informatiepagina van de gemeente vlissingen Bevolkingsonderzoek borstkanker start mei in Vlissingen Sectie afvalverwijdering zet collega in de bloemen I IAttracties en veel amusement WAT DOEN ZIJ VAN HET BUURTCAFÉ ERMEE 8s I» £3 II I I Wethouder reikt duizendste compostvat uit I Russische kunst in Gevangentoren Glas, hup in de glasbak redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Hier vindt u de wijkbemiddelaars Even bijpraten met burgemeester Van der Doef Organisatie Uitslag onderzoek Voorlichting Commissies EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF Amusementscentrum Kansspelautomaten Theater en Arsenaalgebouw Behandeling plan Procedure bebouwing Boulevard van start Bezoek aan Taganrog Onderzoek stedenband Reisverslag Samenwerking Walcheren Samenvoeging niet uitsluiten Woensdag 8 april 1992 DE VLISSINGER In mei start in Vlissingen het Landelijk Bevolkingsonder zoek Borstkanker. Alle vrou wen van 50 tot 70 jaar krijgen wijk na wijk een uitnodiging om röntgenfoto's van de bor sten (een mammogram) te la ten maken. Op deze manier kan borstkanker in een vroeg stadium worden opgespoord. Deelname aan het onderzoek is kosteloos. Vrouwen boven de 70 jaar kunnen ook gratis deelnemen maar krijgen geen uitnodiging en moeten dus zelf een afspraak maken bij het Borstonderzoekcentrum. De komende jaren zal het Bevol kingsonderzoek Borstkanker in heel Nederland worden in gevoerd. Borstkanker is in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de 40 jaar. Jaarlijks overlijden in Ne derland bijna 3300 vrouwen aan deze ziekte. Per jaar komen er ruim 8000 nieuwe ziektegeval len bij. Uit onderzoek is geble ken dat, als borstkanker in een vroeg stadium ontdekt en be handeld wordt, de kans op blij vende genezing aanzienlijk toeneemt. Door het invoeren van een bevolkingsonderzoek hoopt men het sterftecijfer door borst kanker in de komende jaren te rug te dringen. Bovendien is de verwachting dat kleine afwijkin gen kunnen worden behandeld door een borstsparende opera tie. Het Bevolkingsonderzoek Borst kanker wordt in Zeeland georga niseerd door een samenwer kingsverband van de GGD Zee land en het Integraal Kankercen trum Rotterdam. Vrouwen tus sen de 50 en 70 jaar ontvangen een uitnodiging om een af spraak te maken voor het eerste onderzoek. Die eerste afspraak maken de deelneemsters zelf, via het afspraakbureau van het Borstonderzoekcentrum, tele foon 06-0225656 (gratis), of door het terugzenden van het aan meldingsformulier. Daarna wor den tijd en datum van het onder zoek, met routebeschrijving hoe het centrum te bereiken is, aan de deelnemende vrouwen toe gezonden. Het is mogelijk om samen met een vriendin of ken nis (die ook een uitnodiging heeft gehad) een afspraak te maken. Het onderzoekscen trum, aan de Schuttershof 17 in Goes, is goed bereikbaar met openbaar vervoer De uitslag van het onderzoek wordt binnen 14 dagen Schrifte lijk aan de deelneemster en haar huisarts bekend gemaakt. Mocht verder onderzoek nodig zijn dan neemt de medisch coör dinator van het onderzoekscen trum of.de huisarts contact op met de deelneemster, om op kor te termijn een verwijzing naar het ziekenhuis te regelen. Niet omdat dringende haast geboden is, maar wel om een periode van onzekerheid zo kort mogelijk te houden. Voor alle vrouwen die meer infor matie willen over het bevolkings onderzoek worden in de ver schillende wijken voorlichtings bijeenkomsten gehouden. Da tum, plaats en tijd van deze bijeenkomsten worden bekend gemaakt in de uitnodigingsbrief en op deze gemeentelijke infor matiepagina "In den blauw ge- ruiten kiel" Het is ook mogelijk telefonisch vragen te stellen. De GGD Zee land heeft daarvoor een informa tielijn geopend. Op maandag, dinsdag en woensdag van 09.00 tot 11.00 uur is mevrouw Renée Poelman, voorlichter-verpleeg- kundige, direct bereikbaar op het telefoonnr. 