&J2&3 C MOOISTE Informatie-centrum wil antwoord geven op alle vragen op gebied van milieu WAAR BEGINT EEN BETER MIUEI FOTO'S ««ES LEERZAAM VOOR JONG EN OUD Carnaval voor jeugd en ouderen in Oost-Souburg Internationale Vrouwendag ook op Walcheren gevierd Arbeidsproject Walcheren heeft nu eigen vervoer SHEAFFER WILKENS m,mmm het RSCHOORE Recreatie PZC WEEKBLADEN Jeugdmuseumdagen MILIEUWINKEL MIDDELBURG: EERST MIC DAN MEC VAN DE GROND Particulieren en bedrijven, die vragen hebben op mi lieugebied, kunnen daarmee vanaf vrijdag 28 februa ri terecht bij de Milieuwinkel in Middelburg. Op die datum openen de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen en Westkapelle samen met de dijkgraaf van het Waterschap Walcheren het milieu informatiecentrum, het eerste in Zeeland, aan de Reigerstraat 2. De Milieuwinkel is een initiatief van de stichting Milieu Informatie Centrum/Milieu Educa tie Centrum Walcheren (MICMEC). Avondprogramma Bestuur Leskisten DANKZIJ GIFTEN VAN BEDRIJFSLEVEN Schoolverlaters opgelet Imposant aanbod van Heerema Zie pagina 23 Art Shop De Ruiter Paul Krugerstraat 61 Tel. 01184-12733 De komplete kollektie t PARKER de Ruiter Culinaire groeten uit Zeeland f 6,90 Roompot Zwemparadijs IN DE ZEELANDHALLEN TE GOES "Sfeervol tafelen" de schoonheid van een goed ontwerp 3-delig tafelcouvert f 80,50 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 DE X E AAN t O. BI oW BIB SM® (BOD d? BIL QJJ 0 22e JAARGANG NUMMER 9 Tentoonstelling Ons Reewild in Zeeuws Biologisch Museum Vanaf vrijdag 29 februari tot 15 juli dit jaar staat het leven van de ree centraal in het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg 6 te Oostkapelle. De tentoonstelling en de daar bij georganiseerde activiteiten bieden voor de bezoeker en vooral voor kinderen een interessant kijkje in het leven van de ze kleinste hertensoort van Nederland. In de expositieruimte van het mu seum valt als eerste op hoe klein de ree is in vergelijking met het damhert en zeker met het edel hert. Conservator en beheerder van het museum W.J. Phaff ver gelijkt de ree qua grootte met een grote hond: „Daarom zijn reeën ook zo moeilijk te zien in het wild. Ze zijn vrij klein en leven vooral alleen. Het liefst vertoeven ze in een afwisselend terrein, waar voldoende beschutting is en waar ze ook divers voedsel kun nen vinden. De ree is een echte fijnproever. Hij zal nooit een hele dag alleen gras eten. Hij eet een blaadje van een boom en dan eens wat bladeren van kruidach tige struikjes, en vervolgens gaat hij alles de rest van de dag her kauwen op een stil plekje". Waar de reeën in Zeeland voorko men is op de tentoonstelling overzichtelijk weergegeven op een kaart. In de kop van Schou wen zitten de meeste reeën. Op Walcheren zijn ze vooral te vin den in de omgeving van het mu seum zelf, namelijk De Manteling van Domburg, het duingebied bij Groot Valkenisse en in het bos van het Fort Rammekens. Opval lend is dat er praktisch geen reeën voorkomen op Zeeuwsch- Vlaanderen. Phaff weet hierover nog iets bijzonders te vertellen: „Reeën kunnen heel goed zwem men. Twee jaar geleden is zelfs een aantal reeën de Westerschel- de overgezwommen. Maar zoiets komt echt sporadisch voor". De ontwikkeling van het gewei van de ree wordt breed uitgeme ten op de tentoonstelling. Dat is niet zo vreemd omdat het gewei een goede afspiegeling is van de leeftijd en de gezondheid van de ree. Een goed ontwikkelde ree kan zes horens op zijn gewei heb ben. Zo'n ree noem je een zes- Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadiuk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. ender. Door ziektes en ongeluk ken kan een ree op oudere leeftijd nog maar twee horens overhou den en dan vormt hij een gevaar voor de andere reeën. Hij kan er zelfs andere reeën mee doden. Maar dat vormt