informatiepagina van de gemeente vlissingen 11991:Stadsgewest Vlissingen - Middelburg t Eenrichtingverkeer in Coosje Buskenstraat I Commissies 11991Eerste paal Arsenaalcomplex 11991Scheldeplein: luxe en kwaliteit 11991Nieuw Paauwenburg zuid-oost! 11991: Beleidsnotitie politie verschijnt 11991Spuikomweg open voor verkeer 11992: de schouders eronder! \i Q V M (,06-11 Plaatsing overkapping Lange Zelke redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Internationaal Stadsgewest Oogstjaar Sociale en stadsvernieuwing Woensdag 8 januari 1991 DE VLISSINGFG. 17 december: Vlissingen en Middelburg, grootste steden van Zeeland, zijn samen aangewe zen als "stadsgewest". De Twee de Kamer gaf de beide gemeen ten deze status in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening Extra. In deze nota geeft de regering haar ruimtelijk be leid voor de toekomst aan. De aanwijzing van stadsgewest maakt het voor Vlissingen en Middelburg samen mogelijk hun centrumfunctie te onderstrepen en diverse voorzieningen op het gebied van onderwijs, gezond heidszorg, cultuur en dergelijke te realiseren. Bovendien kan de status stadsgewest een extra sti mulerende invloed zijn voor een goed functionerend bedrijfs leven. Vooral deze eeuw zijn Vlissingen en Middelburg zowel letterlijk als figuurlijk steeds verder naar el kaar toegegroeid. Logisch ge volg is dat de gemeenten steeds meer zijn gaan samenwerken op allerlei gebieden. Dankzij het stadsgewest kan de hele regio foto: Ruben Oreel. straks profiteren van stedelijke voorzieningen in dit gebied die den kunnen waarschijnlijk anders niet zou- zenlijkt. worden verwe- 19 december: de eerste paal wordt geslagen, de weg is vrij voor de bouw van het "Arsenaal complex". Een toeristisch re- foto: Ruben Oreel. creatief gebied met zeer uiteen De gemeente is dit jaar gestart met een geheel nieuwe inrich ting van de Walstraat en het ge bied rond het aangrenzende winkelcentrum Scheldeplein. De gemeente wil samen met de on dernemers in de detailhandel werken aan een kernwinkelge bied dat zich onderscheidt in luxe en kwaliteit! Het Scheldeplein wordt een luxe plein. Het vormt de toegang tot de passage van het nieuwe win kelcentrum. De bestaande pan den aan het aangrenzende deel van de Walstraat krijgen luifels. Het Scheldeplein krijgt diverse hoogteverschillen, een water partij en een karakteristiek kunstwerk van de hand van Hed- da Willem Buys. De eerste woningen boven de winkelgalerij zijn ondertussen bewoond en de eerste winkels hebben hun deuren geopend. De komende maanden zullen nog vele dat voorbeeld volgen. Nog voor de zomer zal het win kelcentrum helemaal gereed zijn, evenals de Walstraat en de Lange Zelke. foto: Ruben Oreel Met de wijk Paauwenburg zuid oost ging het de laatste jaren niet zo goed. Een aantal proble men had tot gevolg dat het wo- foto: Ruben Oreel. nen daar niet zo geliefd meer was. In februari trok de gemeen teraad 9,4 miljoen gulden uit voor een grondige aanpak. Paauwenburg zuid-oost zal de komende jaren flink van gezicht veranderen. De verbetering van een aantal flats is inmiddels ver gevorderd. Ze zullen onder meer dienen voor de herhuisvesting van bewoners uit een aantal te slopen flats in de omgeving van de Troelstraweg. In de plaats daarvan zullen nieuwe wonin gen worden gebouwd. Ook de sociale aspecten verliest men bij de aanpak van de wijk niet uit het oog. Inmiddels is er een wijkpunt 'Nieuw Paauwen burg' geopend, waar de wijkbe heerder en de contactpersoon stadsvernieuwing van Basco spreekuur houden. Het wijkco- mité vergadert er en de wijkbe- middelaar sociale vernieuwing van de gemeente treedt op als beheerder. Korte lijnen met alle betrokken organisaties moeten eventuele problemen snel oplos sen. In Paauwenburg zuid-oost wordt het zo weer goed wonen! De Coosje Buskenstraat is sinds kort weer opengesteld voor verkeer. Het nieuwe kruispunt Spuistraat/Coosje Buskenstraat heeft een geheel nieuwe verkeerssituatie ver oorzaakt. Maar voor veel auto mobilisten is nog niet duidelijk wat die nieuwe situatie eigen lijk inhoudt. Met de regelmaat van de klok zijn automobilisten in overtreding doordat ze van af