01100-49472. Deze en volgende week verga dert er weer een aantal com missies van advies en bij stand. Deze vergaderingen zijn openbaar en bezoekers heb ben spreekrecht. De agenda's en bijbehorende stukken zijn te vinden in de gemeentelijke informatiehoeken. Deze kunt u vinden in het stadhuis, de bi bliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en het wijkcen trum "Open Hof". De vergaderingen beginnen al len om 19.30 uur in het stad huis. woensdag 8 april: - economische zaken, detail handel en visserij dinsdag 14 april: - volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten woensdag 15 april: - ruimtelijke ordening en verkeer - welzijn, volksgezondheid, cultuur en accomodaties De sectie afvalverwijdering zette donderdagmorgen hun eerste, vrouwelijke collega op haar eer ste werkdag in de bloemetjes. Met vuilniswagens en veegwa- gens kwamen de mannen van de sectie 's morgens naar het Scheldeplein om hun nieuwe collega te verrassen. En verrast was ze. Ietwat verlegen maar ze ker niet van haar stuk gebracht nam zij de bloemen in ont vangst. Directeur van de sector Beheer, mevrouw J. de Heer, wenste haar veel succes bij het uitoefenen van haar werk, het schoonhouden van het Schelde plein. Zij doet dit met een nieu we kleine veegmachine op elektrische motor. Met deze ge luidloze machine kan het Schel- deplein zonder veel hinder worden geveegd. Bovendien is het, doordat de binnenstad met paaltjes is afgezet, niet meer mogelijk met de oude veegwa- gens op het plein te komen. De gemeentelijke compostva- tenactie is ook dit jaar weer succesvol verlopen. Honderd vijftig mensen hebben een vat gekocht met een subsidie van f. 50,-. Wethouder H.J.M. de Haas reikte vorige week vrijdag het duizendste compostvat uit aan de familie van Arkel uit Vlissin gen. De familie ontving samen met het vat een milieuvriende lijke attentie van de wethou der. Na de overghandiging werd er nog een kop koffie ge nuttigd in 'Open Hof' waarbij de wethouder nader inging op de compostvatenactie. In 1987 startte de gemeente met de compostvatenactie. leder jaar konden 150 mensen een vat ko pen met een subsidie van f. 50,- van de gemeente. Met zo'n vat is het mogelijk om zelf groente- fruit- en tuinafval om te zetten tot compost. Hierdoor heb je min der afval in de vuilniszak. Boven dien kan de compost gebruikt worden als meststof in de tuin. Vanaf 1987 bedroegen de jaar lijkse aantallen compostvaten: 225, 125, 122, 250, 150 en 156. In totaal dus 1028. Op de globaal 19.800 woningen in Vlissingen betekent dat, dat zo'n 5 procent van de huishoudens aan het composteren is. En wie com- posteert is ieder geval al gewend aan het scheiden van afval, wan neer Vlissingen straks groente-, fruit-, en tuinafval apart gaat ophalen. Burgemeester van der Doef zal op zondag 12 april a.s. om 16.00 uur in de Gevangentoren een tentoonstelling openen van Ludmila Michailovna Kal- maeva. Deze russische kunstenares woont sinds enkele maanden in Vlissingen en heeft beslo ten zich in Nederland te ves tigen. Ludmila houdt zich voornamelijk bezig met tekenen, schilderen en textiel ontwerpen. De meeste bekendheid heeft zij verworven met het ontwerpen van posters, die internationale erkenning kre gen. In de laatste twintig jaar Een Maritiem Attractie Cen trum in het Arsenaalgebouw, een