Een nieuwe wereldorde voor kinderen Landbouw Rai 92 Huisdieren zijn niet meer weg te denken uit onze samenleving 'Zakelijk Vestigen', handleiding voor verhuizende bedrijven E Het Grote Sourcy Song festival is begonnen! 2e list voor gratis lenzen: "Schat, ik heb zó'n leuk montuur voor je gezien c Ie list voor gratis lenzen: "Pap, die bril van jou kan écht niet meer" 3e list voor gratis lenzen: "Zeg oma, kunt u de ondertitels nog wel lezen Gratis zachte lenzen bij aanschaf van een nieuwe bril, of 100,- korting fh DE TOESTAND VAN DE KINDEREN IN DE WERELD 1992 UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor een hernieuwde inzet om een einde te maken aan de massale ondervoe ding, ziekten en analfa betisme in de Derde Wereld. In het Unicef Jaarrapport De Toestand van de Kinderen in de Wereld 1992, worden re geringen van ontwikke lingslanden aangeklaagd omdat zij gemiddeld slechts 12% van hun to tale budget besteden aan gezondheidszorg en onderwijs voor de armsten. Rijke landen worden bekritiseerd om dat slechts 10% van de internationale hulp wordt gebruikt voor gezond heidszorg, onderwijs en gezinsplanning. Kinderen Jc. Verkorte handleiding vereenvoudigt gebruik videorecorder Immunisatie Scheve verhoudingen Huisdieren zijn uit onze huidige samenleving niet meer weg te denken. In meer dan de helft van de Nederlandse gezinnen lo pen, zwemmen of vlie gen één of meer huisdieren rond. Dat is niet zo verwonderlijk, want het bezit van een huisdier verschaft een groot aantal genoegens, uiteenlopend van wat extra beweging voor de eigenaar, tot gezelligheid en vriendschap. Afleiding Verzorging ■L. Bedrijfslocaties Woensdag 15 januari 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 de in de wereld is allesbehalve een verloren zaak, aldus het Unicef-rapport. "We hebben al driekwart van de weg afgelegd naar een wereld, waarin elke man, vrouw en elk kind over vol doende voedsel, veilig water, ge zondheidzorg en tenminste basisschool kan beschikken. Er is geen enkele financiële of techni sche barrière, die ons ervan weerhoudt nog in onze tijd de rest van die weg af te leggen". Degenen die schandelijk tekort komen, zegt Unicef's Algemeen Directeur James Grant, is het kwart miljoen kinderen, dat elke week sterft en de miljoenen an deren die overleven maar door ondervoeding en een blijvende slechte gezondheid een soort schemerbestaan leiden. "Dit is geen dreigende tragedie of een naderende crisis", aldus Grant. "Het gebeurt vandaag. En het zal morgen weer gebeuren. Het is een probleem dat minstens zo hoog op de agenda zou moeten staan als welk ander probleem dan ook. Maar in de praktijk wordt er nauwelijks aandacht aan besteed omdat het vooral Juist nu er een nieuwe wereldor de aan het ontstaan is, aldus het Unicef-rapport, moet worden ge luisterd naar het armste kwart van de mensheid. Een miljard mensen ontbreekt het nog steeds aan voldoende voedsel, véilig drinkwater, gezondheids zorg en onderwijs. "Meer dan een halve eeuw hebben oorlog en ideologische verdeeldheid de aandacht afgeleid van deze taak en beslag gelegd op hulpbron nen", zegt Unicef. "Deze bedrei gingen zijn nu langzaam aan het verdwijnen. Daarom is nu de tijd gekomen om ons opnieuw in te zetten om te voorzien in de basis behoeften van mensen en te bouwen aan een nieuwe wereld orde, die de vurigste hoop van de mensheid weerspiegelt, in plaats van haar grootste vrees". Een einde maken aan de armoe- De doorsneeconsument heeft nogal eens een aanvaring met de vele knoppen van audio- en vide oapparatuur. Eenmaal ingesteld met vakkundige hulp van de leve rancier zijn er in de praktijk wei nig problemen, maar - o wee - als er storing is opgetreden of wan neer men de programmering wil veranderen. Op zo'n moment moet de ge bruiksaanwijzing erbij worden ge haald. Veel consumenten