informatiepagina van de gemeente vlissingen l5 mei: Bevrijdingsfestival Zeeland r Nationale Herdenking 4 mei 1992 r IDrukwerksticker heeft effect! I I Q If Vlissingen wordt geasfalteerd iTrompweg schuift een stukje op redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Muziekfestival Theater Film Expositie Korenslag Drukpers Vuurwerk Parkeren Route-omleiding Weersomstandigheden Verkeersmaatregelen Parkeren Gouden klanken voor Bangladesh Commissies Sluiting stadhuis Verkeerssituatie Raad op 7 mei Sociale Vernieuwing Opening winkels op feestdagen Werkbriefje inleveren Wijziging ophalen huisvuil Even bijpraten met wethouder Poppe-de Looft Wijziging opening Stedelijk Museum Homobeleid in de maak Allochtone kinderopvang Garantie geldleningen Lokale omroep Vlissingen Woensdag 29 april 1992 DE VLISSINGER Het Bellamypark, het De Ruij- terplein, de Oude Markt en op tal van andere lokaties in de binnenstad zal er feest zijn op 5 mei, de dag van de bevrij ding. De Culturele Raad van de gemeente Vlissingen heeft op deze dag een groot festival in de Binnenstad georganiseerd. Een festival bedoeld voor heel Zeeland. Junior Wells, Garland Jeffreys, Third World, The Kay LC, Donky, Marianne Boer en nog vele an deren zorgen voor daverende optredens, vanaf 14.00 uur op het Bellamypark. De presentatie is in handen van Bram Vermeu len. Maar er gebeurt nog veel meer op deze feestdag. De Internationale Nieuwe Scene uit België presenteert op het festival haar nieuwe voorstelling "Wij zijn allemaal kinderen van negen maanden". De voorstel ling, aanvang 20.00 uur op de Oude Markt, is ontwikkeld naar aanleiding van de laatste verkie zingen in België. Racisme is een belangrijk thema in deze voor stelling. Ook voor kinderen is er theater. Het Makadam-theater speelt "Poot je kop". De voorstelling is geschikt voor publiek van 7 tot 97 jaar. Clownesk, zeer mimisch, vol muziek, straattheatertechnie ken als korte acts, acrobatiek en contact met het publiek zijn de ingrediënten. In Alhambra wordt een unieke documentaire gedraaid, "De Tiendaagse Tocht". De film geeft een impressie van het bezoek van koningin Wilhelmina aan be vrijd Zeeland. De organisatie van het bevrijdingsfestival kreeg kort geleden toestemming een kopie van dit uniek filmmateriaal te maken. Daarna wordt de film "Commando Strike at Walche ren" en de journaalfilm "Weder opbouw 1946-1952" vertoond. De voorstelling begint om 14.00 uur en om 16.00 uur. Bij voldoen- Het Makadam Theater speelt "Poot je Kop de belangstelling wordt een ex tra voorstelling gegeven om 20.00 uur. De entree is gratis. In de Sint Jacobskerk is op 5 mei de tentoonstelling "Anton Kom", verzetsheld in de Tweede We reldoorlog van Surinaamse af komst, te bezoeken. Deze expositie is daarna tot 16 mei te zien in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Op 2 lokaties in Vlissingen vindt op 5 mei de generale repetitie van koren uit Zeeland plaats voor "Korenslag", het Zang festijn voor 80.000 stemmen dat op 16 mei in het Olympisch sta dion in Amsterdam wordt gehou den. Dirigent Geert van Tijn reist op 5 mei het land rond om op verschillende lokaties de gene rale repetities te begeleiden. Om 17.00 uur zal Van Tijn op Bella mypark de Zeeuwse koren diri geren. De Vlissingse dirigent Rob Vermeulen dirigeert de zan gers en zangeresesn vanaf 14.00 op het Scheldeplein. Op het Bellamypark wordt een drukpers geplaatst van Mass en Individual Moving. Hierop wor den vanaf 14.00 uur enorme pamfletten, 1.20m bij 2.40m met teksten van schrijvers en dich ters uit Nederland gedrukt, aan sluitend op het thema van het festival "vrijheid van menings uiting". Op de verschillende lokaties zijn verder allerlei kinderaktiviteiten, een informatiemarkt, straatthea- teroptredens en sprekers. Kort om een divers programma. Het bevrijdingsfestival wordt om Volgende week donderdag, 7 mei, wordt begonnen met grootschalige asfaltwerkzaam- heden in Vlissingen. In de pe riode van 7 tot en met 13 mei wordt er op zes verschillende plaatsen een asfaltdeklaag aangebracht op het wegdek. Op 7 en 