Linnen tasjes voor leerlingen basisschool Aandacht voor visserij Zomersymfonie van Vlissingse modezaken geslaagd experiment Auto's aan banden op ventweg IN BEROEP Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Automation Support: van kaartenbak naar computer 15 keer de LangeJan Vlas, een natuurprodukt Brussel en den Haag maken de dienst uit voor de visserij. Bin nen die marges wil het provinciaal bestuur zich sterk maken voor de toekomst van deze bedrijfstak. Nieuwe V/issingseweg 600 miljoen Brussel en Den Haag COMMISSI US Aanvraag Hoechst Rijwielhuis Marco in Middelburg bestaat 5 jaar en viert feest Aquarellen van bewoonster Vijvervreugd te zien op nationale tentoonstelling Woensdag 8 april 1992 ABDIJ DE VLISSINGER het algemeen weggegooid, soms na een tweede gebruik. Alle medewerkers van de provin cie hebben ook een linnen tasje gekregen, met het verzoek geen plastic tassen meer aan te ne men in winkels of andere gele genheden. Leerlingen van groep acht van de algemene basisschool te Middel burg hebben op 2 april uit handen van gedeputeerde ir. A. Dek een lin nen tasje ontvangen. Daarvoor kregen de leerlingen een inleiding over het provinciaal bestuur en een rondleiding in en rond het abdijcom plex. De milieugedeputeerde gaf de tasjes in het kader van een cam pagne bij de provincie om de plastic tasjes te vervangen door linnen. Tot nu toe werd bij het informatie centrum van de provincie gebruik gemaakt van plastic tasjes. Van uit het milieuoogpunt is het beter linnen te gebruiken. In Zeeland worden per jaar onge veer 65 miljoen plastic tassen ge bruikt door de bevolking. Dit houdt in dat per inwoner van de provincie per twee dagen een tas je wordt gebruikt. Een plastic tas je is ongeveer twee millimeter dik. Omgerekend komt het er op neer dat in Zeeland een stapel van 13 kilometer plastic tassen per jaar wordt gebruikt. Dat is 150 keer de Lange Jan in Middelburg of bijna drie keer de Zeelandbrug. Het op schrift van de nieuwe linnen tas jes luidt dan ook: "65 miljoen plastic tassen per jaar in Zeeland, dat moet minder". Linnen wordt gemaakt van vlas, dat een natuurlijk produkt is. Al eeuwenlang worden daarvan touw, lakens, juten zakken en ook tassen gemaakt. Uit ervaring blijkt dat linnen tassen lang mee gaan. Ze worden gewassen en opnieuw gebruikt. Dat is ook mo gelijk, want het materiaal is sterk genoeg. Verder is het goed op te vouwen en makkelijk mee te ne men. Plastic tassen worden over Een inwoner van Vlissingen en een inwoner van Middelburg krij gen van hun gemeentebestuur geen algemene bijstand. Zij hebben middels beroepschrif ten de hoop gevestigd op het pro vinciebestuur. De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort de partijen op dinsdag 14 april om 10.00 uur (Vlissingen) en 11.00 uur (Mid delburg). Om 11.20 uur dezelfde dag, houdt de AROB-commissie uit gedeputeerde staten een zitting. Aan de orde komt een bezwaar schrift van de heer prof. dr. B.J. Verhage uit Haamstede, die een woning wil bouwen aan de J.J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede. Het college van b. en w. van Westerschouwen heeft verklarin gen van geen bezwaar gevraagd maar die zijn door de provincie ge weigerd omdat de woning te groot wordt en grenst aan een landschappelijk waardevol ge bied. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. 