UIT HET ZAKENHART Sauna De Parel lonkt naar regio Hotel-pension De Strandjutter staat voor gemoedelijke sfeer Met de auto op vakantie info r r 'Langeviele moet niet indutten' Gokverslaving en creditkaart Kruiswoordraadsel KRUN MINDERHOUD: TEVEEL GEZEUR OVER TOERISTENBELASTING ■VI Beach Tennis in Westkapelle Muzikale Kroegentocht in centrum Middelburg I HARTGRONDIG Hof Domburg heeft de sauna in De Parel meer aan gekleed. Daarmee lonkt de bedrijfsleiding naar de re gio. Met een sauna in Grieks-Romeinse stijl willen Krijn Minderhoud en zijn medewerkers De Parel ont trekken aan het idee dat de attractie alleen voor va- kantievierders in Hof Domburg zou zijn bestemd. „We mikken op de regionale bevolking omdat sauna- gebruik nu ook in Zeeland toeneemt. Dus zeg maar: de Zeeuwen lopen wat makkelijker in hun blootje". Behalve een sauna zit er in De Parel ook een subtro pisch zwemparadijs, een bowlingbaan, squashba- nen, een theater, een restaurant, een beautypharm en een kuuroord. Oostkapelle Slechte cijfers MILIEU TIP MILIEUWINKEL MIC WINKEL HENK S/ES DUBBEL ZO GROOT GESLAAGDE KINDERDAG, WEINIG WERKSTUKKEN Jeugd heeft plezier in Vlissingse binnenstad 12-41 -39-7-47-61 - 32-65-21 Ad Hanneman Woensdag 15 juli 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 per dag per persoon aan toerstenbelasting. Als je met een gulden toeristenbelasting meer en een gulden van de onderne mers dit vakantiepark voor de ge meenschap kunt behouden moet je het niet laten. En het is dan niet zo dat niemand er iets voor terugziet. Toeristen die in Dom burg logeren mogen gratis De Pa rel binnen". Maar dan moet ook Oostkapelle bloeden. Minderhoud haalt zijn schouders op. „De Parel heeft een streekfunctie. Ook Westka- pelle vaart er wel bij. Zelfs Zoute- lande. Misschien moeten we bungalowparken en hotels in de hele regio vragen voor een bijdra ge waarna hun gasten hier gratis binnen mogen. Daarmee voeg je toch een enorme waarde toe aan je arrangement". „Hoeveel mensen gaan niet naar een Sporthuis Centrum omdat ze naast bossen ook een zwempa radijs voor de deur hebben. Hier hebben de mensen de zee en als het daar te koud voor is kunnen ze in De Parel terecht. Overigens klap ik niet uit de school als ik zeg dat de Domburgse mid denstand het afgelopen winter seizoen een omzetverhoging van ongeveer elf procent heeft ge had. Van andere plaatsen weet ik het niet. Maar als je ziet dat De Roompot werft in Schouwen- Duiveland, dan weet je dat een zwemparadijs verder gaat dan je gemeentegrenzen". Hof Domburg staat onder sper vuur. De gemeente Domburg en de ondernemers bakkeleien over de vraag hoe dat instituut met camping, recreatiebungalows en De Parel in stand kan worden ge houden. De ene kant vindt dat de gemeente zich niet zo diep in de financiële nesten mag werken, anderen oordelen dat Hof Dom burg en De Parel een trekker van betekenis is waardoor de belang stelling voor vakantie aan de Wal- cherse kust zal toenemen. Meent de ene groep dat de hele zaak maar verkocht moet worden aan een particulier waarna de ge meente maar een paar jaar won den moet likken van het miljoenenverlies dat een verkoop ongetwijfeld oplevert, de voor standers van de huidige vorm denken dat met verhoging van de toeristenbelasting Hof Domburg van de gemeenschap kan blijven. „Ons initiatief om ons op de regio te richten heeft niets met de slechte cijfers te maken", weerspreekt Minderhoud het oordeel dat de regio moet mee helpen om zijn vakantiepark uit de nesten te halen. „Het heeft er meer mee te maken dat Dorint, de vroegere Duitse eigenaar dit project onvoldoende kans gaf. Het is feitelijk een verademing dat die nu weg is. Daardoor wor den we minder aan banden ge legd door een organisatie die de markt hier niet kent. Dorint had bijvoorbeeld de bar uit de sauna gehaald. Die hebben we weer te ruggezet en de saunabezoekers kunnen er hun gezonde