informatiepagina van de gemeente vlissingen Naar welke school? Voorstel verkoop trap boulevard Iverwijdering Verkeersborden I Slopen en bouwen. Q If Het algemeen voortgezet onderwijs I Verkeersmaatregelen I Allochtone voorlichtsters Commissies I Reglement Vreemdelingenregistratie ter inzage redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 „^sAe^„ Toelating Mavo Brugklas Mavo 2 of verlengde brugklas Havo Vwo Begeleiding Nadere inlichtingen Spreekuur politie in Oost-Souburg opgeheven Even bijpraten met wethouder De Haas Aktie "Tankslag" Vervuiling Geslaagd Bijzondere Bijstand Individualisering Woensdag 22 januari 1992 DE VLISSINGFr: IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Stedelijke scholengemeen schap "Scheldemond" (Ma vo/Havo/Vwo) De stedelijke scholengemeen schap "Scheldemond" is een openbare scholengemeen schap. De school werkt aan de ontwikkeling van de leerlingen met aandacht voor de levensbe schouwelijke en maatschappelij ke waarden zoals die leven in de Nederlandse samenleving. Daarbij wordt gelet op de bete kenis van verscheidenheid van die waarden. De scholenge meenschap omvat de afdelingen mavo, havo, vwo. Bij het begin van schooljaar 1992-1993 wordt een nieuw gebouw betrokken aan het Weijevlietplein in Vlis singen. Een leerling kan tot de brugklas worden toegelaten als het ad- komt in één klas. Pas aan het eind van deze klas volgt de be vordering naar 3-vwo of 3-havo. Ook dan houden we rekening met de ontwikkeling in voor gaande jaren. De determinatie verloopt op deze manier heel na tuurlijk. Leerlingen ervaren zelf welke richting voor hen de juiste is. Op de mavo moeten zes eind examenvakken worden gekozen: dit pakket wordt definitief vast gesteld aan het einde van de derde klas. In de tweede klas moeten al drie van de volgende vijf vakken gekozen worden: Frans, wiskunde, natuurkunde, biologie en tekenen. Nederlands en Engels zijn verplicht. Voor de overige vakken hebben de leer lingen de keuze uit Frans, Duits, geschiedenis, aardrijkskunde, economie, wiskunde, natuurkun- vies van de basisschool gunstig luidt voor het volgen van onder wijs aan "Scheldemond", of als de "test" in deze richting wijst. De test is niet verplicht, maar de school hecht wel waarde aan dit onderzoek. In de meeste geval len vindt de inschrijving van nieuwe leerlingen plaats via de directeur van de basisschool, maar natuurlijk kunt u ook zelf uw kind aanmelden. Om de stap van het basisonder wijs naar het voortgezet onder wijs zo goed mogelijk te laten verlopen wordt veel aandacht besteed aan de opvang van de nieuwe leerlingen. Daarom zijn er introductiedagen en wordt het huiswerk gefaseerd ingevoerd. Er worden proefrepetities gege ven en ook met het geven van cijfers wordt voorzichtig begon nen. Bovendien heeft iedere klas zijn mentor die probeert de rol van de klasseleraar bij het basisonderwijs zo veel mogelijk over te nemen. In september vindt er voor de ouders een ken nismakingsavond plaats waarop de gang van zaken wordt besproken. Een cijferlijst geeft iedere maand een beeld van de vorderingen van de leerling. We werken met heterogene groepen mavo/havo/vwo, zodat leerlingen met een verschillend niveau meteen onderwijs krijgen dat bij hen past. Elke leerling kan op grond van zijn prestaties in het brugjaar worden bevorderd naar iedere richting van onze school. Bij de indeling van de klassen wordt rekening gehouden met wensen van de ouders. Leerlin gen van eenzelfde basisschool worden, zoveel mogelijk, in één klas geplaatst. In de meeste gevallen ontwikke len de kinderen zich volgens de verwachtingen die ze op de ba sisschool hebben gewekt. Luidt het advies