MOOISTE IftkBUIRHNI DAUWENDAELSE JEUGD NOOIT MEER THUIS FOTO'S MET DE VLISSINGER OP ORANJETOER „>iB..KÜMQIk verschoore 32.55 c Veel ouders uit de Middelburgse wijk Dau- wendaele maken zich ongerust over hun kin deren. Enige weken terug rolde de politie daar namelijk een jeugdbende op waarbij meer dan vijftig minderjarigen waren betrok ken. Verveling en een dwangmatige behoefte om te gokken waren de motieven die de meeste jongeren aanvoerden als reden voor hun criminele activiteiten. „De jongens, want bij de meisjes speelt het niet, die nu bij Funtastic rondhangen, zag je vroeger op de voet balveldjes in de wijk. Maar die zijn al lang volgebouwd". Diefstal, auto-inbraak, beroving, alles was goed als het maar geld opbracht. Voor de ouders kwam deze escalatie niet onverwacht. Door de gokhdfTii het cen trum van Middelburg - zo klagen zij - hebben ze de greep op hun kinderen verloren. Niet de eigen wijk, maar Plein 1940 is de ontmoetingsplaats voor de jeugd geworden. En op dat plein is Funtastic ge vestigd vanwaaruit een magische aantrekkingskracht uitgaat naar de pubers. Ze laten daar niet alleen hun zakgeld maar nog veel meer onrechtmatig verkregen geld in de gleuven van gok- en speelkasten verdwij nen. Het spook van de verslaving ligt op de loer of heeft in veel gevallen al hard toegeslagen. De ge meente onderkent het probleem, maar heeft nog geen budget. De politie moet wachten op een nieuw beleid. De ondernemers die flink verdienen aan gok lustigen willen wel, maar hebben geen pasklaar ant woord om uitwassen tegen te gaan. Ondertussen is de Dauwendaelse jeugd nooit meer thuis. „Zeeland steekt de kop in het zand en ik heb het gevoel dat de gemeente Mid delburg er nog niet genoeg van over tuigd is hoe serieus dit probleem is. Uit stelen PZC WEEKBLADEN Biljart „Er worden gestolen fietsen verhan deld, drugs verkocht en wie geld heeft gemaakt verdwijnt met zijn vrienden in de hal en verspeelt het ter plaatse". Voorlichting Het personeel heeft ook cursussen ge volgd om problemen te signaleren, want wij willen helemaal niet dat men sen verslaafd raken". uit het buitenland afkomstige ge zinnen in Dauwendaele grote proble men hebben met de goklust van hun kinderen, maar hier nauwelijks over durven spreken". Schokeffect Honderd gulden Achttien jaar HAM Valerie Schepers Geen geld „Die lijn moet doorgetrokken, want te vaak wordt bij problemen Funtastic als boosdoener aangewezen, terwijl elders even hard wordt gegokt". Zoetwatermakreel in Veerse Meer D 1V/ a a i< De Zeeuwse Hin doestanen vierden vorige week hun jaarwisseling met de rituele verbranding van hun heks Holika. Ook Zeeland doet mee aan de Ko renslag, een mam moetoptreden van zo'n 80.000 zangers. Ook Zeeland doet mee. Tijdens het Be- vrijdsingsfestival Zee land in Vlissingen wordt de eerste re petitie gehouden. Ook deze week weer leuke prijzen bij de puzzel op de pa gina Uit het Za- kenhart. De Frapo's Boule vard City Run kan groter. Maar dan moet het verkeer van de boulevard en de VCV Zeeland spon sors moeten verhui zen naar de atletiek. :ïï>r Oost-Souburg ver telt weer geschiede nis. Op de zogenaamde Karolin- genpagina wordt ge meld dat de Karolingische Burg ruim 1100 jaar oud is. 84 PAGINA'S TUIN- PLrajER. DE NIEUWE HILLHOUT TUINPLEZIER- KOERIER IS UIT. tuincentrum DE /'Model SOLAR (Bone China) nkobt aam met t.o- Blokk0r B 3 a (LIB) <B0D <&31LMQIB) SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 22e JAARGANG NUMMER 13 25 MAART 1992 Gokverslaving in Zeeland net zo ernstig als in de Randstad „Zij gaan van school direct naar de gokhal in het centrum en je ziet ze niet voor de avond thuis", vertellen Willy, de moeder van de zestienjarige Henk en Shehnaz Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184 84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). L De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. die onder anderen twee zoons van zeventien en dertien, Ach- med en Mohammed, heeft. Twee van de drie jongens maakten deel uit van de onlangs opgerolde jeugdbende „Op het