informatiepagina van de gemeente vlissingen College wil Milieu monument herstellen en verplaatsen De Zeeuwse VOC boven water Historische uitgave "Honderd jaar Toerisme in Vlissingen r Raad Vlissingen vergadert morgen B en W wijzen nieuw gebied belanghebbenden parkeren aan Spoorwegovergang Oude Veerhavenweg hele dag afgesloten voor alle verkeer Commissies Parkeerverbod Industrieweg Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Wijziging in vrij stellingsregeling dienstplicht voor samenwonenden Vrijstelling Een expositie over scheepswrakken Te behandelen punten: Even bijpraten met wethouder De Keijzer Kwaliteitsbesef Nieuwe monumenten Aanwijzing monumenten Woonzorgproject Woensdag 24 juni 1992 DE VLISSINGER Op 22 april 1991 brak de "olie druppel" van het Milieu-monu ment in tweeën. Het afgebro ken deel werd met de stroming meegevoerd, maar spoelde enige tijd later toch weer aan op de kust van Vlissingen. Het restant van de druppel werd di rect verwijderd, opdat het geen gevaarlijke situaties kon opleveren. De krachten van de natuur bleken sterker dan het monument kon verdragen en zo kwam een einde aan het kunstwerk dat ons attendeer de op de verbondenheid van land- en zeemilieu. Burge meester en wethouders beslo ten vorige week om het mo nument te herstellen en op een andere plek te plaatsen. Een plek op het land waar het kunstwerk niet geteisterd kan worden door woeste golven. In de raadsvergadering van juli wordt het voorstel van b en w besproken. Het Milieu-monument zal op de landtong naast de Oranjemolen wor- Het Milieu-monument zoals het eruit zag voordat de zee er grip op kreeg (foto: Ruben Oreel) den geplaatst (foto: Delta-Phot) Mede door de ontwikkeling van het Arsenaalgebied is op de nieuwe lokatie een grote pu- bliekstoeloop te verwachten. Vi sueel gezien is er een direkte relatie met de Westerschelde en de industrie op de achtergrond. Ook doorslaggevend voor de keuze van de nieuwe lokatie was, dat het monument onder deel wordt van de wandelroute hedendaagse kunst, die over de boulevards en dijken voert. Behalve het plaatsen van een hersteld milieu-monument moet de sokkel en fundering op het ALS ELKE SECONDE TELT Al eerder hebben wij u via de ze pagina bericht over de vrijstellingsregeling voor de dienstplicht voor samenwo nenden. Het ministerie van Defensie heeft deze regeling vorig jaar getroffen, omdat de ontwikkelingen in de maat schappij tenslotte vragen op een dergelijke aanvulling op de Dienstplichtwet. Kort gezegd houdt de regeling in dat mensen die vóór datum van opkomst zes maanden samen wonen en een gezamenlijk huis houden voeren vrijstelling van de dienstplicht kunnen aanvra gen. Voorwaarde is wel dat er een notarieel samenlevingscon tract is tussen beide partners, waarin de gemeenschappelijke huishouding en de wederzijdse rechten en verplichtingen zijn geregeld. Dit contract moet minstens zes maanden voor op komstdatum zijn opgemaakt. Het ministerie van defensie had in eerste instantie een regeling getroffen waarin eerst een aantal maal tijdelijke vrijstelling gege ven werd. Deze regel was in gesteld om te bepalen of de samenwoning inderdaad duur zaam was. Wanneer je 6 tot 12 maanden samenwoonde kreeg je drie maal een tijdelijk vrijstel ling van een jaar. Daarna pas werd de vrijstelling voorgoed. Bij 1 tot 2 jaar samenwonen wa ren dit twee tijdelijke vrijstellin gen van een jaar en woonde je 2 jaar of ganger samen dan kon je na 1 jaar voorgoed vrijstelling krijgen. Deze laatste regeling is veran dert. In alle gevallen wordt