krijgen dan problemen met het opnieuw instellen van hun videorecorder. Aangezien deze apparatuur nogal wat mogelijkheden heeft, is die gebruiksaanwijzing vaak een lij vig boekwerk. Philips heeft dit probleem onderkend en wil het de gebruikers van haar videore corders wat gemakkelijk maken. Bij twee nieuwe apparaten - de snelreagerende VR 512 en de midi-videorecorder VR 412 - wordt nu een verkorte, geplastifi ceerde handleiding op A4-formaat geleverd. Aan de voorzijde voert deze geheu gensteun de gebruiker met snelle en duidelijke stappen door onder meer de installatie en het pro grammeren van een op te nemen uitzending. Op de achterzijde van de kaart worden de symbolen verklaard, die voorkomen op hun afstandsbediening. Uit steekproeven is gebleken dat consumenten zo enthousiast zijn over dit hulpmiddel, dat besloten is dergelijke handleidingen bij wij ze van service iedereen op aan vraag toe te sturen, die na 1 januari 1990 een videorecorder van Philips heeft gekocht. In vrij wel alle gevallen kan Philips aan dit verzoek voldoen, ofschoon deze uitgaven niet geplastificeerd zullen zijn. Wie in aanmerking wil komen voor deze geheugensteun dient contact op te nemen met Philips Nederland B.V., Afd. Con sumentenbelangen, telefoon 040 - 781178 of een kaartje met adres te schrijven aan Antwoordnum mer 500, 5600 VB Eindhoven. Binnen afzienbare tijd is de prak tische handleiding in huis. een probleem is van de aller armsten en de machtelozen". "De noden van kinderen begin nen een belangrijker plaats te krij gen op de politieke agenda, dan ooit eerder is voorgekomen in de veertig jaar dat Unicef bestaat", aldus Grant. Het duidelijkste teken van die nieuwe prioriteit was de Wereld top voor Kinderen in september 1990. Het was de grootste bij eenkomst van presidenten en eerste ministers in de geschiede nis. Ze kwamen speciaal bij el kaar om de problemen van kinderen in de wereld te bespre ken. Er werd overeenstemming bereikt over een programma om - onder meer - jaarlijks de dood van 4 miljoen kinderen te voorkomen, een einde te maken aan massale ondervoeding, polio uit te roeien, ervoor te zorgen dat iedereen de beschikking krijgt over schoon water, de mogelijkheid tot ge- boortenregeling, en onderwijs. "Het feit dat een dergelijke over eenkomst werd gesloten, op een moment waarop de bestaande wereldorde snel aan het verande ren is", zegt Grant, "betekent dat we een betere kans hebben dan ooit om de rechten van kinderen op de politieke agenda geplaatst te krijgen en te voorzien in de minimum-behoeften van alle ge zinnen". De ambitieuze doelstellingen van de Wereldtop voor Kinderen wer den ingegeven door het groeien de bewustzijn dat de wereld nu beschikt over zowel de betaalba re middelen als het communica- tiebereik om het welzijn van de kinderen in de wereld aanzienlijk te verbeteren. Het overtuigendste bewijs daarvoor was het succes van de immunisatiecampagne, waardoor eind 1990 80% van al le kinderen was ingeënt tegen de meest voorkomende kinderziek ten. Toen dat doel aan het eind van de jaren zeventig werd gesteld, was nauwelijks 10% van de kinderen in ontwikkelingslan den ingeënt. Door immunisatie worden per jaar 3 miljoen kinder levens gered en worden miljoe nen anderen beschermd tegen infecties en ondervoeding. "Dergelijke programma's helpen ook de bevolkingsgroei af te rem men", aldus Unicef, "omdat het vertrouwen van ouders in de ge zondheid en de overlevingskan sen van hun kinderen van vitaal belang is voor het welslagen van gezinsplanning". Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of de toezeggingen, die tijdens de Wereldtop voor Kinde ren werden gedaan, gemeend zijn of slechts holle frasen zijn. De aanwezige 159 landen kwa men overeen nationale plannen te maken voor verwezenlijking van de doelstellingen in het jaar 2000. Tot nu toe hebben meer dan 60 landen dergelijke plannen gemaakt. De verwachting is dat begin 1992 dat aantal zal zijn ge groeid tot meer dan 100. Enkele landen, zoals Mexico, zijn al be gonnen de plannen uit te voeren; President Carlos Salinas de Gor- tari heeft een halfjaarlijks rege- ringsoverleg ingesteld om de voortgang van de programma's te toetsen. Ook heeft hij zijn goedkeuring gegeven aan een verhoging van 40% van het bud get van Pronasol, het rege ringsprogramma dat zorgt voor basisvoorzieningen voor het armste deel van de Mexicaanse bevolking. Pronasol kreeg in 1991 1,7 miljard dollar toegewe zen - meer dan 8% van de totale overheidsuitgaven op sociaal gebied. Zoals overeengekomen op de Wereldtop hebben ook sommige geïndustrialiseerde landen hun hulpprogramma's opnieuw onder de loep genomen, om te kijken in hoeverre deze een bijdrage kun nen leveren aan verwezenlijking van de nieuwe doelstellingen. "Het publiek in de geïndustriali seerde landen heeft lang geloofd dat het overgrote deel van de hulp die aan ontwikkelingslanden wordt gegeven, wordt besteed aan basisvoorzieningen voor dc allerarmsten", zegt Grant, "ter wijl in werkelijkheid maar een klein percentage van de hulp fondsen voor dat doel wordt ge bruikt". Slechts 1% van de hulp gaat naar de eerstelijns gezondheidszorg, die 80% van de ziekten en ondervoeding in ontwikkelingslanden kan voorko men of genezen. Slechts 1% wordt besteed aan programma's voor gezinsplanning. En minder dan 1% gaat naar het basison derwijs. Ook het bestedingspatroon in de Derde Wereld zelf vertoont deze scheefgroei. Unicef schat dat bij voorbeeld driekwart van de uitga ven voor gezondheidszorg naar stedelijke ziekenhuizen gaat, die slechts een kleine minderheid van de bevolking bedienen. Naar schatting 80% van de 12 miljard dollar, die elk jaar worden bestemd voor het aanleggen van drinkwatersystemen, wordt ge bruikt om kranen te installeren in de huizen van de tamelijk wel- gestelden. Slechts 20% wordt besteed aan bronnen en water putten die - met de huidige tech nologie - voor weinig geld schoon water zouden kunnen verstrek ken aan de armste gemeen schappen. Ook de uitgaven voor onderwijs vertonen deze scheef groei in het voordeel van enkelen. Om de ambitieuze doelstellingen op het gebied van gezondheids zorg en onderwijs, zoals overeen gekomen op de Wereldtop voor Kinderen, te kunnen verwezenlij ken, is 20 miljard dollar per jaar extra nodig, gedurende de ko mende tien jaar. Volgens Unicef kan tweederde van dat bedrag in de ontwikkelingslanden zelf ge vonden worden, en zou een der de gefinancierd moeten worden uit hulpprogramma's. Volgens het rapport zou dit bedrag binnen de bestaande budgetten gevon den kunnen worden, door een verschuiving in de uitgaven en de hulp, van dure voorzieningen voor enkelen naar goedkope voorzieningen voor velen. Een andere manier om de beno digde fondsen te verkrijgen, is toekenning van een klein deel van de militaire uitgaven aan de programma's voor kinderen. Het aandeel van de ontwikkelingslan den - per jaar 12 a 13 miljard dol lar - zou gevonden kunnen worden door ongeveer 10% van militaire uitgave een andere be stemming te geven. De 6 7 mil jard dollar die nodig is aan extra internationale hulp, zou gevonden kunnen worden door slechts 1% van het bedrag voor militaire uit gaven van de rijke landen, aan hulp te besteden. Veel landen zijn al op veel grotere schaal aan het bezuinigen op hun militaire uitga ven, zegt Unicef. "Maar wat ont breekt is een consensus en een goed doordacht plan om zelfs maar een klein deel van deze po tentieel enorme besparingen, te koppelen aan de dringende no den van de Derde Wereld. In dit IVON-persbulletin wordt wat meer verteld over die veelzij digheid van huisdieren. IVON staat voor Informatie over Huis dieren en hun Voeding