Programma kleine kernen Papierpulp als meststof Pleeggezinnen Hulpdienst Heemkundige Kring Walcheren viert twintigjarig bestaan Vlissingse modezaken presenteren symfonie Detailhandel houdt Week van de Winkel Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking T IN BI]HOEP Door heel Zeeland wordt gewerkt aan het leefbaar houden van het platteland. Dorpsplannen worden uitgevoerd, toeristische routes uitgezet en woningbouwbudgetten verdeeld. (OM M ISSI i;s Veldnamen Historie Antiekbeurs in Middelburg Vergunning Hoechst Miniatuur Walcheren is vanaf 4 april weer open voor publiek Woensdag 1 april 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER 13 5 r Papierpulp is geen grondstof, maar afvalstof. Dat is in februari van dit jaar bepaald door de economische politierechter in Leeuwarden. Pa pierpulp werd steeds vaker gebruikt als meststof in de landbouw. Voor de producent van papierpulp, een reststof bij papierfabricage, was het een makkelijke manier om van de pulp af te komen en voor boeren een goedkope manier om aan mest te komen. Nu de rechter heeft besloten dat papierpulp een afvalstof is, treedt daarmee de Af valstoffenwet in werking. Boeren die papierpulp op hun ak kers willen verspreiden, werken met afvalstoffen en zijn zonder vergunning volgens de Afvalstof fenwet strafbaar. Wie pulp af geeft aan een boer en geen afvalstoffenwetvergunning heeft, is eveneens strafbaar. Aan het verkrijgen van een Af valstoffenwetvergunning, die in dit geval moet worden aange vraagd door de boer, zijn aanmer kelijke kosten verbonden; dat kan wel f 7.000,- bedragen. De provincie Zeeland is het daar mee eens, maar werpt nog eens een extra hindernis op tegen de toepassing van deze pulp in de provincie. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van de 'Verordening bedrijfsaf- valstoffen Zeeland', die onder an dere verbiedt dat afvalstoffen van buiten de provincie worden inge voerd om binnen de provincie te worden verwerkt. Dat betekent dat de papierproducent, bij voor beeld het Limburgse Scott Page, bij gedeputeerde staten onthef fing moet aanvragen om pulp bin nen de Zeeuwse grenzen te krijgen. Aan een ontheffing zijn voor waarden verbonden, bij voor beeld dat de pulp schoon en milieuvriendelijk is. Dat kan in houden dat elke partij papierpulp vergezeld moet gaan van een ana lyserapport. Blijkt de pulp veront- reingd, dan wordt-geen onthef fing verleend. Een aanvraag voor ontheffing kost ook geld, evenals het opstellen van analyserappor ten. De kans is groot dat het ge bruik van papierpulp als meststof, zowel voor de producent als voor de boer, niet meer financieel aan trekkelijk is. Op deze manier voert de provincie een ontmoedigings beleid. De provincie heeft drie beroep schriften ontvangen tegen besluiten van gemeenten inge volge artikel 74 van de Wet op het Basisonderwijs. Het bestuur van de Schonenburg- school te Oost-Souburg wil zon wering laten aanbrengen in de lichtkoepels van het schoolge bouw maar de gemeente Vlissin- gen wil de kosten niet vergoeden. Het ter beschikking stellen van een geldbedrag van f 239.603,- is reden van onenigheid tussen het bestuur van de Sint Anthoni- usschool te Oud-Vossemeer en de gemeente Tholen. De Oranje Nassauschool in Sluis kil wil bouw- en constructie lesmateriaal aanschaffen voor de midden- en bovenbouw. De ge meente Terneuzen wil de kosten echter niet vergoeden. De derde kamer uit gedeputeer de staten hoort vertegenwoordi gers van schoolbesturen en gemeenten op dinsdag 7 april, aanvang 10.20 uur (Vlissingen), 10.40 uur (Tholen) en 11.00 uur (Terneuzen). De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Bi Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor om dit jaar f 17.500 subsidie te geven aan de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen, afdeling Zeeland. In hun voorstel geven GS aan dat de ontwikkelingen in de pleeg- zorg zeer snel gaan en dat de pro blemen ingewikkeld zijn. Daarom is het niet mogelijk om al het werk te blijven doen met vrij willigers. De vereniging schrijft dit