Subsidie voor toekomst Roosevelt Kanaal zone Historama GERANIUMS 10.- citybloem Een nieuwe start: DE ZWAKZINNIGENZORG KRUISWERK I KOOPJES VOOR 99J loopschoenen '91 nu 99,- spikes nu 99,- joggingpakken nu 99,- new-line nu 99,- pakken s/m fietsschoenen nu 99,- fietsshirt nu 99,- fietsj asje nu 99,- fietsvalhelmen nu 99,- bromfietsvalhelmen nu 99,- I JAN WAGEMAKERS I Arbeidsbureau w 1 Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking PZC Veel nationaliteiten De voorbereiding van het ouderenbeleid voor de komende ja ren gebeurt voor een belangrijk deel buiten het provinciehuis. ('OM Ml SS IKS Functioneel OP OP OP OP Uitzoeken bij J. van Opstal Knip uit Knip uit Knip uit Tegen inlevering van deze bon: 5 stuks. Geldig vrijdag 1 mei en zaterdag 2 mei a.s. en zolang de voorraad strekt CITY walstraat 90-vlissingen Oi 184-14757 geeiepassage 14-middelburg 01180-12323 A.S. OUDERS ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL INSCHRIJVING VOOR HET NIEUWE SCHOOLJAAR 1992/93 IS VOOR INSTRUMENTAAL/ VOKAAL ONDERWIJS VANAF HEDEN MOGELIJK Aanvraag Hoechst Woensdag 29 april 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER 13 EUWS Het Zeeuws platform voor duurzame ontwikkeling heeft van gedepu teerde staten een subsidie gekregen van f 20.000,=. Het platform is een samenwerkingsverband van organisaties op het terrein van natuur- en milieubehoud, ontwikkelingssamenwerking, maatschap pelijk activeringswerk en vrouwenemancipatie, vakbonden en kerken. Het platform wil duurzame ont wikkeling in Zeeland stimuleren. Bij duurzame ontwikkeling wordt ervan uitgegaan dat onze manier van produceren en consumeren de bestaansmogelijkheid van toe komstige generaties niet in ge vaar mag brengen. De subsidie zal worden gebruikt in de voor jaarscampagne, die van start is Het Roosevelt Studiecentrum is de hele maand mei gesloten. Het in de Abdij in Middelburg ge vestigde studiecentrum is uit zijn jasje gegroeid en ondergaat een verbouwing. De Kapittelzaal op de begane grond wordt het nieuwe onder dak voor de permanente ten toonstelling over het leven en werk van de Amerikaanse presi dent Roosevelt (1882 - 1945), wiens voorgeslacht uit Tholen komt. De tentoonstelling was te zien op de zolder. Op die plek komt nu de bibliotheek en de onder zoeksruimte; dat was tot heden ondergebracht bij het secretari aat van het studiecentrum. Het Roosevelt Studiecentrum opent 1 juni zijn deuren weer voor het publiek. gegaan met een manifestatie op 25 april in Heinkenszand. Tijdens de voorjaarscampagne wordt on der andere een actie gehouden om Zeeuwen vaker op de fiets naar hun werk te laten gaan. Ver der wordt iedereen opgeroepen het gemeentebestuur te vragen een overeenkomst te tekenen waarin de gemeente verklaart het broeikaseffect tegen te zullen gaan. Ook wordt een actie op touw gezet tegen ongeadres- seerd reklamedrukwerk. De acties worden ondersteund met een advertentiecampagne in de PZC. In samenwerking met de PZC zullen tijdens de voorjaars campagne 16 artikelen worden gepubliceerd over duurzame ont wikkeling en over de conferentie van de Verenigde Naties over duurzame ontwikkeling, die dit jaar in Brazilië wordt gehouden. Tijdens die conferentie zullen, ho pen veel landen, bindende afspra ken worden gemaakt over het terugdringen van de vervuiling en aantasting van de aarde. Voor meer informatie over het platform kan contact worden opgenomen met Joleen Kieneker, telefonisch te bereiken onder nummer 01180-84291. Hl Over de plannen van de Stuur groep gebiedsgerichte benade ring Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen zijn volgende week drie informatie-avonden. Woensdag 6 mei is er een algeme ne informatie-avond in de Burger zaal van het stadhuis in Terneu- zen. Donderdag 7 mei krijgen in het bij zonder de inwoners van Sluiskil de gelegenheid zich te laten infor meren. Deze