Milieuklachten telefoon Bevrijdingsfestival Varen Subsidie Bouwloods Cultureel gekleurd Opfriscursus Veilig Verkeer Nederland Technische Bibliotheek Zeeland opgeheven ...dat ik nog plantte... IN BEROEP Sociaal Informatieve bijeenkomst van waterschap Walcheren ZLM houdt manifestatie in 1993 in veiling Kapelle Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Naar aanleiding van milieuklachten kan 24 uur per dag actie worden ondernomen. Snel inspelen op klachten luidt het parool. ovenast, benen. Belangrijk 200 klachten per jaar Allerlei Gevonden Ouderen Ontwerp-vergunning Hoechst Woensdag 26 februari 1992 - DE VLISSINGER ABDI J 13 IEUWS Het Beilamypark in Vlissingen is de plek waar 5 mei een bevrijdings festival valt te beluisteren. Vrijheid van meningsuiting is het thema van het festival dat vooral mikt op de leeftijdsgroep van veertien tot vijfendertig jaar. Op verzoek van het Nationaal Comité 4 en 5 mei tekent de Culturele Raad Vlissingen voor de organisatie van dit provinciale festival. Het dagelijks provinciebestuur wil een bijdrage leveren van f 25.000,—. Provinciale staten beslissen daarover op 30 maart. schillende provincies. Het initia tief hiertoe is genomen door het Nationaal Comité 4 en 5 mei. In voorgaande jaren werden al festi vals georganiseerd in Drenthe, Gelderland en Noord-Brabant. Behalve Limburg, Groningen en Overijssel schaart nu ook Zeeland zich in de rij provincies die vinden dat het initiatief van het Nationaal Comité navolging verdient. Het doel is op een bewuste en eigen tijdse manier de bevrijding op 5 mei te vieren. De komende jaren zullen de festi vals in het teken staan van een van de grondrechten zoals die zijn vastgelegd in de Nederland se grondwet. In de meidagep van 1992 zal artikel 7 van de grond wet, vrijheid van meningsuiting, in de schijnwerpers staan. Het festival wordt mogelijk nog uitgebreid met een aantal andere aktiviteiten. Zo gaan de gedach ten uit naar een oecumenische dienst met als thema "geloven in vrijheid", een kunstproject in sa menwerking met meerdere beel dende kunstenaars uit Zeeland, een bevrijdingsmarkt, theater voorstellingen en film. Het plan is dat op 5 mei een open luchtpodium staat opgesteld op het Vlissingse Beilamypark. Van af 's middags drie uur tot 's avonds half elf worden verschil lende uitvoeringen gegeven; ten minste een internationale en een nationale act en drie kleinere op tredens. Het totale programma wordt gepresenteerd door "een bekende Nederlander". Het bevrijdingsfestival in Vlissin gen is onderdeel van een reeks van bevrijdingsactiviteiten in ver- Vanaf zaterdag 22 februari is de veerboot 'Prinses Juliana' weer in de vaart op de lijn Vlissingen - Breskens. De boot was uit de vaart genomen voor de drie jaarlijkse onderhoudsbeurt. Het onderhoud duurde zeven weken en er zijn geen bijzonderheden ge constateerd. De 'Prinses Juliana' is goedgé- keurd door de scheepvaart inspectie. De Klarenbeek LTS in Middelburg gaat een bouwloods bouwen en krijgt daarvoor f 32.000,— sub sidie van de provincie. Gedepu teerde staten stellen dit voor, 20 maart zullen provinciale staten besluiten of de subsidie echt ge geven wordt. Met het voorstel subsidie te ver strekken komt het dagelijks pro- cinciebestuur terug op het eerdere besluit geen subsidie te verstrekken. Dit eerdere besluit werd mede ingegeven door de vrees dat andere scholen dan ook met succes een beroep zouden kunnen doen op provinciale gel den. De bekostiging van het on derwijs is een zaak tussen rijk en gemeenten. Het bestuur van de Klarenbeek LTS is tegen dit besluit van gedeputeerde staten in be roep gegaan en krijgt nu alsnog zijn zin. De bouwloods kan ook door andere scholen gebruikt worden. Het realiseren van een bouwloods is een onderdeel van een landelijk project van het ministerie van on derwijs. Het ministerie wil het la ger beroepsonderwijs vernieu wen door ioe te werken naar een verbeterde afstemming van dit onderwijs op de beroepspraktijk. De Klarenbeek LTS is in samen werking met werkgevers in de Zeeuwse bouwnijverheid in gesprongen op het initiatief van het ministerie. Binnen de bouw techniek is prioriteit gegeven aan het onderdeel bouwstellen; daar voor is de bouw van de loods no dig. Om de loods te bouwen is een bedrag nodig van ruim f 83.000,-. Het ministerie