de Badhuisstraat de Coosje Buskenstraat in rijden. De Coosje Buskenstraat is een weg met eenrichtingverkeer ge worden en kan alleen bereikt worden vanaf de Spuistraat en de Spuikomweg. Dus alle weg gebruikers die over de Bad huisstraat richting Betje Wolffplein rijden zullen - zolang de Aagje Dekenstraat nog niet open is gesteld - links of rechts af moeten slaan ter hoogte van de Glacisstraat. De Aagje Dekenstraat wordt nu alleen nog voor aan- en afvoer van materialen, voor de werk zaamheden aan het Schelde plein en omgeving, door voornamelijk vrachtverkeer ge bruikt. De Aagje Dekenstraat zal straks in twee richtingen bereik baar zijn tussen de Schel- destraat en de Badhuisstraat. ALARM ALARM ALS ELKE SECONDE TELT De komende maanden wordt de overkapping van de Lange Zelke en de Marktstraat ge plaatst. De stalen kapelemen- ten ("pyramides") worden kant en klaar aangevoerd en ter plaatse gemonteerd. Het eerste transport vindt plaats in de nacht van 13 en 14 januari. Het gaat om grote elementen van ongeveer 8 x 11 x 3,5 meter waarvan het transport 's nachts plaats vindt. De montage ge beurt aansluitend gedurende de dag. Er vinden vier nachtelijke transporten in één week plaats, van maandag tot en met donder dag, gedurende zes weken ach ter elkaar. Zo zullen na in totaal 24 trans porten alle 24 "pyramides" ge plaatst zijn. Hierna volgt de montage van het glas. Als alles volgens schema ver loopt is het de bedoeling op 2 maart te starten met het bestra ten van de Lange Zelke. De ver wachting is dat de werkzaam heden half april worden afge rond. De bewoners en ondernemers van de Lange Zelke hebben aan het begin van deze week een brief ontvangen over de trans porten en de overkapping. Voor nadere informatie kunt u terecht in de directiekeet van het werk in de Schutterijstraat, telefoon 17431. Volgende week vergaderen er een aantal commissies van ad vies en bijstand. De vergaderin gen vinden plaats in het stad huis en beginnen om 19.30 uur. De agenda's en bijbehorende stukken liggen enkele dagen van te voren ter inzage in de in- formatiehoeken in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg 59. Alle vergaderingen zijn open baar en de bezoekers hebben ook spreekrecht. Hieronder volgt het vergader schema: maandag 13 januari: - Economische zaken, detail handel en visserij dinsdag 14 januari: - Volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten woensdag 15 januari: - Ruimtelijke ordening en verkeer - Welzijn, volksgezondheid en accommodaties lopende onderdelen. Het Arsenaalproject gaat be staan uit een uitkijktoren met een uitkijkplatform op 45 meter hoogte, een maritiem attractie centrum, een theater voor 200 personen, een dijktheater (open lucht), een multifunctionele zaal voor 300 personen, diverse com merciële ruimten en 31 koopap partementen met uitzicht op de Westerschelde. In totaal kost realisering van het complex f 20 miljoen. De gemeente Vlissin gen neemt daarvan f 8,5 miljoen voor haar rekening. Vele jaren aan voorbereiding zijn voorafgegaan aan de in decem ber gestarte bouw. Begin no vember was er eindelijk sprake van een doorbraak: de financie ring was rond en nog in 1991 werd begonnen met het bouwrijp maken van het Arsenaalgebied. De verwachting is dat het Arse naalcomplex in het voorjaar van 1993 geopend zal worden. foto: Ruben Oreel. PU In de raadsvergadering van 31 januari werd de beleidsnotitie 1991-1995 van de gemeentepoli tie Vlissingen vastgesteld. De re sultaten van een meer op het publiek gericht werkende politie, zoals in de notie voor 1985-1990 werd benadrukt, zijn bemoedi gend. Het beleid (een wijkge- bonden surveillance, regelma tige contacten met wijkcomités e.d.) zal daarom ook in de ko mende jaren worden voortgezet. De jaren negentig zullen duide lijk in het teken staan van de re gionalisatie van de politie in Zeeland. Het korps Vlissingen wil optimaal meewerken aan het einddoel van deze operatie: ver betering van het "produkt" poli tie voor de burger. Voorwaarde is wel dat de kwaliteit van het poli tiewerk voor Vlissingen gelijk blijft. Het doel van de reorganisatie is tenslotte een betere politiezorg en een grotere