informatiepagina van de gemeente vlissingen Naar welke school? f I Resultaten chemokar 1991 DRANK Vrijstelling dienstplicht voor samenwonenden \i ii Voorbereidend beroepsonderwijs Tentoonstelling "Goed Verkeerd Commissies Voorbereidend werk parkeermeters sorrtj voor 4 overlast- Afvalwijzer 1992 komt eind januari Wijziging bouwplan flatgebouw Lange Zelke croai Overkapping Marktstraat en Lange Zelke gestart redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 "Weyevliet" Zeevisvaart Trouwen op zaterdag maakt meer kapot dan je lief is. Toegang Museum verhoogd Inspraakavond IWitte Wijk Criteria Even bijpraten met wethouder Poppe-de Looft Vrijstelling Gewetensbezwaarden Behandeling plan Wijkbudgetten Geld voor sociale vernieuwing Basiseducatie en kinderopvang Woensdag 15 januari 1992 DE VLISSINGF^ IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL j j Dit is een handreiking aan leerlingen van de achtste groep van het basisonderwijs en hun ouders. Velen van hen moeten rond deze tijd een be slissing nemen over: "Welke school wordt het straks?". Een belangrijke keuze, waar veel vanaf kan hangen. Ongetwij feld kunnen de leerkrachten en/of directeur van de basis school advies geven. Waarom zou u niet eens een afspraak maken om bij de (mogelijke) school van uw keuze langs te gaan? Ook bij de afdeling on derwijs van de gemeente kunt u terecht met vragen (tel. 87340). Na de basisschool starten alle leerlingen in het 1e jaar van de 2-jarige brugperiode. Zowel in het 1e als in het 2e brugjaar krij gen alle leerlingen dezelfde vakken. Om aan individuele verschillen tegemoet te komen biedt de school de mogelijkheid tot het volgen van ondersteuningsles- sen en huiswerkbegeleiding. Op Weyevliet is men sterk over tuigd van de grote waarde van een lessenpakket waarin zowel aandacht aan theorievakken wordt besteed als aan praktijk vakken. In Vlissingen zijn twee scholen voor voorbereidend beroepson derwijs: de scholengemeen schap "Weyevliet" en het Maritiem Instituut de Ruyter, LMBO (voorheen Zeeuwse school voor de zeevisvaart). Voor de duidelijkheid: voorberei dend beroepsonderwijs is wat anders dan algemeen vormend onderwijs (mavo, havo, vwo). Over die laatste groep staat vol gende week een artikel op de pagina "In den blauw geruiten kiel". Weyevliet, Gemeentelijke scholengemeenschap voor Voorbereidend beroepsonder wijs, Weyevlietplein 7, Postbus 120, 4380 AC Vlissingen, tel: 68051/67803. Weyevliet is een school voor voorbereidend beroepsonder wijs waar jongens en meisjes een diploma behalen dat recht geeft op vervolg beroepsonder wijs en beroepsuitoefening. Praktijkonderwijs op Weyevliet Foto: Ruben Oreel De theorievakken zijn vergelijk baar met de mavo-vakken. Deze zijn overigens terug te vinden in alle vormen van voortgezet on derwijs. Voorbeelden zijn: Ne derlands, Engels, wiskunde, biologie, natuurkunde, aardrijks kunde, geschiedenis, muziek en studielessen. De praktijkvakken, doevakken, zijn vooral gericht op het aanle ren van praktische vaardighe den. Via de praktijkvakken krijgt de leerling inzicht in zijn/haar ei gen interesse en mogelijkheden. Daarnaast geven de praktijkvak ken een belangrijk stuk vorming, waardoor de leerling zich even wichtig ontwikkelen kan. Leerlingen die van de basis school komen, zijn eigenlijk nog te jong om al een definitieve keu ze te kunnen maken tussen een overwegend praktische of een overwegend theoretische oplei ding. Een logische koppeling tussen theorie en praktijk is daarom van groot belang. Aan Acht keer kwam hij langs afge lopen jaar, de Chemokar. Op dezelfde dag waarop het huis vuil wordt opgehaald reed de kar door de Vlissingse wijken om het door huishoudens ver zamelde chemisch afval op te halen. In de opbrengst is een lichte da ling te zien als we het aantal ki lo's vergelijken met die van vorig jaar. Maar het blijft een verheu gend resultaat. Bovendien werd er in 1991 7800 liter motorolie, 1400 liter plantaardige olie en 600 liter vetten ingeleverd. Aan het overzicht van het jaar lijks ingezamelde chemisch