informatiepagina van de gemeente vlissingen Winkelgebied hondepoepvrij Denk mee over het "Plan van aanpak" voor de sociale vernieuwing Foto-expositie No-Showbo l Culturele Raad zoekt enthousiaste bestuursleden Actie politie tegen fietsen \t £3 II Commissies Winkelend publiek mag geen nat pak halen redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Informatiebrief Mondeling reageren Overige inspraakavonden Schriftelijk reageren De bewaarkrant van 24 februari tot 12 maart Wat doet de Culturele Raad? Wat houdt de functie in? Ontwikkeling bij de Culturele raad Informatie Optreden Fietsstalmogelijkheden Emancipatiecommissie Informatieavond vandalisme Even bijpraten met wethouder Poppe-de Looff Maaltijdvoorziening Opening kunstuitleen Bestuur culturele raad Bevrijdingsfestival Woensdag 19 februari 1992 DE VLISSINGFR' IN DEN BLAUW GERUITEN HIEL Er mag letterlijk geen hond meer in het kernwinkelgebied komen vanaf 1 maart. Deze drastische maatregel nemen burgemeester en wethouders omdat het de enige mogelijk heid is die garandeert dat het gebied vrij van hondepoep blijft. Dat gebeurt in de eerste plaats om er voor te zorgen dat het winkelend publiek zonder vrees voor vuile schoenen door de winkelstraten kan lo pen. Maar ook om de prakti sche reden dat de overkap pingen de regen tegenhou den, waardoor 'natuurlijk' schoonspoelen van de straten niet mogelijk is. Vanaf 1 maart geldt het volledige hondenverbod in: Aagje Deken straat (zuidzijde, langs nieuw winkelcentrum), Coosje Busken- straat (zuidzijde langs toekomsti ge nieuwbouw Proverko), Wal- straat en het Scheldeplein, Lan ge Zelke, Marktstraat, Kleine Markt, St. Jacobsstraat en Oude Markt, (zie het onderstaande kaartje). Het verbod wordt gecontroleerd door de (parkeer)politie die, na een maand gewenningsperiode voor het publiek, bekeuringen gaat uitdelen bij overtreding. Bij alle toegangen tot het verboden gebied zullen verbodsborden worden geplaatst. Er zijn twee uitzonderingen op het verbod. Allereerst zijn blin- degeleidehonden toegestaan. Bovendien kunnen hondebezit- ters die wonen in het gebied en Dit straatbeeld zal vanaf 1 maart definitief verdwijnen uit het kernwin kelgebied (foto: Ruben Oreel). die hun woning alleen kunnen verlaten via het verboden ge bied, een gratis ontheffing krij gen. Dus wie in het gebied woont, maar achterlangs met de hond weg kan, krijgt geen ont heffing! Alle hondebezitters in Vlissingen krijgen deze week een brief in de bus met informatie over het hon denverbod. Voor nadere infor matie over het hondenverbod en voor het aanvragen van een ont heffing - alleen voor bewoners van het gebied waar het honden verbod geldt! - kan men contact opnemen met de heer M.J. Mat- thijsse in het stadhuis, telefoon 87205. Met grijs is het gebied aangegeven waar honden vanaf 1 maart niet rneer toegestaan zijn. Denk mee over de sociale ver nieuwing! Op 5 februari werd het 'plan van aanpak' voor de sociale vernieuwing in Vlissin gen gepresenteerd. Het is een ontwerpplan. Dit houdt in dat u er ook wat over te zeggen heeft. De gemeente wil graag uw mening horen over het plan. Sociale vernieuwing be tekent tenslotte het samen denken en werken aan een verbetering van onze geza menlijke leefomstandigheden. De gemeente hoort graag uw mening! Het plan kan er alleen maar beter van worden. U kunt mondeling of schriftelijk reageren. Mondeling reageren kan op de informatiebijeenkomsten die per wijk worden georganiseerd. De eerste wijkbijeenkomst is op woensdag 26 februari. Deze is bedoeld voor de bewoners van het 'centrum' (binnenstad en Scheldebuurt). Deze 'ronde ta fel' wordt gehouden in het stad huis en begint om 19.30 uur. Als u dat beter uitkomt kunt u na tuurlijk ook een van de andere avonden bezoeken dan die voor uw eigen wijk. Hieronder volgt een overzicht van de inspraak avonden. Wijk 2 'Middengebied' (Schil- dersbuurt, Bloemenbuurt, Bone- dijke