van onderwijs heeft als aanjager van de projec ten geen geld in kas om de bouw voor zijn rekening te nemen. Het ministerie heeft wel geld gege ven voor de projectkosten, leer middelen en inventaris: f 45.000,—. Na veel overleg bleek alsnog dat de bouwkosten konden worden gedrukt. De werkgevers kwamen met 38.000 gulden op tafel. Voor het tekort van f 32.000,— is een klemmend beroep gedaan op de provincie. Vanaf 1 maart 1992 is er in Zee land één meldpunt voor het indie nen van milieuklachten. Het meldpunt is ondergebracht bij de Regionale Brandweer Zeeland in Vlissingen. ledereen kan contact opnemen met het meldpunt voor klachten over stank,- geluid- of stofhinder, maar ook als men bodem- of wa terverontreiniging heeft gezien. De regionale brandweer, provin cie, gemeenten, rijkswaterstaat en bedrijven worden zo tot actie aangezet. Het telefoonnummer van het meldpunt, 01184-12323, is 24 uur per dag bereikbaar. Als het nieuwe nummer wordt ge beld komt er heel wat in bewe ging. Iemand belt naar het meld punt met bijvoorbeeld de mede deling dat het stinkt in de omge ving van het huis; de Regionale Brandweer noteert de klacht, vraagt naar de oorzaak en neemt naam, adres en telefoonnummer op van de klager; vervolgens neemt de Regionale Brandweer contact op met de overheidsin stantie die vergunningverlener is voor het bedrijf dat waarschijnlijk het milieuprobleem heeft veroor zaakt; dat kan de provincie zijn, maar ook een gemeente, een wa terschap of rijkswaterstaat; een ambtenaar van een van de instan ties neemt dan contact op met de klager en schrijft heel nauwkeurig op wat de klachten precies zijn; daarna probeert de ambtenaar de oorzaak van de klacht te achter halen; hij/zij belt met bedrijven die misschien voor de stankoverlast verantwoordelijk zijn en gaat zo nodig zelf op onderzoek uit. De In de periode van 3 tot en met 24 april zal op verschillende plaatsen in Zeeland het festival 'Cultureel gekleurd' worden gehouden. Gedepu teerde staten vragen provinciale staten in te stemmen met het voor stel een subsidie van f 45.100,— beschikbaar te stellen. Door het organiseren van dit festi val wordt geprobeerd meer be kendheid te geven aan de niet-westerse culturen. In Zee land gebeurt dit voor de tweede maal. Dit jaar zal vooral aandacht gegeven worden aan Midden- en Zuid-Amerika. Gedeputeerde sta ten vinden het om drie redenen belangrijk dit festival financieel te ondersteunen. Allereerst omdat provinciale staten al eerder heb ben laten weten dat meer aan dacht gegeven moet worden aan de cultuur van etnische minder heden in Zeeland; vervolgens om dat het beleid er op is gericht meer mensen deel te laten nemen aan culturele activiteiten; tot slot is de redenering dat bekendheid met andere culturen kan leiden tot een verdere bewustworden voor de problemen in ontwikkelingslan den. Het programma van het festival Cultureel gekleurd kent een grote verscheidenheid aan activiteiten: film, muziek, dans en theater. On derdelen van het programma kun nen worden bezocht in Middel burg, Vlissingen, Goes, Hein- kenszand, Terneuzen en Oost burg. klager wordt altijd geïnformeerd over de bevindingen van de amb tenaar, ook als de oorzaak niet te achterhalen valt. Ook klachten die worden veroor zaakt in België of in andere pro vincies kunnen op het nieuwe telefoonnummer worden ge meld. De meeste overheidsdiensten hebben voor de behandeling van klachten een milieu-piketrege ling (een regeling, waarbij altijd iemand te bereiken is), zodat klachten 24 uur per dag kunnen worden afgehandeld. Per jaar komen er bij de directie Milieu en Waterstaat van de pro vincie ongeveer 200 klachten binnen over bedrijven waarvoor de provincie vergunningverlener is. Bij ongeveer 60% van de klach ten gaat het om stankhinder, 25% heeft betrekking op stofhin der en 15% op bedrijfslawaai. De stank- en geluidklachten worden veroorzaakt door verschillende bedrijven, voornamelijk in het Sloegebied en de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen. De stof- klachten komen voor meer dan 50% voor rekening van het op- en overslagbedrijf Ovet in Terneu zen. Klachten kunnen de aanlei ding vormen tot het treffen van maatregelen bij bedrijven. Dat is niet altijd even gemakkelijk. Soms zijn forse investeringen nodig om de overlast terug te