af val vanaf 1986 kunnen we de 3S.648 kilo van 1991 toevoegen. Het overzicht ziet er dan als vdgt uit: 1986: 4.140 kilo 1987: 11.151 kilo 1988: 20.499 kilo 1989: 26.674 kilo 1990: 39.990 kilo 1991: 39.648 kilo Ook dit jaar zal de chemokar weer door de wijken rijden om het chemisch afval op te halen. Hieronder volgt het ophaalsche- ma 1992 van de chemokar: In de week van 10 februari tot en met 14 februari; van 23 maart tot en met 27 maart; van 18 mei tot en met 22 mei; van 22 juni tot en met 26 juni; van 27 juli tot en met 31 juli; van 14 september tot en met 18 september; van 26 ok tober tot en met 30 oktober; van 30 november tot en met 4 de cember. Het volledige schema met de precieze tijden en straten staat in de Afvalwijzer van de ge meente Vlissingen, die eind ja nuari huis-aan-huis wordt verspreid. het einde van het tweede brug jaar maakt de leerling een keuze voor één van de afdelingen in de bovenbouw (derde en vierde leerjaar). Op VBO Weyevliet kunnen leer lingen kiezen voor een van de volgende afdelingen: Admi nistratie (LEAO), Verzorging, Mode en Kleding, Bouwtech niek, Mechanische techniek, Motorvoertuigentechniek of Elektrotechniek. De algemeen vormende vakken kunnen meestal op verschillende ni veaus worden gevolgd. Zodoen de heeft een leerling de mogelijkheid om in de vakken waarin hij/zij goed is, examen te doen op het hoogste niveau, ter wijl de vakken waarmee de leer ling wat meer moeite heeft, op een lager niveau kunnen worden gevolgd. Het hoogste niveau is daarbij het D-niveau, identiek aan het hoogste mavo-niveau. Aansluiting naar vervolgonder wijs na het VBO, is afhankelijk van het behaalde diploma. Met voldoende vakken op C- of D- niveau kan onder andere wor den gekozen voor Middelbaar beroepsonderwijs of voor Voor bereidend Hoger Beroepsonder wijs. Maritiem Instituut "De Ruy ter", Adr. Coortelaan 3, 4383 SR Vlissingen, tel. 66669. De leerlingen worden voorbereid op het werken aan boord van zeevisvaartuigen. Het betreft een lagere beroepsopleiding voor Stuurman-werktuigkundige (SWVI). In het eerste leerjaar krijgen de leerlingen algemeen vormend onderwijs. In het twee de jaar wordt een aanzet gege ven voor het beroepsgerichte onderwijs. Het derde is het eer ste beroepsgerichte jaar.; het vierde is het examenjaar. Het di ploma geeft recht op toelating tot de middelbare opleidingen voor Stuurman-werktuigkundige (SW- V), Stuurman kleine handels- vaart(S-IV), Werktuigkundige kleine handelsvaart (W-IV) en Marof (Maritiem Officier). Onder de titel 'Goed Verkeerd' staat van 20 januari tot 1 fe bruari een tentoonstelling over de geschiedenis van de homo- sexualiteit in de hal van het stadhuis. De tentoonstelling bestaat uit 18 wandplaten die een impressie geven van de geschiedenis van de homo- sexualiteit in Nederland vanaf de 17e eeuw tot nu. Eind 1989/begin 1990 was de ten toonstelling al te zien in het Amsterdam historisch Museum. De tentoonstelling is een onder deel van het gemeentelijk homo- emancipatiebeleid. Ze draagt bij aan acceptatie van homosexua- liteit. Immers, volgens artikel 1 van de grondwet is het verboden om mensen op grond van hun sexuele geaardheid anders te behandelen. Toch is in onze maatschappij heterosexualiteit nog steeds de norm. Zo zijn al lerlei regels en voorzieningen al leen ingesteld op het gezin met de man als kostwinner. De tentoonstelling is bedoeld voor het gemeentelijk apparaat en bezoekers/belangstellenden. Ten behoeve van het voortgezet onderwijs zijn speciale lespak ketten gemaakt. Ook is er een vi deofilm voor belangstellenden beschikbaar met fragmenten uit drie eeuwen geschiedenis van homosexuele mannén en lesbi sche vrouwen. Voor geïnteresseerden is er, van af 20 januari, een gratis boek werkje verkrijgbaar bij de recep tie van het stadhuis. Meer informatie over de ten toonstelling is verkrijgbaar bij mevr. J. Kelholt, sectie welzijn, volksgezondheid en cultuur, te lefoon 87268. Op 1 maart wordt in bepaalde delen van Vlissingen betaald parkeren ingevoerd. Deze week is daarom begonnen