en Vredehof) Woensdag 11 maart, 19.30 uur in Bachtenreede, Vredehoflaan 42. Wijk 3 'Paauwenburg' Maandag 2 maart, 19.30 uur in Open Hof, Alexander Gogelweg 59. Wijk 4 'Groot-Lammerenburg' (Westerzicht, West-Souburg, Hofwijk, Papegaaienburg, Bos- senburg, Rosenburg) dinsdag 10 maart, 19.30 uur in Aldegonde, Westerzicht 386 Wijk 5 'Oost-Souburg/Ritthem' (Oost-Souburg en Ritthem) Donderdag 12 maart, 19.30 uur in zaal Open, Rehobotstraat 2. Schriftelijk reageren kan ook. U kunt uw reactie voor 23 maart 1992 zenden aan: burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. B en W voorzien alle mondelin ge en schriftelijke reacties van commentaar en conclusies in een voorstel aan de gemeente raad om het plan van aanpak vast te stellen. Dit voorstel wordt toegezonden aan alle inspre kers. Het zal worden behandeld tijdens een openbare vergade ring van de vaste commissie van advies en bijstand voor welzijn, volksgezondheid, cultuur en ac commodaties op woensdag 29 april in het stadhuis om 19.30 uur. De gemeenteraad behan delt het plan op donderdag 7 mei, ook om 19.30 uur in het stadhuis In de vandaag verspreide be waarkrant kunt u alles lezen over de sociale vernieuwing. Wat is sociale vernieuwing; wat kan er gedaan worden en hoe; wat vindt de burgemeester ervan en wat is de mening van de wethou ders De Haas en Poppe-de Looff; wat zijn wijkbemiddelaars; wat kunnen zij voor u betekenen en waar kunt u ze vinden. Verder staan in de krant belangrijke da ta en adressen. Misschien herinnert u zich de No-Showbo trein nog wel. November vorig jaar stond deze vrolijk beschilderde trein een week lang op het Vlissingse sta tion. De trein reed door heel Ne derland met een tentoonstelling van strips en spelletjes om jon geren te wijzen op de gevolgen van stoer - showbo - gedrag. Er is vanaf maandag een nieuwe expositie, in de bibliotheek van Oost-Souburg. Een expositie van foto's van 'gevaarlijke situa ties', gemaakt door Vlissingse schoolkinderen. Eenentwintig Vlissingse basis scholen bezochten de No-Show- botrein en kregen de opdracht mee naar huis foto's te maken van gevaarlijke situaties. En dat hebben ze geweten bij de ge meente Vlissingen. Stapels fo to's van in totaal vijftien scholen kwamen binnen. Foto's van Showbo's die over dun ijs lopen, die vallen van gebouwen en klimrekken, verkeersongelukken veroorzaken, spelen met vuur werk en fikkie stoken. Levens echt nagebootst compleet met bloed, verband en andere nare gevolgen. Vooral verkeerssituaties waren het onderwerp van vereeuwi ging. Daarbij ging het meestal om onoverzichtelijke kruisingen en oversteekplaatsen maar ook om onvoorzichtig gedrag van de kinderen zelf. De Showbo's die midden op straat spelen, met losse handen fietsen en tegen het verkeer in rijden veroorzaken de vreselijkste ongelukken. Het is natuurlijk niet alleen heel leuk om een dag met de klas op pad te gaan en gevaarlijke situa ties na te bootsen. Het is ook heel leerzaam. Het showbo- gedrag is weer eens danig aan de kaak gesteld. Alle Showbo's kunnen met schaamrood op de kaken zien hoe dom hun Show- bogedrag vaak is. En de steeds groter wordende groep No- Showbo's kunnen zich met de kreet "Say no to a showbo" we ren tegen de opjutterij van de 'stoere binken' en de 'ruige meiden'. De Culturele Raad van Vlissin gen heeft zeven vacatures openstaan voor het Algemeen Bestuur. Er is behoefte aan en thousiaste en creatieve men sen die een grote affiniteit hebben met cultuur, bijvoor beeld door hun werk of hobby. De Culturele Raad adviseert het gemeentebestuur over de hoofdlijnen van het cultuurbe leid en de invulling van onder delen daarvan. Leden van de Raad moeten in staat zijn op een creatieve ma nier oplossingen te vinden voor het spanningsveld 'wat wil je realiseren op cultureel gebied en wat kun je daadwerkelijk doen'. Want zoals vrijwel overal zijn er ook bij