UIT HET ZAKENHART Basco verhoogt service voor woningzoekenden MTS neemt geavanceerde lopende band in gebruik De winnaars Inlaag als natuurmonument 'SV*S Bijgewerkte VV V-gids verschenen De prijzen Theaterlijr. Een avondje theater Inzenden Provincie gaat kaartenbakken automatiseren Graveerbedrijf Werkplaatsen Walcheren in gebruik Creatieve cursussen Kunstzinnige Vorming Vlissingen 40.000 gulden van VSB-fonds voor restauratie synagoge Kruiswoordpuzzel Accountants- en Adviesgroep Rijkse breidt uit De Nieuw Amsterdam Uit de vele goede inzendingen van de puzzel van 14 dagen geleden zijn drie winnaars ge trokken. Kosten Woensdag 22 januari 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Nog net voor de jaarwisseling is bij de Provinciale VVV Zeeland verschenen de geheel bijgewerk te Gids voor Vakantie en Vrije Tijd. In deze gids staan alle gegevens over bezienswaardigheden, at- trakties en wetenswaardigheden op toeristisch-recreatief gebied. Daarnaast bevat de gids algeme ne informatie over Zeeland en- over de mogelijkheden voor wa-' tersporters en sportvissers. Het blad is te koop bij alle Zeeuwse VVV's en een groot aantal boek handels en kiosken en Zeeland. In maart verschijnt ook de Duitstalige ver sie. Het Vakantie Magazine Vlissin- gen is dit jaar in een geheel nieuw jasje gestoken. De Vlis- singse VVV, die haar 100-jarig bestaan viert, heeft voor 1992 een jubileum-editie ontwikkeld die dikker, completer en kleurrij ker is als de vorige uitgaves. Op 13 februari zal de officiële opening plaatsvinden van het nieuwe graveerbedrijf van Werk plaatsen Walcheren aan de Gre- velingenstraat 16 in Middelburg. De openingshandeling zal wor den verricht door mr. P.A. Nou- wen, hoofddirecteur van de ANWB. De bouw van het nieuwe bedrijf is het gevolg van een dringend ruimtegebrek binnen de bestaan de afdeling. Door de toename van het aantal nationale en inter nationale opdrachtgevers, met als gevolg een voortdurende uit breiding van het moderne machi nepark, werd nieuwbouw noodzakelijk. Het nieuwe be drijfsgebouw huisvest zowel de productie als de werkvoorberei ding. De vloeroppervlakte be draagt 500 m2. Ruime aandacht is besteed aan de werkomstan digheden; zo is er een centraal af zuigsysteem voor het verwijderen van stof en zijn er speciale voorzieningen getroffen tbv ventilatie en verlichting. Het Instituut Kunstzinnige Vor ming Vlissingen geeft vanaf maandag 27 januari een aantal kortlopende cursussen. Het cursusaanbod is gericht op studenten en scholieren vanaf 15 jaar en op volwassenen; er wor den cursussen gegeven in litera tuurbeschouwing, cultuurge schiedenis, introductiecursus te kenen/schilderen, textiele werk vormen, fotografie, video, yoga, modern ballet, jazzballet en cul turele dans. Voor scholieren van af 7 jaar is er de mogelijkheid tot het volgen van een cursus teken variété en klassiek ballet. Met ingang van 20 januari heeft Accountants- en Adviesgroep Rijkse in Middelburg een nieuwe vestiging in gebruik genomen in Goes. De reden voor deze uitbreiding ligt in het feit dat voor veel klan ten de afstand naar Middelburg te groot werd; bovendien werd de kantoorruimte in Middelburg te klein. De nieuwe vestiging aan de Wijngaardstraat 53 betekent voor de klantenkring uit Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een aanzienlijke ver betering. Een retourtje Antwerpen op za terdagavond. Dat is de prijs die Carlier Toers in de vorm van een speciaal voor deze lijn ontworpen theatercheque beschikbaar stelt aan één van de winnaars van de ze puzzel. Let wel: voor twee per sonen. De winnaar kan op zaterdag avond comfortabel naar Antwer pen reizen