informatiepagina van de gemeente vlissingen I Bodemsanering Lange Zelke Commissie iBaas over eigen brievenbus! Halt-buro richt zich op winkeldiefstal i Inleveren kartonnen drankverpakking voortaan ook mogelijk Voor het eerst een 'Week van de Winkel' iLeen eens kunst! ai&y l ik De parkeergarage biedt veel gemak I Welzijnssubsidies 1993 nu aanvragen Locaties Woonwagens vastgesteld sor^voor<fe overlast... redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Gaat het helpen? Uitgang Bouwrijp Veroorzaker Aanmelding sportkampioenen voor huldiging Reorganisatie Het aanbod Van lenen tot kopen Even bijpraten met wethouder De Haas Kadobonnen Openingstijden compostvatenactie Ongeadresseerd reclamedrukwerk Verdieping Westerse helde Tarieven Openingstijden Speciale voorzieningen Parkeerpolitie Hoe komt u er in? Hoe komt u er weer uit? Woensdag 1 april 1992 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Een paar weken geleden heb ben we u gemeld dat bij de ge meente gratis een 'brieven bussticker' te verkrijgen is, die ongeadresseerd reclamedruk werk uit de brievenbussen moet weren. Er zijn inwoners voor wie het 'produkt reclame drukwerk' gelijk 'afvalprodukt' wordt. Die mensen hebben geen behoefte aan reclame drukwerk dat ongevraagd bij hen in de brievenbus ploft. De druk om dat tegen te gaan moet van onderop komen: de consument zal aan moeten ge ven dat hij of zij niet van dat ma teriaal gediend is. De gemeente Vlissingen wil het de milieube wuste consument gemakkelijk maken door hem/haar een stic ker beschikbaar te stellen. Bij de gemeentesticker blijft u wél de huis-aan-huisbladen ontvangen (en het is gebleken dat men die over het algemeen wel wil blijven ontvangen). Laten we er duidelijk over zijn: in dit stadium valt of staat de actie met de bereidheid van de ver- spreidorganisaties en hun be zorgers om zich aan de 'op dracht' op de sticker te houden. Als dat niet het geval is kunt u zich daarover natuurlijk bij hen beklagen. Blijven klagen wil nog wel eens helpen... Overigens neemt een twintigtal medewer kers van de gemeente ook deel aan de actie. Onder meer op ba sis van hun ervaringen zal het college van b. en w. bezien of het nodig is de medewerking af te dwingen door een bepaling in de Algemene Plaatselijke Verorde ning op te nemen. Vooralsnog gaat de gemeente we er echter van uit dat ook de producenten en verspreiders van reclame drukwerk bereid zijn op vrijwilli ge basis mee te werken aan de wens van de consument op de brievenbus. Een brievenbus is tenslotte geen openbare prullen bak. En de consument is toch zeker baas over eigen brieven bus? Hebt u genoeg van onge adresseerd reclamedrukwerk? U kunt een brievenbussticker gratis afhalen bij de receptie in het stadhuis. Bellen kan ook: 87295 en u krijgt 'm thuis gestuurd! 1992 is nog maar net begon nen. Toch wordt het wat wel zijnswerk betreft, alweer tijd om aan volgend jaar te den ken. Dit houdt verband met het opstellen van de gemeentebe groting voor 1993, een tijdro vende klus. Vandaar dat de aanvragen voor welzijnssubsi dies nu al binnen moeten zijn. Voorbeelden van organisaties die eventueel in aanmerking komen zijn organisaties voor ouderen en jongeren. Iedere organisatie of vereniging die in 1992 al subsidie krijgt, heeft automatisch het aanvraag formulier gekregen. Organisa ties die niet zijn vermeld in het welzijnsprogramma 1992 maar die wel in aanmerking willen ko men voor subsidie, hebben nog een laatste kans de aanvraag in te dienen. Bel dan vandaag nog naar de sectie welzijn om hier af spraken over te maken, telefoon 