mjiffls MISVATTINGEN lilBi Buurt/wiik Sjor^ Politiek Gezondheid Lezingen Cultuur Beurs Allerlei Door drs. Thomas Klabbers Ouderlijke macht en voogdij (II) Gewonden Expositie Geloof Cursus jBANPEN, PROFILE BANDENSERVICE TISSINK MENS ERGER JE NIET (1) PSYCHOCONSULT aagtekerke arnemuiden biggekerke domburg' gapinge «grupskerke hoogelande kleverskerke koudekerke meliskerke middelburg veere Woensdag 13 mei 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Schaken - Zaterdag 16 mei van af 14 uur geeft schaakmeester Lex Jongsma in Hotel Britannia- Watertoren in Vlissingen live commentaar bij de partijen van het VSB-toernooi die op dat mo ment in Amsterdam worden ge houden. Viswedstrijd - De Hengelsport vereniging Middelburg houdt ism Brammetje Dump op zondag 17 mei van 9.30 tot 13.30 uur een internationale vrije viswedstrijd op de stranden bij Dishoek. In schrijving bij Brammetje Dump of telefonisch bij de verenigingsse cretaris, 01180-27169. Turnen - Zaterdag 23 mei wordt de finale van de verenigings wedstrijden turnen gehouden in sporthal De Stenge in Heinkens- zand van 9 tot 16.30 uur. Wandelen - WSV Willen is Kun nen houdt zaterdag 23 mei voor de 22e keer de Mars rond Wal cheren en de marsen Domburg- Vlissingen en Vlissingen- Domburg. Inlichtingen: 01184-18236 of 16295. Basisonderwijs - Op 18, 19 en 20 mei worden op het sportpark Voorborgh in Middelburg de sport- en speldagen voor het ba sisonderwijs in Middelburg ge houden. CDA-Middelburg - Het CDA- Middelburg houdt dinsdag 19 mei om 20 uur een algemene le- denveragdering in de Stads schouwburg in Middelburg. Als spreker is staatssecretaris J.D. Gabor uitgenodigd. Staatssecretaris J.D. Gabor. Ledenvergadering - De Vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen houdt woensdag 20 mei om 19 uur een ledenvergadering in het Gemeen tearchief Vlissingen; aansluitend wordt een openbare lezing ge houden over de 100-jarige VVV- Vlissingen. Poppenbeurs - Maandag 8 juni wordt van 10.30-16.30 uur een poppenbeurs gehouden in de Stadsschouwburg in Middelburg; een grote collectie poppen, on derdelen daarvan en een poppen dokter zijn aanwezig. Heemkunde - De Heemkundige Kring Walcheren houdt woens dag 20 mei om 20 uur een bij eenkomst in Hotel Walcheren in Koudekerke. Ing. A. Boone houdt een lezing over 'Aspecten van veranderingen en ontwikkelingen op Walcheren vanaf de aanleg van de Sloedam (1870) tot heden'. Vrouwenraad - De Middelburg se Vrouwenraad houdt dinsdag 19 mei van 10-15 uur een thema dag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Europarlementariër Maartje van Putten houdt er een lezing over het onderwerp 'Vrou wen van Europa'. Geschiedenis - De regio Zee land van de Nederlandse Jeugd bond voor Geschiedenis houdt vrijdag 15 mei om 19.30 uur een lezing over de geschiedenis van Rusland in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Vrouw en pensioen - De vrou wengroep van de FNV houdt woensdag 13 mei om 19.30 uur een thema-avond over 'Vrouwen en pensioenen' in Hotel Arneville in Middelburg Munten - De Numismatische Kring Zeeland houdt donderdag 14 mei om 20 uur een lezing in gebouw De Schakel in Middel burg. Drs. A. Pol behandelt het onderwerp 'Merovingische mun ten en de vondst Remmerden'. Rommelmarkt - De muziekver eniging ONDA uit Nieuw- en St. Joosland houdt zaterdag 16 mei een rommelmarkt/bazar vanaf 9 uur rond de N.H. Kerk. Verenigingsbeurs - Zaterdag 16 mei houdt de Kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond ism de Zeeuwse Sportraad vanaf 13.30 uur een verenigingsbeurs in Ons Dorps huis in Kruiningen. HGJB-projectmiddag - Zater dag 16 mei wordt van 13.30-16.30 uur een projectmid dag gehouden tbv de HGJB-actie 'Een huis om in te wonen' in de Ontmoetingskerk in Middelburg. Collecte - Het Nederlandse Ro de Kruis houdt van 24 mei t/m 6 juni de jaarlijkse nationale collecte. Open middag - De regio Zee land van de Vereniging 'Ouders van een overleden kind' houdt zaterdag 16 mei vanaf 13.30 uur een open middag in het Sociaal Centrum, F. den Hollanderlaan 25 in Goes. Opbrengst collecte - De collec te van de werkgroep ZOA Vluch telingenzorg Vlissingen in Biggekerke, Koudekerke en Zou- telande heeft f 2.601,10 opge bracht Reünie - In het kader van het 10-jarig bestaan van de Hogere Beroepsopleiding tot Verpleeg kundige wordt zaterdag 16 mei van 16-22 uur een reünie gehou den in het gebouw van de Hoge school Zeeland. Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg 01184-86400 01180-84000 Laatst vroeg iemand zich af wat ouderlijke macht nou eigenlijk precies was. En of het voor de wet verschil maakt of de ouders getrouwd zijn of niet. Dergelijke vragen hoor ik ook vaak op het spreekuur en daarom wil ik U er graag meer over vertellen. Vorige week ging het over ouderlijke macht en onderhoudsplicht. De ze week over voogdij en co- ouderschap. Van ouderlijke macht is sprake als de ouders gehuwd zijn. Maar hoe zit het nou als de ouders on getrouwd zijn? In dit geval is er geen sprake van ouderlijke macht, maar van voogdij. Eén van beide ouders is voogd. Hij of zij heeft dezelfde plichten als ge huwde ouders samen. Dus: De verzorging, de opvoeding en de wettelijke vertegenwoordiging in bijvoorbeeld geldzaken. De andere ouder is meestal toe ziend voogd. De toeziend voogd heeft NIETS te zeggen over de verzorging en opvoeding van het kind. Als het mis dreigt te lopen, kan hij of zij dat wel melden bij de Kinderbescherming. Verder moet de toeziend voogd in de gaten houden of de geldzaken van het kind goed worden beheerd. Als ongehuwde of gescheiden ouders toch samen de ouderlijke macht willen delen, moeten ze dat samen bij de rechter aanvra gen. Dit wordt co-ouderschap genoemd. De vader moet het kind dan wel erkend hebben. Wat betekent dat eigenlijk, een vader die een kind erkent? Hij wordt dan de juridische vader. Het kind krijgt de achternaam van vader en het wordt zijn erfge naam. Verder wordt de vader mede-onderhoudsplichtig. Maar hij krijgt NIET de ouderlijke macht. Dat krijgt hij pas als hij bovendien met de moeder trouwt, of als ze via de rechter het gezamenlijk ouderlijk gezag krijgen. Borstvoeding - Voor (aanstaan de) moeders houdt La Leche Lea gue een voorlichtingsavond over borstvoeding op woensdag 20 mei van 20-22 uur op het adres Laan van Wervenhove 3 in Se- rooskerke; inlichtingen 01189-1691 of 01180-16812. Computerclub - De HCC Regio Zeeland houdt maandag 18 mei om 20 uur de maandelijkse bij eenkomst in wijkcentrum Open Hof in Vlissingen. Muziek - Het Middelburgs Mu ziekkorps MMK houdt vrijdag 15 mei om 19 uur een voorlichting savond in het Zuiderbaken in Middelburg. Blokfluiters en jeugdleden geven er een de monstratie van hun kunnen. Open huis - De fotoclub 'Draad ontspanner' uit Oost-Souburg houdt zaterdag 16 mei een open huis in het kader van de Nationa le Fotofeestweek aan de Bach- tenpoorte 47 in Oost-Souburg van 10 tot 16 uur. Info-avond gokken - SKW De Hayman houdt vrijdag 15 mei van 19.30-21 uur een info-avond over gokken voor jongeren vanaf 12 jaar in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele in Mid delburg. Bingo - De activiteitencommis sie van Bachten Komme in Vlis singen houdt woensdag 20 mei om 14 uur een bingo. Kerkendag - De Raad van Ker ken in Middelburg houdt zaterdag 16 mei van 10.30-15.30 uur een Kerkendag in de Abdijkerken met als thema 'Geroepen om te leven'. Sponsoractie - Youth for Christ Middelburg houdt op 15 en 16 mei een sponsoractie voor de koffiebar. Daarbij wordt o.a. een tafeltennis-marathon van 24 uur gehouden in het pand Heren- gracht 52 in Middelburg. Evangelisatie - In het gebouw van de Evangeliegemeente in Vlissingen wordt op 14 en 15 mei om 19.30 uur een bijeenkomst gehouden olv de Amerikaanse evangeliste Patti Blue. Meditatiedag - Zondag 17 mei wordt bij de kapel van Hogelande van 9 tot 16.30 uur een medita tiedag rond de meditatietechnie ken van Osho gehouden. Inlichtingen 01180-24413/16193. Ripollés - In Hotel Arneville in Middelburg wordt t/'m 1 septem ber een tentoonstelling gehouden van het werk van de Spaanse kunstenaar