na één jaar gekeken of de samen woning nog in stand is. Is dit het geval dan wordt voorgoed vrijstelling gegeven. Door de re geling op deze wijze aan te pas sen wordt de vrijstelling voor samenwonenden gelijkgetrok ken met de vrijstelling voor ge huwden. Bij gehuwden was het namelijk altijd al zo dat na 1 jaar voorgoed vrijstelling werd gege ven, als het huwelijk nog in stand was. Op zaterdag 27 juni opent bur gemeester J.C.Th, van der Doef de expositie 'De Zeeuw se VOC boven water' in het stedelijk museum. De exposi tie toont tien jaar duiken naar de wrakken van enkele Zeeuw se Oost-lndiëvaarders. Er wordt niet alleen aandacht ge schonken aan de gedane vondsten maar ook aan de wij ze waarop deze via het mari tiem archeologische onder zoek boven water worden ge haald. Al tien jaar wordt er systema tisch onderzoek verricht naar wrakken van Zeeuwse VOC- schepen (Verenigde Oost-Indi sche Compagnie). Het is de jongste en tevens de moeilijkste vorm van archeologiebeoefe- ning. Met elke nieuwe vondst wordt als het ware een ontbre kend stukje VOC-geschiedenis boven water gebracht. Er moet op grote diepte en vaak op de tast gewerkt worden, ze ker in het troebele Noordzeewa ter. Bovendien is het een tijd rovende en kostbare aangele genheid. Het zijn daarom met name vermogende particulieren die naar wrakken van Oost-ln diëvaarders duiken. Enkelen on der hen zijn slechts uit op het plunderen van rijke ladingen aan munten of porselein. Door de nietsontziende werkwijze van zulke "schatgravers" gaat een schat aan wetenschappelijk inte ressante informatie over de op bouw en de inhoud van het schip verloren. Gelukkig zijn er ook wrakkenon- derzoekers, zoals de North Sea Archaeological Group, die met hun duikacties willen bijdragen aan het in kaart brengen van de VOC-geschiedenis. Vooral als er wordt samengewerkt met profes sionele archeologen, komt met elke nieuwe vondst een ontbre kend stukje van die geschiede nis boven water. Tijdens de opening van de expo sitie, zal een tabaksvat met ta bak, in 1989 geborgen uit het wrak van de Zeeuwse Oost- Indiëvaarder 't Vliegend Hart", worden overgedragen aan de gemeente Vlissingen. Dit vat wordt de gemeente aangeboden door Douwe Egberts van Nelle. j Dat de Vlissingse VVV dit jaar honderd jaar bestaat, zal wei nigen ontgaan zijn. Er is al veel over gepubliceerd en ter gelegenheid van dat jubileum zijn al tal van aktiviteiten ge weest. De VVV Vlissingen heeft het eeuwfeest aangegre pen om in een rijkelijk geïllus treerd 64-pagina's dik boe kwerkje de ontwikkeling van het toerisme in Vlissingen van de afgelopen honderd jaar in beeld te bren gen. Het boekje "Honderd jaar toe risme in Vlissingen" is geschre ven door Adri Meerman, wnd. gemeentearchivaris en Jan Ja cobs, algemeen directeur van de VVV-Vlissingen en de Stichting Vlissingen Promotie. Veel van de illustraties in het boekje, deels in full colour, werden nog niet eer der gepubliceerd. De auteurs constateren een te rugkerende golfbeweging in de toeristische kwaliteiten van de stad, die tot op de dag van van daag doorgaat. De strategische ligging van Vlissingen aan de monding van de Westerschelde heeft door de eeuwen heen tot strijd geleid. Niet minder hard heeft Vlissingen strijd moeten le- verern tegen het water zelf. Re denen van "toeristisch afgaand tij", opgevolgd door perioden van "toeristisch opkomend tij". Een getijdenbeweging die ken merkend is voor Vlissingen. "Honderd jaar toerisme in Vlis singen' is niet te koop. De jarige VVV geeft het uit als relatiege