informatiepagina van de gemeente vlissingen Chemokar maakt weer ronde Uitstallingenbeleid in kernwinkelgebied Sloebrug één nacht afgesloten Nieuw type bus voor Vlissingen en Middelburg Voorbeeldplan met ideeën over aanpak wijken Bijzondere bijstand,, wat is dat eigenlijk? Raad van Kerken wil meewerken aan sociale vernieuwing Geen doorgaand verkeer M.A. v.d. Puttestraat ICommissies redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 .^aTVe^._ Maandag 18 mei: Dinsdag 19 mei: Woensdag 20 mei: Donderdag 21 mei: Vrijdag 22 mei: Droogloop Uitgangspunten Eén regeling Depot afvalstoffen Papier en blik Voorwaarden Eigen mogelijkheden Even bijpraten met burgemeester Van der Doet EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF Functie plan Brochure Wijziging Honden Rampbestrijdings- plannen Kosten Rampenfolder Woensdag 13 mei 1992 DE VLISSINGER Volgende week komt de che mokar weer door de Vlissingse wijken rijden. Schadelijke stof fen, zoals verf, olie, batterijen, medicijnen en spuitbussen kunnen op verschillende plaat sen ingeleverd worden. Acht maal per jaar rijdt de Che mokar van de gemeenten Vlis singen en Middelburg door de straten van Vlissingen. Op vaste plaatsen blijft de kar en half uur staan zodat iedereen zijn of haar verzamelde schadelijke stoffen kan komen brengen. De chemokar komt op dezelfde dag waarop wekelijks het huis vuil wordt opgehaald. Hierna vindt u een overzicht van de da ta, tijdstippen en plaatsen waar de chemokar volgende week komt. 09.00 - 09.30 uur: Troelstraweg (bij de Spar); 09.30 - 10.00 uur: Van Hallstraat (hoek van Reenenstraat); 10.00 - 10.30 uur: Paauwenburg- weg (bij winkelcentrum); 10.30 - 11.00 uur: Wagnerlaan (middenin); 11.00 - 11.30 uur: De S. Lohman- laan (bij de Triangel); 13.30 - 14.00 uur: Alexander Go- gelweg (bij Colijnstraat); 14.00 - 14.30 uur: Troelstraweg (bij Piersonstraat); 14.30 - 15.00 uur: Offenbachlaan (hoek Rossinilaan). 09.00 - 09.30 uur: Piet Heinkade (bij v.d. Akker); 09.30 - 10.00 uur: Zeilmarkt (par keerterrein); 10.00 - 10.30 uur: Spuistraat (bij Aldi); 10.30 - 11.00 uur: Scheldestraat (Bij Clijverstraat); 11.00 - 11.30 uur: Singel (bij Wa tertoren); 13.30 - 14.00 uur: Van Nispen- plein (achter brandweer); 14.00 - 14.30 uur: Kasteelstraat (bij Beckerstraat); 14.30 - 15.00 uur: Dorpsstraat (Ritthem). 09.00 - 09.30 uur: B. Stemerding- laan (bij MAvd Puttestraat); 09.30 - 10.00 uur: J.D.P de Smit straat (bij Molenweg); (foto: Ruben Oreel) 10.00 -10.30 uur: Oranjeplein (te genover Rabobank); 10.30 - 11.00 uur: Lekstraat (te genover vijver); 11.00 - 11.30 uur: B. Stemerding- laan (perkeerterrein RCS); 13.30 - 14.00 uur: Verl. Ka naalstraat (achter Aldi); 14.00 - 14.30 uur: Hudsonstraat (bij H. Dwarsstraat); 14.30 - 15.00 uur: Kromwegesin- gel (bij 'De Zwaan'); 15.00 - 15.30 uur: Wittezeestraat (hoek Padweg). 09.00 - 09.30 uur: Papegaaien burg (bij telefooncel); 09.30 - 10.00 uur: Bossenburgh zuid (bij Merkenburg); 10.00 - 10.30 uur: Bossenburgh noord (bij Sterkenburg); 10.30 - 11.00 uur: Rosenburg (bij Bossenburghweg); 11.00 - 11.30 uur: Westerzicht noord (bij 'De Startbaan'); 13.30 - 14.00 uur: Westerzicht zuid (bij bejaardenwoningen); 14.00 - 14.30 uur: Noordbeekse- weg (bij Oosterbaan); 14.30 - 15.00 uur: Kerklaan (t.o. r.k. kerk). 