Opel Monterey: 4x4 vlaggeschip met goede eigenschappen Fiat Panda 4x4 Countryclub is een kleine alleskunner Verkeer en veiligheid Rij-impressie Auto Poppe Walcheren B.V Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. Hanneman T. Vos Redactiecommissie: A. de Buck, Auto Poppe Walcheren bv P. Goedbloed, Autodemontage- bedrijf Goedbloed Th. Louisse, Autolease maatschappij Midlease bv J.A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen bv J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen J. Cevaal, Toyota Cevaal en Autorama Walcheren K. Baas, Auto Janssens Vlissingen bv tel. redactie 01180-81000 tel. advertenties 01184-84000 Derde jaargang, nummer 10 Twee wekelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen Verkoopcijfers in de lift In het najaar zal Opel in Nederland de nieuwe Monterey introduceren, een 4x4 topmodel met zakelijke en lucratieve eigenschappen. Het is een zeer compleet uitgevoerde terreinganger met een hoogstaand comfort. Er kan worden gekozen voor een korte versie met twee deuren en een langere met vier portieren. In deze laatste versie kunnen zelfs zeven personen plaatsnemen, door het monteren van een extra achterbank. Vrijloopnaven Roofrack Winterhanden Isuzu Prijzen Opel Frontera Theo Louisse Woensdag 13 mei 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen. Tel. 0H84-I9610 Alhoewel 'de handel' steen een been klaagt, blijken de verkoopresultaten over de eerste drie maanden bij de nieuwe auto's zeer posi tief te zijn. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar werd een stijging van 2 procent ge noteerd. Belangrijk is de toename van de ver kopen in de zakelijke markt. Deze maken op dit moment zo'n 37 procent van alle verkopen uit, tegen nog maar 28 procent vijf jaar gele den. Belangrijk is daarbij de Oort-wetgeving en de toename van het aantal lease-auto's. De leasemaatschappijen zijn goed voor ongeveer twintig procent van de totaalverkopen in ons land. De gemiddelde prijs van een nieuwe auto is weer gestegen naar f 33.000,— tegen f 31.380,— in 1990. Met het resultaat over de afgelopen maanden, rekent de Rai nog steeds op een totaalmarkt van rond de 500.000 auto's. De resultaten van de grote merken zijn als volgt (verkoopcijfers over de periode januari t/m maart 1991 tussen haakjes): 1. General Motors 28.585(25.021) 2. PSA (Peugeot/Citroën) 20.959 (20.269) Het motorenprogramma van de Opel Monte rey geeft al het exclusieve karakter van de auto aan. Er is een nieuw ontwikkelde 3,2 liter V6 met een blokhoek van 75 graden, 4 klep pen per cylinder en een vermogen van 177 pk. Bij 3750 tr/min wordt het maximale koppel van 260 Nm bereikt. De auto haalt hiermee een forse top van 170 km/u. De kleppen wor den per cylinderrij bedient door een enkele nokkenas. 3. VW/Audi 4. Ford 5. Nissan 6. Renault 7. Mazda 8. Fiat 9. Toyota 10. Volvo 16.582 (15.921) 13.807 (19.483) 10.726 9.571) 10.172 (10.819) 8.552 9.592) 8.527 8.060) 7.185 6.220) 7.019 7.048) Nieuw is ook de 3,1 liter 4 cylinder turbodie- sel/intercooler met een maximum vermogen van 114 pk. De trekkracht is gelijk aan die van de V6, maar wordt bij een zeer laag toerental van 2000 al bereikt. Hiervan is minimaal 220 Nm beschikbaar vanaf 1100 tr/min. De turbo diesel is altijd nog goed voor een top van 150 km/u. Alle varianten krijgen standaard een handgeschakelde vijfbak. De V6 kan boven dien worden voorzien van een automatische versnellingsbak. Natuurlijk heeft de Opel Mon terey vierwielaandrijving, die naar wens kan worden ingeschakeld. Hierbij kan nog worden gekozen voor een hoge of lage gearing, terwijl voor het gemak van de bestuurder automati sche vrijloopnaven worden gemonteerd. De uitrusting