87268. Het Regionaal Halt Buro Wal cheren start met een nieuwe project: winkeldiefstal. In de cember werd jongeren al een alternatieve straf aangeboden wanneer ze opgepakt waren voor het te vroeg afsteken van vuurwerk. Zo'n zelfde project gaat nu van start met jongeren die zich schuldig maken aan winkeldiefstal. Het Halt Buro wil de jongere zo snel mogelijk confronteren met de gevolgen van zijn/haar daad, een lik op stuk beleid. De alternatieve straf die aan de jongeren wordt geboden heeft een directe verbinding met het delict. De winkeldieven zullen dus moeten gaan werken in de winkel waar zij iets gestolen heb ben. Zodra er door een winkelier aan gifte is gedaan zal de politie na gaan of de Halt-aanpak toege past kan worden. Daarvoor zijn criteria opgesteld door justitie. De jongere wordt op vrijwillige basis doorverwezen naar Halt. Als hij of zij dit niet wil dan volgt een normale justitiële procedu re. Veel jongeren kiezen toch voor Halt omdat zij dan geen strafblad krijgen, mits ze zich aan de afspraken houden. Wanneer de winkelier niet wil meewerken kan de straf ook bestaan uit het werken voor een overheidsinstelling. De bodemsanering van de Lange Zelke, op de plek waar appartementen en winkelruim ten zullen worden gebouwd, gaat maandag 6 april van start. De uitvoering van het werk gaat een week duren, mits de weersomstandigheden het toelaten. Op de plek, tussen de biblio theek en café La Reine, werd de verontreinigde grond aangetrof fen in het aanwezige aanvulma- teriaal. Dit materiaal is ooit gestort om de grond egaal te maken. Voordat de Walcherse Bouw Unie op de plek kan gaan bouwen moet de grond gerei nigd zijn. Het afgraven en afvoe ren van de vervuilde grond gaat volgende week plaats vinden. Er zal zo'n twee en een halve meter diep gegraven moeten worden. De bewoners van de naastlig gende flat op de Lange Zelke zullen hun woning gewoon kun nen verlaten via zowel de uit gang aan de Schutterijstraat als die aan de Torenstraat. Zodra de grond is afgegraven kan er begonnen worden met het bouwrijp maken van de grond. September vorig jaar kreeg de Walcherse Bouw Unie een ver gunning voor het bouwen van een flatgebouw van 26 meter hoog aan de Lange Zelke. Een latere wijziging van het plan om het gebouw 28,5 meter te maken werd door de commissie ruimte lijke ordening en verkeer ook goedgekeurd. De begane grond zal bestemd zijn voor winkels terwijl daarbo ven negen verdiepingen met op elke verdieping twee apparte menten komen. Het gaat om huurwoningen met twee slaap kamers. De veroorzaker van de verontrei niging valt niet te achterhalen en aangezien de gemeente verko per was van de grond komen de saneringskosten voor haar reke ning. In de raadsvergadering i 'tl 1 W I. oorgtul De voorgevel van het flatgebouw dat op de Lange Zelke wordt gebouwd van januari stelde de raad een krediet beschikbaar voor het la ten weghalen van de grond. Vrijdag 3 april start een actie van de Stichting HEDRA (Her gebruik kartonnen drankver pakkingen) om voortaan kar tonnen drankverpakkingen uit de afvalstroom te halen. Ge noemde stichting is opgericht om tot hergebruik van karton nen drank- (en andere vloei- stof)verpakkingen te komen. De Zeeuwse Oud Papier Centra le (ZOPC) B.V. in Goes is bereid gevonden de ingezamelde kar tonnen drankverpakkingen in te nemen en voor herverwerking geschikt te maken. Het in te le veren materiaal moet dan wel aan de volgende voorwaarden voldoen: het moet apart worden gehou den van de rest van het oud pa pier, en het moet even zijn omge spoeld en platgevouwen. De Stichting HEDRA