09.00 - 09.30 uur: H. Segerslaan (bij Jan Koppejan); 09.30 - 10.00 uur: A. Coortelaan (bij A vd Vennestraat); 10.00 - 10.30 uur: Veri. Bonedij- kestraat (bij ingang 't Fort); 10.30 - 11.00 uur: Hogeweg (bij Jan Steenlaan); 11.00 -11.30 uur: Irislaan (hoek J. Israëlslaan); 13.30 - 14.00 uur: Korenbloem laan (hoek Tulpenlaanï: Aanstaande zaterdag, 16 mei, wordt het vernieuwde kernwin kelgebied in z'n geheel ge opend. Er hebben al een aan tal feestelijkheden plaatsge vonden: de opening van het Scheldeplein op 19 maart, van de Lange Zelke op 17 en 18 april en van de nieuwe winkel- luifels in de Walstraat op 9 mei. En dan straks, op 16 mei, een grote happening om het gehele kernwinkelgebied ten doop te houden. Samen met de Vlissingse VVV - die dit jaar 100 jaar bestaat - maken de on dernemers er een groot feest van. Bij de herinrichting van het win kelgebied is er een zogenoemde "droogloop" gemaakt. Boven de winkels zijn luifels gemaakt of de straat is zelfs volledig overdekt. Ook met regenachtig weer is het nu plezierig winkelen in Vlis singen. Om er voor te zorgen dat de droogloop voor het publiek be gaanbaar blijft, heeft de ge meente een uitstallingenbeleid gemaakt. In overleg met de Coördinatiegroep Detailhandel en de Winkeliersvereniging Win kelcentrum Vlissingen zijn er voorschriften opgesteld waaraan winkeliers zich moeten houden m.b.t het uitstallen van hun wa ren. De winkeliers hebben tot 15 mei de mogelijkheid een uitstal vergunning aan te vragen. Vanaf deze datum vervallen eventueel vroeger verleende vergunnin gen. Bij het nieuwe uitstallingenbe leid is er van uitgegaan dat uit stallingen horen bij een winkel gebied maar dat de ruimte onder de luifels altijd voldoende toe gankelijk moet zijn voor voetgan gers en gehandicapten. Nieuwe terrassen zijn niet toegestaan onder de luifels en er mogen geen koopwaren aan de luifels (foto: Ruben Oreel) worden opgehangen. Ook mo gen de uitstallingen niet voor de deuren staan en mogen er al leen tijdens de openingstijden van de winkels goederen e.d. worden uitgestald. Wanneer een winkelier een vergunning aan vraagt om zijn waren uit te stal len, betekent dit overigens niet dat hij ook een verkoopstand voor zijn winkel mag zetten. Met de nieuwe vergunning mo gen de uitstallingen van de on dernemers maximaal 1,25 meter hoog zijn, 1,5 meter breed en 0,75 meter diep. De afmetingen zijn zo gekozen dat het zicht op de gevels en de winkels niet wordt belemmerd. Er is een afweging gemaakt of er voor iedere straat een speciale regeling zou moeten komen. Maar omdat dit mogelijk ondui delijkheid op zou leveren is besloten één regeling te maken voor alle winkelstraten met lui fels of overkapping (Walstraat, Kleine Markt, St. Jacobspassa- ge, Oude Markt, Marktstraat en Lange Zelke). Er kunnen even tueel uitzonderingen gemaakt worden als blijkt dat een andere regeling voor een bepaald be drijf veel beter is. 14.00 - 14.30 uur: Vredehoflaan (bij Pr. Roosevelt); 14.30 - 15.00 uur: Vrijdomweg (doopsgezinde kerk); 15.00 - 15.30 uur: Bonedij- kestraat (hoek Sottegemstraat). U kunt schadelijk stoffen ook in leveren bij het depot van de sec tie afvalverwijdering, Edisonweg 9. Dat kan van maandag tot en met vrijdag van 08.00 - 12.00 en van 13.00 - 16.00 uur. Het depot is echter ook geopend op: zaterdag 23 mei 1992 van 10.00 -12.00 uur; zaterdag 27 juni 1992 van 10.00 -12.00 uur; zaterdag 1 augustus 1992 van 10.00 - 12.00 uur; zaterdag 19 september 1992 van 10.00 - 12.00 uur; zaterdag 31 oktober 1992 van 10.00 - 12.00 uur; zaterdag 5 december 1992 van 10.00 -12.00 uur. Ook papier en blik horen niet in de vuilniszak. U kunt oud papier kwijt bij veel verenigingen, scho len en instellingen. In de door de gemeente huis-aan-huis ver spreidde Afvalwijzer