van de Monterey is een topmodel waardig met standaard een toerentalafhanke- lijke stuurbekrachtiging, elektrisch bediende ramen en spiegels, getint glas, met leer be kleed stuurwiel, 16-inch lichtmetalen velgen en 245/70-series banden. Uitgezonderd het De in 1980 geïntroduceerde Panda is voor Fiat één van de meest succesvolle modellen. Er zijn er inmiddels al meer dan 3 miljoen van verkocht, terwijl de populariteit nog steeds groot is. In 1983 bracht Fiat de Panda 4x4 op de markt, die werd ontwikkeld in samenwerking met het Oostenrijkse Steyr-Puch, een bedrijf wat gespecialiseerd is in meerwielaandrijving. Ook deze zeer compacte 4x4 maakt een successtory mee. Van dit model gingen er al bijna 160.000 over de toonbank. We reden met de vernieuwde uitgave. Onder de naam Countryclub wil Fiat de Panda 4x4 een extra jong karakter meegeven. De auto is de enige aanbieding in zijn segment en mag als een volwaardige vierwielaandrijver gezien worden. Van de produktie is zo'n 40% bestemd voor de export, die voornamelijk gaat naar landen als Zwitserland en Oosten rijk. Tot nu toe werd de Panda 4x4 vooral ge kocht als tweede auto en door wat oudere mensen. In de doelgroepomschrijving van de Country club staat dat vooral wordt gemikt op studen ten. Waarschijnlijk beschikken Italiaanse studenten over een dikkere beurs dan bij ons, maar in ieder geval wil Fiat een jongere berij der voor de Panda 4x4. De auto is wat rijker uitgerust dan voorheen. De 4x4 is te herken nen aan de brede stootstrips, de stalen velgen met forse banden, spatlappen, de hogere stand op de wielen en verschillende typever meldingen. De Countrylcub is verder uitge breid met standaard metallak, meegespoten grille en een nieuwe achterklep waarop met grote letters "Panda 4x4" is vermeld. Het ge heel ziet er bijzonder grappig uit. Het uiterlijk is nog verder op te frissen met een grappig roofrack, koplampsproeiers, getint glas en ver stelbare koplampen. Het interieur is ook wat meer op niveau ge bracht. De stoelen, deurpanelen en het dash board kennen een specifieke en fleurige bekleding. Het dashboard is uiteraard bekend, terwijl ook het grote opbergvak met verschuif bare asbak aanwezig is. Bovenop het dashbo ard staat de behuizing van een tweetal extra instrumenten, waarop de hellingshoek van de auto zowel in lengte als breedterichting wordt weergegeven. De Panda Countryclub heeft verder voor- en achterin dik genopte rubber matten, zodat de auto onder alle omstandig heden kan worden gebruikt en makkelijk schoon te maken is. De auto kan tegen meer prijs nog worden voorzien van een canvas dak wat afzonderlijk voor en achter wordt geopend. Nieuw is ook de motor. Tot nu toe werd de Panda voornamelijk met de 1000 cc Fire mo-' tor aangeboden. De Countryclub beschikt echter over een inhoud van 1108 cc. De krachtborn is goed voor een vermogen van 51 pk bij 5250 tr/min. en een koppel van 84 Nm bij 3000 tr/min. De brandstoftoevoer wordt geregeld door een Bosch monopoint injectie systeem en is uiteraard voorzien van een gere gelde driewegkatalysator. De auto heeft een handgeschakelde vijfbak, duidelijk van Fiat oorsprong. Vooral het inschakelen van de eer ste overbrenging wil nog regelmatig proble men opleveren, terwijl ook de achteruit er lang niet altijd zin in heeft. Net achter de versnel lingspook zit op de vloer een extra hendel waarmee de vierwiel aandrijving kan worden ingeschakeld. Normaal worden uiteraard de voorwielen aangedreven. Wie de Panda 4x4 voornamelijk als een fun- car ziet, zal versteld staan van zijn prestaties. We reden de auto in de Italiaanse Alpen, die boven de 2000 meter nog met een spierwitte laag sneeuw bedekt waren. Paden