garandeert een vergoeding van zes cent per kilo (vergelijkbaar met de op brengst van het oud papier). Let wel: de garantieregeling voor oud papier van de gemeente Vlissingen is op dit ingezamelde materiaal niet van toepassing. Zeeland is de eerste provincie waar deze vorm van inzameling gaat plaatsvinden. De organisa tie die op 3 april de meeste inge zamelde kartonnen drankver pakkingen bij de ZOPC in Goes aanlevert kan rekenen op een aardige verrassing. De kartonnen drankverpakking bestaat voor 75-80% uit karton. Het zal worden herverwerkt door gespecialiseerde papierfabrie ken, maar er is ook een proeffa briek in Duitsland die er geperst plaatmateriaal van maakt. De gemeente Vlissingen vindt het een prima initiatief, want er zit nogal wat van dit soort ver pakkingen in de afvalstroom. Maar er is altijd een nóg betere oplossing: koop dranken in sta- tiegeldflessen! Dat is een ver pakkingsmethode die weinig of geen afval oplevert! Wethouder T.R.K. Meijers is maandag 6 april een aantal uren aan het werk in de detail handel. Hij zal daar proberen de klanten op goede wijze van dienst te zijn. Op deze manier levert de heer Meijers een ope ningsbijdrage aan de imago campagne "De winkel, daar maak je de mooiste dingen mee". Tijdens De Week van de Winkel, van 6 tot 11 april wordt getoond waarom werken in Op 15 of 16 juni is de huldiging van de Vlissingse sportkampi oenen. De commissie Sport- belangen heeft aan de Vlis singse sportverenigingen een brief gestuurd. Belangrijkste vraag daarin: welk team of in dividuele sporter heeft een prestatie geleverd die om na dere waardering vraagt. De op gave moet uiterlijk 20 april ingeleverd worden. Bij opgave moet vermeld worden: - de geleverde prestatie; - wie of welk team de presta tie geleverd heeft; - de juiste namen en voorna men van de betrokkenen (bij teams alle namen van de spelers, coach en trainer); - de klasse waarin de presta tie geleverd is; - welke tak van sport het betreft. Hoewel Sportbelangen over een uitgebreid adressenbestand be schikt kan het zijn dat het niet compleet is, daarom deze op roep. Het zou jammer zijn wan neer er kampioenen worden overgeslagen. Alle besturen en eigenaren van sportscholen en - verenigingen in Vlissingen, die geen brief hebben ontvangen maar wel een kampioen willen aanmelden, kunnen contact op nemen met Sportbelangen Vlis singen. Adres: Sportbelangen Vlissingen Irislaan 210, 4383 VZ Vlissingen, telefoon 60267. een winkel zo boeiend is. Alle van leden van de vaste Tweede Kamer commissie voor het Midden en klein Bedrijf en Ria Lubbers zullen net als de Vlissingse wethouder ergens in Nederland voor een dagje in een winkel werken. Dinsdag 7 april bezoekt het Delta College de HEMA. De leerlingen krijgen voorlichting over alles wat komt kijken bij het werken in een win kel. Woensdag 8 april is de Dag van het Winkelpersoneel. Dè dag dat het personeel in het zon netje wordt gezet. Bij de HEMA en de Albert Heijn staan de rest van de week informatiestands, met het motto "Werken in de de tailhandel is werken in een boei ende werkomgeving", ledereen die geïnteresseerd is in het wer ken in de detailhandel wordt aangeraden volgende week een kijkje te gaan nemen. Volgende week woensdag ver gadert de vaste commissie van advies en bijstand voor economische zaken, detail handel en visserij. De bijeen komst begint om 19.30 uur en vindt plaats in het stadhuis. De agenda en bijbehorende stukken zijn te vinden in de ge meentelijke informatiehoeken. Deze staan in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijkcen trum "Open