sapjes drinken". Minderhoud behoort tot de groep die Hof Domburg in handen van de gemeente wil laten. Hij denkt dat twee gulden extra toeristen belasting geen enkel probleem zal zijn voor de toeristen maar dat sommigen er meer ophef over maken dan nodig is. „Als ik in Zwitserland met skivakantie ga, betaal ik meer dan drie gulden mAmely van Verseveld in de ontbijtkamer van haar pension. Echtparen in de leeftijdsgroep van 25 tot 45 jaar met of zonder kinderen en groepen vanaf tien personen vormen de doelgroep van het zaterdag 4 juli officieel in gebruik genomen hotel-pension De Strandjutter aan het Kerkplein 5 in Biggekerke. Eigenaar van het bedrijf is het echtpaar Dick en Amely van Verseveld. De Van Versevelds kochten het pension begin dit jaar en brach ten er in ruim drie maanden tijd grotendeels zelf alle voorzienin gen in aan die het verblijf op ba sis van logies en ontbijt tot een prettige ervaring moeten maken. Er werden zes kamers en een ap partement gecreëerd, compleet met badkamer; bovendien werd de ontbijtkamer vergroot en sfeervol ingericht. Amely Versen- veld is geboren en getogen in Keulen, waar ze werkte als so ciaal werkster. Na haar huwelijk met de Nederlander Dick van Verseveld huurde het echtpaar vijf jaar lang een hotelletje in Keu len. Van Verseveld: „Vooral door de heimwee van Dick besloten we vorig jaar om in Nederland een hotel-pension te beginnen. Uiteindelijk kwamen we in Bigge kerke terecht in dit pension. De rustige en idyllische ligging te genover de kerk sprak ons erg aan en het was tot anderhalf jaar geleden ook als pension in ge bruik. Bovendien ligt het maar 1.500 meter van het strand". Het echtpaar is niet van plan om er een compleet horecabedrijf van te maken en aan uitbreiding van de capaciteit wordt evenmin gedacht. Van Verseveld heeft ko ken als grootste hobby: „We bie den nu uitsluitend logies en een ontbijtbuffet maar we hebben Vraag: Heeft lijm nadelige milieu-effecten en is er ver schil tussen de ene en de an dere soort? Antwoord: In lijm zit bindmid del, dat altijd milieubelastend is. Bovendien verdwijnt bij het drogen van lijm oplosmid del in de lucht. Bij de produk- tie van organische oplosmiddelen ontstaan schadelijke stoffen, die bij het drogen vrijkomen en voor de stank, eventuele hoofdpijn en duizeligheid zorgen. En ze dragen ook nog eens bij tot smogvorming. Kies dus een lijm met water als oplosmid del; in huishoudens univer- seellijm (Pritt-knutsellijm, HEMA-hobbylijm), omdat an ders veel potjes of tubes half leeg weggegooid worden. Tijdens het gebruik goed ven tileren en lijmresten altijd in de chemobox. Deze kan naar de chemokar of het gemeen telijk depot. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur plannen om vanaf de herfstva kantie ook te kunnen voorzien in warme maaltijden voor de pensi ongasten. Daarmee hopen we onze gasten een zo plezierig mo gelijk verblijf te bieden omdat ze dan zelf alleen maar hoeven te voorzien in een lunch. Bovendien gaan we de serre verbouwen en inrichten als lounge en willen we in de tuin een terras maken met enkele zitjes. De aanwezige gara ge is bestemd voor het stallen van fietsen en surfplanken en dergelijke". Voor de eerste keer wordt in Zee land een Beach Tennis Toernooi gehouden. Het evenement vindt donderdag 23 juli plaats op het Westkappelse strand bij paviljoen De Stroming. Initiatiefneemster is de tennisver eniging De Westkaap; zij wordt bij de organisatie terzijde gestaan door de Zeeuwse Sportraad. Het toernooi is recreatief zodat inschrijving voor iedereen mogelijk is. Leden van LTC De Westkaap geven zondag 19 juli tussen 14 en 16 uur enkele de monstraties. Beach tennis is een combinatie van tennis en bad minton en wordt gespeeld met de gebruikelijke tennisrackets en -ballen. Vorig jaar werd beach tennis in Nederland geïntrodu ceerd op het strand van Zandvoort. tankstations