8 mei worden de Aagje Dekenstraat en het terrein rond de parkeergarage aangepakt. Van 11 tot en met 13 mei komen de volgende straten aan bod: - de route Spuistraat (vanaf de Bussestraat)/Spuikom- weg/ Koudekerkseweg (tot aan de Hogeweg); - de Badhuisstraat, tussen het Stadhuisplein en de Strandweg; - het kruispunt Sloeweg/Ger- brandystraat/ Koudekerkse weg, tot aan de Olympiaweg; - de Gerbrandystraat. De bewoners van de genoemde straten zullen hun auto tijdens de werkzaamheden elders moe ten parkeren. Zij ontvangen hier over een brief van de gemeente. De auto's moeten de avond voor de werkzaamheden weg zijn. De wegen worden namelijk volledig afgesloten voor verkeer. Boven dien kunnen de werkzaamhe den beschadigingen veroorza ken aan de auto's. Alle route-omleidingen worden tijdig aangegeven en aangepast aan de voortgang van de werk zaamheden. Drie weken na het aanbrengen van de deklagen worden de wegmarkeringen aangebracht. Dit gebeurt niet meteen omdat de markering an ders zou verkleuren. De asfaltwerkzaamheden zijn erg weersgevoelig. Bij regen achtig weer loopt het werk ver traging op. In bijna alle Nederlandse ge meenten worden ieder jaar op 4 mei de militairen en burgers herdacht, die in de Tweede Wereldoorlog in het belang van het Koninkrijk der Neder landen zijn gevallen of door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen. De Nationale Herdenking is niet alleen een moment van herinnering aan diegenen die hun leven verlo ren hebben. Het is ook een moment van bezinning op he den en toekomst waarop wordt stilgestaan bij de kwetsbaar heid van onze democratische samenleving. In Vlissingen wordt de Doden herdenking, net als voorgaande jaren, op een sobere wijze ge houden, zónder voorafgaande stille tocht, zónder declamatie en toespraken. Het programma van maandag 4 mei 1992 ziet er als volgt uit: Voorafgaande aan de herden king wordt een Oecumenische dienst gehouden in de Petrus- kerk aan de P. Krugerstraat, aan vang 19.00 uur. De dienst wordt geleid door ds. J.B. van Bork en Pastoor A. van de Poel. - Belangstellenden worden verzocht om uiterlijk 19.50 uur aanwezig te zijn in of bij de aula van de Noorderbe graafplaats aan de Presi dent Rooseveltlaan. - Van 19.45 uur tot dertig se conden voor 20.00 uur wor den de kerkklokken geluid van verschillende kerken in Vlissingen, Souburg en Ritthem. - Om circa 19.55 brengt de Koninklijke Harmonie "Ons Genoegen" op de Noorder begraafplaats enkele toe passelijke werken ten gehore. Het monument voor gevallenen in de Tweede Wereldoorlog op de Noorderbegraafplaats, (foto: Cor Schuilwerve) Om 20.00 uur wordt met een hoornsignaal twee mi nuten van volkomen stilte aangekondigd Na deze stilte wordt de na tionale vlag gehesen door twee zeeverkenners van Scoutinggroep "De Water geuzen". De Koninklijke Harmonie speelt daarbij twee coupletten van het Wil helmus. Vervolgens zullen er bij het monument voor gevallenen van de WO II kransen en bloemen worden gelegd. Eerst doen burgemeester J.C.Th, van der Doef en Wethouder T.R.K. Meijers dat namens het gemeente bestuur. Daarna is daartoe gelegen heid voor andere instanties, organisaties en particu lieren. Na de krans- en bloemleg- ging bij het monument ma ken burgemeester en wethouder een rondgang over de begraafplaats. Daar bij worden graftakken ge legd bij het monument van de geallieerden, het ge denkteken voor omgekomen burgers en het monument voor gevallenen in WO I. Vervolgens zal de burge meester bloemen leggen bij graven van inwoners van Vlissingen die tijdens de WO II en de bevrijdingsda gen (november 1944) in het verzet tegen de vijand zijn omgekomen. Voor iedereen is er gelegen heid deze rondgang te vol gen. Ook het individueel bezoeken van de (oor- loqs)graven is uiteraard mo gelijk. Garland Jeffreys treedt om 21.30 uur op op het Bellamypark. 