om er wat dan ook te doen. Bezoek aan een theater, een restaurant of gewoon stap pen zijn de mogelijkheden. Carlier regelt trouwens van alles voor deze reis, dus ook reserveringen. Alcoholcontrole? Niet aan den ken. De Carlier-chauffeur zorgt voor een prima thuisreis. De te rugreis is trouwens variabel. De bus vertrekt retour Zeeland om middernacht en om drie uur. Carlier bust elke zaterdag naar Antwerpen en noemt deze trip de Theaterlijn Antwerpen. Wie er meer over wil weten over deze lijn kan terecht bij het reisbureau van Carlier in de Gravenstraat in Middelburg. Overigens is deze theatercheque - bijvoorbeeld om cadeau te geven - verkrijgbaar bij datzelfde reisbureau. Basco-directeur A.Raas van woningbouwvereniging Basco, de heer A. Sto/I, marketing adviseur van de Koepel voor Woningbouwverenigingen, mevrouw A. Corporaal hoofd verhuur en bewo nerszaken van Basco. Wethouder C. de Keyzer van volkshuisvesting in Vlissingen stelde vorige week de Basco Wooninfo in gebruik. Met dit nieuwe informatiesysteem voor woningzoekenden hoopt Wo ningbouwvereniging Basco de service naar de klant toe te ver hogen. ledereen die een woning wil huren bij de woningbouwver eniging kan zich met behulp van dat systeem op eenvoudige wijze oriënteren op het woningaanbod. Directeur A. Raas van de wo ningbouwvereniging is blij met dit nieuwe systeem omdat de klant nu zelf erachter kan komen wat voor woningen er zoal te huur zijn. „Vroeger moest je maar wachten wat je voorgeschoteld kreeg. Dat leidde ertoe dat de klant nogal eens van het kastje naar de muur werd gestuurd. Met dit systeem is ons woning aanbod inzichtelijk gemaakt en kan de klant nog voordat hij zich laat inschrijven zijn keuze maken. Wat overigens nog niet wil zeg gen dat die woning dan ook di rect beschikbaar is. Wachtlijsten voor bepaalde woningen zijn er nog steeds en die zullen in de toekomst ook niet zo snel ver dwijnen", waarschuwde Raas voor te veel optimisme. De Basco Wooninfo is geplaatst in de hal van de woningbouwver eniging aan de Hermeslaan in Vlissingen. Op vijf plattegronden van de verschillende wijken van Vlissingen is aangegeven waar de woningbouwvereniging wo ningen in haar beheer heeft. Als de klant heeft uitgezocht in wel ke wijk en in welke straat hij een woning zoekt, dan is in de bijbe horende map van die plattegrond informatie te vinden over de des betreffende woning. En die infor matie is zeer precies en overzichtelijk. Zo kom je direct te weten hoeveel kamers de woning heeft, of er een douche of een ligbad in zit en hoeveel de wo ning kost aan huur. Bovendien is er een gedetailleerde bouwteke ning bijgevoegd van de woning. Een tekening die elke leek goed kan lezen. Als de klant dat wil, kan hij er een kopie van krijgen. Op basis van deze informatie kan de klant zich laten inschrijven voor een bepaalde woning. Ook Met het verzetten van een meta len schaakstuk op een schaak bord opende gedeputeerde D.J.P. Bruinooge van onder meer eco nomische zaken van de provincie Zeeland afgelopen vrijdag de Flexibele Produktie Automatise- rings Cel van het Informatie Technologie Centrum Zeeland. Het schaakstuk heeft alles te ma ken met dat ingewikkelde pro- duktiesysteem waarmee studenten van de MTS van het Zeeland College aan de slag kun nen gaan. In het gebouw van het Informatie Technologie Centrum Zeeland te genover de MTS rollen deze me talen schaakstukken van de lopende band. Als klompjes ijzer vallen ze op de lopende band, om vervolgens door een robotarm in een freesmachine te worden gestopt. Na een paar minuten verschijnt er een schaakstuk op de lopende band en een volgende robotarm pakt het