staan ver van te voren al aangegeven met daar onder vermeld wanneer de vol gende komt. De bekendste knelpunten in Frankrijk en Spanje bevinden zich rond de grote steden als Parijs, Lyon (de Fouvriere-tunnel), Narbonne tot aan de Spaanse grens, Bar celona (Olympische Spelen), Madrid, Sevilla en de kustwe gen van de Costa Brava en Do- In Italië kunt U de tol betalen met contant geld of met een Viacard (verkrijgbaar bij de ANWB). Voornaamste knel punten zijn: het traject Würzberg-Nurnberg, Karlsruhe- Stuttgart, München-Salzburg, grensovergangen Kufstein, Kempten-Pfronten, Innsbruck- Brenner, de Gotthardtunnel in Zwitserland en de wegen rond de noordelijke meren in Italië. Hans Hendrickx ANWB Middelburg De grote uittocht van Neder landers die per auto naar de verschillende buitenlandse va kantiebestemmingen gaan, staat weer voor de deur. Niet alleen landgenoten maar ook andere Euro-burgers ma ken intensief gebruik van het Europese wegennet. Het wordt zeer druk op de hoofdroutes naar het zuiden en het oosten. JVIet een goede planning a.d.h.v. de gratis routekaarten en lan- denbrochures van de ANWB voorkomt U urenlang stilstaan op de autobaan. Hieronder vol gen drie populaire vakantie routes met praktische informa tie en de voornaamste knel punten. Route I: Frankrijk - Spanje - Portugal vrolijk tuffend naar de zon Reist U met de auto via Frank rijk en Spanje richting Portugal dan heeft U een pittige reis voor de boeg. In Frankrijk en deels in Spanje en Portugal moet U tol betalen voor de au towegen. U kunt deze contant betalen of met Credit Card (Vi- >sa en Euro/Master). Langs de route vindt U voldoende 'servi cehavens': tankstations met restaurant, toiletten, winkels en pick-nickplaatsen. Deze rada. Topdrukte op deze populaire route naar de zon wordt deze zomer verwacht in de laatste week van juli en in de eerste week van augustus. In Frankrijk kunt U gebruik ma ken van de Bison Futé-routes die U om de diverse knelpun ten heenleiden. Route 2: Duitsland - Oosten rijk/Zwitserland - Italië Op weg naar het land van de Minestrone Voor de route door Duitsland richting Oostenrijk, Zwitser land en Italië zijn enkele alter natieven. De drukst bereden routes zijn de Sauerlandauto- bahn, de Rechtsrheinische Au tobahn (via Köln Frankfurt - München) en de Linksrheini- sche Autobahn (via Koblenz - Mannheim - Freiburg - Basel). Langs de Autobahnen liggen de Raststatten waar U kunt tanken en pauzeren. Ook in Duitsland worden ze ver van te voren aangegeven. In Oostenrijk moet U tol beta len voor de Brenner-pas en in Zwitserland heeft U een Auto- bahnvignet nodig om op de au tobanen te rijden. Topdrukte wordt verwacht in juli en augustus, m.n. in de weekeinden. Route 3: Duitsland - Hongarije - Tsjechoslowakije Via wegen uit het verleden naar het heden De wegen in Hongarije en Tsje choslowakije zijn van redelijke kwaliteit. Loodvrije benzine is nog schaars, LPG is niet ver krijgbaar en diesel is in Tsje choslowakije leverbaar bij 88 tankstations. Voornaamste knelpunten: traject Wenen- Parndorf-Budapest, grensover gangen met Tsjechoslowakije en Hongarije. Kom langs voor de gratis route kaarten (voor leden) en landen- brochures. Tevens kunt U bij ons terecht voor een goede reisverzekering en andere prak tische informatie. Onthoud dit: twee uur rijden, half uur pauze. U heeft tenslotte vakantie! INFORMATIE ANWB MIDDELBURG 01180 - 15155 Waar eerst zijn vader sokken en kousen verkocht, hangt nu spor tieve kleding voor modebewuste mannen. De dames kunnen aan de andere kant van de zaak te recht. Toen het pand van Sies se nior naast zijn eigen bestaande winkel aan de Pottenmarkt in Middelburg vrij kwam, aarzelde Wim Sies geen moment. De tus senliggende muur werd geslecht en de inrichting vernieuwd. Het resultaat is een ruime lichte win kel met twee ingangen, waarin de kleding overzichtelijker kan worden gepresenteerd. De