Historama open "DE OVERWINNING VAN MARCEL PEPER" Eigen huis Waterstand Verkeer Wegwijzer Zeeuwse musea geopend tijdens Museumweekend Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking de faam - de vlissinger IN BEHOEF Voor senioren Het project seizoensverlenging gaat zijn laatste jaar in. Samen werking tussen overheid en bedrijfsleven werpt vruchten af. Geen rompslomp Samenwerking (OM M ISSI KS y. Domburgse wint tweede prijs in verkiezing mode-medewerkster '92 Gevonden Sport helpt gehandicapten overwinnen Vlissingse wint hoofdprijs met 'Lekker weg in eigen land' Vergunningen Scheldepoort Wijkvereniging geeft voorlichting over gokken Woensdag 22 april 1992 A B D I J "V\L£)rpfu 11 mr. Pieter van Vollenhoven heeft vorige week woensdag officieel het Historama in de Abdij van Middelburg geopend. Hijdeed dat in aanwe zigheid van enkele honderden genodigden èn de Norbertijner abten van Averbode, Grimbergen en Tongerlo, die voor deze gelegenheid "terugkeerden" naar de Abdij van Middelburg, ooit misschien wel de machtigste abdij van hun orde. Behalve de abten was een dertig tal Norbertijnen aanwezig, af komstig uit 8 abdijen en priorijen uit Nederland en Vlaanderen. Het Historama toont de rijke ge schiedenis van de Middelburgse Onze Lieve Vrouwe-adbij: in vi deo, op grote gekleurde vaandels, met speciale effecten enz. enz. Via een duidelijk route en heldere teksten wordt de bezoeker weg wijs gemaakt in de geschiedenis. Die geschiedenis is er een van de Norbertijnen en van het geweste lijk bestuur, dat aan het eind van de 16e eeuw zijn intrek in de ge bouwen nam. 't Is ook een geschiedenis van -verwoesting en verval, gevolgd door herstel en volledige restau ratie. Voor wie het Historama wil zien: dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur; zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Toegang via Abdijplein. Prijzen: f 6,- voor volwassenen; kinderen van 5 t/m 11 jaar en 65-plussers f 4,-; speciaal tarief voor groepsbezoek f 4,- per persoon. De tweede kamer uit gedepu teerde staten behandelt dins dag 28 april vier beroepschriften over algemene bijstandszaken. Drie inwoners uit de gemeente Middelburg en een inwoonster uit de gemeente Tholen krijgen van hun gemeentebestuur geen alge mene bijstand. De provincie hoort beide partijen in openbare zittin gen die beginnen om 10.00, 10.20, 10.40 en 11.00 uur. Plaats van samenkomst is het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. NIEUWS Oudere mensen willen het liefst zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen. De Zeeuwse Raad voor Ouderen (ZRO) schiet daar op in met een voorlichtingscam- pagje voor ouderen met een ei gen woning. De ZRO heeft al een aantal informatie-bijeenkomsten ge houden voor ouderen met een ei gen woning; twee bijeenkomsten volgen nog: 27 april, om 9.30 uur, in het Casembroothuis in Kam perland en 28 april, om 14.00 uur, in de Pompweie in Kortgene. De onderwerpen die met name aan bod komen zijn veiligheid in huis en het voorkomen van inbraken. Voor en na de bijeenkomsten, die gratis toegankelijk zijn, kan een in formatiemarkt worden bezocht. Wie wil kan dan de brochure "Op onderzoek in eigen huis" meene men. In deze brochure staat een groot aantal tips over woningaan passing, woningonderhoud, sub sidiemogelijkheden en hoe en waar deze subsidie aan te vragen. Wie niet naar de bijeenkomsten kan komen kan de brochure tele fonisch aanvragen. Het telefoon nummer van de ZRO is 01180-82500. H In verband met werkzaamheden gaat op 27 april de waterstand in het kanaal door Walcheren met 60 cm omlaag naar 0,30m NAP. Naar verwachting duurt dit tot 22 mei; daarna gaat de stand weer naar het gebruikelijke peil. Door deze verlaging moet op de meeste delen van het kanaal reke ning worden gehouden met een geringere diepgang. Alleen tus sen Veere en het zijkanaal naar Ar- nemuiden blijft hij onveranderd op 3,70m. Op het zijkanaal tussen Arnebrug en Arnemuiden komt de maximale diepgang op 1,60m. Op het traject tussen het zijkanaal en de binnenkeersluis Vlissingen (inclusief het verbrede deel van het zijkanaal naar Arnemuiden) moet rekening worden gehouden met een maximale diepgang van 3,90m; op het deel tussen de gro te schutsluis Vlissingen en het verbreed kanaal tussen de schutsluis en de eerste binnenha ven