13 I EUWS Op zijn minst behoud van de be staande visserij-activiteiten en de werkgelegenheid die dat met zich mee brengt. Vernieuwen en inschieten op nieuwe mogelijk heden. Dat is de hoofdmoot van de inzet van het college van ge deputeerde staten. Hoe het col lege dat wil bereiken valt te lezen in de provinciale visserij-nota. Een goede waterkwaliteit is een eerste vereiste voor visserij en schelpdiercultures. Om dat te be reiken moet het provinciaal wa terkwaliteitsplan worden uitge voerd. De Deltawateren, Voordelta en Waddenzee zijn niet alleen van belang voor de visserij, maar ook voor recreatie en milieu. De ver schillende belangen moeten evenwichtig behartigd worden. Vandaar dat het dagelijks provin ciebestuur lijntjes uit wil gooien naar de verschillende besturen om zo nodig de vertegenwoordi ging vanuit de visserijsector te versterken. De provincie zelf maakt daar een begin mee door het in 1973 opgerichte Provinci aal Visserij Coördinatie Orgaan te wijzigen in een Provinciaal Advies- en Afstemmingscollege Hoe het autoverkeer kan worden geweerd op de ventweg langs de Nieuwe Vlissingseweg in Mid delburg wordt uit de doeken ge daan tijdens een informatie bijeenkomst op donderdag 16 april, 19.30 uur, in het Delta Col lege, Merwedestraat 1, Middel burg. Automobilisten die toch op de ventweg moeten zijn, zullen worden gemaand tot een redelij ke snelheid. Wethouder E.M.J. van Brumme- len-van Wilgen van Middelburg en medewerker ing F.C. Mol van de directie milieu en waterstaat van de provincie zullen de maatrege len die mogelijk zijn nader toelich ten. Zij doen dat aan de hand van het rapport "Kan het iets minder mis schien?", dat de directie milieu en waterstaat van de provincie heeft opgesteld in nauwe samenwer king met de dienst stadsontwik keling en de gemeentepolitie van Middelburg. x Uit het rapport wordt duidelijk dat er dagelijks tussen 900 en 1.000 auto's over de ventweg rijden. Het aantal fietsers en brommerrijders is 4.100. Een deel van de automobilisten zou net zo goed gebruik kunnen maken van de hoofdrijbaan van de Nieuwe Vlissingsweg. Om die autorijders daar ook daad werkelijk te krijgen, zijn maatre gelen nodig. Diverse mogelijkheden zijn on derzocht. De samenstellers van het rapport geven de voorkeur aan een combinatie van eenrich tingverkeer op sommige stukken, gecombineerd met drempels ter hoogte van de aansluitende stra ten. Langs de weg moeten borden komen met de aanduiding ad viessnelheid 30 kilometer per uur met daaronder het wqord "fiets route". Visserij (PAAV). De Paav zal vaker bij elkaar komen dan zijn voorgan ger en binnen dit overleg- en ad viesorgaan zal de vertegenwoor diging vanuit het bedrijfsleven worden versterkt. groot belang voor Arnemuiden, Vlissingen, Tholen en Zierikzee. De zeevisserij heeft in 1991 vis, inclusief garnalen, aangevoerd voor een bedrag van 80 miljoen gulden. De aanvoerwaarde is ge lijk aan de omzet op de vismijnen. De verkoopwaarde bedroeg on geveer honderd miljoen gulden. De aanvoerwaarde voor schelp dieren was in 1991 zo'n 150 mil joen gulden; de verkoopwaarde 275 miljoen. De totale productie waarde, inclusief toelevering en consumptie, wordt in Zeeland ge schat op 600 miljoen gulden per jaar. De broodwinning van 2700 men sen is afhankelijk van de beroeps visserij en verwante bedrijven. Dat komt overeen met twee pro cent van de totale werkgelegen heid in Zeeland. De provincie telt 335 aan de visserij gebonden be drijven. Voor een aantal Zeeuwse plaatsen is de visserij een doorslaggevende factor in het bestaan. Dat gaat op voor Yerse- ke, Colijnsplaat, Bruinisse en Breskens. Verder is de visserij van De EG en het rijk maken zich op om vanaf 1993 de grote lijnen uit gezet te hebben voor het visserij beleid in de komende 10 jaar. Het dagelijks provinciebestuur wil proberen daar invloed op uit te- oefenen. Vandaar dat het college van gs nu komt met een visie en mogelijke maatregelen. De zee-, kotter- en garnalenvis serij is in staat meer vis te vangen dan is