van de basisschool "mavo", wijst ook de test in deze richting en liggen de resultaten in de brugklas op mavo-niveau, dan zal de leerling geplaatst worden in de tweede klas mavo. Als de test en het advies wijzen in de richting havo-vwo en de re sultaten sluiten daarbij aan, dan wordt de leerling geplaatst in de "verlengde brugklas havo-vwo". Wie Latijn en Grieks gaat volgen foto's: Ruben Oreel de, scheikunde, biologie en te kenen. Het vierde jaar is het examenjaar. Per vak kunnen de leerlingen daarbij kiezen uit C- (lager) en D-(hoger) niveau. De school streeft er naar de leerlin gen zoveel mogelijk op D-niveau examen te laten afleggen. Een mavo-diploma met alle vakken op D-niveau kan toegang geven tot de vierde klas havo. Mavo leidt op voor Middelbaar Be roeps Onderwijs. Na de derde klas volgen de leer lingen zes examenvakken: Ne derlands en Engels zijn ook hier verplicht. Voor de overige vak ken kan gekozen worden uit: Frans, Duits, geschiedenis, aardrijkskunde, economie, han delswetenschappen, wiskunde A en B, natuurkunde, scheikun de en biologie. De leerlingen doen examen in het vijfde leer jaar. Het is mogelijk om met een havo-diploma naar de vijfde klas van het vwo te gaan en dan in twee jaar het vwo-diploma te be halen. Havo leidt op voor het Ho ger Beroeps Onderwijs. De Atheneum opleiding is een vwo opleiding. Latijn behoort tot de eindexamenvakken die geko zen kunnen worden. Ook hier zijn Nederlands en Engels ver plicht. Daarnaast kan gekozen worden voor: Frans, Duits, ge schiedenis, aardrijkskunde, eco nomische wetenschappen 1 en 2, wiskunde A en B, natuurkun de, scheikunde en biologie. In klas 5 en 6 kan als keuzevak filo sofie gevolgd worden. Het exa men moet minimaal 7 vakken omvatten. Het vwo bereidt voor op een universitaire opleiding. In het eerste en tweede leerjaar heeft iedere klas zijn eigen men tor, die de individuele leerling zo veel mogelijk begeleidt. Hij onderhoudt het contact met de ouders, is op de hoogte van de gegevens van de basisschool en het testrapport, informeert bij zijn collega's naar de vorderin gen van zijn leerlingen, bespreekt zijn klas op vergade ringen etc. De gesprekken met en de coaching van de leerlin gen vinden plaats in een speci aal hiervoor bestemd roosteruur. In de brugklas geeft de mentor De politie van Vlissingen heeft een aantal verkeersmaatrege len genomen in verband met bouwwerkzaamheden. De Hy acintenlaan, tussen de Acacia laan en de Geraniumlaan is tot en met 6 juni gesloten voor verkeer in beide richtingen. Dit is het gevolg van de ver bouwing van de St. Jozef school in de Hyacintenlaan. Als gevolg van de sloop en bouwwerkzaamheden aan de Nieuwendijk zijn er tot en met 1 juni ook een aantal verkeers maatregelen in deze straat. Aan de noord-oostzijde van de Nieuwendijk is een verbod om stil te staan ingesteld. Aan de zuid-westzijde is een versmal ling van de weg gemaakt. Auto mobilisten die uit de richting van Bellamypark komen moeten wachten op het verkeer uit te gengestelde richting. bovendien elke week een studie les. Extra begeleiding wordt ge boden op het gebied van taal en/of spelling, faalangst, huis werk, concentratie, rekenen en motoriek. Leerlingen die meer aan kunnen krijgen les in "science", inleiding taalweten schap en Russisch. In de bovenbouw is de begelei ding ook in handen van een mentor. Bij speciale problemen kan hulp ingeroepen worden van een "counselor". Dit is een le raar die een opleiding heeft ge volgd met betrekking tot het begeleiden en opvangen van leerlingen met problemen. Bo vendien kunnen leerlingen bij hun vakkenpakketkeuze en be roepskeuze de hulp inroepen van de schooldecaan. Er is