C06-11 Informatie over doofheid Linnen- Eenvoudige overtreding: Kassa. IN BKHOEP Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Theater Pinardi in Middelburg COM Ml SS IKS Plannenmakerij voor Neeltje Jans gaat door. Vier bedrijven zijn bereid 2,5 ton op tafel te leggen voor een haalbaarheidson derzoek. Realisatie Ontspanning Gezondheid Aanvraag Willemsen te Vlissingen Gevonden Sociaal Vergunning Hoechst Buurt/wijk Verkeer Cursus Verzamelen ALARM L ALS ELKE SECONDE TELT Zeeuwschvlaamse boerderijen in de schijnwerpers Woensdag 25 maart 1992 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER NIEUWS De Zeeuwse Stichting Welzijn Doven (ZSWD) heeft een informatiefol der uitgebracht over het probleem van doofheid. (Ter voorkoming van misverstanden: het gaat hier om échte doofheid en niet over slechthorendheid). De folder legt uit wat doof zijn betekent en welke vérgaande gevolgen dit voor mensen heeft. Doven communiceren op een eigen manier: door middel van gebarentaal of vingerspelling. Er zijn ook doven die "spraak kun nen afzien" (liplezen) en die zelf ook goed kunnen spreken. Maar grote groepen doven be schouwen praten en liplezen niet als hun "natuurlijke" manier van communiceren. De folder geeft informatie over het speciale onderwijs aan doven en over gebarencursussen. Over arbeidssituaties wordt ge zegd dat problemen tussen ho renden en doven meestal te herleiden zijn tot een communica tieprobleem. Soms zijn er eenvoudige oplos singen: voorlichting binnen een bedrijf over dovenproblematiek en aanleren van gebarentaal aan collega's. Uit onderzoek, gestimuleerd door de ZSWD, is gebleken dat het plaatsen van een dove in "een beschermde werkomgeving" geen betere situatie oplevert dan een gewone werkomgeving. Voor beide situaties geldt name lijk: het communicatieprobleem moet worden opgelost. De folder rekent af met het begrip "doofstommen" zoals doven vroeger werden genoemd. Doven zijn net zo intelligent of minder vlug van begrip dan ho renden. Doofheid, zoals de folder schrijft, is een lange tijd een "verborgen" probleem geweest: je kunt niet zien of iemand doof is en er zijn maar weinig dove mensen (van de geboorte af). Het totaal aantal do ven in Nederland wordt geschat op 10.000; in Zeeland gaat het om 80 tot 100 mensen. De ZSWD houdt in haar folder ook een pleidooi voor de erken ning van gebarentaal als een offi ciële taal in Nederland. In de Verenigde Staten is dat al zo. Dat heeft tot o.a. tot gevolg gehad dat er in de VS een doven- HBO is een doven-universiteit. Wie geïnteresseerd is in doven problematiek of het werk van de ZSWD, kan de folder gratis bestellen bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland, postbus 6001 4330 LA Middel burg, telefoon 01180-31400. Di verse nuttige adressen worden vermeld. Kennis over dovenproblematiek kan ook nuttig zijn voor maat schappelijke instellingen, bedrij ven, onderwijs enz. Hl De statencommissie voor wel zijn vergadert maandag 30 maart, aanvang 9.30 uur. Op de agenda staan de evaluatie van de Zeeland Cultuurmaand, de rapportage voortgang welzijns- structuur, het ondersteunings programma volwasseneneduca tie 1992 en de beleidsnotitie en subsidieregeling kadervorming en deskundigheidsbevordering. Verder komen financiële bijdra gen aan de orde voor de Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland voor een theaterfestival, de SOS- Telefonische Hulpdienst en de Kinder- en Jeugdtelefoon en voor de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen. Het in waterschapsverband bren gen van buitendijkse gronden in het Zuidsloe, de waterschapsher indeling in de hals van Zuid- Beveland, het maximum aantal opvarenden van de veerboten en het beschikbaarstellen van geld voor de verbetering van het fietspad tussen Koudekerke en Middelburg zijn agendapunten voor de vergadering van de sta tencommissie voor waterstaat en verkeer. De commissie vóór waterstaat en verkeer vergadert 30 maart, 13.30 uur, in het gebouw van de directie milieu en waterstaat aan het Groenewoud 1 in Middel burg. Donderdag 2 april, 16.30 uur, komt de statencommissie voor economie bijeen. Uit het toeristisch recreatief ont wikkelingsfonds worden bijdra gen gevraagd voor de aanschaf van folders en borden wildkampe- ren, het toeristisch bureau Zeeuwsch-Vlaanderen en de rep tielenzoo Iguana. Uit het sociaal economisch ontwikkelingsfonds wordt een bedrag gevraagd voor de renovatie van de vismijn In Breskens. Andere agendapunten zijn de mi lieustraat op recreaterreinen, de evaluatie van de Zeeland Cultuur maand en de inrichting van Neel- tje Jans. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De verga derstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Midelburg. Neeltje Jans De Beheersmaatschappij Neeltje Jans, aandeelhouders zijn de provincie en de gemeente Veere, heeft een samenwerkingsover eenkomst ondertekend met de Stichting Delta Park. Deze stich ting is bereid binnen vier maan den uitsluitsel te geven over de haalbaarheid van een attractie park in de vorm van een 'aquabio' zoals dat vorig jaar is gepresen teerd. De Stichting Deltapark legt 2,5 ton op tafel voor het haalbaar heidsonderzoek. Pakt het onderzoek goed uit dan is de stichting bereid 10 miljoen gul den te steken in de uitvoering en exploitatie van de plannen. Men is tevens bereid de rest van het be nodigde kapitaal bij elkaar te zoe ken. Geschat wordt dat in totaal een bedrag van 35 miljoen gulden nodig is om alle plannen van de grond te krijgen. De Stichting Deltapark bestaat uit de Internationale Bank NV (NMB/Postbank/Nationale Ne derlanden), Heineken Nederland BV, het ingenieurs- en adviseurs bureau Dwars, Hederik en Verhey (DHV Beheer BV) en de Exploita tiemaatschappij Pijler 66 BV. Het is niet de bedoeling dat de Be heersmaatschappij Neeltje Jans geld stopt in de uitvoering en ex ploitatie van de plannen op en voor Neeltje Jans. De Beheersmaatschappij is be halve overlegpartner voor moge lijke ondernemers belast met de uitgifte van de grond en het be heer van openbare voorzieningen als wegen en parkeerplaatsen. De grenzen van de onderhandelings ruimte van de beheersmaat schappij zijn aangegeven door provinciale staten. Zo hebben de staten uitgesproken dat verblijfs- recreatie niet is toegestaan op het voormalig werkeiland Neeltje Jans. Door deze uitspraak moe ten de plannen rendabel gemaakt worden zonder de bouw van ho tels en appartementen. Basis voor de plannen is het zo geheten 'aquabio', een attractie waarin het thema van de Delta werken -veiligheid, visserij en natuurbelangen- tot zijn recht komt. Deltapark Neeltje Jans heeft meer bouwstenen. Dat zijn de Ossterscheldekering, het Tops- huis, de reservepijler, het ecolo gisch eiland en het World Fish Center. Behalve het realiseren van nieuwe voorzieningen gaat het er om de bestaande voorzieningen op Neeltje Jans te verbeteren en uitte bouwen. Wat de overheid betreft zijn de be langen gespreid met betrekking tot het voormalig werkeiland. Wat er ook gebeurd op Neeltje Jans, zo mag bijvoorbeeld de veiligheids werking van de Deltawerken niet geschaad worden. Ook de belan gen van de ecologische ontwik keling moeten nauwlettend worden bewaakt. Vandaar dat de ministeries van Verkeer en Wa terstaat, van Economische Zaken en dat van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij nadrukkelijk een vinger aan de pols houden. Dat gebeurt in het 'Bestuurlijk Over leg Neeltje Jans. Behalve de drie ministeries maken daar de provin cie en de gemeente Veere deel van uit. De ontwikkelingen rondom Neeltje Jans komen aan de orde in de statencommissies economie en algemeen bestuur van, naar verwachting, respectievelijk 7 en 8 mei. Als vervolgens provinciale staten op 5 juni accoord gaan kunnen daarna de aandeelhou ders van de beheersmaatschappij (provincie en gemeente Veere) knopen doorhakken met de Stich ting Deltapark. WM Vanaf 1 april is in Zeeland de wet-Mulder van kracht; en dat is geen grap. Wie vanaf die datum een boete krijgt voor een eenvoudige overtre ding, kan beter maar zo snel mogelijk betalen (tenzij men de overtui ging heeft dat er onrecht is geschiedt). De wet-Mulder is gemaakt om de inning van kleine boetes te verge makkelijken. Wie te hard rijdt, fout parkeert enz. krijgt in het vervolg een zgn. "ken nisgeving van beschikking". Voor diverse overtredingen gel den vaste tarieven. De overtreder kan niet meteen betalen, maar hij of zij krijgt binnen de kortse keren een accept-girokaart in de bus: betalen binnen 6 weken. Zo ongeveer gebeurde het vroe ger ook, maar door gewoon niet te betalen volgde er dan na verloop van tijd een rechtszitting. Die vlieger gaat niet meer op: is men het niet eens met de reden van de boete, dan moet men zelf beroep aantekenen bij de officier van justitie. Wie niets doet (geen beta ling/geen beroep) krijgt het justi tieel incassobureau op de