Voorontwerpen Statenvergadering Moluks muziekfestival in Jongerencentrum De Piek Rammekens- schor wov Provinciehuis dicht Honderd oude auto's nemen deel aan 16e Oldtimersrit Walcheren 14-jarige Diane van Belzen in eindronde verkiezing Miss Clouseau Benelux Open Atelier Route 1993 op zoek naar Walcherse kunstenaars Ï25JAAR VOOR MENSEN DOORMENSEN Draaiorgels in Middelburg in kader van actiedag Volle agenda voor Moluks Elftal OMM ISSI b] S Vrijdag 5 juni vergaderen provinciale staten. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar en is de publieke tribune in de staten zaal vrij toegankelijk. ^Neeltje Jans Drie dagen wandelen in Zeeland Afscheid van dr. als commissaris Zeilwedstrijden op Oosterschelde C. Boertien der Koningin Nederlands kampioenschap 4-taktmotoren en quads in Vlissingen GIRO 6868 Kwaliteit GASTOPTREDEN VAN A NR ONE Woensdag 27 mei 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER 17 I EUWS Inlaag Heerenkeet, Schouwen De voorontwerpen van het beheersplan Noord-Zeeland '93, het be grenzingenplan Noord-Zeeland en het begrenzingenplan Walcheren zijn 1 juni gereed. Tot 13 juli 1992 kunnen schriftelijke reacties en be zwaren worden gestuurd naar het college van gedeputeerde staten, postbus 6001,4330 LA in Middelburg. Als het beheersplan Noord- Zeeland '93 in werking treedt kunnen per 1 april 1993 de be heersplannen "Schouwen- Duiveland", Tholen en Sint Phi- lipsland", Vroongronden" en "Noord-Zeeland" worden inge trokken. De begrenzingenplan nen hebben te maken met natuurontwikkelingsprojecten zoals die worden bepleit in het Na tuurbeleidsplan. Behalve in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, liggen de plannen ter in zage in de gemeentehuizen van de gemeenten Westerschouwen, Brouwershaven, Zierikzee, Duive- land, Bruinisse, Tholen, Sint Phi- lipsland (Noord-Zeeland), Middelburg, Domburg, Marieker- ke, Valkenisse, Veere, en Westka- pelle (Walcheren). De plannen voor Noord-Zeeland kunnen ook Gedeputeerde staten hebben de ontwerpstreekplanaf wijking Rammekensschor vastgesteld. Tot en met 9 juli ligt het ontwerp ter inzage. Een ieder kan tot en met deze datum schriftelijk be zwaren indienen tegen de ontwerp-streekplanafwijking. De bezwaarschriften moeten worden gestuurd naar het colle ge van gedeputeerde staten, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. De ontwerp-streekplanafwijking ligt ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, in het gemeente huis van de gemeente Vlissingen, Stadhuisplein 2 in Vlissingen en in alle openbare bibliotheken in de provincie Zeeland. Exemplaren van het ontwerp zijn te krijgen bij het informatiecen trum van de provincie, telefoon 01180-31400. m bekeken worden bij de water schappen Schouwen-Duiveland en Tholen, het plan Walcheren bij het waterschap Walcheren. Belangstellenden kunnen zich verder laten informeren tijdens zes voorlichtingsbijeenkomsten. 1 Juni, 14.00 uur, dorpshuis "t Zuudende" in Kerkwerve; 2 juni, 20.00 uur, "'t Huis van Nassau" in Zierikzee; 3juni, 14.00 uur, café Tolrustin Poortvliet; 3 juni, 20.00 uur, "Hof van Holland" inTholen; 4juni, 14.00uur, "Schuttershof" in Domburg; 4 juni, 20.00 uur, "De Zandput" in Serooskerke (W). De voorontwerpen en informatie over de plannen zijn te krijgen bij de Directie Beheer Landbouw gronden, Westsingel 58 in Goes, tel. 01100-37241. H De commissie basis- en eerste lijnsgezondheidszorg van de pro vinciale raad voor de volks gezondheid vergadert dinsdag 2 juni. Aan de orde komen het pré advies over de vroegopsporing van borstkanker, de deskundig heidsbevordering geriatrie in de eerste lijn en de kwaliteitswet zorginstellingen. De vergadering is openbaar, be gint om 19.30 uur met spreek recht voor het publiek en wordt gehouden in het gebouw Magno lia, Magnolia 3 in Goes. hi De vergadering van provinciale staten, vrijdag 5 juni, begint om 10.00 uur met de behandeling van een aantal brieven die gericht zijn aan de de staten. De Vereniging