Ripollés. Andreas Oosthoek verricht donderdag 14 mei om 17 uur de opening. Engels - Het Activiteitencentrum start 12 mei voor uitkeringsge rechtigden met een cursus En gels voor beginners; inlichtingen 01184-14660. Toneel - Op initiatief van het Zeeuws Steunpunt komt Helmert Woudenberg met zijn Master class op 5, 6 en 7 juni een workshop verzorgen in het Vest zaktheater in Vlissingen. Inlich tingen 01180-34880. Werkstukken - De deelnemers aan de cursus Geschiedenis van Vlissingen stellen van 18 t/m 27 mei tijdens kantooruren hun werkstukken ten toon in het ge bouw van de Basiseducatie aan de Julianalaan 13 in Vlissingen. Maxis - Bij de Maxis in Middel burg zijn de afgelopen weken de volgende voorwerpen gevonden: Body warmer, naaimachine met koffer, sleutelbos, fietssleutels, 2 zilveren armbanden, oorhanger, fotocamera, dameshorloge, talrij ke baby- en kleuter artikelen. TYRECENTER Middelburg, Ind.terr. ■Amestein', Herculesweg 13, tel. 01180 -2 75 02 Vlissingen, Gildeweg 7, tel.01104- 1 51 41 Goes, Ind.-terr. "De Poel', Verrijn Stuartweg 33, tel. 01100 - 1 52 85 Hoe hoog is uw IQ? Nee, ik be doel niet uw Intelligentie Quo tiënt, maar ik heb het over uw Irritatie Quotiënt. Voelt u zich snel geïrriteerd, en staat u be kend als iemand met lange te nen? Roepen files in het verkeer, vergaderingen, plage rijtjes van de kinderen snel er gernis op? Of erger nog, kunt u plotseling in hevige boosheid uitbarsten, en bent u daarmee de schrik van uw gezin en col lega's. Maak u geen zorgen, er is niets ernstigs aan de hand; u heeft enkel last in het hanteren van woedegevoelens. Dat is lastig, maar meestal niet on veranderbaar. In de komende rubrieken zullen we uitgebreid stilstaan bij dit veel voorko mende emotionele probleem. In de psychologie wordt opval lend weinig aandacht gegeven aan de. emotie woede. Dat is merkwaardig, immers boos heid behoort tot de elementaire menselijke emoties. Boosheid heeft oorspronkelijk een overle- vingsfunctia Ze helpt ons, om aan dreigingen het hoofd te bieden. Als we boos zijn, ver keert ons lichaam in een ge vechtstoestand. Mensen kunnen echter ook boos wor den, bij afwezigheid van een echte dreiging. Neem bijvoor beeld de chef, die in woede uit barst als zijn medewerker enkele minuten te laat op het werk verschijnt. Er is geen sprake van een echte dreiging, maar wel van boosheid. Of de huisvrouw die boos wordt, wanneer een van haar kinderen met limonade morst. Ook in dat geval is er geen sprake van een echte dreiging. Zo'n on aangepaste boosheid zal in de regel enkel leiden tot onaange paste reacties: schelden, ver wijten maken, dreigen met straf, enzovoort. Omgekeerd geldt, dat we veel problemen tussen mensen rechtstreeks terug geleid kunnen worden tot onbeheerste boosheid. Denk eens aan problemen op de werkvloer, bij de opvoeding, in het huwelijk. Vaak speelt boosheid daarin een belangrij ke rol. Maar ook bij maatschap pelijke problemen zoals criminaliteit en zelfs oorlogen zijn we ervan getuige, hoe destructief onbeheerste woede kan zijn. Nu bestaan er over de emotie boosheid nogal wat mis verstanden. Het belangrijkste daarvan is wel de opvatting, dat je boosheid maar het beste kunt uiten. Dat idee is alge meen verspreid, en we treffen het zelfs aan in enkele populai re psychotherapieën, mn. de zgn. lichaamstherapieën. Soms moedigen zij mensen zelfs aan, om door middel van o.a. kus sengevechten af te rekenen met verdrongen boosheid om op die wijze rust in zichzelf te vinden. Het beheersen van boosheid zou ongezond zijn, en zou uiteindelijk leiden tot aller lei psychomatische klachten. Niets blijkt echter minder waar te zijn: het uiten van boosheid heeft precies het omgekeerde effect. De woede wordt daar mee niet uitgebannen maar juist aangewakkerd. Mensen die hun boosheid gewoonlijk uiten, vinden daardoor geen Drs. Henk C.M. Hermans geestelijke rust. Ze worden steeds sneller en heviger boos, en lopen zelfs een groter risico op allerlei psychomatische klachten. Zo zijn er nog enkele misvattingen over boosheid, o.a. het idee, dat