VLISSINGEN/ OOST-SOUBURG 'IJSLAND - ISLAND' TOEGANG VRIJ 5 SEPTEMBER T/M 11 OKTOBER met dank aan Elf Atochem Vlissingen b.v. IJsland in Zeeland i.s.m. Galerie Van den Berge Goes en Zeeuws Museum Middelburg De kunstenaars zijn hetzelfde gebleven, de filoso fie is hetzelfde gebleven, alleen het decor is veran derd. De Sirenen zijn terug! Niet als de verleidelijke van erotiek overbubbelen- de dames, maar als vrouwen die dicht bij de natuur staan. Onder de vlag van new female energy is 'Nature Women' het parool geworden. Anya Janssen, Tjarda Sixma en Mitsy Groenendijk zijn veranderd van femmes fatales in blozende boerinnen. Maar pas op! Dit betekent niet dat ze ineens timide zorgzame vrouwtjes zijn geworden. Alles is hen even dierbaar: hun kroost, maar ook hun werk. De Sirenen zijn gewoon zichzelf, niet gedicteerd door mannen óf vrouwen. De zwangere vrouw is een van de oudste archety pes in onze maatschappij. Het staat voor nieuw leven, voor verzorging en voor zuiverheid. Sixma, Groenendijk en Janssen zijn zwanger: zwanger van ideeën, zwanger van kunst, zwanger van alles dat hen lief is. Vorig jaar op de KunstRai was 'lust en verleiding' het leitmotiv, dit jaar is het in exposities in Galerie Apunto in Amsterdam en De Watertoren in Vlissin- gen het 'natuurinstinct'. En welke metafoor is daar voor beter dan de boerin, die heel dicht bij moeder aarde staat? De tuin der lusten van de KunstRai wordt daarom in de komende exposities omgeto verd tot een boerenerf, inclusief stro en dierenge luiden. Zowel Mitsy Groenendijk, Anya Janssen alsTja'da Sixma maken sterk autobiografisch werk. Dit zet zich door in de schilderijen die ze voor de tentoon stellingen hebben gemaakt, leder van hen heeft het thema 'vrouw en de natuur' vanuit de eigen persoonlijke situatie benaderd. Op de uitnodigingskaart staan Tjarda Sixma met haar hondje Lupa en haar pas geboren dochtertje Tota Mercedes, Anya Janssen met een varkentje (een metafoor voor haar hondje Zeno) en Mitsy Groenendijk met een palet en haar zesjarige zoon tje Mo. Bij elkaar levert dit een foto op, waarin alle elementen zitten die op hun eigen leven van toe passing zijn: het moederschap (de baby), de kunst (het palet) en toch wild, ongebonden en genietend van het volle leven (het varken, de beesten). Voor de tentoonstelling in Vlissingen hebben de drie kunstenaars ieder een paneel voor een groot panorama geschilderd. De horizon is in alle drie de werken gelijk, de landschappen verschillen echter totaal. Mitsy Groenendijk zit samen met haar zoontje Mo op een enorme prijsstier op de prairie, Tjarda Sixma haalt haar dochtertje Tota in het bos uit een enorme groene kool (terwijl ze haar borst gereed houdt om te voeden) en Anya Janssen is met een opwaaiend zomerjurkje te zien als varkenshoed ster in een droomlandschap. Vanuit de watertoren bieden de kunstenaars zo een ruime blik op het leven. Jonge kunst uit een boeiend land Hrafnkell Sigurdsson IJsland als blikpunt Sigurdsson komt uit IJsland, hij studeerde ondermeer aan de Jan van Eyck Academie in Maastricht en werkt afwisse lend in zijn geboorteland en in Nederland. In zijn werk neemt IJsland een belangrijke plaats in. Op een folder over Sigurdsson zien we een fragment van een doorzichtige wereldbol met de Stille Oceaan en tropi sche eilanden. Door de bol heen schijnt de beeltenis van de kunstenaar: die staat achter de bol en houdt hem vermoede lijk vast, want langs de rand van de foto is nog een stuk van zijn arm zichtbaar. Sigurdsson doorziet vanuit IJsland de aardbol. Hij legt zich niet neer bij het isolement. Hij verkent zijn land en brengt zijn waarnemingen naar buiten. Zo toon de hij in Galerie van den Berge fotocollages van woeste berglandschappen, de zee en ijsbergen. Hij versneed die foto's volgens een bepaald patroon, dat hij baseerde op een gestileerd HS, zijn monogram. Binnen de lijnen van dat monogram zag je dan een landschap, daarbuiten een ander stuk natuur, al dan niet uit dezelfde omgeving. Een verwar rend beeld met een heldere structuur. Het leek op een dool hof. Maar het was ook een spel met natuurvormen en droge geometrie. Sigurdsson eigende zich als het ware het land schap toe, maar liet het toch in zijn waarde; het zal zich nooit helemaal laten kennen, het zal altijd raadsels houden. In de watertoren gaat hij door op dit gegeven. Hij eigent zich nu het interieur van de toren toe, door grote vellen transpa rant materiaal in de ruimte te spannen. Ze zijn bedrukt met aan zijn monogram ontleende patronen. Het belooft een boeiend schouwspel te worden! Ragna Sigurdardóttir De magische band tussen beeld en tekst 'Toen ik een meisje was, zat ik vaak tijdschriften te lezen bij mijn grootouders op zolder. Door het raam had ik een drie hoekig uitzicht. De zon scheen altijd, de zee en de bergen waren blauw'. 'Zij bracht mij haar spullen in een plastic tasje. Het waren brieven en een blauw shirt dat van kleur veranderde in het zonlicht. Zij vroeg mij of ik ze 27 dagen voor haar wilde bewaren Deze teksten schreef Ragna Sigurdardóttir bij foto's van anonieme hotelkamers. Met nog 25 andere vormden zij een tentoonstelling: 27 kamers. Alle foto's tonen keurige kamers, met opgemaakte bedden en wat schaars meubilair. Toch verschillen ze sterk qua sfeer: door de kleuren van vloerbe dekking en gordijnen, door de spreien, de lampjes enzo voorts. De teksten die Sigurdardóttir schreef, kwamen asso ciatief tot stand. In al hun subjectiviteit verwijzen ze naar herinneringen en ervaringen; die zouden iets met die kamers te maken kunnen hebben. Zo verbindt zij plekken, waar ook ter wereld, met verhalen. Zij nodigt de toeschou wer uit de werkelijkheid van die plekken zelf verder te construeren. Kort gezegd ging die tentoonstelling over twee dingen: het idee dat elke plek verhalen zou kunnen vertellen en de vraag wat het verband kan zijn tussen beeld en tekst. In haar werk voor de Watertoren komen die ideeën ook naar voren. Het grijze beton van het toreninterieur deed haar aan huizen in IJsland denken: zij groeide op in een voorstad van Reijkjavik en zag daar ook woonwijken in aanbouw. Die beelden bleven haar bij en kwamen naar boven door het ongenaakbare interieur van de toren. Door foto's van IJslandse huizen te tonen en daarbij weer teksten te presen teren, legt zij verband tussen het gebouw in Oost-Souburg, plekken elders ter wereld en mensen die daar wonen. De toren is even het centrum van Sigurdardóttirs' wereld en u kunt van daaruit naar binnen kijken...

de Vlissinger | 1992 | | pagina 37