een decaan voor de mavo-afdeling en een decaan voor de ha- vo/vwo-afdeling. Het beleid van de school is er steeds op gericht de ouders zo veel mogelijk te betrekken bij de begeleiding van hun kinderen en bij het schoolgebeuren. Met name op de keuzemomenten wordt verantwoordelijkheid me de in handen van de ouders ge legd. De school adviseert en in overleg met de ouders en de leerling wordt er uiteindelijk een beslissing genomen in welke richting de leerling zal gaan: ma vo, havo of vwo. Als u meer wilt weten over de stedelijke scholengemeenschap "Scheldemond", dan is de rec tor, de heer B. Maas of een van de afdelingsconrectoren graag bereid u meer informatie te ver schaffen. Adressen brugklassen en tweede klassen: Adr. Coorte- laan 5. Overige afdelingen, ad ministratie en rector: Brouwersstraat 2. Telefoon 01184 - 15630 (alle gebouwen). De Prins Willem Alexander- school voor christelijk mavo (Hendrick Avercamplaan 1, 4383 TA Vlissingen, telefoon 60225) De school werkt in een gemeen schap van scholen nauw samen 14.40 uur. Daarna wordt er een gratis studiebegeleidingsuur voor alle brugklassers gegeven. Naast de leerlingenbegeleiding wordt het gezicht van de RW.A. mede bepaald door de bijzonde re zorg die besteed wordt aan: onderlinge omgang, begeleiding bij beslissingsmomenten, door stroommogelijkheden, orde en regelmaat, recreatieve activitei ten en culturele activiteiten. De P.W.A. hecht veel waarde aan het goed met elkaar omgaan, het met elkaar samenwerken, het elkaar leren kennen, ook bui ten de dagelijkse lessituatie om. Dit wordt onder andere bereikt door kennismaking brugklas, in troductiedag brugklas, schoola vonden, schoolkampen/reizen, excursies, toneel- en muziek- voorstellingen, sport- en spelda- gen, hobbyactiviteiten, school krant. Leerlingen kunnen aange meld worden via de directie van de basisschool of bij de Prins Willem Alexanderschool zelf. Ouders en leerlingen kunnen contact opnemen met de school voor een afspraak of voor nade re informatie en eventueel een bezoek aan de school. De Sint-Paulus Mavo (Adriaen Coortelaan 1, 4383 SR Vlissin gen, telefoon 60205). De Sint-Paulus Mavo is de enige school voor katholiek voortgezet onderwijs op het eiland Walche ren. De school staat vooral be kend om de persoonlijke bena dering van de leerlingen. Elke leerkracht is op de hoogte van het wel en wee van de leerlingen en kent hen dan ook. Iedere schooldag kunnen de leerlingen uit klas 1 en 2 deelnemen aan de huiswerkbegeleiding na schooltijd. De schooltijden zijn ook in het schooljaar 1992-1993 aangepast aan het openbaar vervoer. De lessen zijn van 8.35 tot 14.10 uur. De hogere klassen hebben soms nog les tot 16.05 uur. Les uitval vanwege ziekte bij docen ten wordt zoveel mogelijk opgevangen door vervanging of toezicht. Extra ondersteunings- lessen worden gegeven bij de vakken Nederlands, de moderne met de Oranje Nassauschool voor christelijke mavo en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren voor havo en vwo (beide in Middelburg). De school gaat uit van de "Vereni ging voor christelijk mavo". Het is een bijzondere school met een protestants-christelijk karak ter. Dit betekent dat bestuur en personeel zich in hun doen en laten willen laten leiden door het evangelie. Dit komt onder meer tot uiting in de persoonlijke be nadering, de sfeer en het dagbe gin en -einde. De leerlingen werken binnen klasseverband in eigen tempo. Naast de algeme ne mavo-informatie kan worden gewezen op de typelessen in leerjaar 2 en informatica in leer jaar 3. Een belangrijk uitgangs punt is de studiebegeleiding. Het lesrooster van de brugklas sen eindigt bijvoorbeeld om