toegestaan. De noodzake lijke reductie moet in de ogen van gs niet bereikt worden door een verplichting tot sanering. Het college geeft de voorkeur aan boomkorverkorting en een indivi duele zeedagenregeling. Het lijkt er op dat de minister van verkeer en waterstaat, ook als het gaat om de zeevisserij, voorstan der is van een loodsplicht voor schepen die groter zijn dan 40 meter. De eigenaren van deze schepen moeten bijdragen in de kosten van de verkeersbegelei- ding. Van de totale Zeeuwse vloot zijn 20 schepen groter dan 40 me ter. Dus niet alle schepen vallen onder de loodsplicht. Schevenin- gen lijkt buiten die loodsplicht te vallen. Gs vindt dat de loodsplicht onterecht is ten opzichte van een deel van de Zeeuwse vloot. De concurrentie binnen Zeeland wordt op die manier verstoord en vissers vanuit Scheveningen wor den bevoordeeld. Bovendien kan deze regeling nadelig uitpakken voordevisafslag in Zeeland. De kokkelvisserij ondervindt hin der door de beperkte zaaduitval en moet als het ware concurre ren met de voedselvoorziening voor vogels. Gs willen het huidi ge productieniveau, 8000 ton vleesgewicht per jaar, handha ven en voor de kokkelvisserij op de Westerschelde een vergun ningenstelsel gerealiseerd zien. Voor de mosselcultuur mikt het dagelijks provinciebestuur vooral op stabiele percelen in Wadden zee, Oosterschelde en Voordelta. De continuïteit van de oesterteelt moet worden veiliggesteld. In overleg met het bedrijfsleven zal worden bekeken hoe nieuwko mers redelijke kansen kunnen woiden geboden. Pogingen om de cultuur van de Zeeuwse platte oester te redden kunnen in aan merking komen voor financiële ondersteuning uit het provinciaal sociaal economisch ontwikke lingsfonds. Nieuwe vormen in zout- en zoet- waterviskweek moeten worden gestimuleerd. Proeven hebben aangetoond dat de oester- en mosselhangcultuur nog te klein in omvang is om economisch renda bel te zijn. Zeeland is volgens de provinciale visserijnota uitste kend gebied voor verdergaande experimenten. Behalve een rui mere toepassing van de huidige 50 duizend gulden die nu jaarlijks wordt besteed aan de ontwikke ling van een World Fish Centre wil het dagelijks provinciebestuur meer aandacht voor de aqua- cultuur inde onderzoeksprogram ma's van bijvoorbeeld Rivo en TNO. Behalve deze maatregelen wil het dagelijks provinciebestuur zich inzetten voor het behoud van be staande bedrijven. Het provin ciaal beleid is er ook op gericht dat de aangevoerde visproducten in Zeeland ook zoveel mogelijk in de ze regio worden verwerkt. Om ook voor de verdere toekomst de visserijbelangen veilig te stellen zal in overleg met het Agrarisch Opleidingscentrum in Goes beke ken worden op welke manier het onderwijs de kennis kan vergro ten over de aquacultuur. De visserijnota is toegezonden aan verschillende belangengroe peringen die zijn uitgenodigd voor 7 mei te reageren. Het is de bedoeling dat provinciale staten zich op 10 juli uitspreken over de beleidsvoornemens van het da gelijks provinciebestuur. De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad vergadert woensdag 15 april, 14.00 uur. Op de agenda staan een advies voor het behoud van voortgezet onderwijs in de Kanaalzone, de eindrapportage proefgebied groeibeheersing en zorgverbre ding, een subsidie voor promotie van beroepsonderwijs, het va- kantierooster 1993-1994, de bro chures "Van school wat nu" en "Verder leren in Zeeland" en de nascholingscursus natuur- en mi lieu-educatie. De afdeling komt bijeen in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Donderdag 16 april, om 10.00 uur, begint een vergadering van de provinciale planologische commissie. De belangrijkste