ook in haar verzoek. Het is overigens niet de bedoeling het huidige vrij willigerswerk te gaan betalen. Het geld is nodig om de kwaliteit van de zorg te verbeteren, goede informatie-uitwisseling met pleegouders te waarborgen etc. etc. De vereniging heeft gevraagd om f 30.000 subsidie jaarlijks voor '92,'93en'94. GS willen voor dit jaar f 17.500 uittrekken (omdat er al enkele maanden zijn verlopen). De bedragen voor de volgende ja ren maken deel uit van het begro tingsoverleg. Provinciale Staten behandelen het voorstel op vrijdag 24 april. Dat blijkt uit het provinciaal pro gramma regionaal beleid kleine kernen 1992. Begin mei wordt het programma besproken in de sta tencommissies voor welzijn, voor ruimtelijke ordening en voor alge meen bestuur. Dit jaar worden dorpsplannen uit gevoerd van Eede tot Stavenisse en van Ritthem tot Ellemeet. In to taal zijn 27 dorpen aan de slag, waarvan Overslag het kleinst is met 202 inwoners en Clinge het grootst met 2.510. Via de dorpsplannen worden diverse ac tiviteiten ontplooid, zoals het bouwen of opknappen van een dorpshuis, herinrichting van stra ten en pleinen, het mede-gebruik van de school door verenigingen of het kruiswerk en uitbreiding van het dorp met wat woningen. Al deze zaken worden gezien als. basisprojecten voor de leefbaar heid in een dorp. In het program ma worden met name genoemd aanpassing, verbetering en in richting van dorpshuizen in Baar land, Driewegen en Biervliet. De bouw en verbouw van kleine aan tallen woningen zijn voorzien in Eede en Sint Kruis. Wat niet past in het kleine kernen- beleid is de aanpassing van het zwembad in Serooskerke (W), doordat het als los project is ge presenteerd en niet als onderdeel van een dorpsplan. Behalve aan «Ie plannen per dorp wordt er uitvoering gegeven aan plannen per regio. Voor 1992 gaat het om projecten die vorig jaar al zijn begonnen: gezamenlijke wo ningbouwbudgetten in Borsele, de Stoomtram Goes-Borsele en toeristische routes in de gemeen ten Sluis, Hulst, Borsele, Duive- landen Tholen. In Zeeuwsch-Vlaanderen, dat speciale aandacht krijgt in het kleine-kernenbeleid, wordt voortgeborduurd op het rapport cultuurhistorische routes. In middels zijn een grensoverschrij dende autoroute en diverse fietsroutes uitgewerkt. Autorou tes die nu al beschikbaar zijn, worden omgezet in fietsroutes. De autoroute is vooral bedoeld om in mooie gebieden te komen en daar verder te fietsen of te wandelen. De huidige Wester- schelderoute komt te vervallen. De tochten zijn uitgezet in samen werking met instanties als de ANWB, het toeristisch bureau Zeeuwsch-Vlaanderen en de wegbeheerders. Zij staan inmid dels in het ontwerp-plan fietsrou tes van de provincie. Uiteraard is steeds rekening ge houden met interessante objec ten onderweg, zoals monumen ten, dorpsgezichten, musea en landschapsschoon. Onderzocht wordt nog of de routes kunnen aansluiten op lange afstands paden voor wandelaars of ruiters en of langs de routes mogelijkhe den tot overnachting moeten worden gecreëerd. Vanuit het Prins Bernhardfonds is 60 dui zend gulden ontvangen voor het plaatsen langs de routes van vijf tig panelen met cultuurhistorsi- che informatie. In Euregionaal zijn er ook financiële toezeggingen. Er wordt gehoopt op geld voor de bewegwijzering en kleinschalige verblijfsmogelijkheden. Totaal is er aan provinciaal geld voor het project 3,2 ton in het kleine-kernenprogramma opge nomen. Op basis van het convenant leef baarheid platteland Zeeuwsch- Vlaanderen wordt een ontwikke lingsplan voor de regio opgesteld. Wonen, werken, verzorging, voorzieningen en de bereikbaar heid van een en ander moeten erin worden opgenomen, waarbij wordt aangegeven wat moet ver anderen en hoeveel dat gaat kosten. Jaarlijks is er tot 1995 2 ton beschikbaar voor dit onder deel. Half dit jaar worden de resultaten verwacht van een woningbehoef te-onderzoek dat vorig jaar is ge houden. Aan de hand daarvan moet worden bekeken of in de dorpen kleine aantallen woningen tegen betaalbare prijzen kunnen worden gebouwd. Bi De