Vruchtbaar jaar voor Daihatsu schande Schade en Rij-impressie VOLVO 850 GLT De VOLVO 850 Vijfcylinder bij ons niet alleen te bewonderen, maar ook te berijden. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN B.V. PRES. ROOSEVELTLAAN 768, VLISSINGEN TEL. 01184-16679 PZC WEEKBLADEN INHOUD Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. de Buck, Auto-Poppe Walcheren B.V. P. Goedbloed, off. vert. Stiba. Th. Louisse, Louisse Midlease B.V. J.A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen B.V. J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen. Derde jaargang, nummer 4 Twee wekelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger J. Cevaal, Toyota Cevaal en Autorama Walcheren. Redaktie: Tony Vos. Eindredaktie: A. Hanneman. Informatie over advertenties: 01184-84000. Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen. Actiemodellen SIPS Bergruimte Technische gegevens: Theo Louisse Woensdag 19 februari 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Slechte auto's worden niet meer gemaakt, dat hoor je regelmatig beweren. Toch zijn er veel verschillen tussen de ene en andere vier wieler. Soms komt het voor dat er ineens een nieuw model op de markt komt, dat met kop en schouders boven zijn klasse-genoten uit steekt. Iedere kilometer verder ben je meer onder de indruk van zijn comfort, rijkwalitei- ten en prestaties. De nieuwe Volvo 850 GLT behoort zonder twijfel tot deze zeldzame groep uitschieters. Dat de 850 GLT een echte Volvo is, wordt door het uiterlijk snel bevestigd. Het profiel doet behoorlijk denken aan dat van de 940, terwijl het front met in de motorkap gevatte gril duidelijk sportiever aandoet. Volvo is een merk met een behouden modellenpolitiek. Wie nu een 850 koopt weet dat hij of zij over zo'n jaar of acht nog in een aktueel model rijdt. Het modellenprogramma uit de Zweedse Volvo-fabrieken bestond tot nu toe uit de 240 die vooral als stationcar een bijzonder trouwe aanhang kent, de 740 als instapper in de za- kenklasse en de 940/960-reeks die eigenlijk niet meer zijn dan een opgewaardeerde 740/760. Volvo spreekt met haar grotere mo dellen een geheel eigen publiek aan met een relatief hoge gemiddelde leeftijd. Wil een merk in deze klasse toekomst hebben, dan is een aantrekkelijk model voor een jongere kopers- groep van levensbelang. Deze rol gaat nu de 850 GLT vervullen. De 850 is zo'n twintig centimeter korter dan een 940, maar biedt nagenoeg dezelfde bin nenruimte en een vergelijkbaar bagagevolu me. De ruimtewinst is verkregen door de mr Uitschieter op alle fronten I De Nederlandse importeur van Daihatsu en zijn dealers kunnen terugkijken op een vrucht baar 1991. Er werden in twaalf maanden tijd 10.000 nieuwe Daihatsu's aan de man en vrouw gebracht. Om in 1992 meteen een goede start te maken, biedt het Japanse merk op vele fronten nieuws. Zo wordt een zeer omvangrijk accessoire-programma voor de Feroza geïntroduceerd. Ferozarijders kunnen de Bullbar Desert OX bestellen, die kan wor den gespoten in verschillende trendy kleuren, zodat netjes wordt aangesloten bij de leverba re fleurige cabrio-kappen. Uit poly-urethaan wordt een stylingpakket voor de Feroza ge maakt, uit te voeren in iedere gewenste kleur. Heel chique is de lederen bekleding voor de stoelen. Het eerste klas rundleer is in verschil lende tinten te bestellen. Daihatsu heeft haar garantie verder uitgebreid. Naast een algeme ne garantie van drie jaar en een carrosserie garantie van zes jaar, komt het merk nu ook met drie jaar lakgarantie. Een groot deel van het gebruikte plaatwerk is verzinkt en biedt een goede hechting voor de milieu-vriendelijke en uit vijf lagen bestaande lak. De goede erva ring met dit laksysteem heeft de fabrikant er toe gebracht de garantie uit te breiden. Om de koper van een Daihatsu extra tege moet te komen, wordt deze maand een extra prijsvoordeel geboden. De dealers brengen de afleveringskosten, anti-roestbehandeling en de meerprijs voor metaallak niet in rekening. Deze korting, die op kan lopen tot f 1.891,—, geldt niet voor aktiemodellen en de nieuwe Charade sedan. Tot slot brengt het merk nog twee aktiemodellen op de markt. De Charade Limited is gebaseerd op het TS Special met 1 liter motor. De