informatiepagina van de gemeente vlissingen One World van alle provincies Betaald parkeren Stadhuisplein Plan bouw woning binnenterrein Doorn luststraat f Premie A koopwoningen Simon de Vliegerlaan O «I Fantastische manifestaties op 30 mei Verzoek vestiging Mexicaans restaurant Nieuwendijk Maaltijden Tafeltje Dekje tijdelijk diepvries Commissies Wijziging rijrichtingen voorlopig opgeschort Stadhuis gesloten redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 30 mei ONE WORLD UNCED Bomen Vogels Kinderen Kaarten Computernetwerk Papierarm Geen autoboxen Bestemmingsplan Inspraak Werkbriefje inleveren Wijziging ophalen huisvuil Even bijpraten met wethouder Poppe-de Looft Gemeente onderzoekt mogelijkheden gehandicapten beleid Bevrijdingsfestival Tijdstip Educatie Kinderopvang Woensdag 27 mei 1992 DE VLISSINGER One world, één wereld heet de manifestatie die op zaterdag 30 mei steden in heel Europa met elkaar verbindt. In alle Ne derlandse provincies is één stad uitgeroepen tot One World-stad. In Zeeland is dat Vlissingen. De manifestatie wordt gehou den op het Bellamypark. Symbool voor One World is de levensboom. Alle provincies krij gen van de organisatie dan ook een boom in het centrum van hun One World-stad. In Vlissin gen wordt de boom in het Bella mypark geplaatst. Almere Amersfoort Arnhem Assen Den Haag Eindhoven Groningen Haarlem Heerlen Leeuwarden Rotterdam •Vlissingen Zwolle En iedereen die dat wil, kan zijn vredeswens in die boom gaan hangen. De wens moet dan wel verpakt zijn in de vorm van een vogel. Tevens is het mogelijk om nog kaarten in te leveren voor de aktie Werk Samen aan een Schone Wereld. Van 3 tot 15 juni wordt in Rio de Janeiro de UNCED-conferentie gehouden. Dat is een conferen tie van de Verenigde Naties over milieu en ontwikkelingssamen werking. Ook onze regering zal daar vertegenwoordigd zijn. Daarom organiseert het NCO (Nationale Commissie voorlich ting en bewustwording Ontwik kelingssamenwerking) de cam pagne One World in Nederland. Bij het NCO zijn ruim dertig sociaal-maatschappelijke orga nisaties aangesloten. Het symbool van de UNCED conferentie is de "Tree of Life". Daarom heeft de Bredase boom kweker Bert van Leijsen voor el ke provincie een rode beuk in een enorme pot geplaatst. Die beuk komt op 30 mei in het cen trum van de One World-stad te staan. Rondom de boom is een podium waar het publiek kan ge nieten van Latijnsamerikaanse en Afrikaanse muziek en hapjes en drankjes uit die werelddelen. In Vlissingen treden de groepen La Blusa (Zydeco) en Batida (Braziliaanse Jazz) op. Deze aktiviteiten vinden alle plaats tussen 12.00 en 18.00 uur op het Bellamypark. De mani festatie is een onderdeel van de Open Dag Water Recreatie van het V.V.V.- Vlissingen. Op dezelf de dag vieren de cafés Soif en Frapo's bovendien hun vijfjarig bestaan op het Bellamypark met allerlei aktiviteiten. ledereen die dat leuk vindt, is welkom een vogel in de boom te hangen. Je mag zelf weten hoe je hem maakt als hij maar niet zwaarder is dan 1 kilogram en als er maar een touwtje aanzit van ongeveer 2 meter lang. Als je dat makkelijker vindt mag je ook een kartonnen-bouwplaat vogel aanvragen bij de provin ciale coördinator. Die kartonnen vogel kun je schilderen, beplak ken met veertjes, papier, katoen etc. En voor de kleintjes is het zelfs mogelijk om op zaterdag 30 mei bij de boom een vogel te kleuren en op te hangen. Kinderen van jeugdgroepen, sportverenigingen en scholen uit het hele land zijn nu al be^ig met het versieren van vogels. Huismussen, spechten, flamin go's, kolibri's, enzovoort, want in één wereld is iedereen welkom. Op 30 mei zullen alle kinderen van Nederland die vogels naar de levensboom brengen worden aangemoedigd door de twee kinderen die samen met minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking naar Brazilië gaan. De aktie Werk samen aan een Schone Wereld heeft briefkaar ten verspreid die zijn geadres seerd aan de gemeenteraad en de regering. Miljoenen mensen over de hele wereld zullen zo'n kaart insturen. Daarmee laten ze aan politici zien dat ze vóór het milieu zijn en tegen de armoede. Deze kaarten zullen begin juni als bladeren wapperen aan de levensboom in Rio. Op 30 mei is het nog steeds mo gelijk om kaarten in te leveren in de One World-steden. Informatie en kaarten zijn