schenk. Voor de werkelijk geïn teresseerden heeft de VVV-Vlis singen echter 150 extra exem plaren laten drukken. Die kunt u enkel en alleen in uw bezit krij gen als u onderstaande bon vol ledig ingevuld opstuurt aan of afgeeft bij het VVV-kantoor aan de Nieuwendijk. Het boekje wordt u dan volgende week (gra tis!) toegestuurd. Uw reserve ringsbon wordt behandeld op volgorde van binnenkomst. En... op is op! Het adres: VVV-Vlissingen Nieuwendijk 15 4381 BV Vlissingen Graag kom ik in aanmerking voor gratis toezending van een van de 150 extra exemplaren van het jubileum-boekje van de VVV-Vlissingen "Honderd jaar toerisme in Vlissingen". Als ik bij de eerste 150 aanmelders zit, stel ik het op prijs als u een exemplaar opstuurt aan: Dhr./mevr. (naam) Adres Postcode Woonplaats: Deze bon opsturen aan of afgeven bij: VVV-Vlissingen, Nieuwendijk 15, 4381 BV VLISSINGEN In verband met onderhouds werkzaamheden is de spoor wegovergang Oude Veerha venweg op zaterdag 27 juni tussen 06.00 uur en 22.00 uur afgesloten voor alle verkeer. De Nederlandse Spoorwegen moeten een nieuw beveilig- heidssysteem instellen op de Zeeuwse spoorbaan. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer omgeleid via de route over de Sloebrug. De routeomleiding wordt tijdig aan geven voor verkeer uit alle rich tingen. Vandaag, woensdag 24 juni, vergadert de Emancipatiecom missie om 20.00 uur in het stadhuis. Deze vergadering is openbaar en bezoekers kun nen meepraten over de onder werpen die op de agenda staan. Deze agenda ligt ter in zage in de gemeentelijke infor- matiehoeken in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijkcentrum "Open Hof". Volgende week dinsdag, 29 juni, houdt de commissie Algemene bestuurlijke aangelegenheden een vergadering. Deze commis sie van advies en bijstand verga dert om 19.30 uur in het stad huis. Ook bij deze bijeenkomst is publiek welkom. De agenda ligt ter inzage in de informatiehoeken van de ge meente. Badstrand verwijderd worden. De landtong naast de Oranjemo len blijkt de meest geschikte plek te zijn voor het Milieu-mo nument. Ook de kunstenares Li- dy Hoewaer is van mening dat dit de meest geschikte plaats is voor de druppel. Het beeld werd op de oude plek, het badstrand van Vlissingen, erg door het zee water aangetast, daardoor ver loor het monument qua vorm geving erg aan kracht. De enor me eb en vloed verschillen van de Westerschelde waren er bo vendien de oorzaak van dat de druppel met vloed vaak niet zichtbaar was. Morgenavond, donderdag 25 juni, vergadert de gemeente raad van Vlissingen om 19.30 uur in het stadhuis. De verga dering is openbaar, maar be zoekers hebben geen spreek recht. De agenda en bijbeho rende stukken liggen ter inza ge in de gemeentelijke infor- Burgemeester en wethouders willen het parkeren aan de westzijde van de Industrieweg gaan verbieden. Er wordt da gelijks aan beide zijden van deze weg geparkeerd waar door zeer gevaarlijke situaties ontstaan. Niet alleen auto's maken veel vuldig gebruik van de weg, in beide richtingen, ook (brom)fiet- sers rijden over de Industrieweg vanaf de Paul Krugerstraat naar de President Rooseveltlaan. Voor het (brom)fietsersverkeer vanaf de andere kant is een vrij- liggend verplicht fietspad aan gelegd. De rijbaan van de Industrieweg is 6,2 meter breed en wordt in twee richtingen bereden. Aan de oostzijde van deze weg, aan de zijde waar de bedrijven zijn ge vestigd, is een parkeerstrook aanwezig. Bij controle is geble ken dat er van maandag tot en met zaterdag ook aan de andere zijde