in Neder land. De behoefte aan informatie over dieren en hun voeding is erg groot. Met onder meer persbulle tins wil de Stichting IVON in die behoefte voorzien. In de huidige tijd zijn niet alleen hond en kat geliefd als gezel schapsdieren. Het aantal soorten huisgenoten is enorm: vogels, vissen, knaagdieren, schildpad den en zelfs hagedissen, zijn als huisdier in trek. Bij de wat exoti sche diersoorten zijn de aantallen overigens gering. Het overgrote deel van de mensen heeft nog steeds voorkeur voor een "gewo ne" hond of kat. En daarvan lo pen er op de wereld tientallen miljoenen rond. Honden en kat ten dragen elk op hun eigen wijze bij aan de verbetering van ons welzijn. De meeste hondebezit- ters krijgen met het uitlaten van hun huisdier gemiddeld acht uur per week extra beweging. Zo'n wandeling is voor het menselijk lichaam erg belangrijk. De bloedsomloop wordt er door be vorderd en het prestatievermo gen van het lichaam verhoogt. Maar niet alleen de lichamelijke effecten zijn positief. De dagelijk se wandeling vormt ook een goe de afleiding voor de geestelijke druk. Bovendien is gebleken dat mensen met een hond makkelij ker contacten leggen. De hond vormt vaak een aanleiding voor een gesprekje op straat. En vrij wel iedereen zal met vakantie de ervaring hebben dat nieuwe con tacten het gemakkelijkst tot stand komen via kinderen en de hond. Op een andere manier zorgen ook katten voor afleiding van de dagelijkse zorgen. Door hun rust en gelatenheid vormen katten een goede tegenpool tegen span ning en stress. Wie een tijdje goed naar een slapende kat heeft gekeken, weet precies wat ont spanning betekent. Er zijn maar weinig dieren die zo overtuigend kunnen luieren. Misschien dat de spreekwoordelijke tolerantie van katten ook van invloed is op "hun" mensen, over wie gezegd wordt dat ze vaak over veel ge duld beschikken. Bij kinderen liggen de positieve effecten van een huisdier op een ander vlak. Kinderen leren door een huisdier vanzelf rekening te houden met anderen. De dage lijkse verzorging van zijn kame raadje geeft het kind verantwoordelijkheidsgevoel. In de omgang met dieren is boven dien sprake van tweerichtings verkeer. De teddybeer of de lievelingspop worden weliswaar ook geaaid en verzorgd, maar zij geven nooit een reactie. De hond, het poesje, de cavia of de parkiet zijn levend, en daarom door niets te vervangen. De omgang met alle kleine huis dieren beïnvloedt de mening van anderen over de eigenaar. Dieren vrienden zijn volgens hun mede burgers sociale mensen. Zelfs gelukkiger, meer ontspannen, to leranter en met meer levens vreugde. Dierenbezitters kijken ook anders tegen zichzelf aan. Zo is uit verschillende onderzoeken gebleken dat bijvoorbeeld hon denbezitters zich gezonder voe len en meer tevreden zijn met hun leven dan mensen zonder huisdieren. zorgen dat het dier goed te eten krijgt. In een deel van de Nederlandse gezinnen eten huisdieren (en dan vooral honden) nog steeds "wat de pot schaft". Dat voedsel be vat in de meeste gevallen niet die stoffen die het dier nodig heeft. Een specialist heeft zo'n maaltijd van tafelresten wel eens vergele ken met een "dieet" van patat, ijs en snoep. De honger wordt wel gestild, doordat het eten vaak te rijk is aan calorieën en daarmee de oorzaak van één van de meest voorkomende huisdier kwalen: zwaarlijvigheid. Gelukkig beseffen steeds meer dierenbe zitters dat dieren andere voe dingsbehoeften hebben dan de mens. Zonder een geavanceerde en grootschalige diervoedingsin dustrie zou het waarschijnlijk niet mogelijk zijn de miljoenen huis dieren verantwoord te eten te ge ven. Industrieel vervaardigd voedsel is zo samengesteld, dat alle voedingsstoffen die het dier nodig heeft in de juiste hoeveel heden en verhoudingen beschik baar zijn. Daarnaast verschijnen er in toenemende