UIT HET ZAKENHART 'Ik heb m'n buikhorloge nog wel maar dat gebruik ik nooit meer' Asbest GEZINSBEURS EXPO-GOES Nettowinst Koninklijke Schelde gehalveerd Jackies Jeansshop verbouwd en uitgebreid met kindercollectie Kruiswoordraadsel Tijdsbeeld, Domburg en nieuwe haring 28 t/m 31 mei NOTARIS A.J. SAUER UIT VUSS/NGEN OVER HET IMAGO VAN ZUN BEROEP: Mexicaans en Argentijns eten in Nieuw en St. Joosland De notarissen in Nederland willen van het voetstuk af waar zij sinds jaar en dag op staan. Binnen hun or ganisatie zijn zij daarom gestart met een campagne die hen veel dichter bij het publiek moet brengen. Eén van de rechtsgeleerden die aan de weg timmert om dat gezicht te veranderen is mr A.J. Sauer, tien jaar notaris in Vlissingen. Prijswinnaars ballonnenwedstrijd Bos en Duin Afwisselend Concurrentie Nieuw kantoor MILIEU TIP MILIEUWINKEL MIC (Hemelvaartdag t/m zondag) Ruim 100 stands en vele extra's: modeshows, demonstraties, kinderattracties, artiesten en op het buitenterrein cowboys en indianengroep "Wild Bunch" zeelandhallen goes Info: Zeelandhallen 01100-21020 Middelburgse jachthaven heeft betere accomodatie de Faam de Vlissinger UW WEEKBLAD Geldautomaat IMMB Bank toegankelijk voor alle bankpassen IHARTGRONDIG Ad Hanneman Woensdag 27 mei 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 25 Als ouverture tot een notariaat zonder ouderwetse drempels heeft hij zijn kantoor aan de Bad huisstraat in een hedendaags jas je gestoken en uitgebreid. Bij de opening liet hij ter illustratie een kunstenaar veeertien dagen ex poseren. Nog tot en met vrijdag 29 mei toont Annemieke van de Woestijne er aquarellen en schil derijen. Over de inhoud van zijn werk is Sauer duidelijk: „Dat verandert nooit! Per slot van rekening ver kopen we rechtszekerheid; dat is en blijft een officiële zaak die als het ware vraagt om een zekere uitstraling. Maar dat betekent nog niet dat het beeld van een notaris naar buiten toe niet be hoorlijk veranderd en verbeterd kan worden. Wie vroeger aan een notaris dacht zag een wat oudere man, gekleed in een driedelig maatpak en een groot buikhorlo ge met ketting als versiering. Zijn werkruimte was veelal met een donkere houtsoort bekleed en volgestouwd met stoffige, lijvige boekwerken. Dat sombere beeld moet eindelijk maar eens verdwij nen". Volgens Sauer is de herkomst van dat saaie beeld gemakkelijk te verklaren. „Dat waanidee stamt nog uit de tijd dat een no taris tot aan zijn dood in functie bleef; later werd die maximum leeftijd teruggeschroefd tot 70 jaar en is nu, na overleg binnen de Koninklijke Notariële Broeder schap, vastgesteld op 65 jaar". De Broederschap is een soort be langenvereniging waarvan alle De prijsuitreiking van de ballon nenwedstrijd, die Bos en Duin in Oostkapelle hield in het kader van de ingebruikname van een ei gen touringcar, heeft plaatsge vonden op 20 mei. De uitslag was: 1. Andries de Vis ser, 2. Carien de Visser en 3. Ri- anne Louws. De prijswinnaars werden uitgenodigd om met vriendjes en vriendinnetjes een feestje te komen vieren in Bos en Duin. (kandidaat-)notarissen in Neder land lid dienen te zijn en kent een aantal Ringen (districten - red.). Vanuit dat Broederschap werd onlangs dan ook de eerste stap gezet om te komen tot de image verbetering. Zo moet een kandidaat-notaris na zijn voltooi de rechtenstudie drie jaar in func- tie zijn en mag al op minimaal 25-jarige leeftijd