het uitvoeren van culturele projecten beperkingen van financiële aard en voor wat betreft accommodatie. Het is de kunst om als Raad binnen deze beperkingen goede beslissin gen te nemen over wat je niet en - vooral - over wat je wél moet doen. Want ondanks de beper kingen moet toch een kwali- teitsprodukt worden aangeboden. De Culturele Raad heeft ver schillende zaken onder haar hoede op het gebied van beel dende kunsten, podiumkunsten, kunstzinnige vorming/muziekon derwijs, film/literatuur en media zaken/lokale omroep. Hieronder vallen bijvoorbeeld de galerie Bellamy 19, de kunstuit leen, cursussen op gebied van beeldende, dansante, muzikale, literaire en audio-visuele vor ming, het jaarlijks terugkerende straatfestival, de tentoonstellin gen in de watertoren in Oost- Souburg en, heel belangrijk, de theaterprogrammering. Wat houdt dat eigenlijk in, lid van het Algemeen Bestuur van de Culturele Raad? Het is een bestuursfunctie op vrijwillige ba sis, alleen onkosten worden ver goed. Zes tot acht maal per jaar komt de Raad bijeen om beslis singen te nemen over tal van voorstellen van werkgroepen en beleidsfunctionarissen. Maar het betekent niet vergaderen al leen. Het is een functie waarbij je zelf initiatieven kunt nemen. Zelf onderzoek verrichten, zelf ideeën ontplooien: hoe zullen we dit of dat eens aanpakken? Hoe doen andere gemeenten dat? Het Algemeen bestuur streeft naar een zo gevarieerd mogelij ke samenstelling. Ideaal zou zijn wanneer de verschillende leden allemaal op een eigen gebied expert zouden zijn. Maar daar naast moeten ze bereid zijn ook mee te denken over alle andere beleidsterreinen. Op 6 september 1955 werd de Culturele Raad geïnstalleerd. Zij had toen vooral een adviserende en coördinerende rol en richtte zich met name op de amateu ristische kunstbeoefening.In de jaren zeventig ging de Raad zich ook meer bezighouden met de organisatie en uitvoering van festiviteiten en projecten. Weer tien jaar later vroegen accom modatieproblemen meer aan dacht. Een goed cultureel kli maat creëren vraagt nu eenmaal om een divers aanbod van ruim ten voor het houden van aktivi- teiten. De Culturele Raad vindt dat de Vlissinger voor een geva rieerd aanbod van cultuur in ei gen stad terecht moet kunnen. In de jaren negentig gaat het roer weer om en zal de Raad zich met name bezighouden met het adviseren van het gemeente bestuur. Natuurlijk blijven de uit voerende taken bestaan. Het is niet de bedoeling om goed lo pende projecten opeens te stop pen. De Culturele Raad Vlissin gen heeft heel veel dromen en wensen. Het streven naar een vervulling van die dromen is een uitdaging op zich. Informatie over de Culturele Raad Vlissingen kunt u krijgen bij het bureau van de Culturele Raad, Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen, telefoon 14928/ 16672. U kunt daar ook een be knopt informatiepakket aanvra gen. De officiële advertentie vindt u vrijdag in de Provinciale Zeeuwse Courant. Sollicitanten zijn welkom! Fotobijschrift: De cursus modeltekenen en schilderen is één van de aktivitei- ten op het gebied van kunstzinni ge vorming. Het kernwinkelgebied krijgt nu snel verder vorm. En daarmee bezint men zich bij de ge meente op maatregelen die de zaak daar netjes en leefbaar moeten houden. Eén van die maatregelen wordt het weren van honden uit het gebied. Daarover kunt u in een artikel tje elders op deze pagina le zen. Maar er is nog een vorm van overlast die tot veel erger nis leidt: fietsers! Zodra de bestrating klaar is en alle borden er staan gaat de poli tie onverbiddellijk optreden te gen degenen die fietsen (of 'steppen' op de fiets!) in het kernwinkelgebied. Fietsen in voetgangersgebieden is verbo den, dat snapt iedereen zou je denken.... alleen de praktijk wijst anders uit. De consument moet echter veilig kunnen winkelen en niet door fietsers worden gehin derd. Vandaar de actie