32sg MOOISTE Overdam op zoek naar extra geld Geen winnaar die het waagt om voor de champagne weg te gaan Reuze-ijslolly is geen koud kunstje Primafoori C THEORIE CURSUS? STRAATFESTIVAL IN VL/SS/NGEN RONDE VAN DOMBURG VOOR TWINTIGSTE KEER Verschoore Met Pen Boer Zerkeersleermiddelen bent u beter of! DE Vlissingen maakt zich weer op voor het Straatfestival. Meer dan honderd acts zijn er te zien en te beluisteren tussen 25 juli en 4 augustus, waaronder enkele wereld nummers. Zowel klassiek, pop als theater staan dit jaar op het programma, dat overi gens van iets minder niveau lijkt dan voor gaande jaren. Kennelijk hielden sponsors en subsidiegevers de beurs iets minder open dan andere jaren. Klaas Overdam van de Culturele Raad in Vlissingen, ofwel de man die alles geeft om het festival niveau te la ten houden, denkt dat met de meerjaren planning van de provincie volgend jaar weer iets meer kan worden geboden. Iets minder dus, maar de smaak blijft van de zelfde kwaliteit. Buitenpodium 2 S S Op straat Klassiek PZC WEEKBLADEN Kopstukken Geen profs van Domburg betrekkelijk be Bijbelexpositie in Wandelkerk Middelburg Dat het niet makkelijk is om in het Guiness Book of Records te komen is bekend. Maar dat er zoveel pro blemen de kop op zouden steken had cafébaas Eric Rotte uit Oostkapelle zich niet kunnen voorstellen. Woensdag 8 juli werd de eerste stap gezet in de richting van een nieuw record: de mal van wat de grootste ijslolly ter wereld moet worden werd met vloeibaar ijs gevuld. Een lolly die naar schatting 5700 kilo gaat wegen. „Het grapje", zoals de initia tiefnemer Rotte het betiteld, krijgt zaterdag 1 augus tus een plek op de ambachtenmarkt in Oostkapelle. Kritisch Streetparade in Middelburg verkeer •heoneboek -t.'bewna «/b Bij theorieles hoort het cursusboek "Verkeer". Algemeen erkend als het top verkeersboek van Nederland. Vraag er uw rijschool om! Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve BB BILm 90D BIL dB 11 IS) 22e JAARGANG NUMMER 29 15 JULI 1992 Mag het voor een jaartje een beetje minder zijn Niettemin staat er weer een aardig programma waarin re gelmatig namen van de we reldtop opduiken. En op de pagina 'klassiek' staan zelfs ensembles die elke liefhebber van dat genre gezien wil heb ben. Daarbovenop komt nog een straattheaterdag (25 juli) met meer dan vijftig groepen die Vlissingen op de kop moe ten zetten. Bezien we het programma dan blijft het buitenpodium toch de publiekstrekker. Onder anderen Vinx komt er. Deze Amerikaanse zanger en percussionist werkte samen met toppers als Taj Mahal, Herbie Hancock, Quincy Jones en kortgeleden vroeg Sting hem mee op toernee. Vinx smeedt Afrikaanse en Europese ritmes samen tot muziek die funk, pop of jazz overstijgt. Een ander hoogtepunt op het podium wordt ongetwijfeld Marisa Monte. Deze Braziliaanse zangeres is evenmin in een hokje te plaatsen. Zij ver mengt jazz, pop en rock met de traditionele muziek uit haar land. r treden op: The London Festival Orchestra olv Ross Pople, een or kest dat regelmatig voor de BBC optreedt. Verder is er het Mos cow Chamber Orchestra olv Constantine Orbelian, de pianist Melvyn Tan en de legendarische Q -j Swingle Singers met 'klassiek anders'. Overigens moet er voor de klassieke concerten een kaart je worden gekocht. Alle andere concerten zijn gratis. Het straattheater Traject komt met première naar Vlissingen. Andere groepen die in een toe lichting op het programma 'po- diumgrootheden' worden ge noemd zijn: het Amerikaanse Ba- lafon Marimba Ensemble, Black Umfalosi uit Zimbabwe, de reg gae formatie Black Uhuru en uit de Dominicaanse Republiek komt Francisco Ulloa Y Su Conjunto. The James Cotton Band en Bian- ca 'Bob'Miller komt naar Vlissin gen voor een éénmalig optreden in Nederland. De horeca rond het Bellamypark, waar het podium •staat opgebouwd, heeft toege zegd er een gezellig burengebeu ren van te maken zodat de festivalsfeer tot in de kleine uur tjes blijft hangen. Wat de klassieke muziek betreft hoeft niemand te treuren. In de St. Jacobskerk wordt een aantal optredens voorgeschoteld van hoog niveau. En bekend is dat de akoestiek in die kerk door ken ners 'keurig' wordt genoemd. Ka mermuziek staat er centraal. Er Klaas Overdam is op zoek naar extra geld voor zijn Straatfesti val. Omdat zoveel bezoekers gratis naar (top)concerten kun nen komen heeft hij het fenomeen 'vriend van het festival' ingesteld. Met de extra gelden - zo stelt hij in een nieuwsbrief van en over het festival - kan het huidige niveau minstens wor den gehandhaafd. De vrienden van het festival betalen