Frapo's Boulevard City Run evenement met veel ambities Zeeuwen repeteren op bevrijdingsfestival Hindoes vierden hun Phagwa-feest met rituele Holika-verbranding Kinderen 't Zand spelen musical Bruidfestival in de belangstelling Eerste lustrum Ballustrada gevierd met Zeeuws Licht MARATHON IN PLAATS VAN VOETBALPROFCLUB Dat John Vermeule afgelopen zaterdag het record van de Frapo's Boulevard City Run verbeterde was mooi. Dat er 21 deelnemers meer dan vorig jaar inschreven was ook al schitterend. En dat niet minder dan 145 jon geren in de leeftijd van negen tot dertien jaar deelnamen was gewoonweg prachtig voor de atletiek-liefhebbers. Toch stond de blik van initiatiefnemer Rein Swint bedenkelijk. Terwijl hij bij de finish zorgvuldig toekeek hoe de vol- brengers van deze twintig kilometer-loop de laatste meters aflegden, vroeg hij zich be zorgd af hoe dat nou allemaal verder moet. „De boulevard moet in ieder geval volgend jaar worden afgesloten. Het wordt te gevaar lijk allemaal met die auto's tussen de lopers". Bussen voor horecabeurs Installatie en beëdiging parkeerpolitie Vlissingen Vriesman dooft Dangeroe-kaars met concerten Hinderlijk TACHTIGDUIZEND ZANGERS VERWACHT IN OLYMPISCH STADION Het Vondelpark enkele jaren geleden. Achthonderd stemmen zingen uit volle borst. Het Bellamypark 1992. Hoeveel kelen daar in koor aanzwellen tot een crescendo? Dat weten we pas op dinsdag 5 mei als in het Vlissingse centrum de repetitie wordt gehou den voor de Korenslag, een mammoetoptreden voor koren elf dagen later in het Olympisch Stadion. VOOR HET EERST IN HET OPENBAAR IN ZEELAND Ter gelegenheid van de viering van Nieuwjaar vol gens hun jaartelling heeft de Hindoestaanse ge meenschap in Zeeland vorige week woensdagavond op het strand bij de molen achter de Oranjestraat in Vlissingen een zogenaamde Holika-verbranding ge houden. Het was de eerste keer dat deze rituele festiviteit in Zeeland in het openbaar plaatsvond. Ontspanning Stimulans Jubileum Heemkundige Kring Walcheren Wereldkoor Camera's Woensdag 25 maart 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 De Frapo's Boulevard City Run heeft wat. Zowel recreatielo pers als wedstrijd-atleten er varen de wedstrijd over de boulevard, het Nollebos en door de duinen en weer terug over de boulevard als een uit daging, bijvoorbeeld om hun kracht op de lange afstand te testen. Vooral de harde wind zaterdag zette een extra zwa- Carlier laat extra bussen rijden naar de Zeelandhallen in Goes als daar de Zeeuwse Horecabeurs wordt gehouden. Het is bekend dat er bij die beurs nog wel eens flink wordt geslokt. En dan is het maar beter om de bus te nemen, oordeelt Carlier. De bussen vertrekken vanuit Vlis- singen, Bergen op Zoom en Re- nesse. Ook de beide veerhavens en het NS-station in Goes wordt aangedaan. Vrijdag 27 maart om 20 uur vindt in het stadhuis van Vlis singen de installatie plaats van negen parkeercontroleurs door loco-burgemeester C. de Keijzer, gevolgd door de beë diging als onbezoldigd opspo ringsambtenaar van gemeentepolitie door de com missaris van politie L. Schuller. Sinds 1 maart 1992 contro leert de parkeerpolitie het be taald parkeren in Vlissingen. De parkeerpolitie bestaat uit negen perkeercontroleurs en een chef pakeerpolitie. De af gelopen weken hebben alle aan te stellen ambtenaren een opleiding gevolgd aan het Po litie Vormingscentrum in Vaessen. Zij ontvangen daar op 27 maart het diploma 'par- keercontroleur'. Eetcafé Dangeroe houdt er mee op. Gemeld wordt dat eigenaar Ben Vriesman de pijp aan Maar ten geeft; en die Maarten zou in derdaad een nieuwe eigenaar zijn. Officieel