MOOISTE s Fietsersbond trekt aan Middelburgse raadsbel FOTO'S e m mrnmm Verschoore JONGEN VAN DE GESTAMPTE POT NEEMT AFSCHEID ALS JASZ-VOORZITTER L uiterste inlevertijd voor: VI 5^ Maxim's Blanche 50 tot 70% VOORDEEL 4||I SCHEVB^ Het is mooi geweest voor Bob van Koetsveld. Za terdag 6 juni overhandigt hij de voorzittershamer van de JASZ (Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland) aan zijn medebestuursleden en houdt het voor ge zien. Het is dan tevens de laatste dag van het Jazzfestival Middelburg dat dan drie dagen lang de Zeeuwse hoofdstad in zijn ban heeft gehad „Ik ben een man van de zeven jaren. Ik ben typisch iemand die opbouwt. En als het er eenmaal staat, kunnen anderen het overnemen", verduidelijkt hij zijn werkwijze als bestuurslid. Een nieuwe voorzit ter is trouwens nog niet gevonden. Een bestuurs zaak, meent de Middelburger. „Ik heb twee mensen gevraagd. Maar die hadden geen tijd voor deze functie". Toch zoekt de 65-jarige ex-eigenaar van een drukkerij niet zijn achter tuin op om er met de hand aan een pot bier uit te rusten van alle bestuurlijke werk. Hij is nog steeds voorzitter van de voetbalclub Zee- landia en de Stadhou dersfeesten moeten met zijn inbreng weer terug naar het niveau zoals dat ooit was bedoeld. Ken nelijk spreekt zijn onor thodoxe werkzijzwe wel aan. Want waar beschei denheid de mens siert, zoekt Van Koetsveld juist de aanval. Soms onbe scheiden. „Daarmee heb ik altijd resultaten ge boekt". En zeker niet ambtelijk; eerder op de manier van de jongens van de gestampte pot. „Op zo'n manier ben je in ieder geval duidelijk", zegt hij zonder blikken of blozen. PZC WEEKBLADEN Vanaf het begin Gewoon muziekliefhebber Horeca Gezonde club Kindervakantie kamp van Humanitas In samenwerking met de Ceremoniemeesters heeft de HAM (Horeca Aktiviteiten Middelburg) de Stadhoudersfeesten weer tot leven gebracht. Dankzij een donatie van f 20.000,- van de Mid delburgse VVV kan het feest hersteld worden. Helaas niet in de oude glorie, zo valt op te maken uit woorden van HAM-voorzitter Rob Zuidam. Maar wel een beetje in de richting van hoe het twee jaar geleden nog was. De Stadhouders feesten worden gehouden van vrijdag 4 tot en met zondag 6 september. Aparte ambiance Plastic bakjes VERVROEGDE AFSLUITING zc weekbladen In verband met Pinksteren zal voor de editie van 10/6 de volgende sluitingstijden gelden: ADVERTENTIES EN REDACTIE: vrijdag 5/6, 17.00 uur HUTSCHENREUTHER op diverse artikelen B.v.: 6 soepkoppen schotels NU f 79,50 (normaal f 294,-) SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 DE X 22e JAARGANG NUMMER 23 Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve BB BB,© &BB.IBBLW 3 JUNI 1992 Bob van Koetsveld rooit het met onbescheidenheid V WM©©Smg©5? Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36. 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel'01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. Hoewel Van Koetsveld niet de volle vijftien jaar bestuurslid van JASZ is geweest, was hij wel al vanaf het begin betrokken bij het Middelburgse Jazzfestival. Zijn drukkerijtje in Nieuw en St. Jcos- land maakte vanaf het begin de programmagegevens. En op zijn zolder nietten toenmalige bestuursleden de boekjes aan el kaar. „Ik kocht dan twee kratten bier en we hadden reuze lol". Ze ven jaar geleden vroeg de toen malige pr-vrouw Rieneke Mondeel of hij de klus niet wilde overnemen. „Dat was op een jazzavond in het Koperen Gal joen". Het werd 'ja'. Het werden bewogen jaren, voor al in het begin. „Ik had echter als voordeel dat ik niet bescheiden ben. We zijn meteen begonnen met de uitbouw van het