dringen. Het verplaatsen van «en bedrijf be hoort ook tot de mogelijkheden, maar is vaak nog duurder. Behalve kijken en luisteren valt er ook veel te doen tijdens het festi val. Zo is er in Goes een kookcur sus Surinaams, Marokkaans en Turks. Met name in Goes, Middel burg, Terneuzen en Oostburg worden educatieve activiteiten georganiseerd. De asielzoekscentra Bergzicht in Goes en de Eendracht in Middel burg houden in deze periode een open dag. Tijdens deze dag wordt aandacht geschonken aan de culturele, sociale en economi sche achtergronden van asiel zoekers en de problematiek in Nederland. In Goes wordt deze dag afgesloten met een cultureel programma. m Klachten leveren informatie op die het inzicht in de situatie van het milieu kunnen vergroten. Een andere reden voor het opzetten van de milieklachtentelefoon is het verhogen van de snelheid waarmee klachten kunnen wor den verwerkt en kan worden op getreden tegen de oorzaak van de klachten. Een bijkomend effect kan zijn dat de maatschappelijke zorgvuldig heid ten opzichte van het milieu toeneemt, met andere woorden: de mensen letten bij wat ze doen meer op de gevolgen voor het mi lieu. Het is belangrijk dat mensen geen drempel ervaren bij het in dienen van milieuklachten. Al leen als de klachten ook bij de overheid bekend zijn kan worden geprobeerd de woon- en leefsi tuatie te verbeteren. Dinsdag 3 maart behandelt de derde kamer uit gedeputeerde staten een beroepschrift drank en horecaverordening gemeente Goes. De gemeente Goes heeft geweigerd een vergunning te ver lenen aan de heer en mevrouw De Smit omdat het aantal horecage legenheden te groot wordt in de omgeving van de Turfkade; en dat zou het woon- en leefklimaat in die buurt teveel aantasten. De heer en mevrouw De Smit zijn het daar niet mee eens, vandaar het beroepschrift. De openbare zitting begint om 10.40 uur in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. fgm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 DE FAAM Walacria - Vrijdag 28 fe bruari vindt om 14 uur in de Burgemeester en We thouderskamer van het Middelburgse stadhuis de presentatie plaats van het vierde deel van 'Walacria, een kronibk van Walche ren' plaats. Vakantieweken - Van 12 tot 19 en van 19 tot 26 juni worden in het Van Eeghen- huis in Aardenburg de Zeeuwse Vakantieweken voor oudere en lichtgehan- dicapte Zeeuwen gehou den. Inlichtingen 01110-16175. Betaald parkeren - Op 1 maart wordt in bepaalde delen van Vlissingen het betaald parkeren inge voerd: B en w hebben besloten om ook het Stad huisplein daarbij te be trekken. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 6 november 1991 een aan vraag ingediend om vergunning ingevolge de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden/wijzigen van de chemische fabriek aan de Europaweg te Vlissmgen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Het betreft het wijzigen van het koelsysteem van de koude condensatie van oven 1 in de fosforfabriek (cyamdeverwijdering fase 1). Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunnmg (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 27 februari 1992 tot en met 11 maart 1992 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 11 maart 1992, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanlei ding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs met in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 11 maart 1992 bij Gedeputeerde Staten van Zeelahd, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar'aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met bekend te maken. Vlissingen - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een bril, wit pupje, au tosleutel, sleutel in etui en bruine boodschappentas. Bij het dieren asiel in Vlissingen zijn aan gegeven een zwarte kater en twee cyperse katers. Wandelen - Wsv Willen is Kunnen in Vlissingen houdt 1 maart een wandel tocht over een afstand van 35 km. De start is om 9.30 uur bij het clublokaal aan de Oranjestraat 8 in Vlis singen. Schaken - In restaurant Mondragon in Zierikzee wordt 29 februari vanaf 13 uur het jaarlijkse Open Snelschaaktoernooi Schouwen-Duiveland ge houden. Opgave kan ge schieden op de volgende telefoonnummers: 01110-12886 of 01180-23259 Dart - Donderdag 27 februari wordt in de Happy Buccaneer