wordt de naam van de nieuwe eigenaar niet vrijgege ven. Omdat Vriesman toch een leuke tijd heeft gehad in zijn uit spanning aan de Middelburgse Vlasmarkt vertrekt hij in ieder ge val niet met de stille trom. Voor dat op 1 april definitief het doek valt zijn er in Dangeroe van don derdag tot en met zondag con certen. Het eerste concert - donderdag dus - wordt verzorgd door Arturo die in Zuidamerikaanse klanken grossiert. B-Sharp is een band die vrijdag meer muzikaliteit laat ho ren dan een bepaalde stroming. De Middelburgse formatie Crush lonkt met haar optredens naar de hoek waar de funk staat en Grandpa Nicks Sessionband beeft zondag van alles in zijn ran sel. Vriesman meldt dat deze band met enkele blazers symbo lisch de laatste kaars zullen uit blazen. re hindernis in het parkoers, dat niettemin door de Zeeuw se topatleet John Vermeule in ruim één minuut sneller werd afgelegd dan Rian van de Broeke vorig jaar. Vermeule liep de twintig kilometer op zijn slofjes in 1.05.25. „Een uitstekende voorbereiding op de marathon van Rotterdam waar ik een kaartje voor Bar celona probeer te krijgen", lonkte hij naar de Olympische Spelen die dit jaar in Spanje worden gehouden". De Kindermusicalvereniging "t Zand brengt vrijdag 27 maart en vrijdag 3 april een uitvoering van de musical 'De Lach van de Paljas' op de planken in het wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat 42 in Middel burg. Beide voorstellingen be ginnen om 19.30 uur. De musical is geschreven en gecomponeerd door oud voorzitter A.A. de Priester van de wijkvereniging 't Zand, waarvan de Kindermusical vereniging onderdeel uit maakt. De voorstelling wordt gegeven door twintig kinde ren in de leeftijd van 8 t/m 13 jaar. De kleding van de kinde ren en de decors zijn in eigen beheer gemaakt; ook de be lichting en het geluid wordt door leden van de vereniging verzorgd. Na afloop van beide voorstellingen wordt een kin derdisco gehouden. Eén van de vele schitterende creaties, die tijdens de bruids show werden getoond. Veel recreanten hadden hinder van de wind. Niettemin: „Ik loop zo dat ik na afloop nog altijd een lekker pilsje naar binnen kan gie ten", illustreerde een 50-jarige lo per die de lol belangrijker vindt dan de prestatie en de tocht net had beëindigd in 1 uur 45 minu ten en nog wat luttele seconden. Maar was de wind hinderlijk, er ger nog - zo oordeelde de politie man Rein Swint - zijn de auto's. „We willen graag doorgaan met deze wedstrijd. Maar dan moet de boulevard zo'n twee uur af gesloten worden. Ik hoop dat de gemeente wil meewerken". Swint heeft ambitieuze plannen met de Frapo's Boulevard City Run. De man die ooit aan de wieg stond van de Westland ma rathon denkt dat Vlissingen ooit een sportevenement van interna tionaal niveau moet hebben. „Nu de profclub van Vlissingen op houdt te bestaan, komen er ge noeg sponsorgelden vrij om topatleten hierheen te halen. We kunnen dan ook eens voorzichtig gaan denken over een marathon. Onze provinciale toppers John Vermeule en Kim Reinierse waren er dit jaar. Wie weet welke be kende namen we nog meer in Vlissingen kunnen krijgen". Ondanks het minder fraaie weer, of misschien juist wel daarom, hebben het afgelopen weekend veel mensen belangstelling ge toond voor het Bruidsfestival, dat voor het derde achtereenvolgen de jaar werd gehouden in hotel Britannia Watertoren in Vlis singen. In één van de zalen van het hotel gaven verschillende ondernemers acte de presence om middels een stand of een show de aandacht te vestigen op zaken, die een rol spelen tijdens de huwelijksdag en de voorbereidingen daarvoor. leder uur werden er