Afval bij S-klasse produktie Voyager als wereldster Auto vakantie BMW 8-cylinders Uitbreiding kleurenpallet Mazda MX5 Rif-impressie Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. Hanneman T. Vos Redactiecommissie: A. de Buck, Auto Poppe Walcheren bv P. Goedbloed, Autodemontage- bedrijf Goedbloed Th. Louisse, Autolease maatschappij Midlease bv J.A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen bv J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen J. Cevaal, Toyota Cevaal en Autorama Walcheren K. Baas, Auto Janssens Vlissingen bv tel. redactie 01180-81000 tel. advertenties 01184-84000 Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen Derde jaargang, nummer 9 PORSCHE 928 GTS Twee wekelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger Theo Louisse De achtcylinder Porsche 928 be gon zijn carrière in 1977. De als topmodel bedoelde 928 kan het best gekenschetst worden als een reissportwagen, en niet als een compromisloos sportief speeltje wat alleen in de weekends van stal wordt gehaald. Uit onderzoek is gebleken dat berijders van de 928 met hun auto jaarlijks veel kilome ters maken. In de 928 werden bij introductie een aantal vooruitstre vende vindingen toegepast zoals de veiligheidsstructuur van de car rosserie, het grote aandeel alumi nium onderdelen in de motor, de energie-absorberende onderdelen voor en achter en de spoor- corrigerende Weissach achteras. De nieuwe 928 GTS behoudt al deze eigenschappen en voegt er nog een aantal aan toe. Sperdifferentieel Diagnosesysteem Woensdag 29 april 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Silhouet ongewijzigd Ten onrechte is de laatste tijd beweerd, dat bij de produktie van één auto uit de Mercedes S- klasse 52 ton afval ontstaat. Dat lijkt erg veel, maar 90% hiervan is restmateriaal bij de win ning van ijzer uit erts, waarbij duidelijk is dat restmateriaal iets anders is dan afval. Ter il lustratie: voor 4 gram platina in een katalysa tor is 500 kg erts nodig. Van de overgebleven tien procent wordt maar liefst 80% hergebruikt, zodat aan het einde van de som nog maar een heel klein deel over blijft. Als we hierin ook nog meenemen dat de auto aan het einde van zijn leven voor meer dan 95% voor recycling geschikt is, blijkt he lemaal het ongelijk van de milieugroepen die vooral dit negatieve bericht in de wereld heb ben geholpen. Chrysler Import Holland biedt aan tweehon derd kopers van een Chrysler Voyager tegen een lage meerprijs een zeer aantrekkelijk op tiepakket, dat in de regel door veel klanten wordt besteld. Op de Nederlandse markt was de Voyager in 1991 met 2166 verkochte een heden de leider in zijn segment. Het genoem de optiepakket wordt aangeboden onder de naam WorldStar en omvat onder meer aircon ditioning, elektrische ruitbediening voor, speedcontrol, met leer bekleed, in hoogte ver stelbaar stuur, een roofrack en WorldStar type-aanduidingen. Standaard is de 1992 Voyager al voorzien van een airbag. De auto kan worden gekozen met de 2.5 liter 4 cylin der of de krachtige 3.3 liter V6. De prijslijst van de WorldStar begint met de 2.5 liter 7-persoons voor f 54.995,— en bij f 44.820,— voor dezelfde auto op grijs kenteken. Op de autotentoonstelling van Genève intro duceerde BMW twee volledig nieuwe 8 cylin- dermotoren voor de 7-serie. Het Nederlandse leveringsprogramma bestaat uit vier verschil lende uitvoeringen. Allereerst is er de 730i V8 met een handgeschakelde vijfbak. De 2997 cc krachtbron levert een vermogen van 218 pk bij 5800 tr/min. De motor heeft 4 kleppen per cylinder en beschikt over de modernste electronica die zorgt voor de inspuiting en ontsteking. De auto weegt 1700 kg en haalt een top van 233 km/u en trekt in 8,5 secon den van 0 tot 100 km/u. De 730i V8 kost f 138.000,-. Dezelfde auto is ook leverbaar met een zeer moderne vijftraps automatische transmissie en kost dan f 144.500,—. De auto is zeer compleet uitgerust, heeft standaard ABS en een airbag voor beide voorpassagiers. De Ne derlandse uitvoeringen zijn zelfs completer dan de in Duitsland geleverde auto's door het standaard diefstalalarm, lichthoogteregeling, microfilter in het luchtverversingskanaal, ster kere accu, radiovoorbereiding en een buiten temperatuurmeter met ijzelwaarschuwing. De BMW 740i heeft dezelfde motor, echter met een inhoud van 3982 cc en levert een vermo gen van maar liefst 286 pk. De 1790 kg we gende en 4,91 meter lange BMW haalt hiermee een top van 240 km/u en trekt in 7,4 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/u. De 4 liter V8 wordt altijd geleverd in combina tie met de automatische versnellingsbak. De klant kan echter nog wel kiezen uit de stan daardauto of voor de met 