solliciteren naar een standplaats. Om wildgroei te voorkomen kent elke Ring, en ge meente, een vastgesteld aantal standplaatsen. Elke benoeming tot notaris geschiedt bovendien door de minister van justitie. Sau er: „Er is dus sprake van een goed gesloten systeem; dat is een goede zaak en moet zo blij ven". De dagelijkse werkzaamheden op een notariskantoor blijken in de praktijk afwisselend. Sauer: „Bij ons gaat er altijd heel veel werk zitten in de voorbereiding en in het nawerk. Het is niet zo dat er alleen maar een handtekening moet worden gezet en klaar is Kees". Het grootste gedeelte van het dagelijks werk heeft betrek king op de zogenaamde trans portakten: de leveringsakten en hypotheken. Daarnaast houdt een notariskan toor zich bijvoorbeeld bezig met het opmaken van testamenten, het afwerken van nalatenschap pen, de oprichting van besloten vennootschappen, het opstellen van verenigingsstatuten en sinds 1 januari 1992 ook met de verde ling van onroerende goederen bij echtscheidingen. „In dat laatste geval moet je je als notaris altijd neutraal opstellen en luisteren naar de dingen die de mensen proberen te zeggen. Je voelt je soms echter wel eens een klein beetje een maatschappelijk wer ker", stelt Sauer die er echter di rect aan toevoegt dat er nooit sprake is van taferelen zoals die zich in soap-series voordoen. Een bijkomstigheid van het notaris- werk in een havenstad is het op stellen van zogenaamde scheepsverklaringen. Dat zijn no tariële akten waarin een kapitein vast laat leggen dat zijn lading tij dens de zeereis buiten zijn schuld schade kan hebben opgelopen en waarmee hij een aansprakelijk heidstelling kan voorkomen. Sau- Notaris A.J. Sauer: „Geen driedelig maatpak met een buikhorloge maar een modern bedrijf... FOTO ANDA VAN RIET land toch maar besloten om het adverteren tot een minimum te beperken". er stelt per jaar zo'n honderd van die verklaringen op. Maar ook het notariaat kent zo zijn eigen zorgen. Een daarvan is de concurrentiestrijd die gevoerd wordt met de advocatuur en de accountancy met name met be trekking tot het geven van advie zen. Sauer kent dat uit eigen ervaring: „De mensen zijn vaak bang dat bij het inschakelen van een notaris er altijd een panklaar advies uit de bus komt waaraan niets meer valt bij te schaven. En niets is minder waar want bij elke situatie met alle daaraan gekop pelde haken en ogen kun je altijd verschillende kanten op. We pro beren altijd in goed overleg met de klant tot de voor hem meest geschikte oplossing te komen". Sauer betreurt het dan ook erg dat in een aantal gevallen de no taris er uiteindelijk veel te laat aan te pas moet komen om de zaken alsnog recht te breien: „Het is dan ook wenselijk dat de klant meer en nauwer contact met zijn notaris onderhoudt om de variëteit van het gebodene zo groot mogelijk te kunnen laten zijn". Sinds 1 oktober 1990 is het dan ook toegestaan dat een notaris reclame maakt voor zijn diensten. In Zeeland was notaris Sauer de eerste die daarvan in de regionale pers gebruik maakte: „Dat baar de zeker in het begin nogal wat opzien. Maar uiteindelijk hebben Na een aanzienlijke periode van verbouwing en uitbreiding werd twee weken geleden het ver nieuwde kantoorpand van Sauer in gebruik genomen: „In de oude situatie zaten we in feite op el- kaars lip omdat de beschikbare ruimte bij lange na niet voldoen de was". De standaardbezetting