ver- Vorige week werden op het Stadhuisplein twee betaalau tomaten voor parkeertickets geplaatst en in werking ge steld. Het betaald parkeren is nu dus daadwerkelijk van kracht op het Stadhuisplein! Sinds een aantal weken stonden op het plein wel de borden "Be taald parkeren" en "Betaalauto maat" maar kon er niet betaald worden omdat de apparatuur nog niet geplaatst was. Vanaf nu moet er echter betaald worden om te parkeren op het Stad huisplein! Bezoekers van het stadhuis of van de woningen en bedrijven rond het Stadhuisplein kunnen overigens gratis parkeren op het terrein aan de andere zijde van het stadhuis (nabij de Brouwe- naarstraat), op de terreinen aan de Dr. Stavermanstraat of achter de Dr. Gallandatstraat. krijgbaar bij de centra voor ont wikkelingssamenwerking (COS), het informatiecentrum van de grotere gemeenten, de milieu werkgroepen en bij het secreta riaat van Werk Samen aan een Schone Wereld (Postbus 19199, 1000 GD Amsterdam). Om de eenheid van de wereld daadwerkelijk tot stand te bren gen, zijn de One World-steden op 30 mei via een computerlijn met elkaar verbonden. Zo kan ie dereen op elk gewenst moment zien wat er in elke provincie gebeurt. De 'One World Actiedag is pa pierarm. Er worden geen pam fletten uitgedeeld en er zijn geen, of nauwelijks, informa tiestands. De actiedag is ook een dag van weinig woorden. Op het podim zal eenmaal een spreekster in ongeveer 10 minu ten vertellen wat zij van één we reld verwacht. Boomkweker Bert van Leijsen is druk bezig met het in potten plaatsen van de One World bomen. Aan de Nieuwendijk 65-71 wil zich een Mexicaans restaurant vestigen. Burgemeester en wethouders willen hiervoor vergunning verlenen. De vestiging past in het planolo gisch beleid van het gemeente bestuur waarbij restaurants en daghoreca in het gebied van de Nieuwendijk en omgeving aan vaardbaar zijn. Burgemeester en wethouders willen daarom meewerken aan vestiging van het restaurant en hiervoor vrijstelling verlenen van de be palingen in het bestemmings plan (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Tevens zal het restaurant moe ten beschikken over een Hinder- I .jmm (foto: Ruben Oreel) De gemeente heeft een aan vraag ontvangen voor de bouw van een patio-bungalow op het binnenterrein achter de Doornluststraat in Oost-Sou burg. Burgemeester en wet houders willen de gevraagde bouwvergunning verlenen. Het terrein ligt er nu verwaar loosd bij. in het verleden was er voor dit binnenterrein een plan voor de bouw van 18 autoboxen. Deze zouden toen gelijk worden ge bouwd met de woningen aan de Rehobothstraat 4 t/m 14. Dit plan ging toen niet door. De bouw van een woning op het terrein vinden b en w stedebouwkundig beter dan de bouw van veel auto boxen. De welstandscommissie is accoord met de bouw van de woning. Op grond van het geldende bestemmingsplan Oost-Souburg heeft het binnenterrein de be stemming "openbare en bijzon dere doeleinden". De bouw van de woning is op grond van dit plan niet toe gestaan. Om de woning te kunnen bou wen is daarom een wijziging van het bestemmingsplan noodza kelijk. Alle omwonenden hebben vori ge week van de gemeente een brief over het plan gekregen. Zij kunnen schriftelijk reageren vóór 1 juni aanstaande. Het plan en de ingediende reac ties zullen worden behandeld tij dens de openbare vergadering van de vaste commissie van ad vies en bijstand voor ruimtelijke ordening en verkeer op woens dag 10 juni 1992 in het stadhuis (aanvang 19.30 uur) en tijdens de vergadering van de gemeen teraad op donderdag 25 juni 1992 in het stadhuis (aanvang 19.30 uur). De ruim honderd mensen die gebruik maken van de Tafeltje Dekje service, een initiatief van de Stichting Welzijn Oude ren, zullen het een aantal we ken zonder vers gekookte maaltijd moeten stellen. De keuken van "Ter Reede", waar de maaltijden iedere dag be reid worden, wordt verbouwd. In de periode van 9 juni tot 3 au gustus kan er niet gekookt wor den. Maar dat wil niet zeggen dat de maaltijdenservice stopge zet wordt. Alle cliënten zullen gewoon iedere middag een war me maaltijd ontvangen. Net als de bewoners van "Ter Reede" krijgen zij diepvriesmaaltijden, uiteraard verwarmd. Tafeltje Dekje kan in de verbou wingsperiode helaas niet de ser vice bieden die zij normaal gesproken wel biedt. Het is bij voorbeeld niet