schaakstuk en begint het te polijsten. Na amper een kwartier is het schaakstuk klaar. Nog belangrijker van dit geavan ceerde systeem is volgens B. Tromp, docent van de MTS en de motor achter het hele project, dat het hele produktiesysteem op eenvoudige wijze kan worden ge wijzigd. „Als een klant opeens grotere schaakstukken wil gaan verkopen, dan kan met behulp van de computer dit in een han domdraai worden gerealiseerd, zonder daarvoor de apparatuur, zoals de robotarmen te vervan gen. Dit spaart tijd en veel geld", vertelt B. Tromp. Het hele produktiesysteem is in het midden van de ruimte op gesteld. Zodoende kunnen de studenten er gemakkelijk bij als zij het produktieproces bestude ren en controleren. Maar om het systeem echt goed te leren be heersen en besturen moet de student toch achter de computer kruipen. De technologische ont wikkelingen die elkaar in een snel tempo opvolgen eisen van de B. Tromp, docent aan de MTS bij de Flexibele Produktie Auto- matiserings Cel. studenten dat zij dit soort ge avanceerde computertechnieken ook onder de knie krijgen. En vol gens de heer C.A van Nispen, di recteur van het Informatie Technologie Centrum Zeeland biedt dit nieuwe systeem daartoe alle mogelijkheden. Niet zonder enige trots vertelt hij dat zijn cen trum onlangs van het Ministerie De Stichting Synagoge Middel burg ontvangt vrijdag 24 januari een cheque van 40.000 gulden van het VSB-fonds. Het bedrag zal worden aangewend voor de restauratie van de uit 1705 date rende synagoge van Middelburg. De overhandiging zal om 15 uur plaatsvinden in de Burgemeester en Wethouderskamer van het Middelburgse stadhuis door regio-directeur RT. van de Steen oven van de Verenigde Spaar bank nv. Namens de stichting zal de cheque in ontvangst worden genomen door voorzitter R.C. Herz-Goldsteen en door het lid van het Comité van Aanbeveling mr. C.G.J. Rutten. Het VSB-fonds, een stichting die nauw geliëerd is aan de Verenig de Spaarbank, heeft het bedrag toegezegd voor het kunstfonds van de Stichting Synagoge Mid delburg. Dit fonds is bestemd voor de inrichting van de synago ge na restauratie. Het ligt in de bedoeling het bedrag te bestem men voor de Heilige Arke, het ge deelte van de synagoge waarin de wetsrollen zullen worden be waard. Deze Arke is het centrale punt van het interieur van de sy nagoge. de inschrijvingsprocedure is klantvriendelijker geworden. Me vrouw A. Corporaal, hoofd van de afdeling verhuur en bewoners zaken licht dit toe: „Vroeger kreeg de klant met meerdere contactpersonen te maken. Vaak gebeurde het dat een klant meer dere keren zijn verhaal moest ver tellen. Wij hebben ervoor gekozen dat elke klant één con tactpersoon krijgt, die hem bege leidt totdat de klant een geschikte woning heeft gevon den". Maar ook als de klant een maal een woning heeft betrokken van de woningbouwvereniging dan onderhoudt de woning bouwvereniging contacten met haar huurders. Sinds kort zijn er voor de wijken van Vlissingen drie wijkbeheerders aangesteld. De huurders kunnen met hun vragen en klachten terecht bij de ze wijkbeheerders. De Basco Wooninfo is uniek voor Walche ren. De directeur van de woning bouwvereniging hoopt dan ook dat het een goede stap is in de richting van een meer klantvrien delijke benadering van woning zoekenden. i I IJU van Economische Zaken heeft vernomen dat zij door mogen blij ven gaan. En dat zal een ge ruststelling zijn voor de Gedeputeerde Bruinooge omdat hij in zijn toespraak technologi sche vernieuwingen in Zeeland als essentieel acht voor de eco nomische ontwikkeling van deze provincie. Welk winwoord kunt u maken met de opgegeven letters? 