theater in de Pinksterka pel en een amusementscen trum in een nieuw gebouw daartussen. Dat zijn de jong ste uitgewerkte plannen voor het Vlissingse Arsenaalgebied zoals die deze week werden gepresenteerd door het colle ge van burgemeester en wet houders en de Exploitatie maatschappij Arsenaal BV. In het gebied worden ook nog een uitkijktoren, een apparte mentencomplex en een dijkpa- viljoen gebouwd. Het nieuw te bouwen amuse mentscentrum krijgt als thema kermis en is gericht op vermaak van jong en oud. Naast spelle tjesautomaten komen er kermi- sattributen te staan zoals antieke carousselpaarden en een antiek kermisorgel. Op de eerste etage van het amuse mentscentrum komt een koffie shop en een museum met antie ke juke-boxen, antieke speelau tomaten, een miniatuur-kermis en bewegende speelgoed beesten. Zo'n 10% van de ruim te op de begane grond wordt in beslag genomen door uitbeta lende kansspelautomaten. Dit gedeelte wordt afgescheiden van de rest en is alleen toegan kelijk voor personen vanaf 18 jaar. In de aansluitende ruimte, onder het appartementengebouw, komt een snooker- en poolzaal met 14 Engelse snookerbiljarts en 10 Amerikaanse poolbiljarts. De exploitant van de bestaande automatenhal aan de Nieuwen- dijk gaat ook het amusements centrum in het Arsenaalgebied exploiteren. De hal aan de Nieu- wendijk blijft bestaan in gewijzig de vorm. Er is afgesproken dat de 120 kansspelautomaten die hier toegestaan zijn, zullen wor den verdeeld over de twee loca ties. Er komen niet meer dan 50 van deze kansspelautomaten in het amusementscentrum in het Arsenaalgebied. De hal aan de Nieuwendijk wordt verkleind van 390 m2 naar 160 m2. Ook de kel der van deze hal wordt gesloten. De hal aan de Nieuwendijk zal alleen toegankelijk worden voor personen van 18 jaar en ouder. Om dit alles mogelijk te maken moet de Verordening op de speelautomatenhallen Vlissin gen worden gewijzigd. Volgens de plannen zal de ge meente de Pinksterkapel aanko pen om daarvan een theater te maken en zal van het Arsenaal gebouw een Maritiem Attractie Centrum worden gemaakt. Op de eerste en tweede verdieping zullen diverse maritieme "sce nes" worden opgebouwd. Op de begane grond komt een Noord- zee-aquarium. De gemeenteraad van Vlissin gen zal over het plan een besluit nemen tijdens een afzonderlijke raadsvergadering op donderdag 16 april as. (stadhuis, 19.30 uur). Het plan wordt echter eerst be handeld tijdens de volgende openbare commissievergaderin gen in hej stadhuis: - economische zaken/finan ciën: woensdag 8 april 19.30 uur (behandeling totale plan) - welzijn, volksgezondheid en cultuur: donderdag 9 april 16.00 uur (behandeling planonderdeel theater) - algemene bestuurlijke aan gelegenheden: donderdag 9 april 19.30 uur (wijziging Verordening op de speelautomatenhallen Vlis singen) Tijdens deze vergaderingen is er spreekrecht voor bezoekers. I m* heeft zij zo'n 150 film- en theater posters gemaakt. Zij schildert in traditionele technieken met olie verf en haar werk wordt geken merkt door een fijngevoelige stijl en harmonie. Met name in haar tekeningen zullen velen de sfeer proeven van Rusland en de klassieke te kenkunst. Ludmila heeft deelge nomen aan belangrijke natio nale en internationale ten toonstellingen van posterkunst en haar werk is o.m. tentoon gesteld in Polen, Finland en Tsjechoslowakije en ook op de grafische kunsttriennales in Ri ga en Parijs. Daarnaast was haar werk te zien in Australië, Syrië en Japan. De tentoonstelling, die ons een blik gunt in het werk van een Russische kunstenaar, welke binnen een totaal