mate wat luxe- re dierenvoeders op de markt, die het mogelijk maken eens wat ex tra's te geven, in ruil voor alles wat wij van onze huisdieren krijgen. Eén van de belangrijkste kenmer- ken van huisdieren is, dat ze voor Hoge eisen hun verzorging van ons afhanke lijk zijn. Een huisdier is niet meer in staat voor zijn eigen voedsel te zorgen. De eigenaar heeft dus de verantwoordelijkheid ervoor te Aan die industrieel vervaardigde dierenvoeders worden hoge eisen gesteld. De twee belangrijkste zaken daarbij zijn voedingswaar de en hygiëne. De voedingswaar de wordt bepaald door de aard en de hoeveelheid van de aanwe zige voedingsstoffen, zoals eiwit ten, vetten, mineralen en vitaminen. Voor een goede hygië ne zijn vooral de omstandigheden waaronder het voedsel wordt ge produceerd van groot belang. Binnenkort is de gehele Amster damse RAI gevuld met de zeven tiende editie van de Landbouw RAI. Dit jaar is het thema van de ze tentoonstelling voor land bouwmechanisatie: 'Kiezen voor de toekomst'. Hiermee laat de beurs zien welke mogelijkheden er zijn voor het boerenbedrijf. Innovatie wordt steeds belangrij ker. De Nederlandse fabrikanten van landbouwmachines investe ren veel in het vinden van prakti sche oplossingen. De Landbouw RAI 92 laat zien dat er mechani sche mogelijkheden zijn om effi ciënter en schoner te produceren. Een duidelijk voor beeld zijn de diverse machines voor de bestrijding van onkruid. Sommige machines verwijderen onkruid door hitte of door het 'weg te borstelen'. Hierdoor hoe ven minder chemische middelen gebruikt te worden. De verschil lende mestinjecteurs die twee jaar geleden geïntroduceerd wer den, zijn nog verder geperfectio neerd, waardoor de uitstoot van ammoniak nog sterker vermin derd wordt. Op de Landbouw RAI 92 zijn ma chines, trekkers, gereedschap pen, motoren en andere mechanische hulpmiddelen voor akkerbouw, veehouderij en volle grondsgroenteteelt te vinden. Melkveehouders kunnen er te recht voor melkwinnings- eb melkbewaarapparatuur. De beurs is representatief voor de stand van zaken op het gebied van landbouwmechanisatie. Maar op de komende Landbouw RAI is meer te vinden. Zo organi seert Misset korte modeflitsen van de nieuwste vakkleding. Ook is er een informatieve expositie over een nieuwe landbouwrich- ting: agrificatie Dat is het ver bouwen van gewassen, die niet worden gebruikt als voedsel, maar voor de industrie. Kortom, iedereen die zich betrokken voelt bij het boerenbedrijf kan op de komende Landbouw RAI zich uit stekend op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikkelingen. De Landbouw RAI 92 wordt ge organiseerd door de RAI onder auspiciën van de Federatie 'Het Landbouwwerktuig'. De beurs is van maandag 20 tot en met za terdag 25 januari 1992 dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 25,— per persoon; jeugd tot 12 jaar en houders van een Pas 65 betalen f 17,50. Bovendien is de Trein Toegangsregeling van de NS van toepassing. Het officiële startschot voor Het Grote Sourcy Songfestival is tij dens de eerste dag van de Hore- cava gegeven. De commissaris van de koningin in Friesland, de heer Hans Wiegel, die de Horeca- va 1992 opende, heeft het eerste inschrijfformulier voor deze horeca-actie uit de handen van Tonny Eyk ontvangen. Tonny Eyk, één van de drie juryle den van Het Grote Sourcy Song festival naast René Froger en Margriet Eshuis, bracht speciaal voor de heer Wiegel het Friese volkslied op de piano ten gehore. Bij het overhandigen van het in schrijfformulier zei Tonny Eyk dat het talent van "'t zuiverste wa ter" zeker ook uit Friesland af komstig kan zijn. Het Grote Sourcy Songfestival is een festi val voor iedereen die van zingen houdt èn van het Nederlandse lied. ledereen kan zich via een horeca ondernemer inschrijven om deel te nemen aan Het Grote Sourcy