wervelende shows gegeven waarbij de aan staande bruid en bruidegom een meer dan goede indruk kregen van het aanbod aan bruidsjurken, kostuums, sieraden en accessoi res. In de verschillende stands was volop informatie verkrijgbaar over huidverzorging, verzekerin gen, woninginrichting, de bruids reportage, hairstyling en voorjaarsmode. De Korenslag moet een optreden worden van een reuzekoor, waar aan alle amateur-, prof- en badka merzangers mee kunnen doen. Onder het toeziend oog van priester Kalloe en Trimurti-secretaris G. Sew/al wordt de brandsta pel van Holika aangestoken. Traditiegetrouw vieren de Hin does de jaarwisseling volgens hun jaartelling in maart mpt een uitbundig Holi- of Phagwafeest. De feestelijkheden beginnen met een heksverbranding op de avond dat het volle maan is, de oudejaarsavond. De afsluiting van het feest is altijd op de dins dag daarna. In principe kunnen de festiviteiten dus maximaal zes dagen duren. Dit jaar vierden de Hindoes het aanbreken van het jaar 2049. Het Nieuwjaarsfeest begint bij de Hindoes met een zogenaamde Holika-verbranding op hun Oude jaarsavond en die viel dit jaar op woensdag 18 maart. De verbran ding van de heks Holika beeldt de overwinning van het vertrouwen in de waarheid op hoogmoed, heerszucht en onrecht uit. De feestelijkheden zijn in de loop der eeuwen uitgegroeid tot hoogtij dagen met verschillende func ties. G. Sewlal uit Vlissingen, secretaris van de Hindoestaanse Culturele Vereniging Trimurti: „Het is een volksfeest bij uitstek dat door alle lagen van de Hindoe-gemeenschap wordt ge vierd. Daarbij worden zoveel mo gelijk de medebewoners van de straat, buurt of wijk betrokken omdat naast de religie ook ande re facetten van de Hindoestaanse volkscultuur, zoals zang en mu ziek, toneel en voordracht, sport en spel, een belangrijke bijdrage leveren aan de verhoging van de feestvreugde. Anno 1992, waar in machtsvertoon en geweld met regelmaat aan de orde zijn, heeft de Holika-verbranding een bijzon dere betekenis voor alle mensen die het goed menen met hun me demensen." Sewlal stelt duidelijk dat tijdens het Holi-feest culturele, etnische en religieuze barrières een zeer ondergeschikte rol spelen waar door men ip een ontspannen sfeer ruimschoots de gelegen heid krijgt om te komen tot we derzijds begrip en acceptatie. „Het bijzondere karakter van Holi 1992 wordt nog versterkt door de dreigende situatie waarin de wereld momenteel verkeert. Ook in Nederland staan de etnisch- culturele verhouding onder een enorme druk en neemt de polari satie sterk toe; het einde is daar van nog lang niet in zicht. Onder deze omstandigheden kan de Ho- liviering bijdragen tot ontspan ning en verdraagzaamheid." Holi verzinnebeeld volgens Sew lal de overwinning op de winter en de komst van de lente waarin de natuur ontwaakt en de duis ternis wijkt voor het licht en de warmte. „Holi is het symbool van de overwinning van het leven op de dood, de overwinning van het goddelijke op het goddeloze en de overwinning van het goede op het kwade. Ook voor de Zeeuwse samenleving met haar sociaal- economische tegenstellingen, vooral tussen de autochtone be volking en de allochtone etnisch- culturele bevolkingsgroepen, moet Holi kunnen dienen als een oproep om met alle middelen ten strijde te trekken tegen onrecht en achterstelling." Sewlal: „Het Holifeest wordt ge kenmerkt door een spontane uit bundigheid en schept een sfeer waarbinnen standsverschillen wegvallen. Oude geschillen wor den bijgelegd, men is gaarne be reid tot vergeven en vergeten en is vervuld van goede voornemens devotie....' voor een gezamenlijke nieuwe