E BESTE KLEURENFOTO'S STICHTING DUINBEHOUD WIL JACHTVERBOD IN DE DUINEN Arbeid in Zeeuwse agrarische sector door LEI onder de loep genomen Naar de Ardennen met De Vlissinger FOTO HIIJ Vr 'zr-s ANBO is verontrust over stijging tarieven Zekatel SHEAFFER SERVICE Wedgwood VLISSINGEN DE In een reactie op de on langs gepresenteerde nota Jacht en Wildbe- heer van het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij, waar in wordt voorgesteld om alleen in bepaalde 'groot schalige natuurgebieden' de jacht aan banden te leggen, stelt de Stichting Duinbehoud dat ook de duinen daaronder dienen worden te begrepen. Omdat zulks nu in de no ta nog niet is geregeld meent de stichting dat de in de duinen van Wal cheren voorkomende damherten daarmee in feite vogelvrij zijn ver klaard. Maak iemand blij op Valentijnsdag PZC WEEKBLADEN Vogelvrij Noodzaak ••'Jv Wat biedt Uit in Zee land volgende maand? Traditioneel een bloemlezing uit het theaterprogram ma waarbij avonden die nog niet volge boekt zijn extra at tentie krijgen. Rubrieken: Psycho- consult, Rechtstreeks, kinderboeken, infor matie van gemeente, provincie en ANWB. Leerlingen van de Oranje Nassau Mavo op de fiets. t PARKER de Ruiter Bemiddelaar in Middelburgse wijk Dauwendaele TJTJR KODAK EXPRESS KWALITEITS KLEURENFOTO'S FOTOtfVËRSCHOORE iV SINCE 1 7 59 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 22e JAARGANG NUMMER 5 BADHUISSTRAAT 60 29 JANUARI 1992 Damherten in het natuurgebied Oranjezon zeker niet vogelvrij Stichting Duinbehoud noemt het een slechte zaak dat er in het Ne derlands duingebied - binnen zes Het begrip Valentijnsdag (14 februari) wordt in Nederland steeds meer een begrip. Op die dag worden velen verrast met een bloemetje of een ca deautje en vaak blijft de af zender onbekend. De PZC-weekbladen De Faam en De Vlissinger hebben Va lentijnsdag inmiddels ingelijfd, samen met hun lezers en een aantal adverteerders. Hoe? Elders in deze krant leest u hoe u aan iemand, die u zeer na aan het hart ligt, op een speciale manier een ca deautje kunt geven. H)@ Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283 Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Bezorging: 01184 84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland Totale oplage: 168.170. jaar een officieel Beschermd Na tuurmonument - nog steeds ge jaagd mag worden. Volgens de stichting vormt de jacht in dit waardevolle gebied een ernstige bron van rustverstoring. „Boven dien levert de jacht schade op voor in het duin levende dieren als de houtsnip en het konijn", al dus een woordvoerder. De natuurbeschermings organisatie beseft wel dat men selijk ingrijpen vanuit het oog punt van natuurbeheer soms onvermijdelijk is: „Afschot moet daarom incidenteel en onder strenge voorwaarden mogelijk zijn. Om daarbij natuurschade zo veel mogelijk te voorkomen, dient er per gebied een faunabeheer- plan met bijbehorende afschotre geling te worden gemaakt". In de nota van het ministerie wordt ook voorgesteld om soor ten, die niet van nature in Nedet- land thuishoren, vrij te geven voor de jacht. Met name tegen het vogelvrij verklaren van het damhert, dat in de duinen van Walcheren (in het beschermd na tuurgebied Oranjezon - red.) voor komt, maakt Stichting Duinbehoud bezwaar: „Het dam hert is immers voor zowel de na tuur als de mens onschadelijk. Daarnaast zou de jacht op het damhert wel eens het begin kun nen zijn van een klopjacht op an dere soorten zoals het konijn. Sommigen beschouwen dit_ knaagdier als een uitheemse en dus ongewenste 'vreemdeling'. Het beestje is echter van on schatbare waarde in de strijd te gen de vergrassing van de duinen". De duinen vormen een waardevol natuurgebied waar een verantwoord natuurbeheer in alle opzichten op zijn plaats is. Bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wordt enigszins verbaasd gereageerd op het verhaal van Stichting Duinbehoud. Medewerker P.C. Remijnse van de afdeling Natuur-, Flora- en Fauna van het Consu lentschap Natuur, Bos, Land schap en Fauna van het ministerie, gevestigd in Goes, stelt dat de jacht al van oudsher wordt uitgeoefend in de duinen