staan een groot aantal adressen. Maar in Vlissingen zijn ook aparte pa piercontainers te vinden. Ook blik kunt u apart kwijt in blikcon tainers. Deze containers voor blik en papier staat op de Gilde- weg (plein Mirocenter) en op de Verl. Kanaalstraat (bij Spar en Aldi). Bijzondere bijstand is een re geling waarbij de gemeente een financiële bijdrage kan ge ven voor bijzondere kosten. De regeling wordt uitgevoerd door de sectie Sociale Zaken van de gemeente. Vanaf 1 augustus 1991 is de bij zondere bijstand veranderd. De gemeente mag meer dan voor heen zelf bepalen hoe de bijstand wordt gegeven. De bijstand kan nu ook beter afge stemd worden op de persoonlij ke omstandigheden van de men sen die de bijstand vragen. De gemeente kan nu een beter be leid ontwikkelen voor de lokale behoeften. Zo kan gerealiseerd worden dat de juiste mensen ook met de juiste bijstand gehol pen worden. Bijstand voor bijzondere kosten kan worden verdeeld in acht groepen kosten: - medische kosten - sociaal-medische kosten - woonkosten - kosten van solliciteren - kosten van scholing - kosten van kinderopvang - kosten van geldleningen voor duurzame gebruiksgoe deren aangegaan bij een kredietverlenende instelling - geldleningen voor algemeen noodzakelijke gebruiks goederen - overige bijzondere kosten Er is een aantal voorwaarden gesteld om in aanmerking te kunnen komen voor de bijzonde re bijstand. Allereerst moeten de kosten noodzakelijk en onvermij delijk zijn. Daarnaast moet er eerst gekeken worden naar mo gelijke andere oplossingen. Ten slotte moet door het verstrekken van de bijzonder bijstand, uit zicht ontstaan op werk of verbe tering van kansen op werk. De noodzakelijkheid wordt door de sectie Sociale Zaken vast gesteld aan de hand van medi- sche indicaties of verklaringen van het Arbeidsbureau. Het is belangrijk de bijstand aan te vra gen vóór de kosten zijn ge maakt. De sectie kan dan ook bekijken of de voorziening past bij uw individuele omstandighe den. Natuurlijk wordt ervan uitgegaan De Sloebrug over het Kanaal door Walcheren wordt in ver band met asfalteringswerk- zaamheden één nacht volledig voor verkeer afgesloten. De Sloebrug is afgesloten van vrijdag 22 mei 22.00 uur tot zater dag 23 mei 08.00 uur. De afsluiting is nodig omdat in deze nacht de spoorwegover gang bij de brug wordt geas falteerd. Gedurende de afsluiting knippe ren de verkeerslichten oranje. De afsluiting wordt op de toelei- dende wegen ruim tevoren met borden aangegeven. Op 25 mei krijgt de Sloebrug een nieuwe asfaltslijtlaag. Hier voor hoeft de brug echter niet te worden afgesloten. Het verkeer kan die dag alleen over twee, in plaats van vier, rijstroken be schikken. Kerken en sociale vernieu wing. Wat hebben zij met el kaar te maken? Veel. Doelstel ling van de sociale vernieu wing is tenslotte het verbete ren van de positie van mensen die een maatschappelijke ach terstand hebben opgelopen of dreigen op te lopen. Centraal hierbij staat: de verbetering van de leefbaarheid in achter standswijken, verbetering van de bestrijding van werkloos heid en verbetering van de zorgvoorzieningen. En is dat niet juist waar kerken zich in het verleden al mee bezig hiel den en zich nog steeds mee bezig houden. De kerken heb ben zich altijd ingezet voor groepen die dreigen te worden uitgesloten van een volwaardi ge deelname aan het maat schappelijk leven. Het was dus niet zo vreemd dat de Raad van Kerken in 1991 als reaktie op de Hoofdlijnennotitie sociale vernieuwing aangaf dat zij wilde meewerken