statencommissie voor alge meen bestuur vergadert op vrij dag 3 april, aanvang 10.00 uur. Na de mededelingen, ingekomen stukken, verslagen, brieven en personeelsaangelegenheden ko men onder meer aan de orde di verse financiële zaken en de verdeling van het onderzoeks budget voor 1992. De commissie doet voorstellen over de nota en subsidieregeling kadervorming en deskundig heidsbevordering, doordecentra lisatie budgethouderschap volkshuisvesting, controle maxi mum opvarenden veerboten PSD, het fietspad langs de weg Middelburg-Koudekerke, de wa terschapsherindeling in de hals van Zuid-Beveland, het in water- schapsverband brengen van bui tendijkse gronden Zuid-Sloe en het geven van subsidies aan de SOS Telefonische Hulpdienst, de Kinder- en Jeugdtelefoon, de Ne derlandse Vereniging voor Pleeg gezinnen en het Theaterbureau Uit in Zeeland. Verder zal de commissie advise ren over de renovatie van de vismijn in Breskens, de uitbrei ding van de reptielenzoo in Vlis singen, het illegaal kamperen, het verlenen van subsidie aan het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen, het verlenen van subsidie aan de Stichting Het De "hulptelefoons" in Zeeland worden bemand door vrijwilli gers. Deze mensen komen van her en der uit de provincie en het is logisch dat ze dan reiskosten kunnen declareren. De laatste jaren zijn er steeds meer mensen gekomen die op flinke afstand van Middelburg wonen en daardoor is het totaal aantal te vergoeden kilometers toegenomen. Om deze kosten van de Stichting SOS telefoni sche hulpdienst te dekken beslis sen Provinciale Staten op 24 april over een voorstel om het jaarlijkse subsidie te verhogen met f 7.300. Bij de kinder-en jeugdte lefoon doet zich hetzelfde voor; vooralsnog wordt hiervoor alleen een bedrag voor 1992 opgevoerd: f 3.180 h Zeeuwse Landschap (voor ver werving van hectares relatieno- tagebied Baarzandsekreek, Yerseke Moer en Inlaag Hoofd plaat) en een bijdrage uit het fietspadenfonds voor grondver werving fietspad langs de Post weg in Kapelle. De vergadering wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Maandag 6 april, 14.15 uur, komt de provinciale raad voor de volks gezondheid in vergadering bijeen in het gebouw van de CZ-groep, Achter de Houttuinen 8, Mid delburg. Het welzijnsonderzoek, de sa menstelling van de raad, de opsporing van borstkanker, de psychiatrische afdelingen alge mene ziekenhuizen, de deeltijd behandeling verslaafdenzorg en de beleidsnota "Zorg in delen, een hele zorg" (over geestelijke gezondheidszorg) zijn de belang rijkste agendapunten. De raad zal ook reacties geven op een IPO- nota over zorginnovatie verstan delijk gehandicapten en op gege vens van indicatiecommissies voor verzorgings- en verpleeghui zen in Zeeland. Het eindverslag over het proefge bied groeibeheersing en zorgver breding Zeeland, de project- schets ondersteuning laatste ba sisschool in kleine kernen in Zee land en het concept-vakantie- rooster 1993/1994 worden besproken door de commissie ba sisonderwijs en speciaal on derwijs. Deze commissie van de provin ciale onderwijsraad neemt plaats aan de vergadertafel op woensdag 8 april, 14.00 uur, in het provinciehuis. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De verga derstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum, Abdij 9 te Middelburg. Bi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Voorzitter Peter Sijnke van de Heemkundige Kring Walcheren (links) huldigde het echtpaar P van Sparrentak uit Biggekerke als 1.500ste lid van de kring. De Heemkundige Kring Walcheren heeft zaterdag haar twintigjarig bestaan gevierd met een feestelijke bijeenkomst in De Zandput in Se rooskerke. Tijdens die gelegenheid werd tevens het 1.500ste lid in het zonnetje gezet. enigerlei wijze in relatie staat tot Walcheren. De Heemkundige Kring Walche ren werd opgericht op 20 novem ber 1971; de viering van het 20-jarig bestaan kon echter om organisatorische redenen niet eerder plaatsvinden dan afgelo pen zaterdag. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst in De Zandput in Serooskerke werd te vens even stil gestaan bij het gestaag groeiende aantal leden. Namens het bestuur illustreerde voorzitter Peter Sijnke dat feit door middel van de huldiging van het 1.500ste lid: P. van Sparren- tak uit Biggekerke. De kring telt overigens op dit moment al meer dan 1.550 leden. De jubileumviering werd geheel in de stijl van een heemkundige kring gevierd. Centraal stond het onderwerp 'Het Volkslied op Wal cheren', dat deskundig werd be handeld door A. Doorenbos, die 25 jaar het radioprogramma On der de groene Linden samenstel de en presenteerde. Medewerking werd verleend door het Westkappels Kwartet dat de behandelde volksliedjes ten ge hore bracht. De Heemkundige Kring Walche ren werd opgericht met als doel het bevorderen van de kennis over de Walcherse historie en de bestudering van de levens omstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond hebben. Secretaris J. den Hollan der: „Dat doel streven we na door het uitgeven van ons kwar taalblad De Wete, het maande lijks organiseren van lezingen, het houden van excursies en het uit geven van tal van boeken en an dere publicaties." De Wete bevat artikelen over de Walcherse historie, bijdragen in het Walchers dialect, boek besprekingen en allerlei andere onderwerpen. De lezingen wor den acht keer per jaar gehouden door deskundige inleiders over verschillende onderwerpen; een maal per jaar staat daarbij een Walchers kunstenaar centraal. De excursies voeren de deelne mers eens per jaar naar een Wal chers dorp, naar natuurgebieden zoals het waterwingebied bij Oranjezon of naar een historische plek op Walcheren. Ook wordt eenmaal per jaar een excursie ge maakt naar een plaats buiten Walcheren, die echter steeds op In de loop van het bestaan van de kring is inmiddels al een groot aantal publicaties tot stand geko men. Zo werden er onder meer boekjes uitgegeven over bijzon dere bouwwerken, Walcherse ge bruiken en plaatsen op Walcheren. Ook verschenen er diverse publicaties in het Wal chers dialect. Den Hollander: „Een apart verhaal is het uitge ven van een serie boeken over zogenaamde veldnamen. Een en thousiaste groep vrijwilligers is daar al jaren mee bezig; zij inven tariseren alle namen van stukken land, weiden en weggetjes op Walcheren en proberen de her komst daarvan boven water te halen." Er zijn inmiddels vier boekjes uitgegeven en op stapel staat het boekje met veldnamen van Domburg, Oostkapelle en Mariekerke. De Heemkundige Kring Walche ren schuwt overigens ook de sa menwerking met andere soortgelijke verenigingen niet. Den Hollander: „Zo hebben wij óns in 1986 samen met de Heemkundige Kring Bevelanden sterk gemaakt voor het realiseren van het monument op de Sloe- dam voor de tijdens de bevrijding gesneuvelde Canadese militai ren." Van 6 tot en met 11 april 1992 wordt voor de eerste keer de landelijke Week van de Winkel gehouden. Gedu rende deze week zal de detailhandel van zich laten ho ren. Doel van de week is om het publiek te wijzen op de mogelijkheden van het werken in de winkel. De ge zamenlijke detailhandel zit te springen om personeel. Jaarlijks heeft deze sector zo'n 80.000 vacatures. De Week van de Winkel is een initiatief van het Hoofd bedrijfschap Detailhandel. Dit bedrijfschap zorgt voor voldoende landelijke ondersteuning om de week onder de aandacht te brengen van iedereen die in de winkel werkt. Maar ook het grote publiek zal deze week niet ontgaan. De Week van de Winkel wordt onder meer on dersteund met radioreclame, veel aandacht in de pers, vlaggen en spandoeken. De grootwinkelbedrijven in Ne derland bereiden momenteel eigen acties voor om tij dens de Week van de Winkel iets opvallends te doen. Veel ondernemersverenigingen buigen zich momenteel over hun eigen, invulling van deze week. De eigen initia tieven worden door het bedrijfschap gestimuleerd. Met 140.000 winkels in Nederland is het onmogelijk exact voor te schrijven wat iedereen individueel moet doen. Op woensdag is de dag van het personeel in de winkel, er zullen produktpresentaties