van de politie, die op diverse plaatsen en van vroeg tot laat zal plaats vinden. Consumenten die met de fiets naar de binnenstad gaan om te winkelen moeten dat milieu vriendelijke vervoermiddel na tuurlijk wel kwijt kunnen. Daar om wordt een honderdtal extra 'fietsveilige stalmogelijkheden' geplaatst. Aan het begin van het Scheldeplein (bij het Betje Wolff- plein) komen 11 fietsbeugels te staan met stallingsmogelijkheid voor 22 fietsen. Aan de Helling- baan (achter Delifrance) komen 15 fietsbeugels die plaats bieden aan 30 fietsen. Afhankelijk van de 'stalbewegingen' van fietsbe- zitters wordt bekeken welke plaatsen er verder in aanmer king komen. Het gaat om 'fietsveilige syste men': dat zijn beugels, waaraan men met een eigen slot de fiets kan vastzetten. Dus geen fiets- standaards of fietsgleuven waar in fietsen niet stevig kunnen staan of gemakkelijk beschadigd raken! Verder bekijkt men ambtelijk bij de gemeente momenteel de mo gelijkheden voor een bewaakte stalling. Wanneer daar meer dui delijkheid over ontstaat komen we daar in deze rubriek nog op terug. Het fietsveilige systeem: met een eigen slot kan de fiets aan een beugel worden vastgezet (foto: Ruben Oreel). Zoals gebruikelijk geven wij u het vergaderschema van de commissies van advies en bijstand. De bijeenkomsten zijn alle openbaar en bezoe kers hebben spreekrecht. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Deze vindt u in het stad huis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogel weg 59. Alle vergaderingen vinden plaats in het stadhuis en beginnen om 19.30 uur. woensdag 19 februari: - financiën - onderwijs De emancipatiecommissie ver gadert op woensdag 26 februari om 20.00 uur in het stadhuis. Ook voor deze bijeenkomst geldt dat zij openbaar is en dat de agenda en bijbehorende stuk ken in de informatiehoeken te vinden zijn. Tijdens deze commissieverga dering zal er een inleiding ver zorgd worden over scholing en werkgelegenheid voor (herintre dende) vrouwen, door mevrouw Y. van der Vandervoort van het arbeidsbureau in Vlissingen. Bij veel vrouwen blijkt nog steeds onduidelijkheid over de mogelijkheden van scholing en werkgelegenheid. Voorafgaand aan de inleiding buigt de commissie zich over het ontwerp-plan van aanpak voor de sociale vernieuwing. Voor vragen over de emancipa tiecommissie kunt u terecht bij mevrouw J. Kelholt, telefoon 87268. Ook op woensdag 26 februari wordt er in het stadhuis gepraat over het verschijnsel vandalis me. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Deskundigen laten hun licht schijnen over vragen als: wat bezielt vandalen? Wie doen er wat aan? En kunnen we er zelf wat aan doen? Het nieuwe kernwinkelgebied wordt in maart geopend. Het is de opzet om het winkelen aan genamer te maken. Het moet 'goed winkelen' zijn in Vlissin gen. Om daar voor te zorgen zijn er verschillende beheers maatregelen getroffen. Wet houder Meijers sprak hier vori ge week al over in onze weke lijkse rubriek 'Even bijpraten met...' Op de pagina van deze week kunt u ook lezen over het hondenverbod en het fietsver- bod. Vorige week verscheen de ontwerp-nota 'Uitstallin gen'. Hierin worden regels gesteld over het gebruik van de overkapping en luifels voor het uitstallen van waren. Binnenkort zal de beluifeling aan de Walstraat gereed zijn. Deze is bedoeld voor voetgan gers, zodat zij bij regen toch droog kunnen winkelen. Het is voor winkeliers natuurlijk heel aantrekkelijk om hun spullen bij slecht weer onder de overkap ping te plaatsen. Gevolg is ech ter dat de voetganger een nat pak haalt. Om dit verschijnsel te gen te gaan is de nota 'Uitstallin gen' gemaakt. De winkeliers mogen hun waren wel buiten zetten maar er moet altijd genoeg ruimte blijven voor voetgangers en rolstoelgebrui kers. Aan de luifels mogen geen waren gehangen worden en er komen in principe geen terras sen onder de luifels. De