Nieuwe veerboot Zomerbus en Strandexpres in 1992 Galerie Glerum geopend aan Bellamypark in Vlissingen Extra statenvergadering Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking Provincie Zeeland Directie Milieu en Waterstaat Bekendmaking De marktlijnen van de Zomerbus op Walcheren en Schouwen- Duiveland vervallen. Uitbreiding van lijnen en dienstregeling in Zeeuwsch-Vlaanderen. 1,1 miljoen Kwaliteit Zelfstandig IN BEROEP OM M issi i:s Gebrandschilderde ramen Verenigingen Allerlei Buurt/wijk Ontwerp-vergunningen Scheldepoort Vergunningen Hoechst Woensdag 19 februari 1992 - DE VLISSINGER ABDIJ 13 NIEUWS De minister van binnenlandse zaken, mevrouw drs. C.I. Dales, woont dinsdag 25 februari een vergadering bij van provinciale staten. De mi nister komt naar Zeeland omdat zij, zoals in de staatscourant staat aangekondigd het voornemen heeft provinciale staten te horen over de aan de te benoemen commissaris der koningin te stellen eisen van bekwaamheid en geschiktheid". Gepraat wprdt dus over de profiel schets voor de nieuwe commis saris, een opsomming van eisen waaraan de opvolg(st)er van de huidige commissaris moet vol doen. Het is het enige gesprek sonderwerp van de vergadering. De fractievoorzitters van de poli tieke partijen die in de staten zit ten hebben gezamenlijk een tekst opgesteld. Kwaliteit moet vooropstaan. Die kwaliteit kan blijken uit een ruime bestuurlijke of politieke er varing. Omdat provinciale staten het hoogste bestuursorgaan is in de provincie zal de nieuwe voor zitter, een van de taken van een commissaris van de koningin, er alles aan moeten doen dat de rol van de staten versterkt wordt. Openheid en doorzichtigheid van de besluitvorming zijn dan zaken die voortdurend aandacht kun nen vragen. De commissaris zal zich enthousiast in moeten zetten voor de belangen van de provin cie, niet alleen binnen Zeeland, ook daarbuiten en over de lands grenzen heen. Als het gaat om de belangen van de inwoners wordt verwacht dat de nieuwe man of vrouw open staat voor de ver schillen in levensbeschouwelijke, politieke en maatschappelijke op vattingen in de Zeeuwse samen leving. Alle fracties kunnen zich vinden in de profielschets. Tijdens de vergadering kan de mi nister de staten om uitleg vragen. Ook kan het zijn dat er fracties zijn met aanvullende wensen. Is dat het geval dan worden die wensen verwoord door de fracties apart. In de statenvergadering zal blijken of dat zo is. Het is de bedoeling dat deze openbare statenvergadering om 17.30 uur begint. Het kan zijn dat dè minister op het laatste mo ment te horen krijgt dat ze voor rang moet geven aan iets anders. Het is dus mogelijk dat de staten vergadering later begint dan de aangekondigde tijd. De vergadering wordt gehouden in de statenzaal. Abdij 10 in Mid delburg. b Vorige week zijn in Middelburg de contracten ondertekend om te komen tot een nieuwe dubbel deks veerboot op de lijn Vlissingen-Breskens. De veerboot gaat gebouwd wor den in Vlissingen bij de Koninklij ke Schelde Groep. De provincie - de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, PSD - huurt het schip van rederij bv Veerboot Westerschelde. De rederij is daartoe speciaal in het le ven geroepen. Voor die construc tie is gekozen met het oog op de vergevorderde plannen voor de vaste oeververbinding Wester schelde. De order voor de bouw van de veerboot biedt voor 500 manja ren werk: 400 direct bij de werf en 100 bij afgeleide bedrijven. De dubbeldekker moet uiterlijk 30 november 1993 worden opgele verd. Het schip komt in de plaats van de enkeldeks veerboot Prin ses Beatrix, die dateert uit 1958. Samen met de huidige dubbel dekker Prinses Juliana ontstaat dan een grotere capacteit voor het overzetten van (vracht)auto's en fietsers. Het aantal vervoerseenheden op de Prinses Beatrix is 85, dat op de nieuwe dubbeldekker wordt 185. Een eenheid is gelijk aan een personenauto. De verdeling over het boven- en benedendek wordt 93 beneden (wat gelijk is aan 30 eenheden vrachtauto's) en 92 boven. Er kunnen per keer 1.000 passagiers mee. In de salon ko men 408 stoelen. Op het bene dendek kunnen meer fietsen worden meegenomen dan op de Prinses Juliana. Ook is er meer ruimte om de overtocht in de open lucht mee te maken. De nieuwe veerboot wordt ruim 113 meter lang en bijna 20 meter breed. De Zomerbus en de Strandex pres, gezamenlijk zomerlijnen- net genoemd, moeten rijden in 1992. De provincie legt hiervoor 