feestelijke heropening vond begin juli plaats. „Het bestaande pand werd ge woon te klein. Vooral de heren kleding kwam niet tot zijn recht in het nauwe hoekje van de vori ge winkel. Wij zijn heel gelukkig met de verbetering", vertelt Henk Sies na de eerste drukte van de heropening. „Ik hoop nu mijn om zet te kunnen vergroten door meer in te kopen van de topmer ken die ik al in het assortiment Henk Sies met verkoopster Maartje op de piek waar de muur werd omgehaald. heb". Wie rondloopt in de zaak ziet kleding van ondermeer Esprit, Inwear en Sissyboy. Een grote rage zijn momenteel de schoenen van Palladium: een ste vige gymp met een groffe profiel- zool. Die gaan volgens Sies als broodjes over de plank. „Het zou goed zijn als meer winkeliers aan Een vrijmarkt, poppenkast, muziek en een wed strijd. Dat waren de ingrediënten waarmee de win keliers afgelopen zaterdag kinderen vermaakten. Veel jongelui waren naar het centrum gekomen om op de én of andere manier mee te doen. Daarbij trok vooral de vrijmarkt aandacht. Die werd om ne gen uur zaterdagmorgen geopend en amper een uur later was er op de Kleine Markt geen plaats meer onbezet. De jeugd deed dus goede zaken. De organisatie ontving trouwens maar weinig werkstukken met het onderwerp Vlissingen. De Evenementencommissie, de organisatie van dit ge beuren, veronderstelde dat de naderende schoolva kanties daar debet aan waren. De beide fietsen konden echter worden uitgegeven. Roel Snelting en Johan de Haan maakten het werkstuk zo leuk dat ze een fiets ontvingen. Andere prijzen gingen naar Stefanie en Lieke Spaandonk en en Manon de Graaf. De beide hoofdprijswinnaars Roei Snelting en Joan de Haan krijgen bij het Kris Kras Theater - nadrukkelijk aanwezig in Vlissingen - de fietsen die ze verdienden met een werkstuk over Vlissingen. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? HORIZONT AAL: 1 oog op een aardappel; 4 hinderplaal; 7 halsbont; 8 grove wollen stof; 10 biljartstok; 12 teken v.d. dierenriem; 13 scheur; 15 in grove trekken; 17 hoofddeksel; 18 boze opzet; 20 jong, dun takje; 22 uitroep van pijn; 23 beroep; 24 raadgeving; 26 muziek noot; 27 wapen met scherpe punt; 28 glansloos; 29 daaraanvolgend; 31 deel v.e. geweer; 35 graanpakhuis; 37 beweegreden; 38 militaire muziekuitvoering; 39 uitheems gerecht; 41 eens; 43 brandbare stof; 45 zangstem; 46 lijst van aanhangige rechtszaken; 47 laagtij; 49 houten kom; 51 grappenmaker; 52 lidwoord; 53 brede koker van bontwerk; 55 markgraaf; 58 vragend vnw.; 59 vinnig; 61 leefregel; 62 loterijbriefje; 63 gek; 65 boomloot; 66 zeilvaartuig; 67 aardig; 68 tabak. VERTIKAAL; 1 gewrichtsholte; 2 dierengeluid; 3 tijding; 4 vogel; 5 pers. vnw.; 6 door middel; 7 slaghout; 9 nep; 11 tijdmaat; 12 mann. dier; 13 mann. dier; 14 bindmiddel; 16 niet nauw; 17 slaginstrument; 18 dwaas; 19 gewricht; 21 alleenzang; 23 telwoord; 25 geestelijke; 27 niet sierlijk; 30 muziekinstrument; 32 grootmoeder; 33 slaapplaats; 34 bitter vocht; 36 dunbladerig gesteente; 39 vlinderbloemige plant; 40 zoogdier; 42 telwoord; 44 toiletartikel; 46 geslacht van mensen of dieren; 48 kinderziekte; 50 smalle weg; 51 proper; 52 aanw. vnw.; 54 hoofddeksel; 56 landbouwwerktuig; 57 onbep. vnw.; 58 breibeno- digdheid; 60 plezier; 62 dik en plomp; 64 voorzetsel; 66 bevestiging. Oplossing Puzzel week 28 HORIZONTAAL: 1 pommade; 6 openlijk; 11 seizoen; 12 es; 13 stek; 14 grof; 15 ra; 17 en; 19 Ur; 21 pe per; 24 som; 26 maart; 29 adel; 30 stomp; 32 slee; 33 sec; 34 ei;'35 op; 37 vel; 38 ultra; 39 frame; 40 sol; 42 si; 44 in; 45 mot; 48 trap; 50 horde; 53 halo; 54 okapi; 56 mud; 57 agave; 58 nl.; 60 Sr.; 61 pij; 62 neon; 64 atol; 65 ka; 67 ereprijs; 69 legende; 70 klamboe. VERTIKAAL: 1 poespas; 2 mi; 3 aster; 4 Deen; 5 eik; 6 oog; 7 Peru; 8 enorm; 9 la; 10 kwartel; 16 specu laas; 18 voos; 20 halvemaan; 22 Ede; 23 el; 24 St.; 25 mm; 27 as; 28 