23.00 afgesloten met een groot Bevrijdingsvuurwerk. Dit wordt afgestoken vanaf de kop van de Oranjedijk. Het publiek kan van af het Bellamypark en de Boule vard De Ruijter het vuurwerk het beste bekijken. De Oranjedijk is afgesloten voor publiek. In verband met het muziekfesti val op het Bellamypark zijn een aantal verkeersmaatregelen ge troffen. Het Bellamypark wordt aan de kant van het Stedelijk museum afgesloten voor ver keer. De straat aan de andere kant van het park wordt twee richtingsverkeer. Er zal een parkeer- en een stopverbod gel den op deze straat. Op de vijfde mei zal het parkeren in de binnenstad moeilijk zijn. De parkeerterreinen op het Bel lamypark en de Oude Markt zijn niet beschikbaar. Ook op de Coosje Buskenstraat, tussen de Boulevard en de Spuistraat kan maar beperkt geparkeerd worden. ledereen wordt daarom aange raden om zoveel mogelijk met de fiets of het openbaar vervoer naar de stad te komen. Mensen die toch met de auto komen kun nen deze het beste aan de rand van de binnenstad parkeren. Bij voorbeeld op het parkeerterrein bij de Edah of het parkeerterrein aan de Kenau Hasselaarstraat (achter het Maritiem Instituut) Festivalkrant Vorige week is er door heel Zee land een Festivalkrant verspreid. Hierin staat het volledig pro gramma met de aanvangstijden van de verschillende optredens. Verder staan er interviews en achtergrondinformatie over het thema van het Bevrijdingsfesti val in. Tot ziens op vijf mei! Op zaterdag 2 mei as. om 19.30 uur vindt in het Scheldekwar- tier (Van Dishoeckstraat 536, Vlissingen) een muzikale avond plaats, met medewer king van: Annegeer Stumphius, so praan (met Anthony Hermes op piano) Heieen Stroo, sopraan Groep Papillon Marianne Boer, piano barbershopkoor 'The Coast line chorus' negrospiritualkoor Brunchti- me '85 kindersopraan van de Oosterhoutse Nachtegalen Lady-speaker: Ineke Timmerman Kaarten verkrijgbaar bij: - Reisbureau Van Fraassen (alle vestigingen) - VVV-Vlissingen, Nieuwendijk - en (op 2 mei) aan de zaal Reserveringen: P. de Kam, tel. 01184- 16589 prijs: f 15,- (kinderen t/m 11 jaar, CJP en 65+pas: f 10,-) De opbrengst komt ten goede van het door de gemeente Vlis singen gesteunde BRAC-project te Bangladesh. Donderdag 30 april zijn alle sec ties van de gemeente voor pu bliek gesloten. Vrijdag 1 mei is alleen de sectie Afvalverwijdering aan het werk. De rest van de secties is geslo ten. Maandag 4 mei werkt de sectie Afvalverwijdering gewoon door. De sectie Burgerzaken is op de ze dag geopend van 09.00 10.00 uur, uitsluitend voor het doen van geboorteaangifte. De overi ge secties zijn gesloten. Dinsdag 5 mei zijn alle secties van de gemeente voor publiek gesloten. De sticker die ongeadresseerd reclamedrukwerk in de brie venbus moet voorkomen heeft effect. Dat is gebleken uit de eerste meetresultaten van de gemeente. Daar neemt een twintigtal medewerkers deel aan een proef; tien mèt en tien der. En met een kleine twintig duizend brievenbussen in Vlis singen moet u beide stapels 2000 keer zo groot denken om te beseffen om welke giganti sche hoeveelheden reclame drukwerk het in onze gemeen te gaat.... Links het resultaat zónder sticker, rechts een aanmerkelijk kleinere stapel drukwerk mét de sticker op de bus. (foto: Ruben Oreel) zónder sticker. De foto laat het duidelijk zien: het kleine sta peltje is het resultaat van de brievenbussen mèt sticker, de grote stapel van de tien zön- De medewerkers aan de proef wonen dicht bij elkaar. De ver schillen zijn opvallend. In de wijk Paauwenburg ontving de één 280 gram drukwerk, de ander 3050. In Westerzicht was dat 808 gram tegen 3090; in Bossen- burgh 912 tegen 2735; in Oost- Souburg 450 tegen 1926 gram. Het is duidelijk dat de sticker de hoeveelheid reclamedrukwerk terugbrengt. Er blijkt echter ook uit dat men sen ondanks de sticker tóch nog reclamedrukwerk ontvangen. Dat blijkt ook uit de vele tele foontjes die de gemeente daar over ontvangt. Het zijn (vooral) de huis-aan-huisbladbezorgers die hierop aanspreekbaar zijn. De gemeente heeft op dit punt slechts één advies: klagen bij de verspreider. De betreffende tele foonnummers vindt u in die huis- aan-huisbladen. In de tweede helft van mei be kijkt men bij de gemeente de re sultaten van twee maanden actie. Dan volgen opnieuw gesprekken met