agendapunten zijn de aanwijzingsprocedure voor de WOV, de nota "Toekomst van de transport en distributie sector", het ontwerp landinrich tingsplan ruilverkaveling Axelse Sassing, de nota glastuinbouw en een notitie over de Zeeuwse uit werking van het Natuurbeleids plan. De PPC vergadert aan de Groen markt 13 in Middelburg. Beide vergaderingen zijn open baar en de vergaderstukken lig gen ter inzage in het informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft op 2 maart 1992 bij hen een aanvraag ingediend om actualisering van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de Natzuurreimgingsfabriek. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 525, 559, 576 en 609. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 9 april 1992 tot en met 8 mei 1992 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 8 mei 1992 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaar schrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 8 mei 1992. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek wor den ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 1 mei 1992 tegen de aan vraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31984). Vijf jaar geleden opende Marco van Mourik op negentienjarige leeftijd zijn rijwielzaak aan het Kuipers Rietbergkwartier 1a in Middelburg. Ter gelegenheid van dit feit is er een week lang feest van 10 tot 18 april met een kleur- wedstrijd voor kinderen, acties en speciale aanbiedingen. De rijwielbranche is Marco niet vreemd want doordat zijn ouders al sinds jaar en dag de fiet senstalling bij het NS-station in Middelburg runnen werd de know-how hem bij wijze van spreken met de paplepel ingego ten. Al twee jaar na de start in de wijk Klarenbeek was er een forse uitbreiding nodig om te kunnen blijven voldoen aan de wensen van de klanten; Marco wijdt die expansie voor een deel ook aan de goede bereikbaarheid van zijn zaak en de voorhanden zijnde uit stekende parkeergelegenheid. Marco heeft als specialiteit de verkoop van mountainbikes, ATB's en de daarbij behorende kleding en onderdelen. Maar ui teraard kan men er ook terecht voor elke andere gewenste fiets in alle maten en uitvoeringen. Als één van zijn sterke punten noemt Marco een deskundig advies, een goede service en zijn inmiddels opgebouwde goede naam. Zijn kennis op het gebied van terrein- fietsen houdt hij overigens op peil door zelf een aantal keren per jaar naar Limburg of de Belgische Ardennen af te reizen en daar zelf op de pedalen te klimmen De kleurwedstrijd, die een week lang wordt gehouden, is voor kin deren tot en met 12 jaar. Bij inle vering van de kleurplaat ontvangt ieder kind een presentje; alle kleurplaten dingen bovendien mee naar drie fantastische hoofdprijzen. Marco van Mourik voor zijn Rijwielhuis, dat vijf jaar bestaat. Edwin Auer test een nieuw p/ogramma. Desk Support aan de Zuster straat in Middelburg heeft er een broertje bij: Automation Support. Wie overstapt van de ouderwet se kaartenbak naar de computer en bij deze omschakeling naar een professioneel automatise ringssysteem steun zoekt, kan voortaan bij Edwin Auer en zijn collega Jan Kooman terecht. Het tweemansbedrijf levert niet alleen computers en de bijpas sende hard- en software, maar is ook Denuipzaam bij de omscha keling naar en het vertrouwd ma ken met de nieuwe apparatuur. „Wij proberen iedere klant een pasklaar advies te geven, want daar ontbreekt het bij de grote bedrijven nog weieens aan. Die zijn te weinig klantvriendelijk. Bij ons kan men altijd ook later nog binnenlopen als er problemen zijn", zegt Auer die zich tijdens zijn MTS-opleiding toelegde op technische informatica. „Wij rich ten