voor Kunstvrijheid uit Middelburg is het er niet mee eens zijn dat de Zeeuwse Culture le Raad geen lijst wil geven van kunstenaars die door de Zeeuwse Culturele Raad niet zijn geplaatst op de adressenlijst van de Zeeuw se Beeldende Kunstenaars. Gs maken duidelijk dat de provincie inhoudelijk geen bemoeienis heeft met de Culturele Raad en dat de weigering van de Raad geen beschikking is waartegen op grond van de wet bezwaar kan worden aangetekend. Onder meer de Dorpsraad Bors- sele heeft een brief gestuurd over een bezwaarschrift over de ontwerp-streekplan-uitwerking Westerschelde Oeververbin ding. Het dagelijks provincie bestuur stelt voor de brief nu nog niet te beantwoorden maar dat te doen tegelijk met de behandeling van de bezwaarschriften op de streekplanuitwerking. Aan de beantwoording van de zestig be zwaarschriften wordt op dit mo ment gewerkt en 12 juni komt alles aan de orde in de staten commissie voor ruimtelijke orde ning. Na de behandeling van onder meer deze brieven wordt provin ciale staten gevraagd besluiten te nemen over een aantal voorstel len van het dagelijks provincie bestuur. De NV Delta Nutsbedrijven heeft zijn jaarrekening over 1991 inge diend. Dit jaar is voor de eerste keer de Zeeuwse Kabeltelevisie Maatschappij geconsolideerd in Praten over Neeltje Jans de rekening. Het is ook het eerste volledige jaar na de fusie tussen het energiebedrijf en de water maatschappij. GS zeggen dat met de op het eerste oog sterke ver- mogenspostie van de Deltabedrij- ven voorzichtig moet worden omgesprongen. Internationale ontwikkelingen en toenemende milieu-eisen maken dat de be drijfsrisico's toenemen. De staten wordt gevraagd in te stemmen met de jaarrekening. De staten wordt gevraagd in te stemmen met een procedure af te wijken van het streekplan. De gemeente Arnemuiden wil bij Oranjeplaat een verblijfsrecrea- tieve ontwikkeling mogelijk ma ken. Dat kan volgens het streekplan. Het probleem is dat de gemeente Arnemuiden de ver blijfsrecreatie in gang wil zetten in In het licht van de financiële posi tie van de vennootschap stelt het dagelijks provinciebestuur voor nu nog geen besluiten te nemen over de toekomstige positie van de beheersmaatschappij en daar eind augustus op terug te komen. De arbeidsomstandighedenwet eist van de werkgever dat de zorg voor veiligheid, gezondheid en welzijn van de werknemers struc tureel aandacht krijgt. GS stellen voor, voor aktiviteiten in dit kader f 2 5.000,-uit te trekken. Euregio Scheldemond is de naam van het samenwerkingsverband tussen de provincie Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen. De staten wordt gevraagd f 560.000,- be schikbaar te stellen aan dit sa menwerkingsverband en accoord te gaan met een aantal uit te voe ren projecten en de bestuurlijke procedures die gevolgd moeten worden. Het is de bedoeling een gedeelte van de Daniëlsweg in Kapelle te onttrekken aan het openbaar ver keer. Voor het verkeer is dit weg gedeelte niet meer van betekenis en de Delta Nutsbedrijven hebben het gebied nodig voor de bouw van de industriewaterzuivering "De Wranghe". de buurt van het vliegveld en dat het streekplan, in aanvulling op de wet op de geluidhinder, zegt dat voor verblijfsrecreatie dezelfde geluidnormen gelden als voor permanente woningen. Vliegveld en verblijfsrecreatie zijn op grond van het streekplan niet verenig baar. GS stellen voor een proce dure te beginnen om de verblijfsrecreatie niet langer als geluidgevoelig aan te merken. De jaarstukken 1991 van de NV Neeltje Jans worden ter goed keuring aan de staten voorge legd. GS stellen vast dat de financiële mogelijkheden van de NV beperkt zijn en dat op korte termijn maatregelen genomen moeten worden. GS vragen de staten toestem ming de internationale markt af te tasten naar de bereidheid van het bedrijfsleven geld te stoppen in de financiering en exploitatie van de WOV. Ook wordt voor gesteld de exploitatie van de WOV vast te stellen op vier mil joen