45-54-1 -7-64-71 -32-5-69-44 -39-69-74- 28 HORIZONTAAL: 1 zangstuk: 6 geestelijke; 12 wandelhoofd in zee; 14 pantoffel; 15 vervoersmij.; 17 voorz.; 18 vis; 20 onbep. hoofd- telw.; 21 tot rouwbeklag; 22 zwemvogel; 24 rollende trap; 27 ge steente; 28 groot ongeluk; 30 stuwende kracht; 31 gevoel voor wat past; 32 pers. vnw.; 33 antwoord betaald; 35 riv. in Utrecht; 36 en andere; 37 uitroep; 38 deel van het jaar; 40 bijzonder goed; 43 Griekse letter; 44 welpenleidster; 46 niemendal; 48 speelgoed; 50 voorz.; 52 nummer; 53 schaakterm; 55 reeks; 56 soort onderwijs; 57 geregelde toestand; 59 deel van Europa; 61 deel van een schip; 63 bevroren dauw; 64 onzin; 66 pl. op Ameland; 67 motorschip; 68 muzieknoot; 69 dwaas; 70 geheel de uwe; 72 sint; 73 priester; 75 dichte menigte; 77 gereedschap; 78 soort duif. VERTIKAAL: 1 zangvogel; 2 waterhoogte; 3 tocht; 4 kleverige stof; 5 bijwoord; 7 overblijfsel; 8 niet stevig; 9 doortochtgeld; 10 voeg woord; 11 solo-uitvoering; 13 riv. bij Rotterdam; 16 weekdier; 18 rode vloeistof; 19 olifantssnurt; 21 tegenspoed; 23 lengtemaat; 25 voorz.; 26 paardeslee; 27 zangnoot; 29 bonbon; 31 nogal; 34 gees telijke; 36 vrachtschip; 38 onbep. vnw.; 39 vochtig; 41 knaagdier; 42 zangstem; 45 ploegleider; 47 groef; 48 hoofddeksel; 49 pistool foedraal; 51 betoning; 54 plant; 56 vogel; 58 lengtemaat; 59 riv. in Italië; 60 de onbekende; 62 voorz.; 64 moeraspalm; 65 korenhal men; 68 insekt; 71 hoogste punt; 73 per procuratie; 74 voegwoord; 75 titel; 76 Militaire Politie. Een van de winnaars van de puz zel van deze week kan met twee personen vrijdag 31 januari in de Stadsschouwburg gaan genieten van de voorstelling 'Master of Hounds Tourvan het cabaretge zelschap The Shooting Party. Zij brengen een programma tus sen pop en cabaret vol originele, spetterende en weemoedige mu ziek, met de mond gezongen, uit de losse hand begeleid, gelar deerd met veel komisch venijn en in dialoogvorm op maat gesne den voor een intelliaent en aan dachtig publiek. The Shooting Party wordt gevormd door Theo Nijland, Coen van Vrijberghe de Coningh en Han Oldigs. De Nieuw Amsterdam is de titel van een boek dat de geschiede nis bevat van de historische pas sagiersboot met die naam. Eén van de drie winnaar van deze puzzel krijgt het boek van Uitge verij Den Boer in Vlissingen toe gestuurd. Het boek bevat historisch materiaal dat geen en kele liefhebber van maritieme za ken mag missen. Het schip maakte in 1938 de eerste over tocht naar New York en werd toen gezien als een symbool van de oplevende economie na de enorme crisisjaren. Nu nog wordt met respect gesproken over dit toonbeeld van Hollands scheeps- bouwvakmanschap. Dat wordt dus leesplezier voor de winnaar. De inzendingen van de puzzel van deze week dienen uiterlijk binnen een week (op brief kaart) verzonden te worden aan de redactie van De Faam/De Vlissinger, Postbus 51, 4330 KA Middelburg. Oplossing Puzzel week 3 HORIZONTAAL: 1 mazurka; 6 jan boel; 12 pril; 14 mooi; 14 e.e.; 17 knorrepot; 20 BM; 21 sol; 23 snoe ver; 24 top; 25 tram; 27 tegel; 28 bede; 29 appel; 31 ton; 32 neger; 33 lied; 35 kade; 36 mangat; 37 lading; 39 neet; 41 silo; 43 adder; 45 vak; 47 ravijn; 49 moed; 50 gemet; 52 Leda; 53 eer; 54 waterig; 56 rel; 57 R.K.; 58 hamerslag; 60 li; 61 holm; 62 daas; 64 Noorman; 65 bassist. VERTIKAAL: 1 meestal; 2 ZP; 3 Uric; 4 rins; 5 klont; 7 ampel; 8 Noor; 9 bot; 10 o.i.; 11 lomperd; 13 Oregon; 16 dorp; 18 roet; 19 even; 20 bode; 22 Laplander; 24 tegenover; 26 meineed; 28 bedilal; 30 leger; 32 nadir; 34 dat; 35 kas; 38 Gameren; 40 camera; 42 analist; 44 doek; 45 vete; 46 kers; 48 ijdel; 50 gamma; 51 tilda; 54 walm; 55 