met de civiel-technische werk zaamheden. Dit wil zeggen dat er belijningen voor parkeer vakken worden aangebracht, plateaus voor de parkeerauto maten worden aangelegd en aansluitingen op het elektrici teitsnet worden gemaakt. De verschillende straten en par keerterreinen worden niet ge heel afgesloten voor verkeer maar er zal wel wat parkeer- en rijhinder veroorzaakt worden. Bij het werk op de Oude Markt is het een aantal dagen niet moge lijk om te parkeren. In de komen de vijf en een halve week wordt er op 12 verschillende lokaties Met ingang van 1 januari is het in Vlissingen mogelijk om op zaterdag te trouwen. Het eer ste 'zaterdag-huwelijk' is on dertussen al gesloten. De kosten van een huwelijk op zaterdag zijn f 600,--. De tarieven van het trouwen in Vlissingen op de andere dagen zijn per 1 januari veranderd. Trouwen op maandagmorgen en dinsdagmorgen blijft kosteloos. Op maandag- en dinsdagmid dag betaalt men f 149,- Aan trou wen op woensdag en donderdag zijn kosten verbonden van 192,- Een huwelijk op vrijdag kost f 245,-. De bijkomende kosten voor een eenvoudig trouwboekje worden 11,- en 32,- voor een luxere uitvoering. Als het bruidspaar over een rode loper de stad- huistrap wil betreden kost dat voortaan 1 50,-. Er wordt op het moment hard gewerkt aan de nieuwe afvalwijzer. Eind januari moet deze huis-aan-huis worden verspreid. In de wijzer staan alle mogelijkheden om in 1992 in Vlissingen uw afval milieuvriendelijk kwijt te raken. De afvalwijzer is samengesteld door de sectie communicatie in samen werking met de sectie afvalverwij dering van de gemeente. In een oogopslag kunt u in de wijzer zien wanneer er in welke wijk huisvuil wordt opgehaald, wanneer en waar de chemokar langs komt, welk afval u gescheiden kunt aanbieden en waar honde-renveldjes zich bevinden. De bewaarfolder bevat adressen waar u schadelijke stoffen, oude metalen, oude koelkasten en vrieskisten, papier, glas, blik, oude spullen en groen afval kwijt kunt. Al met al een waardevolle folder om te bewaren. U kunt hem eind januari in uw brievenbus verwachten. De Walcherse Bouw unie (WBU) heeft bij de gemeente Vlissingen een gewijzigd bouwplan ingediend voor een flatgebouw aan de Lange Zel ke, tussen koffieshop "La Rei ne" en de bibliotheek. Voor de bouw van deze flat (van 26 me ter hoog) werd een vergunning verleend op 26 september 1991. In het gewijzigde plan wordt de flat 28,5 meter hoog. Op de be gane grond is ruimte voor win kelvestiging. Daarboven komt de overkapping van de Lange Zelke en daar weer boven komen ne gen verdiepingen met op elke verdieping twee appartementen. Het gaat om huurwoningen met twee slaapkamers. Informatie hierover is verkrijgbaar bij de WBU, telefoon 01189-1786. De inspraaktermijn voor het ge wijzigde bouwplan is ondertus sen verlopen. Het bouwplan en de reacties worden besproken in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor ruimtelijke orde ning en verkeer, vanavond om 19.30 in het stadhuis. gewerkt. Hieronder vindt u het globale werkschema. Door (weers)omstandigheden kan de planning in de praktijk wat afwij ken. Al tijdens de periode van de civiel-technische werkzaamhe den wordt begonnen met het plaatsen van de parkeermeters en -automaten. - Breestraat: maandag 13 januari - Gravestraat: dinsdag 14 en woensdag 15 januari - Nieuwstraat: donderdag 16 januari - Wilhelminastraat: vrijdag 17 en maandag 20 t/m woens dag 22 januari - Bellamypark (parkeerterrein): donderdag 23 en vrijdag 24 januari - Korte Zelke: maandag 27 en dinsdag 28 januari - Spuiplein (voor de Aldi): woensdag 29 en donderdag 30 januari - Oude Markt: vrijdag 31 ja nuari, maandag 3 en dinsdag 4 februari - Glacisstraat (tussen Bad huisstraat en Hobeinstraat): woensdag 5 februari - Badhuisstraat: donderdag 6 en vrijdag 7 februari - Edah (parkeerterrein): maan dag 10 t/m donderdag 13 fe bruari - Nollebos (parkeerterrein): vrijdag 14 en maandag 17 t/m woensdag 19 februari Bewoners en ondernemers in de gebieden waar betaald parkeren wordt ingevoerd hebben vorige week