ree; 30 sirih; 31 porie; 34 ets; 36 pan 40 stoppen; 41 ork; 43 trui; 46 o.l.v. 47 toelage; 49 p.p.; 51 om; 52 d.d. 53 hg; 55 ineen; 57 Arosa; 59 lord 60 stijl; 63 nee; 64 ark; 66 eg; 68 eb. Winwoord: PARKEERMETER De horeca in Middelburg viert feest. En daarom hebben de kasteleins een flink aantal vaatjes bier extra ingeslagen. Ze noemen het Muzikale Kroegentocht, een jaarlijks gebeuren waarmee elke waard of waardin in de Middelburgse bin nenstad de 'kleur van zijn kroeg' wil exposeren. Van negen uur 's avonds op vrijdag 17 juli knipoogt de Lange Jan (kerktoren) naar het feestvierende publiek. Elke kroeg heeft voor die avond levende muziek. De uitbaters van de cafés hebben bands uitgenodigd die muziek spelen die bij hun zaak past. En zo is er van alles te beluisteren bij een goed getapt glaasje wit schuimend bier. Hardrock, blues, jazz, swing, hoempapa en romantiek. En wie om twee uur 's nachts nog niet genoeg heeft, kan naswingen in de Stadsdanszaal die tot vier uur doorgaat. de Langeviele zich zouden reali seren dat wij in onze straat moe ten blijven vernieuwen om bij te blijven. Soms denk ik dat ver schillende ondernemers hier het wel best vinden zo. Ik vind dat een foute gedachte. De Langevie le moet niet indutten", oordeelt Sies. In een café waar ik regelmatig kom omdat ze er lekkere ge haktballen hebben en alcoholvrij bier uit de tap heeft de waard één misstap begaan. Er staan twee gokautomaten. Ze zijn al tijd bezet en de econoom zou dus beweren dat er kennelijk een markt voor is. De psycholoog daarentegen zal zijn handboek met citaten uk colleges van Doktor Freud tevoorschijn halen en uit de slechte moeder-zoon relatie (m/v) de verslaving ver klaren. Vroeger droeg die kastelein bij aan de spelvreugde van zijn goed bevolkte zaak door er een flipperautomaat te exploi teren. Mooi was dat. Maar hij verdiende dik aan die ene fruit automaat, dus betaalt hij nu zijn huur met de ene terwijl hij met de andere gokkast zijn natje en droogje financieert. Samen (de kroegbaas en ik) moraliseren we vaak over de ver slaafden; vooral omdat het in de regel om mannen van middel bare leeftijd gaat die er meer dan hun spaarcenten in stoppen. Ik begrijp niks van die ronddraaiende schijven met vreemd soortige tekens en het enige wat mijn gesprekspartner kent van die kasten is het achterdeurtje waar hij de volgegokte la kan lichten. Het gokniveau van ons gesprek is dus uiterst dis cutabel. Toch denken we samen dat we een oplossing hebben om de verslaving tegen te gaan. En omdat op Walcheren - althans dat werd me kortgeleden verklapt door iemand die zei er verstand van te hebben - de grootste dealer van West- en Oost-Europa woont, zou het leuk zijn als ons voorstel werd overgenomen. Geen psychiator, psycholoog of andere doorgeleerde drs hoeft er meer aan te pas te komen, dus maakt het de oplossing ta melijk goedkoop. Daar gaan we met de primeur. Voortaan mag er niet meer met geld in de kast worden gespeeld, maar met een creditkaart, die verkrijgbaar is bij de caféhouder. Elke verslaafde krijgt een eigen kaart en speelt da gelijks naar vermogen of wens. Zo'n kaart, heb ik me laten vertellen, kan namelijk ingesteld worden op allerlei gegevens zoals maximum bedrag wat per dag kan worden uitgegeven - net als de kaart in de geldautomaat meldt dat je rood staat. Ik weet het: er zit nog een aantal haken en ogen aan, maar het lijkt de oplossing waardoor de verslaafden lekker kunnen gok ken en tegelijkertijd aan banden worden gelegd. Mijn stamkroegbaas was heel tevreden toen we alle voor- en nadelen van dat systeem tot twee uur na sluitingstijd hadden doorgenomen. Ik ging naar huis met het idee dat we voor een maatschappelijk probleem nu eens de in Delft bedachte tech niek konden gebruiken, zonder dat die er voor gemaakt was. En dat zou een doorbraak betekenen. Simpel toch?

de Vlissinger | 1992 | | pagina 9