3<2s 9 C MOOISTE HU met elke vorm van wildkamperen Middelburgse ambtenaren gaan in juni op de fiets naar het werk Gasthuis verpleeg- Middelburg na sloop modem en reactiveringscentrum korte metten Zeeland maakt FOTO'S Royal Doulton SCHt^r WtT jJVe rschoore Van Gelder opvolger van Boertien Museumwetebeesje te gast in Zeeuws Biologisch Museum Kindercentra presenteren fotoboekje allochtone kinderen de Ruiter DIRECT EEN BEKEURING IN PLAATS VANEEN WAARSCHUWING PZC WEEKBLADEN Piketteam Folders BURGEMEESTER RUTTEN: GOED VOOR HET MILIEU IN KADER SPREIDING VERPLEEGHUISBEDDEN OP WALCHEREN Werkzaamheden aan wegen tot vakantie bouw Onderhoudsploeg in Middelburgse Magistraatwijk OP ZOEK NAAR 'N GOED BOEK? Boekhandel J^IFj ™E"*ïïr De betere geschenken Serie: Brambly Hedge "Bone China" SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 4^0DELBV35^ I E DE Ook per auto bereikbaar via Zeemanserve S3 MS) quo 3 IL HP 0 BD 22e JAARGANG NUMMER 21 20 MEI 1992 In de provincie Zeeland wordt dit jaar strenger opgetreden te gen elke vorm van wildkamperen dan voorgaande jaren het ge val was. Het overnachten buiten de gevestigde campings levert onmiddellijk een bekeuring op van 150 gulden. Een waarschuwing wordt door de politie bij een geconstateerde overtreding niet meer gegeven. Drs. W.T. van Gelder uit Am sterdam volgt per 16 septem ber commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien op. Van Gelder is net als Boertien lid van het CDA. De huidige commissaris gaat per 1 augustus met pensioen. Sinds 1978 is Van Gelder lid van het college van gedepu teerde staten van Noord Hol land. Hij beheert daar de portefeuilles economische za ken, beleidsplanning, perso neel en organisatie, energie, waterkwaliteit- en kwantiteit en de nutsbedrijven. In 1974 werd hij lid van provinciale staten. Ook werkte hij voor de Verenigde Naties en was hij werkzaam voor de stichting Maritieme Research/ Neder land Maritiem Instituut. Van Gelder is vijftig jaar oud, gehuwd, heeft drie dochters en is belijdend lid van de gere formeerde kerken in Neder land. Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184 84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. De overtreder van het kampeer- verbod krijgt vervolgens een adres waar de camper, caravan of tent gedurende de rest van de nacht kan staan; de reis dient derhalve in het holst van de nacht te worden voortgezet naar de aangewezen plek. Op deze manier wil men in de provincie Zeeland stringent de hand houden aan de regel dat het niet is toegestaan om bjitcu de campings te overnachten. De po litie heeft daarom de opdracht om gedurende het gehele vakan tieseizoen te controleren. Om die controle mogelijk te maken zijn extra politiemensen, rijks- en veldpolitie, en medewerkers van staatsbosbeheer opgeroepen en worden extra politie-auto's inge zet om 's nachts een optimaal toezicht op het naleven van deze regel te houden. Die controle wordt in ieder geval met Hemel vaart en Pinksteren uitgevoerd en bovendien tijdens de eerste da gen, waarop in de verschillende delen van Duitsland, België, Frankrijk en Nederland de vakan tieperiodes beginnen. Tijdens de nachtelijke uren, waar op wordt gecontroleerd, is ook het zogeheten Piketteam paraat in het bureau van de rijkspolitie in Middelburg. Dit team leidt het politie-optreden in de provincie en is in staat om maatregelen te treffen die nodig zijn om voorko mende problemen het hoofd te bieden. Het team wordt geleid door de burgemeester van de ge meente Veere, A.H. den Boon. Vier burgemeesters uit de ver schillende delen van Zeeland ver tegenwoordigen hun collega's uit de regio. Verder bestaat het team uit de officier van justitie, de regi onale korpschef van de rijkspoli tie in Zeeland, het provinciaal bestuur van Zeeland en de direc teur van de provinciale VVV. De autoriteiten in Zeeland heb ben besloten om de strenge aan pak van 1991 te verstrakken; vorig jaar werd meer gewaar schuwd dan nu in de bedoeling ligt.. Er zullen op gezette tijden folders worden uitgereikt aan de binnenkomende toeristen over de spelregels rond het kamperen in Zeeland. Dat gebeurt onder an dere bij verkeerslichten en op parkeerplaatsen langs de grote invalswegen. De folders zijn eveneens verkrijgbaar bij de tankstations langs de grote we gen in Zeeland. Het probleem van wildkamperen ontstaat omdat een aantal vakan tiegangers op goed geluk naar Zeeland komt zonder een cam pingplaats te hebben