Songfestival. Het kunnen so listen zijn, maar ook duo's, trio's of hele groepen mogen zich op geven. Via de horeca ondernemer wordt de orkestband ontvangen met daarop muziek voor de drie verschillende genres (De Meezinger, Het Betere Luisterlied of Pop/Jazzy) in ver schillende toonhoogten. Eigenlijk mag alles, zolang het maar Ne derlandstalig is. Het eindresultaat wordt na een voorronde en een halve finale door de jury van drie (René Fro ger, Margriet Eshuis en Tonny Eyk) beoordeeld. Er zijn diverse prijzen en de winnaar zal in een televisieuitzending te zien zijn. Van het winnende lied wordt een CD-single geperst. Het winnende horeca-bedrijf krijgt een jaar lang gratis Sourcy Mineraalwater. VInr. Tonny Eyk, jurylid van Hans Wiegel, commissaris van koningin in Friesland. i** *c I Rinck geelt gratis zachte contactlenzen weg! Originele Bauseh l.oinh lenzen* dié nor maal al gauw 'n paar honderd gulden kosten. |Gratis hij elke bril. inclu sief aanpassing. Dus dit is dé gelegenheid om die oude lens-wens eindelijk in vervulling te laten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of voor Enkelvoudige, sferische contactlenzen, sterkte +5 t/m -5. Aanbieding geldig t/m zaterdag 29 februari 1992 een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. En in het geval (lat er niemand in uw om geving is die gratis lenzen wil. en uw eigen hoofd er ook niet naar staat, kunt u kiezen voor 100.- korting op uw nieuwe bril. Hi - S S s-ï s Q D c o N AAN O P E N Middelburg, Lange Delft 8b, 01180-13792. B I J R I Speciaal voor bedrijven met plan nen om zich (op)nieuw ergens te vestigen, is de nieuwe editie van het magazine 'Zakelijk Vestigen' verschenen. Het blad bevat geva rieerde en nuttige informatie voor ondernemers die zich straks (her)vestigen in Nederland. Vele organisatorische, financiële en sociale aspecten die met een be- drijfs(her)vestiging gepaard gaan, komen in de praktische gids aan de orde. Bedrijven uit de doel groep kunnen 'Zakelijk Vestigen' kostenloos verkrijgen op één van de vele distributie-adressen. De (her)vestiging van een bedrijf is een ingrijpende gebeurtenis, of het nu een grote of kleine onder neming betreft. Deskundigheid is daarbij geboden, niet alleen van interne, maar zeker ook van ex terne specialisten. In het magazi ne 'Zakelijk Vestigen' is al die specialistische knowhow gebun deld. Het blad neemt het hele tra ject van (her)vestiging op informatieve wijze onder de loep. De informatie komt van deskun dige specialisten en is daarom waardevol en betrouwbaar. (Winkel)inrichting, fiscaliteiten, fi nanciering, telecommunicatie, beveiliging, communicatie, perso neelsbeleid; belangrijke zaken met betrekking tot een be- drijfs(her)vestiging. Vertrouwde organisaties en instellingen als de Beroepsvereniging van Neder landse Interieurarchitecten, het Nederlandse Genootschap voor Public Relations, het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Nederlands Normalisatie Instituut geven waardevolle adviezen die de nodige garantie bieden. Behal ve algemene, praktische artikelen bevat 'Zakelijk Vestigen' ook re gionale gegevens over bedrijfslo caties. Voor alle twaalf provincies plus de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn in terviews opgenomen met de be treffende Commissaris der Koningin, gedeputeerde of wet houder, gevolgd door twee pagi na's met regionale cijfers, wetenswaardigheden en een brancheregister met handige adressen. 'Zakelijk Vestigen' heeft een win kelwaarde van f 7,95 maar is voor de doelgroep vanaf januari gratis beschikbaar op de volgen de adressen: NVM-makelaars sectie Bedrijfs Onroerend Goed, alle filialen van de NMB-bank, alle bedrijvencentra, diverse teleports en gemeenten, of bij de uitgever via telefoonnummer 02990 - 37666.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 19