en elders: „De jacht is een nood zaak maar is tevens aan strenge regels gebonden via de jachtwet. Elke jager heeft een gebied van zo'n 40 hectare als jachtterrein en is gebonden aan een verant woord wildbeheer middels de re gels van de jachtwet. Door middel van inventarisatie moet el ke jager een afschotplan maken om te zorgen dat in een volgend seizoen geen al te grote wild- schade bij de landbouw op treedt". Hij noemt het een goede zaak dat men zich inzet voor de bescher ming van het duingebied: „Maar dat betekent ook dat men moet zorgen voor een verantwoorde wildstand om te voorkomen dat er teveel schade wordt aange richt. Het is in dat verband ook wel eens zinvol om zich te reali seren hoeveel schade er in de duinen wordt aangericht door de recreatie; daarnaast spelen in dat verband ook de verdroging en de verzuring een rol". Remijnse stelt dat er, wanneer er niet meer wordt gejaagd in de duinen, grote schade ontstaat aan de zeewe ring door ondergraving en de consumptie van erg veel helm- planten: „Met name ten aanzien van het laatstgenoemde is bewe zen dat de getroffen maatrege len, ondanks de bejaging, vaak door de konijnen geheel teniet worden gedaan." De boven geschetste verant woorde wijze van wildbeheer zorgt er tevens voor, aldus Re mijnse, dat de wildstand bij ande re diersoorten goed in de hand wordt gehouden: „Daarmee voorkomen we dat dieren onge breideld worden afgeschoten. Om te mogen jagen in natuurmo numenten zoals de duinen op Walcheren en in de Kop van Schouwen, is bovendien toe stemming nodig van de staatsse cretaris. In die gevallen is het ook verboden om te jagen tijdens het broedseizoen, behalve van 1 mei tot 1 september als het gaat om reebokken. Van verontrusting is dan nauwelijks sprake; het bete kent dat je dan hooguit één schot per veertien dagen hoort". Remijnse bevestigt het gegeven dat diersoorten, die van nature niet in Nederland thuishoren, niet meer onder de jachtwet vallen. „Maar dat betekent zeer zeker niet dat bijvoorbeeld de damher ten in Oranjezon maar lukraak af geschoten mogen worden. We streven er naar om de huidige po pulatie van zo'n twintig dieren in stand te houden en voor afschot is wel degelijk een vergunning nodig". De herten leven in de dui nen van Walcheren sinds het ein de van de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de inundatie van Walche ren in 1944 zijn de herten uit een hertenkamp losgelaten om ze van de verdrinkingsdood te redden. De dieren vluchtten toen de dui nen in en leven daar sindsdien in het wild. Op een gezamenlijk initiatief van het Regionaal Bureau Ar beidsvoorziening (RBA) in Zeeland en de drie Zeeuwse Land bouw Organisaties (ZLO's) zal het Landbouwkundig Economisch Instituut (LEI) binnenkort een onderzoek uitvoeren naar de arbeidsvoorziening in de agrarische sector in Zeeland. Het onderzoek heeft tot doel in zicht te verkrijgen in de huidige en toekomstige structurele ar- beidsbehoefte en de arbeidsbe- hoefte in piekperioden in de Zeeuwse land- en tuinbouw. Het is voor het eerst dat een dergelijk onderzoek in Nederland plaatsvindt. Het onderzoek moet een ant woord geven op twee vragen. Enerzijds wil men een inzicht krij gen op welke wijze in de huidige en in de komende twee jaar te verwachten arbeidsbehoefte op Zeeuwse landbouwbedrijven wordt voorzien en anderzijds wat momenteel en in de komende twee jaar de te verwachten knel punten zijn in de arbeidsvoorzie ning in de Zeeuwse landbouw. De ontwikkelingen in de agrari sche sector met betrekking tot de arbeidsvoorziening, zoals die zich de afgelopen drie jaar heb ben aangediend, zijn voor de drie ZLO's een zorgenkind. Met name in de traditionele akkerbouw wordt men geconfronteerd met een overcapaciteit aan arbeids krachten, mede onder invloed van de GATT-onderhandelingen en de ontwikkelingen op Euro pees niveau, terwijl er met name in de sector van de intensieve teelten en tuinbouw perso neelstekorten zijn. In die sector is een stijgende vraag naar ge schoold personeel te constate ren, mede omdat steeds meer akkerbouwbedrijven er op over schakelen. Met het onderzoek is een bedrag gemoeid van 