efficiency. In 1990 kreeg de Spuikomweg vorm. Aan de keuze voor het tra cé zijn heel wat woorden gewijd, maar wie nu over deze geasfal teerde nieuwe ontsluitingsweg voor de binnenstad rijdt zal daar niet om malen. Ook een fiets-en voetgangersverbinding van Bad huisstraat naar Kenau Hasse laarstraat en boulevards maak ten deel uit van het werk. Lijn 104 (de 'kustbus' naar Spijkenis- se) volgt ook de nieuwe weg en heeft een halte ter hoogte van de nieuwbouw op de Boulevard Bankert. De aanleg van deze weg heeft nogal wat andere verkeerstech nische gevolgen gehad. Zoals de totale reconstructie van het kruispunt bij de Watertoren; re constructie van de Duinpoort- weg en reconstructie van het kruispunt Spuistraat/ Coosje Buskenstraat. De Coosje Bus kenstraat heeft nu éénrichting- verkeer (richting Betje Wolff plein) en vanuit de Spuistraat mag men niet meer linksaf de foto: Ruben Oreel. Coosje Buskenstraat in. Voor bij na zes miljoen gulden hebben stromen bezoekers richting bin- we een nieuwe weg die grote nenstad goed kan verwerken! 1991 ligt achter ons. Op deze pa gina kijken we door middel van een aantal foto's terug op enige ontwikkelingen en gebeurtenis sen in onze eigen stad. Op z'n tijd omzien is een goede zaak, maar voor het gemeentebestuur is de toekomst belangrijker. Daar om blik ik met u ook alvast wat vooruit. Vooral internationaal was de we reld in 1991 in beroering. De be langstelling voor hetgeen er allemaal gebeurde in de oost- bloklanden drong de aandacht voor de ontwikkelingslanden zelfs wat naar de achtergrond. Het gemeentebestuur heeft in 1991 geformuleerd welke (be scheiden) rol Vlissingen op het internationale vlak kan spelen. Dit jaar maken we een begin met de uitvoering van dat beleid. Een goed voorbereid werkbezoek aan Taganrog in Rusland moet ons duidelijk maken of Vlissingen kan bijdragen aan de ontwikke ling van die stad. En nog deze maand komt de Begeleidings commissie Ambon bijeen om plannen te maken voor bijdragen aan de ontwikkeling van de stad Ambon. Zowel Taganrog als Am- bon hebben zich uitgesproken voor samenwerking met Vlissin gen. Het is aan ons om dat waar te maken! Een andere samenwerking die we waar moeten maken is die binnen het stadsgewest Vlissin gen/ Middelburg, dat nu door de rijksoverheid is erkend. De beide gemeenteraden gaan de komen de maanden plannen uitwerken om aan het stadsgewest verdere vorm en inhoud te geven, samen met de provincie. We zullen daar bij ook de overige gemeenten op Walcheren intensief betrekken. Als het enigszins kan moet er zo veel mogelijk samen gebeuren in onze regio. Daarvan zal iedereen profiteren. Dat is in ons aller voor deel, want veel van de zaken die op de gemeenten afkomen kun nen we eenvoudig niet meer al leen opknappen. We zijn met onze eigen stad op de goede weg. Was 1991 een jaar van veel ongemak, het nieu we jaar moet ons eerste oogst jaar worden. Het kernwinkelge bied met de aan- en afvoerroutes zal voor de zomer geheel gereed zijn. Het 'sorry voor de overlast' zal in dat gebied dan vrijwel ver leden tijd zijn. Dat wil niet zeggen dat er dit jaar in de binnenstad geen bouwacti viteiten meer zullen zijn. Aan de overkant van de jachthaven zul len we het Arsenaalproject vorm zien krijgen. En in het zuidelijk deel van de binnenstad zullen op diverse plaatsen nog bouwstei- gers verschijnen voor de afron dingsfase van een binnenstad, die enkele jaren terug nog zeer in het slop zat! Maar onze aandacht is ook ge richt op het proces van de stads vernieuwing en de sociale ver nieuwing. In Paauwenburg Zuid oost en de Witte wijk in Oost- Souburg zijn we samen met wo ningbouwverenigingen en bewo ners flink in de weer om van deze wijken weer aantrekkelijke woon wijken te maken. Het instellen van wijkpunten, het aanstellen van wijkbemiddelaars en het werken met wijkteams moeten de lijnen van bewoners naar veel in stanties korter maken. Het snel omzetten van signalen of proble men uit een buurt in oplossingen zal een positieve bijdrage aan het woonklimaat kunnen leveren. Ook in 1992 gaan de schouders eronder. Gelukkig Nieuwjaar!

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5