Vaste Oeververbinding Grote namen trekken veel publiek naar eerste Vlissingse Bevrijdingsfestival Fotoboek over geschiedenis van stoomtram Walcheren Haags Luctor et Emergo Fietsen Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Live optreden Dave Hole in Bar American Flup Ju Bedrijf Het dagelijks provinciebestuur wil weten of het geld voor de wov uit de private markt kan komen. Gegadigden krijgen een reken- vergoeding. Voorwaarden Rekenvergoeding IN BEHOKI COM M ISSI liS Herkenning Onhoorbaar Goed beeld Ontwerp-vergunningen Eurogas Muzikale kerkdienst in Hoeksteen Woensdag 13 mei 1992 ABDIJ m Het Flup Ju Bedrijf De herkomst van de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et Emergo bleek in Den Haag veel hoofdbrekens te kosten. Bezoekers aan het verhuis- feest van de Tweede Kamer der Staten-Generaal - dinsdag 28 april - worstelden ermee op het Binnenhof, in de stand van de provincie Zeeland. De vraag was onderdeel van de Zeeuwse prijsvraag die was uit geschreven voor de bezoekers uit het hele land aan de officiële inge bruikneming van het nieuwe Tweede-Kamergebouw. Van de 250 deelnemers aan de quiz wa ren er maar 34 die wisten dat Luc tor et Emergo - ik worstel en kom boven - is afgeleid van de strijd van de Zeeuwen tegen de Span jaarden in de 80-jarige oorlog. Het zit zo: De Zeeuwse staten lie ten in 1585 een penning slaan met aan de ene kant de tekst "Au- tore Deo, favente Regina" en aan de andere "Luctor et Emergo". De tekst van voor- en achterzijde vormt een geheel en luidt in het Nederlands: Door het gezag van God en de gunst der koningin worstel ik en kom en ik boven. De koningin is hier Elisabeth van En geland, met wie de Zeeuwse sta ten gezamenlijk vochten tegen Spanje. Pas veel later is het tweede deel van de spreuk onderdeel gewor den van het Zeeuwse wapen. Aanvankelijk waren de leeuw en de golvende banen, die de zee suggereren, strak van elkaar ge scheiden. Bij Koninklijk Besluit van 1948 is het wapen in de huidi ge vorm vastgesteld. Van de 250 quizdeelnemers wisten 129 dat de provincie Zee land voor twee derde uit land en een derde uit water bestaat. Dat de Oosterschelde noordelijk ligt van de Westerschelde was be kend bij 204 deelnemers en 196 wisten de juiste lengte van de Zeelandbrug: 5,2 kilometer. Op de vraag welke lekkernij niet Zeeuws is in het rijtje van mosse len, bolussen, profetenbrood en duivekater wisten 93 dat dit dui vekater moet zijn. De hoofdprijs een weekend arrangement in Badhotel Saint Pierre in Nieuwvliet is gewonnen door Sieb Kroeske uit Houten. Ook de andere prijzen, enkele boeken, een stropdas en shawl met het Zeeuwse wapen en een Zeeuwse muntset, zijn buiten de provincie gevallen. Het Flup Ju Bedrijf, beeldend theater onder leiding van Rob Maaskant, uit Nieuw en Sint- Joosland, zocht op het Binnen hof naar "Het Wel". Onder Het Wel moet het waarschijnlijke middelpunt van de aarde zich be vinden en mogelijk is het ook het punt waarom het allemaal draait. De zoektocht werd in drie bedrij ven opgevoerd, waarbij metingen werden verricht, opwellingen bestreden en de welstand ge peild. Ook wellust en welbeha gen, ondersteund door muziek instrumenten, zoals pjingels, saxen en percussie, en uitgebeeld door speciaal ontwikkelde objec ten droegen bij aan de speurtocht naar Het Wel. De niet zo gunstige weersom standigheden en de geluidsgol ven van bands en orkesten op een groot podium midden op het Bin nenhof bemoeilijkten de ontdek kingsreis van het Flup Ju Bedrijf. Het Wel is daardoor niet helemaal gevonden, maar daar staat tegenover dat met Het Niet volledig kon worden afgerekend. Behalve Rob Maaskant waren de optredenden Hennie Schwartz, Hans Mekel, R. en C. de Lange en C. Aalberts. Van