de verspreiders. Afhankelijk daarvan volgt een standpunt of op vrijwillige basis moet worden doorgegaan dan wel of door aanpassing van de Algemene Plaatselijke Verorde ning een verbod moet worden afgedwongen. Voor wie drie kilo reclamedruk werk per maand ook wel een beetje veel is: de gemeentelijke sticker is nog steeds verkrijg baar bij de receptie in het stad huis. Bellen kan ook: tel. 87295. De Trompweg moet worden verplaatst. Deze weg, die een verbinding vormt tussen de Boulevard Bankert en de Ke nau Hasselaarstraat, ver schuift een stuk in de richting van het Maritiem Instituut. Dit is noodzakelijk in verband met de geplande nieuwbouw van een hotel en appartementen gebouwen, tussen de bestaan de residentie Bankert en het Maritiem Instituut. Voor deze bebouwing diende Bouwmaat schappij Ufkes in maart dit jaar de bouwaanvragen in. De pro cedure hiervoor loopt nog. De werkzaamheden zijn afgelo pen maandag, 27 april, gestart en zullen naar verwachting tot eind juni duren. In mei wordt te gelijkertijd begonnen met het bouwrijp maken met het nu nog kale stuk grond aan de Boule vard Bankert. Door het verleggen van de Trompweg tot vlak naast het Ma ritiem Instituut is het nodig de achterontsluiting van het insti tuut aan te passen. Dit gebeurt door middel van een helling- baan voor fietsen. Aan de ach terzijde van het instituut komt een fietsenstalling. Gedurende de twee maanden dat de sectie Nieuwe Werken De voor vanavond aangekon digde vergadering van de Emancipatiecommissie gaat niet door. De eerstvolgende bijeenkomst van deze commis sie is op 27 mei. Wel vergadert er een aantal an dere commissies vanavond. De ze bijeenkomsten vinden plaats in het stadhuis en beginnen om 19.30. woensdag 29 april: - financiën - onderwijs De raad van Vlissingen verga dert in april niet in verband met de feestdagen. Deze vergade ring wordt gehouden op donder dag 7 mei. De extra commissievergadering van de commissie van welzijn, volksgezondheid, cultuur en ac commodaties, op 29 april, ver valt. Deze vergadering zou uit- 'sluitend gaan over het plan van aanpak van de sociale vernieu wing. Het plan zou vervolgens in de raad van 7 mei worden be handeld. Het agendapunt ver schuift nu naar de raadsverga dering van 4 juni aanstaande. Reden voor de vertraging bij het bespreken van het plan, is de hoeveelheid, inhoud en strek king van de inspraakreacties. Bovendien zijn er op een relatief laat tijdstip nog reacties ontvan gen. Ook deze reacties worden meegenomen in het inspraak schrift. Hierdoor was het niet mogelijk een en ander tijdig voor te bereiden voor de raadsverga dering van 7 mei. De organisaties, instellingen, particulieren e.a. die een reactie op het plan hebben gegeven krij gen binnenkort het voorstel/in spraakschrift en het verslag van de formele inspraakbijeenkomst van 16 maart, toegezonden. In verband met Koninginnedag zijn de winkels donderdag 30 april gesloten. Op 5 mei is er geen verplichte winkelsluitingsdag. Winkels mo gen deze dag dus gewoon open zijn. In verband met de feestdagen is de inleverdatum van het 'werkbriefje' aan de Sociale Dienst deze maand verscho ven naar woensdag 29 april. f van de gemeente aan het ver plaatsen van de Trompweg werkt, is het niet mogelijk om de weg te gebruiken. Eenmaal op de Boulevard aangekomen zijn in deze periode de enige ontslui tingen voor autoverkeer, de weg langs het strandhotel, de Coosje Buskenstraat en de afrit van de Boulevard De Ruijter. (foto: Ruben Oreel) Donderdag 30 april wordt er geen huisvuil opgehaald in de wijken West-Souburg; Wester zicht; Papegaaienburg; Bossen- burg; Rosenburg en Hofwijk in verband met Koninginnedag. In plaats daarvan komt de sectie Afvalverwijdering langs op vrij dag 1 mei. Dinsdag 5 mei wordt er geen huisvuil opgehaald in de wijken Binnenstad; Scheldebuurt; Bou levards; Baskenburg; de be drijfsterreinen Edisonweg en Buitenhaven en Ritthem in ver band met Bevrijdingsdag. In plaats daarvan komt de sectie Afvalverwijdering langs op woensdag 6 mei. Alle bewoners van deze wijken worden vriendelijk