ons op kleine bedrijven, scho len en particulieren". Urie aquarellen van de verstande lijk gehandicapte Middelburgse Martha Branten gaan deel uitma ken van een nationale rondrei zende tentoonstelling van Very Special Arts Nederland. Voor het samenstellen van de expositie kreeg de organisatie, die kunst van gehandicapte kunstenaars onder de aandacht wil brengen, een stroom inzendingen uit heel Nederland. Martha's werk werd door de tentoonstellingscommis sie "zeer positief" beoordeeld. Martha (28) woont in het Middel burgse centrum voor geestelijk gehandicaptenzorg Vijvervreugd. Ze is zeer creatief op velerlei ge bied. Ze tekent en schildert niet alleen, ze werkt bijvoorbeeld ook met hout, klei en gips. Ze ver vaardigt verder zelf kaarsen en sieraden en ook haar eigen kle ding maakt en ontwerpt ze vaak zelf. Martha bezoekt drie keer per week de ambachtelijke groep van de dagactivering van Vijver vreugd. Daar heeft ze haar aqua rellen gemaakt. "Martha's schilderijen en aquarellen vormen voor haar een soort dagboek", zegt Jopie Steijn, begeleidster, van de groep. "Ze beeldt zaken uit die haar overkomen zijn. Zo verwerkt ze die ook voor een deel". De aquarellen die uitgese- lekteerd zijn voor de tentoonstel ling zijn: de kapsalon, de tandartskamer en een bezoek aan de gynaecoloog. Martha's werk was eerder al te zien op kleinere exposities in onder meer de bibliotheek van Vlissingen. De nationale expositie is een hoogte punt. "Martha heeft een heel ei gen stijl", zegt Jopie. "Ongeveer tien jaar geleden ben ik met haar begonnen. Je probeert dan uit wat iemand ligt. Ik teken en schil der zelf graag en bij Martha bleek dat ook aan te slaan. Ze kon er heel veel in kwijt. Je ziet ook echt een ontwikkeling in haar werk. Er komt steeds meer perspectief in". De expositie van de Very Special Arts Nederland (Stichting Kunst met Gehandicapten Neder land) reist twee jaar lang door al le Nederlandse provincies. Zeeland is in december aan de beurt. De tentoonstellingslokaties zijn nog niet bekend. In Restaurant Britannia- Watertoren werd zondag 4 april de zomermode van vijf Vlissingse modezaken gepresenteerd tij dens de Zomersymfonie 1992 met een middagvullend show programma tijdens een vijf gan gen lunch-diner. De nieuwe mode van Patachou, Wallstreet Fashion en Jakobsen Mannenmode werd per thema aan het publiek geshowd. Voor de accessoires en de finishing touch tekenden juwelier Van der Maden en Hardy Optiek. De show werd geopend met het onderdeel strandmode. In speelse maar stijlvolle jurkjes, getooid met grote hoeden bewegen de modellen tussen de tafeltjes door op de muziek van de band Passé details bij het geshowde mode- sportswear, casualmode en Partout. Lady-speaker Diana beeld. Naast strandmode passé- avondkleding de revu. Het pro- Zwiers geeft de nodige uitleg en ren ook de onderdelen maritiem, gramma wordt naarmate de mid dag vorderde opgebouwd naar de wat meer geklede mode. Juwelier Van der Maaden en Har dy Optiek hebben een extra showblok om wat meer aan dacht te besteden aan de siera den en de brillenmode. De twee eigenaren geven zelf een presen tatie van het geheel. De modellen nemen de tijd voor dit showge deelte, blijven bij de tafeltjes staan om de sieraden van dichtbij aan de gasten te laten zien en ne men de brillen af, die onmiddellijk de ronde doen langs de tafels. De organisatoren, die vanachter de coulissen toekijken, zijn tevreden over het verloop van de show. „Het gaat er allemaal ontspannen aan toe", klinkt het opgelucht. Het experiment lijkt geslaagd. De nieuwe zomermode werd zondag geshowd in Restaurant Britannia-Watertoren.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13