Hof". Commissievergaderingen zijn openbaar. Dit wil zeggen dat iedereen die daar interesse voor heeft de vergadering kan bezoe ken. Ook hebben bezoekers de mogelijkheid mee te praten over de onderwerpen op de agenda. Vorige week donderdag stelde de gemeenteraad van Vlissin gen de woonwagenlocaties Vredehof, Zuidbeekseweg en West-Souburg vast. De ge meente, de woonwagenbewo ners en de bewoners van de betreffende wijk zullen nu in onderling overleg een inrich tingsplan voor elk van deze plaatsen gaan maken. Deze drie inrichtingsplannen zullen ook weer door de gemeente raad worden behandeld. Tijdens de druk bezochte raads vergadering vorige week don derdag werd een gezamenlijk amendement van CDA, PvdA en WD ingediend op het voorstel van burgemeester en wethou ders. B&w namen dit amende ment over waardoor de drie lokaties werden vastgesteld on der bepaalde voorwaarden. De voorwaarden zijn dat er per locatie 7 - 10 standplaatsen ko men, dat de gemeente verant woordelijk is voor het beheer van de lokaties en dat de inrichting van de lokaties wordt gereali seerd door b&w, samen met de woonwagenbewoners en de om wonenden, en na instemming van de gemeenteraad. Een door D66 en RPCU inge diende motie om de keuze van de lokaties opnieuw in de raad te brengen als er geen over eenstemming tussen de betrok ken partijen zou zijn, werd afgewezen. "Zelke Negen Een", zo luidt de naam van de gemeentelijke Kunstuitleen. Een op het eer ste gezicht een wat kryptische omschrijving van de plek waar deze culturele uitspatting is gevestigd. Op 29 februari werd "Zelke Negen Een" officieel geopend in het souterrain van de openbare bibliotheek. Mevrouw Poppe-de Looff, wet houder van cultuur, verrichtte door het overhandigen van de eerste serie kunstuitgaven aan drie abonnees, de officiële ope ning. De kunstuitgaven waren op initiatief van de Culturele Raad speciaal vervaardigd door de kunstenaars Bob Pinge, Gert- Jan Evenhuis en Eric Brandts. Een omvangrijke verbouwing en reorganisatie was noodzakelijk om de kwaliteit van de kunstuit leen op een hoog niveau te hou den. Het aanbod moet voort durend afgestemd worden op de wensen van het publiek. Ook de organisatievorm is gewijzigd, de kunstuitleen maakt nu deel uit van de provinciale Stichting Kunstuitleen Zeeland. Wat betekent deze reorganisatie nu voor de bruikiener? In de eer ste plaats een keuze uit een wis selende collectie van heden daagse kunstwerken van kunstenaars uit heel Nederland. In het souterrain is een overzich telijke presentatie gerealiseerd. De Stichting Kunstuitleen heeft van een flink aantal beeldende kunstenaars - in Zeeland of el ders in het land woonachtig - te keningen, schilderijen, grafiek en plastieken te leen. Alle wer ken zijn op kwaliteit en redelijke prijs beoordeeld door een des kundige commissie. Een documentatiebestand met een volledig overzicht over kunstenaars en hun werk in de collectie kan geraadpleegd wor den. Daarnaast is er in de abon nementskeuze een grote varië teit gebracht. De kunstwerken in "Zelke Ne gen Een" zijn te leen op onge veer dezelfde manier waarop u een boek uit de bibliotheek haalt. Kunst lenen is ook niet duur. Bovendien komt het kopen van kunst via een eenvoudig spaarsysteem vanzelf binnen uw bereik. Als abonnee van de Stichting Kunstuitleen kunt u één, twee of drie kunstwerken uitzoeken en mee naar huis ne men. Na zes maanden moet een geleend kunstwerk terugge bracht worden in de plaats waar JttK u het geleend heeft. Wanneer u het werk niet kwijt wilt dan kunt u besluiten het kunstwerk aan te schaffen. Zestig procent van