11,4 centimeter ver lengde carrosserie. De 740i en 740iL onderscheiden zich wat standaarduitrusting betreft van de 730i V8 door wortelnotehou- ten panelen in het interieur, een midden- armsteun voorin, interieur voorventilatie en cruise control. De auto kost f 170.000,— met de normale afmetingen en f 187.500,— in verlengde uitgave. De huidige auto kan met weinig service bedrijfszeker functioneren. Het is daarom niet zo opmerkelijk dat een heleboel automobilisten tot het laatst wachten met de jaarlijkse service beurt, nét voor het begin van de grote zomervakantie, waar de auto veelal een belangrijke rol heeft te vervullen. Waarom moet u dat niet zo doen? Daar zijn zeker drie goede redenen voor: Zie boven; de moderne auto heeft maar één keer per jaar een goede beurt APK/service nodig, dus u hoeft niet tot het laatst te wachten. Bij die beurt kunnen technische complicaties ontstaan, welke niet zijn te voorzien. Paniek als er op het laatst iets mis blijkt (nieuw gemonteerde onderdelen bij een beurt kunnen ook slecht functioneren, vervelend als je-dat in Oostenrijk moet ontdekken). De werkplaatsen zijn steen druk! Haastig, overvol, alles moet klaar, overwerkt, echt tijd en aandacht? Gauw, gauw, gauw! Conclusie: in juli/augustus op autovakantie met de familie; de auto in april voor een grote beurt afspreken. Niet gek staan te kijken als u dan al twee weken moet wachten voor u aan de beurt bent. Volgend jaar is 't ook goed als u direct na afloop van de winter uw auto voor de grote beurt aanbiedt. Goede vakantie toegewenst. Het huidige programma van 928 S4 en GT wordt door de nieuwe GTS vervangen. Voorin ligt de van 5,0 naar 5,4 liter vergrootte 8 cylin der met een vermogen van 350 pk, wat bij 5700 tr/min beschikbaar is. Het maximale koppel van 500 Nm is bij 4250 tr/min volledig te benutten. De achterwielen worden aange dreven via een handgeschakelde vijfversnel lingsbak of een viertraps automaat. Een opvallende uiterlijke wijziging betreffen de vijfspaaks 'Cup-design' lichtmetalen wielen, die we ook van de 911 Turbo en 968 kennen. Minder zichtbaar zijn de iets verbrede spat- schermen, terwijl juist de doorgetrokken ver lichtingsband direct in het oog springt. Om het forse motorvermogen probleemloos op de weg over te brengen heeft de 928 GTS een sperdifferentieel. Dit electronisch geregel de differentieel maakt gebruik van het ABS- signaal en voorkomt automatisch het doorslippen van een wiel. Met een leegge- wicht van 1612 kg haalt de 928 GTS een top van 275 km/u en trekt van 0 tot 100 in 5,7 0 i§fii§ m De 928 van Porsche is een 2 2, waarbij de achterzittingen kunnen worden omgeklapt. Toch mag in de 928 meer zitruimte achterin worden verwacht dan bij de 968 en 911, ter wijl ook de bagageruimte een redelijke inhoud kent. De nieuwe Porsche 928 GTS is in Nederland te koop voor f 277.000,—. De koper heeft daarbij de keus uit de handbak of automaat. De Mazda MX 5 werd aanvankelijk geleverd in een beperkt aantal kleuren: wit, rood en blauw. Als tijdelijke uitvoering kwam daar vo rig jaar donkergroen bij, terwijl het vaste leve ringsprogramma met zilvergrijs werd uitgebreid. Nieuw is nu een speciale uitgave in de kleur zwart voorzien van beige lederen be kleding, stuurbekrachtiging, elektrische an tenne en roestvrijstalen dorpelbeschermingsplaten. De standaard ge leverde hardtop met binnenbekleding en ach terruitverwarming wordt in de carrosserie- kleur uitgevoerd. De auto was in ons land voor het eerst te zien zijn op Cabrio '92 in het Au- totron Rosmalen. De prijs van dit beperkt le verbare model is vastgesteld op f 65.493,—. seconden. De automaat is slechts tweetiende seconden trager. Het remsysteem is uiteraard volledig op de prestaties van de 928 in gesteld. De nieuwe wielen geven een uitste kende koeling aan de remschijven, terwijl uiteraard standaard ABS wordt aangeboden. Verder kent de auto een bandenspanning controlesysteem (RDK), dat elk wiel afzonder lijk controleert. Natuurlijk is ook in het inte rieur aan veiligheid gedacht. Beide voorpassagiers kunnen onder extreme om standigheden vertrouwen op een airbag. De 928 is als reiswagen zeer compleet uitge rust met hogedruk reinigers op de koplampen, een verstelbaar stuur waarbij het totale instru mentarium meebeweegt, centrale vergrende ling, verstelbare koplampen en een diefstalbeveiliging. De boordcomputer met een diagnosesysteem werd bij Porsche pas ingevoerd nadat met het systeem voldoende ervaringen waren opge daan. Dit systeem informeert onder andere over het bijvullen van koel- en remvloeistof fen. De boordcomputger zelf geeft informatie over verbruik en snelheden.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 17