jazzfesti val. Onder meer door een tent op het Damplein neer te zetten. Daar was een prima sfeer. Het festival werd bekender en beken der. Zo'n drie jaar geleden stap ten we over naar de Stadsschouwburg. Dat was om financiële reden, maar ook omdat er een beroepsklager over ge luidsoverlast constant tegen werkte. Hoewel we in de Stads schouwburg vier orkesten tegelijk kunnen laten spelen, haalt het nooit de sfeer van die tent. Bovendien stond hoog in ons vaandel om het jazzfestival in de binnenstad te houden". Eigen lijk ligt de schouwburg niet cen traal genoeg, valt uit zijn woorden af te leiden. In de beginjaren werkte Van Koetsveld samen met Hans Ha melink. Hij en nog een aantal bestuursleden hadden de muzi kale kennis in huis om verant woord contracten af te sluiten. Van Koetsveld was weliswaar geen leek, maar als het om de tails in de muziek gaat, loopt hij liever een straatje om. „Kijk", legt hij uit. „Ik ben gewoon een mu ziekliefhebber. Mijn voorkeur be perkt zich niet tot de jazz. Ik hou ook van klassieke muziek. Vooral Chopin. Toch ben ik al lang met de jazz bezig. Ik bezocht onder meer in Rotterdam allerlei con certen. Ik kom namelijk van Rot terdam. Zonder muziek is geen bestaan. De hele dag staat bij mij thuis de radio aan". De populariteit van jazzfestivals wordt minder. Althans daarover klagen de Brabantse organisato ren van festivals. Het Middel burgse festival daartenover blijft razend populair. Volgens Van Koetsveld is daar een goeie ver klaring voor. „Wij houden ons strikt aan de oude stijl jazz. Nieu we soorten muziek zoals in de Kloveniersdoelen zijn te horen houdt de mensen van onze festi vals buiten. Je kon dat onder meer horen bij de opening van het nieuwe parlementsgebouw", illustreert hij. De verslaggever op de televisie dacht dat de muzi kanten hun instrumenten aan het stemmen waren. Maar het bleek later het muziekstuk te zijn dat ze moesten uitvoeren". Lang leve de jazz in Zeeland, maar wat gebeurt er na de perio de Van Koetsveld. Hij haalt de schouders op. „Ik weet het niet. Ik hoop dat het allemaal op de zelfde voet of nog beter wordt voortgezet. Dat er nog geen nieuwe voorzitter is ligt niet aan mij. Ik heb twee mensen ge vraagd. Die hadden er geen tijd voor. Vorig jaar heb ik al aan het bestuur gezegd dat ik na het festival in 1992 ermee zou stop pen. Ze hadden het dus kunnen weten. Ik heb m'n werk gedaan en geef graag de kans aan een ander om het over te nemen. Ui teraard. Het bestuur heeft ge dacht dat het zo'n vaart niet zou lopen en dat ik zou blijven als er geen vervanger zou zijn. Maar mijn besluit staat vast". Bij een afscheid zoals Van Koets veld dat neemt rest slechts waar dering. De mantel der liefde bedekt gretig alle minpunten. Toch is er een periode geweest dat Van Koetsveld 's ochtends achter de krant zich wel eens af gevraagd moet hebben waar hij in vredesnaam aan was begon nen. Dat was toen de gezamenlij ke horeca in de binnenstad het jazzfestival dreigde te boycotten. Twistpunt was dat de bezoekers aan cafees bij de Kroegentocht entree moesten betalen. „Zonder horeca is een dergelijk jazzfesti val onmogelijk", houdt Koetsveld nu nog vol. Van En hij bestreed de lastige horzels toen met zijn eigen persoonlijke wapens zonder veel diplomatieke clichees. „Een vervelend punt was dat toen", stelt hij schamper vast. „Maar aan de andere kant heeft het bijgedragen aan mijn bekendheid. Ik heb dat probleem toen in een mum van tijd opge lost. Zonder al te veel ambtelijk gebrabbel. Ik denk trouwens dat dat probleem toen alleen maar opgelost kon worden omdat de andere bestuursleden minder de jongens van de gestampte pot waren