stofzuiger zakken 3 halen 2 betalen EspuMMf Doopceel van burgemeesters 1850-1855 wordt gelicht Vlissings ontvangstcomité wil tegenbezoek van Russen betalen Ambtenaren lopen hard in het veld PIETER VAN VOLLENHOVEN OPENT HISTORAMA Opbouw draait op volle toeren MOOISTE asyiy^i^ -ss-Ï: J. P. A. Rossël tandprotheticus FOTO'S VERRASSENDE VOORJAARSSHOW! P.de Klerk parkeMoeren V 01184-17772 I TEMPO FLOOR kunststof laminaat NU65,- p/m2 Zie pagina 21 (®»l[# Auto-Poppe Walcheren B.V. Halfweg NIEUWE KUNSTGEBITTEN OPEN KANS VOOR AMATEURHISTOR/C/ De Stichting Regionale Geschiedbeoefening zoekt vrijwilligers die zich als amateur-historici willen be kwamen. Als handvat voor dit project deskundige- heidsbevordering koos de stichting burgemeesters in Zeeuwse gemeenten tussen 1850 en 1855. Volgens coördinator Aad de Klerk is er voor burgemeesters gekozen omdat „die jongens wat papier achterlie ten". PZC WEEKBLADEN seispleinö middelburg 01180-26721 WILKENS Heemkundige kring Provincie VIERHONDERD KEER VIJFTIG IS f 20.000 Vorige week was interim-manager Piet Klip druk be zig met de inrichting. Pieter van Vollenhoven komt donderdag 16 april naar Middelburg om dit project officieel te openen. Als 400 Vlissingers vijftig gulden geven wordt heel Vlissingen in ieder geval tijdens het bevrijdingsfesti val op 5 mei vergast op pure Russische muziek en dansen. Verder zal een bus vol Russen tien dagen lang door Vlissingen koersen. De gasten komen uit Russische havenstad Taganrog. Een groep Vlissin gers was daar vorige zomer op visite. De tegenvisite van de Taganrog-bewoners staat gepland van 27 april tot 7 mei. Eén doelstelling is in ieder geval bereikt: de opening. Zoals voorgenomen wordt in de week voor pasen het Historama geopend. In deze vervanger van het Klank- en Lichtspel in de Middelburgse Abdij wordt met hedendaagse middelen de geschiedenis van het religieuze en burgerlijke macht op en rond de Abdij op Middelburg, Walcheren en heel Zeeland getoond. VERSCHOORE fflaaa® i wmt) ONDERDf LiNSHOP Vlissingen Walslraat 156 inclusief ondervloer en lijm Ribbels en wasborden. Zo worden de hinderlijke asfalt-oneffenheden ge noemd voor verkeerslich ten. Asfaltbedrijven hebben pasklare antwoorden, de gemeente (Middelburg) weet het niet. Kunstlenen kan nog maar op één plaats in Mid delburg. Balans en Kui perspoort zijn nu gebundeld. Winkels laten zien dat ze leuk en aantrekkelijk werk hebben te bieden. Winkel meisje of -jongen zijn is ac tueel, dus: is er een Week van de Winkel. Rubrieken: gemeente- en provincievoorlichting, Psy- choconsult. Kunst in de Kerk, Vrouw en Auto en Hartgrondig. In de Autokrant Extra een rij-impressie van de nieuwe Renault. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen, Telefoon 01184-19610 De bedelactie van het ontvangst comité moest halsoverkop wor den opgezet toen het er half december op leek dat de Russen om financiële reden verstek moesten laten gaan. Door de geldontwaarding van hun roebel waren ze namelijk niet bij machte om de reis naar Vlissingen uit ei gen zak te betalen. De Vlissin- gers wilden hun vrienden in de voormalige USSR niet laten stik ken en begonnen daarom een ac tie. Vorige week vrijdag gaf de Vlissingse VVV het voorbeeld en stopte het ontvangstcomité vijf tig gulden toe. De VVV- informatrices in Vlissingen bood eveneens vijft-g gulden aan. Het Ontvangstcomité Taganrog bestaat uit vertegenwoordigers van de Van Duyvenvoorde Basis school, het Interkerkelijk Vredes beraad en de buurtvereniging Van Duyvenvoorde. Zij hebben 68 Russen uitgenodigd. In sa menwerking met busbedrijf Car- lier worden de gasten opgehaald bij de grens tussen Polen en Rus land, dat is ongeveer halfweg. Die reis kost de organisatie zo'n 20.000 gulden. „Als 400 Vlissin- gers vijftig gulden geven kunnen we vooruit", meldt Tom Caljouw namens het comité. De reis vorig jaar zomer heeft veel indruk gemaakt op de 24 Vlissingers die er toen een kijkje gingen nemen. Caljouw: „Vooral vanwege de grote culturele ver scheidenheid, de hoge kwaliteit van het onderwijs en de moge- 3-delig tafelcouvert f 88,50 SPECIAALZAAK service kwaliteit garantie lange delft 50 middelburg 01180-13221 Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Model AURA edelstaal 22e JAARGANG NUMMER 14 1 APRIL 1992 Door middel van een film wordt WHüssMg©?? Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen. tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. VVV-informatrice Annemiek Wouters, penningmeester Henk Mulder van het Ontvangstcomité en hoofdinformatrice Els van Amners bij de oficiële overhandiging van de eerste vijftig gulden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij A.J. Delzenne, comman dant van de sportgroep van de kazerne, tel.: 01180-89571/89572. "Sfeervol tafelen" de schoonheid van een goed ontwerp Zeeland is nog één van de weinige provincies waar de provincie niet permanent met dit soort projecten werkt. „Ons doel is", zo legt drs De Klerk uit, „om wat te doen aan deskundigheidsbevordering. We willen dus stimuleren dat mensen meer aan geschied kundig onderzoek gaan doen". Walcheren heeft een actieve Heemkundige Kring. Met bijna 2000 leden heeft deze club een hoge organisatiegraad. Niettemin denkt De Klerk dat zijn initiatief nodig is. „De Heemkundige Kring heeft vooral passieve leden. Het gaat er ons vooral om de mensen actief onderzoek te laten doen. Nu zijn het burgemeesters, maar er kan ook ander onderzoek uit voortkomen". Naast mensen actief bezig laten zijn met geschiedenis heeft het onderzoek, dat overigens eind dit jaar afgerond moet zijn, nog meer nut. De Klerk noemt de schaal vergroting van Zeeland sinds de jaren zestig. Ook het tijdsbeeld anno nu dat kennelijk schaalver groting eist zoals de open Euro pese grenzen. „Daardoor hebben mensen meer behoefte aan een eigen identiteit. Met dit onder zoek lever je een bijdrage aan het lokaal eigene", argumenteert De Klerk. „We zoeken dan ook mensen met een actieve interesse voor de ge- het publiek eerst wegwijs ge maakt. Het leert de bezoeker hoe grimmig de geschiedenis kan zijn. Maar er zijn ook amusante beelden te zien. In de eeuwen oude crypten staan de bezoekers dan oog in oog met de witheren, de Norbertijnen dus. Ook wordt hier de grote brand van 1492 en de bombardementen van 1940 getoond. Onder het hoofdstuk amusant valt ongetwijfeld het in- tiatief van een abt om een kloostergang te slopen zodat zijn rijtuig er doorheen kon. Verder zijn er de kinderspelen van Jacob Cats, de Noormannen, de intocht van Philips de Schone in Middel burg en de monumentale restau raties van 1900 te zien. Na de opening op 16 april is het Historama voor het publiek ge opend. Het Historama is meer dan een toeristische attractie, oordelen Piet Klip en de Stichting Mani festatie Abdij Middelburg. Met sponsoring en (regionale) subsi die werden de centen bij elkaar geharkt. Toonder Studio's heeft het belangrijkste deel van de aan schouwende geschiedschrijving gemaakt. Ook de eigen bevolking kan op een aantrekkelijke manier kennis maken met haar geschie denis. Van de twaalfde tot de zestiende eeuw bouwden Norbertijnen aan de Abdij en aan Walcheren. Sinds Willem van Oranje in 1574 de macht overnam zetelt het provin ciebestuur er. „Totnutoe is veel van die twee keer vier eeuwen geschiedenis verborgen geble ven. En het is een boeiende ge schiedenis die op spectaculaire wijze aan het publiek wordt ge toond. Het maakt trouwens ook de historische gebouwen toegan kelijker. De historie staat in de Kloostergangen letterlijk midden in de geschiedenis", aldus de interim-manager. schiedenis. Een vooropleiding is de provincie geven. Dan zal de van minder belang, als de belang- provincie misschien genegen zijn stelling er maar is. Als dit onder- om iemand aan te trekken die er zoek tot een leuk resultaat leidt, voor zorgt dat permanent onder- kunnen we een visitekaartje aan zoek wordt gedaan". lijkheid van de stad om zich als havenstad goed te ontwikkelen. Een stedenband biedt veel moge lijkheden tot internationale sa menwerking. Zowel economische samenwerking als culturele. Het is dus van belang voor Vlissingen en voor Tagan rog". mes 5 km en voor de heren 10 km. De route voert het ambtenarencorps door het Veerse Bos, ter hoogte van de jachthaven Oostwatering, on der gan de dijk bij Veere. Gezien het feit dat er na af loop gelegenheid bestaat tot gratis deelname aan het dou chen, het nuttigen van een aperatief en een gezamenlijke lunch, alsook het feit dat de veldloop op een werkdag wordt gehouden, mag men verwachten dat heel veel ambtenaren zich die dag in het sportieve zweet zullen lo pen. De aan het persbericht toegevoegde verzendlijst maakt in ieder geval melding van niet minder dan 64 amb telijke instellingen in Zeeland aan wie de uitnodiging tot deelname is toegezonden. „Onderzoek is trouwens geen stoffig gebeuren. Het is span nend om er achter te komen wat de achtergronden van een burge meester zijn. Je bent dan een soort detective". De Klerk hoopt met zijn werk de belangstelling voor de geschiedenis te active ren. „Als ik een amateur over de drempel van het gemeente archief kan krijgen, heb ik winst geboekt". Wie geïnteresserd is kan zich aan melden bij de gemeente-archieven in Middelburg, Veere en Vlissingen of bij de de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening 01180-30210. Piet Klip (rechts) geeft aanwijzingen voor de opening. Stefan See van Toonder Studio's kijkt toe- Jonkheer mr. Marinus Cornell's Paspoort van Grijpskerke, (1797-1874) burgemeester van Middelburg van 1838 tot 1859. De datum heeft er niets mee te maken maar de Zeeuwse ambtenaren kunnen zich vóór 1 april inschrijven voor deel name aan de elfde editie van de Zeeuwse ambtenarenveld- loop die wordt gehouden op woensdag 8 april. De veldloop wordt georgani seerd door de LO/S- instructiegroep van de Gene raal majoor Berghuijskazerne in Middelburg. De te lopen af stand bedraagt voor de da- DE t aaN heT t.o. Blo***' Gr

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1