vreemde talen en de exacte vak ken. Moderne leermiddelen zo als video, talenpracticum en uitgebreid muziekinstrumentari- um worden allang gebruikt. In het computerlokaal staan elf Tu lip PC's geïnstaleerd. Hoogte punten van de binnen- en buitenschoolse activiteiten zijn de wendagen voor de brugklas in Dishoek, de schoolwerkweek voor klas 3 op en rond het IJssel- meer en de Waddenzee aan boord van traditionele zeilsche pen, de podiumvoorstellingen en de Zuiderzee-avond voor de ouders van onze leerlingen. De zeer actieve oudervereniging helpt waar mogelijk de school bij deze activiteiten. Voor meer in formatie of een afspraak kunt u contact opnemen met de school. Ook een uitvoerige informatie gids kan vrijblijvend aange vraagd worden. In Zeeland zijn sinds dit jaar drie allochtone gezondheids voorlichtsters werkzaam. De drie vrouwen zullen als inter mediair optreden tussen de al lochtone bevolking en de Zeeuwse gezondheidszorg voorzieningen. In de gezondheidszorg ontstaan vaak problemen bij zowel alloch tone patiënten als bij de hulpver leners. De patiënt kan de weg naar de juiste instanties en voor zieningen niet vinden en de hulpverlenende instanties weten vaak niet wat de behoeften van hun allochtone patiënten zijn. Voorlichting moet deze proble- Burgemeester en wethouders willen de openbare voetgan- gerstrap aan Boulevard de Ruyter verkopen aan het Bel gisch loodswezen. De trap ligt tussen twee gebouwen van het Belgisch loodswezen en verbindt Boulevard de Ruijter met de Breewaterstraat. Het Belgisch loodswezen wil de trap van de gemeente kopen en deze ruimte gebruiken om de twee gebouwen samen te voegen tot één kantoor gebouw. Als de verkoop doorgaat ver dwijnt de openbare voetgangers verbinding. Daarom hebben burgemeester en wethouders het voorstel eerst aan de omwo nenden voorgelegd. Zij hebben (foto: Ruben Oreel) er vorige week een brief over ge kregen en kunnen hun mening over het voorstel geven vóór 17 februari aanstaande. Aan de hand van de ingekomen reacties zullen b. en w. een definitief besluit nemen. De indieners van een reactie ontvangen van de gemeente bericht. Daarin zullen de reacties zijn opgenomen, voorzien van commentaar en conclusies door burgemeester en wethouders. Ook gebruikers van de trap die geen brief hebben ontvangen, kunnen hun mening geven over het verdwijnen van de trap. De "inspraakbrief" over dit onder werp is verkrijgbaar bij de sectie communicatie in het stadhuis, telefoon 87337. Er vergaderen vanavond om 19.30 uur twee commissies van advies en bijstand in het stad huis. Deze bijeenkomsten zijn openbaar en de bezoekers heb ben spreekrecht. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in de gemeentelijk in- formatiehoeken. Deze kunt u vinden in het stadhuis, in de bi bliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg 59. Hieronder volgt het vergaderschema: woensdag 22 januari: - Financiën - Onderwijs Volgende week woensdag ver gadert de emancipatiecommis sie. Ook deze vergadering vindt plaats in het stadhuis maar be gint om 20.00 uur. Het maandelijkse spreekuur van de politie in Oost-Souburg is op geheven. Dit spreekuur, dat iedere vierde donderdag van de maand werd gehouden in Bach- ten Poorte, werd de laatste twee jaar zo weinig bezocht dat de wijkbrigade heeft besloten er mee te stoppen. Met problemen en aangiften kunt u terecht op het hoofdbureau van politie in de Molenstraat in Vlissingen. In het kader van de nieuwe verkeersregels is de gemeente Vlissingen eind vorig jaar be gonnen met het weghalen van een groot aantal parkeerver bodborden. Het zijn die bor den die aangeven aan welke kant van de straat geparkeerd mag