gaas; 58 hor; 59 gas; 61 ho; 63 si. Winwoord: BEROEPSIJVER Het Avondje Theater Compleet werd gewonnen door B. van den Enden in Middelburg. Het boek De Nieuw Amsterdam ging naar K.H. Scholte in Vlissingen. Mevr. A. Bos in Koudekerke won de theatercheque voor een retourtje met de Theaterlijn Antwerpen. Kaartenbakken. Een tijdrovend en ouderwets systeem dat niette min nog steeds gebruikt wordt bij de provinciale instanties. Snel opvragen van informatie is vrij wel onmogelijk, omdat eerst de juiste kaart op de juiste plek moet worden gezocht. Tijdro vend dus. En tijd is geld. Daarom is een commissie van de Provin ciale Staten met het voorstel ge komen voor het automatiseren van deze bestanden in een Geo grafisch Informatiesysteem (GIS). schouwen als een grote bak kaarten die via de computer op te vragen zijn. Aan deze kaarten is allerlei informatie gekoppeld, zo als verkeerstellingen, polderpei lingen, ecologische gegevens of bevolkingscijfers. Op veel plaat sen binnen de provincie wordt met informatie op kaarten ge werkt, denk bijvoorbeeld aan ruimtelijke ordening, waterhuis houding, verkeer en vervoer, en milieu. Al deze gegevensbestan den van de provincie zouden in een GIS onderling gekoppeld kunnen worden. Een GIS is een geautomatiseerd systeem met mogelijkheden voor lütBQrdtlB de opslag, analyse en uitvoer van gegevens. Het systeem is te be- De voordelen van de automatise ring van ae kaartenbestanden zijn legio. Ten eerste is de gezochte informatie veel sneller op te vra gen, wat het vlugger inspelen op nieuwe ontwikkelingen mogelijk maakt. Ten tweede is het met een geautomatiseerd kaarten- systeem mogelijk om kaarten geïntegreerd te verwerken. Zo kunnen bijvoorbeeld bij de vraag wat de meest geschikte locaties zijn voor windenergieparken, ver schillende kaarten over elkaar ge projecteerd worden. De verschillende beleidsmogelijkhe- den worden zo duidelijk zicht baar. En daarnaast bestaat er in een GIS de mogelijkheid om een goed kartografisch informatie systeem op te bouwen, iets wat in de huidige organisatie een knelpunt vormt. Om de voor- en nadelen van een GIS te bestuderen is er het afge lopen jaar een proefproject opge zet voor een deelgebied van de provincie, de Kop van Schouwen. De resultaten van deze proef wa ren positief. Met het opzetten van een GIS gaat echter een for se investering gepaard. Zoals meestal bij automatisering gaan de kosten voor de baten uit. De Provinciale Staten stellen daarom voor om de investering van f 498.200 af te schrijven over een periode van vier jaar. Ook als de sneeuw uitblijft laten zich in hun naaktheid be- de geel-bruine heide hangen ligt daar a/s een schilderij Zie- en het ijs op zich laat wachten wonderen, onbeweeglijk er 's middags nog steeds. En rikzee. is er veel te zien. Kale bomen krachtig. Dauwdruppels aan a/s je over een dijk heen kijkt Ten zuiden van Zierikzee stuit een verloren wandelaar op een inlaag. Dat is een poldertje in gesloten door twee dijken, de Galgepolder. De hoogtever schillen in zo'n inlaag en de ■IpysRfl r* J&ÊeËÊÈ - zoe^z°ut verhouding bepalen v het karakter. 'Water, drasland, veenmosrietland en verschil lende zoet/zout-vegetaties hebben daar vrij spel. Het zijn paradijsjes voor vele vogel soorten die er hun broed-, overwinterings- en/of hoogwa- terv/uchtp/aats vinden. Natuurmonumenten be schermt enkele inlagen in Zee land. Het zijn kwetsbare terreinen en daarom natuurre servaten waar je niet in mag. Voor vogelvrienden is er een observatiehut. Het steunen van Natuurmonumenten is mogelijk door lid te worden. Inlichtingen 035-62004.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 11