zeker niet de be langrijkste doodsoorzaak van het ree. Valwild is de belangrijkste doodsoorzaak van reeën: Een niet natuurlijke dood door vooral aanrijdingen met auto's, recreatie drukte en loslopende honden. In de vitrine's van de tentoonstel ling liggen ook botten van reeën die een ongeluk hebben gehad maar toch verder geleefd heb ben. Vreemde vergroeïngen aan de botten, die de ree een gehan dicapt leven hebben bezorgd. „Zodra een ree iets zwakker wordt, vormt hij een gemakkelijk slachtoffer van zijn grootst? na tuurlijke vijanden. Dan moet men niet denken aan wolven of beren want die leven hier niet, maar aan kleine enge beestjes die in het lichaam van zo'n dier kruipen. Neem bijvoorbeeld de keelhorzel; die legt zijn larven in de keel en zodra de larven zijn uitgekomen dan vliegen ze uit zijn bek. De le- verbot is nog gevaarlijker. Die nestelt zich in de lever en vormt zo een levensgevaarlijke vijand", doceert de conservator. Op de tentoonstelling staan potjes die gevuld zijn met deze kleine moor denaars. Op de tentoonstelling mag er van alles worden aangeraakt. Je kunt de geweien vathouden en voelen hoe zwaar ze zijn en de vachten voelen van de ree en het edel hert. De conservator is ervan overtuigd dat veel mensen en vooral kinderen graag met hun handen kijken. Voor kinderen is er nog meer te doen dan alleen de tentoonstel ling te bezoeken. Op 21 en 23 maart zijn er de jeugdmuseumda gen. Het thema van deze dagen is 'Op je tenen lopen' en sluit nauw aan bij de tentoonstelling over reeën. Kinderen maken in groepjes kennis met de hoefgan- gers, die op het terrein van het museum zijn verzameld. Naast een fikse strand- en boswande ling krijgen de kinderen een con sumptie en een lunch aangebo- helpen als vrijwilliger", aldus de educatief medewerkster. Scholen weten het museum goed te vinden. Volgens M. Wedts de Swart is het al vaak voorgekomen dat zij klassen die niet vantevoren hadden afgespro ken het bos in moest sturen om dat het museum al vol zat met kinderen. Er zijn dagen dat zij zes of zeven groepen op bezoek krij gen. Voor de leerkrachten heeft het museum lesbrieven gemaakt over reeën en komt er binnenkort een leskist waarin allerlei mate riaal zit over die hoefgangers. Op woensdagmiddag 18 maart en 27 mei is het weer 'Beesten boel' in het museum. Onder be geleiding maken de kinderen een kijkdoos van de wereld onder wa ter en luisteren zij naar de verha len van het Zeeuwse 'Wetebees- je' uit het boek 'Op zoek naar het beulszwaard' van Wim Hoffman. W.J. Phaff, conservator en beheerder van het Zeeuws Biolo gisch Museum op de tentoonstelling 'Ons reewild'. den op het kasteel naast het mu seum. In de hobbyruimte van het museum kunnen ze gipsafdruk ken maken van de sporen zij heb ben gevonden tijdens de wandeling. Educatief mede werkster van het museum M. Wedts de Swart, is erg enthou siast over deze dagen. „Elk jaar krijgen we zo'n 150 kinderen tij dens deze dagen op bezoek. Ouders komen ook graag mee en De buurtvereniging Van Duyven- Boerenploeg voorde in Oost-Souburg viert za- Band. terdag 29 februari carnaval in De Schuur aan de Middelburg sestraat 113. en de Zuid-West De jeugd komt vanaf 15.30 uur aan bod met een 'snotneuzen- bal'; acte de presence geven de Vanaf 20.30 uur wordt er een carnavalsavond voor volwasse nen gehouden met dezelfde mu zikale bezetting. Inlichtingen worden verstrekt door Paul Reyns, 01184-60361. Hoe kan ik thuis mijn afval schei den, is wasverzachter schadelijk voor het milieu en hoe zit dat met schrijfmachinelint. Waar laat ik het afval uit mijn kantoor en hoe kan ik bij het bouwen van mijn huis te weten komen welke bouwmaterialen milieuvriendelijk zijn? Allemaal vragen waarmee men in de Milieuwinkel meestal wel raad weet. „En mocht dat niet zo zijn dan zullen wij de bezoeker altijd kun nen