het door u betaalde abonnements geld wordt gereserveerd in een kooptegoed. Het overige gedeel te is uw bijdrage in de kosten van het uitleencentrum. Nieuw is ook de kunstkadobon. Voor verschillende bedragen, variërend van 25 tot 75 gulden kunt u een kadobon kopen. De gene die u hiermee verrast kan een abonnement nemen, bij voorbeeld voor een maand, en daarmee een kunstwerk naar ei gen keuze in huis halen. De kunstuitleen Vlissingen is ge opend van woensdag tot en met vrijdag van 12.00 uur tot 17.00 uur en zaterdags van 10.00 uur tot 12.30 uur. Telefonisch infor matie: 16864 De expositieruimte van de Kunstuitleen is een flink stuk groter gewor den (foto: P Janse) In 1987 zijn we gestart met een jaarlijkse compostvatenactie. Daarbij verstrekt de gemeente een subsidie van vijftig gulden op de aanschaf van een compost- vat. Met zo'n vat is het mogelijk zelf het groente-, tuin- en fruitaf val om te zetten tot compost. Een milieuvriendelijke aanpak dus, waarbij een belangrijke hoeveel heid van het wekelijks huisvuil- aanbod (meer dan de helft!) uit de afvalzak kan worden gehou den. En waarbij men een eind- produkt overhoudt dat heel goed in de tuin verwerkt kan worden. Ik moet zeggen dat we in onze gemeente van een redelijk suc ces mogen spreken. Ook bij de actie van dit jaar gingen de 150 beschikbare vaten als warme broodjes over de toonbank. In to taal staan er na aflevering van deze 'ronde' 1022 van die vaten in Vlissingse tuinen. Daarmee is ruim 5% van de Vlissingse huis houdens aan het composteren! Als wethouder van milieu vind ik dat verheugend. En wie com- posteert is in ieder geval al ge wend aan het scheiden van afval wanneer we straks het groente-, tuin-en fruitafval apart gaan ophalen... Als één van de eerste gemeenten in Nederland komt de gemeente Vlissingen de milieubewuste bur ger te hulp in de strijd tegen het ongeadresseerd reclamedruk werk. Wte hebben een sticker ge maakt waarmee men op de brievenbus kan aangeven dat soort drukwerk niet te willen (maar wel de huis-aan-huis bladen). 300 Huishoudens (bijna 1,5%) hebben tot nu toe de moei te genomen de sticker aan te vra gen. Voor een eerste aanzet vind ik dat niet slecht. Bij dit soort ac ties moet de druk van onderop komen. Het is de consument zélf die moet aangeven dat hij/zij geen behoefte heeft aan dit soort reclamedrukwerk. Pas dan zal er minder van worden geprodu ceerd. Aan de verspreiders van drukwerk is gevraagd met de sticker op de brievenbussen re kening te houden. In een proef periode van twee maanden willen we bekijken of zij die me dewerking vrijwillig verlenen. Als dat niet het geval is kan het colle ge van b. en w. in de Algemene Plaatselijke Verordening een arti kel opnemen waardoor die me dewerking kan worden afge dwongen. Naar mijn mening moet dat niet nodig zijn. Een ver standige verspreider van recla medrukwerk beseft dat hij leeft bij de gratie van de consument. En dus zal hij de wens van de con sument willen eerbiedigen. Want die is tenslotte baas over eigen bus! In de 'Beleidsnota 1992 van de Antwerpse Gemeenschap voor de Haven' hebben we de eis kun nen lezen dat de Westerschelde tot 50 voet moet worden verdiept. Het is duidelijk dat dit alles te ma ken heeft met de economische positie van de havenstad Antwer pen. De Taakgroep Westerschel de, waarin acht aan de Wester schelde gelegen gemeenten deelnemen en waarvan ik voor zitter ben, heeft over die eis haar verontrusting uitgesproken. Die verdieping van de Westerschelde zal namelijk grote gevolgen heb ben voor het natuurlijk evenwicht van de rivier. Door het