van het notariskantoor bestaat uit tien fulltime en twee parttime krachten en samen met de invoe ring van geavanceerde computer systemen en andere moderne kantoorapparatuur werd de werk situatie onhoudbaar. Sauer: „We hebben het werkoppervlak door een forse uitbreiding verdubbeld en de hele zaak is drastisch ge moderniseerd". In het nieuwe beeld van 'de nota ris' past ook het feit dat notaris Sauer naar aanleiding van de ver bouwing een tentoonstelling in zijn kantoor houdt. Tot en met 29 mei exposeert de Vlissingse kunstenares Annemieke van de Woestijne er een aantal van haar aquarellen en schilderijen, die tij dens kantooruren te bezichtigen zijn. En Sauer oogste succes met zijn idee: „Je helpt er de mensen niet alleen van een stukje drem pelvrees voor een notariskantoor mee af maar geeft de wachtende cliëntele ook de mogelijkheid om die wachttijd aangenamer door te brengen. Het geheel slaat mensen ook wel eens wat ver baasd omdat ze zoiets niet in een notariskantoor verwachten. Ge zien het succes ben ik echter vast van plan om vaker dergelijke exposities te houden. Want dat moet in een modern bedrijf mo gelijk zijn". Wat moet ik met asbest in mijn huis? Asbestvezels kun nen toch kankerverwekkend zijn? ANTWOORD: Wanneer asbestvezels niet vrij kunnen komen, kan as best niet zoveel kwaad. Dat is te bereiken door het te schilderen (in dit geval geen verf op waterbasis) of af te timmeren. Daarbij oppassen, dat er geen spijkers door het asbest gaan. Wanneer het er toch uitmoet (bijv. bij een ver bouwing), dan moet dit door een gekwalificeerd aanne mingsbedrijf gebeuren. Adressen zijn in de Milieu- Winkel bekend. Twijfelt u of u asbest in huis hebt, dan moet u er een specialist bijhalen. Eventueel (bij zeil bijv.) kunt u een monster, mits goed ver pakt, opsturen naar de Ar beidsinspectie Breda, Vis marktstraat 28 4811 WE Breda. Stichting MICMEC- Walcheren Reigerstraat 2 (bij "Lange Jan") 4331 BA Middelburg (01180 - 33419) Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 13.30-17.00 uur zaterdag 11.00-15.00 uur we als notarissen in de Ring Zee- goed aan, al reageren sommige Openingstijden: 28 en 29 mei: 12 00 - 22.00 uur 30 en 31 mei: 11.00 - 18.00 uur Entree: volwassenen f 7,50 65+ en kinderen 6-12 jaar f 3,75 I Knip deze advertentie uit voor een korting voor 1 persoon van f 2,50 op de entree van f 7,50 Mede-eigenaar M.R.I. Kandil is één van de koks van Amigo, i In Nieuw- en St. Joosland heeft onlangs een nieuw restaurant haar deuren geopend. Midden in het dorp, aan de Veerstraat 4, vestigde zich het Zuid- Amerikaanse restaurant Amigo's. Het restaurant is gevestigd in een voormalig snookercafé en is na een verbouwing van een half jaar in bedrijf. Het restaurant heeft een aanzienlijk vloeroppervlak, maar de grootte maakt het er be paald niet minder gezellig op. Zo dra je binnenkomt zie je de open keuken waar twee koks de Mexi caanse tortilla's klaarmaken en de enorme Argentijnse steaks grillen. „Op echte houtskool", verzekert één van de eigenaren, de Vlissinger Ad Weug. En om het restaurant een Zuid- Amerikaans accent te geven heeft Ad Weug samen met zijn partners, E. en A. El Sayed en M. Kandil, bakstenen poortjes in het restaurant gemetseld. Voor de verdere aankleding moesten zij zelf op zoek gaan want een groothandel in Mexicaanse attri buten is er niet in Nederland. De menukaart van Amigo's is uit gebreid en toont geen