in Vlissingen een open 501 Dart Toernooi gespeeld vanaf 20 uur. PCOB - De afdeling Middelburg van de PCOB houdt woensdag 26 februari om 14.15 uur haar jaarvergadering in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Nieuwe verkeersregels - In het Dorpscentrum aan de Schuit- vlotstraat 8 in Biggekerke geeft brigadier Henk Post van VVN op 4 maart om 14 uur voorlichting over de nieuwe verkeersregels op initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. Studiekring - In Serooskerke is door een groep ouderen een stu diekring gestart op initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. De bege leiding is in handen van mevr. E. Diepstraten uit Middelburg. Infor matie over deze studiekring is in te winnen op het telefoonnum mer 01188-3687 tussen 9 en 11 uur. Het waterschap Walcheren houdt donderdag 27 februari en woensdag 18 maart een openba re bijeenkomst om de inwoners van Walcheren te informeren over belangrijke ontwikkelingen m.b.t. haar werkterrein. Tijdens deze bijeenkomsten zal tevens de door de cineast Jaap Wolterbeek gemaakte nieuwe diaproductie 'Kent u het water schap Walcheren' worden ver toond. De bijeenkomst op donderdag 27 februari wordt om 14 uur gehouden in hotel Bos en Duin, Duinweg 82 in Oostkapelle. Op woensdag 18 maart is de plaats van handeling de Stads schouwburg in Middelburg; de aanvang is dan 19.30 uur. De afdeling Middelburg van Veilig Verkeer Nederland houdt binnen kort vijf keer op maandag een zo genaamde 'verkeersopfriscursus voor weggebruikers' in het ge bouw van de Rijkspolitie aan de Vrijlandstraat 29 in Middelburg. De cursus wordt gegeven op maandag 9, 16, 23 en 30 maart en op 6 april. Het hele nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens dat per 1 novem ber van kracht werd, wordt be handeld. De lessen worden gegeven van 20 tot 22 uur. Aan melding voor deelname aan de cursus is noodzakelijk; het tele foonnummer is 01180-14496. In mei wordt voor de tiende ach tereenvolgende keer een caravan cursus gegeven, die bestaat uit twee theorie-avonden en een praktijkdag; tijdens deze laatste dag bestaat tevens de mogelijk heid om de caravan te laten keuren. Het bestuur van de Technische Bibliotheek Zeeland heeft beslo ten om deze bibliotheek, die is gevestigd in het schoolgebouw van de Hogeschool Zeeland, op te heffen. De collectie van de bibliotheek wordt opgesplitst. In Vlissingen blijft een schoolmediatheek en een deel van het bezit gevestigd voor de studenten van de Hoge school Zeeland. Het grootste deel van de collectie gaat naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. In verband met het omwer ken van de collectie gelden vanaf 2 maart andere openingstijden: mmandag-, woensdag- en vrij dagmiddag van 13 tot 16 uur en vrijdagavond van 19 tot 21 uur. De TBZ neemt gedurende de zo mervakantie alleen nog maar boeken in; de uitleen wordt dan stopgezet. De ZLM houdt op 17, 18 en 19 juni 1993 de bekende ZLM Mani festatie met een presentatie van de land- en tuinbouw in en rond de veiling CHZ in Kapelle. Als thema voor deze Manifestatie is gekozen: Werken aan morgen. De Manifestatie zal in 1993 in het teken staan van het 150-jarig bestaan van de ZLM. De Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij werd in 1843 opgericht. Na de fusie met de Noordbrabantse Mij. van Landbouw in 1969 werd de naam veranderd in Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Ter ge legenheid van het jubileum zullen in het jaar 1993 in het gehele werkgebied van de ZLM diverse feestelijkheden en acitiviteiten worden gehouden. De officiële herdenking vindt plaats tijdens een bijeenkomst op 31 augustus in de Grote Kerk te Goes. Ook wordt gewerkt aan de uitgifte van een herdenkingsboek. Kleine kringen zonlicht. De gordijnen houden het niet tegen. Langzaam ontdooit mijn winterhuid. En met mijn hand op het hart durf ik nu de voorspelling doen hoe het er buiten uit zal zien. Diep paarse crocussen tussen voorzichtig groen, dat ik nog plantte aan het eind van het seizoen. Riet Boone Kapasi - Vriendenkring Kapasi houdt zaterdag 29 februari in wijkcentrum De Spinne in Goes vanaf 21.30 uur een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden tot ca. 45 jaar. Inlichtingen 01102-42709 of 01109-259. j

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13