van de weg auto's worden geparkeerd. Omdat de weg vrij smal is blijft er amper één rijstrook over voor verkeer van beide richtingen. Het voornemen van b en w is nu om het parkeren aan de westzij de van de Industrieweg, tussen de President Rooseveltlaan en de Oude Industrieweg te verbie den. Dit moet duidelijk gemaakt worden door middel van een ge le onderbroken streep. Wanneer u op dit voornemen wilt reageren kunt u contact op nemen met de heer F. Slager, sectie Nieuwe Werken, 87235. Op 8 juli zal de gemeente Vlis singen deze verkeersmaatregel publiceren in de PZC. matiehoeken. Deze kunt u vin den in het stadhuis, de biblio theken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijk centrum "Open Hof". Achter liggende stukken zijn boven dien te bekijken bij de sectie Communicatie in het stadhuis. Tijdens de raadsvergadering ligt er een populaire raadsa- genda op de publieke tribune. Hieronder volgt de agenda van de raadsvergadering: Opening goedkeuring notulen mededelingen over te leggen stukken 0. Algemeen bestuur 0.1. Machtiging afhandelen ver zoeken informatie WOB. 0.2. Aanvullend krediet t.b.v. in voering Personeelsinformatie systeem. 0.3. Bekrachtiging stedenband Vlissingen-Taganrog. 0.4. Vergoedingen gemeentelijke vertegenwoordigers. 0.5. Onkostenvergoeding wet houders. 2. Verkeer, vervoer en water staat 2.1. Subsidie recreatiebuslijnnet zomer 1992. 2.2. Krediet aanleg wijkpark, vlonder en brug Rosenburg- West en krediet aanleg brug Hogeweg. 4. Onderwijs 4.1. Plan van nieuwe openbare basisscholen 1-8-93/1-8-96. Het college van burgemeester en wethouders hebben in hun vergadering van 16 juni j.l. op nieuw een gebied aangewezen voor belanghebbenden parke ren. Dat betekent dat in deze straten alleen mag worden ge parkeerd door bewoners, be drijven en instellingen, die over een parkeervergunning beschikken. Deze week ont vangen de betrokkenen een brief hierover met een aan vraagformulier. Het parkeren voor vergunning houders gaat nu ook gelden voor het gebied gelegen tussen de Gravestraat, Hendrikstraat, Vrouwestraat en Walstraat. Dit gebied behelst de volgende straten: Vrouwestraat (tussen Walstraat en Wagenaarstraat); Vlamingstraat; Kleine Kerk straat; Jan Allemanstraat; Ste- nenbeer; Groenewoud (tussen Walstraat en Stenenbeer); Wil- helminastraat; Hendrikstraat (tussen Gravestraat en Stenen- beer); Nieuwstraat (tussen Walstraat en Hendrikstraat); Gravestraat (tussen Walstraat en Hendrikstraat). Men mag alleen parkeren in dit gebied als men in het bezit is van een parkeervergunning voor de genoemde straten. Alleen bewoners, bedrijven en instellingen uit deze straten kun nen zo'n vergunning kopen voor f 60,— per jaar of f 35,— per half jaar. Er worden binnenkort borden "P vergunninghouders" geplaatst. Wie zonder vergun ning parkeert kan een boete van f 100,- krijgen! P vergunning houders 4.2. Begroting 1993 Zeeland College. 5. Cultuur en recreatie 5.1. Benoeming leden Algemeen Bestuur Culturele Raad. 5.2. Wijziging samenstelling commissie tot ondersteuning van het sociaal culturele werk te Vlissingen. 5.3. Garantie geldlening nieuw bouw clubhuis korfbalvereniging Seolto. 5.4. Aanvaarding schenking werkgroep "'t Ronde Putje". 7. Volksgezondheid 7.1. Benoeming lid en plv. lid nieuwe Gemeenschappelijke re geling Afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland. 8. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 8.1. Voorbereidingsbesluit Bou levard Bankert (ged.). 8.2. Voorbereidingsdbesluit Oost-Souburg (ged. Doornlust- straat). 