plein voor de hal ontmoeten ze elkaar. Er worden gestolen fietsen verhan deld, drugs verkocht en wie geld heeft gemaakt verdwijnt met zijn vrienden in de hal en verspeelt het ter plaatse. Omdat de jon gens ook altijd van elkaar lenen, hebben ze voortdurend schulden. Vaak dreigt mijn oudste zoon uit stelen te gaan als ik hem weiger geld te geven", klaagt de Marok kaanse Shehnaz. jongeren daar met eens naar bin nen kunnen kijken. Doordat alles zich zo ver van onze wijk af speelt, hebben wij er helemaal geen zicht op. Op zaterdag- en woensdagmiddag zie je nauwe lijks meer kinderen rondlopen in Dauwendaela Dat was vroeger nooit zo". Willy vult aan: „En de kinderen die wel hier blijven han gen op de vrije middag, staan ook hier in de fritestent achter zo'n gokkast, want verder is er niets te doen. De voetbalveldjes zijn verdwenen en een jongeren centrum is hier niet". je kunt tafeltennisen, een film kunt zien, biljarten of een video spelletje doen. De jongens, want bij de meisjes speelt het niet, die nu bij Funtastic rondhangen, zag je vroeger op de voetbalveldjes in de wijk. Maar die zijn allang vol gebouwd. De gezinnen die van een uitkering moeten rondko- het Plein 1940. Vanuit het zachte lentelicht op het stille plein stapt de bezoeker in de fel gekleurde schijnwereld van de gokhal. Toch staan de eerste gokkers (boven de achttien jaar) alweer achter de geldverslindende monsters. „Dat zijn de vaste klanten, die hoeven zich niet meer te legitimeren", zegt Coby Claassens, de vrouw van de bedrijfsleider, die met vijf andere medewerkers in ploegen dienst de gokhal runt. In het voorste gedeelte van de zaal (Vanaf veertien jaar) staan de speelkasten, rijen schermen waarachter nu nog maar een en kele bezoeker (alleen maar jon gens!) afrekenen met buitenwereldlijke monsters met allesverslindende koppen. Coby Claassens geeft toe dat veel van het zakgeld van de jongeren in de speelkasten verdwijnt. „Thuis hebben zij ook van die compu terspelletjes en hier is een mooi groot scherm. Dat lokt. Toch let ten wij goed op, want wie hier te vaak komt en met te veel geld, spreken we aan. Het personeel heeft ook cursussen gevolgd om problemen te signaleren, want wij willen helemaal niet dat men sen verslaafd raken", bezweert de bedrijfsleidster die zelf ook op groeiende kinderen heeft. „Kortgeleden kwamen hier twee gastjes met 25 gulden en de vol gende dag met honderd. Dat klopt dus niet en daar heeft mijn man werk van gemaakt. Toen bleek dat die twee een greep in wordt gegokt. Natuurlijk zijn er kinderen die veel en misschien wel te veel van hun zakgeld bij ons besteden. Als er werkelijk een grote groep ouders is in een bepaalde wijk, die zich daar on gerust over maakt, dan zou ik daar graag met hen over spre ken", beweert de gokhaleigenaar. Niet iedereen weet, en de naam doet dat ook niet vermoeden, dat ook gokverslaafden terecht kun nen bij het Zeeuwse Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) in Middelburg. Toch stijgt benaderen of de wijk intrekken om ouders voor te lichten. Wij re kenen erop dat de gemeenteraad met dit plan accoord zal gaan". Middelburg wil verder volgens Westveer bovendien in de naaste toekomst vaste regels gaan stel len voor het aantal speel- en gok automaten in een horecagelegen heid. Niet dus als Goes een to taalverbod voor de horeca, maar een convenant volgens Breda's model. Dat betekent dat in sport kantines en clubhuizen geen gok kasten geplaatst mogen worden. Dat friteszaken en snackbars slechts één en cafés en bars twee van dergelijke geldvreters in hun zaak mogen neerzetten. Van kroegbazen en snackbarhouders wordt bovendien verwacht dat zij ook een eigen verantwoordelijk heid gaan dragen en vooral jeug dige gokkers gaan wijzen op de gevaren. Net zoals dat ook al in de horeca bij (teveel) alcoholge bruik gebeurt. De twee moeders uit Dauwen- daele denken dat er verschillende dingen moeten gebeuren om te voorkomen dat niet nog meer, vooral jonge kinderen, afglijden in de richting van het criminele cir cuit: Allereerst een