overdreven hoge prijzen. Naast de bekende Mexicaanse tortilla's serveert Ad Weug ook chili con carne en de befaamde Argentijnse biefstuk ken. „Wat er uit onze keuken komt moet voor iedereen lekker zijn. Daarom serveren we de ge rechten ook niet al te gekruid. We willen niet dat de mensen bij ons om water moeten schreeuwen. Maar de hete Taco-saus staat ui teraard wel op tafel." Ad Weug hoopt dat de mensen uit Nieuw en St. Joosland en van daarbui ten zijn restaurant weten te vin den. „Als ik een leuk restaurantje buiten Vlissingen weet, dan rijd ik daarheen want voor een gezellig avondje uit heb ik dat wel over. We mik ken daarom vooral op het Wal- cherse publiek, want bij ons kan iedereen een heerlijk avondje Mexicaans of Argentijns eten", vindt Ad Weug. Het restaurant is dagelijks geopend van 17.00 uur tot 23.00 uur. Uit het jaarverslag over 1991 van de Koninklijke Schelde Groep bv blijkt dat de nettowinst over 1991 met ruim de helft is ge daald ten opzichte van 1990 tot 7 miljoen gulden. Deze teruggang schrijft het be drijf voornamelijk toe aan het niet doorgaan van de bouw van de derde eenheid van de elektrici teitscentrale op de Maasvlakte. Op korte termijn is de werkbezet- ting voor Schelde Scheeps- nieuwbouw verzekerd. Over enkele jaren treedt echter een sterke teruggang op in de vraag naar marinebouwcapaciteit. Ver wacht wordt dat deze teruggang van tijdelijke aard is. De activiteiten in de procesin dustrie zullen de komende jaren een toenemend aandeel vormen van de totale groepsactiviteiten. Schelde Ketelbouw zal zich in versneld tempo moeten gaan aanpassen aan de gewijzigde marktomstandigheden voor elek triciteitsopwekking. Het bedrijf verwacht voor 1992, onder voorbehoud van onvoorzie ne omstandigheden, een positief resultaat. De plezierjachten die aanmeren in de Middelburgse jachthaven kunnen dit seizoen rekenen op een grotere en beter verzorgde toilet- en douche accommodatie. Vrijwilligers van de watersport vereniging De Arne hebben de handen flink uit de mouwen gestoken en in drie maanden tijd de hele zaak verbouwd. „Een hu zarenstukje", vindt voorzitter Jan van As. Per jaar gooien zo'n 5000 jachten hun trossen uit in de Middelburg se jachthaven. Die schepen wor den bemand door zo'n 19.000 opvarenden die zich moesten verdringen in de veel te kleine toilet- en wasaccommodatie van de watersportvereniging. Maar ondanks dat de jachthaven vol gens Van As het visitekaartje is van de Zeeuwse hoofdstad vond de gemeente geen geld voor een verbouwing. Het potje voor de subsidie was leeg. „We hebben toen de hand in eigen boezem moeten steken". Samen met een aannemer hebben een aantal vrij willigers van De Arne, onder tijdsdruk want het zomerseizoen stond al voor de deur, alle zeilen bijgezet. In drie maanden tijd was het karwei geklaard. De accom modatie die ongeveer twee keer zo groot is geworden heeft nu acht douches, elf toiletten, tien wasgelegenheden en enkele was- en drooogmachines. De voorzitter van de Arne, Zeelands grootste watersportvereniging met 1500 leden, vindt het nog aan de krappe kant, maar dat is stof voor het volgende seizoen. Met de aankoop van een pak- huisje achter zijn winkelpand in de Middelburgse Sint Jansstraat 32 werd Jaap van der Hiele in staat gesteld om de verkoop ruimte van zijn Jackies Jeans shop bijna te verdubbelen. Zo kwam er ruimte genoeg om naast de bestaande collectie van jeans en