gulden jaarlijks volgens het prijspeil van 1 januari 1989. "De Zeeuwse landbouw in nieu we banen" is de naam van de pro vinciale landbouwnota die door de staten kan worden vast gesteld. De gezamenlijke provincies willen voor de inrichting van het nieuwe Tweede Kamergebouw een beel tenis van de koningin laten ma ken. Het kunstwerk wordt gemaakt door Auke de Vries en gs Donderdag 28 mei. Hemelvaart en vrijdag 29 mei, de dag tussen Hemelvaart en het weekend, zijn het provinciehuis en de gebou wen van de verschillend^ provin ciale diensten gesloten. De ambtenaren van de verschil lende directies van de provincie hebben vrijaf gekregen van hun werkgever. Maandag 1 juni gaan de provinciale kantoren weer open. h stellen voor dat Zeeland twaalf duizend gulden bijdraagt. De ge zamenlijke provincies willen eveneens het perscentrum Nieuwspoort gaan sponsoren. Voor Zeeland betekent dat een bij drage van zevenduizend gulden. Voor de jaarlijkse uitreiking van de Four Freedom Awards, het ene jaar in New York, het andere, dit jaar, in Middelburg stond f 100.000,- op de begroting. Door bijdragen van het bedrijfsle ven kan deze post met veertig duizend gulden verminderd worden. De bestuurscommissie voor cul turele zaken van de gemeente Middelburg is tot en met de Raad van State met de provincie in de slag geweest over een subsidie bedrag: f 25.000,- of f 17.941.-. De Raad van State heeft de besluiten van het dagelijks provin ciebestuur vernietigd omdat gs niet was gemachtigd door provin ciale staten. De staten mogen nu alsnog knopen doorhakken. JrMrV. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Zaterdag 13 juni wordt om 9 uur op het Baskensburgplein in Vlissin gen het startsein gegeven voor de Walcherenrit voor Oldtimers. De or ganisatie van deze jaarlijkse happening is al voor het zestiende jaar in handen van het Vlissings Aktiviteiten Fonds. Het aantal deelnemers aan de tocht bedraagt, evenals voor gaande jaren, maximaal honderd. De auto's en motoren moeten van het bouwjaar 1962 of eerder zijn om aan de rit te mogen deel nemen. De deelnemers zijn af komstig uit Nederland en België. Ook dit jaar zijn in ieder geval de oude Magirus brandweerwagen van Middelburg en de oude Vlis- singse brandweerwagen van de partij. De deelnemers aan de rit stoppen onderweg op verschillende plaat sen: in Middelburg om ca. 10 uur op de Lange Delft en aan de westzijde van de Markt, in Kam perland om ca. 12.45 uur bij het Recreatiecentrum De Schots man, in Westkapelle om ca. 15.15 uur op de Markt en in de Zuid straat en in Zoutelande om ca. 16 uur op de wandelpromenade. De tocht over Walcheren wordt be geleid door de rijkspolitie en voor alle zekerheid rijden ook de EH BO, een oprijwagen/bezemwagen en leden van de Zeeuwse Motor club Electron mee. De Oldtimers- rit volgt de volgende route: Vlissingen, Souburg, Veere, Ga- pinge, Serooskerke, Vrouwenpol der, Oostkapelle, Domburg, Aagtekerke, Biggekerke, Koude- kerke en Vlissingen. Ook voor de 16e Oldtimersrit Walcheren wordt ruimschoots publieke belangstelling verwacht. Diane samen op de foto met haar idool Coen Wouters. De 14-jarige Diane van Belzen nam op 5 mei deel aan de Miss Clouseau Benelux-verkiezingen 1992 in het Belgische Hasselt, die werden gehouden door de fanclub van Clouseau. Hoewel Diane er geen eervolle plaats behaalde heeft ze toch erg veel plezier beleefd aan deze ge beurtenis. De eerste selectie ge schiedde aan de hand van ingestuurde foto's; vijftig meisjes werden vervolgens uitgenodigd om in Eindhoven mee te doen aan de tweede selectie door het modellenbureau Cachet. Diane behoorde toen tot de twaalf ge lukkigen die naar Hasselt moch ten afreizen. Eén van de onderdelen van het programma van de verkiezingen was het lo pen van een modeshow en het In het kader van de landelijke ac tiedag van de Leon Warnies Stichting tot behoud van draaior- gelfolklore in Nederland zullen in Middelburg op zaterdag 30 mei in Middelburg twee draaiorgels te