nek. Aan de wet-Mulder is een serie maatregelen gekoppeld om tot betaling te dwingen, zoals in beslagname voertuig, loonbe slag, beslag op banktegoeden en een week cel. Bij de politiebureaus is een folder verkrijgbaar die precieze informa tie geeft over het nieuwe boete systeem. De provincie gebruikt in het infor matiecentrum vanaf 2 april geen plastic tassen meer. De plastic tassen worden vervangen door linnen tassen. Achtergrond van de aanschaf is de milieuproble matiek. Linnen heeft het voordeel dat het een natuurlijk produkt is, dat beter valt af te breken. Afge zien daarvan leert de ervaring dat mensen linnen tassen langer ge bruiken dan plastic tassen. In Zee land worden jaarlijks ongeveer 65 miljoen plastic tassen gebruikt. Op 2 april geeft de gedeputeerde van milieu Ing. A.M. Dek, de eer ste linnen tassen aan leerlingen van de algemeen bijzondere basisschool te Middelburg. H Een inwoonster van de gemeente Tholen heeft tevergeefs algeme ne bijstand gevraagd aan haar gemeentebestuur. De tweede kamer uit gedeputeerde staten behandelt haar beroepschrift te gen het besluit van de gemeente Tholen op dinsdag 31 maart, 10.00 uur. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. v,;» fs-ï Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Lentebal - De activiteitencom missie Open Hof in Vlissingen houdt 27 maart een dansavond onder het motto Lentebal mmv het Duo Sound. Country-avond - In De Schuur in Oost-Souburg wordt zaterdag 28 maart vanaf 20 uur een country- and Westernavond ge houden door de buurtvereniging Van Duyvenvoorde mmv de groep Splendid. Lentefeest COC - Het COC Midden-Zeeland houdt zaterdag 28 maart haar jaarlijkse lente feest in de Eigenhaardstraat 2 in Middelburg. Vanaf 21 uur is iedereen welkom. Western-optocht - De buurt vereniging Van Duyvenvoorde in Oost-Souburg houdt zaterdag 28 maart een western-optocht door de Witte Wijk. Men vertrekt om 14 uur bij De Schuur. Inlichtingen 01184-60361. Uitvoerfng -De Brassband Cre scendo uit Oostkapelle geeft olv Simon Wisse op vrijdag 27 maart om 19.30 uur haar jaarlijkse uit voering en wel in het cultureel centrum De Halve Maan in Oost kapelle Tevens zal het jeugdkorps er haar eerste optreden ver zorgen. Tony Scott - Zaterdag 28 maart treedt Tony Scott op in dansthea ter Cosmo in Vlissingen. Het op treden begint om 23 uur. Tony Scott CARA - Het onderwerp 'Cara en allergie: hoe gaan we om met medicijnen?' staat centraal tij dens een informatie-avond, die woensdag 1 april om 20 uur wordt gehouden in de Stads schouwburg in Middelburg. Aanvraag Ter inzage Bezwaren Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. De heer M. Willemsen te Vlissingen heeft bij hen op 17 februari 1992 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het aanleggen van een terreinverharding met 1000 rrW ongebroken puin. Het werk is gelegen aan de Loodweg te Ritthem, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie Q, nr. 639. De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 26 maart 1992 tot en met 27 april 1992 op de volgende plaatsen en tij den: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor in zage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 1446 uur. Na 27 april 1992 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaar schrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 27 april 1992. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek wor den ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 21 april 1992 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvra ger in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31773). Fluoridespoelen - In het Oosterscheldeziekenhuis in Goes wordt 7 april om 15 uur de video productie 'Fluoridespoelen op ba sisscholen in Zeeland' gepresen teerd Down's Syndroom - Zaterdag 28 maart houdt de kern Zeeland van de Stichting Down's Syn droom van 10-16 uur een infor matiedag in het Sociaal-Pedago gisch Dienstverleningscentrum aan de Singelstraat 9 in Middel burg. Inlichtingen 01100-32227, 01100-33452 of 05228-1337. Hartcursus - Het Kruiswerk op Walcheren begint op 9 april een cursus voor hartpatiënten (en eventuele partners). Er wordt donderdag 26 maart om 9.30 uur in het wijkgebouw aan de Rosenburglaan 1 in Vlissingen een informatie-bijeenkomst ge houden. Overgang - Het Regionaal Edu catief Centrum houdt 7 april van 10 tot 12 uur in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg een infor