aan de so ciale vernieuwing. De Raad heeft daar ook bij de kerken op aangedrongen. Samen met de gemeente willen de kerken mee denken over vooral de niet- materiële aspecten van de so ciale vernieuwing, zoals mentali teitsverandering en signalering van de problematiek. In het "plan van aanpak sociale vernieuwing", dat het vervolg is op de notitie, is rekening gehou den met de reaktie van de Raad van Kerken. De gemeente heeft daarover al een eerste contact met de Raad gehad en wil graag met de Raad overleggen op wel ke wijze de samenwerking tot stand moet komen. Het rapport "de arme kant van Vlissingen" (september 1991) zal bij dit over leg op tafel komen. Gemeente en kerken hebben een geza menlijke taak en verantwoorde lijkheid om te werken aan "de kwaliteit van het samenwonen en samenleven" binnen de ge meente. Sociale vernieuwing biedt de kerken mogelijkheden om te ko men tot een vertaling van het Evangelie in de wereld van van daag: kiezen voor de zwakkere in de samenleving. Zo kan ver zet tegen de toenemende socia le ongelijkheid politiek en be stuurlijk worden ondersteund. Aan de kerken wordt nadrukke lijk gevraagd om mee te helpen de "verbroken verbindingen" weer te herstellen. Zij hebben de mogelijkheid om samen te wer ken met anderen, zoals buurt- groepen, wijkoverleg, de ge meentelijke overheid, organisa ties en instellingen. dat zoveel mogelijk geprobeerd wordt om de kosten zelf te beta len. Er wordt dus altijd rekening gehouden met drie eigen moge lijkheden: - draagkracht Het minimuminkomen is de bij standsnorm. Mensen met een hoger inkomen hebben enige ruimte. Die ruimte in het inko men noemen we draagkracht. Met een gedeelte daarvan (bijv. 25 of 35 wordt rekening ge houden. - drempelbedrag Voor iedereen geldt een bedrag van f. 183,als zogenaamde drempel. Dat bedrag moet de aanvrager altijd eerst zelf betalen voordat er bijstand wordt gegeven. - vermogen Voor gezinnen geldt een bedrag van f. 17.200,— en voor al leenstaanden f. 8.600,— dat bui ten beschouwing blijft. Heeft iemand meer vermogen, dan wordt ervan uitgegaan dat de kosten zelf worden betaald. Er wordt vaak gedacht dat bij zondere bijstand alleen voor uit keringsgerechtigden geldt. Dit is niet waar. Juist mensen met een klein pensioen of een beetje meer inkomen dan de bijstands norm kunnen met bijzondere bijstand prima geholpen wor den. De gemeente informeert momenteel de instellingen op het gebied van sociale en maat schappelijke dienstverlening zo dat ook deze naar de bijzondere bijstand kunnen verwijzen. Ook zal van tijd tot tijd op deze pagi na aanvullende informatie wor den verzorgd. U kunt iedere werkdag tussen 09.00 uur en 10.00 uur contact opnemen met de sectie Sociale Zaken voor meer informatie, te lefoon 87000. De gemeenteraden van Vlis singen en Middelburg geven op vrijdag 15 mei hun oordeel over zes verschillende busty pes. De ZWN wil voor de lijnen 56, 57 en 58 nieuwe bussen in zetten en betrekt de beide ge meenten op deze wijze bij de keuze. De presentatie van de voertuigen vindt plaats op het parkeerterrein achter het stad huis van Vlissingen. De raads leden en andere genodigden maken een aantal stadsritten zodat ze een indruk krijgen wat er zo al te koop is op bus- gebied. In november vorig jaar besloten Vlissingen en Middelburg geza menlijk de belangen te gaan be hartigen van het lokale open baar busvervoer tussen beide steden. De opgerichte gemeen schappelijke regeling is bestuur lijk en financieel verantwoorde lijk voor de lijndiensten. Volgend