start." De Hindoes gaan er daar bij vanuit dat deze eensgezind heid een belangrijke voorwaarde is voor respect voor eikaars eigenaardigheden en betere ont plooiingskansen voor de kansarmen. De festiviteiten rond de Holivie- ring werden door de circa 75 Hin doestaanse gezinnen uit Middelburg, Vlissingen en Goes gevierd met een feest op donder dag in de voormalige Willem III- kazerne in Vlissingen, gevolgd door een grote feestavond op vrijdag in de Vlissingse MTS. De traditionele afsluiting vond dins dag plaats in Goes. De Heemkundige Kring Walche ren viert zaterdag 28 maart het feit dat de kring twintig jaar gele den werd opgericht. Dat gebeurt in De Zandput in Serooskerke vanaf 14.30 uur. De bijeenkomst heeft als onder werp 'Het Volkslied op Walche ren'; één van de hoofdrollen tijdens de jubileumviering is weg gelegd voor radiopresentator A. Doorenbos uit Hilversum, die in het verleden meer dan 25 jaar het radioprogramma 'Onder de groene linden' samenstelde en presenteerde. Doorenbos zal een inleiding houden over een aantal volkliederen die telkens door het Westkappels Kwartet, al dan niet met samenzang, ten gehore zul len worden gebracht. Tachtigduizend zangers in totaal komen op 16 mei zingend het stadion binnen. Niet alleen de tri bunes maar ook het veld stroomt vol. Dan wordt het speciaal voor deze gelegenheid gecomponeer de stuk van Theo Loevendie in gestudeerd. Geert van Tijn, dirigent van de Korenslag, denkt dat ongeveer in een half uur voor elkaar te kunnen hebben. Daarna zal het vocale geweld losbarsten in een poging het Guiness Book of Records te halen. Het initiatief voor het project ligt bij Geert van Tijn en Cock Ditt- mar. Enkele jaren geleden begon Geert van Tijn met zijn openbare zanglessen in het Vondelpark, ledereen die per ongeluk pas seerde werd onmiddelijk inge deeld bij de alten, sopranen, tenoren of bassen. Volgende keer weer komen dan worden we van zelf het grootste koor ter wereld, grapte Van Tijn wel eerts tegen deze kersverse koorleden. Niet vermoedend dat het koor als snel zou uitgroeien tot achthonderd man en het idee voor een 'we reldkoor' geboren was. Om het bestaande record in het Guiness Book of Records te verbeteren moeten er meer dan 60.000 ge registreerde deelnemers zijn. De Amsterdamse dirigent en cellist neemt een wat ruimere marge en rekent op zo'n tachtigduizend zangers. „Er zijn in Nederland al 9000 officieel geregistreerde ko ren met zo'n 400.000 leden en daarnaast mogen ook de 'badka merzangers' zich aanmelden, dus dat moet lukken." Alle zangers die zich inschrijven worden allemaal lid van de Ver eniging 'Stemmen voor de Ko renslag', de organisatie die de ko ren en zangers werft en alleen voor de duur van het project bestaat. Voor de opvoering* van het ongeveer zeven minuten du rende klankstuk wordt er echter in de komende weken in de ver schillende regio's duchtig ge oefend onder leiding van een dirigent. En wat met degenen die geen blad muziek kunnen lezen? Ook voor deze gevallen heeft Van Tijn een oplossing. De dirigent houdt niet van ingewikkelde les sen. „Vijf dunne streepjes is een notenbalk. Als een noot hoog staat zing je hoog, als hij laag staat zing je laag". Op een vergelijkbare manier legt hij uit hoe je kan zien of een noot kort of lang is. Zo kan iedereen die een beetje kan zingen zich bij het koor voegen. Op dinsdag 5 mei houdt de Zeeuwse afdeling een repetitie op het Bellamypark in Vlissingen. De repetitie vormt een onderdeel van het Bevrij dingsfestival dat op die dag wordt gehouden. Er zijn nog wel een aantal vragen die de initiator van het project be zig houden: 'Is het technisch