beluisteren zijn. Het draaiorgel De Twee Muske tiers van de Middelburgse orgel man André de Boer, dat na jaren verblijf in Amsterdam naar de Zeeuwse hoofdstad werd terug gehaald en door De Boer geheel wordt gerestaureerd, zal zijn vro lijke klanken laten horen samen met het kleine draaiorgel Lilliput ter van de familie Gouweloos. De opbrengst van deze actiedag zal ten goede komen aan het werk van de stichting; in geheel Neder land zullen die dag ruim 120 draaiorgeleigenaren en exploitanten aan de actie deelnemen. De Zeeuwse Wandelsport Bond en de Kring West- Brabant/Zeeland van de KNBLO houden van 28 tot 30 mei de Drie Zeeuwse Wandel- dagen. De uitgestippelde routes voe ren de deelnemers door heel Zuid-Beveland en zijn varië rend in afstand: 15, 30, 40 en 50 km per dag. Elke dag wordt gestart in Goes. Men kan zich aanmelden bij O. Smolenaers-Gelderland, Schubertstraat 3, 4536 AR Terneuzen, 01150-12820. Tijdens een bijzondere zitting van provinciale staten op vrijdag 26 juni om 14.30 uur wordt afscheid genomen van dr. C. Boertien als commissaris van de koningin in Zeeland. Vrijdag 29 en zaterdag 30 mei houdt Zeilvloot De Zeeuwse Stromen voor de achtste maal de Oosterschelderace voor traditio nele zeilschepen. Het vertrek vindt op beide dagen plaats vanuit de haven van Zierik zee; de wedstrijdbaan ligt op vrij dag ten westen van de Zeelandbrug en op zaterdag ten oosten van de brug. Belangstel lenden kunnen op zaterdag 30 mei vanaf de rondvaartboot Stad Zierikzee de wedstrijden volgen; het schip vertrekt om 12 uur uit de haven van Zierikzee. Inlichtin gen 01110-15830. Aansluitend wordt Boertien in het statenzaalcomplex van 16 tot 18.30 uur een openbare receptie aangeboden. Het personeel van de provincie wordt op maandag 29 juni in staat gesteld om af scheid te nemen tijdens een re ceptie van 16 tot 17.30 uur, eveneens in het statenzaal complex. presenteren van eigen creaties. Diane voelt zich erg aangetrok ken tot het showgebeuren. Niet voor niets volgt zij aan De Wellin- ge onderwijs aan de afdeling Ui terlijke Verzorging. De Motor Sport Vereniging De Uitlaat in Vlissingen houdt don derdag 30 mei op het Sloehaven- circuit in Vlissingen-Oost wedstrijden in het kader van de Nederlandse kampioenschappen voor 4-taktmotoren en quads. De Uitlaat mag de wedstrijden organiseren in het kader van het 25-jarig bestaan van de vereni ging. De ochtendtrainingen be ginnen om 10 uur; de eerste start wordt omstreeks 13 uur ver wacht. Met de wedstrijden voor de quads heeft De Uitlaat een Zeeuwse primeur in huis ge haald. In het bijprogramma ko men nationale rijders in de 250cc klasse en de zijspanklasse aan de start. Onder hen bevinden zich een groot aantal Zeeuwen. De zijspanklasse vormt een onderdeel van de wedstrijden op het Sloehavencircuit. De tijd dat kunstenaars zich opsloten in hun atelier en zich al leen vertoonden in donkere brui ne cafés is voorbij. De kunstenaar moet tegenwoordig de boer op om zijn werk onder de aandacht van het publiek te bren gen. En dat zie je ook. Zodra je een bank binnenloopt, of een openbaar gebouw, zoals een zie kenhuis of bibliotheek, word je geconfronteerd met kunst. Maar ook het publiek heeft meer oog gekregen voor kunst. De musea trekken volle zalen. En op het moment dat het programma 'Tussen kunst en kitsch' ergens in den lande wordt opgenomen, staan de mensen buiten in rijen te wachten om te zien of er niet een meesterwerkje van Rem brandt tussen al die kitsch zit. Deze belangstelling heeft vorig jaar geleid tot het organiseren van een open atelier route langs Middelburgse kunstenaars. De open atelier route door Mid delburg was een groot succes, ledereen die geïnteresseerd is in kunst èn in waar die kunst ge maakt wordt, kon de route vol gen waaraan diverse ateliers van Middelburgse kunstenaars lagen. De kunstenaars hadden hun ate lier open gesteld voor het pu- bliek. Dit initiatief leidde tot een vruchtbare uitwisseling van ideeën tussen de kunstenaar