verwijzen", vertelt Hans Schut, coördinator en enige be taalde medewerker van MICMEC. „De stichting is een onafhankelij- De regio Walcheren van de Stich ting Internationale Vrouwendag heeft voor de viering van de In ternationale Vrouwendag op zon dag 8 maart een uitgebreid programma samengesteld. De festiviteiten spelen zich die dag af in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. De opening van de festiviteiten vindt plaats om 12 uur door pre sentatrice Marga Grooff. Na de opening is er een optreden door Sasa Spanjerberg met haar solo productie 'De Woestijnrol', waar in de reis door het leven van een Joods meisje wordt getoond. Om 13.30 uur verzorgt het salonor kest Les Dames Blanches een koffieconcert; het ensemble bestaat uit Berthe van de Boo- men (dwarsfluit/piccolo), Marieke Keser (viool), Thea Kooien (cello) en Mirjam Verheggen (piano). Op hun programma staan een Wie- nerlied, opera/operette-muziek, Franse chansons, evergreens en dansmuziek. Van 14.30 tot 16.30 uur worden in een aantal workshops de monstraties gegeven: Mieke Rep met tai chi, Marga Grooff met acrobatiek en Froukje Hertog met sacred dance. Voor dames met weinig belangstelling voor deze workshops bestaat de mogelijk heid om deel te nemen aam ge zelschapsspelen als sjoelen, kaarten, dammen, scrabble en rummy-cup. De liefhebsters van het levenslied kunnen vanaf 16.30 uur hun hart ophalen tij dens een optreden van Rotter damse Stien; deze muzikante brengt smartlappen en feestnum mers terwijl ze daarbij zichzelf begeleidt op de accordeon. Het avondprogramma wordt ge vuld met drie onderdelen. Van 18 tot 20.30 uur'is er gelegenheid om te eten, te spelen en te wer ken aan eigen producties in het kader van het onderdeel 'Achter werk in de kast'. Om 20.30 uur is er een cabaretvoorstelling door drie vrouwen onder de noemer 'Een blokje om', gevolgd door een optreden van de swingende vrouwenband The Fence met la- tin, pop, funk, covers en eigen nummers. ke particuliere organisatie, die, gesteund door de provincie en verschillende gemeenten op Wal cheren, door middel van informa tie en educatie het milieubesef bij de doelgroepen wil bevorderen. Er wordt uitsluitend met vrijwilli gers gewerkt". In het MIC in Middelburg zullen, naast informatief materiaal, ook wat praktische artikelen als kringlooppapier te krijgen zijn. Particulieren en bedrijven kunnen er binnenlopen voor advies en de milieu-organisaties mogen bo vendien gebruik maken van de vergaderruimte en andere facili teiten in het kantoor. Daarbij zal het MIC een coördinerende func tie krijgen binnen de stroom van mi lieu-activiteiten en cursussen waarmee de provincie momen teel overspoeld wordt. Schut is sinds 1 januari bij de stichting in dienst is en was voor die tijd in Gelderland werkzaam was als milieubeleidsadviseur. Hans Schut in de informatiehoek van de nieuwe Milieuwinkel Het bestuur van de stichting wordt gevormd door vertegen woordigers van drie Walcherse gemeenten: Middelburg,.Vlissin gen en Westkapelle en door het waterschap Walcheren, particu liere milieu-organisaties en doel- gropepen. Schut: „Om voor provinciale subsidie in aanmer king te komen was het noodza kelijk dat tenminste één kleine plattelandsgemeente meedeed", vertelt Hans Schut, „de meesten waren nogal huiverig, maar ik heb goede hoop dat na Westka pelle ook de andere gemeenten wel over de brug zullen komen als wij een poosje bezig zijn". Actueel is op dit moment het wa tergebruik in de privé-sfeer. Sa men met het waterschap gaat de stichting cursussen opzetten en folders uitbrengen over waterge bruik in en om het huis en het voorkomen van watervervuiling. Advies krijgt de stichting daarbij van de provinciaal Natuur en Milieu ondermeer consulent educatie Na het MIC zal ook het MEC van de grond moeten komen. Voor deze educatieve