een brief ontvangen met achtergrondinformatie. De komende week vergadert weer een aantal commissies van advies en bijstand. De bijeen komsten beginnen allemaal om 19.30 uur in het stadhuis. De ver gaderingen zijn openbaar en de bezoekers hebben spreekrecht. Enkele dagen voor de vergade ringen liggen de agenda's en bij behorende stukken ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe- ken. Deze vindt u in het stadhuis de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijk centrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg 59. Het vergaderschema ziet er als volgt uit: Woensdag 15 januari - Ruimtelijke ordening en verkeer - Welzijn, volksgezondheid cultuur en accommodaties Maandag 20 januari - Openbare werken, stadsbe heer en milieu Dinsdag 21 januari - Sociale zaken, personeelsza ken en organisatie Woensdag 22 januari - Financiën - Onderwijs De toegangsprijzen van het Stedelijk Museum Vlissingen zijn met ingang van 1 januari verhoogd. Dit besluit nam de gemeenteraad in de raadsver gadering van 19 december. De nieuwe toegangsprijzen zijn als volgt: Volwassenen: f 2,50 Kinderen tot en met 12 jaar: f 1,50 Kinderen tot en met 3 jaar: gratis Senioren (op vertoon van kaart): f 1,50 CJP: f 1,50 Groepstarief (15 personen of meer): f 1,50 p/p MuseumJaarkaart: gratis Leden "Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissin gen": gratis Onderwijsinstellingen in Vlissin gen: gratis De tweede inspraakavond over het plan van aanpak voor de Witte Wijk vindt plaats op don derdag 16 januari om 19.30 in wijkgebouw "De Schuur" aan de Middelburgsestraat. Deze avond is bedoeld voor de mensen die wonen in wonin gen van de W.S.W. Vorige week maandag werd be gonnen met de overkapping van de Lange Zelke en de Marktstraat. De stalen kapele- menten worden kant en klaar aangevoerd en ter plaatse ge monteerd. Het transport van de 'pyramides' gebeurt 's nachts. De Marktstraat was het eerste aan de beurt. Bo venstaande foto werd op donder dag 9 januari genomen. Na in totaal 24 transporten zul len alle 24 'pyramides' geplaatst zijn. Hierna volgt de montage van het glas. mocjtve I Het ministerie van Defensie heeft een vrijstellingsregeling voor de dienstplicht getroffen ten behoeve van alternatieve samenlevingsvormen. De ont wikkelingen in de maatschap pij vragen tenslotte om een dergelijke aanvulling op de Dienstplichtwet. Uitgangspunt is dat de alternatieve samenle vingsvormen vergelijkbaar zijn met het huwelijk. Aanvragen om vrijstelling op grond van alternatieve samenle vingsvormen worden beoor deeld in het kader van de wetsbepaling 'vrijstelling van dienst ais gewoon dienstplichti ge wegens aanwezigheid van een bijzonder geval'. Ongehuwd samenwonende dienstplichtigen komen niet in aanmerking voor vrijstelling van dienst wegens kostwinnerschap. Er zijn een aantal criteria gefor muleerd waaraan voldaan moet worden om als samenwonende voor vrijstelling in aanmerking te komen. Beide partners (van ver schillend of gelijk geslacht) moe ten minstens vanaf zes maanden vóór datum van op komst voor eerste oefening op hetzelfde adres feitelijk zelfstan dig samenwonen en een geza menlijk huishouden voeren. Dit moet aangetoond worden door middel van een uittreksel van het persoonsregister. Er moet een notarieel samenle vingscontract zijn tussen beide partners waarin de gemeen schappelijke huishouding en de wederzijdse rechten en verplich tingen geregeld zijn. Dit contract moet minstens zes maanden vóór opkomstdatum zijn opgemaakt. Uit het contract moet de duurzaamheid van de relatie blijken. Met andere woor den er mag geen (voorwaardelij ke) einddatum van de samenleving zijn vastgelegd en de datum van aanvang van de samenleving moet vermeld zijn. Een verklaring van de notaris, waaruit blijkt dat er een contract bestaat, dat aan de criteria vol doet, kan ook als bewijsstuk gelden. Tenslotte moet de hoogte van het (eventuele) inkomen van de partner van de dienstplichtige binnen de grenzen van de kost- Foto: Ruben Oreel winnersvergoedingsregeling blijven. Voordat