verzocht het huisvuil een dag later aan te bie den. Voor vragen kunt u terecht bij de sectie Afvalverwijdering, telefoon 62291. Vorige week is er een fout geslo pen in de aankondiging van de wijziging ophalen huisvuil. Het telefoonnummer van de sectie Afvalverwijdering werd daarin foutief vermeld. Het goede num mer is: 62291 De openingstijden van het Ste delijk Museum zijn de komende dagen gewijzigd. Op 30 april is het museum gesloten. Vanaf vrijdag 1 mei tot en met dinsdag 5 mei is het mu seum geopend van 13.00 uur tot en met 17.00 uur. Vanaf woensdag 6 mei opent het museum haar deuren weer op de gebruikelijke tijden. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en zaterdag en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. Momenteel wordt in het stadhuis gewerkt aan de opstelling van een nota homobeleid. Het gaat om een concept dat - via het col lege van ben w- uiteindelijk door de gemeenteraad in definitieve vorm zal worden vastgesteld. Dat zal in de loop van dit jaar zijn, ik hooinog voor de zomer. In de nota homobeleid zal zijn aange geven wat de gemeente Vlissin gen kan en zal doen om te bevorderen dat homo's volwaar dig, gerespecteerd en zonder discriminatie vanuit de "hetero cultuur" aan de samenleving kunnen deelnemen. Als wethou der van emancipatie reken ik het tot mijn taak dat ook deze groep - met behoud van de eigen identi teit - zich volwaardig tot de Vlis singse samenleving kan rekenen. Tot mijn wethoudersportefeuille behoort het beleid ten aanzien van tal van minderheidsgroepen, zoals de allochtonen. Dat zijn de Vlissingers die bijvoorbeeld af komstig zijn uit Marokko. Sinds kort is er voor hen een speciale vorm van kinderopvang verzorgd door de Stichting Kinderopvang Vlissingen. Ouders en kinderen uit deze groepen kunnen spel voorlichting aan huis krijgen door vrouwen uit de buurt. Ook wor den leidsters uit allochtone groe pen aangetrokken als deze aan de eisen voldoen en worden Ne derlandse leidsters bijgeschoold in de andere cultuur. Deze spe ciale vorm van kinderopvang vindt momenteel plaats bij Ma rokkaanse gezinnen in het "mid dengebied". Als u wilt meehel pen bij de spelvoorlichting of ge bruik van deze vorm van kinder opvang wilt maken, dan raad ik u aan contact op te nemen met de Stichting Kinderopvang Vlissin gen in de Verlengde Bonedij- kestraat 275a. De speeltuin Lammerenburg aan de Zuidbeekseweg is een zeer florerende speeltuin in Vlissin gen. De speeltuinvereniging Lammerenburg draait zo goed dat een nieuw clubhuis kan wor den gebouwd. Ook de buurtver eniging Van Duyvenvoorde aan de Middelburgsestraat in Oost- Souburg is zo'n florerende vereni ging. Deze vereniging organi seert tal van succesvolle activi teiten waarvoor uitbreiding van het wijkcentrum 'De Schuur' no dig is. Beide verenigingen heb ben de gemeente gevraagd garant te staan voor leningen die zij moeten afsluiten om de ge bouwen te realiseren. Burge meester en wethouders willen dat graag doen omdat zij het werk van de verenigingen educa tief en cultureel van belang vin den. Beide voorstellen van b en w komen vanavond ook nog aan de orde in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor financiën. Ik ga er van uit dat ook deze commissie positief adviseert zodat de ge meenteraad in zijn vergadering van 7 mei aanstaande kan in stemmen met de garantiestelling. De gemeenteraad moet in zijn vergadering van 7 mei aanstaan de ook besluiten of zij een posi tief advies zullen geven over de Stichting Lokale Omroep Vlissin gen (SLOV). De gemeenteraad moet aan het Commissariaat voor de Media verklaren dat de SLOV voldoet aan een aantal voorwaarden uit de Mediawet. Het college van b&w vindt van wel omdat de SLOV een rechts persoon van algemeen nut is die een programma wil verzorgen dat voorziet in maatschappelijke, culturele, godsdienstige en geestelijke behoeften. Bovendien komt er een representatief or gaan dat het programmabeleid gaat bepalen. Zo krijgt Vlissingen straks, als de raad akkoord gaat, lokale omroep!

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5