1 130.000,- op tafel. Net als voorgaande jaren worden de diensten van de bussen en de trein uitgevoerd door het streek- vervoersbedrijf ZWN, Carlier Tours en de Nederlandse Spoor wegen. Het dagelijks provincie bestuur stelt dit voor aan provinciale staten. Het definitieve besluit wordt ge nomen in de statenvergadering van 20 maart. De Strandexpres gaat rijden in de periode van de schoolvakanties. Dat is zes weken. De Zomerbus begint eerder met zijn dienstrege ling en rijdt langer door; in totaal 65dagen. Deze aanvulling op het openbare vervoersnet kost f 1,1 miljoen gulden. Het leeuwendeel van de kosten moet opgebracht worden door de passagiers en bijdragen van de recreatieondernemers; f 325.000,-. De ministeries van verkeer en wa terstaat, economische zaken en dat van landbouw, natuurbeheer en visserij dragen respectievelijk 265 duizend, 175 duizend en 35 duizend gulden bij. Het ministerie van volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu doet dit jaar voor het eerst mee en neemt 40 duizend gulden voor zijn rekening. De gemeenten betalen gezamen lijk hetzelfde bedrag als de provin cie, f 130.000,-. Voor Nederlandse begrippen is het zomerlijnennet een omvang rijke klus. Gedeputeerde staten vinden het belangrijk dat gere kend kan worden op een breed draagvlak. Het initiatief is immers afkomstig van recreatieonderne mers en vervoersbedrijven en het wordt gesteund door een groot aantal overheidsinstellingen: vier ministeries, de belangrijkste re creatiegemeenten en de provin cie. Het zomerlijnennet is een aanvulling op het openbaar ver voer. Het is zo opgezet dat de kust van Knokke tot en met de Brou- wersdam goed bereikbaar is. Hiermee wordt voldaan aan de vervoersvraag van de recreant. Met dit zomerlijnennet wil het da gelijks provinciebestuur bereiken dat de kwaliteit verbetert van het product Zeeland/vakantieland. Tegelijkertijd wil het college van g.s. dat het gebruik van de auto vermindert zonder dat dit ten koste gaat van de vervoersmoge lijkheden. De bedoeling is dat het zomerlij nennet uiteindelijk zelfstandig kan draaien zonder de extra sub sidies. De tijdelijke jaarlijkse aan vulling op het openbare vervoersnet zal na verloop van tijd ingepast moeten worden in de normale financiering van het openbaar vervoer. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat de Zomerbus voor het derde jaar rij den. Ten opzichte van het eerste jaar was er een duidelijke groei in het aantal passagiers. De uit komsten tonen aan dat een expe riment als de Zomerbus een aanloopperiode nodig heeft van een paar jaar. De uitkomsten van vorige jaren tonen ook aan dat een stijging van het aantal reizigers is te verwachten. Voor een gedeelte van de buslijnen, ook buiten Dinsdag 25 februari behandelt de tweede kamer uit gedeputeerde staten twee beroepsschriften. In woners van respectievelijk de ge meenten Tholen en Brouwersha ven zijn het niet eens met beslis singenvan hun gemeentebestuur op aanvragen om algemene bij stand. De zittingen zijn openbaar, de be gintijden zijn 10.00 uur en 10.20 uur en ze worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pie terstraat 42 in Middelburg. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt 25 februari ook tweemaal zitting. In de eerste zitting, aanvang 10.40 uur, komt een bezwaar schrift van de heer J.H. de Hoop uit Burgh-Haamstede aan de or de. Het college van b en w van de gemeente Westerschouwen heeft gedeputeerde staten ge vraagd een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van twee agrarische dienstwo ningen aan de Meeldijk in Burgh- Haamstede. GS hebben de verkla ring geweigerd. De heer De Hoop is het er niet mee eens dat op zijn grond geen drie dienstwoningen mogen staan. Vandaar het be zwaarschrift. Het dagelijks bestuur van de ge meente Westerschouwen heeft gedeputeerde staten eveneens gevraagd een verklaring van geen bezwaar te geven voor de bouw van een woning aan het Bieser- veldwegje in Burgh-Haamstede. Ook dit is geweigerd door gede puteerde staten. De heer C.W. Veerhoek uit Renesse komt om 11.00 uur in het geweer tegen dit besluit van gedeputeerde staten. Zeeuwsch-Vlaanderen, is de norm voor zelfstandige exploita tie al gehaald. Op grond van deze gegevens is het dagelijks provin ciebestuur er gerust op dat het hele project uiteindelijk kan wor den opgenomen in de subsidiere geling voor het gewone openbaar vervoer. Om die situatie zo snel mogelijk