73.000 gulden, waarvan 58.000 gulden wordt gefinancierd door het RBA; het Landbouwschap draagt 5.000 gulden bij 'en de ZLO's samen 10.000 gulden. Het onderzoek wordt telefonisch uitgevoerd door een viertal enqueteurs, die samen ruim 300 landbouwers met bedrijven van uiteenlopende aard in Noord-, Midden- en Zuid- Zeeland zullen benaderen. De re sultaten van het onderzoek zullen medio 1992 beschikbaar zijn. Het te houden onderzoek heeft inmiddel ook belangstelling ge- - *Eén van de vormen van intensieve teelten is de fruitteelt. Fruitkweker C. Matthijsse in Middel burg lost de problemen rond de inzet van geschoold personeel tijdens de snoei samen met zijn buren/collega's op. Om beurten nemen zij gedrieën de bomen op hun percelen onder handen. Op de voorgrond Cees Matthijsse, links collega Martin Duvekot en rechtsachter collega Piet Cevaal wekt in andere regio's in Neder land. Er is inmiddels al interesse getoond door RBA's en land- Brabant, bouworganisatie's in Noord- Friesland. Noord-Holland en Remijnse stelt dat van een onge breidelde en ongecontroleerde jacht nooit sprake zal zijn: „Via in ventarisatie en planning met als uitgangspunt de regels van de jachtwet en de natuurbescher mingswet dienen we enerzijds middels de dieren de vergrassing van de duinen tegen te gaan; maar anderzijds moeten we ook zorgen dat we de zeewering be schermen en dat er zo weinig mogelijk schade aan de land bouw wordt toegebracht. En daarom moet er een beetje wor den gegeven en worden geno men." De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft mid dels een openbaar schrijven aan de Zeeuwse Kabeltelevisie Maat schappij b.v. Zekatel haar onge noegen kenbaar gemaakt over de mogelijke tariefsverhogingen, die vanaf 1993 zullen worden door gevoerd. De bond spreekt haar ernstige verontrusting daarover uit omdat, naar zijn mening, ,de financiële positie van veel ouderen niet erg rooskleurig is terwijl juist de ouderen de grootste groep vor men die echt behoefte heeft aan Art Shop De Ruiter Paul Krugerstraat 61 Tel. 01184-12733 De komplete kollektie verkrijgbaar bij de Ruiter Geopend: maandag t/m vrijdag van 09.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 09.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond Paul Krugerstraat 55-61 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-1733 Libris. Uw Complete Boekhandel D voornamelijk educatieve en ont- spanningbrengende program ma's." De ANBO waarschuwt middels de brief tevens de huidige be windslieden ervoor dat een voort schrijdend negeren van de moei lijke positie van ouderen wel eens zou kunnen zou kunnen leiden tot het feit dat "ouderen zich meer aangetrokken gaan voelen tot - toekomstige - bewindslie den, die meer oog hebben voor hun problemen. Ouderen willen bij belangrijke besluiten, waaron der zeer zeker maatregelen die hun financiële positie kunnen aantasten, meedenken en mee beslissen", aldus de bond in haar schrijven. In het kader van de sociale ver nieuwing is in de Middelburgse wijk Dauwendaele Ella Looten als wijkbemiddelaar benoemd. Zij houdt vanaf 1 februari dagelijks spreekuur van 9 tot 12 uur in het wijkondersteuningspunt in het ontmoetingscentrum Dauwen daele. Haar taak zal bestaan uit het op nemen en doorgeven van klach ten en tips van bewoners van Dauwendaele. Tevens zal zij con tacten onderhouden met de wijk bewoners om een goed woon- en leefklimaat te bevorderen. In samenwerking met Carlier bv tekent De Vlissinger voor de organisatie van een reis naar de Ardennen in de Krokusvakan tie. Voor de deelnemers aan die dagtocht is er dan van alles te beleven. Er is een vaartochtje op de Maas uitgestippeld en het alom bekende Euro Space Center wordt bezocht. Vooral dit ruimtevaartcentrum is interessant voor de jeugd zodat we een dag in de Krokusvakantie hebben geprikt om u in de gele genheid te stellen er een gezellige en leerzame dag van te ma ken, overigens tot in de puntjes verzorgd. Elders in deze krant treft u alle informatie aan. Beter: niet duurder! Grote Markt 7 Goes, Lange Geere 28 (naast ANWB) Middelburg

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1