daarbij passende vrije- tijdskleding ook een collectie kin derkleding aan het assortiment toe te voegen. De feestelijke her opening vond afgelopen donder dag plaats in aanwezigheid van het Wrangier Promotieteam. „De verbouwing heeft meer dan een half jaar geduurd", vertelt Jaap van der Hiele die samen met zijn vrouw Els eigenaar is van de winkel: „Omdat het pak- Els en Jaap van der Hiele Jeansshop. huisje een beschermd monument is dat gedeeltelijk nog uit 1700 stamt, waren wij aan bepaalde voorschriften gebonden. Aan de buitenkant mocht niets veran derd worden. Binnen sluit het echter prachtig aan bij het eerste in de kinderhoek van Jackies gedeelte van de winkel. Daardoor werd de opzet veel ruimer en kwam er genoeg plaats voor een hoek met kinderkleding, die bestaat uit jeans, jackjes en blou ses. Groot en klein kan voortaan in mijn zaak terecht". Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers een gezegde. 43-18-61 -26 72-4 10-68-31 -64-77 22-2-46-61 -1 HORIZONTAAL: 1 woord achteraf; 7 bloemruiker; 13 herkauwend dier; 14 ten aanzien van; 16 muziekinstrument; 17 toespraak; 18 vrijstaand woonhuis; 20 as; 21 voorzetsel; 22 maand; 24 landbouw werktuig; 26 getroffen; 28 wending; 31 dieregeluid; 33 den lezer heil; 34 hoofddeksel; 36 muzieknoot; 37 pers. vnw.; 38 weekdier; 40 stof; 42 Europeaan; 44 bladplant; 45 deel v.e. boom; 46 vloeistof; 47 scherp geslepen staal; 48 wijkplaats; 50 fluitspeler; 52 inw. orgaan; 53 overblijfsel; 54 bolgewas; 56 vr. titel; 57 uitroep; 58 lidwoord; 59 pantoffel; 61 verdikking v.d. opperhuid; 63 per procuratie; 64 ge reedschap; 67 hoewel; 69 deel v.e. revolver; 71 te gener tijd; 72 telwoord; 74 garagepad; 76 oude lap; 77 jachttrofee; 78 soort hond; 79 pl. in Gelderland. VERTIKAAL: 1 gevangenis; 2 st. in Duitsland; 3 opsporingsmiddel; 4 pl. o.d. Veluwe; 5 dat is; 6 vredespijp; 8 voorzetsel; 9 vordering; 10 hoofddeksel; 11 onvergelijkelijk; 12 doortochtgeld; 14 metaal; 15 dessert; 18 beroep; 19 woonschip; 22 kledingstuk; 23 Europeaan; 25 verkeerde daad; 27 zwemvogel; 29 telwoord; 30 beterschap; 32 niets uitgezonderd; 34 opeengepakt drijfijs; 35 roofdier; 37 mannetjes eend; 39 bloeiwijze; 40 vruchtennat; 41 grappenmaker; 43 groot moeder; 49 vaas; 51 vuurwapen; 52 hardheid v.d. grond; 55 split- singsprodukt; 57 tuinhaag; 59 trede; 60 niet grof; 61 boomloot; 62 voedingsgewas; 63 priester; 65 klomp planten; 66 houding; 68 mu ziekinstrument; 69 niet vast; 70 zaadkern; 72 scheepsvloer; 73 boom; 75 voorzetsel; 77 pers. vnw. Uplossing Puzzel week 27 HORIZONTAAL: 1 harpoenschieter; 13 os; 14 Peru; 15 eend; 16 L.O.; 17 rat; 18 lek; 19 ge; 21 bof; 23 tel; 35 km; 26 aldus; 28 alk; 30 linie; 32 Abel; 33 braam; 35 twee; 36 re; 37 leuk; 39 mare; 41 m.n.; 42 ader; 43 turf; 44 Sr.; 46 Oder; 48 Lima; 49 d.d.; 51 Linz; 53 tijdig; 55 tree; 57 onnet: 59 mud; 60 moker; 61 w.g.; 62 rak; 64 aar; 65 Lt.; 66 neb; 68 spa: 69 as; 71 stro; 72 lint; 74 be; 75 kersenbrandewijn. VERTICAAL: 1 Hongaar; 2 as; 3 p.p.; 4 oeros; 5 eraf; 6 nut; 7 cel; 8 heet; 9 inkel; 10 e.d.; 11 el; 12 Roemeen; 20 Elbe; 21 bulldozer; 22 vla; 24 literator; 25 kiem; 27 de; 28 ark; 29 kam; 31 N.W.; 33 buret; 34 matig; 38 eed; 40 rum; 44 Slowaak; 45 ring; 47 rijm; 48 lid; 49 deel; 50 dertien; 52 N.N.; 54 dun; 56 R.K.; 58 tante; 60maand; 63 kern; 64 apin; 67 bob; 68 sla; 70 Se; 71 s.s.; 73 te; 74 bij. WINWOORD: HELEOCHARIS Sinds 15 april kunnen