matiebijeenkomst ism VIDO. VIDO staat voor Vrouwen in de Overgang. Inlichtingen 01180-34200. Workshop muziektherapie - Zaterdag 11 en zondag 12 april verzorgt de Engelse therapeut David Eastoe een workshop over muziek, de vier elementen en in nerlijke heelheid in centrum De Wit-Roze Roos, V. Quakke- laarstraat 105 in Vlissingen. In lichtingen 01184-15231. MS-Stichting - Dinsdag 31 maart treden op initiatief van de MS-Stichting Walcheren in de re creatiezaal van Der Boede- Babbelaar in Koudekerke om 19.15 uur a capella de Key Chan gers Singers op. WAO-Platform - Dinsdag 31 maart wordt om 20 uur in het Activiteiten Centrum Vlissingen in het Woltershuis aan de Hoge- weg 103-105 in Vlissingen het WAO-Platform Zeeland gepre senteerd tijdens een thema avond van het DISK Midden- Zeeland. Serooskerke - Bij de post Se- rooskerke van de rijkspolitie zijn de volgende gevonden voorwer pen aangegeven: sjaal, gehaakte tas, sleutels in etui, portemonnee met f 600,-, parelarmband met zilveren slot, autosleutels aan elastiek, 4 sleutels aan bos met oranje label, sleutels aan metalen label 'L'. Vlissingen - Bij de gemeentepo litie in Vlissingen zijn de volgende gevonden voorwerpen aangege ven: half leesbrilletje, konijn, technische tekeningen, grijze handschoenen, stoffen dames jack, wit babyschoentje, zilveren ring met inscriptie, schakelarm band met hanger, oorbel, diverse sleutels, tas met gymspullen, zak met speelgoed. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 19 december 1991 een aan vraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Het betreft de bouw van een losplaats voor tankauto's met methanol bij het tankenpark van de DMT-fabriek. Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten beslo ten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. Ter inzage De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter in zage van 26 maart 1992 tot en met 27 april 1992 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Vanaf 26 maart 1992 tot en met 27 april 1992 kan tegen voornoemde vergun ning beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aan vrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben in gebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijker wijs met in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 28 april 1992 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto ar tikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Nieuwsbrief - Onlangs ver scheen een nieuwsbrief over de stadsvernieuwing in de wijk Schoonenburg-Oost in Oost- Souburg. Inlichtingen 01184-87337. 30 km/u-maatregelen - In het verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst in Westkapelle wordt maandag 30 maart om 19.30 uur een informatie-avond gehouden over te nemen 30 km/u- maatregelen. Avondruilbeurs - In café pension De 'Goede Verwachting in Lewedorp wordt vrijdag 3 april vanaf 19.15 uur een avondruil beurs gehouden. Vrouwenraad - De Zeeuwse Vrouwenraad houdt ism de Volkshogeschool Zeeland de vol gende cursussen: public relati ons, voorzitten en leiding geven en de cursus beleidsplan nen/werkplannen. Inlichtingen 01180-34733. :-X"X"XvXvX-X4vX-X'X-x-x-X-x-x-x-X"XvX*x-x*X"X'X:X:X:X:X:X:X:X:XvX:X:X!X:-w*: Zaterdag 4 april brengt het West-Zeeuwschvlaamse streekge- zelschap Theater Pinardi om 20 uur het toneelstuk 'Op weg naar Tar' van Fernando Arrabal op de planken in het Middel burgs Mini Theater aan de Verwerijstraat. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Loeks Boekhandel aan de Nieuwe Burg 19 in Middelburg. Op initiatief van de drie land bouworganisaties in Zeeuwsch- Vlaanderen: ZLM, CBTB en NCB en de Vereniging van Kampeer- boeren Vekabo worden in deze streek de boerderijen letterlijk in de schijnwerpers gezet. Het ligt in de bedoeling dat op 14, 15 en 16 en op 21, 22 en 23 augustus een route van ca. 20 ki lometer langs verlichte boerderij en in het uiterste zuidwesten van Zeeuwsch-Vlaanderen met de fiets of de auto kan worden afge legd. De route, die kan worden gevolgd, voert onder meer over de Cadzandsedijk en de Bosweg door Retranchement, over de Kil- ledijk, de Platteweg, Terhofstede en de Kokersweg door Zuidzande en via de Molendijk, de Knokker! en de Vierhonderpolderdijk naai Cadzand-dorp. Aan de bewoners van boerderijen en huizen langs deze route is gevraagd medewer king te verlenen. Inlichtingen 01170-52842.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 9