alle twaalf provincies waren 7 5 personen met een partner voor het verhuisfeest in Den Haag uit genodigd. In de provinciale stands werden zij voorzien van in formatiemateriaal. De Zeeuwse stand was gesierd met foto's van onder meer de stormvloedkering, fietsers in de Zak van Zuid- Beveland, het strand bij Zoutelan- de, sportduikers in de Ooster schelde en industriële activiteiten in de Kanaalzone en Vlissingen- Oost. Er werden ruim 1100 katoe nen tassen met het Zeeuwse logo uitgereikt met daarin brochures, zoals Zeeland- Waterland, een sticker met het wapen en een landkaartje van de provincie. 500 Kilometer fietsen van mei tot en met september. De auto wat meer laten staan in het woon-werkverkeer, winkelen en dat soort zaken. Dat is het doel van de aktie die het Zeeuws Platform Duurzame Ont wikkeling op touw zet. Het tijdstip van de aktie is van mei tot en met september omdat in die periode de Verenigde Naties een confe rentie houden over milieu en duur zame ontwikkeling. Wie met de aktie mee wil doen of meer wil weten kan contact opnemen met het Zeeuws Platform, Lazarij- straat 1 in Middelburg, telefoon 01180-84291. DE FAAM - DE VLISSINGER 13 uws Het college van gedeputeerde staten wil de internationale markt aftasten om na te gaan of er ondernemers zijn te vinden die geld willen stoppen in de aanleg en exploitatie van een vaste oe ververbinding over de Wester schelde. Gedeputeerde staten zetten deze stap vooral om te weten te komen wat de beste manier is om de vaste oververbinding te exploite ren: de overheid of een onderne ming, een mogelijke derde manier zou kunnen zijn dat overheid en bedrijfsleven samen de exploita tie ter hand nemen. Bij alle discussie over de vaste oe ververbinding is steeds uitgangs punt geweest dat de provincie zelf jaarlijks f 4 miljoen gulden bijdraagt aan de financiering en aan de exploitatie. Een besluit om dat bedrag jaarlijks op tafel te leg gen is tot op heden nog niet geno men. Om geïnteresseerde bedrij ven duidelijkheid te verschaffen vraagt het dagelijks provincie bestuur de staten een besluit te nemen in de vergadering van 5 ju ni. Voor het maken van een goede vergelijking tussen overheidsfi nanciering en private financiering moeten er aanbiedingen liggen vanuit het bedrijfsleven. Als de staten accoord gaan zet de provincie een advertentie in (inter)nationale bladen en kun nen gegadigden zich melden. De provincie gaat dan selecteren en die bedrijven krijgen een uitge breide beschrijving van het pro ject vaste oeververbinding. Bedrijven die geselecteerd wor den moeten aan een aantal voor waarden voldoen. Behalve vol strekte duidelijkheid over het be drijf zelf en een beschrijving van de financiering van de toekomsti ge exploitatiemaatschappij moet onder meer duidelijk beschreven worden welk tolheffingssysteem gebruikt gaat worden. De hoogte van het toltarief is van belang: bij de toltarieven moeten twee rekenmodellen worden ge leverd. Het ene model moet uit gaan van een rijksbijdrage van f 45 miljoen gulden, dat komt neer op f 1,5 miljoen gulden per jaar. Het andere model moet uit gaan van een lagere rijksbijdrage. Bij de tolheffing moet eveneens aangegeven worden op welke manier de tarieven worden her zien. Om dat mogelijk te maken krijgen de geselecteerde gegadig den een prognose toegestuurd van de te verwachten verkeers stromen. Ook tijdens de bouw van de oe ververbinding moet er gefinan cierd worden. De begindatum is door het college van gs gesteld op 1 juni 1993; als eind van de bouw wordt aangegeven het mo ment waarop de oeververbinding is opengesteld voor het verkeer. Gegadigden moeten bereid zijn 20% voor hun rekening te nemen als risicodragend vermogen. Tot slot moeten