f 50,- minimaal (bedrijven f 500,-). Na betaling wordt de titel 'vriend' gehonoreerd met een aantal faciliteiten zoals twee gratis toegangskaarten (20 voor bedrijven), periodieke toezending van de nieuwsbrief met alle informatie over het Straatfestival en de 'vriend' krijgt een speciaal ontworpen speldje om op de revers te spelden. Overdam moet nu op de bedeltoer omdat de bijdrage van sponsors en overheid onvoldoende is om de kosten te dekken. WVC verhoogde weliswaar de subsidie, maar de provincie bleef achter. Overdam verwacht - aldus de nieuwsbrief - dat de provincie volgend jaar het voorbeeld van WVC zal volgen. Het Straatfestival zou geen Straatfestival zijn als er geen straatartiesten zouden zijn. Het festival ontleent er immers zijn naern aan, want van oorsprong waren het straatmuzikanten, - clowns en -acteurs die Vlissingen tijdens het festival bevolkten. „Vlissingen leent zich prima voor straatartiesten", zegt Overdam en verwijst naar de overdekte winkelstraten en pleintjes die de stad rijk is. Uit allerlei landen van Europa komen de artiesten op 25 juli naar de stad aan de Wester- scheldemonding. Overigens komt de Nederlandse groep Tra ject met een première naar Vlis singen. Die wordt op 1 augustus uitgevoerd en heet Windhuisjes. Het Arsenaalterrein kan dit jaar niet gebruikt worden voor het Straatfestival, volgend jaar - zo verwacht Overdam - als het Ar senaal is verbouwd en er een bui tentheater is gebouwd weer wel. Daarom neemt het Bellamypark nu de centrale plaats in en wor den er ook de popconcerten ge houden die vorig jaar nabij het Arsenaal plaatsvonden. Mfissfifflgoir Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis aan.huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. fBSHRssnonw Hij is geboren en getogen Middelburger, woont met zijn vrouw en twee zonen in Etten-Leur en voelt zich nauw verbonden met de Ronde van Domburg die morgen (donderdag 16 juli) voor de twintigste keer wordt verreden. „Het wordt zo af en toe wel eens moeilijk. Vooral als ik 's avonds laat naar huis rij. Maar na de ronde ben ik weer een tevreden man". Piet Scheers is vanaf het begin betrokken bij de Ronde van Domburg. Eerst via het Wielercomité Middelburg, daarna via het Wielercomité Walche ren en weer later via de wielerclub Theo Middel kamp. „Dat was toen zo. Een ronde moest onder de paraplu van een officiële wielrenclub". Martin de Kam nam het initiatief voor een kermiskoers in Domburg. Hij heeft nog steeds de touwtjes in han den. De 63-jarige PTT-vutter heeft louter goede herinne ringen aan de Domburgse kermiskoers. Vooral om dat de kopstukken uit Zeeland en Brabant met graagte naar de Walcherse badplaats komen. Aan de finish staan voor de besten van die dag immers een groot aantal vette worsten gereed om in de vorm van pecunia mee naar huis te nemen. „Maar het gaat niet alleen om geld. Langs het parkoers staan vaak duizenden mensen. Bij de wielrenners is bekend dat die enorm meeleven. En laten we nou eerlijk zijn. De belangstelling voor het wielergebeu- ren neemt af. Hier in Domburg daarentegen blijft het gezellig. Ook na de wedstrijd. Dan speelt er een bandje in café Tramzicht, de prijzen worden er uit gereikt en geen winnnaar die het waagt om voor de gebruikelijke fles champagne naar huis te Piet Scheers. gaan". organisatiecomité van de Ronde scheiden gebleven. Hoewel er In de roes van het succes is het nog wel eens druk op de organi- Na veel vijven en zessen kan de massa in de mal worden gegoten. In de Wandelkerk onder de Lange Jan in Middelburg wordt van 16 tot 24 septem ber de tentoonstelling 'Het Boek dat blijft' gehouden; de expositie wordt gehouden door het Nederlands Bijbelge nootschap. Aan de hand van illustraties en panelen kan de rode draad door de Bijbel worden gevolgd van Genesis tot Openbaring. Vervolgens wordt in beeld ge bracht hoe dat boek in de loop van 1.500 jaar is ont staan en van hand tot hand ging, eerst geschreven en ver volgens gedrukt; hoe het ver taald werd en nog steeds wordt en wat de problemen zijn, die daarbij overwonnen moeten worden. Voor de lief hebbers van oude uitgaven zijn er ook voorbeelden van historische bijbels te zien. De expositie wordt geopend door de voormalige commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. satoren werd gezet om ook een profkoers in te lassen, hielden Martin de Kam en zijn comité voet bij stuk. „Dat zou inderdaad een beetje te veel van het goede zijn geweest", oordeelt de Bra bantse Zeeuw. Je ziet dat prof rondes in andere plaatsen niet meer bestaan. En met het verlo ren gaan van de profronde, gaat