voorlichtings avond in het eigen wijkcentrum over gokken en verslaving voor ouders uit de wijk. Vooral voor de Zij zegt verder te weten dat zeer veel uit het buitenland afkomsti ge gezinnen in Dauwendaele gro te problemen hebben met de goklust van hun kinderen, maar hier nauwelijks over durven spre ken. „Op zich is het niet zo'n punt dat de kinderen in de gokhal eens een videospelletje doen, maar zij worden al heel gauw met de ouderen meegetrokken naar het gokgedeelte. Dat zou helemaal dicht en afgesloten moeten zijn en met een aparte deur, zodat gezinnen van buitenlandse oor sprong is dit, volgens de vrou wen, dringend noodzakelijk, ook al zouden zij er zelf nooit om dur ven vragen omdat men zich schaamt. Er zou verder strenger toezicht op de leeftijd moeten ko men bij het gebruik van de gok kasten, zowel in Dauwendaele zelf als in de hal in de stad. En ten derde moet de jeugd veel meer vertier krijgen in de eigen omgeving. „Waarom hebben wij hier geen jongerencentrum, waar De reis van de maand die De Vlissinger samen met Carlier heeft georganiseerd is deze keer wel zeer actueel. Op woens dag 22 april gaat die naar Kasteel Groeneveld in Baarn en staat helemaal in het teken van Koninginnedag ruim een week later. Op dat kasteel kunnen de reislustigen kennis maken met de vele aspecten en de historie van ons koningshuis. Elders in de ze krant meer informatie. men, kunnen geen sportclub be talen en voor de rest heb je hier niks", zegt moeder Wlly bitter. Rayonagent K.van de Beek ziet dagelijks met eigen ogen hoeveel geld er door de jongeren uit zijn wijk in de gleuf van speel- en gokautomaten wordt wegge spoeld. Hij verbaast zich er niet meer over. „Of je nou naar de gokhal in de stad gaat of hier in de friteskraam al je geld verspeelt in een speelkast. Dat maakt voor mij geen verschil. Beide zijn even verslavend. Als ik dagelijks die jonge gasten hier in de wijk in el ke snackbar en elke friteskraam achter die kasten zie staan, denk ik dat kan niet goed zijn. Het punt is dat men in Zeeland maar blijft roepen dat het hier wel meevalt totdat plotseling een schokeffect optreedt en iedereen zich reali seert dat alles wat in de randstad gebeurt ook hierheen komt, al is het iets later. De problemen die wij nu krijgen zijn dezelfde als in het hele land, maar wij zouden ze kunnen zien aankomen. Zeeland steekt de kop in het zand en ik heb het gevoel dat de gemeente Middelburg er nog niet genoeg van overtuigd is hoe serieus dit probleem is. Er is vanuit de politie nu wel een gezamenlijk overleg met de instellingen als het RIAGG en het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, maar dat is een overleg op de werk vloer. Wj wachten op een ge meentelijk beleid, dat deze problemen gaat aanpakken en op richtlijnen waardoor wij ten minste kunnen gaan optreden". Om twaalf uur 's middags is het nog erg rustig in Funtastic aan de winkelkas van hun ouders hadden gedaan. Nu wij in ploe gen werken is het moeilijker om te zien wie er vaak komt, maar wij letten echt goed op. Ook als scholen bellen over kinderen die veel spijbelen, proberen wij uit te vinden of ze dan hier rondhan gen", zegt Claassens, die wel wil toegeven dat ook jonge kinderen verslaafd kunnen raken aan de speelkasten, waarna de stap naar de gokautomaten rriaar heel klein is. De eigenaar van Funtastic, de Fir ma üaontjens, beaamt dat er in de gokhal kinderen van allerlei leeftijd rondlopen en ook wel achter de videokasten zitten. „Maar voor de wet is de ruimte waar de spelletjes staan ook voor alle leeftijden, al hebben wij zelf de grens op veertien jaar gesteld", reageert Alexander Loontjens. „Het gokgedeelte be vindt zich achterin en daar is de leeftijdsgrens achttien jaar. Ten minste bij ons, want die ligt wet telijk ook lager, bij zestien. Bovendien geldt in dat deel een legitimatieplicht". Volgens Loon- het aantal aanmeldingen jaarlijks aanzienlijk. „In 1990 zochten er dertig, in 1991 zestig gok verslaafden hulp bij onze instel ling", zegt Elvira Visser van het ZCAD. „Je ziet dat de problemen