te bereiken rijden de zo geheten marktbussen niet meer in 1992. Voor de lijnen naar de markten van Zierikzee en Middel burg bleek weinig belangstelling. Het is niet te verwachten dat het aantal passagiers fors zal aan trekken. Vandaar dat deze lijnen zijn geschrapt. Hl De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De statencommissie voor alge meen bestuur vergadert vrijdag 21 februari. De vergadering be gint om 10.00 uur in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Gesproken wordt over het be schikbaarstellen van bijdragen voor verbouwing van het Roose velt Studiecentrum, het festival Cultureel Gekleurd, het bevrij dingsfestival 1992, de bouw van een bouwloods voor de Klaren- beek LTS, het crisisopvanghuis voor jongeren, het LOBB 1992, het project Stoomtram Goes- Borssele, Imkerij Poppendamme, de bouw van kassen bij het AOC in Goes, de uitbreiding van Iguana in Vlissingen, het zomerlijnennet 1992 en voor de kustaanpak een bijdrage uit het toeristisch recrea tief ontwikkelingsfonds. Verder komen aan de orde de kosten van het kanaal door Wal cheren, de nota nieuwe steun functiestructuur jeugd- en jonge renwerk Zeeland, het onderhoud en de aanwijzing van landschap selementen, de rijksgelden voor de uitvoering van het natuurbe leidsplan, de nota en subsidiere geling kadervorming en des kundigheidsbevordering, de ont wikkelingssamenwerking in 1992, overzicht aan- en verko pen, ruilingen en pachtontbindin- gen van gronden, de kanoroute door Zuid-Beveland, de financiële gevolgen van het welzijnsonder- zoek en de deelname aan het Ernact-programma. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provincie. Abdij 9 in Middelburg. hi Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Onlangs is aan het Bellamypark in Vlissingen Galerie Glerum ge opend. In de sobere maar stijlvol le galerie verkoopt de heer H.C.D. Glerum voornamelijk schilderijen en beschilderde koperen doosjes die door hemzelf zijn vervaardigd. Zo'n 15 jaar geleden raakte H.C.D. Glerum gefascineerd door het schilderij "Korenveld onder dreigende luchten met kraaien" van Vincent van Gogh en sinds dien heeft hij de schilderskwast niet meer losgelaten. Hoeveel schilderijen hij heeft geschilderd weet hij niet meer: „Als ik vroe ger klaar was met een schilderij, dan draaide ik het doek om en begon op de achterkant te schil deren. Het moeten er echt hon derden zijn, want ik schilder elke dag. En sinds ik afscheid heb ge nomen van de wilde vaart neemt deze hobby bijna al mijn vrije tijd in beslag. Ik schilder voornamelijk maritieme en Zeeuwse onder werpen. Vaak gebruik ik oude fo to's uit archieven of kranten om echte Zeeuwse koppen te schil deren". In de galerie hangen dan ook diverse kleine portretjes van Zeeuwse mensen in kleder dracht. En niet alleen van men sen die overleden zijn. Elke dag komt bijvoorbeeld de oude Vlis- singse reder Joosje Schroevers even kijken of zijn eigen portret nog niet is verkocht. Naast deze minutieus geschilderde portretjes en schepen verkoopt hij ook be schilderde koperen doosjes. Op de doosjes zijn miniatuur voor stellingen geschilderd van sche pen en Walcherse landschappen. Op de grond in de galerie liggen grote gekleurde schetsen voor gebrandschilderde ramen, onmis kenbaar bedoeld voor rooms ka tholieke kerken. „Ik wil ook graag kleine exposities houden van kunstwerken van mensen uit de regio. Deze gekleurde schetsen lagen op zolder bij iemand en die wilde ze graag verkopen. Het is het werk van de Belgische schil der R. Kimpe die na 1917 in Mid delburg kwam komen. Niemand weet of zijn schetsen daadwer kelijk gebrandschilderde ramen zijn geworden", vertelt Glerum. Voor kleine restauraties aan en het schoonmaken van schilderij en kan men overigens ook te recht bij Galerie Glerum. De heer en mevrouw Glerum in hun galerie aan het Bellamy park in Vlissingen. Midwinterfeest - De regio Midden-Zeeland van het COC houdt zaterdag 22 februari vanaf 21 uur haar vierde Tropische Mid winter Feest in het pand Eigen- haardstraat 2 in Middelburg. Reumapatiënten - De Reuma-, patiënten Vereniging Midden- Zeeland houdt vrijdag 21 februari Eenden - De regio Zeeland van de eendenvereniging Aviornis houdt 24 februari om 19.30 uur een bijeenkomst in gebouw De Stenge in Heinkenszand. RA. Maas vertoont er een nieuwe video-film over watervogels. om 20 uur haar jaarvergadering in gebouw De Stenge in Hein kenszand. Oranjevereniging Aagtekerke - De Oranjevereniging Aagtekerke houdt vrijdag 21 februari om 20 uur haar jaarlijkse ledenvergade ring in zaal Kodde. Centraal staat de viering van Koninginnedag en de bevrijding, het laatste ism de Oranjevereniging Meliskerke. Parkieten - Dinsdag 25 februari houdt de Parkieten Speciaal Club in het buurthuis De Pit in Goes vanaf 19.45 uur een bijeenkomst waar de film 'Parkieten wel en wordt vertoond wee Kennismaking - Het afdelings bestuur van de industriebond FNV houdt maandag 24 februari vanaf 19.30 uur een kennisma kingsbijeenkomst in het vereni gingsgebouw De Arne in Arnemuiden voor haar leden in Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland. Verkoping - Zaterdag 22 februa ri houdt de vrouwenvereniging Hadassa van de Gereformeerde Kerk in Middelburg haar jaarlijkse verkoping in de Zuiderkerk van 10 tot 12.30 uur. Wandelen - Wsv Willen is Kun nen houdt in Vlissingen een wan deltocht op zaterdag 22 februari; de start tussen 13.30 en 14 uur bij het clublokaal aan de Oran- jestraat 8 in Vlissingen. Thema-bijeenkomst - De KNVB afdeling Zeeland houdt woensdag 26 februari om 19.30 uur in het sponsorhome van VCV Zeeland in Vlissingen een thema bijeenkomst over gehandicapten voetbal met een demonstratie wedstrijd, inleidingen en een forum. Inkelloop - De Goese atletiek vereniging AV'56 houdt zaterdag 22 februari de Inkelloop in Krui- ningen over een afstand van 10 Engelse mijlen. Inlichtingen en in schrijvingen: 01102-42093. Sieraden maken - Buurthuis De Paraplu in Vlissingen is gestart met een cursus sieraden maken voor jongeren in de leeftijd van 10 t/m 14 jaar. Aanmeldingen en inlichtingen: 01184-65453. Aanvraag Ter inzage Bezwaren Het Groene Woud 1, Postbus 165 4330 AD Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. BV Koninklijke Maatschappij "de Schelde" te Vlissingen heeft bij hen op 12 juli 1991 een aanvraag ingediend om nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunningen (zgn. revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet en de Wet ge luidhinder voor de scheepsreparatiewerf "Scheldepoort" en bijbehorende in richting voor het samenstellen van offshore constructies. De inrichting is gelegen aan de Ritthemsestraat 500 te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 504. De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder en ge luidhinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter in zage van 20 februari 1992 tot en met 4 maart 1992 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 4 maart 1992, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanlei ding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 4 maart 1992 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Aanvragen Ter inzage Beroep Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. 1. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 28 november 1990 een aanvraag ingediend om actualisering van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de DMT-fabriek. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. 2. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft op 27 november 1991 een aan vraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Het betreft het vervangen van de leiding voor alkaansulfonaat tussen fabriek en zeesteiger door een aansluitpunt voor het lossen van tankauto's met alk aansulfonaat aan de leiding op de zeesteiger. Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten beslo ten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorko ming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting (voor wat betreft 1 en 2), luchtverontreiniging en geluidhinder buiten de inrichting (voor wat betreft 1). De aanvragen, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 februari 1992 tot en met 19 maart 1992 op de volgende plaat sen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); - bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Vanaf 20 februari 1992 tot en met 19 maart 1992 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig arti kel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwa ren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 20 maart 1992 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorzie ning is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet wor den gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. DE FAAM Met de trein naar het strand

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13