er voorgoed vrijstelling wordt gegeven, wordt er drie maal een tijdelijke vrijstelling ge geven van steeds één jaar. Dit gebeurt om te bepalen of de sa menwoning duurzaam is. Wanneer beide partners al lan ger samenwonen vermindert het aantal tijdelijke vrijstellingen: Duur samenleving: 6-12 maanden, drie keer voor één jaar, daarna voorgoed; 12-24 maanden, twee keer voor één jaar, daarna voorgoed; 24 maanden en langer, één keer voor één jaar, daarna voorgoed. Het voorgaande geldt op grond van de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst ook voor erken de gewetensbezwaarden. Voor meer informatie kunt u te recht bij de sectie burgerzaken van de gemeente in het stadhuis. Deze is van maandag t/m vrijdag geopend van 08.00 uur tot 15.00 uur (donderdag tot 19.00 uur). Telefoon: 87281 Als één van de coördinerende wethouders van sociale vernieu wing ben ik blij dat eind deze maand het plan voor aanpak voor de sociale vernieuwing in Vlissingen zal verschijnen. Deze en komende week praat het col lege van burgemeester en wet houders over het plan. Daarna zal het in voldoende aantallen worden geproduceerd en worden toegezonden aan meer dan 200 instellingen met de vraag er een reactie op te geven. Het plan van aanpak voor de so ciale vernieuwing is een ontwerp-plan van b. en w. dat - na inspraak - uiteindelijk door de gemeenteraad zal worden be handeld en vastgesteld. Zo ver is het echter nu nog niet, er volgt na verschijning van het plan eerst een periode van over leg en inspraak. Er kan schrifte lijk worden gereageerd gedurende een bepaalde perio de. Bovendien organiseert de ge meente vijf avonden over het plan in vijf verschillende wijken. Er worden avonden gehouden voor de wijken centrum/Scheldebuurt, middengebied, Paauwenburg, Groot-Lammerenburg en Oost- Souburg/Ritthem. Bovendien zal overleg plaatsvinden met onder andere organisaties van ouderen en minderheden en met de ker ken, waarbij tevens het rapport "De arme kant van Vlissingen" ter sprake komt. Volgens het plan is het de bedoe ling wijkbudgetten beschikbaar te gaan stellen. Dat geld kan in de betreffende wijk gebruikt wor den als er bijvoorbeeld een goed idee is waarvoor geen geld be schikbaar is uit andere bronnen. Dit soort zaken kunnen worden besproken in het wijkoverleg. Ik vind het beschikbaar stellen van wijkbudgetten en het met de wijk bewoners praten over de beste ding van dat geld, een goed voorbeeld van sociale vernieu wing. De gemeente trekt overigens veel geld uit om sociale vernieuwing in Vlissingen daadwerkelijk gestalte te geven. B. en w. vra gen straks de raad om voor uit voering van het plan van aanpak in 1992 enkele tonnen uit te trek ken. Een bedrag in dezelfde orde van grootte (bijna f 400.000,-) werd ook al in 1991 aan sociale vernieuwing in Vlissingen uitge geven. Het bedrag werd besteed aan uiteenlopende en zeer nutti ge zaken. Zo ging in 1991 een bedrag van f 20.000,- naar een cursus voor vrouwen in de bijstand en een bedrag van f 60.000,- naar begeleiding van mensen die langdurig een uitke ring hebben. Andere nuttige pro jecten waren een cursus voor hoger opgeleide anderstaligen (f 16.000,-), de organisatie van de Banenpool f 25.000,-), het project wijkbemiddeling f 44.000,-), allochtone kinderop vang (f 19.000,-) en een project voor allochtone leerlingen van 12-16 jaar van de school Weye vliet (f 15.000,-). In uitvoering zijn nog het toegankelijk maken van het buurthuis Scheldebuurt voor ouderen en minder validen (f 5.000,-) en de verbouwing van het Woltershuis (f 48.000,-). Alle maal heel praktische en concrete zaken! Ook werd uit sociale vernieu wingsgelden f 130.000,- besteed aan een voorziening voor kinde ropvang. Voor dit bedrag is nu een extra "unit" in de maak die zal worden geplaatst bij het nieu we onderkomen van de Stichting Kindercentra Vlissingen aan de Verlengde Bonedijkestraat. Zo ontstaat daar de ideale situatie van volwassenenonderwijs, basi seducatie en kinderopvang op één plek!

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5