SWINGLE SINGERS MOSCOW CHAMBER ORCHESTRA klassiek anders de Russische traditie zaterdag 1 augustus, 20.15 uur "If it's music we'll sing it", gevleugelde woorden van wat misschien wel de beste zanggroep ter wereld is. De Swingle Singers vormen een levende legende die 29 jaar geleden in Parijs begon. Daar bracht Ward Swingle acht mensen bijeen die in één klap de wereld veroverden. In de jaren zeventig verhuisde de groep met Ward Swingle naar Engeland. Zangers en zangeressen kwamen en gin gen, maar de Swingle Singers bleven. Nu zetten acht jonge Engelse vocalisten de traditie voort. Twee sopra nen. twee alten, twee tenoren en twee bassen onderstre pen de beroemde naam iedere keer weer in alle grote jazzclubs, operahuizen en concertzalen. Hun repertoire omvat een caleidoscoop aan genres. Of het nu gaat om een fuga van Bach, een fragment uit een klassieke opera, een negro spiritual of een Beatle song, de Swingle Singers brengen het moeiteloos ten gehore. Dat wil niet zeggen dat de groep erop uit is de composities te imite ren. integendeel. Eén van de grote uitdagingen van de Swingle Singers is om het publiek te overrompelen met een onbekende weergave van het bekende. De Swingle Singers maken gedurende hun optredens gebruik van microfoons. Ze brengen een eigen klankregisseur mee, die met grote kundigheid en creativiteit de klankmogelijk heden nog verder uitbreidt. Een bonte mengeling van muziekstijlen zal aan het publiek voorbij trekken. Van de barokmuziek, Bach Brandenburgs Concert, via Mozart naar onze eeuw met werken van Debussy belanden we in de filmmuziek van Berlin en Mancini (de schrijver van het Pink Panter thema) om te eindigen bij de songs van Lennon en McCartney. Een avond om nooit te vergeten. o.a. Mozart Ouverture "Zauberflöte" Symfonie nr 40 - 1ste deel Bach Brandenburgs Concert III Berlin How deep is the Ocean? It's a lovely day Lennon/ Blackbird McCartney I will Mancini Peter Gunn Debussy Gollywogs cake-walk En Bateau Het concert is mede mogelijk gemaakt door Makelaardij Theelen en van der Weele en Koninklijke Schelde Groep BV. dinsdag 4 augustus, 20.15 uur De grote Russische componist Dimitri Shostakovich droeg verschillende van zijn werken speciaal op aan het Moscow Chamber Orchestra, dat hij eens beschreef als "het beste orkest ter wereld". Het orkest werd in 1956 opgericht door de Russische violist en dirigent Rudolf Barshai. Rusland staat bekend om zijn grote strijkerstra ditie. Beroemdheden als Rostropovich en Oistrach kwa men er vandaan en ieder jaar verbaast de muziekwereld zich over nieuwe talenten en wonderkinderen van Russische bodem. Vanuit deze achtergrond ontwikkelde het Moscow Chamber Orchestra zich tot één van de meest gevraagde kamerorkesten ter wereld. Ook de pers toonde veel bijval. Gedurende een tournee naar Amerika schreef de New York Times: "What we heard was the peak of perfec tion... our expectations were so far exceeded that one left open-mouthed in admiration." Het orkest staat vooral bekend om zijn warme Russische klank en zijn emotionele diepgang. Er bestaan talloze opnamen van het orkest en voor verzamelaars zijn die van alle Mozart symfonieën inmiddels collectors items. Sinds 1991 staat het orkest onder leiding van Maestro Constantine Orbelian, niet alleen een voortreffelijk diri gent, maar ook een uitstekend pianist. Zijn opname van Khachaturians pianoconcert werd in Engeland onder scheiden als Best Concerto of the Year. Behalve in Vlissingen zal het Moscow Chamber Orchestra onder lei ding van Constantine Orbelian deze zomer ook zijn opwachting maken in de Robeco-zomerserie van Het Concertgebouw. Het programma in Vlissingen met wer ken van twee Russische componisten, is het Moscow Chamber Orchestra op het lijf geschreven. Aan het begin van wat ongetwijfeld een gedenkwaardige avond zal worden, staat Rossini's (1792-1868) sonate voor strijkers in G gr. t.. Rossini schreef dit romantische werk toen hij twaalf jaar oud was. Alle instrumenten krij gen hierin de kans zich solistisch te laten horen, wat hoge eisen stelt aan het individuele kunnen van de musici. Van Shostakovich (1906-1975) speelt het orkest het con cert voor piano en trompet. Dit interessante werk, met een op zich unieke bezetting, wordt weinig uitgevoerd. Het samenspel van piano en trompet is ronduit fascine rend. De compositie laat zich typeren als een uitermate spannend werk. Tchaikovsky (1840-1893) liet zich bij het schrijven van Souvenir de Florence vooral inspireren door de impres sies die hij in deze stad opdeed. Oorspronkelijk schreef hij het stuk voor een strijkerssextet met twee violen, twee altviolen en twee celli. Een voor hem zeer ongebruikelijke bezetting, die hem bij het schrijven ervan de nodige hoofdbrekens bezorgde. Het stuk leent zich bij uitstek voor de kamerorkestbezetting waarin het door het Moscow Chamber Orchestra zal worden uitgevoerd. dirigent Constantine Orbelian solisten Constantine Orbelian, piano Sergei Strischenko, trompet Rossini Sonate voor strijkers in G gr. t. Shostakovich Concert voor piano, trompet en strijkorkest op. 35 Tschaikovsky Souvenir de Florence op. 70 Het concert is mede mogelijk gemaakt door Horecacentrum Vlissingen en Vleesspecialist Vlissingen en Bouwbedrijf Joziasse B.V. THE SWINGLE SINGERS FOTO PETE VERNON G.A.B.I

de Vlissinger | 1992 | | pagina 24