andere traditie van kunstenaars is opgegroeid, is te zien in de expositieruimte van de Gevangentoren aan de Boulevard De Ruijter, van zon dag 12 april tot en met 31 mei. U bent van harte welkom om de opening bij te wonen. Vandaag, woensdag 8 april start de procedure bouwplan Boulevardbebouwing. Bouw maatschappij Ufkes heeft bij burgemeester en wethouders van Vlissingen bouwaanvra- gen ingediend voor de nieuw bouw op de Boulevard Ban- kert, tussen de residentie Ban- kert en het Maritiem Instituut de Ruijter. De bouwplannen hebben be trekking op twee woontorens met in totaal 58 koopapparte menten. De torens worden respectievelijk 18 en 13 lagen hoog (incl. de begane grond) Daarnaast komt een apparte mentengebouw van negen ver diepingen met 23 koopwoningen en een hotel van zes verdiepin gen met 64 kamers (incl. begane grond). B en w willen de bouwaanvra- gen voor de plannen in procedu re brengen op grond van art. 19 van de wet op de ruimtelijke or dening en artikel 50, lid 8 van de woningnet. Er is een mogelijk heid, tot en met 22 april, een be zwaarschrift tegen de plannen in te dienen bij burgemeester en wethouders. Op 28 april wordt een hoorziting gehouden waar de indieners hun bezwaren nader kunnen toe lichten. De bouwplannen liggen vanaf vandaag, 8 april, veertien dagen ter inzage in het stadhuis, sector Stadsontwikkeling, sectie wonen en milieu. Het projekt wijkbemiddeling, in het kader van de sociale ver nieuwing van de gemeente Vlissingen, ging op 6 januari dit jaar van start. Vanaf deze datum begonnen vijf wijkbe middelaars aan hun taak om klachten en tips van de Vlis singse burgers, over de woon- en leefomgeving, aan te horen en te bespreken met de ge- eigende organen binnen de gemeentelijke organisatie. De individuele klacht van de bur ger wordt vertrouwelijk behan deld en de resultaten die de wijkbemiddelaar behaalt zal hij ook met de betreffende burger doorspreken. De wijkbemidde laars werken in 5 gebieden in Vlissingen. Zij houden kantoor en spreekuur in een wijkcentrum en zijn ook telefonisch dagelijks bereikbaar. Heeft u een klacht of een tip laat het hen weten. U bent van harte welkom op onderstaande adres sen. Wijk 1: 'Centrum' (Binnenstad, Scheldebuurt en stadhuisplein e.o.): Wijkbemiddelaar: José Bakx-Sinke. Wijkcentrum: 'Scheldebuurt', Verkuijl Quakkelaarstraat 95, 4381 TK Vlissingen, tel.: 01184-17307. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00 14.00 uur (behalve donderdagmor gen). Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en van 19.00-20.00 uur. Wijk 2: 'Middengebied' (Schil- dersbuurt, Bloemenbuurt, Bone- dijke, Vredehof): Wijkbemiddelaar: Ed de Held. Wijkcentrum: 'Het Woltershuis, Hogeweg 103-105, 4382 JD Vlissingen, tel.: 01184-17399. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Extra in het gebouw van de speeltuinver. 'Bloemenlaan': mondeling spreekuur op woens dag van 14.30-15.30 uur en in het gebouw van de speeltuinvereni ging 'Vlissingen Oost' ook op woensdag van 16.00-17.00 uur. Wijk 3: 'Paauwenburg': Wijkbemiddelaar: Ank Fondse Wijkcentrum: 'Nieuw Paauwenburg', (Verlengde) Ruys de Beeren- brouckstraat 121, 4384 ES Vlissingen, tel.: 01184-62098. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Wijk 4: 'Groot-Lammerenburg' (Rosenburg, Papegaaienburg, Bossenburgh, Westerzicht, West Souburg, Vrijburg): Wijkbemiddelaar: Ricky Kersten. Wijkcentrum: 'Aldegonde', Westerzicht 368, 4385 BM Vlissingen, tel.: 01184-62097. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Wijk 5: 'Oost-Souburg/Ritthem': Wijkbemiddelaar: Lenny van Wallenburg. Wijkcentrum: 'De Schuur', Middelburgsestraat 113, 4388 VP Oost-Souburg, tel.: 01184-62568. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en maandag van 19.00-20.00 uur. Extra in wijkcentrum 'De Zwaan' Kromwegesingel 1, maandag en woensdag van 11.30-12.30 uur en woensdag van 19.00-20.00 uur. Deze «ampagne is een initiatie' van pe St j-rg'oep Promcl* G asoah Dit weekend keerde ik met een Vlissingse bestuurlijke delegatie terug uit de Russische stad Ta ganrog. Tot de delegatie behoor den ook wethouder L.C. Poppe - de Looff, gemeentesecretaris J.M.A. van Nassau, de raadsle den A.J. Brouwer (PvdA), J. Lust (VVD), J. Schaap (D66) en J.E. Koppejan (RPCU) en een tolk. Los van de delegatie reisde ook een verslaggever van de PZC met ons mee. Afgelopen maan dag hebben wij tijdens een pers bijeenkomst mondeling verslag gedaan van onze reis. Eerder, in mei 1990, bracht een bestuurlijke delegatie uit Tagan rog onder leiding van burge meester Boris Romanenko een bezoek aan Vlissingen. Ons be zoek aan Taganrog afgelopen week was een tegenbezoek met als doel te onderzoeken of een stedenband mogelijk is. We heb ben in Taganrog bekeken of een samenwerking mogelijk is op het gebied van havenontwikkeling en -beheer, internationale handel en toerisme. Ook hebben we geke ken hoe we het gemeentelijk ap paraat van Taganrog kunnen helpen bij milieubescherming, af valverwijdering, stadsontwikke ling, planologie en werkloos heidsbestrijding. De behoefte in Taganrog aan samenwerking met het westen, vooral om hun eco nomie te versterken, is erg groot. Mijn indruk is dat onze stad een bemiddelende rol kan spelen bij hetgeen nodig is om het peil van welvaart en welzijn in Taganrog te verhogen. De gemeentesecretaris maakt van ons bezoek een reisverslag dat zal worden aangeboden aan de gemeenteraad, vergezeld van een raadsvoorstel inzake de ste denband. Zo ver is het nu echter nog niet omdat het college van burgemeester en wethouders gisterenmorgen in de wekelijkse vergadering slechts kort de eer ste indrukken van de reis kon bespreken. Wellicht dat u, naar aanleiding van de persbijeen komst van afgelopen maandag, al via de pers van onze reis hebt vernomen en/of een reisimpres sie in de PZC aantrof van de hand van de meereizende ver slaggever. Wanneer het uitgebrei de reisverslag van de gemeente met het bijbehorende raads voorstel klaar is, zult u daarover op deze pagina kunnen lezen. Ik wil er naar streven het verslag en het voorstel te behandelen in de raadsvergadering van 4 juni aan staande. Vorige maand besloot de ge meenteraad onderzoek te doen naar samenwerking tussen de gemeenten op Walcheren. Dat is nodig omdat het rijk en de provin cie meer en meer bevoegdheden en taken naar de gemeenten overhevelen. Door dit grotere ta kenpakket is samenwerking op Walcheren niet alleen wenselijk maar zelfs onvermijdelijk. Bij dit alles komt nog dat de provincie onlangs een notitie heeft uitgege ven over de wenselijkheid van een gemeentelijke herindeling. Vooral Walcheren leent zich goed voor een bestuurlijke verande ring. Op Walcheren is namelijk duidelijk sprake van een afgeba kende geografische, maatschap pelijke en culturele samenhang die afstemming van beleid des te meer wenselijk maakt. De samenwerking tussen de Wal- cherse gemeenten moet niet bij voorbaat beperkt worden tot be paalde vormen. Uit onderzoek zal moeten blijken welke vorm het meest wenselijk is. Daarbij is uit drukkelijk bepaald dat ook de mogelijkheid van samenvoeging van gemeenten niet bij voorbaat uitgesloten is.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5