bijeenkomst is in het Meulegat in Sluiskil. Vrijdagavond 8 mei, eveneens in het Meulegat in Sluiskil, is er een informatie-avond waarbij vooral wordt ingegaan op de vragen van de inwoners van Boerengat/Hoo- gedijk, Koegorsstraat en Axel- sche Sassing. De drie bijeenkomsten beginnen telkensom 17.30 uur. De week daarna zijn er nog informatie-avonden in de ge meentehuizen van Sas van Gent en Axel. Een brochure over de plannen is gratis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, telefoon 01180-31400. Hl Een internationaal gezelschap van ruim 2000 bezoekers is tij dens het paasweekeinde, van donderdag tot en met dinsdag, langs de kassa getrokken van het pas geopende Historama in de Abdij van Middelburg. Zo waren er bezoekers uit Rus land, verschillende Zuid-Ame rikaanse landen, Italië en de Scan dinavische landen. Behalve aan belangstellenden uit eigen pro vincie en land werden veel kaart jes verkocht aan de gebruikelijke groep toeristen uit Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Groot Brittannië. Historama vervangt het voor malige Klank- en Lichtspel en de rondleidingen met gidsen die jaar lijks ruim 10.000 bezoekers trok ken. Historama mikt op 30.000 bezoekers in het eerste jaar. Hl Ouderenbeleid Uiterlijk in maart 1993 besluiten provinciale staten over het te voeren beleid voor ouderen. Nieuw is dat de besluiten van de staten genomen worden op ba sis van een nota die niet meer door ambtenaren van de provin cie is geschreven. De Zeeuwse Raad voor Ouderen (ZRO) en de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid (Ravoz) nemen het voortouw voor het schrijven van de nota. De twee instellingen gaan aan de slag op verzoek van gedeputeer de staten. Het dagelijks provincie bestuur gaat er van uit dat op deze manier ideeën en aanbevelingen die 'gedragen worden door het veld' op tafel komen te liggen. In een nota van uitgangspunten geeft het college de schrijvers een aantal handvatten en gegevens mee die bepalend kunnen zijn voor de toekomst. Zo wijst het college er op dat de provincie de komende jaren minder geld van het rijk zal ontvangen dan voor heen; eigenlijk is er extra geld no dig voor bouwkundige verbete ringen van gebouwen en moder nisering daarvan en voor het aan trekken van meer personeel. Tot 1989 werd overal in het land het beschikbare aantal verzor gingsplaatsen verminderd. In Zeeland is dat niet gebeurd. Er is voor gekozen het totaal aan be schikbare plaatsen te behouden en beter te spreiden over de ver schillende regio's. Het gevolg van dit beleid is dat Zeeland, in vergelijking met de rest van het land, gunstig zit met het aantal beschikbare plaatsen per hon derd 65-plussers: 7,53 tegen 6,64 landelijk. Wordt het totaal aantal van de Zeeuwse woon- zorgplaatsen met 300 verminderd dan blijft de situatie nog steeds gunstiger dan in de rest van het land. Het geld wat op die manier bespaard wordt kan dan ten goede komen aan het op peil houden en verbeteren van de kwaliteit van de zorg, waar on der het aantrekken van extra per soneel, en het opvangen van de verminderde inkomsten vanuit het rijk. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat voorrang gegeven moet worden aan het verbeteren van de kwaliteit van de zorg omdat de mensen die worden toegelaten in een verzorgings- of verpleegte huis meer hulp nodig hebben dan vroeger, en dat stelt hogere eisen aan gebouwen, personeel en voorzieningen. Mensen doen op dit moment minder snel een be roep op opname in een verzor gingstehuis omdat er steeds meer en betere mogelijkheden zijn om noodzakelijke hulp bij de mensen thuis te bieden. Gs gaan er vanuit dat ZRO en Ra voz bij de ontwikkeling van het 'kwaliteitsbeleid' aandacht be- besteden aan belangrijke zaken als goed opgeleid en voldoende personeel, dat verschillende voor zieningen op elkaar aansluiten en instellingen