzak en tas met bad kleding; bij het asiel werd een zwart/witte kater aangegeven. Zoutelande - Bij de rijkspolitie post in Zoutelande zijn de volgen de gevonden voorwerpen aangegeven: Opafiets, twee bril len, sleutels, dameshorloge, sweater, bankpasje, ausweis, herenfiets, visvergunning, porte monnee met inhoud, fotocamera, twee armbanden en een heup tasje met sleutel. Vaak is het in het leven al een hele toer om goede maatjes met jezelf te blijven. Maar daar mee zijn we er helaas nog niet. Omdat mensen sociale wezens zijn, zullen we ook onze weg moeten vinden in de omgang met anderen. De moderne sa menleving maakt een indivi dualistische leefwijze praktisch Drs. Henk C.M. Hermans onmogelijk. Ze doet een sterk beroep op onze sociale vaar digheden. Dat geldt niet alleen voor onze directe familieban den en vriendschapsrelaties, maar ook op het werk en in an dere sociale situaties. En onge twijfeld heeft u al ontdekt, dat u niet enkel te maken krijgt met gemakkelijke mensen. Helaas vormen zij slechts een kleine minderheid. Daarnaast bestaat een grote groep moeilijke men sen, die een extra aanslag pleegt op uw sociale vaardig heden. Misschien dat uw part ner daar ook toebehoort. Maar laten we eerst eens dieper in gaan op het verschijnsel "moeilijke mensen". Onder "'moeilijke mensen" verstaan we mensen, die een aantal gewoonten hebben die ons ernstig belemmeren. Bij voorbeeld de gewoonte om snel driftig te worden. Als u ge trouwd bent met zo'n "driftkik ker", kan dat erg hinderlijk zijn. De minste of geringste onenig- heid is aanleiding voor gevloek en getier, en dat komt uw le vensgeluk niet ten goede. Een andere eigenschap van "moei lijke mensen" is, dat ze ons in verlegenheid brengen. We heb ben er eigenlijk geen bevredi gende reactie op. Als uw partner zich geregeld te buiten gaat aan driftaanvallen, maar u weet deze goed te pareren (door vooral zelf rustig te blij ven en hem/haar te wijzen op het onredelijke van zijn ge drag), dan is er enkel sprake van ongemak. U heeft echter mogelijkheden om er het hoofd aan te bieden. Bij de echte "moeilijke mensen" is dat ech ter niet het geval. Het zijn men sen v.cjrbij u de gebruiksaaanwijzing mist; u slaagt er niet in om op een be vredigende wijze te reageren, en raakt daardoor zelf uit uw evenwicht. Laten we een voorbeeld ne men. Stel uw partner heeft de gewoonte, om alles in huis te laten slingeren. In plaats van de dingen op te ruimen, laat hij/zij ze liggen waar ze het laatst ge bruikt werden. Dit kan erg be lemmerend zijn, omdat de rotzooi in huis zich gemakkelijk opstapelt. Deze vervelende ge woonte wordt pas echt een moeilijkheid, wanneer u er niet in slaagt om een bevredigende opstelling te kiezen. U blijft zich erover opwinden, en wordt moe van uw eigen ge zeur. Uw partner begrijpt ook niet waarover u zich zit op te winden. Hij/zij is zich van geen kwaad bewust. Deze twee in grediënten (de belemmerende gewoonte plus uw omvermo gen om ermee om te gaan) zor gen ervoor, dat uw partner een "moeilijk mens" is. Zelf kan hij/zij daar heel anders over denken. Misschien vindt hij/zij zich wel gemakkelijk, immers waar zeurt u toch over... Het is dus vooral de kunst om een juiste positie in te nemen ten opzichte van "moeilijke mensen". Partners van "moei lijke mensen" wisselen vaak drie verschillende opstellingen af, en alle drie zijn ze even on productief. Ze kunnen zich op werpen als redders, die letterlijk alles in het werk stel len om hun partner te verande ren. Ze kunnen echter ook de positie innemen van de vervol ger, die harde straffen uitdeelt. En tenslotte kunnen ze zich te rugtrekken in de slachtoffers- rol, en zich de dupe voelen van hun neurotische partner. Een voorbeeld treffen we aan bij Els. Els is al jaren getrouwd met Harrie, die een fors alco holprobleem heeft. In de begin tijd van haar huwelijk heeft Els letterlijk alles in het werk gesteld om Harrie te redden. Als Harrie weer was doorge zakt, meldde zij hem de vol gende dag af bij zijn werkgever: "Harrie is ziek, en kan niet werken". Ze bracht hem zelfs de maaltijden op bed. Ze bracht haar dagen door als "onbezoldigd verpleegkun dige" en hoopte dat haar in spanningen ertoe zouden leiden dat Harrie de drank zou laten staan. Dat bleek echter niet het geval; Harrie bleef zich te buiten gaan aan alcoholmis bruik. Na jaren van vruchteloze inspanningen stapte Els over op een ander scenario; zij ging Harrie vervolgen. Ze ging hem steeds meer en vaker zijn drankmisbruik verwijten, het geen voor Harrie weer aanlei ding was om door te blijven drinken. Toen ook dit geen re sultaten opleverde ging Els zich steeds meer slachtoffer voe len. Wat had zij wel niet kun nen doen, als Harrie anders was geweest? Het vervelende van alle drie rol len is, dat ze échte verandering vaak tegenhouden. Als u sa menleeft met een moeilijke partner, probeer dan uw redders-, vervolgers- en slacht offersneigingen achterwege te laten. Deze "oplossing" blijkt op den duur vaak erger dan het probleem zelf. Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. A.E. de Bruijn en 19 uur: ds. H.W.J. Faassen. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30: ds. A. Heij en 15 uur: ds. W.Westland. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30: drs. J.Bakker en 19 uur: ds. J. Staat. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5-7. Do. 20 uur, Zo. 10 uur. BIGGEKERKË" Hervormde Kerk. Zo. 10.15 uur: ds. Köther- Middelhoek. Emmaus-Toeristenkerk. Zo. 10 uur. DOMBURG Hervormde Kerk. Zo. 10 uur: ds. M. van der Poll en 19 uur: ds. de vries. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. za. 19 uur en zo. 10 uur. GAPINGE ------ - Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. niet be kend. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 10.30 uur: ds. St.Spanjer. "GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. B. Ridder, 19 uur: ds. R.G. van der Zwan. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. Kuin, 19 uur: ds. R.G. van der Zwan (in herv. kerk.). HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten. Zo. 10.30 uur: geen dienst. KLEVERSKERKE^ Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: ds. A. Spaans-Moolenaar. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: ds. J. van Veen en 19 uur: ds. A. Spaans- Moolenaar. Ned. Hervormde Kerk Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: ds. Hofman. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 en 19 uur ds. R.G. van der Zwan. Hervormde Gemeente. Torenstraat 8. Zo. 10.15 uur: onbekend. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Ge meente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10 uur: ds. a. Kleine. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur: br. Dekker. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gasthuiskerk, Lange Delft 94. Zo. onbekend. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: ds. Van Duyn. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Ge- tuigeniskerk, Adr. Lauwerijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: ds. O. Elsema, SOW-dienst, 19 uur: ds. P.J. Rebel. Hofpleinkerk, Hofplein, Zo. 9.30 uur: ds. P.J. Rebel en 14.30 uur: ds. J. Dubbink. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: zie Thomaskapel. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). Klein Vlaanderen 75, Zo. 8.30 en 10.30 uur: ds. A. de Snoo en 16.30 uur: ds. E. Woudt. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie, Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente.Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 9.30 uur: ds. J. Dubbink. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 10 uur: dr. E.H. Cos- see. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, Zo. 10 uur: zie Getuigeniskerk. Engelse Kerk, Simpel- huisstraat, Zo. 19 uur: geen dienst. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: ds. L. Westhoff. Oostkerk, Oost kerkhof, Zo. 10 uur: ds. J.D. de Boer. Wijkge- meente Geref.Bond, (in Nieuwe Kerk) Zo. 11 uur en 18.30 uur: ds. A. van Vuuren. Swerfrust, Zo. 10 uur: geen dienst. Waals Herv. Gemeente, Lan ge Noordstraat 62, Zo. onbekend. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za. 10 uur: Bijbelstudie en 11 uur: ds. C.E. v.d. Ploeg. *2"Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur: onbekend. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: mw. ds. van Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk, Zo. 9.30: dhr. G. Blijdorp en 17 uur: dhr. A. Budding. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Remonstranten. Koorkerk. Zo. 19 uur: dr. E.H. Cossee. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 2, Zo. 10 uur. De Hoeksteen, Roo zenburglaan 22, Za. 19 uur. Waalse Gemeente (Eglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. 10.45 uur: geen dienst. Evangeliegemeente "de Wijngaard". LTS, Klaren beek. Zo. 9.30 uur: ds. C. van der Zanden. NIEUWLAND WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. W. van Herwijnen. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: oecumenische openluchtdienst. Voor gangers: pastor F.Berger, pf. H. Klimek en ds. A.C. den Hollander en 19 uur SOW-dienst in Herv. Kerk. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10 uur: openluchtkerkdienst (bij ger. kerk) en 19 uur: ds. A. Spaans. Gereformeerde Gemeente Oostkapelle. Saronkerk. Zo. 10 en 15 uur: ds. C. Harinck. RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. W. van Herwijnen. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 10 uur: dhr. Lobbezoo (leesdienst) en 19 uur: ds. D.E. de Bruijn (ger. kerk). Hervormde Gemeente. Noord weg 3. Zo. 10 uur: ds. H.W. Faassen en 19 uur: SOW-dienst in ger. kerk, ds. A.E. de Bruijn. ST.LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10.30 uur: ds. St. Spanjer. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 en 19 uur: ds. Th. de Kok. OOST-SOUBURG Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. Kanaalstraatkerk, Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. v. Buiren. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. van Buiren. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, Zo. 19 uur: dhr. J. Antheunisse. Streekzieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 8, Zo. 10 uur: ds. N.H.E.J. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e za. 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, Zo. 10 VEERE Gereformeerde kerk. Zo. onbekend. Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. Weijs (ger. kerk). VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Morning Prayer, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 17 uur: kand. G.J. Kapellen. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: ds. C. van Duyn. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lan- noystraat 2, Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeen te. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17 uur, wo. 20 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10 uur: ds. W.A.G. Meeuse. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. H. Makkinga. Johanneskerk, Bo- nedijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: dhr. J.M. Schot. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: mw. ds. C.A. Schoorel. De Schaapskooi, Pape gaaienburg, Zo. 9.30 uur: ds. T. Rinkema. Streek ziekenhuis Walcheren, Zo. 10 uur: ds. N.H.E.J. Boomer. Ter Reede, Zo. 19 uur: ds. H. Makkinga. "Ophir", Badhuisstraat 86, Zo. 10 uur: geen dienst. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za 9.30: ere dienst en 10.30 uur: bijbelstudie. Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: ds. L. Blok. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 17 uur: kpt. C.D. Bijl. Pinkstergemeente. Open Hof, Alexander Gogel weg 57. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, wo. 19.30 uur. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekzieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. N.H.E.J. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, Za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur, zo. 9.30 uur. Streekzieken huis, Koudekerkseeweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Volle Evangeliege meente 'Filadelfia'. Vrouwenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evan gelie Gemeente "De Blinkende Morgenster". Dr. Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans (zangdienst) en 19 uur: ds. A.C. den Hollander. ZOUTELANDE VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 11 uur: ds. C.H.F. van Tuyll. Pannekoek. Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. P. Boe- kesteijn. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg. Za. 19 uur, Zo. 10 uur. Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, tel. 39933, zondag tot 24.00 uur: A.P. Bruynzeel, Heerengracht 68, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: G. de Greef, Willem K/ooslaan 1, tel. 68021, zondag tot 24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandylaan 6, tel. 65498. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Middelburg-Zuid: zaterdag: J.C. Ponten, Oude Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340, zondag: C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zaterdag en zondag: R.A.D. v. Tol, Markt 12, Veere, tel. 01181-1271. Aagtekerke, Domburg, Westkapelle: zaterdag en zondag: F. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187-1234. Zoutelande, Kou dekerke, Meliskerke en Biggelkerke:zaterdag en zondag\P.K. Noorlander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Oost- en Midden-Walcheren: zaterdag en zondag: B. Bouwen se, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190 . Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: A.E.B. Schotel, Damplein 26, Middelburg, tel. 01180-28207. Apotheken Middelburg: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. Vlissingen: van vrijdag 17.30 uur tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): *2 "Apotheek De Singel, Singel 9, tel. 12730. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: gehele weekend: onbekend. Middelburg: van zaterdag 9.00 tot maandag 9.00 uur: K.Boot, tel. 01180-39865. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: A.J. Ruys, Stadsschuur 1, Middel burg, tel. 01180-13118. (dag en nacht). Spreek uren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Velder- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Kindertelefoon, ma., wo. en vr. van 16 tot 20 uur, tel. 01102-44286. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziekten- bestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziekten- bestrijding: Koepoortstraat 6, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tu berculosebestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84252, alleen tijdens spreekuur. Kin der en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. 01180-38080. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes, tel. 01100-49389. Centraal adres voor vragen en klachten op het gebied van de gezondheidszorg en informatie over alle patiëntenorganisaties, on dersteuning patiëntenorganisaties, belangenbe hartiging patiënten/consumenten in de gezondheidszorg. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. Domburgseweg 49, 4357 NG Dom burg. tel. 01188-3404. Centraal adres voor inlich tingen over nieuwe aansluitingen. Kantooruren: di. wo. do. en vr. van 9 tot 10.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding en verhuur elektrisch kolfap- paraat, tel. 01189-1691 en 01180-16812. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-32924, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinsverzorging Algemeen Maat schappelijk Werk, Middelburg eo. Breestraat 15, bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen ao. Brouwenaarstraat 4, bereikbaar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden Gemeentehuis ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Serooskerke Het Wijkgebouw, iede re 1e, 3e, 4e do. vd. maand van 9 tot 10 uur tel. 01189-1226. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot 16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184-86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzer. Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte. Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Goes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184 14444. Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 11