en zijn of haar publiek. De Stichting Kunstuitleen Zeeland organiseert samen met de kunstenaars Ko de Jonge en Leendert van der Pool weer zo'n open atelier route. De ze vindt plaats in het voorjaar van 1993. Met dit verschil dat de rou te dit keer zich niet beperkt tot Middelburg, maar heel Walcheren beslaat. De route zal een lengte hebben, die ideaal is om het op de fiets te doen. En dat maakt de route nog interessanter, omdat Zeeuwse kunstenaars vaak beïnvloed zijn door het Zeeuwse landschap. Bo vendien voert de route langs al lerlei interessante en historische plekjes van Walcheren. Voor de open atelier route door Walcheren heeft de Stichting Kunstuitleen Zeeland Walcherse kunstenaars aangeschreven. Het succes van de route hangt im mers af van de bereidwilligheid van kunstenaars om hun atelier open te stellen. Voor de open atelier route worden kunstenaars gevraagd, die ingeschreven staan bij de Zeeuwse Culturele Raad van de provincie. Sylvia de Ridder, consulente van de stichting, vertelt waarom juist die kunstenaars worden uitgeno digd mee te doen. Voor ons is dit een kwaliteitscriterium. Deze Kunstenaars zijn op een profes sionele manier bezig met hun werk. En dan mag je ook ver wachten dat zij een atelier heb ben dat de moeite waard is om te bezoeken. Natuurlijk, er zijn ge noeg mensen die in de achterka mer of op zolder leuke schilderijen maken. Maar zo'n hobbyruimte geeft het publiek geen goed beeld van hoe een professionele kunstenaar werkt". De consulente hoopt dat Wal cherse kunstenaars zullen reage ren op de brief van de stichting, die zij hebben ontvangen. Vooral die kunstenaars die buiten Vlis singen en Middelburg wonen. Het merendeel van de Walcherse kunstenaars woont in deze ste den. Dus is het zaak om kunste naars buiten de randstad van Walcheren zover te krijgen, nieuwsgierige kunstminnaars toe te laten op hun atelier. Voor de kunstenaars is het trouwens een goede gelegenheid om hun werk te laten zien aan het publiek. En zoals de Middelburgse kunste naar Leendert van der Pool vorig jaar merkte, zijn er onder dat pu bliek ook kooplustige kunstmin naars. Alle reden dus om mee te doen aan dit initiatief van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. De stichting brengt ook een cata logus uit van de kunstenaars die meedoen. Het Moluks Elftal heeft de ko mende weken een drukbezette voetbalagenda af te werken. Eén van de komende wedstrijden wordt op donderdag 28 mei gespeeld tegen het Zeeuws Prof elftal De wedstrijd begint om 19 uur en wordt gespeeld op het gemeen telijk sportterrein aan de Spoorstraat in Oost-Souburg in het kader van een toernooi van de jeugd van De Zwaluwen; voor het Zeeuws Profelftal komen on der meer uit Gerard en Dennis de Nooijer van Sparta, Jan Poortvliet van VCV Zeeland en het duo Van Oeveren en Hendriksen van RBC. De werkgroep Muziek van de Stichting Mae-Uku houdt zater dag 30 mei een muziekfestival in Jongerencentrum De Piek in Vlis singen. Het Moluks festival wordt gehouden onder de naam 'Meet the Moluccan Concert- Knights'. Het festival kent een optreden van vier Molukse formaties en een gastoptreden van de 'Zeeuwse Belofte 1992', de for matie A Number One De groep heeft een repertoire van hard rock in een modern jasje. De vier Molukse groepen: de Tïfa-group die de tifa, een Moluks sla ginstrument, bespelen; de Mae Uku Houseband brengt traditio nele Maleistalige liedjes (lagu- lagu) en Engelstalige cracks; de Jong Ambon-Houseband is voor tgekomen uit s.v. Jong Ambon en spelen soul, rock en lagu-lagu; een opkomende talentvolle groep is Gapstar met Top-40-muziek in het repertoire. Met dit muziekfestival wil de werkgroep laten zien dat de Mo lukse muzikanten binnen de Zeeuwse pop-scene zeker niet onderdoen voor de overige Zeeuwse muzikanten. De deelne mende musici zijn afkomstig uit Oost-Souburg, Middelburg, Vlis singen en Koudekerke. Het festi val begint om 20 uur.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 17