en eerder geneigd waren om ambtelijke regeltjes toe te passen". Komen we bij het afscheid. „Of het pijn doet? Nee. Niet echt. Ik ben nu trots als een pauw als er op zaterdag volop stemming is op de Markt en duizenden men sen staan te swingen. Dan denk ik: dat komt door mij. Als ik na melijk druk bezig ben met de jazz, vergeet ik wel eens dat ook anderen er mee bezig zijn. Dat is misschien een vervelend trekje van me. Nee. Het doet geen pijn. 6 juni valt definitief het doek", verklaart hij ietwat onwennig plechtig. „Ik laat inderdaad wat achter", peinst hij verder. Acht maanden per jaar ben je er mee bezig. Dat is niet niks. Maar ik heb resultaat geboekt. Toen ik begon had de JASZ 180 leden. Nu zijn er meer dan 400. Ik heb veel vernieuwin gen aangedragen en bijna alle maal met succes. Ik heb hoogtepunten meegemaakt zoals het optreden van Lilian Bouté. Nee. Het is een gezonde club. Ik laat geen zinkend schip achter. Laat ze ervoor waken dat ze niet de verkeerde kant opgaan en de oude stijl jazz moeten ze koeste ren. Het bestuur heeft het zien aankomen dat ik aftreed. En ik stap op. Zeker. K Uj Q: I i t Bob van Koetsveld. Het kindervakantiekamp Hu manitas heeft traditiegetrouw weer een avontuurlijk en crea tief programma in petto voor kinderen van één oudergezinnen of kinderen die om andere redenen niet op vakantie kunnen. De opzet van het kinderkamp is de ouders een weekje vrijaf ge ven en de kinderen een leuke vakantie te bieden. Net als vo rige jaren wordt er in tenten gekampeerd. De fietsersbond ENFB heeft de Middelburgse gemeenteraadsle den uitgenodigd om tijdens de ochtendspits en ommetje mee te maken. Dan kunnen de raadsle den zien dat het allemaal niet zo meevalt als ze regelmatig bewe ren. Het tochtje is vastgesteld op maandag 15 juni, vertrekpunt Statenlaan, aanvang acht uur 's morgens. Volgens de ENFB walst de poli tiek nogal makkelijk over de ver keersproblemen van fietsers heen. Het valt wel mee, beweert de politiek dan. Maar de fietsrou tes zijn stomweg onveilig, weet de ENFB zeker. En dat moet de politiek weten. Verder stelt de ENFB vast dat het Middelburgse wegennet absoluut niet fiets- vriendelijk is. Dit in tegenstelling tot wat in de mobiliteitsstudie van de gemeente Middelburg wordt beweerd. Overigens vindt de ENFB ook dat meer gedaan moet worden aan de beveiliging van de schoolrou- tes. Jaarlijks houdt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land een actie onder de titel 'Wij gaan weer naar school'. Net als zoveel gemeenten - aldus de fiet- serbond - beperkt de inspanning van de gemeente Middelburg zich tot het ophangen van span doeken als de scholen na de gro te vakanties weer beginnen. In plaats daarvan zou de gemeente een schoolroute-onderzoek moe ten doen om de knelpunten dui delijk vast te stellen. Stadhoudersfeesten via hink-stap-sprongen gered Om voor de toekomst verze kerd te zijn van meer continuï teit en klasse is Bob van Koetsveld ingehuurd om pr te gaan bedrijven voor de Stad houdersfeesten. Van Koets veld is nu nog voorzitter van de Jazz Activiteiten Stichting Zeeland. Overigens werd vorig jaar als pleister op de wonde het Middelburgs Marktfeest georganiseerd. Uit rondvraag blijkt dat met name de horeca daar geen hoog waarderings- cijfercijfer voor kon geven. Met de donatie van twintig mille kan de Middelburgse VVV alsnog kleur geven aan haar eeuwfeest. Dat leek ongemerkt voorbij te gaan. „Tijdens de Stadhouders feesten zal de VVV veel aan dacht krijgen", meldt Zuidam. Hij roemt daarbij de samenwerking met de Ceremoniemeesters, de evenementencommissie van de Middelburgse VVV. De Stadhoudersfeesten zijn ooit