worden op bepaalde data. De "wisselend-parkeer-borden" gaan verdwijnen en er komt niets voor in de plaats. Uit erva ring is gebleken dat bij het ver dwijnen van de borden het verkeer zich zelf gaat regelen. Het accent bij deze nieuwe regel ligt dan ook bij de verantwoorde lijkheid van de autobezitters zelf. Hieronder vindt u de straten waar in de komende weken nog borden worden verwijderd: Buteuxstraat De Deckerstraat Dijkstraat Vincent van Goghlaan Hudsonstraat Jozef Israëlslaan Koopmansvoetpad Pieter Louwersestraat Padweg Cornelis Perestraat Prins Hendrikstraat J.l. Sandersestraat Van Stevinckstraat J. van Teijlingenstraat In andere straten heeft de politie de bewuste borden al verwij derd. Dit zijn de Beatrixstraat, Bosjeslaan, Braamstraat, Duy- vendrechtstraat. Eedestraat, Steenhuisstraat, Van Turnhout straat, De Visserstraat en de Wil lem Alexanderstraat. Voor meer informatie over het weghalen van de borden kunt u contact opnemen met de heer F. Slager, sectie nieuwe werken, te lefoon 87235. Op het hoofdbureau van de Gemeentepolitie Vlissingen en bij de sectie communicatie van de gemeente ligt het "Privacy-Reglement Vreemde lingenregistratie" ter inzage. Hierin staan de regels omtrent de registratie van vreemdelin gen die in Vlissingen wonen, die er komen wonen of er ge woond hebben. Het reglement geeft onder ande re aan wie er toegang hebben tot de registratie, hoe de gege vens worden verkregen en wat het doel is van de registratie. Ook is geregeld hoe geregis- treerden inzage kunnen krijgen in het register. Geregistreerd worden gegevens als naam, voornaam, geboorte datum, geboorteplaats, adres, gezinsgegevens, foto's en paspoortgegevens, gegevens omtrent het inkomen en juridi sche procedures. De registratie is nodig om de Vreemdelingenwetgeving uit te voeren. Ook moet zij informatie verschaffen aan de Ministeries, Sociale Dienst, Sociale verzeke ringsbank, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Gemeente Vlissingen. Tevens is er een reglement van kracht geworden voor de Perso- neelsbeleidsregistratie van de gemeentepolitie Vlissingen. De ze ligt ook ter inzage op het hoofdbureau van politie en de sectie communicatie in het stad huis. Voor verdere informatie kan contact opgenomen met de politie, telefoon 15050. Deze week is gestart met de sloop van de gebouwen van de voormalige onderhoudsdienst van de gemeente in de Kas teelstraat en van de voormali ge katholieke school in de Gla- cisstraat. Op de vrijkomende plaats aan de Kasteelstraat komt een beschermende woonvorm van de Stichting Fe deratie Beschermende Woon vormen Zeeland. Op de vrijko mende plaats aan de Gia- cisstraat worden vijf premie-A koopwoningen gebouwd door de Zeeuwse Vastgoed Ontwik keling BV (ZVO). Het sloopwerk wordt uitgevoerd door aannemingsbedrijf Sagro BV in opdracht van de gemeente Vlissingen. De sloopwerkzaam heden zullen circa vijf weken du ren en direct worden gevolgd door de bouwwerkzaamheden. dos/MO matiek voorkomen of oplossen. De aktiviteiten van de gezond- heidsvoorlichters zijn het over brengen van problemen, wen sen en behoeften van de mi granten aan de hulpverleners, het geven van gezondheidsvoor lichting aan migranten en het adviseren van de hulpverleners over het werken met migranten. De aktiviteiten van de drie vrou wen worden gecoördineerd door een project-team. Dit team be staat uit vertegenwoordigers van de GGD-Zeeland, De Provincia le Vereniging het Zeeuwse Kruis, de RIAGG-Zeeland, de VIMD en de Stichting Zeeland. Aanzicht van het bouwblok met vijf premie-A woningen in de Glacisstraat Alle omwonenden hebben van de gemeente hierover bericht ontvangen. Eerder was