gereser veerd. Voor een aantal veelal Duitse bezoekers geldt bovendien dat zij laat uit de eigen woon plaats vertrekken en dan na mid dernacht aankomen in het vakantiegebied. Op dat moment zijn de campings veelal gesloten. Kamperen buiten de campings wordt in Zeeland niet getolereerd. De gemeente Middelburg zal alle bij haar in dienst zijnde ambtena ren verzoeken om gedurende de maand juni op de fiets naar het werk te komen. Burgemeester C.G.J. Rutten deel de dat vrijdag mee tijdens een bij eenkomst in het stadhuis van Middelburg waarbij vertegen woordigers van de Fietsersbond ENFB, de Zeeuwse-Milieu- Federatie en het Zeeuws- Platform-Duurzame- Ontwikkeling aanwezig waren. Tijdens de bijeenkomst kreeg Rutten uit handen van Riet Beu- kert, coördinatrice van de ENFB, de brochure 'Werken met de fiets' aangeboden. De brochure is een uitgave van het Ministerie voor Verkeer en Waterstaat en bevat aanbevelingen voor bedrij ven en instellingen voor het op stellen van een nmieuuewust mobiliteitsplan voor hun per soneel. De initiator van deze Juni- Ambtenaren-Fietsmaand, Jan Mi- davaine uit Westenschouwen, overhandigde Rutten een repara tiedoosje met bandenlichters, lijm en plakkertjes en lichtte toe dat de ambtenaren, die op weg naar hun werk een lekke band krijgen, deze met behulp van het repara tiedoosje bij aankomst op de stoep van het stadhuis kunnen plakken. „In de tijd van de baas", voegde Rutten daar lachend aan toe. Burgemeester Rutten sprak de hoop uit dat andere gemeen ten het besluit van het Middel burgse college zullen overnemen omdat zij van mening is dat het idee interessant genoeg is van wege het milieu-effect. Het oude Gasthuis in Middelburg gaat verdwijnen. De naam zal echter blijven voortbestaan in het nieuwe verpleeghuis dat op dezelfde plek in 1995 gebouwd moet zijn. De bouw zal in de zomer van 1993 beginnen. Het schetsontwerp werd vorige maand ingediend. Op het terrein komt een complex dat beant woordt aan de modernste eisen, waarbij een maximum aan privacy voor de bewoners wordt gegarandeerd. Het verpleeghuis krijgt 120 bed den, zestig voor lichamelijk hulp behoevende ouderen en zestig voor psycho-geriatrische patiën ten. Er zijn vijftien dagbehande lingsplaatsen. In het gebouw komen uitsluitend één- en twee persoonskamers. De totale kosten bedragen rond de dertig miljoen gulden. De Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland, die verantwoor delijk is voor de bouw en exploitatie van het nieuwe ver pleeghuis, is uitermate tevreden met de locatie op het Gast huisterrein. Dicht bij de bin nenstad en toch in het groen gelegen. „In de nieuwe opzet zal naast het verplegende aspect veel ruimte zijn voor het reactive ren van de patiënten", vertelt al gemeen directeur A.F.Aertsen. „Er is een groeiende categorie SprBidiflQ van mensen die na behandeling in een verpleeghuis weer naar huis gaat. In de buitenwereld is dat vaak niet voldoende bekend. Het uiteindelijke doel is altijd de patiënt zover te brengen dat hij het normale dagelijkse leven weer aankan, binnen of buiten de muren van het gebouw. In de nieuwe opzet komen uitsluitend één- en tweepersoonskamers met eigen sanitaire voozieningen. Een waarborg voor maximale pri vacy. Naast de interne verzorging en behandeling zullen wij ook meer adviserend optreden naar de eerstelijns-gezondheidszorg. De tendens is immers om de mensen, eventueel met hulp, zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen". In het kader van een grotere spreiding van het aantal bedden in de verzorgingshuizen over de regio zijn ook op Walcheren ver anderingen op til. Als het Middel burgse verpleeghuis is gerealiseerd, zal Ter Mantelinge in Domburg worden gesloopt en vervangen door een nieuw com plex bestaande uit een verzor gingstehuis en een verpleeghuis elk met zestig bedden. Er komt ook een gedeelte met aanleun woningen. In Het Koudekerkse Der Boede wordt het aantal bed den teruggebracht naar 280 en de dependance aan de Heren gracht in Middelburg gaat dicht. In het Jacob Roggeveen blijft het aantal verpleegplaatsen (20) het zelfde. Aangezien de veranderin gen gefaseerd verlopen zal pas rond het jaar 2000 het uiteindelij ke aantal van 498 verpleeghuis bedden op Walcheren zijn bereikt. Een stichting zal zorgen voor de onderlinge verbindingen in het netwerk van voorzienin gen, waardoor de hulpzoekende de juiste hulp op de juiste plek krijgt. Woensdag 27 mei kunnen kinde ren in de