auto heeft een vijfbak, elek trisch bediende buitenspiegels en in de kleur meegespoten bumpers, grille, spiegels en handgrepen. De wielen zijn voorzien van aëro dynamische wieldoppen. Dit tijdelijke model kost f 20.995,— en op grijs kenteken f 17.895,—. De Charade Limited is echter ook leverbaar met een krachtige 1.3 liter 16-kleppenmotor. Deze auto krijgt als Limited onder andere elektrisch bediende ramen, sportieve bekleding, centrale vergrendeling en elektrisch verstelbare buitenspiegels. De Cha rade 1300 Limited kost f 23.995,— en op grijs kenteken f 20.995,—. Daarnaast is er ook een tijdelijke uitvoering op basis van de Feroza. Deze Limited heeft in drie standen in stelbare schokdempers en automatische vrij- loopnaven. Verder treffen we op deze auto stuurbekrachtiging, verchroomde grille en bumpers, centrale vergrendeling, elektrisch bediende ruiten en buitenspiegels en speciale striping. Met een grijs kenteken kost deze ui terst complete Feroza f 34.995,— en met een achterbank en zijruiten f 45.895,—. motor dwars voorin te plaatsen. Volvo ver trouwt het meest op het concept van een lijn motor. Als basis werd de nieuwe 3 liter 6-pitter uit de 960 genomen. Door één cylin der te verwijderen ontstond de 2435 cc 5 cy linder die voorzien van een cylinderkop met vier kleppen per zuiger goed is voor een ver mogen van 170 pk bij 6200 tr/min. De uiter mate soepele krachtbron levert al bij 3300 tr/min zijn maximale koppel van 220 Nm. Hiervan is 90% beschikbaar tussen de 2000 en 6000 tr/min. Een van de noviteiten die Vol vo op deze motor toepast is het zogenaamde Variabel Inductie systeem (VIS), dat met be hulp van kleppen afhankelijk van het toerental motor maakt een machtig geluid Vooral bij lagere snelheden is het prachtige orkest van de vijf zuigers op de achtergrond hoorbaar, terwijl juist bij hoge snelheden nauwelijks te merken is dat er een motor aan het werk is. Na het monteren van de vijfcylinder in het vooronder, bleef nog slechts 35 centimeter over voor een versnellingsbak. Volvo stond bovendien voor de overschakeling op voor wielaandrijving en ontwikkelde dan ook speci aal voor de 850 een nieuwe vijfbak met zeer bescheiden afmetingen. Deze bak wordt met kabels bediend en kent drie primaire assen. De bediening gaat zeer exact. Door het verdwijnen van een aangedreven achteras konden de Volvo-ingenieurs ook hier hun ei kwijt. Onder de naam Delta-Link brengt het merk op de 850 een achterasconstructie die een groot aantal voordelen biedt. Het gaat hier om een semi-onafhankelijke constructie die echter de voordelen van een onafhankelij ke ophanging en een starre as met elkaar combineert. De Volvo 850 is dan ook onder alle omstandigheden en vooral in bochten op merkelijk neutraal. Bovendien is deze geavan ceerde achteras zeer compact, wat weer ten goede is gekomen aan de bagageruimte en de opstelling van de achterbank. Om het lijstje innovatieve vindingen van de Volvo 850 compleet te maken, staan we nog even stil bij de veiligheid, een punt waarop Volvo een imago hoog te houden heeft. Naast de bekende verstevigingen van carrosserie, kreukelzones en deurversterkingen, brengt Volvo nu het SIPS, Side Impact Protect System. Het bestaat uit een buisconstructie ter hoogte van de B-stijl, die bij zijdelingse aanrijdingen de auto op deze plaats 'in model' laat. Natuurlijk wordt een dergelijk veilige Vol vo ook standaard met ABS uitgerust. Wie de deuren centraal opent, komt in een typisch Volvo interieur. De vormgeving van stoelen, deurpanelen en dashboard voldoen volledig aan de verwachting. De afwerking staat op een hoog niveau. De achterbank biedt plaats aan maximaal drie volwassenen die over hoofd- en beenruimte niet te klagen hebben. De bank is voorzien van hoofdsteunen en een middenarmsteun, die op ingenieuze wijze kan worden veranderd in een kinderzitje De voor- stoelen zitten uitstekend, hebben een lange zitting, zijn goed verstelbaar en bieden prima zijdelingse steun. De lederen bekleding die op onze testauto te vinden was, vergt een extra investering. Het dashboard is uiteraard compleet met een toerenteller en een reeks controlelampjes. Stuurwiel en pookknop zijn met leer bekleed. Het dashboardkastje is zeer gunstig van inde