wel haalbaar? Wat gebeurd er met de klanken in een groot stadion, blij ven ze hangen of gaan ze wande len?' Deze vragen zullen echter pas beantwoord worden op de grote dag zelf. Op het vraagstuk hoe de dirigent denkt tachtigdui zend mensen tegelijk te kunnen dirigeren heeft hij wel wat gevon den. „Er komt bij mij een camera te staan die al mijn bewegingen registreert en doorgeeft aan de monitoren, die bij de dirigenten van alle koren op de tribunes ko men te staan. Zij kunnen zo al mijn bewegingen volgen en hun koor dirigeren." De camera bij de dirigent is niet de enige camera die in het stadi on aanwezig is. Voor de televisie registratie - het gebeuren wordt live op televisie uitgezonden - is het film- en videoproductiebedrijf IDtv in de arm. Idtv heeft een rui me ervaring en internationale re putatie op het gebied van live-registraties van grote pop concerten. Ondanks deze grote know-how met betrekking toto grootschalige muziekevenemen ten is de Korenslag voor IDtv een volkomen andere situatie als nor maal. Waar gewoonlijk het pu bliek zit, zitten nu de zangers. Dus moet er helemaal afgestapt worden van de manier waarop je normaal een concert in beeld brengt. Het productieteam heeft bij dit evenement negen camera's opgesteld. Dat is de enige wijze waarop een bijzondere televisie uitzending kan worden gemaakt. Vara-presentatrice Sonja Barend is aanwezig om verslag te doen van de avond. Van Tijn is vol vertrouwen over het slagen van het project, hoe wel hem wel af en toe een gevoel van paniek overvalt. 'Wat gaat er gebeuren als tachtigduizend stemmen tegelijk beginnen te zingen en de geluidsgolven elkaar ontmoeten? Maar dan besluit hij: „Nee, ik geloof erin, het moet prachtig zijn". „Het hele project is eigenlijk gewoon een niet-elitair kunstwerk waar iedereen aan mee kan doen", vindt hij. „Het is een unieke kans om met zoveel mensen samen te zingen of we nu in het Guiness Book of Re cords komen of niet". Met een boek - Zeeuws Licht, waarin (ex)-Zeeuwen een stukje schrijfwerk afleverden - viert het literaire tijdschrift Ballustrada zijn eerste lustrum. Vorige week vrij dagavond werd het boek officieel overhandigd aan Henk Koch, di recteur van de Zeeuwse Culture le Raad. Koch maakte er verder weinig woorden 'aan vuil', dat in tegenstelling tot de uitgever, Bert Gerestein van het ADZ. Gerestein hield zijn zestig koppig gehoor voor dat hij in eerste in stantie de boot een flink eind af had gehouden. Een boek uitge ven op basis van louter toezeg gingen ging hem als uitgever wat te ver. Niettemin - zo onthulde hij - werd hij bevangen door het ent housiasme dat de makers van Ballustrada aan de dag legden. „Ik wil het vanaf deze plaats nog wel eens een keer toebrullen", zei Gerestein tijdens zijn toespraak. „Onze samenwerking verliep lek ker. Dat vraagt om herhaling". Tijdens diezelfde rede vertelde hij ook dat het ADZ een bedrijf is waar mensen werken die in het zogenaamde 'vrije bedrijf' niet aan de bak komen of er om wat voor reden dan ook worden uit getrapt. Het ADZ heeft dan ook de handen vol om vooroordelen weg te nemen. „Wat hunnie kun nen, kunnen wij ook. Beter zelfs", citeerde Gerestein de slo gan van de ADZ-medewerkers.. Volgens Gerestein is het boek eind deze week al uitverkocht. Er staan bijdragen in van Rinus Fer- dinandusse, Johanne Kruit, Jaap Goedegebuure, Kees Slager, Lou Vleugelhof, Herman Kakebeeke, Jan J.B. Kuipers, André van der Vreeke, Meindert Inderwisch, Bram Le Clercq, Andreas Oost hoek, Carolijn Visser, Hans Ver hagen, William Rothuizen, Raats en Wim Hofman. t

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13