geldt tijdelijk 7,30m diepgang en op het verbrede kanaal tussen de eerste binnenhaven en de bin nenkeersluis is de diepte 6,30m. Seizoens verlenging Dertig banen, 62 duizend extra overnachtingen, werkgelegen heid bij ondernemingen die zijde lings met het toerisme te maken hebben, samenwerking tussen toeristisch-recreatieve bedrij ven, omgerekend per baan een fikse vermindering van de subsi die per gerealiseerde arbeids plaats; de subsidie per baan is van bijna zeventienduizend gul den in 1990, het eerste jaar van het project, gedaald naar zo'n ne genduizend gulden nu. Dit alles valt te lezen in de evalua tie over de afgelopen twee jaar van het project seizoensverlen ging Zeeland. Het project is een uitwerking van een van de thema's uit het provin ciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme. In 1990 besloot het pro vinciaal bestuur dit project op po ten te zetten voor de duur van drie jaar. Net als de provincie stelde ook het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening (destijds nog de arbeidsbureaus) 100 duizend gul den per jaar beschikbaar. Voor de coördinatie van het project en de uitvoering per regio tekenden de Kamers van Koophandel en Fa brieken in Middelburg en Terneu- zen. Ondernemers in de toeris tisch-recreatieve sector kunnen subsidie krijgen voor projecten die 'het seizoen verlengen'. De ondernemers kunnen een subsi die krijgen van dertig procent in de kosten van publiciteit en promo tie. Wel moet worden aangetoond dat de activiteiten ook werk ople veren. Uitgangspunt is dat op een nieuwe arbeidsplek zo'n veertig duizend gulden kan worden verdiend. Een eenvoudig rekensommetje maakt duidelijk dat een over heidsinvestering van vier ton voor tenminste 1,2 miljoen aan werk heeft opgeleverd. Werkgeversorganisaties en die van de werknemers zijn unaniem van mening dat het project sei zoensverlenging ook in 1992 door moet gaan. Gedeputeerde staten zijn dat ook van plan en vragen de instemming van de statencommissies Economie en Algemeen Bestuur. Onderne mers moeten hun plannen voor 15 mei indienen bijeen van de Ka mers van Koophandel. De plannen worden beoordeeld door een commissie. In deze com missie zitten vertegenwoordigers van de provincie, de arbeidsvoor ziening in Zeeland, de beide Ka mers van Koophandel en de pro vinciale VVV. Binnen een maand is de beoordeling bekend en valt de uitslag bij de ondernemers in de bus. De ondernemers die sub sidie krijgen moeten aan het eind van het jaar een evaluatieverslag opsturen. Initiatieven die door meerdere on dernemers gezamenlijk zijn opge zet genieten de voorkeur. In plaats van de gebuikelijk dertig procent kunnen dergelijke initiatieven ge honoreerd worden met een subsi die van veertig procent. In het evaluatieverslag staat dat als sa menwerkingsverbanden eenmaal tot stand komen, de praktijk laat zien dat deze samenwerking de toeristisch-recreatieve sector versterkt en de professionaliteit in de branche doet groeien. De vergaderingen van de staten commissies zijn openbaar en be zoekers kunnen gebruik maken van het spreekrecht. De bijeen komsten zijn in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. De statencommissie eco nomie vergadert 7 mei aanvang 16.30 uur, de statencommissie algemeen bestuur 8 mei aanvang 10.00 uur. M Dinsdag 28 april wordt (van ze ven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds) een verkeersonder- zoek gehouden op de grens tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en België. Het doel van dit onderzoek is in zicht te krijgen in de verkeers stromen als er een Westerschei de-oeververbinding is. Ook wil men meer te weten ko men over het vrachtverkeer in het gebied. Het onderzoek wordt gehouden op de grensposten Retranche- ment, Sint Anna ter Muiden, Ee- de, Watervliet, Sas van Gent, Tractaatweg, Zuiddorpe, Koe wacht, Kapellebrug en Clinge. Enquêteurs en enquêtrices zullen de automobilisten staande hou den voor een vraaggesprek van 1 Wie wil weten hoeveel verkeers ongevallen zich hebben voorge daan op een willekeurige weg in Zeeland of hoeveel lichtmasten er langs die weg staan hoeft voortaan alleen nog maar achter de computer te gaan zitten en op enkele toetsen te drukken Op dezelfde manier kan informa tie worden verkregen over de staat van onderhoud of de toe stand van