uitbagge ren van de vaargeulen worden stroomsnelheden groter. Daar door treedt versterkt erosie op en plaatselijk zullen schorren en slikken in omvang afnemen. Ver ontreinigde baggerspecie wordt gedeponeerd in minder verontrei nigde gebieden en dat leidt (op nieuw) tot waterverontreiniging. De voortdurende omwoeling van de bodem verstoort de produktie van levend materiaal. Verder neemt door de verdieping de te baggeren hoeveelheid met zeker de helft toe. De Westerschelde- gemeenten zijn van mening dat de rivier grote natuurlijke waar den heeft en dat die niet verder aangetast moeten worden! maat komt u vanzelf tegen wan neer u de parkeergarage bin nentreedt via de passage. Het kaartje, dat u bij het binnenrijden heeft ontvangen, stopt u in de automaat. Deze geeft dan aan hoeveel u betalen moet. U gooit het geld in de automaat. Dat hoeft niet gepast want de auto maat geeft wisselgeld terug. U krijgt vervolgens het kaartje weer terug! Alleen met dit kaart je kunt u de parkeergarage weer verlaten. U heeft na het betalen nog ongeveer tien minuten de tijd om met uw auto de garage te verlaten. Bij de uitgang stopt u het kaartje in de automaat, waar na de slagbomen zich zullen openen. U moet nu uw weg ver volgen langs de Scheldestraat. Het parkeren in de parkeergara ge kost een kwartje per kwartier of een gulden per uur. Deze prij zen zijn hetzelfde als die van de parkeermeters en de parkeerau tomaten in de stad. Verschil tus sen de parkeermeters en de par keergarage en -automaten is dat er bij de meters maximaal twee uur gestaan mag worden. In de garage en bij de automaten mag u zelf uitmaken hoeveel geld u in de automaat gooit en dus hoe lang u blijft staan. De openingstijden van de par keergarage zijn als volgt: maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag 08.00 - 18.30 uur 08.00 - 18.30 uur 08.00 - 18.30 uur 08.00 - 18.30 uur 08.00 - 21.30 uur 08.00 - 18.30 uur gesloten In de garage is een lift aanwezig. Rondom elke liftentree zijn een achttal invalideparkeerplaatsen aangebracht. Bij de uitgang naar het winkelcentrum zijn er bovendien een aantal toiletten. De naleving van alle parkeer- voorsch riften wordt gecontro leerd door de parkeerpolitie. Afgelopen vrijdag ontvingen de negen parkeercontroleurs hun diploma "parkeercontroleur". Zij volgden een opleiding aan het Politie Vormings Centrum in Vaessen. Loco-burgemeester C. de Keijzer zorgde voor de officië le installatie. De parkeerpolitie bestaat uit negen controleurs en een chef parkeerpolitie. De in- en uitrit van de parkeergarage achter het Scheldeplein (foto: Ruben Oreel) Vlissingen heeft sinds kort een parkeergarage. Op vijf ver diepingen kunnen 355 auto's geparkeerd worden. De garage is dicht bij het kernwinkelge bied gevestigd, aan de achter zijde van het winkelcentrum Scheldeplein, makkelijk dus als je met zware boodschap pen moet sjouwen. Je kunt er onbeperkt staan, in tegenstel ling tot de parkeermeters, waar je maar twee uur kan par keren. En de tarieven zijn het zelfde. Om de garage te bereiken moet u via de Coosje Buskenstraat of de Badhuisstraat en Aagje De kenstraat rijden. Aan het einde van de Aagje Dekenstraat is rechts de inrit van de garage. Bij het binnenkomen ontvangt u een kaartje, dit moet u bewaren. Vervolgens parkeert u uw auto op één van de etages. En dan de stad in! Vanuit de par keergarage komt u rechtstreeks in de passage van het winkel centrum Scheldeplein. Wanneer u uitgewinkeld bent en u komt de garage weer in moet u eerst betalen. De betaalauto- f

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5