mogelijk om soep te verstrekken. Wel wordt er re kening gehouden met dieeten en met voorkeuren van mensen. De maaltijden worden in andere verpakking dan normaal aange boden. Dit zogenaamde Tem pex-materiaal moet gewoon wor den ingeleverd. Vorige week ontvingen de be woners van de binnenstad een brief waarin een aantal maatre gelen van de gemeente wer den aangekondigd. De binnen stad wordt afgesloten met paaltjes, zogenoemde "Vlis- singertjes". Hierdoor wordt het voor gemotoriseerd ver keer onmogelijk het vernieuw de kernwinkelgebied in te rijden. Dit betekent dat laden, lossen en het ophalen van huisvuil voor taan aan de achterzijde van de winkelpanden moet gebeuren, hiervoor zijn speciale plaatsen aangewezen. De maatregelen brengen ook een aantal verkeerswijzigingen met zich mee. Dit is noodzakelijk om ervoor te zorgen dat het ver keer goed blijft doorstromen. In de brief werd onder andere aan gekondigd dat de rijrichtingen van het Groenewoud en de Nieuwestraat omgedraaid zou den worden. Dit voornemen is echter tot na der order opgeschort. Wanneer burgemeester en wethouders de twee verkeersmaatregelen in de toekomst alsnog zouden willen uitvoeren, worden alle bewoners via een inspraakprocedure be trokken bij de besluitvorming. In verband met Hemelvaartsdag is d§ inleverdatum van het 'werkbriefje' aan de sectie So ciale Zaken deze maand ver schoven naar vandaag, woens dag 27 mei. De gemeentelijke organisatie is op donderdag 28 en vrijdag 29 mei gesloten. U kunt deze da gen dus niet terecht op het stadhuis. wetvergunning en een lozings vergunning en moet de inrich ting voldoen aan de eisen van de Drank- en horecaverorde- ning, aldus b&w. Ook moeten de kook- en bakdampen minstens 1 meter boven de hoogste daklijn worden afgevoerd. Het restau rant mag van b&w open zijn van 12.00 - 24.00 uur. Alle omwonenden hebben hier over een brief gekregen. Zij kun nen schriftelijk hun mening geven voor 9 juni 1992 aan staande. Aan de hand van de ingekomen reacties zullen b&w een beslis sing nemen. Alle indieners van een reactie ontvangen daarover bericht. (foto: Ruben Oreel) Het vergaderschema voor de commissies van advies en bijstand ziet er voor de komen de week als volgt uit: woensdag 27 mei: - financiën - onderwijs - welzijn, volksgezondheid, cultuur en accomodaties (extra vergadering t.b.v. de behandeling van het plan van aanpak sociale ver nieuwing) - emancipatiecommissie (aan vang 20.00 uur) maandag 1 juni: - algemene bestuurlijke aan gelegenheden Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur, tenzij anders vermeld, in het stadhuis. De bijeen komsten zijn openbaar en be zoekers hebben spreekrecht. De agenda's en bijbehorende stuk ken vindt u in de gemeentelijke informatiehoeken in het stad huis, de bibliotheken van Vlissin gen en oost-Souburg en het wijkcentrum "Open Hof". De sectie Afvalverwijdering komt op donderdag geen huisvuil op halen. De mensen die gewend zijn hun vuilnis op donderdag buiten te zetten moeten dit nu op vrijdag doen. Momenteel bouwt Proverko BV zes twee-onder-een-kap koop woningen aan de Willem van de Veldelaan. Volgens de bouwvergunning mag Prover ko ook zes van deze woningen bouwen in de Simon de Vlie gerlaan. Proverko ziet daar echter van af en wil in de Si mon de Vliegerlaan nu acht premie A koopwoningen en 6 garages bouwen. Om de woningen en garages in de Simon de Vliegerlaan te kun nen bouwen willen burge meester en wethouders aan Proverko een gewijzigde bouw vergunning verlenen. B&w heb ben dit voornemen voorgelegd De gemeente gaat onderzoe ken of het mogelijk is een ge handicaptenbeleid te ontwik kelen. Gehandicaptenorgani saties in Vlissingen zullen daarbij nauw betrokken zijn. Het idee om een dergelijk onder zoek in te stellen, werd eigenlijk al in het plan van aanpak sociale vernieuwing aangekondigd. Het idee werd in het plan opgeno men naar aanleiding van reac ties van de zijde van de gehan dicaptenorganisaties. Zij merk ten op dat een duidelijk gehandi captenbeleid tot nu toe ont breekt in de gemeente Vlis singen. Extra stimulans om nu met het onderzoek te starten is dat per 1 januari 1994 de Wet Voorzienin gen Gehandicapten gaat gel den. Gevolg van deze wet is dat gemeenten meer bevoegdheden krijgen op het gebied van gehan dicaptenbeleid. Op dinsdag 7 juli vindt over dit onderwerp