winke liers kunnen een vergunning krijgen voor het uitstallen van waren voor hun eigen bedrijfs pand direct aan de gevel. In de notitie worden ook afmetingen genoemd waaraan de uitstallin gen moeten voldoen. De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen heeft de notitie toe gestuurd gekregen en zij heb ben de mogelijkheid om te rea geren op de inhoud ervan. Voor 4 maart staat de notitie op de agenda van de coördinatiegroep detailhandel. Volgende week donderdag be handelt de gemeenteraad het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om in te stemmen met de regeling 'maaltijdvoorziening'. Het is een uitwerking van de nota Ouderen beleid. De warme maaltijdvoor ziening vormt één van de daarin genoemde mogelijkheden om ouderen langer zelfstandig te kunnen laten wonen. In de rege ling die we nu voorstellen wordt de doelgroep overigens uitge breid tot gehandicapten, on geacht hun leeftijd. De warme maaltijdvoorziening wordt öf thuisgebracht (tafeltje-dek-je) öf wordt gezamenlijk genoten in Ter Reede, Scheldehof of de Zoute Viever (Open Tafel). De prijs voor die maaltijden bedraagt f 7,-. Wie er voor in aanmerking wil komen moet zich opgeven bij de Stich ting Welzijn voor Ouderen. De Kruisvereniging brengt een bin dend advies uit, waarin woon omstandigheden een rol spelen, maar ook factoren van medische, geestelijke en sociale aard. We hopen de voorziening steeds ver der te kunnen uitbreiden zodat er geen lange wachtlijst ontstaat. We gaan ook bekijken of we méér open tafels buiten de verzor gingstehuizen kunnen realiseren en of er ook afhaalpunten van warme maaltijden in enkele wij ken kunnen komen. Een vorm van sociale vernieuwing! Zaterdag 29 februari wordt de kunstuitleen in onze gemeente officieel heropend. Ze maakt nu onderdeel uit van de Zeeuwse Kunstuitleen. De Vlissingse vesti ging in het souterrain van de Bi bliotheek aan de Lange Zelke is in een nieuw jasje gestoken. Dat heeft inspanning gekost en ge meentegeld, maar er is naar mijn mening een prima eigentijdse voorziening ontstaan. Deze maakt het voor veel mensen (maar ook bedrijven!) mogelijk om tegen weinig geld een keuze te maken uit een aanzienlijke col lectie kunstwerken. Deskundige medewerkers zijn er beschikbaar voor het geven van advies. De Culturele Raad Vlissingen ad viseert het gemeentebestuur over het cultureel beleid. Het is een zgn. bestuurscommissie, in gesteld door de gemeenteraad op grond van de gemeentewet. Het bestuur bestaat uit inwoners van Vlissingen die zich betrokken voelen bij cultuur. In het bestuur bestaat nu een aantal vacatures. Ik maak van de gelegenheid ge bruik belangstellenden daarop attent te maken! Elders op deze pagina kunt u meer over de Cul turele Raad lezen. 't Is nog even weg, maar Vlissin gen werkt aan een bevrijdings festival. Het wordt een program ma wat zich rond 5 mei afspeelt en zich vooral richt op de leef tijdsgroep tot 35 jaar. De bedoe ling is niet alleen de herinnering aan de periode '40-45 levend te houden maar daar ook in te be trekken de aandacht voor onze breed samengestelde culturele samenleving en de sluimerende en verwerpelijke uitingen van fas cisme en racisme. Het bevrij dingsfestival moet een jaarlijks terugkerend festijn worden. Per provincie vervult één plaats daar in de trekkersrol. Voor Zeeland is dat Vlissingen en daar zijn we natuurlijk best een beetje trots op. Met bijdragen van het lande lijk comité, de provincie Zeeland, de gemeente en met sponsorgel den gaan we proberen een aan trekkelijk programma samen te stellen. Daaraan zullen tal van Vlissingse organisaties mede werking verlenen. Het program ma start met een oecumenische dienst in de St. Jacobskerk op 3 mei; de afsluiting vindt plaats met vuurwerk op 5 mei. Onder meer in deze rubriek zult u er de komende maanden zeker meer over lezen.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5