ook de rest verloren. Dat hebben ze in Domburg goed ingeschat. Maar aan de andere kant noemt hij de bereidwilligheid van Dom burgers zelf om mee te werken gering, hoewel hij erkent dat vroeger de ringrijders hand en spandiensten aanboden en de gemeente gratis en voor niks fa ciliteiten verleent. Niettemin: „De ronde valt of staat bij de medewerking van on dernemers die geld beschikbaar stellen. En je kunt niet van die ondernemers in Domburg, en misschien wel de meeste Dom burgers, verwachten dat ze in het hoogseizoen ook nog eens met hekken, palen en balen stro gaan sjouwen. Daarom is het goed dat ze hier de medewerking krijgen van de vrijwillige jeugdbrandweer van Vlissingen". Het ziet er naar uit dat ook dit jaar weer een sterk rennersveld in Domburg van start gaat. Tot eind vorige week hadden zich al meer dan zestig amateurs ge meld, onder wie bijna alle Zeeuwse en Brabantse toppers. Burgemeester Hietkamp schiet het peleton om 19 uur weg met een dubbelloops jachtgeweer. „Ook dat is een traditie", pronkt Piet Scheers. Alles en iedereen in het vrieshuis van Kloosterboer in Vlissingen- Oost was er woensdagochtend klaar voor. De mal van vijf meter lang, 1,6 meter breed en één me ter hoog stond op de juiste plek, fotograven stonden klaar om het grote gebeuren vast te leggen, het enige wat ontbrak was de tankwagen met de ijsmassa. Het transport bleek aardig wat voeten in de aarde te hebben. Het ijs afkomstig van de Ooster- houtse ijsfabriek Cobana zou in eerste instantie om 9.30 arrive ren, de wagen kwam niet opda gen en de aankomst werd verzet naar 12.45. Maar ook toen was er nog geen glimp van de wagen te ontdekken. Uiteindelijk reed het vehikel een uur later de han gar binnen. Maar daarmee was de reeks tegenslagen nog niet beëindigd. Het pompsysteem was niet gereinigd, en aangezien iemand van de warenwet er op toeziet dat alles hygiënisch ge beurt diende een volgend pro bleem zich aan. Hoe hevel je 5700 kilo ijs over zonder pomp? Rotte raakte met de minuut moe delozer. Mocht er dan niets luk ken vandaag? Moest alles tegenzitten? Uiteindelijk werd de oplossing gevonden door het plaatsen van de mal in een put en de ijsmassa zonder druk uit de tank te laten lopen. Een zoete grenadine geur steeg op toen uit eindelijk een dikke rode straal si roopwater uit de slang gutste. De houten kist, die aan de binnen kant bekleed is met folie, werd voor de helft gevuld. Als die be vroren is volgt de andere helft. „Het idee om een reuze-ijslolly te maken is eigenlijk een uit de hand gelopen grap", bekent Rotte. Na dat het idee geboren was infor meerde hij bij de organisatie van Guiness Book of Records. Het oude record bleek internationaal op 3211 kilo te staan. Het Nederlands-Belgische record op 600 kilo. Met 5700 kilo zit een wereldprestatie er dus zeker in. Maar het maken van een reuze ijslolly is geen koud kunstje, er komt meer om de hoek kijken. Het ijs moet ook eetbaar zijn en In het centrum van Middel burg wordt zaterdag 18 juli een streetparade gehouden door de Dixieband Top Hats. De muzikanten treden op van 14 tot 16 uur op intiatief van de evenementencommissie van de VVV Middelburg. wordt daarom door de gezond heidsdienst aan een onderzoek onderworpen. De inspecteur van de Warenwet bekeek de ontwik keling afgelopen woensdag met een kritisch oog en verdween na enige tijd met een monster van het waterijs. Zaterdag 1 augustus wordt het 'wereldijsje', geëscorteerd door politie, naar Oostkapelle gereden. „Dat moet natuurlijk als een speer gebeuren anders smelt hij. Hoewel het wel een dag zal du ren eer de hele klomp gesmolten is", zegt Rotte Zijn plan om de lolly aan de stok op te hangen heeft de Oostkappelse café eigenaar al snel laten varen, „om dat hij dan waarschijnlijk naar be neden glijdt". Op de oude ambachtenmarkt wordt de be kisting weggehaald en wordt het ijs verdeeld onder het publiek. Rotte zal blij zijn als het ijs die za terdag is uitgedeeld. De laatste drie maanden was hij er drie uur per dag mee bezig. Vijftien be drijven en instelling waren erbij betrokken, zij het niet allemaal even vakkundig en snel! Boston® 200. Handzaam vorm gegeven draadloze telefoon. Maximaal bereik binnenshuis 50 meter en buitenshuis 300 meter. Geheugen voor 12 telefoonnum mers en een ingebouwde antenne. In wit. 899,- OF PER MAAND eneden f2 500.- (theoretische looptijd max 47 maanden). 23.00% (I et tot f 5.000.- (theoretische looptijd max. 43 maanden). PRIMAFOON IS OA GEVESTIGD IN MIDDELBURG, LANGE DELFT 86, DE WINKEL VAN PTT TELECOM

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1