in het leven geroepen om te de monstreren wat de Middelburgse horeca te bieden had. Als voor beeld werd het bourgondische Maastricht genomen waar derge lijke proeverijen jaarlijks een stok paardje zijn van elk zichzelf respecterende restaurateur. De Middelburgse horeca meende Beeld van de Stadhoudersfeesten twee jaar geleden. zes jaar geleden dat een dergelijk feest op kleinere schaal een toe voeging zou zijn aan de reeks be staande zomerse evenementen. Naast de proeverij uit keuken en fles werden podiumartiesten van formaat ingehuurd om de maag vullingen wat makkelijker te laten verteren en de stemming er lek ker in te houden. Vier jaar lang lukte het de organisatoren om een aparte ambiance op de Mid delburgse Markt te toveren. Maar toen vorig jaar het eerste lustrum moest worden gevierd, bleken onvoldoende middelen voorhan den orn het beoogde niveau te handhaven. Vaste deelnemers bleken bovendien besmet met een anti Stadhoudersvirus en er konden onder meer dientengevol ge onvoldoende centjes bijeen worden geschraapt om de lof trompet te steken over het eerste lustrum. Omdat ook al de Ge meente Middelburg weinig animo toonde om de subsidiebundel open te gooien werd het feest af geblazen. „We hebben nooit ge zegd dat het voorgoed zou zijn", getuigt de HAM-voorzitter. Het waren vooral de - wat ge noemd mag worden - betere restaurateurs uit Middelburg die het niet konden verteren dat naast hun paviljoen bij wijze van spreken gestampte pot in plastic bakjes werd verkocht, terwijl zij kosten noch moeite hadden gespaard om met goed servies en glaswerk hun kostelijkheden passend te kunnen aanbieden. Zij haakten na de vierde editie van het Stadhoudersfeest af. Overi gens doen zij ook dit jaar niet mee, hoewel een enkeling nog twijfelt. Opvallend is trouwens ook dat tot vorige week nog geen enkele restauranthouder die nering doet aan de Markt had toegezegd om een paviljoen te huren voor de Stadhouders feesten. Inmiddels is ook bekend dat ach ter gesloten deuren een stevig robbertje is gevochten. Zuidam heeft zelfs gedreigd om op te stappen als voorzitter van de HAM. De Stadhoudersfeesten zijn dus gered, zij het via allerlei hink-stap-sprongen. 1992 moet dienen als basis voor een verdere uitbouw in de richting van wat ooit werd beoogd: een feest op niveau. „Het was een kwestie van alles of niets. Komen er dit jaar geen Stadhoudersfeesten dan is het voorgoed voorbij". Zuidam voegt er aan toe dat nu moet worden gedacht aan een op de toekomst gericht evene ment dat wellicht ondergebracht wordt in het programma van September Cultuurmaand. „Het is immers seizoensverlengend. En als we dit jaar een cultureel verantwoord programma neer zetten krijgen we misschien nog subsidie van de gemeenten", peinst Rob Zuidam. 1/zïisl} tl r De Griekse componist Xenakis staat centraal bij het Festival Nieuwe Muziek. Rubrieken: gemeente en provincievoorlichting, Rechstreeks, Kunst in de Kerk, Psychoconsult, Milieutip en Hartgrondig. Ontdek de ruime keuzemoge lijkheden in.NATUURSTEEN in de nieuwe showroom van DE KUUFËft Natuursteen A\ Arriëéteibweg 40 Middelburg (inö.i tèrrelïï Arneste'm) Tel, 01180-12579 Ook voor GRAFMONUMENTEN met 15 jr. schriftelijke garantie DIEP Bij Foto Verschoore maken ze af drukken waar diepte in zit. Kan, om dat ze exclusief afdrukken op KODAK ROYAL PAPER: een dikkere papiersoort met een mooie heldere afdruk. Bovendien staat het ont wikkelen afdrukken onder contro le van KODAK Dus waar laat je je lievelingsfoto's afdrukken? Juist! FOTO VERSCHOORE Grote Markt 7, GOES Lange Geere 28 (naast ANWB], M'BURG 4% k

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1