toenemen. Er wordt ook openlij ker over gesproken, maar er gaat vaak langere tijd overheen voor dat hulp wordt gezocht. Speel kastverslaving komt het meest voor bij jongeren rond de zestien jaar. Bij deze groep betrekken wij altijd de ouders in de behande ling. Er is nog veel onwetendheid op dit gebied en daarom doet het bureau vooral veel aan algemene voorlichting. Sportclubs advise ren wij geen speelkasten te plaat sen, wel bijvoorbeeld een biljart. Ook op aanvraag geeft het ZCAD voorlichtingsavonden, in jeugd centra en dergelijke. Momenteel moeten wij afwachten wie ons benadert. Als het stadsbestuur een actiever beleid gaat voeren ten aanzien van gokversla vingsproblemen, kunnen wij daarop ook zelf alerter inspelen met voorlichting op scholen, aan wijkbewoners en sportverenigin gen. Natuurlijk is het belangrijk dat de gemeente beslissingen neemt over het aantal gokkasten, maar voor ons is dat niet genoeg. Preventie door goede informatie aan de exploitanten, ouders en de kinderen zelf is net zo belang rijk. Bovendien moet je de kinde ren ook iets anders kunnen bieden als alternaltief. Verbieden alleen helpt nooit" aldus de des kundige van het ZCAD. De Middelburgse horecaonderne mers, verenigd in de HAM, willen geen totaalverbod op de fruitau tomaten. Dat heeft er overigens niets mee te maken dat ze dage lijks een aardige schnabbel uit de gokkasten halen. Ze zijn voor standers van het zogenaamde Bredaase model waarin sociale controle van de exploitant waar de gokkast staat verplicht is. Hierover werd onlangs over eenstemming bereikt met de ge meente. „Want een totaalverbod zoals in Goes, brengt het gokken weer terug naar de illegaliteit", zegt Rob Zuidam, voorzitter van de HAM. „Kwaadwillenden zet ten het meubel achteraf in een gangetje of de keuken en dan heb je er helemaal geen zicht meer op. Nu kunnen wij de on dernemers erop aanspreken als zij zich niet aan de regels houden en de HAM zal daar zeker streng op toezien". De namen van de moeders zijn ver anderd om zo hun privacy niet aan te tasten. „De gemeente heeft wel degelijk een duidelijk beleid met betrek king tot de gokverslavingsproble men", zegt M.C. Westveer, beleidsmedewerker verslavings zorg bij de gemeente Middelburg. „Maar het probleem is dat wij er nu nog geen budget voor heb ben. Pas in het beleidsplan dat wij opstelden voor de jaren '93 tjens is het een goede zaak dat er binnenkort binnen de horeca ook afspraken komen over leeftijds grenzen en toezicht. „Die lijn moet doorgetrokken, want te vaak wordt bij problemen Fun tastic als boosdoener aangewe zen, terwijl elders even hard en daarna, vragen wij om een be drag van vijftienduizend gulden voor een pakket gerichte voor lichtingsmaatregelen voor jeugdi gen tussen twaalf en achttien jaar. Het ZCAD maakte een pre ventieplan voor dit doel. Daar mee kunnen wij ook scholen Manipulatie met genen? Dat was vorige week nog onbe kend. Maar het staat wel vast dat ze kunnen leven in zoet wa ter. En daarom kunnen henge laars vanaf woensdag 1 april in het Veerse Meer vissen op zoetwatermakreel. Woensda gavond tegen zonsondergang worden ze uitgezet, tegenover Resto Vrouwenpolder. Vol gens een zegsman van de Stichting Zoetwatermakreel wordt het uitzetten van deze in Spanje gekweekte vis een heel spektakel. De vis heeft - zoals zijn broertje in zoutwater - veel zuurstof nodig. Tijdens de reis naar Zeeland zitten ze - welis waar royaal - maar voor hun doen redelijk besloten in grote containers. Komen ze in open water dan zullen ze enkele da gen aan de rand van het water blijven. De vissen gedragen zich - vooral tijdens en kort na het uitzetten - welhaast als vliegende vissen. Volgens de zegsman is zoetwatermakreel uitermate geschikt voor con sumptie, maar ze laten zich minder makkelijk aan de haak slaan dan de zoutwater makreel. Niet in de brievenbus gehad? Bij ons in de zaak ligt er één voor u klaar. Helemaal gratis. Haal 'm maar snel op. Van Cittersweg 2 4341 RC Arnemuiden Telefoon 01182-2611

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1