de bermen. De gegevens over de wegen bui ten de bebouwde kom in Zeeland zijn op te vragen via de wegen- en verkeersdatabank. Voorwaarde is dat wie informatie wil een com puter heeft die met de databank is verbonden. De wegen- en ver keersdatabank is opgesteld bij de directie milieu en waterstaat van de provincie in Middelburg. Toe gang tot de gegevensbestanden wordt geboden aan de gemeen ten, de waterschappen, het weg schap, rijkswaterstaat en het regionaal orgaan verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). Ook instan ties als Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en organisaties van vervoerders kunnen gebruik ma ken van de wegeninformatie. Kortom, in beginsel zijn de gege vens voor iedereen beschikbaar. Deze technologische ontwikke ling neemt niet weg dat het ook mogelijk is de gegevens telefo nisch of schriftelijk op te vragen bij de ambtenaren van de directie milieu en waterstaat van de pro vincie, Groene Woud 1 in Middel burg, tel. 01180-31700. M tot 2 minuten. Kern van de vra gen: waar komt u vandaan en waar gaat u naartoe? Men enquêteert alleen personen auto's die vanuit Nederland ko men. Vrachtwagenchauffeurs uit beide richtingen krijgen een for mulier met de vraag dit ingevuld terug te sturen. De enquêteplaatsen worden met tijdelijke verkeersmaatregelen aangegeven; op drukke posten is begeleiding van politie of mare chaussee. Als het slecht weer is, wordt het onderzoek uitgesteld tot donder dag 7 mei. Vrijdag 1 mei, 9.30 uur, begint de vergadering van de statencom missie voor ruimtelijke ordening. Aan de orde komen onder meer het storten van afval uit Zuid- Holland, het milieupunt, de wa terschapsherindeling Zuid-Be veland en de resultaten van de laatste IPO-milieu-vergadering. De statencommissie voor milieu bespreekt in haar vergadering van 1 mei, aanvang 14.00 uur, de tracenota met rijksweg 61 en het regionaal beleid kleine kernen 1992. Ook komt aan de orde het verwer ven van gronden door de stichting Het Zeeuwse Landschap in het re- servaatsgebied De Blikken (Oost burg), de Yerseke Moer (Reimers- waal) en buitendijkse gronden in Sint Philipsland. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. De com missie ruimtelijke ordening verga dert in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. De commissie milieu komt bijeen in het gebouw van de directie mi lieu en waterstaat, Groene Woud, Middelburg. De vergaderstukken liggen ter in zage in het informatiecentrum. Abdij9, Middelburg. '•"ij jatf.A Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 De Domburgse Mientje Riemens heeft de tweede prijs gewonnen in de landelijke verkiezing van de meest service-gerichte mode medewerker van de Mitex in het kader van de Dag van het Win kelpersoneel. Mientje werkt als verkoopster bij Kama Mode in Domburg. De Mitex is het overkoepelend or gaan van de belangenverenigin gen van textielhandelaren in Nederland met 50.000 werkne mers. Voor deelname aan de wedstrijd werden in eerste in- Mientje Riemens met haar werkgever Martin de Kam. stantie 100 werknemers geselec teerd waarvan er 10 aan de .laatste ronde deelnamen. Mientje Riemens werd daarbij uiteindelijk tweede. Haar reactie: „Het was voor mij een hele grote verrassing temeer daar geen enkele werknemer van de selectie op de hoogte was. Al Ie beoordelingen in het laatste stadium gebeurden anoniem om een zo eerlijk mogelijke beoorde ling te bewerkstelligen. Ik ben er eigenlijk best trots op." En uiter aard was haar werkgever Martin de Kam met dit resultaat niet minder verguld: „Ik ben er net zo trots op als Mientje. Dit resultaat bewijst dat ik uitermate deskun dig personeel in dienst heb." Vlissingen - Bij de gemeen tepolitie in Vlissingen zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een bankbiljet, een jas en sleutels. Bij het dierenasiel werd een witte cyperse en een zwartwitte poes aan gegeven^ Vlissingen - Bij de gemeen tepolitie Vlissingen zijn de volgende gevonden voor werpen x aangegeven: Brandblusser, leren hand schoen, dameshorloge, sjaal, babyschoentje, oor bel, trouwring, twee huissleutels. Aan levende have is aangemeld een dwergkonijn, een zwarte poes en rode katers. Voordat gehandicapte mensen aan wedstrijden en winnen kunnen denken, moeten ze eerst nog een andere overwinning behalen. De overwinning op hun handicap. Die overwinning kost hen bloed zweet en tranen. En ik kan het weten. Ik was op weg naar de top als voetballer. Ik werd voor het Nederlands Elftal geselecteerd. In mijn eerste wedstrijd tegen Rusland brak ik na 10 minuten mijn been op twee plaatsen. Ik heb er twee jaar voor gevochten om weer terug te komen. Ik bewonder gehandicapte mensen die gaan sporten. Zij hebben de echte mentaliteit die een sporter nodig heeft, de wil om te winnen. Ze hebben er alles voor over. U kunt daarbij helpen. Geef aan de collectant of stort een bijdrage op bank of giro. Giro 5855 ABN-AMRO Bank 70.70.70.058 t.n.