plaatsvinden en voor de zaterdag kunnen fanfares winkelcentra opvrolijken, waarbij het speciaal gecomponeerde winkellied kan worden gespeeld. Meer dan 600 scholen uit het hele land hebben laten weten in de week klassikaal informa tieve excursies naar winkelcentra te willen houden. In hotel Arneville in Middelburg wordt van 3 t/m 5 april een antiekbeurs gehouden. De organisatie is in handen van Cock Vromans Antiekbeurzenorganisatie in Kou- dekerke. De beurs is op 3 april geopend van 16-21 uur, op 4 april van 11-17 uur en op 5 april van 11-18 uur. Op de laatste dag bestaat tevens de mogelijkheid om meegebracht antiek gratis te laten taxeren. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 6 november 1991 een aan vraag ingediend om vergunning ingevolge de Wet inzake de luchtverontrei niging voor het uitbreiden/wijzigen van de chemische fabriek aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Het betreft het wijzigen van het koelsysteem van de koude condensatie van oven 1 in de fosforfabriek (cyamdeverwijdermg fase 1). Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten beslo ten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter in zage van 2 april 1992 tot en met 1 mei 1992 op de volgende plaatsen en tij den: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer. Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Het Groene Woud 1. postbus 165, 4330 AD Middelburg Vanaf 2 april 1992 tot en met 1 mei 1992 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 2 mei 1992 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4; le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Vanaf zaterdag 4 april staan de poorten van Miniatuur Walcheren weer open voor het publiek. Tij dens de winterperiode is begon nen met de uitvoering van plannen die er toe moeten leiden dat in het park het karakteristieke Walcherse landschap in minia tuurvorm beter tot zijn recht komt. Het bestuur van de Stichting Mi niatuur Walcheren heeft het tuin en landschapsarchitektenbureau Bosch en Slabbers opdracht ge geven een zogenaamd Master- plan op te stellen; daarin wordt aangegeven op welke wijze Mini atuur Walcheren een beter beeld kan geven van de dorpen, steden en het landschap van Walcheren. Afgelopen winter is een beschei den begin gemaakt met de uit voering van enkele onderdelen uit het masterplan. In het park is het Kanaal door Walcheren geheel vernieuwd, zijn de sluizen bij Vee- re vervangen door een nauwkeu rig naar de realiteit gebouwd model en werd een kleine speel tuin voor peuters gerealiseerd. Ook werden in de werkplaats van het park de modellen van de Mid delburgse Abdij nieuw gebouwd. Een nieuwe aanwinst is, in minia tuur, het karakteristieke pand van de Algemene Zeeuwse Verzeke ringen in Middelburg dat vrijdag 3 april feestelijk wordt onthuld. „We wilden onze modepresenta tie wat sfeervoller en grootser opzetten." Dat is de conclusie van Piet van der Maden, één van de organisatoren van de Zomer- symfonie 1992 die op zondag 5 april gehouden wordt. Aan deze modeshow met diner in restaua- rant Brittannia-Watertoren doen vijf Vlissingse modezaken mee. De Zomersymfonie is een mid- dagvullend programma waar, tussen de gangen van het menu door, de zomercollecties worden getoond van de dameszaken Pa- tachou en Wallstreet Fashion en van de herenmodezaak Jakobsen Mannenmode. Juwelier Van der Maden maakt de creaties af met passende sieraden en Hardy op tiek showt de nieuwe modelijn in brilmonturen en zonnebrillen. De keuze voor de drie kledingza ken is volgens Van der Maden een bewuste geweest. „We heb ben gekozen voor een aanvullend modebeeld. Dus naast de wat sportievere kleding van Wallstreet Fashion laat Patachou iets gekledere mode zien. De be doeling is dat er een opbouw in de show, beginnend met de spor tieve kleding en eindigend, na het dessert, met de avondkleding." Lady-speaker Diana Zwiers van het Alliënne Promotieteam geeft uitleg bij de verschillende mode trends die de spots passeren. 1 1

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13