jaar moeten de nieuwe bussen op de lijnen 56, 57 en 58 ingezet worden. Vanaf deze week werkt de sec tie Wegen van de gemeente aan het verbeteren van enkele straten in Oost-Souburg. In de F. Leenhoutsstraat worden de trottoirs opnieuw gelegd. In de M.A. van de Puttestraat wor den zowel de trottoirs als de rijweg opnieuw gelegd. In verband met de werkzaamhe den is de M.A. van de Putte straat de komende weken af- Volgende week vergadert er weer een aantal commissies van advies en bijstand in het stadhuis om 19.30 uur (tenzij anders vermeld). Deze verga deringen zijn openbaar en be zoekers hebben spreekrecht. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe- ken in het stadhuis, de biblio theken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijk centrum "Open hof". Hieronder volgt het vergader schema voor de komende week: Maandag 18 mei: - algemene bestuurlijke aan- Eind vorig jaar liet de gemeen te een rapport maken met als titel "De strategische aanpak van de na-oorlogse wijken in Vlissingen". Het rapport werd opgesteld door het Rotterdam se bureau Kuiper Compag nons. Bij het verschijnen van het rapport werd daarover een studiebijeenkomst gehouden. Vorige week nam de gemeen teraad het plan voor kennisge ving aan. De na-oorlogse wijken liggen globaal ten noorden en zuiden van de Sloeweg en in een deel van Oost-Souburg. Volgens het rapport ontbreekt het daar op sommige plaatsen aan "ruimte lijke kwaliteit". Het rapport geeft voor (onderdelen van) deze wij ken waarderingen aan die uit eenlopen van "zeer positief" tot "zeer negatief" en draagt enke le ideeën en oplossingen aan. Burgemeester en wethouders betrekken de voorstellen' en ideeën van het plan bij het toe komstige beleid ten aanzien van de stad. Het vormt een infor matie- en inspiratiebron en is de basis voor de planning van stadsvernieuwing, volkshuisves ting en stedelijke vernieuwing. Het plan is ook een bouwsteen voor de in de maak zijnde struc tuurschets Vlissingen. Het rapport is een zogenoemd voorbeeldplan. Het is één van de ongeveer 50 plannen die sinds 1989 door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer zijn uitgekozen als voorbeeldplan in het kader van de Vierde nota ruimtelijke ordening. Er is een kleurenbrochure over het Vlissingse voorbeeldplan verkrijgbaar. De brochure is gra tis verkrijgbaar bij de sectie Communicatie in het stadhuis (telefoon 87337). gesloten voor doorgaand ver keer. De werkzaamheden duren on geveer vier weken. Alle bewo ners van de twee straten hebben van de gemeente bericht ont vangen over de werkzaamhe den. Omdat er in fasen wordt gewerkt kunnen zij hun huis steeds via de een of andere kant redelijk bereiken. Ook kunnen zij de auto tijdens de werkzaamhe den in de buurt van hun huis parkeren. gelegenheden, aanvang 16.30 uur - economische zaken, detail handel en visserij Woensdag 20 mei: - ruimtelijke ordening en verkeer - welzijn, volksgezondheid, cultuur en accommodaties Vorige week stond op deze pagi na vermeld dat 'het plan voor de omgeving van de Troelstraweg' in de commissie volkshuisves ting, stadsvernieuwing en monu menten op dinsdag 19 mei be sproken zou worden. Deze ver gadering is echter verschoven naar maandag 25 mei, 19.30 in het stadhuis. Archiefopname van het zogenoemde "middengebied" van Vlissingen met veel na-oorlogse woningen. Op de foto aan de onderzijde de Vlissingse Watergang en links de flats langs de President Rooseveltlaan. Aan de bovenzijde is het Kanaal door Walcheren zichtbaar met de oude