8.3. Voorbereidingsbesluit Paau- wenburg zuid-oost. 8.4. Vervallen. 8.5. Bezwaarschrift Wet AROB tegen gemeentelijk woonwa genplan. 8.6. Meerjarenprogramma res tauratie monumenten 1993-1998. 8.7. Verkoop Weteringstraat 17-21. 8.8. Financiële medewerking re novatie 55 v.m. Domeinwonin gen te Oost-Souburg (KWVN 19113). Rondvraag Sluiting. (foto: Ruben Oreel) (foto: Ruben Oreel) Volgende week komt voor de eer ste maal de commissie stedelijke kwaliteit bijeen. Dit is een ge meentelijke commissie bestaan de uit deskundigen van de gemeente en externe deskundi gen op het gebied van stede- bouw, vormgeving en architec tuur. Ik heb goede verwachtigen van het werk van deze commis sie omdat ik vind dat in Vlissin gen kwaliteit een medebepalen de factor moet worden bij plan ontwikkelingen. Naar mijn mening zal vooral de discussie in de commissie met externe deskundigen moeten bij dragen aan het kwaliteitsbesef, aan het ontwikkelen van criteria voor kwaliteit en aan het ontwik kelen van methoden en technie ken om kwaliteit af te dwingen. De commissie gaat o.a. advise ren over de nieuwbouwplannen in nieuwe en bestaande wijken en over andere belangrijke bouw en inrichtingsplannen. Sprekend over kwaliteit wil ik hier echter ook benadrukken dat Vlis singen enkele honderden monu mentenpanden rijk is. En als wethouder van volkshuisvesting verheugt het mij bijzonder dat er daar binnenkort waarschijnlijk flink wat bij zullen komen! Wat is namelijk het geval? Wat we nu als monumenten ken nen, zijn voornamelijk panden en objecten, gebouwd vóór 1850. Panden en objecten van na 1850 zijn nagenoeg niet beschermd. Terwijl er juist na 1850 en tijdens de industriële revolutie typische architectuurstijlen waren. Sinds 1850 is er dan ook veel gebouwd dat zeker de moeite waard is om te behouden of om er voor te zor gen dat geen verdere aantasting of sloop kan plaatsvinden. Daarom hebben het rijk, de pro vincie en de gemeenten de han den ineen geslagen en de bouw kunst tot 1940 geïnventariseerd. Binnenkort wordt op initiatief van de provincie Zeeland uit de geïn ventariseerde panden, objecten en gebieden een keus gemaakt. Deze selectie vindt plaats aan de hand van door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gefor muleerde uitgangspunten en criteria. Deze selectieprocedure zal on geveer een jaar in beslag nemen en zal dus midden 1993 klaar zijn. De gemeenteraad zal aan de mi nister van WVC advies moeten uitbrengen over de selectie van de Vlissingse panden, objecten en gebieden. Hierna zal de mi nister van WVC een beslissing nemen over de daadwerkelijk te beschermen panden en objecten en gebieden. Natuurlijk zullen de eigenaren van deze panden, ob jecten en gebieden te zijner tijd van de ontwikkelingen op de hoogte worden gesteld. Tenslotte zal er bij daadwerkelijke aanwijzing voor de eigenaren een mogelijkheid bestaan om te gen de aanwijzing bezwaar te maken. Ik heb goede hoop dat er diverse Vlissingse nieuwe monumenten zullen worden aangewezen! Momenteel worden besprekin gen tussen de gemeente en een Vlissingse woningbouwvereni ging gevoerd om te komen tot een woonzorgproject voor oude ren. Zo 'n project is vooral geschikt voor ouderen, die zelfstandig wil len wonen en naar behoefte indi vidueel gebruik wensen te ma ken van aanvullende hulp en zorg aan huis. Vaak wordt zo'n project gecombineerd met een op de verzorging of verpleging gerichte instelling. Deze vorm van wonen past volledig in de huidige be leidslijn om ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5