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten Ter gelegenheid van een informatie-weekend over de moge lijkheden tot het houden van vakanties in eigen land, die van 2 t/m 4 april werd gehouden in de Miro-vestiging aan de Gildeweg in Vlissingen, werd een wedstrijd gehouden. Het Nederlands Bureau voor Tourisme deed dat in samenwerking met de Provin ciale VVV; winnaar van de hoofdprijs: een volledig verzorgd weekend-arrangement voor twee personen in Rotterdam, werd mevrouw Van Aalst uit Vlissingen. De hoofdprijs werd uitgereikt door Suzanne Grootenhuis van de Provinciale VVV Zeeland. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Koninklijke Schelde Groep BV (voorheen BV Koninklijke Maatschappij "de Schelde") te Vlissingen heeft bij hen op 12 juli 1991 een aanvraag ingediend om nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunningen (zgn. revisievergun ningen) ingevolge de Hinderwet en de Wet geluidhinder voor de scheepsrepa- ratiewerf "Scheldepoort" en bijbehorende inrichting voor het samenstellen van offshore constructies. De inrichting is gelegen aan de Ritthemsestraat 500 te Vlissmgen-Oost, kada straal bekend gemeente Vlissingen. sectie M, nr. 504. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten beslo ten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorko ming of beperking van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de in richting. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter in zage van 23 april 1992 tot en met 22 mei 1992 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30 -12.30 en van 13.30 - 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15 - 20.15 uur (voor in zage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer/Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 23 april 1992 tot en met 22 mei 1992 kan tegen voornoemde vergun ningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aan vrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20. 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben in gebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijker wijs niet m staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 23 mei 1992 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto ar tikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor- Het Groene Woud 1postbus 165, den gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur 4330 AD Middelburg van de Raad van State. De wijkvereniging Dauwendaele Middelburg houdt 27 april van 20 tot 22.30 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwen daele voor volwassenen een voorlichtingsavond over het on derwerp 'gokken'. Aan de avond zal mederwerking worden verleend door de SKW, wijkagent Paul Lockefeir en een tweetal jongerengroepen. De avond wordt verzorgd door twee medewerkers van het ZCAD. ^•x-XVXvXVX-XVXVX-X^VX-X^X-X^-X-XWX^-X-X-XN-X-X-X^VX-X-X-X-X'XVXVXVXV:^ Op zaterdag 25 en zondag 26 april zijn tal van Zeeuwse musea geopend in het kader van het Na tionale Museumweekend. Tijdens de beide dagen zijn de meeste musea gratis of tegen ge reduceerd tarief toegankelijk en wordt er de videofilm 'Het ver haal van Zeeland. Een reis langs de Zeeuwse musea' vertoond. De geopende musea nemen ook deel aan de actie 'Bekijk het even! Spreekwoorden en gezeg den in de Zeeuwse musea'. Voor de jeugdige bezoekers ligt er een kleur- en raadplaat klaar die ont worpen is door de Middelburgse illustrator Ramon de Nennie. Meer informatie over de activitei ten tijdens het Nationale Mu seumweekend zijn verkrijgbaar bij de VVV-kantoren. &*XwX,X:X-X,X'X*X'X:XvX:X:X:X:X:XvX:X*X:X:X!X:X:X;X:X:X!X:XvX4*XvX-X-X-XvX'X-X'X-S&

de Vlissinger | 1992 | | pagina 11