met zand, modder en sneeuw leverden echter geen en kel probleem op voor de kleine 4x4 met zijn 145 SR 13 winterhanden. Diepe sporen en glibberige hellingen zijn voor de Panda slechts kinderspel. Daarbij komt nog het grote voor deel van de bescheiden afmetingen en zo doende de enorme wendbaarheid. De Panda 4x4 Countryclub is een enorm bruikbare auto, al moet het werkelijke nut onder Nederlandse omstandigheden betwijfeld worden. De Panda 4x4 Countryclub komt overigens niet op de officiële prijslijst van Fiat Auto Ne derland en haar dealers voor, maar de Coun- trylub is wel op bestelling leverbaar. De prijs zal dan rond de f 26.000,— liggen. basismodel, zijn alle Montereys standaard voorzien van ABS. De voorwielen zijn onafhankelijk opgehangen met behulp van torsiestaven, terwijl achter een combinatie van meervoudige wielgelei- ding en schroefveren wordt toegepast. De carrosserie is opgebouwd uit dubbelzijdig ver zinkt plaatstaal. De ruimte binnenin is enorm. De lange versie kan zoals gezegd zeven perso nen meenemen, maar er is ook geschikt voor 2548 liter aan bagage. In normale opstelling biedt de vierdeurs overigens al een bagagevo lume van 1464 liter. Het reservewiel is achter op te vinden, waar de deuren zich in een 30/70-verhouding laten openen. De rugleu ning van de achterbank is in ongelijke delen neerklapbaar. De vierdeurs heeft bovendien een volledig vlakke laadvloer. De achterpassa giers kunnen hun rugleuning nog over een hoek van 12 graden verstellen. Uniek is de toepassing van een keramische verwarming, waardoor het interieur zeer snel op tempera tuur is. De Opel Monterey is uiteraard ont staan uit samenwerking met Isuzu. Een vergelijkbare auto met dezelfde carrosserie en identieke motoren werd al tijdens de Tokio Motorshow eind 1991 geïntroduceerd als Isu zu Trooper en Bighorn. De Opel Monterey zal boven de nieuwe Frontera in het programma komen en ook wat prijs betreft in het hogere segment vallen. Binnenkort zal de nieuwe Opel Frontera bij de Nederlandse dealers arriveren. De importeur heeft inmiddels de prijzen bekend gemaakt van het vijfdeurs model, de korte Sport - uitvoering komt iets later op de markt. Op geel kenteken kost de 2.4i f 66.480,— en als turbodiesel f 71.490,—. Dezelfde auto's op grijs kenteken gaan respectievelijk voor f 51.520,— en f 53.120,— over de toonbank. Alle genoemde prijzen zijn inclusief BTW. De veiligheid in het verkeer wordt in sterke mate bepaald door de verkeersdeelnemers - de mens en maar heel beperkt door de veiligheid van de auto. Het is daarom jammer dat er met de menselij ke kant niet veel meer in positieve zin wordt gedaan (of bereikt?). Voorbeeld: Een goed en snel rijdende automobilist op een rustige snelweg heeft zo een prent te pakken. Maar de idioot die keihard door een woonwijk/straat raast loopt bijna nooit tegen de lamp en als het fout gaat is het: 't kind stak plotseling de weg over". Aan dit soort mentaliteitszaken zou van mij nog veel meer aandacht geschonken mogen worden. Uiteraard is de manier waarop je het verkeer regelt ook van invloed op de veiligheid. Het is dan ook een goede ontwikkeling dat de uiterst vervelende "bossen" met stoplichten, die eerder rem mend dan regelend werken, eindelijk vervangen worden door "mini" rotondes. De rotonde heeft voorrang. Voordelen? Zeker weten. Ik som ze op: op natuurlijke wijze sneiheidsremmend, 2. regulerend; je ziet als verkeersdeelnemer waarom je moet stoppen, het kruispunt houdt zichzelf vrij, het verkeer stroomt beter door, het kost een schijntje, géén ingewikkelde stoplichtinstallaties met computers en onderhoud, nooit meer een rood licht bekeuring!

de Vlissinger | 1992 | | pagina 17