taak van de stichting heeft de gemeente Vlis singen een kleuterschool ter be schikking gesteld, die voor de herfstvakantie het nieuwe doel moet kunnen dienen: een milieu- educatief centrum (MEC) waar lesmateriaal voorradig is, cursus sen worden gegeven en ten toonstellingen een plek kunnen krijgen. Schut: „Wij zullen les kisten aan de scholen ter be schikking stellen waarin niet alleen concreet materiaal maar ook dia's of een videofilm te vin den zijn. Nu milieu-onderwijs een onderdeel vormt van het school werkplan van de basisschool zul len wij meer lesmateriaal gaan samenstellen en daarmee ook de scholen benaderen. Tevens ko men ook de natuuroudercursus- sen en allerlei andere reeds bestaande activiteiten onder de paraplu van MICMEC. In het na jaar willen wij, eventueel in sa menwerking met bijvoorbeeld de Consumentenbond, een cursus 'Milieubesparend huishouden' opzetten. Bij alles wat er wordt georganiseerd heeft de stichting meestal slechts een ondersteu nende of overkoepelende functie. Wij zijn geen aktiegroep en fun geren ook niet als klachtenbu reau", licht Schut toe. De Milieuwinkel is vanaf 3 maart dagelijks van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur, op koopavond van 19.00 tot 20.00 uur en op zater dag van 11.00 tot 15.00 uur. Het adres is Reigerstraat 2 in Middel burg, telefoon 01180-33419. 26 FEBRUARI 1992 Uit in Zeeland heeft voor de maand maart weer een uitgebreid pro gramma samengesteld met voor elk wat wils. Voor Öe vierde keer in successie heeft de Vo- lendamse formatie BZN Vlissingen opgenomen in haar toernee. Dorimare in Domburg heeft een naamsveran dering ondergaan; voortaan heet deze ac commodatie De Parel. Het ABC-complex in Vlissingen: Albert Heijn, Blokker en C&A, opent woensdag aan het Scheldeplein haar deu ren voor het publiek. HüH Mevrouw A.J. Brouwer en de deelnemers Sherton, Rinda en Trudy bij het busje. De heer M.J. van der Linde van de Rabobank Irechtskijkt toe. Het Arbeidsproject Walcheren heeft dankzij de steun van een aantal gulle gevers een eigen busje aan kunnen schaffen. De officiële over dracht vond dinsdag 18 februari plaats bij het gebouw van het Ar beidsproject aan de Willem Roelofszlaan 2 in Vlissingen. De bus zal worden ingezet bij het ophalen en afleveren van werk voor de 24. deelnemers aan het project dat aan verstandelijk ge handicapten een kans biedt om kennis te maken met verschillen de soorten arbeid en zinvolle dag besteding. De aanschaf van de bus werd mogelijk gemaakt door giften van de afdeling Vlissingen van de Stichting Steun door Ra- bobanken (10.000 gulden), de humanitaire actie van de Ko ninklijke Maatschappij De Schel de (2.500 gulden) een een anonieme giftgever, die 5.000 gulden ter beschikking stelde. Het busje zal dienst doen bij het uitvoeren van verschillende op drachten. De deelnemers aan het project knappen bijvoorbeeld meubilair en speelgoed op van kinderdagverblijven. Het vervoer van dergelijke spullen wordt dankzij het bezit van het busje een stuk gemakkelijker. Ook zal het busje worden gebruikt om gezamenlijke externe activiteiten te ontwikkelen. o HEEREMA verkrijgbaar bij de Ruiter Geopend: maandag t/m vrijdag van 09.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 09.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Paul Krugerstraat 55-61 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-1733. Libris. Uw Complete Boekhandel IC Traditionele streekrecepten in uitritskaart - boek om te versturen en zelf te houden. Nu van f 19,50 voor o B IJK KEP ¥O)E KEN WALSTRAAT 94 - VLISSINGEN is weer als nieuw... Inlichtingen tel. 01107-4200. groot nieuws voor u op pag 2 Donderdag 27 febr. van 14.00 - 22.00 uur Vrijdag 28 febr. van 14.00 - 22.00 uur Zaterdag 29 febr. van 11.00 - 22.00 uur

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1