leeftijd van 8 tot 10 jaar kennismaken met het Museum wetebeesje in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. Tussen 14 en 16 uur is het Mu seumwetebeesje in persoon aan wezig in het museum. Uit het boek 'Op zoek naar het beuls zwaard' wordt een spannend onder-water-avontuur voorgele zen. Na een kijkje bij de zeeaqua ria kunnen de kinderen zelf een onderwatertafereel knutselen. De deelnemertjes moeten zelf een lege melkfles of een ander door zichtige fles van huis meenemen. In geheel Zeeland worden tot aan de bouwvakvakantie werkzaam heden aan wegen uitgevoerd. Op Walcheren is men reeds begon nen aan de weg Vrouwenpolder- Middelburg ter hoogte van Sint Laurens. In Sint Laurens wordt aan de zuidkant van het dorp een ver- keergeleider aangebracht waar door automobilisten worden gedwongen tot een lagere snel heid. Het fietspad aan beide kan ten wordt voor een deel geasfalteerd. Andere werken op Walcheren zijn onder meer delen van de hoofdrijbaan van de weg Middelburg-Zuidsloe-Kapelle, en van de hoofdrijbaan en het fietspad van de weg Middelburg- Koudekerke-Westkapelle. Tijdens alle werkzaamheden wordt het verkeer met ver keerslichten geregeld waardoor hinder zoveel mogelijk wordt be perkt. Als aan de fietspaden wordt gewerkt, worden fietsers en bromfietsers met behulp van verkeerslichten over de hoofdrij baan geleid. De mogelijkheid tot deelname is beperkt; aanmelding vooraf is dus verstandig. Dat kan telefo nisch: 01188-2620, of aan de ba lie van het museum aan de Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. De kosten bedragen 2,50 gulden, inclusief entree, knutselmateriaal en een consumptie. De Stichting Overleg Kinder centra Zeeland (SOKZ) in Middelburg presenteerde vori ge week het boekwerkje 'Het kindercentrum, een fotoboek voor allochtone ouders'. Het boekje is bedoeld als hulpmid del voor diverse instellingen om allochtone ouders beter te informeren over de werkwijze van kindercentra. Het fotoboek moet dienst doen als eerste kennismaking met de Zeeuwse kindercentra en bevat 12 foto's met daarbij een korte tekst in de acht meest voorkomende talen; het geheel biedt een duidelijk overzicht van een dagindeling binnen een kindercentrum. Het boekje werd samen gesteld onder verantwoorde lijkheid van SOKZ-consulente Gisela Ritoe; de foto's werden gemaakt door Anda van Riet. De uitgave werd mede moge lijk gemaakt dankzij bijdragen van de Stichting Kinderpost zegels Nederland en de pro vincie Zeeland. In Oost-Souburg wordt zaterdag 23 mei de 12e editie van de Karolingische Voorjaarsmarkt gehouden. In Vlissingen wordt op vrij dag 5 juni de traditionele De Ruyter-jaarmarkt ge houden. Voor de zestiende keer wordt op Walcheren de Old-timersrit gehouden waaraan honderd voertui gen van 30 jaar en ouder deelnemen. Het zwembad De Goud vijver in Serooskerke is na een grondige renovatie op nieuw in gebruik genomen. Vorige week werd door wethou der S. Smitskamp de eerste wijk- onderhoudsploeg in Middelburg geïnstalleerd. Deze ploeg gaat in de Magistraatwijk kleine manke menten aan bestrating of beplan ting verhelpen. De onderhoudsploeg is ingesteld in het kader van de Sociale Ver nieuwing en moet in goed sa menspel met de wijkbewoners de wijk netjes houden. De ploeg bestaat uit twee mensen die de beschikking hebben over een voertuig met onderhoudsmateri- aal. Zij zijn zogenaamde 'banen poolers', mensen die gedurende langere tijd werkloos zijn ge weest en op deze manier een opstapje krijgen naar een perma nente baan. De bewoners van de wijk kunnen kleine onderhouds- zaken melden aan de wijkbemid- delaarster R. Luyks. Het is de bedoeling dat ook in de wijk Dau- wendaele een soortgelijke ploeg aan het werk gaat. Bij Foto Verschoore maken ze de scherpste afdrukken. Kan, omdat ze exclusief afdrukken op KODAK ROYAL PAPER: een dikkere papter- soort met een mooie heldere af druk. Bovendien staat het ontwikke len afdrukken onder controle van KODAK Dus waar laat je ie lieve lingsfoto's afdrukken? Juist! FOTO VERSCHOORE Grote Markt 7, GOES Lange Geere 28 (naast ANWB). M'BURG Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Bij ons óók pincode- betalingsmogelijkheid. Wij helpen u graag! Op Hemelvaartsdag wordt voor de twaalfde keer wordt het popfestival Klomppop gehouden in het jongerencentrum De Klomp in Ovezande. Nationale en internationale groepen ge ven er acte de presence.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1