samenwerken en dat voorzieningen gespreid over de provincie bereikbaar zijn voor zo veel mogelijk mensen. Onder een goede kwaliteit ver staat het college ook dat verzor gingstehuizen democratisch functioneren en dat het omgaan met klachten en geschillen goed geregeld is. Als het aan het dagelijks provin ciebestuur ligt komt er een eind aan de scheiding van echtparen. Afhankelijk van de gezond heidstoestand van de partners kan het zijn dat twee echtelieden verschillende indicaties krijgen. De een bijvoorbeeld heeft eigen lijk hulp nodig op het niveau van een verpleegtehuis, de andere partner komt in aanmerking voor een plaats in een bejaardentehuis. In de praktijk betekent dat veelal een scheiding van de echtelieden in hun woonsituatie. Door de ver pleeghuiszorg meer mogelijk te maken binnen de bejaardentehui- Maandag 4 mei, 9.30 uur, verga dert de statencommissie voor welzijn. Aan de orde komen het program ma regionaal beleid kleine ker nen, de herstructurering wel- zijnsstructuur, het plan van aan pak decentrale ondersteuning volwasseneneducatie, het on derzoek naar de signatuur van een nieuw te bouwen verzor gingshuis in de gemeente Valke- nisse, de opstelling van een nota zen kan een dergelijke onge wenste scheiding worden voor komen. In Zeeland zijn 52 bejaardenoor den die ieder hun eigen verzor gingsgebied bestrijken. Behalve permanent wonen kunnen men sen tijdelijk worden opgenomen in een tehuis. In alle huizen is nachtopvang mogelijk. Vijftien tehuizen bieden de mogelijkheid van dagverzorging. Meer dan de helft van de tehuizen is gebouwd voor 1977. Dat bete kent dat een groot deel van de ge bouwen is verouderd en aan vernieuwing toe is. De hulp die voor 1977 geboden werd was minder zwaar dan de hulp die nu nodig is. Verzwaring van de hulp betekent dat gebouwen aange past moeten worden. Gedepu teerde staten hebben als uitgangspunt genomen dat de ontwikkelingen voor de toekomst functioneel benaderd moeten worden. Dat betekent dat in eer ste instantie niet uitgegaan wordt van de instelling die een bepaalde soort zorg biedt, maar dat de na druk meer ligt op de vraag naar zorg in een bepaald gebied. Dit ge geven en de vermindering met driehonderd woon- zorgplaatsen kan betekenen dat een aantal te huizen moet inleveren of sluiten. Op dit moment is nog niet te zeg gen om welke tehuizen het gaat. Als provinciale staten in 1993 het uiteindelijke plan hebben vast gesteld kan pas worden bekeken hoe een en ander per gebied en per tehuis uitpakt. Hl ouderenzorg en het vervolg van een bouwkundige inventarisatie van een tiental Zeeuwse bejaar denoorden. 4 Mei vergadert ook de staten commissie voor waterstaat en verkeer, aanvang 13.30 uur. De commissie praat over de ont trekking aan het openbaar ver keer van een gedeelte van de Danielsweg in de gemeente Ka- pelle en over de tracénota/- milieueffectrapportage rijksweg 61 (gedeelte Terneuzen-Terhole). Op de agenda van de vergadering van de statencommissie voor economie staan onder meer de ^fwikkelingsprocedure streek plan voor de geluidszonering ver- blijfsrecreatie, het geven van een bijdrage voor de restauratie van een Zeeuwse klipper door de Stichting Zeilvaart, de subsidie aanvraag voor het videotekst- project Zeeland ZIEN, de evaluatie project seizoensverlen ging en interprovinciale recrea tieaangelegenheden. Verder komen aan de orde het vaststellen van het landbouw beleid, het activiteitenverslag 1991 en het actieplan 1992 van /de stuurgroep Telematica, de in terprovinciale economische aan gelegenheden en de situatie van het Zeeuws bedrijfsleven. Deze vergadering is donderdag 7 meien begint om 16.30 uur. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De verga derstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum. Abdij 9, Middelburg. De statencommissies voor wel zijn en economie vergaderen in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg en de commissie waterstaat en ver keer komt bijeen in het gebouw van de directie milieu en wa terstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg. Hl Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Noordweq 17 - Oostkapelle - 01188-1344 .«p- Tuin - en Landschapsinrichtingen Groenvoorzieningen Vrouwenpolderseweg 44 4354 KL Vrouwenpolder Tel. 01189-1376 Fax01189-3418 U §*E- Kruisvereniging Walcheren-Oost organiseert in MIDDELBURG een gespreksgroep voor Deze gespreksgroep bestaat uit 5 avonden waar de volgende onderwerpen aan de orde zullen komen: - zwangerschap - bevalling - kraamperiode - ontwikkeling van het kind Aan deze kursus werken mee: - wijkverpleging - diëtist - fysiotherapeut - verloskundige - kraamcentrum e.a. Data 5 dinsdagavonden vanaf 12 mei Tijd van 19.30-21.30 uur Plaats W.G.C. Rozenburglaan 18 te Middelburg Kosten f 10,— per persoon Opgave tijdens kantooruren: 01180-14366 ycvoy De Zeeuwse Muziekschool kan voor vrijwel elk instrument lessen verzorgen. - Kinderen vanaf 9 jaar komen voor instru mentaal onderwijs in aanmerking; vokale les vanaf 18 jaar. - Ènsemblespel (vanaf 10 jaar) en kinderkoor (vanaf 9 jaar) is in de meeste muziekschoolre gio's mogelijk. - Voor volwassenen heeft de Zeeuwse Muziek school een ruim aanbod van lesvormen. Informatie is verkrijgbaar bij de direktie te: Middelburg: Vlissingen: Goes: Tholen: 01180-33095 01184-12928 01100-15157 01100-15157 Hulst: Oostburg: Zierikzee: 01140-13169 01170-53064 01110-12169 Prospektus (jeugdigen) en folder (volwasse nen) is aan te vragen via het telefoonnummer 01180-33095 Aanvraag Ter inzage Bezwaren Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft op 26 maart 1992 bij hen een aan vraag ingediend om actualisering van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de W?t geluidhinder voor de Sinterfabriek. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 1 mei 1992 tot en met 1 juni 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 1 juni 1992 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovenge- noemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaar schrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 1 juni 1992. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 25 mei 1992 tegen de aan vraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31984). Vijveryreugd, een instelling voor verstandelijk en meervoudig gehandicapten op Walcheren, wil in samenwerking met het arbeidsbureau Walcheren bij voldoende belangstelling een opleiding groepsbegeleider in de Zwakzinni genzorg van start laten gaan. Dit initiatief is bedoeld om een ieder boven de 23 jaar in de gelegenheid te stellen de oplei ding te volgen. Hierbij wordt geaacht aan o.a. werkzoekenden, herintredende vrouwen, etnische minderhe den, etc. Een speciale gelegenheid voor hen, die altijd al belangstelling hadden voor dit werk. Hoe ziet de opleiding eruit? A. Een 15-weekse oriëntatiecursus. Hierbij worden studievaardigheden opge haald, sociale vaardigheden getraind en praktijk gelopen in de instelling. B. Een vaste baan bij de start van de 1-jarige huisopleiding. Part-time werken is ook mo gelijk. i« s<0OUKt Arbeidsvoorwaarden De oriëntatiecursus geschiedt met behoud van een eventuele uitkering. Tijdens de 1-jarige opleiding ontvangt u een salaris van f 2.268,— bruto per maand, exclusief onregelmatigheidstoeslag (bij full-time werk). Hebt u interesse? Laat dit dan weten, dan organiseren we bij voldoende deelname een informatiedag. U krijgt altijd bericht, wanneer u voor 8 mei 1992 reageert. i Opsturen naar arbeidsbureau Walcheren Antwoordnummer 221 I 4330 VB Middelburg o.v.v. oriëntatiecursus zwakzinnigenzorg J Naam: J Adres: J Postcode/woonpl. i j Telefoon: j Leeftijd: Vooropleiding: i i

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13