PZEM-centrale (nog met schoorstenen). Luchtfoto: Slagboom Peeters. Nu zaterdag a.s. de opening van het geheel vernieuwde kernwin kelgebied voor de deur staat vraag ik graag uw aandacht nog eens voor een paar storende za ken die het gevolg zijn van gedra gingen van mensen. Allereerst het fietsen. Dat gebeurt nog met grote regelmaat, ook door vol wassenen. En die moeten toch het goede voorbeeld geven! Ik doe daarom een beroep op de genen die (en dat is op zich zeer lovenswaardig) met de fiets het winkelgebied bezoeken, om niet te fietsen in het voor voetgangers bestemde gedeelte. Het is maar een klein stukje lopen naar de Hellingbaan, waar voldoende fietsenrekken staan! Ook de hondenbezitters kunnen er klaarblijkelijk niet erg aan wen nen dat de winkelstraten sinds 1 maart jl. verboden gebied zijn voor honden. Het is toch te zot voor woorden dat je in dit gloed nieuwe wandelgebied op moet passen voor hondepoep? Alleen wanneer de eigenaar van een hond onmiddellijk de uitwerpse len van zijn viervoeter opruimt is hij niet strafbaar. In de Algemene Plaatselijke Verordening is dat geregeld. Op de naleving van die bepaling zien we (nog) niet écht toe. Ik hoopte eerlijk gezegd ook dat dat niet nodig zou zijn. Het ziet er echter naar uit dat we de touwtjes wat strakker zullen moe ten gaan aanhalen. Het gevolg zal zijn dat er bekeuringen zullen gaan vallen. Menselijk gedrag is te verande ren. Laten fietsers en hondenbe zitters zich aan de spelregels houden, dat is voor de medebur gers wel zo plezierig! Uit krantenberichten hebt u kort geleden kunnen opmaken dat veel gemeenten nog geen ram penplan hebben. Vlissingen heeft wèl zo'n plan. Nu is een rampenplan niet veel meer dan een 'spoorboekje' met telefoon nummers en andere feitelijke ge gevens. Nee, belangrijker dan een rampenplan is een ramp- bestrijdingsplan. Zo'n plan geeft precies aan welk soort ongeval len er plaats kunnen vinden en welke hulpverleningsorganisaties er dan welke maatregelen moe ten nemen. Het rampbestrij- dingsplan voor de kerncentrale Borsele is gereed en voor enkele industrieën in het Sloegebied zijn deze bijna gereed. Men bekijkt of er ook zo'n plan te maken is voor ongevallen op de Westerschelde. Een probleem is echter dat de omstandigheden daar nooit het zelfde zijn. We zullen bij ongeval len op het water dan ook altijd moeten blijven reageren op niet te voorspellen gebeurtenissen. De instantie die een belangrijke rol speelt bij hulpverlening en rampbestrijding is de Regionale Brandweer. Die organisatie moet over het modernste materieel be schikken en over professioneel opgeleide mensen. Door de ver vanging van materieel en door andere uitgaven zullen de kosten voor rampbestrijding en hulpver lening in Zeeland de komende ja ren drastisch omhoog gaan. De gemeenten (en dus de inwoners) betalen mee aan de kosten van de Regionale Brandweer. Aan het eind van de zomer zal een informatiefolder onder alle Zeeuwse burgers verspreid wor den. Die folder geeft algemene informatie over rampen en infor matie over de specifieke risico's en gevaren in Zeeland. U kunt daarbij denken aan ongevallen in de industrie (bv. Sloe, Kanaalzo ne) en op de Westerschelde; aan nucleaire ongevallen (kerncentra le Borsele) en overstromingen. Elk Zeeuws gezin heeft nu bin nen enkele maanden actuele in formatie in huis over wat te doen bij rampsituaties. En dat is een belangrijke voorwaarde om de gevolgen van een ramp zo klein mogelijk te laten zijn!

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5