je geen enkele beheersing hebt over je eigen boosheid. Ook deze opvatting is onjuist. Mensen veroorzaken hun eigen boosheid, en houden deze instand als gevolg van hun eigen opstelling in bepaal de situaties. Boosheid is het gevolg van de vaak dictoriale eisen die u stelt aan anderen of aan de wereld. En u bent in staat om uw boosheid te koesteren door vast te blijven houden aan deze eisen. Een derde misvatting over boosheid is het idee, dat andere mensen rekening moeten houden met jou boosheid. Achter dit idee gaat vaak een irreële zelfover schatting schuil. Immers waar om zouden anderen rekening moeten houden met uw nei ging in driftaanvallen uit te barsten. Het is zelfs het slecht ste wat ze kunnen doen; ze zouden op die wijze uw onbe heerste boosheid enkel belo nen. Een laatste misvatting die we willen noemen is het idee, dat je geen boosheid mag voe len en dat je je schuldig dient te voelen wanneer je boos bent geweest. Ofschoon boosheid in veel gevallen iets onredelijks heeft, is het onzin om aan onze onredelijke kant voorbij te gaan. In plaats van u schuldig te voelen, kunt u beter leren om uw onredelijke boosheid te hanteren. Helemaal verdwijnen zal ze niet, maar u voorkomt wel een hoop zinloze ergernis. Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Hervormde Gemeente. *f1 Zo. 10 uur: ds. A.E. de Bruijn, 19 uur: ds. A. Spaans. Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 15 uur: ds. M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: voorziening bekend, 14.30 uur: ds. H. v. Oostende. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5- 7. Do. 20 uur, Zo. 10 uur. Hervormde Kerk. Zo. 10.15 uur: ds. Köther- Middelhoek mmv kindercantorij. Hervormde Kerk. Zo. 10 uur: ds. M. Allewijn en 19 uur: ds. Kamermans. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Elke 1e, 3e en 5e zaterdag 19.15 uur. Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. onbe kend. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 10 uur: ds. v.d. Berg. Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: ds. P. Blokland, 19 uur: ds. J. de Boer. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. C. de Boon, 19 uur: ds. J. de Boer (ger.kerk). Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten: Zo. geen dienst. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: 9.30 uur: ds. A. Spaans-Moolenaar. Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: bevestigingsdienst ds. J. van Veen, ds. A.A. Boe- schoten en ds. E.V.E. Wijnands en 19 uur: ds. E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk Dorpsplein 1. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. B. de Haan. Gereformeerde Gemeente. Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Bergstraat 32. Zo. 10 uur: ds. R.G. v.d. Zwan en 19 uur: ds. J. Bouwer. Her vormde Gemeente. Torenstraat 8R. Zo. niet bekend. Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Ge meente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10 uur: ds. M.G. Ezinga. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk. Gast- huiskerk, Lange Delft 94. Zo. onbekend. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: ds. Postema. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Zo. 9.30, 14 en 18.30 uur: leesdienst. Gereformeerde Kerk. Ge- tuigeniskerk, Adr. Lauwerijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: ds. L.J.G. IJkel en 19 uur: ds. Chr. Brakema. Hofpleinkerk, Hofplein, Zo. 9.30 uur: mw. drs. G. Polderman en 14.30 uur: ds. L.J.G. IJkel. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: ds. C. Brakema, 17 uur: ds. P. Paulus mmv jeugd- brassband Onda. Gereformeerde Kerk VrijgemaaktKlein Vlaan deren 75, Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Verenigingsge bouw 't Zand, De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente.Nieuwe Kerk, Groenmarkt, o. 10 uur: ds. R. Hoogenkamp. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 9.30 uur: dr. C. Lecompte. Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat, Zo. 10 uur: ds. J. Boersma. Engelse Kerk, Simpelhuisstraat, Zo. 19 uur: ds. J. Dubbink. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: ds. J. Dub- bink (doopdienst). Oostkerk, Oostkerkhof, Zo. 9.30 uur: ds. O. Elseman. Wijkgemeente Ge- ref.Bond, Zo. (Oostkerk) 11 uur: kand. PD. Spies en 18.30 uur: ds. J. Vroegindewey. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za. 10 uur: bijbelstudie en 11 uur: eredienst ds. C.E. v.d. Ploeg. Leger des Hei/s. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur: kapt. en mevr. D. Krommenhoek. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: ds. v. Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk, Zo. 9.30 en 17 uur: ds. M. Janssens. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten. Koorkerk. Zo. 9.30 uur: dr. C. Le compte. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 2, Zo. 10 uur, elke 2e en 4e za. 19 uur. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 11.30 uur. Waalse Gemeente (Eglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. geen dienst. Evangeliege meente "de Wijngaard". LTS, Klarenbeek. Zo. 9.30 uur: ds. C. v.d. Zanden. NIEUW EN ST. JOOSLAND Hervormde Gemeente. Zo. onbekend. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 9 en 10.30 uur: ds. F.C. van Dijke, kinderne- vendienst alle groepen, 19 uur: ds. H.W.J. Faassen. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 9 en 10.30 uur: ds. F.C. van Dijke, 19 uur: ds. H.W.J. Faassen (ger.kerk). RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. onbekend. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Ds. v.d. Wouwstraat 4, Zo. 10 uur: kand. E.H. Egberts, 19 uur: ds. A. den Hollander. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: ds. H.W.J. Faassen, 19 uur: dienst in geref. kerk. Protestantse Ziekenhuispastoraat Streekzieken huis Walcheren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 1115 uur. Reede, Koudekerkseweg 81, Za. 17 uur. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), za. 19 uur, zo. 9.30 uur. Streekziekenhuis, Koudekerkseeweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Ge bouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur: samen komst. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrouwenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evangelie Gemeente "De Blinkende Morgenster". Dr. Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds. J. Panne- koek. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans, 19 uur: ds. De Bruijn. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P. Boekesteijn. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg. Za. 19 uur. Zo. 10 uur. ST.LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10.30 uur: ds. E.J. Rietveld. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 uur en 19 uur: ds. C. van Velzen. Do. 14 t/m wo. 20 mei Huisartsen OOST-SOUBURG Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazer). Zo. 10 uur: lofprijzingsdienst. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. Kanaalstraat, Zo. 9.30 uur: ds. G.J. v.d. Linde, kindernevendienst groep 1-3 en 4-5. Oran- jepleinkerk. Zo. 9.30 uur: ds. R.E.R. van Buiren en ds. Rudiger, 19 uur: drs. F.A. Petter, De Ark, Zo. Kinderkerk 4-12 jaar. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, Zo. 19 uur: ds. A.V. de Nooy. Streekziekenhuis Walcheren, Koudekerkse weg 8, Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Rooms-Katholieke Kerk. Bej. tehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e za. 9 uur. Martinuskerk, Kerklaan 19, Zo. 10 uur. Gereformeerde kerk. Zo. onbekend. Hervormde Kerk. Zo. 11 uur: ds. C.H.F. v. Tuyll van Serooskerken. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: holy communion, 19.30 uur: evening prayer. BetheTPinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gerefor meerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. niet bekend. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: ds. Postema. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lan- noystraat 2, Zo. 9.30 en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeen te. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17 uur, wo. 20 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10 uur: ds. J.D. de Boer. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. H. Makkinga (H.A.). Johanneskerk, Bone- dijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: ds. D.W. Koelman, 19 uur: ds. H. Makkinga. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: mw. ds. J.B. van Bork. De Schaapskooi, Papegaaienburg, Zo. 9.30 uur: ds. A.V. de Nooij. Streekziekenhuis Walche ren, Zo. 10 uur: ds. N.H.J.E. Boomer. Ter Reede, Zo. 19 uur: mw.ds. A. Spaans-Moolenaar. "Op- hir", Badhuisstraat 86, Zo. 10 uur: geen dienst. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissingen'. Van Dishoeckstraat 534. Zo. van 10 tot 12 uur, di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za. 9.30 uur: eredienst, ds. J. Mansveld, 10.30 uur: bij belstudie. Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: ds. J. Mijnders. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 en 19 uur: kpt. C. Bijl. Pinkstergemeente. Pinksterkapel, Emmastraat 10. Zo. 14.30 uur: gemeentedienst, voorganger P. Buteyn. Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: F.J.J. Bui tendijk, Noordweg 353, tel. 39933. zondag tot 24.00 uur: R.R. Lankhorst, Seisweg 29, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 12233. Zondag tot 24.00 uur: J.L.R.H. van Pelt, Julianastraat 7, tel. 12225. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuwland, Arnemuiden, Middelburg- Zuid: zaterdag: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Middelburg, tel. 01180-15810. zondag: N. Kap- teijn. Lekstraat 6, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: Za. en zo.: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aagtekerke, Bigge kerke, Domburg, Koudekerke, Meliskerke, West- kapelle en Zoutelande: van vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur: PK. Noorlander, Middelburg sestraat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Oost en Midden-Walcheren: Gehele weekend: B. Bou- wense, Va/kenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: J.M. de Hek, Damplein 26, Middelburg, tel. 01180-28207. Apotheken Middelburg: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, tel. 12538. Vlissingen: van vrijdag 17.30 uur tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): *2'Apotheek Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, tel. 66345. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: gehele weekend: A. de Gaai, tel. 01180-23836. Middelburg: van za terdag 9.00 tot maandag 9.00 uur: J. Drijdijk, tel. 01180-26045. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: Mw. Driehuis-van Haselen, Gerbran- distraat 151, Vlissingen, tel. 01184-66548. (dag en nacht). Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Velder- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelie, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehof laan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Kindertelefoon, ma., wo. en vr. van 16 tot 20 uur, tel. 01102-44286. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, Koepoortstraat 6; Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziekten- bestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziekten- bestrijding: Koepoortstraat 6, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tu berculosebestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84252, alleen tijdens spreekuur. Kin der en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. 01180-38080. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot 16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184 86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur, Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg, Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzer. Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Gofes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-14444. Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 11