alle bezit ters van bankpassen, Eurocheque-passen en Giromaat- passen, die voorzien zijn van een pincode, geld opnemen bij de NMB-geldautomaten. Met name het feit dat nu ook gi romaatpashouders van de Post bank terecht kunnen bij de NMB Bank betekent volgens deze bankinstelling een doorbraak op technologisch gebied, want deze bank is nu de enige bank in Ne derland waarvan de geldautoma ten toegankelijk zijn voor houders van passen van alle Nederlandse banken. Ik vraag me wel eens af wat tijdsbeelden zijn. Oké. Letterlijk kun je het zichtbare beelden van deze tijd noemen - vormen van auto's, modekleding (tot zelfs het ondergoed), (waar vind je nog zo'n warm interlokje), muziek, literatuur, kunst - maar lopen denkbeelden parallel met wat we zien? Zondag reed ik in mijn eentje naar Domburg om er een terrasje te pikken. Er was nog maar plaats aan een tafel waar twee - buitenlandse, zoals al snel bleek - wonderschone dames zaten. Hoewel het niet mijn gewoonte is om meteen te proberen in druk te maken trokken ze me zodanig aan dat ik meteen over Das Wetter begon. De dames bleken over meer te beschikken dan een aantrekkelijk uiterlijk en voordat ik het wist spraken we over tijdsbeelden. Onder andere het verschil tussen moder ne en ouderwetse mannen kwam aan bod. Eerlijk. Ik had daar nog nooit over nagedacht en het leven kreeg onder de parasol meer kleur dan het de laatste weken had gehad, sinds mijn vrouw - om op adem te komen, meer wil ik er niet over kwijt - een tijdje bij haar moeder logeert. De ene was nadrukkelijk voor de ouderwetse man. Niet de man die zich uitslooft en alles voor de vrouw doet. „Bij het stofzui gen maakt'ie toch alles kapot", zei ze vastberaden. De ander had niet zoveel voorkeur. Modern of ouderwets, als hij maar tijd en aandacht had voor haar. Hoe? Dat maakte niet zo gek veel uit. Hoezo nu dat tijdsbeeld? De dames waren modern gekleed en straalden zelfverzekerd hun vrouwelijkheid uit. Vrouwen van nu dus. In een dergelijke outfit verwacht ik vrouwen die het wel weten, geen man no dig hebben en alleen een beroep doen op de andere sexe als de tijd rijp is. Typisch trouwens dat ik juist in Domburg op die twee dames stootte. Domburg worstelt met z'n tijdsbeeld, vind ik, en het staat als Nehalennia op de duinboulevard dat elke plaats met een opzienbarende historie moeite heeft om van vel te verwis selen, de nieuwe tijd aan te meten dus. Domburg worstelt met het tijdsbeeld, net als ik. En ik kom er vaak. Misschien wel te vaak, want vorige week vrijdag betaalde ik drie gulden per nieuwe haring in het plaatselijke viszaakje. Per vijftien stuks kreeg ik geen cent korting. Ik had te weinig geld bij me, dus beperkte ik mijn gulheid voor vrienden die bij me thuis op het terras zouden komen tot twaalf. Jammer. Voor drie gulden zo op, een kwartje tot vijftig cent meer dan in andere plaatsen die dag. Tijdsbeeld. Volgens mij bestaat het niet. Ik blijf maar bij Zola die ook ooit gelaten vaststelde dat de geschiedenis zich steeds herhaalt. Precies. Dat is het tijdsbeeld. Een spiegel waarin je niet nu maar vroeger ziet. Steeds weer, repeterend als de herhaling van een kei van een doelpunt bij een voetbal wedstrijd. Niks aan de hand dus. Geen moderne of ouderwetse mannen maar mannen. En voor de haring vroegen ze gewoon teveel. Wat lekker is kost kennelijk altijd te veel.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 25