een eerste oriënte rend gesprek plaats. De bestu ren van de "Vlissingse" gehan dicaptenorganisaties, die op de Hoofdlijnennotitie of op het plan van aanpak sociale vernieuwing gereageerd hebben, worden voor dit gesprek rechtstreeks Uit genodigd. Organisaties die niet hebben ge reageerd maar wel aan het ge sprek willen deelnemen moeten dit voor 20 juni laten weten. Informatie en aanmelding: de heer Th. Goossens, projectma nager sociale vernieuwing, 01184 - 87508. aan alle omwonenden en aan de kopers van de twee-onder-een- kap woningen aan de Willem van de Veldelaan. Zij kunnen schriftelijk reageren vóór 10 juni aanstaande. De in dieners van een reactie ontvan gen van de gemeente bericht over de verdere gang van zaken. Voorgevels premie A woningen S. de Vliegerlaan. Vlissingen vierde de bevrijding dit jaar uitbundig. Op 5 mei was de binnenstad in feestelijke sfe ren. Popgroepen, diverse kinder- aktiviteiten, theater, klassieke muziek, het was allemaal aan wezig. Zelf heb ik het festival als heel positief ervaren. Ik vond het een echt 'bevrijdings'feest. Ook mijn collega-collegeleden die het festival bijgewoond hebben wa ren zeer positief. We hopen dan ook dat het festival volgend jaar een vervolg krijgt. Het festival werd georganiseerd door de gemeente na een ver zoek van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Dit comité streeft er naar om in 1995 minimaal in elke provincie één groot Bevrijdings festival te laten plaatsvinden. Met de bevrijdingsfestivals wil het Na tionaal Comité stimuleren dat veel meer jongeren, op een ei gentijdse en bewuste manier, worden betrokken bij de viering van de Bevrijdingsdag. Het kabi net wees op 24 september 1990 de vijfde mei aan als jaarlijks te vieren nationale feestdag. Een bevrijdingsfestival kan met zijn sfeer en cultureel en inhou delijk programma, doelstellingen en aantrekkingskracht de viering van de Bevrijdingsdag, met na me voor jonge mensen nieuw le ven inblazen. En dat is erg be langrijk, want de betrokkenheid van jongeren bij de herdenking moet vergroot worden, leder jaar staat er weer een ander thema centraal. Dit jaar ging het om de grondwetvrijheid van menings uiting'. Volgend jaar gaat het om het grondrecht 'kiesrecht'. Zeker met het oog op de verkiezingen in 1994 (landelijk en lokaal) lijkt mij dat dit thema ook zeer aan zal spreken. Hoewel iedereen er van overtuigd is dat het festival een groot suc ces was, heeft iedere bezoeker ook gemerkt dat het programma niet op schema liep. De opzet was om 24.00 uur te stoppen. Door overmacht kon dit helaas niet waargemaakt worden. Ik vond het jammer dat veel men sen, die speciaal voor het vuur werk waren gekomen, vanwege de vertraging vroegtijdig vertrok ken. Een punt waar we niet al leen meer aandacht aan gaan geven bij een eventueel volgend Bevrijdingsfestival, maar ook bij gelijksoortige festiviteiten. Voorafgaand aan het festival wa ren er allerlei aktiviteiten in Vlis singen in het kader van de herdenking. Op vele scholen in heel Zeeland werd een lespakket van de Anne Frank Stichting in de lessen behandeld. De scho len waren daarover zeer enthou siast. Deze lespakketten werden gesponsord door diverse bedrij ven en organisaties. In buurthui zen werden exposities, discus sie-avonden en dergelijke geor ganiseerd. Ik hoop dat we vol gend jaar deze educatieve kant van het geheel nog meer kunnen belichten. Het is tenslotte niet zo maar een feest. 4 en 5 mei zijn dagen waarop we ons moeten bezinnen op heden en toekomst. Een gelegenheid waarop we stil moeten staan bij de kwetsbaar heid van onze democratische sa menleving. Vorige week vrijdag opende het kinderdagverblijf "Otje" de deu ren van een nieuw onderkomen aan de Bonedijkestraat. Tegelijk met de opening vond er een overleg plaats tussen Wal- cherse gemeenten en werkge vers over kinderopvang. Met subsidies van het rijk willen de gemeenten meer kinderopvang plaatsen realiseren. Dat kan al leen als de werkgevers deze plaatsen ook willen kopen. De belangstelling van de werkgevers leek vorig jaar niet groot, maar de afgelopen maanden zit er een groei in de interesse voor kinder opvang. Naast "Otje" en de halve dagopvang in Westerzicht willen we ook een opvanggelegenheid realiseren in Oost-Souburg. i V v i f 1 r

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5