er voor hen inspraak op de bouwplan nen. Over enkele zaken wordt nog nader overlegd tussen de gemeente en de eigenaren/be woners van de direct aangren zende panden. Deze panden zitten namelijk vast aan de te slopen gebouwen. Aanzicht van het bouwblok met de beschermende woonvorm in de Kasteelstraat In oktober vorig jaar riep de ge meente iedereen die een oude ondergrondse olietank had op, dit te melden. Aktie "Tankslag" noemden we het grootscheepse project om de, vermoedelijk 200, oude olietanks onschadelijk te maken. Het aantal reacties was groter dan verwacht. Honderd twintig mensen melden zich aan om hun tank vóór eind januari schoon te laten maken. Alleen in deze periode kregen zij een sub sidie van f 200,— van de ge meente. Tot nu toe zijn er door de firma Martens Scheeps- en Industrie reiniging B.V. 120 tanks schoon gemaakt en afgevuld met zand. Hiervoor heeft de gemeente zo'n f 26.000,- aan subsidie uitge trokken. Het was noodzakelijk om de tanks schoon te maken. Gebeurt dit namelijk niet, dan kan dat ver velende gevolgen hebben. De tanks rotten door, de inhoud loopt eruit en vervuilt het grond water, met alle gevolgen van dien. Tijdens de aktie "Tankslag" is overigens tot twee maal toe bo demverontreiniging aangetroffen en het opruimen van die vervuil de grond kan al gauw duizenden guldens gaan kosten. Er wordt nu nog gewerkt aan 11 tanks die uit de grond moeten worden gehaald. Enkele mensen hebben hun tank zelf schoonge maakt en afgevuld met zand on der toezicht van medewerkers van de gemeente. Helaas waren er ook enkelen die om verschil lende redenen tijdens de aktie af haakten. Over het algemeen kunnen we stellen dat de Aktie "Tankslag" is geslaagd. Dp meeste van de in Vlissingen aanwezige tanks zijn onschadelijk gemaakt zodat zij geen verontreiniging meer kun nen veroorzaken. De tanks die nog zijn blijven liggen zijn bij de gemeente bekend en deze kun nen regelmatig gecontroleerd worden. De subsidiepot is nu leeg en de aktie "Tankslag" kan als afgeslo ten worden beschouwd. En als dit jaar de "Algemene Maatregel van Bestuur voor de ondergrond se opslag van brandstoffen en oliën" van kracht wordt, zal het verplicht worden niet behandelde tanks te verwijderen of te laten keuren Dat zal naar onze inschat ting aanmerkelijk duurder zijn dan de wijze waarop tijdens Ak tie "Tankslag" is gehandeld. Vanaf 1 januari hebben gemeen ten meer beleidsruimte gekregen bij de invulling van de wet Bijzon dere Bijstand. In de beleidsnotitie "Decentralisatie Bijzondere Bij stand" wordt aangegeven hoe de gemeente zal omgaan met de vergroting van de mogelijkheden om met behoud van uitkering deel te nemen aan scholing en opleidingen. Het houdt in grote lijnen in dat er meer mogelijkhe den zijn om, naast de uitkering, een tegemoetkoming in kosten te ontvangen. Of iemand voor deze extra bijstand in aanmerking komt wordt individueel bepaald. De primaire financiële verant woordelijkheid is verlegd naar de gemeenten. De vergoeding door het rijk van negentig procent van de kosten van de Bijzondere Bijstandsverlening is vervallen. Daarvoor in de plaats krijgen ge meenten een budget via het ge meentefonds. Voor Vlissingen is dat budget vastgesteld op f 770.000,— per jaar. De wijze waarop de gemeente omgaat met de Bijzondere Bijstand is door de verkregen be leidsruimte wel wat veranderd. De Bijzondere Bijstand zal in het vervolg op puur individuele gron den worden verleend. Dit vergt wel een andere aanpak dan voor heen. Het onderzoek naar indivi duele omstandigheden zal meer tijd vergen en de rapportages zullen uitgebreider moeten ziin.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5