geïnteresseerden een beschrijving geven van de fi nanciering en exploitatie van het voetveer Vlissingen-Breskens. Geselecteerde bedrijven die een aanbieding doen die voldoet aan de door de provincie gestelde eisen krijgen een bijdrage van f 150.000,- in de onkosten die ze moeten maken voor hun bere keningen. Het zal dan gaan om maximaal vijf bedrijven. De provincie gaat deze onkostenvergoeding voorfinan cieren. In totaal gaat het dan om een bedrag van 750 duizend gul den. Dit totaalbedrag is een on- De tweede kamer uit gedepu teerde staten behandelt op dins dag 19 mei, 10.00 uur, een be roepschrift. Een inwoonster van de gemeente Tholen heeft tevergeefs algeme ne bijstand gevraagd aan haar ge meentebestuur. De Thoolse en een vertegenwoordiger van de gemeente worden daarom ge hoord. 19 Mei houdt de hoorcommissie bestemmingsplannen twee zit tingen. In de eerste, aanvang 10.30 uur, komt het plan Bebouwde Kom Yerseke Kerkhoekstraat e.o. aan de orde. Tegen dit plan van de ge meente Reimerswaal zijn bezwa ren ingediend door bewoners van de Kerkhoekstraat en de Langevil- le in Yerseke. De buurtbewoners zijn het niet eens met de gevoerde procedure en de dakvoet- en nok- hoogte waardoor hun privacy en de vrije ligging van de woningen worden aangetast. In de tweede zitting, die om 11.00 uur begint, wordt het plan Be schermd Stadsgezicht 1e herzie ning besproken. Tegen dit Middelburgse plan zijn bezwaren ingediend door de he ren W. de Rijk te Middelburg en J. Mosmans te Veere. Zij zijn het niet eens met de wijzigiging van de be stemming hoekperceel Kapel- lestraat/Kerkstraat waardoor de mogelijkheid tot erfbebouwing wordt ontnomen. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis te Middelburg, Sint Pie terstraat 42. derdeel van de aanbieding van de geselecteerde bedrijven. Het be drijf dat uiteindelijk de opdracht krijgt stort dit geld dan weer terug op de rekening van de provincie. Als het hele project niet door mocht gaan wordt het bedrag van f 750.000,- betaald uit het geld dat is gereserveerd voor de ophef fing van de PSD. De PSD immers blijft dan bestaan en het voor de opheffing gereserveerde geld krijgt dan op die manier deels een bestemming. WM Donderdag 14 mei, 14.30 uur, komt de provinciale milieuraad bijeen. Aan de orde komen onder meer de verwerking van afval uit Zuid- Holland, glastuinbouw in Zee land, Plan van aanpak Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, de ant woordnota grondwaterdeelplan Sint Jansteen, de notitie doel groepenbenadering en het ant woord en besluit mer berging baggerspecie 1e fase. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. Donderdag 21 mei, 14.00 uur, vergadert de commissie ambu lancevervoer van de provinciale raad volksgezondheid. Op de agenda staan de advisering over de gevolgen van de zieken huisconcentratie op Walcheren, de structuur en financiering am bulancehulpverlening en het ont werp van de kwaliteitswet zorg instellingen. De vergadering is openbaar, be gint met spreekrecht voor het pu bliek en wordt gehouden in het gemeentehuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2. De vergaderstukken voor beide vergaderingen liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij9. Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Het Bellamypark staat tot aan de Koopmanshaven toe bezaaid met mensen. Geduldig wachten ze op de aankondiging van Garland Jef freys, de klapper van de dag. Als de zanger uiteindelijk, anderhalf uur later dan in het programma stond aangegeven, op het toneel ver schijnt is het feest compleet. Met het openingsnummer 'Welcome to the World' over rassenonderscheid, raakt de Amerikaanse zanger di rect het thema van het eerste Vlissingse Bevrijdingsfestival: Vrijheid van meningsuiting. achter het podium was een park ingericht met standjes van ver schillende mensenrechtenorgani saties. De organisatie van het Bevrij dingsfestival in de Scheldestad, de Culturele Raad Vlissingen, had het niet beter kunnen treffen. Juist op deze 5e mei leek het als of de zomer net begonnen was. Bij de openingsrede van burge meester J. van der Doef, om twee uur, waren de terrasjes dan ook al tot de laatste stoel bezet. In afwachting van Junior Wells verzamelden groepjes zich op het plein voor het podium en liepen oude bekenden elkaar tegen het lijf- Junior Wells, die de spits afbijt, was voor velen toch nog een on bekende. Maar de soms wat funk-achtige blues klanken vielen bij de meesten wel goed in het gehoor. Met zijn snerpende mondharmonica en zijn emotio nele, soms bijna onhoorbare 2ang, hield de in groene smoking gestoken Amerikaan de aandacht van zijn publiek vast. Eveneens bijna onhoorbaar waren de zan gers voor de Zeeuwse repetitie van Korenslag. Was het de verla te aankomst van dirigent Geert van Tijn of het afgelasten van de Korenslag de oorzaak van de klei ne opkomst? Juist op bevrij dingsdag werd bekend dat de poging óm op 16 mei het wereld record samenzang te verbeteren in het Olympisch Stadion niet doorgaat. De Zeeuwse deelne mers, die 's middags op het Scheldeplein hadden geoefend, waren boven het geroezemoes van het publiek nauwelijks hoor baar. Het was één van de weini- Dinsdag 19 mei zal Dave Hole een optreden verzorgen in Bar American in Middelburg. De Australiër Hole staat bekend als een topper op vele bluesfesti vals in Europa. Het concert be gint om 21 uur. ge dingen die op deze zonnige dag de mist in ging. Aan het podium waren teksten uit de Grondwet, verwijzend naar de vrijheid van meningsuiting, bevestigd. Ook van de acht me ter lange drukpers bij de Koop manshaven rolden diverse grondwetartikelen en op het veld Kwam het publiek 's middags bij de Afrikaanse groep Donké nog niet echt in beweging, bij Third World was alle schroom verdwe nen. Deinend op de reggaeklan- ken van deze Jamaicaanse groep kwamen ook de kelen los bij de herkenning van het nummer ,Now that we found love'. Con ga's, trommels en cello's werden het podium opgesleept en zorg den voor enkele adembenemen de solo's. Op de Oude Markt maakte Accordeola, met vrolijke dansmuziek en droevige Jordaan- nummers, haar opwachting voor een iets kleiner publiek. Het festival werd uitgeluid met een daverend vuurwerk dat door het uitlopen van het programma nog tijdens het optreden van Gar land Jeffreys werd afgestoken. Zijn bekendste nummer Matador werd overstemd door harde knal len en vuurfonteinen. De toe schouwers verkeerden in tweestrijd; naar het vuurwerk achter hen of naar het podium voor hen kijken? Twee afbeeldingen uit het boek over de Stoomtram op Walcheren. Onlangs verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal het eerste deel over de stoomtram Walche ren. Het fotoboek, dat werd sa mengesteld door ZWN-medewer- ker Leen Boere uit Nieuwerkerk, neemt de lezer mee op een tocht langs de lijnen Middelburg- Domburg en Vlissingen- Domburg. De stoomtram op Walcheren heeft gereden tussen 14 april 1906 en 31 december 1937. Al in 1903 passeerde de akte tot oprichting en werd koninklijk goedgekeurd. In de ruim 31 jaar dat de Stoomtram Walcheren de ze lijnen exploiteerde, is gebleken dat SW een degelijk bedrijf is ge weest en zoals uit de foto's blijkt was het materieel om door een ringetje te halen. De tram is niet alleen voor het personenvervoer van groot belang geweest maar zeker ook voor het vervoer van onder andere suikerbieten en vlas. Daarnaast leverde dit tram verkeer een ruime bijdrage aan de