ling. Het instructieboekje is in een lade tegen de bovenkant opgeborgen, waardoor vrijwel de volledige inhoud voor andere spullen be schikbaar is. De 850 heeft voorin de portieren nog twee bijna vierkante bakken, die echter voor het opbergen van kaarten wat vreemd gevormd zijn, maar eigenlijk is dit de enige kri tiek die de 850 GLT oproept. Bergruimte heeft de 850 meer dan voldoende. De kofferruimte heeft een inhoud van 445 liter. Bovendien kent de achterbank een skiluik, terwijl ook de volledige rugleuning in twee ongelijke delen kan worden weggeklapt. Bovendien kan de rugleuning van de rechter voorstoel worden neergeklapt, waardoor zeer lange, smalle voorwerpen volledig in de auto kunnen wor den meegenomen. De uitrusting is bijzonder compleet met getint glas, elektrische ruitbe- diening voor, stoelverwarming, elektrisch ver stelbare rechter buitenspiegel en aan de buitenkant zeer fraaie zesspaaks lichtmetalen velgen en in de carrosseriekleur meegespoten bumpers en buitenspiegels. De Volvo 850 geeft zijn inzittenden een veilig gevoel. Daar naast zorgt het prettig ingerichte interieur met fijne stoelen en de nieuwe achteras voor een hoog comfortniveau. De auto kan uiterst spor tief worden bereden, maar zal niet makkelijk iets doen wat door zijn bestuurder niet zo is bedoeld. Rustig rijden kan natuurlijk ook, want tot zo'n 4000 tr/min gedraagt de 850 zich als een waardige limousine. Kortom een uiterst plezierig vervoermiddel waar je alle kanten mee op kunt. Er werd een gemiddeld verbruik genoteerd van 1 liter op 9 kilometer en dat is gezien de krachtige motor en bijbehorende prestaties heel keurig. De Volvo 850 is er op dit moment alleen in een GU-uitvoering en kost f 65.950,—. Ook is er een versie met auto maat voor f 70.800,—. Ten opzichte van de concurrentie is deze auto zeer gunstig ge prijsd. Zonder namen te noemen in vrijwel geen enkel ander merk in staat voor dit be drag een dergelijk complete, moderne en tech nisch zeer innovatieve auto neer te zetten. Zelfs voor zo'n tachtigduizend gulden zou de Volvo 850 zich nog niet uit de markt prijzen. Daarom kan als eindconclusie worden getrok ken, dat de Volvo 850 GLT absoluut het beste is wat er op dit moment in de hogere zaken- klasse te koop is. Merk en type: Volvo GLT Aantal cylinders: 5 in lijn Cylinderinhoud: 2435 cc Boring x slag: 83 x 90 mm Vermogen: 170 pk bij 6000 tr/min Koppel: 220 Nm bij 3300 tr/min Afmetingen: lengte 4,66 meter, breedte 1,76 meter Gewicht: 1330 kg Prestaties: topsnelheid 215 km/u acceleratie 0-100 in 8,9 sec. Verbruik: bij 90 km/u 6,6 liter/100 km gemid deld: 12,4 liter/100 km Prijs: f 65.950,- Wegenbelasting: f 218,— tot f 229,— per 3 mnd. eenvoudig krasje in een spatbord niet zo spannend, maar het wordt gekker als de schade ernstig is. Ik zal uitleggen waarom. Veel autofabrikanten geven meerjarige garanties op de carrosserie van de auto. Indien echter niet gerepareerd volgens de fabrieksgarantie? Daag garantie. Ook spelen bij reparaties van schades mee of er wel originele onderdelen worden gebruikt, dat door fabrieks getraind personeel met spe ciaal gereedschap deugdelijk wordt inge bouwd. De dealer van het merk van uw auto betrekken bij de expertise in geval van schade en de reparatie onder zijn supervisie laten uit voeren is een verstandige zaak. Verzekeringsmaatschappijen hebben toch ver stand van verzekeren? Autobedrijven verstand van auto's. de hoeveelheid inlaatlucht bepaald, waardoor over een groter toerenbereik een optimale ver branding wordt verkregen. De prestaties van de 1330 kg wegende 850 zijn bovengemid deld. De auto haalt een top van 215 km/u en trekt in 8,9 seconden van 0 tot 100 km/u. De Een aanrijding is nooit leuk; noch voor de be trokkenen, noch voor de voertuigen. Gelukkig is door toename van actieve en passieve vei ligheid aan en in de auto de veiligheid van de auto en de kans op letsel de laatste tien vijf tien jaar verminderd. Toch zit er voor (Je automobilist een addertje onder het gras. Verzekeringsmaatschappijen hebben nu - in geval van schade - de neiging om de verzekerde in toenemende mate te ver plichten op een door de maatschappij bepaal de plaats (goedkoper?) te repareren. Voor een

de Vlissinger | 1992 | | pagina 15