ontwikkeling van Domburg als badplaats. De uitgave bevat negentig foto's; de samensteller heeft daarbij ge bruik gemaakt van de fotoverza meling van H.G. Hesselink uit Vlissingen. Voor de overige foto's raadpleegde hij het archief van N.V. Streekvervoer Zuid-West- Nederland. De samensteller begint zijn nostalgische rit aan het begin punt van de tramlijn naar Dom burg, aan de Loskade in Middelburg. Vervolgens toont de uitgave de eerste dienstregeling van 6 april 1906, treinkaartjes en een tariefkaart voor reizigers eer ste klasse. Fraaie dorps- en stadsgezichten, die soms door de enorme stoomwolk aan het ge zicht onttrokken worden, geven een goed beeld van hoe het er aan het begin van deze eeuw aan toeging. Naast feestelijke afbeel dingen van de eerste rit in 1906 gunt de samensteller de lezer een kijkje in de werkplaats te Koude- kerke. Ook ontbreken de over zichtsfoto's van het verschillende materieel niet, zoals een open goederenwagon, een waterwa gen en een zogenaamde 'platte wagon' die werd gebruikt voor het vervoer van stenen. Hoewel de foto's van het personeel niet talrijk zijn werden toch verschil lende groepsfoto's opgenomen. Het fotoboek eindigt met enkele afbeeldingen die werden geno men tijdens de laatste rit op 31 december 1937 waarbij de uit eindelijke sloop een wat triest eindigend beeld geeft. Het boekwerk heeft als titel 'De Stoomtram op Walcheren, deel I', heeft het ISBN-nr. 90-71802-72-8 en is tegen beta ling van f 34,90 in de boekhan del verkijgbaar. Aanvraag Ter inzage Bezwaren Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Eurogas Terminals CV te Nieuwdorp heeft bij hen op 10 februari 1992 een aanvraag ingediend om nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunningen (zgn. revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de lucht verontreiniging. Het betreft de inrichting voor de op- en overslag van gassen onder overdruk, de op- en overslag van gassen onder atmosferische druk (gekoelde op- en overslag) en alle hieraan verbonden relevante activiteiten aan de Frankrijkweg 4 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nrs. 577, 580 en 586 en gemeente Vlissingen, sectie A, nr. 624. De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 14 mei 1992 tot en met 27 mei 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10. Heinkenszand, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond van 17-20 uur in de open bare bibliotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand; bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 27 mei 1992 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen op werkdagen van,9-12 en van 14-16 uur. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanlei ding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs met in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 27 mei 1992 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp- vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met bekend te maken. Zondag 17 mei in De Hoeksteen in Middelburg begint om 17 uur een bijzondere kerkdienst waarbij zingend en musicerend een reis wordt gemaakt door de kerkge schiedenis. De aanleiding voor deze dienst is het 25-jarig bestaan van het Jeugdorkest ONDA Middelburg, dat onder leiding staat van Piet Baan. De muzikale reis voert de toehoorders van Jeruzalem, via Rome, naar Zwitserland (Calvijn en Zwingli) en Duitsland Luther). Ook de tijd van Bach, Handel en Mozart wordt bij het optreden betrokken. Aan de dienst wordt medewerking verleend door or ganist Jos de Troije en ds Paul Paulus. De cornetten en althoorns vormen een onderdeel van het jeugdorkest ONDA Middelburg. Westerschelde

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13